عصر آذربایجان

گزارش خبر

مشکل گرانی خودرو با عرضه در بورس کالا حل می‌شود

مشکل گرانی خودرو با عرضه در بورس کالا حل می‌شود

1400/01/17

عصر آذربایجان- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه "میزان تقاضای بازار خودرو متناسب با نیاز واقعی بازار نیست" گفت: با عرضه خودرو از طریق بورس کالا اختلاف قیمتی را به حداقل و یا صفر می‌رسانیم.

عصر آذربايجان-  عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس با بيان اينکه "ميزان تقاضاي بازار خودرو متناسب با نياز واقعي بازار نيست" گفت: با عرضه خودرو از طريق بورس کالا اختلاف قيمتي را به حداقل و يا صفر مي‌رسانيم.

مصطفي طاهري   در زمينه قيمت‌گذاري خودرو و نحوه عرضه در بازار اظهار داشت: مشکلي که در بازار خودرو وجود دارد در بحث عرضه و تقاضا است، در حال حاضر به دليل اختلاف قيمتي که وجود دارد نياز بازار بيشتر از نياز واقعي کشور است.

وي افزود: دو راهکار براي اين موضوع وجود دارد، در اين شرايط يا بايد توليد به حدي افزايش يابد که به همه اين تقاضاها پاسخگو باشد و يا اينکه تقاضاهاي بازار را واقعي‌تر کنيم و کالا به دست مصرف‌کننده واقعي برسد.

نماينده مردم زنجان و طارم در مجلس با اشاره به راهکار ارائه شده در کميسيون صنايع و معادن، تصريح کرد: پيشنهاد ما اين است که در شرايطي که اختلاف قيمت به حد مشخصي رسيد و نياز بازار افزايش يافت، فروش کالا از طريق بورس کالا انجام شود.

وي عنوان کرد: در اين روش قيمت پايه خودرو تعيين مي‌شود و فروش آن طبق فرمولي خواهد بود که بر اساس نياز خانوار باشد که در آن صورت اختلاف قيمت به حداقل و يا به صفر مي‌رسد و در نتيجه آن تقاضا متعادل مي‌شود و کالا با قيمتي که کارخانه عرضه مي‌کند به دست مشتري مي‌رسد.

طاهري خاطرنشان کرد: در اين روش براي فروش زودتر از 3 سال نيز حدود 30 درصد قيمت خودرو ماليات در نظر گرفته شده است و امکان فروش وجود ندارد و ماشيني که به قيمت بازار خريداري شده باشد عملاً تقاضا را کاهش خواهد داد، بر اين اساس ممکن است در اوايل کار رقابت در بازار ايجاد شود و برخورد عطشي باشد ولي به مرور به ثبات خواهيم رسيد.

وي با اشاره به مبلغ ما به‌ التفاوت ايجاد شده، گفت: دو بحث در اين زمينه مطرح است، موضوع نخست اين است که اين اختلاف قيمتي به دولت پرداخت شود و در امور مرتبط نظير حمل و نقل عمومي و يا کمک به توليدکننده هزينه شود و يا اينکه اگر اختلاف بسيار کاهش يابد اين مبلغ به توليد کننده تعلق يابد.

اين مسئول با بيان اينکه خودروسازان نيز با اين طرح موافق هستند عنوان کرد: اين طرح به صحن علني مجلس ارسال شده و بعد از بررسي با طي مراحل و تأييد شوراي نگهبان به مرحله اجرا خواهد رسيد.

وي افزود: ظرفيت انجام اين کار در بورس کالا وجود ندارد اما متخصصان بورس کالا اعلام کرده‌اند که امکان انجام اين کار را دارند و اگر نياز باشد ظرفيت آن را ايجاد مي‌کنند. شوراي رقابت در اجراي اين طرح حضور دارد و کف عرضه در نظر گرفته مي‌شود و جاي هيچ کوتاهي و ورود واسطه به بازار وجود ندارد.

 

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها