عصر آذربایجان

گزارش خبر

قلعه خشتي گيلوان يادگار دوران هخامنشيان

سیری در استان ها//

1400/02/19

گروه سيري در استان ها:قلعه گيلوان متعلق به دوران هخامنشيان در وسعتي حدود 6هکتار ساخته شده است.

 گروه سيري در استان ها:قلعه گيلوان متعلق به دوران هخامنشيان در وسعتي حدود 6هکتار ساخته شده است.
قلعه خشتي گيلوان يکي از مناطق تاريخي خلخال است.اين قلعه در روستاي گيلوان از توابع بخش شاهرود در 65کيلومتري جنوب شهرستان خلخال استان اردبيل واقع شده است.
روستاي گيلوان از شرق به استان گيلان از جنوب به روستاي علي آباد و ماد جولان، از باختر به روستاي شال و از شمال به جنگل‌هاي تالش متصل مي‌شود.مهمترين جاذبه گردشگري اين روستا، قلعه گيلوان است که به دليل مرمت نکردن و کاوش‌هاي غير اصولي در اين منطقه بخش‌هاي اصلي قلعه از بين رفته است.
پلان اين قلعه بصورت مستطيلي شکل بوده و طول آن 105 متر و عرض آن 66 متر و نيز ارتفاع ديوارهاي قلعه 5متر است.
ارتفاع اين قلعه از سطح دريا 1450 متر است .علت نامگذاري اين قلعه به نام قلعه خشتي گيلوان اين است که عمده مصالح استفاده شده در ساخت قلعه خشت مي باشد.ابعاد اين خشت ها داراي طول 26 سانتي متر ، عرض 21 سانتي متر و ارتفاع 7سانتي متر است.ديوارهاي قلعه نيز در برخي قسمت ها فروريخته و از بين رفته است ولي بقيه ديوارها سالم و پا بر جا مي باشند.
يکي از برجهاي قلعه در فاصله دورتر، در نقطه اي که احتمال حمله مهاجمان از طرف دره به قلعه مي رود ، ساخته شده که تا حدودي بزرگتر از ساير برجهاست.
در کنار قلعه قبرستان قديمي نيز وجود دارد که مربوط به دوره اسلامي است. گورستان باستاني روستا کشف شده در منطقه خانقاه گيلوان، نشانگر بومي بودن قوم گيلوان در اين روستاست.مصالحي که براي ساخت اين قعله بکار رفته است، خشت و سنگ مي باشد و بدليل نماي خشتي آن که کمتر در قلعه هاي آذربايجان به چشم مي خورد به اين اسم معروف گشته است.
بر اساس عقيده کارشناسان کاربرد اين قلعه مراقبت از جاده و کاروان هايي است که از گيلان به طرف آذربايجان مي رفتند، بوده است.اين قلعه که متعلق به دوره هخامنشيان بوده در آن زمان در زميني به مساحت ? هکتار ساخته شده است. اين بناي تاريخي زيبا از چندين برج که به فواصل مختلف از يکديگر واقع شده‌اند و ارتفاع آنها بر اثر گذشت زمان و عوامل طبيعي کاهش يافته، قرار گرفته است.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از سايت ديد شهر،به گفته اهالي اين منطقه ميرزا کوچک خان جنگلي و يارانش بعد از شکست نهضت جنگل در جنگل هاي گيلان به سمت گيلوان خلخال حرکت کرده که در 11 آذر ماه 1300 در نزديکي روستاي گيلوان از شدت سرما و طوفان برف جان خودرا از دست مي دهد.به گفته آنها قبر ميرزا به مدت 44 سال در همين روستا بود که بعدها در سال 1344 نبش قبري به درخواست نواده اش انجام و پيکرش به استان گيلان انتقال يافته است.

منبع :  

برچسب ها:  

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

حضور موفقي در بازار روسيه نداريم

رئيس اتاق بازرگاني اردبيل:
خروج

رئيس اتاق بازرگاني استان اردبيل گفت: متأسفانه برخلاف برنامه‌ريزي‌ها حضور موفقي در بازار روسيه نداريم.

عدم هماهنگی مشکل متقاضیان مسکن زمین‌های توحید

عدم هماهنگی مشکل متقاضیان مسکن زمین‌های توحید
خروج

به گزارش عصرآذربایجان، طی روزهای گذشته شاهد تجمع اعتراضی اعضای تعاونی‌ زمین‌های ارتش و توحید واقع در خیابان میرداماد ارومیه مقابل استانداری آذربایجان غربی بودیم.

کوه چهل مر شهيدان اروميه

 
خروج

گروه سيري در استان ها: تک قله مرتفع چهل مرد شهيدان بر روي يک خط الرأس شمالي – جنوبي قرار گرفته که از سمت شمال پس از يک قله 3024 متري بدون نام به قله 3400 متري مرتفع بره عزد و سپس ساير ارتفاعات منطقه متصل مي شود.قله زيباي كوه شهيدان، با نام چهل مر شهيدان كه از قرار معلوم تعدادي از شهيدان 14 قرن پيش در اينجا مدفون هستند و قله آن زيارتگاه و مكان مقدس محسوب مي شود.

بخاری‌های نفتی مدارس آذربایجان شرقی تا مهر ماه جمع‌آوری می‌شود‌

 
خروج

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی گفت: اولویت اول آموزش و پرورش جمع‌آوری بخاری‌های نفتی از مدارس استان تا اول مهر ۹۸ است.

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

 
خروج

دوشنبه‌ي سياه 28 مردادماه بود که شعله‌‌هاي خشمناک و سوزان آتش، امان جنگل‌هاي ارسباران را بريد و تن سرسبز آن را سياه پوش کرد، سه روز متوالي ارسباران همچنان در آتش مي سوخت ولي هنوز خبر اين حادثه براي اذهان عموم منتشر نشده بود تا اين‌که ماجراي اين حادثه‌ي تلخ در عصر روز چهارشنبه، سي‌ام مردادماه، به‌صورت گسترده رسانه‌اي و عمق فاجعه برهمگان آشکار شد، اکنون بعد از گذشت 10 روز از واقعه‌ي ناگوار آتش سوزي‌ اخير، 632 هکتار از تن بي جان و خاکستر شده‌ي ارسباران بر جاي مانده است.

نهاد خانواده سقف امن هر انسان

 
خروج

گروه گزارش: خانواده، مناسبت ترين نظام براي تأمين نيازهاي روحي و معنوي بشر است و بهترين سقف امن هر انسان به شمار مي‌رود.

مشکلات نهایی مسکن‌مهر اردبیل برطرف می‌شود

 
خروج

معاون راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: با توجه به اتمام پروژه مسکن مهر در آینده ای نزدیک مشکلات نهایی این پروژه برطرف می‌شود که در این راستا مسئولان ذی‌ربط باید نهایت همکاری را داشته باشند.

موسيقي مذهبي اصيل را به گوش مردم برسانيد

 
خروج

گروه گزارش: اغلب نوحه‌خوانان يا روضه‌خوانان اطلاعاتي از موسيقي ندارند. مي‌بينيم که تلويزيون هم نوحه‌خواني آنها را پخش مي‌کند و در نتيجه جوان‌ترها نحوه نوحه‌خواني آنها را مي‌بينند و از همان تقليد مي‌کنند.

شهرستان سويوق بلاغ

 
خروج

گروه سيري در استان ها: "شهر سويوق بلاغ که امروزه به آن مهاباد گفته مي شود يکي از بزرگترين شهرهاي استان آذربايجان غربي مي باشد.

تقویت ۴۰ درصدی پول ملی در برابر کاهش ۳۰۰ درصدی ارزش پول

 
خروج

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دلار در زمان آقای روحانی از ۳ هزار تومان به ۱۸ هزار تومان رسید که بیانگر رشد قابل توجهی است، حال که دلار از ۱۸هزار تومان به حدود ۱۱ هزار رسیده است، نباید ادعا کرد ارز ۸۰ درصد ارزان شده است.

دانش ‌آموزان اردبیلی به ترویج استفاده از کالای استاندارد در سطح جامعه کمک کنند

 
خروج

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: رویداد دانش آموزی ایده‌های نوآورانه دانش‌ آموزان در راستای ترویج استاندارد برای اولین بار در سطح استان اردبیل برگزار شد.

فکر تعدي به مرزها با مشت فولادين پاسخ داده مي‌شود

 
خروج

گروه خبر: فرمانده سپاه شهداي آذربايجان‌غربي گفت: اگر دشمن فکر تعدي به مرزهاي اين کشور را داشته باشد با اراده و مشت فولادين مردم و بسيجان پاسخ خود را مي‌گيرد.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها