عصر آذربایجان

گزارش خبر

کتابفروشان در جدال با کرونا؛ تلاشي تسليم‌ناپذير براي اقتصاد فرهنگي

کتابفروشان در جدال با کرونا؛ تلاشي تسليم‌ناپذير براي اقتصاد فرهنگي

1400/01/29

گروه فرهنگي: موج چهارم کرونا اين روزها کشورها را در بر گرفته است و کتابفروشان چون ديگر بخش‌هاي فرهنگ فعاليت حضوري خود را تعطيل کرده و به فروش آنلاين روي آورده‌اند.

گروه فرهنگي:  موج چهارم کرونا اين روزها کشورها را در بر گرفته است و کتابفروشان چون ديگر بخش‌هاي فرهنگ فعاليت حضوري خود را تعطيل کرده و به فروش آنلاين روي آورده‌اند. با اين وجود با مشکلاتي روبه‌رو هستند که به تلاشي تسليم‌ناپذير براي اقتصاد فرهنگي ايران نياز دارد. اکنون که دوباره ويروس کرونا کشور را به رنگ هشدار درآورده است و چهارمين موج همه‌گيري آغاز شده، دوباره شاهد قرنطينه و تعطيلي کسب و کارها هستيم.
حوزه فرهنگ نيز چون ديگر بخش‌هاي فعال در جامعه در حال سپري کردن تعطيلاتي است که زمان پايانش مبهم است؛ تعطيلي دوباره سينماها، سالن‌هاي تئاتر، اين شاخه‌هاي فرهنگ را در شرايط وِيژه‌اي قرار داده است، کتابفروشان نيز با قرار گرفتن در گروه‌هاي غيرضروري، با حکم ستاد ملي مقابله با کرونا تعطيل شده‌اند که اين موضوع سوالات بسياري را مطرح کرده است و دوباره فروش آنلاين، تنها چاره ادامه حيات کتابفروشي‌هايي شده است که در دوران قرنطينه مي‌توانند يکي از دلايل در خانه ماندن شهروندان باشند.
کتابفروشي‌ها، اصناف ضروري دوران قرنطينه
در روزهاي اخير کتابفروشان، دليلي براي باز بودن در روزهاي اوج قرنطينه ارايه داده‌اند، مردم به مطالعه کتاب‌ها رغبت نشان مي‌دهند و بخشي از اوقات فراغت خود را در اين روزهاي خانه نشيني با کتاب پر کرده‌اند، کتابفروشان مي‌گويند در اين موقعيت بايد بتوانند دسترسي مخاطبان به کتاب را آسانتر کنند.
نکته مهمي که در اين شرايط مي توان به آن توجه کرد، بيشتر کشورهاي دنيا که جمعيت جالب توجهي دارند، با وجود دسترسي به فروشگاه قدرتمند و بين‌المللي خريد آنلاين کتاب، پس از دومين دوره قرنطينه، کتابفروشي‌ها را در فهرست مشاغل ضروري قرار دادند و در کنار فروشگاه‌هاي تامين مواد غذايي و يا داروخانه‌ها به اين صنف نيز اجازه فعاليت دادند. آلمان، سوئد، انگلستان، کره جنوبي، برزيل، فرانسه، مصر و... از جمله کشورهايي بودند که به اين موضوع توجه نشان دادند.
فروش آنلاين، رقابتي نابرابر با تخفيف‌هاي بي سامان
يکي از بزرگترين مشکلات کتابفروشي‌ها در فروش آنلاين کتاب‌، سايت‌هايي هستند که تخفيف‌هاي قابل توجه اما غلط‌ اندازي را به مخاطب ارايه مي‌کنند.
حميده افشون، مدير کتابفروشي پيدايش ، با بيان اين که تخفيف‌هاي 50 درصدي کتاب‌هاي قاچاق مخاطب را گمراه مي‌کند، گفت: اين معضل يکي از مهم‌ترين ضررهايي است که به کتابفروشي‌ها وارد شده و مدام با آن‌ها مقايسه مي‌شويم. اين اتفاق باعث شده است که مردم به شدت به آن‌ها روي بياورند چون مي‌بينند يک عنوان با همان مشخصات با قيمت کمتر ارائه مي‌شود اما مسئله قاچاق بودن کتاب‌ها را نمي‌دانند. اين موضوع بايد با جديت بيشتري پيگيري شود، تا کار کتابفروشي‌ها هم آسان‌تر باشد، اين تخفيف‌ها مخاطب را گمراه مي‌کند.
مهدي عمران‌لو مدير کتابفروشي آوند نيز در اين باره گفت: من فروش اينترنتي را نفي نمي‌کنم اما با توجه به وضعيت فعلي، صرفه‌اي براي فروش کتاب در کتابفروشي نداريم، چه براي من نوعي، چه کساني که فروشگاهي در مرکز خريد يا بر خيابان دارند.
وي ادامه داد: من به عنوان کتاب فروش اجازه ارائه تخفيف ندارم و بايد براي آن مجوز بگيرم اما سايت‌ها از 20 تا 40 درصد تخفيف مي‌دهند. ما گاهي تعطيل مي‌شويم يا بايد زود تعطيل کنيم اما آن‌ها 24 ساعته در حال ارائه خدمات هستند، اين رقابت نابرابري است. کار سايت هاي فروش کتاب را نفي نمي‌کنم اما ديگر انگيزه‌اي براي ادامه کار کتابفروشي‌، وجود نخواهد داشت.
کتابفروشان معتقدند اين شرايط، وضعيت ادامه کار را نگران کننده کرده است، وقتي سايتي مي‌تواند کتابي بفروشد که غيرقانوني به شمار مي‌آيد اما با تبعات آن رو به رو نشود، نمي توان به آينده کتابفروشي‌ها اميدوار بود.
کتاب مثل دارو، در شفا و در قيمت
تخفيف‌هاي سايت‌ها آسيب دومي را هم در پي دارد، مخاطبان در جست و جوي تخفيف، به گمراهي خريد کتاب‌هايي مي افتند که از هر چه مطالعه باشد، بيزار مي‌شوند. اين بازار تخفيف که براي کتاب سازان، جولانگاه مناسبي است، مخاطب آگاه را به ياد غرفه‌هايي در نمايشگاه فيزيکي کتاب مي اندازد که همه کتاب هاي خود را با تخفيف 50 درصد  ارائه مي کنند اما محتواي آن کمتر از 20 درصد اعتبار دارد.
فرزانه خونگرم مدير کتابکده فراروان ، يکي از معضلات مهم در فروش کتاب را تخفيفات 50 درصدي فروش کتاب دانست و بيان کرد: اين کتاب‌ها افست هستند و عواملي خارج از سيستم نشر، روي عناوين پرفروش بازار نشر دست مي‌گذارد. سپس آنها را با قدري تغيير و حتي گاهي بدون تغيير، يا با اسم ساختگي به عنوان مترجم  و با استفاده از بازاري که قبلا يک نشر معتبر با يک مترجم خوب به دست آورده را بدون پرداخت ماليات، حق تاليف يا ترجمه، هزينه نشر و کرايه فروشگاه، تنها با خريد کاغذ و چاپ کتاب، اين بار با 50 درصد تخفيف وارد بازار مي کنند.اين کتابفروش ادامه داد: مردم اين موضوع را نمي‌دانند، وقتي به کتابفروشي مي‌آيند، مي‌پرسند تخفيف مي‌دهيد؟ من هم بايد بگويم قيمت پشت جلد است. کتاب هم مثل دارو، خوشبختانه بايد قيمت دقيق داشته باشد، مثل کالاهاي ديگر نيست که هر فروشنده‌اي با هر قيمتي که بخواهد، آن را بفروشد. وقتي مي‌گويند جايي تخفيف گذاشته و مراجعه مي‌کنيم، مي‌فهميم که کتاب‌ها تقلبي و قاچاق است.
کتابفروشي‌هاي محلي از کرونا جان به در مي‌برند؟
وضعيت کتابفروشي‌هاي محلي در برابر اقتصاد شکننده فرهنگ در ايران، دلگرم کننده نيست، تعطيلي‌هاي کرونايي نيز کار را سخت‌تر و حتي ناممکن کرده‌اند، در روزگاري که کافه و رستوران‌ها با وجود باز بودن در اوج شيوع به دليل مشکلات اقتصادي تعطيل مي‌شوند، چگونه مي شود از کتابفروشي انتظار داشت به کار خود ادامه بدهد؟
خطر تعطيلي کتابفروشي‌هاي محلي، تهديد بزرگي براي فرهنگ ايران است، خونگرم، مدير کتابکده فراروان، تعطيلي کتابفروشي‌هاي محلي را باعث محروم شدن کودکان از کتاب و کتابخواني مي‌داند و معتقد است با اين وضعيت امکان ادامه کار کتابفروشان، کمتر شده است. به گزارش عصر آذربايجان به نقل از ايرنا، کتابفروشان، يکي از پايه‌هاي اقتصاد فرهنگي ايران هستند که در هر شرايطي کار خود را ادامه مي‌دهند اما اين، تاواني دارد که اگر حمايت جدي صورت نگيرد، ارکان فرهنگ را متزلزل خواهد کرد.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها