عصر آذربایجان

گزارش خبر

گنبد سرخ مراغه؛ سفري به‌ سال 542 هجري قمري

گنبد سرخ مراغه؛ سفري به‌ سال 542 هجري قمري

1399/12/24

گروه سيري در استان ها: مراغه بناهاي تاريخي زيادي دارد که غالبا متعلق به قرون 6 هجري قمري است و نشان از قدمت اين شهر دارد که يکي از معروف‌ترين آن‌ها، گنبد سرخ است.

 گروه سيري در استان ها: مراغه بناهاي تاريخي زيادي دارد که غالبا متعلق به قرون 6 هجري قمري است و نشان از قدمت اين شهر دارد که يکي از معروف‌ترين آن‌ها، گنبد سرخ است. اين گنبد که مرمت شده، در حاشيه شهر قرار دارد  سالانه گردشگران زيادي از آن بازديد مي‌کنند.
مراغه يکي از شهر‌هاي قديمي و تاريخي در استان آذربايجان شرقي است که آثار تاريخي زيادي در آن وجود دارد و در گذشته نيز براي مدتي پايتخت ايران‌ زمين بوده است.
هرستان مراغه در استان آذربايجان شرقي واقع شده و بعد از تبريز، بزرگ‌ترين شهر اين استان به‌ حساب مي‌آيد. مراغه به‌ عنوان شهري است که در ميان باغ قرار دارد و اغلب خيابان‌هاي آن سرسبز و پر از درختان قديمي هستند. شهرستان مراغه به‌ دليل کوهستاني بودن، زمستان‌هاي سرد و تابستان‌هاي معتدلي دارد و ميزان بارش نيز در اين شهر بالا است. گنبد سرخ يکي از آثار تاريخي مهم اين شهر به‌ حساب مي‌آيد و در جنوب غربي آن واقع شده است. در اطراف آن نيز شاهد فضاي سبز هستيم که براي زيبايي گنبد ساخته شده است.
در محوطه گنبد سرخ يک ساعت خورشيدي وجود دارد که البته با وجود اينکه عقبه‌اي تاريخي دارد اما در حال حاضر يک نمونه نو از ?ن ساخته شده است و اين ساعت بيشتر جنبه نمايشي دارد. اما ساير آثار تاريخي مراغه در فاصله بسياري نسبت به گنبد سرخ قرار گرفته‌اند و به‌همين دليل گردشگران بعد از بازديد اين مکان، بايد مدتي با خودرو ادامه مسير دهند تا به‌ ساير آثار تاريخي موجود در شهر برسند و از آن‌ها نيز بازديد کنند.
گنبد سرخ قديمي ترين مزار از پنج مزار بزرگ موجود در مراغه است که در آذربايجان بيشتر به گنبد قرمز شهرت دارد. در حال حاضر علي رغم وجود کتيبه هاي خوانا، کسي که در گنبد سرخ دفن شده بر ما ناشناخته است.
براساس اطلاعات مختلفي که تاکنون به‌ دست آمده است، و براساس کتيبه‌هايي که در کنار آن وجود دارد، مي‌توان دريافت که سال احداث اين بنا به سال 542 هجري مربوط مي‌شود و دستور ساخت آن را نيز عبدالعزيز بي محمود بين سعديديم، رئيس آذربايجان داد و فرآيند ساخت آن نيز زير نظر بني‌بکر محمد بن بندان بن محسن معمار انجام شده است. گفتني است که نام باني اين بنا را از کتيبه جبهه شمالي و نام سازنده آن را از کتيبه غربي به‌ دست آورده‌اند. به گزارش عصر آذربايجان به نقل از کجارو،شباهت اين بنا به گنبد علويان در همدان که در اواخر دوران سلجوقي ساخته شده است از نظر الگوي ساختاري قابل بيان ميباشد . اتفاق عجيبي در تاريخچه اين بنا به‌چشم نمي‌خورد هرچند که نياز به بررسي هايي دارد که رمز و رموز نهفته در اين معماري از نظر اثر گذاري و يا به کاربردن بنا جهت گاهشماري شناخته شود، اما رسمي شدن آن مربوط به 15 دي ماه سال 1310 است که باشماره 134 به‌ عنوان يک اثر تاريخي ثبت شد.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها