عصر آذربایجان

گزارش خبر

ربع رشيدي در مسير جهاني شدن

1398/08/12

گروه سيري در استان ها: با مشارکت باستان‌شناسان آلماني و آغاز فصل سوم کاوش‌ها در شهرک دانشگاهي ربع رشيدي تبريز، اين مجموعه تاريخي ??? ساله در مسير ثبت در فهرست يونسکو و جهاني شدن قرار گرفته است.

 پس از امضاي تفاهم نامه چهارجانبه توسط ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان شرقي،شهرداري تبريز، دانشگاه هنر اسلامي و موسسه باستان‌شناسي آلمان، فصل سوم کاوش ها در مجموعه شهرک دانشگاهي تاريخي ربع رشيدي تبريز به تازيگي توسط کاوشگران ايراني و بين المللي آغاز شده است.مجموعه تاريخي شهرک دانشگاهي ربع رشيدي در سال 1354 شمسي با شماره 943 در فهرست آثار ملي کشورمان به ثبت رسيده است؛ همچنين وقف نامه ربع رشيدي يکي از معدود آثار ايراني ثبت شده در فهرست ميراث يونسکو است.
در 2 فصل کاوش هاي انجام شده در شهرک تاريخي دانشگاهي ربع رشيدي، باقيمانده آثاري از دوران ايلخاني، کشف و مشخص شد که کاشيکاري هاي زيباي مسجد کبود که آن را به نام فيروزه اسلام در جهان معرفي کرده است، ريشه در فعاليت کارگاه هاي سفال و کاشي سازي ربع رشيدي دارد.اين مطالعات همچنين نشان داد که آثار شهرک دانشگاهي ربع رشيدي سه متر پايين تر از سطح فعلي اراضي اين سايت تاريخي و باستاني قرار دارد.ربع رشيدي کجاست؟ خرابه هاي ربع رشيدي، باقيمانده شهرک علمي و دانشگاهي زمان غازان خان ايلخاني است که توسط وزير نامي ايران – خواجه رشيد الدين فضل ا… همداني – در سال 700 هجري قمري در شمال شرق باروي شهر تبريز در محله رشيديه ساخته شد؛ اين دانشگاه شامل چهار دانشکده در چهار طرف بود و شهرت آن به نام ربع رشيدي برگرفته از نام اربع يا عدد چهار عربي است؛ براساس مستندات تاريخي اين شهر بيش از 30 هزار خانه، حجره و ديگر بناهاي شهري داشته است.اين شهرک در دوران اوج حيات خود، مورد مراجعه مستقيم دانشمندان معروف جهان و از جمله پزشکان و محققين يونان، رم، مصر، چين و ديگر ممالک آن روز آسيا و اروپايي قرار مي گرفت.بر اساس منابع تاريخي، محله رشيديه يا رشيدآباد داراي سه بخش ربع رشيدي، ربظ و شهرستان بوده است؛ شهرستان شامل باغات و نهرهاي شهر، ربظ محله مسکوني و بناهاي عام المنفعه مثل مسجد، حمام و بازار  و ربع رشيدي محل بناهاي دانشگاهي، مسجد زمستانه و تابستانه و حوزه هاي علوم اسلامي بوده است؛ دانشکده پزشکي، کتابخانه بسيار بزرگ و مقبره خود خواجه رشيد که از آن به عنوان جفت گنبد سلطانيه نام برده مي شود، در ربع رشيدي وجود داشت.خواجه رشيدالدين در سال 718 هجري قمري و در زمان سلطان ابوسعيد ايلخاني کشته و جنازه او در مقبره اش دفن مي شود؛ پس از وي ربع رشيدي روبه ويراني مي نهد، سپس پسرش خواجه غياث الدين تلاش مي کند، دوباره ربع رشيدي را آباد کند، اما وي نيز به سرنوشت پدر مبتلامي شود.در دوران صفوي و در سال 1019 هجري قمري (شاه عباس بزرگ) براي جلوگيري از حمله عثماني، يک قلعه از مصالح شنب غازان خان (مقبره غازان خان) و گورستان هاي تاريخي تبريز و مصالح ربع رشيدي براي حاکم تبريز ساخته مي شود؛ به گزارش عصرآذربايجان به نقل از ايرنا،بنايي که امروزه از آن به عنوان قلعه رشيدي ياد مي شود، همان قلعه دوران صفوي است و تا پيش از کاوش هاي امسال باستان شناسان هيچ نشاني از معماري دوره ايلخاني در اين محوطه کشف نشده بود.نکته حايز اهميت  اين است  که ربع رشيدي هنوز هم موضوع مطالعات محافل علمي دنياست و مسئول شعبه ايران شناسي چين که مقاله اي با عنوان نقش خواجه رشيد الدين در گسترش چين شناسي در همايش ايران شناسي در خرداد 1381 ارائه نمود، اظهار کرد که پرونده مطالعات ربع رشيدي در اين مرکز همواره گشوده است.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها