عصر آذربایجان

گزارش خبر

زنجان؛ شهر پروژه هاي نيمه تمام و شهرداري که پاسخگو نيست

زنجان؛ شهر پروژه هاي نيمه تمام و شهرداري که پاسخگو نيست

1400/03/09

گروه گزارش: زنجان شهري است که پروژه هاي نيمه تمام و چهره نازيبايش هميشه خودنمايي مي کند وطولاني شدن اجراي پروژه ها به مسئله اي جدي تبديل شده و ناتواني در مديريت شهري باعث چالش در اين حوزه شده است.

گروه گزارش:  زنجان شهري است که پروژه هاي نيمه تمام و چهره نازيبايش هميشه خودنمايي مي کند وطولاني شدن اجراي پروژه ها به مسئله اي جدي تبديل شده و ناتواني در مديريت شهري باعث چالش در اين حوزه شده است.
هر گوشه شهر زنجان را که مي نگري جز حصار و مخروبه ديده نمي‌شود. مرکز شهر، پايين شهر و بالاي شهر به ظاهر هيچ تفاوتي با هم ندارند. مرکز شهر پروژ ه اي نيمه تمام دارد که چندين سال است حصار کشي شده، محله‌هاي پايين شهر هم به دلايلي مورد توجه نيست و بد منظره گي ها در اين محلات را شاهديم و اما بالاي شهر که مي‌گوئيم انتظار داريم حداقل موارد و مشکلات در اين محلات کم باشد در حالي که قدم در اين مناطق که مي‌گذاريم هيچ فرقي با جاهاي ديگر ندارد چاله‌ها، زباله‌هايي که چند روز وسط خيابان است، جوي‌هاي کثيف و زمين‌هاي خالي که تعيين تکليف نشده‌اند در اين محلات خودنمايي مي‌کنند.
اين بد منظره گي ها را در گوشه گوشه اين شهر مي‌توان ديد در يک کلام شهر بي صاحب و رها شده‌اي که همه ناشي از سو مديريت شهري است و زنجان هنوز نتوانسته در زمينه پروژه‌هايي مثل سبزه ميدان، پل امام حسن مجتبي (ع) و بسياري از پروژه‌هاي شهري ديگر به توفيق دست يابد.در اين ميان باوجود تماس‌هاي مکرر با شهردار زنجان، وي پاسخگوي تماس‌ها نبود و بايد اذعان کرد با روند موجود در مديريت شهري زنجان در آينده حجم بالاي چالش‌هاي شهري و پروژه‌هاي نيمه تمام خود را نشان خواهد داد.رزاق محمدي عضو شوراي اسلامي شهر زنجان بازگشايي پادگان را از جمله فعاليت‌هاي صورت گرفته در مجموعه شهري زنجان طي دو سال گذشته دانسته و مي‌گويد: دور پنجم شورا پروژه‌هايي چون سبزه ميدان و پادگان را بررسي کرديم، قراردادها به لحاظ قانوني درست نبوده و يکسري مشکلات سرمايه گذاري دارند که همين مزيد برعلت است براي اينکه اين پروژه‌ها نيمه تمام مانده و به پايان نمي‌رسد.
پل امام حسن مجتبي (ع) تا دو سال آينده هم تکميل نمي‌شود
محمدي با اشاره به اينکه تا حدودي کارهاي بازگشايي مسير پادگان انجام شده اظهار کرد: ادامه خيابان شهيد سليماني که شمال پادگان است به خاطر حساسيت پادگان به سرعت در حال پيگيري است. آسفالت مسير شرقي و غربي، قسمتي از سقف زير گذر و ديوارها باقي مانده که اگر صورت گيرد مسير بازگشايي خواهد شد و طي مهلت اعلام شده بايد بهمن ماه اين کار صورت مي‌گرفت که تا به امروز انجام نشده و اگر کارها طبق زمانبندي اعلام شده جلو رود تا چهل روز ديگر از اين مسير مي‌توان بهره برداري کرد.محمدي به يکي ديگر از پروژه‌هاي نيمه تمام و ناقص شهري اشاره کرده و مي‌افزايد: پل امام حسن مجتبي (ع) يکي ديگر از پروژه‌هاي به ظاهر تمام شده است، در حالي که اين عوام فريبي بيش نيست و مردم هر چه که مي‌بينند را قضاوت مي‌کنند در صورتي که با واقعيت فاصله زياد است و تا دو سال ديگر نيز تمام نمي‌شود.
وي در خصوص رسيدگي نشدن به شهرک‌هاي اقماري نيز چنين مي‌گويد: مشکلات موجود در شهرک‌هايي چون مير داماد، کوي شهريار و زيباشهر به خاطر اجراي طرح فاضلاب است از آنجا که امکان اجراي اين طرح در بافت‌هاي فرسوده ممکن نيست از شهرک‌هاي اقماري شروع کرده‌اند و طي قراردادي که شهرداري با دستگاه‌هاي خدمت رساني چون آب و فاضلاب و ايرانسل منعقد کرده مقرر شد پس از اجراي طرح و کنده کاري حتماً اصلاح و لکه گيري ها توسط دستگاه‌هاي خدمت رسان اجرا شود در حالي که به وعده خود عمل نمي‌کنند و ما بارها شاهد هستيم پس از انجام عمليات، کنده کاري‌ها به حال خود رها شده است.
محمدي گفت: همين نوارهاي حفاري واقعاً خانمان سوز شده است و در عبور و مرور شهروندان مشکلاتي ايجاد مي‌کند. در جلسات متعددي که کمسيون عمران با نهادهاي خدمت رسان برگزار کرده هيچ پاسخ قانع کننده‌اي از سوي اين نهادها در يافت نکرده‌ايم و جوابي که هميشه به ما داده‌اند اين بوده که اگر نمي کنديم چه مي‌کرديم؟ بنابراين در حال حاضر مسئوليت حفاري‌ها طبق قرارداد بر عهده شهرداري نيست و تفاهمي نيز صورت نمي‌گيرد تا شهرداري اين کار را انجام دهد.
روند اجراي پروژه سبز ميدان منطبق بر روزشمار نيست
مدير کل دفتر فني، امور عمراني و حمل و نقل و ترافيک با عنوان اين مطلب که روند اجراي پروژه سبز ميدان منطبق بر روزشمار نيست، اظهار مي‌کند: با اين وجود اين پروژه امسال نسبت به سال گذشته فعال‌تر شده و تمام تلاش شهرداري بر اين است در شش ماهه اول امسال با هموار کردن مسير، عبور صورت گيرد. مهمترين قسمت‌هاي پروژه تمام شده، کف سازي و جداره‌هاي پيراموني و معابر که پايان يابد بهره برداري صورت مي‌گيرد، بنابراين سرعت عمل در کار بسيار مهم است چرا که تأخير در روند کار در واقع هزينه‌هاي متعددي را براي شهر خواهد داشت.اسرافيل نيازي، در پاسخ به اين سوال که آيا اين موضوع که اجراي پروژه سبزه ميدان بر روند بازار تأثير خواهد داشت صحت دارد؟ ادامه مي‌دهد: بله تأثير اين پروژه بر بازار از جهت ازدياد قسمت‌هاي تجاري طرح بود که رفع شد و در حال حاضر 30 الي 40 مغازه بيشتر در اين طرح وجود ندارد و بيشترين حجم پروژه را سطح و ساختمان شوراي شهر به خود اختصاص داده است.
سبزه ميدان پروژه‌اي براي همه ادوار شوراهاي شهر
رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان پروژه سبزه ميدان را يک پروژه مهم و جدي تلقي کرده و مي‌گويد: طبق قرارداد اين پروژه دو ساله 29 شهريور به پايان خواهد رسيد که به جز ساختمان شوراي شهر بقيه عمدتاً فضا سازي است که در کمتر از پنج ماه به پايان مي‌رسد.هر چند رئيس شوراي اسلامي شهر زنجان معتقد است اين پروژه تنها بخشي از فعاليت‌هاي صورت گرفته در 24 ماه گذشته توسط شوراي شهر است.عباس راشاد که بدون دريافت مجوز از شورا و هماهنگي با شهرداري شخصاً المان ميدان 15 خرداد را تخريب کرد و در اين خصوص به کسي پاسخگو نيست مي‌گويد: پروژه المان 15 خرداد تا پايان ارديبهشت ماه تمام مي‌شود و فونداسيون پروژه و بتن ريزي کار تمام شده و قبل از خرداد المان 15 خرداد جانمايي خواهد شد.
وي در توضيحات تکميلي در خصوص المان 15 خرداد چنين مي‌گويد: اين المان که چهار ماه طراحي آن طول کشيد نشانگر چهار موضوع انقلاب و خيزش مردم انقلابي ايران در 15 خرداد، مبدا نهضت انقلاب اسلامي ايران و شهادت عده کثيري از اهالي شهرهاي پيشرو و ورامين است که توسط مهندس موسوي زنجاني که قبلاً نيز المان ميدان انقلاب را طراحي کرده‌، صورت گرفت.به گزارش عصر آذربايجان به نقل از مهر، در آستانه انتخابات شوراها بايد توجه داشت که نبايد عرصه خدمت را به رانت‌ها و بازي‌هاي سياسي آلوده کرده و شهر به حال خود رها شود.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها