عصر آذربایجان

گزارش خبر

گردشگري استان اردبيل زير تيغ کرونا

گردشگري استان اردبيل زير تيغ کرونا

1399/02/28

گروه فرهنگي: خيابان‌ها هنوز سوت و کور است، کمتر خودرويي از خيابان‌ها گذر مي‌کند تمامي هتل‌ها، آب درماني‌ها و حتي مغازه‌ها نيز تعطيل است، اثري از جمعيت نيز نيست، اندک جماعتي مي‌آيند و مي‌روند، اينجا شهر هميشه بيدار سرعين يک از قطب‌هاي گردشگري ايران در استان اردبيل است، کرونا بيشترين زخم کاري خود را بر پيکر اين شهر کوچک تروريستي و جمعيت فعال در بخش گردشگري زده است.

 گروه فرهنگي: خيابان‌ها هنوز سوت و کور است، کمتر خودرويي از خيابان‌ها گذر مي‌کند  تمامي هتل‌ها، آب درماني‌ها و حتي مغازه‌ها نيز تعطيل است، اثري از جمعيت نيز نيست، اندک جماعتي مي‌آيند و مي‌روند، اينجا شهر هميشه بيدار سرعين يک از قطب‌هاي گردشگري ايران در استان اردبيل است، کرونا بيشترين زخم کاري خود را بر پيکر اين شهر کوچک تروريستي و جمعيت فعال در بخش گردشگري زده است.
 استان اردبيل در کشور بيش از همه به گردشگري خود مشهور و از قابليت‌هاي ويژه‌اي در اين زمينه برخوردار بوده و به همين دليل يکي از محورهاي توسعه آن نيز توريسم تعريف شده  اما شيوع کرونا در سه ماه گذشته بيشترين ضربه را به فعالان اين بخش وارد کرده است.
 پايه فعاليت‌هاي حجم گسترده‌اي از جمعيت در 2 شهرستان سرعين و مشگين‌شهر و نيز تعداد زيادي در شهرستان‌هاي اردبيل ، خلخال و نير در بخش گردشگري بوده و در شهرستان بيله‌سوار مغان نيز با توجه به ورود انبوه گردشگران جمهوري آذربايجان از طريق گمرک اين شهر  بسياري از مردم از اين طريق امرار معاش مي‌کنند.
فعالان گردشگري استان اردبيل از جمله در بخش اقامتگاه ،هتل‌ها و نيز آب‌درماني نخستين افرادي بودند که داوطلبانه براي حفظ بهداشت عمومي جامعه و کمک به مهار ويروس کرونا اقدام به توقف فعاليت‌هاي خود کرده  و از اين بابت متحمل ضررو زيان سنگيني شدند.
*زيان 550 ميليارد ريالي فعالان اماکن اقامتي و هتل‌هاي اردبيل
رييس هيات مديره جامعه هتل‌ها و مراکز اقامتي استان اردبيل گفت: بر اساس تخمين و بررسي‌هاي انجام شده دست‌کم 550ميليارد ريال در سه ماه گذشته بابت تعطيلي اماکن اقامتي استان به فعالان اين بخش خسارت وارد شده است.
جعفر بذري بيان‌کرد: فعالان اين بخش از گردشگري استان اردبيل از جمله نخستين صنفي بودند که داوطلبانه اقدام به بستن محل کسب و کار خود کردند زيرا که سلامتي مردم خط قرمز اين صنف مي‌باشد، ضمن اينکه در اين مدت آنها کمک‌هاي قابل‌توجهي نيز به کادر درماني حاضر در خط مقدم مبارزه با کرونا کردند.
 نادر فلاحي ،مديرکل ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي استان اردبيل نيز گفت: بدنبال شيوع ويروس کرونا از جمله بخش‌هايي که در کشور و استان تحت تاثير اين شرايط قرار گرفته و متحمل خسارات سنگين شد، حوزه گردشگري بود که به طور مستقيم شاهد آسيب‌هاي جدي بود.وي بيان‌کرد: بر اساس اعلام کارگروه بررسي و مقابله با پيامدهاي ناشي از شيوع ويروس کرونا، تاسيسات گردشگري جزو مصاديق رسته‌هاي کسب و کارهايي هستند که به طور مستقيم از بيماري کرونا دچار آسيب شده‌اند.
*بخش گردشگري استان اردبيل نيازمند کمک‌هاي ويژه
به اعتقاد کارشناسان و فعالان بخش گردشگري،  اين صنعت تاثيرگذار در اشتغال و توسعه براي بازيابي خود در وضيت فعلي نيازمند کمک‌هاي ويژه دولت بوده و با توجه به تداوم  کسادي کسب و کار در اين بخش براي روپا ماندن مي‌بايست توجه بيشتري به آنها صورت گيرد.
وزير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در نشست اخير  ويدئوکنفرانسي با استاندار و مسوولان کارگروه اقتصاد مقاومتي استان اردبيل از تلاش براي حمايت از واحدهاي گردشگري با هدف جلوگيري از تعديل نيرو و کاهش ضرر و زيان ناشي از تعطيلي به دليل شيوع کرونا خبر داد.
علي‌اصغر مونسان افزود: تلاش بر اين است با حمايت‌هاي لازم واحدهاي گردشگري تعديل نيرو نداشته باشند و زيان‌هاي ناشي از کرونا را تحمل کرده  و اين دوره را پشت سر بگذارند.به گفته وي ، پيش‌بيني‌هاي سازمان جهاني گردشگري براي راه افتادن مجدد گردشگري زمان‌بر است ولي تلاش بر اين است با تحريک بازار پس از کرونا گردشگري داخلي کشور را راه افتاده و فعال شود.
اکبر بهنامجو ،استاندا اردبيل نيز گفت که پيگير رفع بخشي از خسارت‌ها و همچنين جبران ضرر و زيان‌هاي وارده به بخش گردشگري بوده و با همکاري ستاد کرونا علاوه بر حمايت‌هاي مالي تصميم هايي نيز براي شروع فعاليتهاي تعدادي از صنوف حوزه گردشگري اتخاذ شده است.
نادر فلاحي ،مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان اردبيل هم از امهال اقساط تسهيلات تاسيسات گردشگري اين استان خبر داد و گفت:‌ اين اقدام در راستاي حمايت از تاسيسات گردشگري که به طور مستقيم از شيوع ويروس کرونا متحمل خسارت شدند، انجام مي‌ شود.
فلاحي با اشاره به ديگر برنامه‌هاي حمايتي از تاسيسات گردشگري گفت:‌ بر اساس ابلاغ معاونت گردشگري وزارت ميراث فرهنگي، بر اساس توافق با شوراي پول و اعتبار در راستاي استمهال اقساط تسهيلات تاسيسات گردشگري، در اين زمينه در استان اقدام خواهد شد.
*زمزمه فعال شدن صنوف گردشگري در استان اردبيل
در اين حال مسوولان استان اردبيل از شروع فعاليت تدريجي صنوف مختلف فعال در حوزه گردشگري خبر داده و تاکيد مي‌کنند که هر گونه فعاليت در اين بخش با رعايت کامل پروتکل‌هاي بهداشتي صورت خواهد گرفت.
جعفر بذري ،رييس انجمن مراکز اقامتي و هتل‌داران استان اردبيل گفت که دستورالعمل‌هاي لازم به مسوولان و مديران هتل‌ها و مراکز اقامتي استان در مورد آماده‌سازي براي بازگشايي با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي از سوي ستاد ملي و استاني پيشگيري از بيماري کرونا در روزهاي آينده ابلاغ شده است.
وي با اشاره به برگزاري دوره آموزشي رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در هفته‌هاي گذشته در بين مسوولان واحدهاي اقامتي تشريح کرد: اين دوره با حضور بهره‌برداران تاسيسات گردشگري برگزار و نحوه فعاليت اين مراکز و ضدعفوني آنها به شرکت‌کنندگان دوره‌ها ابلاغ شده است.
او گفت: خط قرمز ما در زمان فعاليت اين مراکز حفظ سلامت عمومي مردم و گردشگران بوده و اميدواريم با رعايت پروتکل‌ها ميزبان مناسبي براي مسافران ورودي به استان باشيم.
وي اضافه کرد: با توجه به اينکه اصلي‌ترين کالاي گردشگري مورد عرضه استان آبهاي گرم و معدني مجتمع‌هاي آبدرماني مي‌باشد ،تقاضا داريم براي بازگشايي اين مراکز نيز تمهيداتي انديشه شود و بايد توجه داشت که با اجراي برخي پروتکل‌هاي بهداشتي مي‌توان نسبت به بازگشايي و استفاده از خدمات مجتمع‌هاي آبدرماني اقدام نمود.رضا آستاني ،مديرعامل جامعه آبدرماني‌هاي استان اردبيل نيز از آمادگي آب‌هاي گرم معدني استان براي بازگشايي خبر داد و گفت: تمامي مجتمع‌هاي آبگرم در استان ضدعفوني و براي پذيرش مسافران و گردشگران مهيا است تا پس از اعلام بازگشايي اين مراکز از سوي ستاد پيشگيري از کرونا بر اساس دستورالعمل‌هاي ابلاغي نسبت به اين امر اقدام  شود.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از ايرنا،مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان اردبيل بيان‌کرد: فعاليت اين مراکز تحت نظارت معاونت گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، جامعه مراکز اقامتي استان و شبکه بهداشت استان خواهد بود.
فلاحي همچنين از اجراي طرح گردشگري هوشمند در استان اردبيل در پايان ماه مبارک رمضان خبر داد و افزود: در صورت بازگشت شرايط عادي و سفيد، واحدهاي گردشگري استان با رعايت همه پروتکل‌هاي بهداشتي در روز عيد فطر بازگشايي شده و فعاليت خود را آغاز خواهند کرد.
او افزود: به دنبال شيوع بيماري کرونا تاسيسات گردشگري و مراکز اقامتي استان از جمله صنوفي بودند که به صورت داوطلبانه مراکز خود را تعطيل کردند و متحمل خسارت شدند و تلاش بر اين است تا با بازگشايي اين مراکز و آماده‌سازي آنها براي پذيرش مسافران و گردشگران تابستاني بخشي از اين خسارات جبران شود.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها