عصر آذربایجان

گزارش خبر

همراهی مردم رمز عبور از معضل کرونا

1398/12/25

شیوع ویروس کرونا در جوامع پدیده نوظهوری است که در 2 ماه اخیر بیشتر کشورهای دنیا را درگیر خود کرده و ایران نیز از این ویروس در امان نمانده و تعداد مبتلایان روز به روز بیشتر می شود و پیشگیری و مقابله با آن در کنار اقدامات دولت ها نیازمند همراهی مردم است.

ويروس کرونا که گفته مي شود براي اولين بار در شهر «ووهان» چين آشکار و از اين شهر به ساير نقاط دنيا منتشر شد، اکنون به معضلي براي دولتمردان و مردم دنيا تبديل شده و سرعت بالاي شيوع آن از فردي به فرد ديگر و آمار زياد مرگ و مير بيماران مبتلا به اين ويروس نوعي ترس و واهمه فراگير در جوامع دنيا و ايران به وجود آورده است.

استرس حاکم بر مردم در ارتباط با شيوع اين ويروس موجب شده تا مردم از شيوه هاي مختلفي که در فضاهاي مجازي منتشر مي شود براي پيشگيري از اين ويروس استفاده کنند که برخي از اين شيوه ها مبناي علمي نداشته و تاثيري در پيشگيري از شيوع اين بيماري ندارد و افزايش آگاهي مردم در ارتباط با راه هاي انتقال و پيشگيري از شيوع اين ويروس مي تواند زنجيره انتقال ويروس کرونا را قطع کند و آمار ابتلاي مردم به اين ويروس سير نزولي به خود بگيرد.

اهميت همراهي مردم به عنوان رمز عبور از شيوع کرونا زماني دوچندان مي شود که بدانيم آمار مبتلايان و فوتي هاي ناشي از کرونا در آذربايجان شرقي تنها در يک روز گذشته حدود ?? درصد افزايش داشته که دليل اصلي آن عدم رعايت اصول بهداشت فردي و اجتماعي از سوي شهروندان بوده است

در تبين اين موضوع، اشاره به انتشار فيلمي از پخش شيريني در بازار تبريز در 2 روز قبل و هجوم  مردم برايي گرفتن آن خالي از لطف نيست، اتفاقي که انتقاد گسترده افکار عمومي و مسوولان امر را به دنبال داشت و صومي، رييس دانشگاه علوم پزشکي تبريز، هشدار داد که بدون شک اين قبيل رفتارهاي غلط اجتماعي موجب بالا رفتن آمار مبتلايان خواهد شد.

اتفاقا اين پيش بيني درست از آب درآمد و آمار مبتلايان به کرونا در آذربايجان شرقي با افزايش بيش از 35 نفري در طول يک شبانه روز به 175 نفر و تعداد فوتي ها نيز از 12 به 17 نفر رسيد

استاندار آذربايجان شرقي با تاکيد بر تقويت اقدامات قرارگاه پدافند زيستي استان براي مقابله با شيوع بيماري کرونا و پشتيباني همه دستگاه‌هاي اجرايي از دانشگاه علوم پزشکي تبريز در اين زمينه، آگاه‌سازي جامعه و جلب همراهي مردم و تشکل‌هاي مردمي را لازمه موفقيت در مديريت و مهار اين پديده مي داند.

محمدرضا پورمحمدي، وي افزايد: تاکنون در تمامي بحران‌ها و مشکلات با همراهي مردم توانسته‌ايم موفق باشيم و اين بار نيز با آگاه‌سازي مردم و جلب همراهي آنان خواهيم توانست به سلامت از اين پديده عبور کنيم.

وي با تاکيد بر اقدامات جدي براي پيشگيري از شيوع بيماري کرونا، اظهار مي کند: اولين قدم در اين زمينه، آگاه‌سازي و بالا بردن اطلاعات مردم است و از همه مردم مي‌خواهيم با رعايت دقيق اصول بهداشتي، در صورت داشتن علايم بيماري به مراکز درماني مراجعه کنند.

استاندار آذربايجان شرقي مي گويد: پرهيز از تجمعات غيرضروري و ضدعفوني کردن تمام مراکزي که محل مراجعه عمومي هستند از ديگر کارهاي ضروري است که بايد از سوي دستگاه‌هاي مسوول جدي گرفته شود.

پورمحمدي، با تاکيد بر تامين امکانات و نيازهاي بهداشتي مردم و اينکه نسبت به سلامت مردم، هيچ تعارفي نداريم، ادامه مي دهد: دستگاه قضايي به صورت جدي با کساني که نسبت به انجام وظايف خود در قبال سلامت مردم کوتاهي مي‌کنند يا نگراني مردم را وسيله سودجويي قرار داده‌اند برخورد کند.

رييس دانشگاه علوم پزشکي تبريز نيز مي گويد: از نظر امکانات درماني در استان مشکلي نداريم و بيمارستان امام رضا مرکز تبريز مرکز اصلي براي پذيرش بيماران کرونا در نظر گرفته شده است.

محمدحسين صومي، با تاکيد بر تداوم اقدامات لازم براي پيشگيري از شيوع کرونا بويژه ضدعفوني کردن فضاها و سطوح تماس در اماکن عمومي و ادارات، مي افزايد: با اطلاع‌رساني‌هاي خوبي که انجام شده است مردم آگاهي نسبتا خوبي نسبت به علايم اين بيماري و راه‌هاي پيشگيري از آن دارند که اين اطلاع‌رساني‌ها نيز بايد ادامه يابد.

وي با بيان اينکه حفظ سلامت خدمت دهندگان براي ما حياتي بوده و امکانات لازم در سطوح مختلف مهيا شده است، اظهار مي کند: بر اساس آموخته ها امروز موظف هستيم خودمان بهداشت فردي را به فراخور سطوح مواجهه کاملا مراعات و پروتکل ابلاغي محافظت فردي را به خوبي عملياتي کنيم.

رييس دانشگاه علوم پزشکي تبريز مي گويد: کساني که به اين بيماري مبتلا مي شوند چه مهمان خارج از استان باشند يا منسوب درجه اول نياز به همراهي ما دارند و بايد صبورانه با رعايت احتياطات علمي در کنارشان باشيم و با آرامش خود، فرد مبتلا و اطرافيان وي را تا التيام کامل ياري کنيم.

صومي، با اشاره به اينکه وظيفه شهروندي دوستي و محبت است، ادامه مي دهد: انتظار مي رود مردم با رعايت آگاهانه اصول بهداشتي، با سربلندي و بدون دلهره خادمان ملت را در انجام وظايف محوله ياري کنند تا به لطف الهي روزهاي سخت با همدلي به پايان برسد و دوباره روزهاي خوش فرا رسد.

مديرکل پدافند غيرعامل استانداري آذربايجان شرقي نيز با تاکيد بر اينکه ترويج آموزش‌هاي خودمراقبتي و پيشگيرانه امنيت رواني مردم را حفظ مي‌کند، مي گويد: افکار عمومي به عنوان يک دارايي محسوب مي شوند و رسانه‌ها افسران صيانت از اين دارايي هستند.

محمدباقر آقايي، مي افزايد: مديريت افکار عمومي بايد مورد تجديد نظر قرار گيرد و اين مستلزم تشکيل تيم هاي تخصصي است تا در اين کارزار با استفاده از اين ظرفيت‌ها فعال عمل کرد.

وي با اشاره به اينکه با افرادي که مغرضانه و عمدا جان و امنيت رواني مردم را هدف قرار دهند به صورت جدي برخورد مي شود، اظهار مي کند: در اين خصوص با هيچ کس تعارف وجود ندارد.

مديرکل پدافند غيرعامل استانداري آذربايجان شرقي مي گويد: آموزش و اطلاع‌رساني در قالب‌هاي مختلف به وفور وجود دارد و مشکل اساسي در شرايط کنوني در زمينه آرامش بخشي به مردم است.

آقايي، ادامه مي دهد: رصد و پايش تهديدات ويروس جديد کرونا توسط کارگروه رصد، پايش و هشدار سريع به صورت مستمر انجام شود تا اخبار صحيح در اختيار مردم قرار گيرد و آرامش رواني مردم مختل نشود.

وي با تاکيد بر جلوگيري از انتشار شايعات در فضاي مجازي خواستار مديريت افکار عمومي در حوزه مسائل زيستي شد و يادآوري کرد: مديريت افکار عمومي توسط صدا و سيما به عنوان رئيس کارگروه اطلاع‌رساني و مديريت افکار عمومي در اين شرايط حساس بسيار مهم و ضروري است.

آقايي، با بيان اينکه در زمان کنوني تنها دستگاهي که آخرين اطلاعات و اخبار موثق و صحيح را مي تواند ارائه دهد دانشگاه علوم پزشکي تبريز است، مي افزايد: شايعات موجود بايد در جامعه احصا و با ترويج آموزش‌هاي خود مراقبتي و همگاني پيشگيرانه امنيت رواني مردم حفظ شود.

وي تلاش و جديت بيش از پيش را لازمه مقابله و پيشگيري از شيوع ويروس کرونا دانسته و مي گويد: همراهي مردم و آموزش همگاني اولويت اصلي در اين زمينه است.

دادستان عمومي و انقلاب اسلامي آذربايجان‌شرقي نيز با بيان اينکه با برهم زنندگان سلامت عمومي و امنيت رواني جامعه به شدت برخورد مي‌شود، مي گويد: توجه به مصالح و مناقع اجتماعي مهمترين رويکرد دستگاه قضايي استان براي مقابله با ويروس کرونا بوده و ما همواره در کنار بهداشت عمومي مردم، رسانه ها و دانشگاه علوم پزشکي هستيم تا اجازه ندهيم مشکلي در حوزه سلامت رواني و جسماني مردم آذربايجان شرقي به وجود آيد.

محبوب عليلو، با تاکيد بر لزوم مديريت افکار عمومي و همراهي مردم براي پيشگيري از شيوع اين بيماري مي افزايد: اولويت اصلي و محوري دستگاه قضايي استان حفظ سلامت مردم و البته سلامت رواني جامعه است و در اين رابطه بايد منافع و مصالح اجتماعي مورد توجه قرار گيرد.

وي اظهار مي کند: در کنار رعايت موازين و مقررات بهداشتي که از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اعلام مي شود، آحاد مردم نيز نسبت به انتشار اخبار و اطلاعات دقيق از سوي مراجع ذي صلاح حساسيت داشته باشند.

دادستان عمومي و انقلاب اسلامي آذربايجان‌شرقي مي گويد: در اين شرايط حساس همه بايد در کنار هم براي گذر از وضعيت کنوني دست به دست هم دهند تا با کمترين مشکل اين موضوع مديريت شده و  به اتمام برسد.

به گزارش عصرآذربايجان به نقل از ايرنا، عليلو، با انتقاد از انتشار برخي اخبار و شايعات مربوط به کرونا در فضاي مجازي، ادامه مي دهد: دادستاني عمومي و انقلاب اسلامي آذربايجان شرقي در اين زمينه وارد عمل شده و با همکاري پليس فتا با مخلان امنيت رواني و سلامت رواني جامعه به شدت برخورد مي کند.

 

 

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع