عصر آذربایجان

گزارش خبر

ليلان باستان در حصار قلعه‌ي بختک

سیری در استانها//

1399/04/15

گروه سيري در استان ها:قعله‌ي باستاني بختک مربوط به دوران پيش از تاريخ ايران باستان است که شهر ليلان را مانند حصاري در برگرفته است.

گروه سيري در استان ها:قعله‌ي باستاني بختک مربوط به دوران پيش از تاريخ ايران باستان است که شهر ليلان را مانند حصاري در برگرفته است.

به گزارش عصر آذربايجان ،قلعه‌شهر بختک با 110 هکتار وسعت در شهر ليلان کنوني واقع شده و قدمت آن مربوط به دوره‌ي ساسانيان و اشکانيان است، ده‌ها تپه در اين محوطه بررسي شده که بيشترين آن‌ها در جبهه شرقي محوطه قرار گرفته‌اند، تاکنون 56 تپه‌ي اقماري در حصار اين قلعه شهر،کشف شده است.بررسي آثار سطحي قلعه حاکي از قدمت پيش از تاريخ تا دوره اسلامي اين قلعه بوده و آثار دوره ساساني و اشکاني نيز  در آن به چشم مي‌خورد.باستان شناسان معتقدند آثار يافت شده از قلعه بختک ليلان با سه هزار سال قدمت، در شهرستان ملکان، به احتمال وجود شهر تاريخي شيز در اين منطقه اعتبار بيشتري مي‌بخشد.
قلعه بختک مربوط به هزاره‌هاي اول، دوم، سوم و چهارم پيش از ميلاد مسيح است، اين قلعه در 19 مرداد 1379 با شماره 2780 به ‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است، از اين قلعه در دوران ساساني به عنوان پايتخت زمستاني نيز استفاده مي شد و آتشکده آذرگشسب در آن قرار دارد.اين قلعه در سال‌هاي قبل توسط بسياري از باستان شناسان ايراني و خارجي بررسي و بازديد شد و در خصوص قدمت و پيشينه‌ي تاريخي آن مطالبي را ارائه کرده‌اند.روزگاري اين قلعه نه تنها مامن اهالي در مقابل تهاجم بيگانگان بشمار مي_رفت، بلکه کانون توجه ديني ايران و سلاطين ساساني نيز بوده است به طوري که شهر شيز و آتشکده آذرگشسب را به اين مکان نسبت مي_دهند.محوطه باستاني قلعه بختک:
محوطه قلعه بختک ليلان محوطه حدود 160 هکتار مي باشد. ده ها تپه در اين محوطه بررسي شده که بيشترين آنها در جبهه شر قي محوطه قرارگرفته اند. اعتبار اين محوطه به دوران اشکاني نيز مي رسد و در دوره ساسانيان نيز از اعتبار و اهميت بسزائي برخوردار مي شود و از قرون اسلامي تا دوران ايلخاني نيز اعتبار و اهميت تاريخي خود را حفظ نموده است. علاوه بر تپه_هاي ياد شده در ارتفاعات شرقي ليلان مکانهاي استقراري نظامي نيز بچشم مي_خورد.شهر ليلان در ناحيه? جنوب شرقي درياچه اروميه و در منطقه‌اي حاصل‌خيز و پرآب پديد آمده‌است. آب و هواي اين شهر در بيش‌تر ماه‌هاي سال سرد است و تنها در اواخر فصل بهار و اوايل فصل تابستان از شدت سرماي آن کاسته مي‌شود. رودخانه? فصلي ليلان‌چاي، از دامنه‌هاي کوه سهند سرچشمه مي‌گيرد و پس از گذشتن از شهر خراجو و تعدادي روستا، از داخل شهر ليلان عبور مي‌کند و سپس به درياچه اروميه مي‌ريزد.
مناطق تاريخي ليلان:پل ليلان، قلعه بختک و تمام تپه هاي اطراف قلعه، گورستانهاي قديمي و…

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها