عصر آذربایجان

گزارش خبر

عمارت پيرآباد ايلخچي گمنام ؛ اما پر از رمز و رازهاي تاريخي

سیری در استان ها//

1400/02/19

گروه سيري در استان ها:عمارت تاريخي پيرآباد با قدمتي بالغ بر 200 سال که احداث آن به اوايل حکومت قاجار مي رسد در شهر ايلخچي جنب بخشداري ايلخچي واقع شده است.

 گروه سيري در استان ها:عمارت تاريخي پيرآباد با قدمتي بالغ بر 200 سال که احداث آن به اوايل حکومت قاجار مي رسد در شهر ايلخچي جنب بخشداري ايلخچي واقع شده است.
مهدي دهقانيصاحب اين خانه باغ تاريخي آقاي يوسف کشتمند فردي بي ريا و بي غل و غش و بسيار مردم دوست و مهمان نواز هست که بدون اخذ هيچ گونه وروديه يا بليط و هزينه اي کل عمارت را به زبان ساده و گويا روايت مي کند که 85 سال پيش توسط پدر بزرگش اين خانه خريداري شده و همچنان اين ميراث فرهنگي بي نظير نسل به نسل حفظ و حتي مرمت نيز شده است.
معماري منحصر بفرد اين عمارت که بنا به روايت آقاي کشتمند از نوع طراحي هاي شيخ بهايي است و احتمالا معمار اين بنا از شاگردان شيخ بهايي بوده باشد همچنين اين عمارت داراي شگفتي هايي کم نظير همانند انعکاس صدا از گوشه اي به گوشه هم قطر ديگرش مي باشد و يا صداي آبشارگونه از قناتي که داراي 28 حلقه چاه به فاصله اي معين ازهم قرار گرفته و از داخل اين عمارت اب زلالش بيرون آمده و خنکي داخل اين عمارت را موجب شده است و يا هود آشپزخانه به مدل قديمي ها ساخته شده است و خيلي شگفتي هاي ديگر که بايد از نزديک ديدن کنيد.
اين عمارت قبلا داراي باغ 12 هکتاري بود که اطرافش را محصور کرده بود و صاحب اين باغ و عمارت در گذشته يکي از بزرگان و معتمدين شهر ايلخچي بود که براي اين منطقه خدمات زيادي ارائه کرده و به نوعي يار و ياور مردم بود که به همين علت اهالي در مناسبت ها و ميهماني ها و فصل برداشت محصول بدون هيچ چشمداشتي به کمک اين فرد مي آمدند و اين فرد سه فرزند دختر داشت که اين عمارت به آنها به ارث مي رسد که آنها هم فروخته و از آن شهر نقل مکان مي کنند.
عمارت پير آباد، با نمايي زيبا و دست نخورده از خشت و سقف چوبي تشکيل شده و از آثار باقي مانده دوره قاجار است. عمارت پير آباد، از ديرباز، مکاني براي تجمع و گرده همايي مردم بوده است و اهالي ايلخچي و روستاهاي اطراف، در اعياد، مراسم و آيين هاي محلي، در آن جا گِرد هم مي آيند. اين بنا، يکي از قديمي ترين و زيباترين خانه هاي خشتيِ تاريخي شهر ايلخچي مي باشد. اين باغ و بناي آن، ملکِ خصوصي نجف آقا دوم، از معتمدان مردم ايلخچي بوده است که از دو قسمت حوض خانه و بخش مسکوني تشکيل شده است. حوض خانه آن، علاوه بر حوض، سه فضاي نشيمن در اطراف دارد.
به گزارش  عصر آذربايجان به نقل ازخبرآنلاين ،  بخش مسکوني بنا، شامل يک انباري، آشپزخانه و دالان ورودي در طبقه همکف و يک اتاق نشيمن و پيش ورودي آن نيز در طبقه اول است. قنات آبِ موجود در عمارت پير آباد، از ديگر بخش هاي اين بنا است. حوض سنگي هشت ضلعيِ اين عمارت، بسيار زيبا و داراي آب هميشه رواني است که از قناتِ باغ منشعب مي شود. اين اثر، در تاريخ 28 اسفند 1385 با شماره ثبت 18922 به عنوان يکي از آثار ملي ايران، به ثبت رسيده است.

منبع :  

برچسب ها:  

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

حضور موفقي در بازار روسيه نداريم

رئيس اتاق بازرگاني اردبيل:
خروج

رئيس اتاق بازرگاني استان اردبيل گفت: متأسفانه برخلاف برنامه‌ريزي‌ها حضور موفقي در بازار روسيه نداريم.

عدم هماهنگی مشکل متقاضیان مسکن زمین‌های توحید

عدم هماهنگی مشکل متقاضیان مسکن زمین‌های توحید
خروج

به گزارش عصرآذربایجان، طی روزهای گذشته شاهد تجمع اعتراضی اعضای تعاونی‌ زمین‌های ارتش و توحید واقع در خیابان میرداماد ارومیه مقابل استانداری آذربایجان غربی بودیم.

کوه چهل مر شهيدان اروميه

 
خروج

گروه سيري در استان ها: تک قله مرتفع چهل مرد شهيدان بر روي يک خط الرأس شمالي – جنوبي قرار گرفته که از سمت شمال پس از يک قله 3024 متري بدون نام به قله 3400 متري مرتفع بره عزد و سپس ساير ارتفاعات منطقه متصل مي شود.قله زيباي كوه شهيدان، با نام چهل مر شهيدان كه از قرار معلوم تعدادي از شهيدان 14 قرن پيش در اينجا مدفون هستند و قله آن زيارتگاه و مكان مقدس محسوب مي شود.

بخاری‌های نفتی مدارس آذربایجان شرقی تا مهر ماه جمع‌آوری می‌شود‌

 
خروج

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی گفت: اولویت اول آموزش و پرورش جمع‌آوری بخاری‌های نفتی از مدارس استان تا اول مهر ۹۸ است.

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

 
خروج

دوشنبه‌ي سياه 28 مردادماه بود که شعله‌‌هاي خشمناک و سوزان آتش، امان جنگل‌هاي ارسباران را بريد و تن سرسبز آن را سياه پوش کرد، سه روز متوالي ارسباران همچنان در آتش مي سوخت ولي هنوز خبر اين حادثه براي اذهان عموم منتشر نشده بود تا اين‌که ماجراي اين حادثه‌ي تلخ در عصر روز چهارشنبه، سي‌ام مردادماه، به‌صورت گسترده رسانه‌اي و عمق فاجعه برهمگان آشکار شد، اکنون بعد از گذشت 10 روز از واقعه‌ي ناگوار آتش سوزي‌ اخير، 632 هکتار از تن بي جان و خاکستر شده‌ي ارسباران بر جاي مانده است.

نهاد خانواده سقف امن هر انسان

 
خروج

گروه گزارش: خانواده، مناسبت ترين نظام براي تأمين نيازهاي روحي و معنوي بشر است و بهترين سقف امن هر انسان به شمار مي‌رود.

مشکلات نهایی مسکن‌مهر اردبیل برطرف می‌شود

 
خروج

معاون راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: با توجه به اتمام پروژه مسکن مهر در آینده ای نزدیک مشکلات نهایی این پروژه برطرف می‌شود که در این راستا مسئولان ذی‌ربط باید نهایت همکاری را داشته باشند.

موسيقي مذهبي اصيل را به گوش مردم برسانيد

 
خروج

گروه گزارش: اغلب نوحه‌خوانان يا روضه‌خوانان اطلاعاتي از موسيقي ندارند. مي‌بينيم که تلويزيون هم نوحه‌خواني آنها را پخش مي‌کند و در نتيجه جوان‌ترها نحوه نوحه‌خواني آنها را مي‌بينند و از همان تقليد مي‌کنند.

شهرستان سويوق بلاغ

 
خروج

گروه سيري در استان ها: "شهر سويوق بلاغ که امروزه به آن مهاباد گفته مي شود يکي از بزرگترين شهرهاي استان آذربايجان غربي مي باشد.

تقویت ۴۰ درصدی پول ملی در برابر کاهش ۳۰۰ درصدی ارزش پول

 
خروج

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دلار در زمان آقای روحانی از ۳ هزار تومان به ۱۸ هزار تومان رسید که بیانگر رشد قابل توجهی است، حال که دلار از ۱۸هزار تومان به حدود ۱۱ هزار رسیده است، نباید ادعا کرد ارز ۸۰ درصد ارزان شده است.

دانش ‌آموزان اردبیلی به ترویج استفاده از کالای استاندارد در سطح جامعه کمک کنند

 
خروج

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: رویداد دانش آموزی ایده‌های نوآورانه دانش‌ آموزان در راستای ترویج استاندارد برای اولین بار در سطح استان اردبیل برگزار شد.

فکر تعدي به مرزها با مشت فولادين پاسخ داده مي‌شود

 
خروج

گروه خبر: فرمانده سپاه شهداي آذربايجان‌غربي گفت: اگر دشمن فکر تعدي به مرزهاي اين کشور را داشته باشد با اراده و مشت فولادين مردم و بسيجان پاسخ خود را مي‌گيرد.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها