عصر آذربایجان

گزارش خبر

طلوع و غروب ستارخان به روايت ادبيات

1398/08/16

گروه گزارش: طلوع و غروب ستارخان به روايت ادبيات، عنوان کتابي است که به همت صمد رحماني‌خياوي و توسط نشر اختر در شمارگان يکهزار نسخه چاپ و منتشر شده و ضمن ارائه روايت‌هاي خواندني از نهضت مشروط، به نقش و جايگاه ستارخان در آثار و ادبيات آن دوره پرداخته است. کتاب طلوع و غروب ستارخان به روايت ادبيات» در 255 صفحه حاوي پيش گفتار، فصل اول، فصل دوم، فهرست اعلام و منابع است که فصل اول آن نگاهي به زندگي ستارخان دارد و فصل دوم از تولد تا مرگ با ستارخان، نامگذاري شده است.

صمد رحماني خياوي به عنوان گردآورنده اين کتاب در مقدمه آن نوشته است: "نام ستارخان بيش از هر نام ديگري با انقلاب مشروطيت تناسب کلمه و به قول اديبان مراعات النظير ساخته است.خواص مردم ايران او را در رديف سرداران بزرگ و رهبران نهضت به قلم مي آورند، عوام او را با قوچ کوراوغلي،قاچاق نبي مقايسه مي کنند و غربي ها او را پوکاچف ايراني مي نامند. "
حوادث مشروطه ارتباط مستقيمي با ارسباران دارد. ارسباران چنان که از نامش نيز پيداست شامل سرزميني است که شاخه هاي رود ارس در آن جاري است؛ به عبارت ديگر از خداآفرين گرفته تا دشت مغان و دامنه هاي سبلان و شهرهاي اهر و کليبر و ورزقان و مغان و .. جزو اين منطقه است و اغلب با نام قراجه داغ معروف است.
منطقه قره داغ و ارسباران علاوه بر سردار ملي، سرکردگان ديگري نيز به ملت ايران هديه داده است. چنان که به شهادت تاريخ سلطان محمد خدابنده به کمک جنگجويان قراجه داغ، عثماني ها را از تبريز بيرون رانده است و در جنگ هاي ايران و روس، سواره نظام ارسباران تحت فرماندهي امير پيرقلي سردار قاجار در عمليات رزمي شرکت داشته است.
انقلاب مشروطيت سرآغاز تحولي بزرگ در ادبيات ايران شد. تا پيش از مشروطيت شعر همچنان در کنام بي وزن خويش خفته بود. دوام رکود اجتماعي و سيطره انديشه هاي جامد و خرافي بر حيات مردم، روزنه‌اي براي تحرک در پهنه معنويت از جمله شعر و ادب نمي گشود؛ اگر چه در عهد قاجاريه انجمن هايي نظير "انجمن نشاط" توسط ميرزا عبدالوهاب نشاط، کلانتر اصفهان و "انجمن خاقان"، متشکل از شاعران دربار فتحعلي شاه، براي گريز از سبک متکلف و نکته پردازانه هندي به وجود آمدند، ولي گردانندگان اين گونه انجمن ها تنها به بازگشت به سبک پيشينيان (يعني خراساني و گاه عراقي) و به تقليد خشک و بي محتوا از آنها پرداختند و آثاري که در اين دوره پديد آمد، از حد تکرار مفاهيم و مضامين و صور خيال پيشينيان آن هم در سطح نازل فراتر نرفت.
با آغاز مشروطيت و زمزمه و خواسته تغيير و تحولات سياسي اجتماعي، طرح مسئله ملي و ميهن‌پرستي، آشنايي برخي از ادبا با ادبيات غربي و ترجمه آثار نويسندگان اروپايي باعث شدند تا زمزمه تجددخواهي پيرامون شعر را نيز در بر بگيرد. اگرچه پس از مشروطيت شعر فارسي از تخت فاخر خويش پايين آمد و به سوي توده‌ها گام برداشت و ظرفيت زباني شعر را به خاطر ورود و پيوند به زندگي مردم افزون ساخت، ولي قيد و بند عروض همچنان به شکل سد بزرگي مانع حضور فعال زندگي در شعر بود.
به گزارش عصرآذربايجان به نقل از ايرنا، در اين کتاب بستر فرهنگي و به ويژه ادبي دوران مشروطه در قالب دوران زندگي ستارخان مورد بررسي قرار مي گيرد، به عنوان مثال زماني که ستارخان و رحيم خان، دوران کودکي و جواني خود را در قره داغ سپري مي کردند، در همان ارسباران ميرزاعندليب قراجه داغي، حکيم لعلي، ابوالقاسم نباتي و ..هم در فرهنگ سازي اين مناطق کوشيده اند.در اين اثر از نويسندگان و شاعران ايران که در ايجاد شدن فضاي انقلابي مشروطيت قلم به کار گرفته اند و يا در مهيا شدن اين فضا تاثير گذاشته اند،بحث شده است.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها