عصر آذربایجان

گزارش خبر

ديوار کوتاه گردشگري هم مقصر و هم قرباني

ديوار کوتاه گردشگري هم مقصر و هم قرباني

1399/02/14

گروه فرهنگي: گردشگري مي‌تواند عامل شيوع بيماري کرونا باشد، اما مهم‌تر از آن، رعايت نکات بهداشتي است، چراکه بيماري کرونا در بسياري از کشورها که مراودات بيشتري با چين داشتند، به اندازه ايران شيوع پيدا نکرده است.

 گروه فرهنگي: گردشگري مي‌تواند عامل شيوع بيماري کرونا باشد، اما مهم‌تر از آن، رعايت نکات بهداشتي است، چراکه بيماري کرونا در بسياري از کشورها که مراودات بيشتري با چين داشتند، به اندازه ايران شيوع پيدا نکرده است.
طبق پيش‌بيني سازمان جهاني گردشگري سازمان ملل (UNWTO) محدوديت‌هاي ناشي از شيوع بيماري کرونا که براي سفرها در نظر گرفته شده، موجب شده است در همه کشورها ميزان سفرهاي بين‌المللي در سال 2020 در مقايسه با آمار سال گذشته نزول شديد داشته باشد که گفته مي‌شود با زيان 290 تا 440 ميليارد دلاري براي اين صنعت همراه خواهد بود.
پروازها و بليت‌هاي لغو شده، هتل‌ها و مهمان‌سراهايي که خلوت‌ترين روزهاي خود را مي‌گذرانند، کسب و کارهاي محلي که ديگر مشتري ندارند، همه پيغام‌آور ضرر بزرگي هستند. طبق گزارش‌هاي سازمان جهاني گردشگري و شوراي جهاني سفر (WTTC)، در سالي که قرار بود رونق مشاغل و کارآفريني در صنعت گردشگري و هتلداري جهان رخ دهد، با ظهور ويروس کرونا، 50 ميليون شغل در صنعت گردشگري در معرض نابودي قرار گرفته است. اين آمار نشان مي‌دهد تا مدت‌هاي طولاني (حداقل تا ژانويه 2021 گردشگري بين‌المللي در بن‌بست خواهد بود و مرزهاي کشورها براي عبور گردشگران بين‌المللي بسته خواهد ماند.محسن حاجي‌سعيد، رئيس هيئت مديره کانون انجمن‌هاي صنفي کارگري راهنمايان گردشگري سراسر کشور درباره تأثير گردشگري بر شيوع کرونا توضيح داد: رفت و آمد مي‌تواند بر شيوع اين بيماري تأثير داشته باشد، اما ديگر مسائل را نبايد فراموش کنيم که مهم‌ترين آنها، عدم رعايت توصيه‌ها و دستورالعمل‌هاي بهداشتي بود. اين ويروس مي‌تواند از طرق مختلف و حتي با بسته پستي منتقل شود. يک سفر تجاري به کشور ديگر مي‌تواند موجب انتقال اين ويروس شود. متأسفانه شايد ديوار گردشگري کوتاه است و به‌راحتي اين صنعت را مقصر مي‌کنند و مي‌گويند که رواج اين بيماري به‌واسطه گردشگري بيشتر بود.به گفته اين عضو سابق هيئت مديره فدراسيون جهاني راهنمايان گردشگري، بايد توجه کرد که عدد و رقم گردشگري در کشور ما بسيار کمتر از کشورهايي بود که شيوع کرونا در آنها کنترل شده است، اين نکته فرضيه ارتباط گردشگري با کرونا را رد مي‌کند.
محدوديت تردد، به ساختار اقتصادي آسيب مي‌زند
حاجي‌سعيد با اشاره به اينکه مسئله گردشگري در ايران به شکل عميق مورد بررسي قرار نگرفته است، ادامه داد: مي‌بينيم که محدوديت تردد چه اثر عميقي بر اقتصاد خانواده‌ها و کشور مي‌گذارد. اين مسائل را بايد عميق‌تر بررسي کرد. با ادله مي‌توان اثبات کرد که توريسم موجب انتقال ويروس نشده است. کشور ما مي‌تواند اين مسئله را رد کند. روزهاي ابتدايي گفتند بيماري از شهر قم شروع شده است، شهر قم چه ارتباطي مي‌تواند به گردشگر و چين داشته باشد؟ چرا بايد دنبال صنعت مظلومي که کمتر به آن توجه شده است، باشيم تا اعلام کنيم که آن صنعت کرونا را هديه آورده است؟
او باور به نظريه تأثير گردشگري بر شيوع کرونا را اشتباهي استراتژيک خواند و توضيح داد: حتي شاهد بودم صحبت از اين است که آيا سرمايه‌گذاري در گردشگري درست بود؟ صنعتي که به اين راحتي آسيب مي‌بيند؟ مشخصاً چنين سرمايه‌گذاري درست است. بسياري از کشورها هزينه‌اي که براي کنترل بحران کرونا خرج مي‌کنند پيش از اين، از راه گردشگري به دست آورده‌اند، ده‌ها ميليارد ارز خارجي به دست آورده‌اند و الان مي‌توانند با يکي دو ميليارد دلار، کشورشان را از بحران کرونا خارج کنند. اينها تحليل‌هاي سطحي است که در جامعه اتفاق مي‌افتد و بهتر است عميق‌تر به آن توجه کنيم.
نقش گردشگري در انتشار ويروس کرونا کمرنگ است
حاجي‌سعيد با تأکيد به اينکه  نقش گردشگري در انتشار ويروس کرونا کمرنگ است، از کشورهاي اروپايي ياد کرد که شيوع بيماري کرونا در آنها به اندازه ايران نبود در حالي که مراودات بيشتري با چيني‌ها داشتند. او گفت: طبيعتاً رفت و آمد مي‌تواند بر انتقال بيماري اثرگذار باشد؛ اما رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي اهميت بالايي دارد. همچنين شايد نکاتي هنوز براي ما مبهم است مانند اينکه چرا اين بيماري در کشورهايي که همسايه چين بودند و حتي کشورهايي که بهداشت را کمتر از ايران رعايت مي‌کنند، کمتر از ايران شيوع پيدا کرده ‌است؟
  گردشگري يکي از راه‌هاي فرار از تحريم‌هاست
گردشگري ايران پيش از شيوع بيماري کرونا هم وضعيت خوبي نداشت و روزگار سختي را مي‌گذراند، بعد از کرونا هم ممکن است با کاهش سفرها، اين صنعت دوران سختي را پيش رو داشته باشد. حاجي‌سعيد در اين‌باره گفت: بخشي از اقتصاد کشور ما با گردشگري گره خورده است. کشور زير بار تحريم است و گردشگري يکي از راه‌هاي فرار از تحريم‌ها است، زيرا گردشگر ارز خارجي را با خود وارد مي‌کند. اگر بخواهيم استراتژي‌هايي داشته باشيم براي اينکه بتوانيم کمر تحريم‌ها را بشکنيم، توجه به گردشگري يکي از بهترين استراتژي‌هايي است که بايد در دستور کار دولت باشد. ما گردشگران را ابزار انتقال مستقيم پول به کشورمان مي‌کنيم.
شايد با در نظر گرفتن سقوط قيمت نفت و کاهش امکان فروش آن، گردشگري يک از راه‌هاي باقي‌مانده براي تجارت در ايران باشد. حاجي‌سعيد در اين‌باره گفت: اگر بناي تجارت ما بر فروش نفت در بازار باشد، منابع خود را به حراج گذاشته‌ايم، اما گردشگري خدمات مي‌فروشد. در گردشگري فرد خارجي پول را وارد کشور مي‌کند و کالاهايي را خريداري مي‌کند که منتقل کننده فرهنگ ما در خانه‌هايشان خواهد بود. مردم برخي کشورها ايران و ايرانيان را نمي‌شناسند و فکر مي‌کنند لايق تحريم هستيم، اما گردشگري اين رويکرد را تغيير مي‌دهد. اينها چيزهايي است که کمتر به آن توجه شده است.
هنوز دولت براي حمايت از صنعت گردشگري تصميم درستي نگرفته است
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از ايرنا،به گفته عضو سابق هيئت مديره فدراسيون جهاني راهنمايان گردشگري، حاکميت بايد به مسئله گردشگري وارد شود تا دولت موظف به جذب رقم درستي از گردشگران به کشور باشد. او ادامه داد: مي‌بينيم بعد از گذشت نزديک به دو ماه از اينکه مطمئن شديم ايران درگير ويروس کرونا شده، هنوز  براي حمايت‌ از صنعت گردشگري، تصميم درستي گرفته نشده است. با اينکه علي اصغر مونسان، وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي نامه‌نگاري‌هاي درستي با هيئت دولت و بانک مرکزي انجام داده است، در حقيقت خروجي تصميمات دولت بر اساس نظرات کارشناسي وزير مربوطه هنوز نتوانسته راهگشا باشد.

منبع :

ابراهیم آقازاده
برچسب ها: گردشگري کرونا

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

ديوار کوتاه گردشگري هم مقصر و هم قرباني

ديوار کوتاه گردشگري هم مقصر و هم قرباني
خروج

گروه فرهنگي: گردشگري مي‌تواند عامل شيوع بيماري کرونا باشد، اما مهم‌تر از آن، رعايت نکات بهداشتي است، چراکه بيماري کرونا در بسياري از کشورها که مراودات بيشتري با چين داشتند، به اندازه ايران شيوع پيدا نکرده است.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها