عصر آذربایجان

گزارش خبر

بافت قديمي شهر ماکو احيا مي شود

سيري در استان ها

1399/02/28

گروه سيري دراستانها: مديرشهرسازي و مطالعات جغرافيايي سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: احياي بافت قديمي شهر با رويکرد گردشگري در حال انجام است.

گروه سيري دراستانها: مديرشهرسازي و مطالعات جغرافيايي سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: احياي بافت قديمي شهر با رويکرد گردشگري در حال انجام است. آرش صادقيان ، با تاکيد اينکه بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان ميراث فرهنگي،‌صنايع دستي و گردشگري، طرح مطالعات و زنده سازي بافتقديم شهربا رويکرد گردشگري و حفاظت از بافت قديمي انجام مي شود، افزود: اين طرح از محدوده قلعه قبان شروع و تا مسجد جامع شهر انجام مي_شود.وي اين طرح را به عنوان يک طرح بي_نظير در سطح ملي عنوان کرد و افزود: مطالعات اين طرح توسط سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو و بر مبناي پيش بيني براي ثبت جهاني آن در حال انجام است.مديرشهرسازي و مطالعات جغرافيايي، سازمان منطقه آزاد ماکو با تاکيد براينکه، در اين طرح علاوه بر رويکرد گردشگري،‌ يک اقدام بسيار عميق در زمينه کنترل سيلاب و حفاظت پوشش گياهي منطقه انجام مي_گيرد، ادامه داد: در اين خصوص مطالعات درزه نگاري روي سنگ ها و صخره ها نيز انجام شده است تا پاسخگوي تمام جنبه هاي گردشگري و حفاظت بافت تاريخي باشد.صادقيان با اشاره به اينکه شهر قديم ماکو نشان هويت فرهنگي و تاريخي منطقه است و حفظ و احياي معماري سنتي شهر ماکو دغدغه مسئولين منطقه آزاد است خاطرنشان کرد: ماکوي قديم داراي بافت تاريخي فاخر و ارزشمندي است که نياز به احيا و زنده سازي دارد.
وي اضافه کرد: اين بافت و قلعه قبان به عنوان ميراث گرانبهاي از گذشتگان بوده و بخش هويتي تاريخي جوامع بشري امروزي محسوب مي شوند و حفظ و احياي اين محلات موجب ايجاد نشاط و سرزندگي در شهر و ايجاد توازن ميان کالبد فضاي بافت قديم و جغرافيايي جديد در راستا و چارچوب توسعه مناطق و نواحي شهري متعادل و پايدار مي شود.صادقيان از تدوين ضوابط جامع و کامل در مورد نماي شهري ماکو نيز خبر داد و گفت: مطالعات بر ساخت و سازهاي فعلي با رويکرد آسيب‌شناسي معضلات کيفي نماهاي شهري در همه ابعاد ارائه و مقرر شد شکل نماهاي ساختمان در شهر ماکو براساس دستورالعمل ابلاغي و صدور پروانه ساختمان ها ملزم به ارائه نقشه نما خواهند بود.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از ايسنا،مديرشهرسازي و اطلاعات جغرافيايي سازمان منطقه آزاد ماکو با بيان اينکه هم اکنون راهنماي اين طرح در حال تدوين است، ادامه داد: براساس يک اصل مهم در ساخت‌ و سازهاي شهري، سازندگان موظفند در احداث بناهاي شهري به حقوق شهروندان احترام بگذارند و نماي ساختمان را که به نوعي در معرض ديد تمام شهروندان است، بر اساس ويژگي هاي هماهنگ و هويت بخش به منظر شهر بسازند.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها