عصر آذربایجان

گزارش خبر

قلعه‌ کاظم داشي، پناهگاه امن اروميه

سیری در استان ها//

1400/02/19

گروه سيري در استان ها: اثر باستاني قالا داشي يا قلعه‌ي کاظم داشي در روستاي گورچين قلعه در 70 کيلومتري اروميه واقع شده است که در زمان‌هاي مختلف از جمله جنگ جهاني اول، پناهگاه اهالي هفت روستاي اطراف بوده ‌است و نام آن به ياد »کاظم خان«، فرمانده‌ي افراد محافظ روستا که خود اهل قوشچي بوده، نامگذاري شده ‌است. نام کاظم داشي در اصل، قالا داشي مي‌باشد و در قديم به قيرخلار 40 نفر) نيز معروف بوده ‌است.

گروه سيري در استان ها: اثر باستاني قالا داشي يا قلعه‌ي کاظم داشي در روستاي گورچين قلعه در 70 کيلومتري اروميه واقع شده است که در زمان‌هاي مختلف از جمله جنگ جهاني اول، پناهگاه اهالي هفت روستاي اطراف بوده ‌است و نام آن به ياد »کاظم خان«، فرمانده‌ي افراد محافظ روستا که خود اهل قوشچي بوده، نامگذاري شده ‌است. نام کاظم داشي در اصل، قالا داشي مي‌باشد و در قديم به قيرخلار 40 نفر) نيز معروف بوده ‌است.
بخش قلعه بر فراز کوه مخروطي شکل ناقصي استوار است که در 2 کيلومتري سمت جنوب غربي و نزديک ساحل درياچه‌ي اروميه، مشرف به جلگه‌اي خرم و سبز، واقع شده است.کاظم داشي، صخره‌اي طبيعي است که به علت موقعيت خاص جغرافيايي، مسير صعب‌العبور، پرتگاه‌هاي مخوف و برتري ژئوپليتيک در طول تاريخ، خصوصا در زمان جنگ و ناآرامي، همواره مورد استفاده‎ي مردمان منطقه قرار گرفته است. از اين‌رو بر اساس کاوش‌هاي باستان‌شناسي، قدمت آثار تاريخي به دست آمده در اين صخره به هزاره‌ي اول پيش از ميلاد باز مي‌گردد. به روايت  کهن سالان منطقه، گويا در سال‌هاي دور، چهل نفر از اهالي از دست حاکمان ظالم گريخته و در صخره پناه مي‌گيرند.
در قرون گذشته نيز که نيروهاي روس و انگليس از نقاط مختلف به مرزهاي اين سرزمين هجوم اوردند افراد بسياري از نيروهاي محلي در برابر اين يورش قد علم کردند. يکي از اين مبارزين فردي به نام کاظم خان بود که در برابر پيش روي نيروهاي روس ايستادگي مي کرد. وي در جريان مبارزات خود در اين صخره پناه گرفت و مردمان هفت روستاي مجاور را نيز پناه داد تا از غارت و يورش روس ها در امان بمانند. وي تا هنگام خروج روس ها در همين صخره پناه گرفت و همين دليل سبب شد تا اين صخره در بين مردم به قلعه کاظم داشي شهره شود. اين پديده طبيعي زيبا در منطقه اي به نام انزل در ساحل درياچه اروميه و در هفتاد کيلومتري شهر اروميه قرار گرفته است و به سان يک جزيره در ميان درياچه به نظر مي رسد. از آن پس و تا پيش از حضور کاظم خان، اين صخره با عنوان قيرخلار قالاسي (قلعه‌ي چهل نفر) و قالا داشي (قلعه‌ي سنگي) شناخته مي‌شد. از اوايل قرن بيستم، کاظم خان با پناه بردن به صخره، به مقاومت و مبارزه با اشغال‌گران روس و دفاع از مردم منطقه مي‌پردازد. مبارزات کاظم خان تا سال‌ها پس از خروج روس‌ها در ناآرامي‌هاي داخلي و غائله جيلوها ادامه داشته است.به گزارش عصر آذربايجان به نقل از خبر آنلاين، اين صخره‌ي طبيعي به شکل يک کلاه نظامي است. از شگفتي‌هاي طبيعت اين است که صخره‌ي ديگري با شباهت حيرت‌انگيز و در اندازه‌اي کوچکتر، در جوار کاظم داشي وجود دارد، به طوري‌که از آن به عنوان قل ديگر کاظم داشي ياد مي‌شود. سنگ نگاره خان تختي، متعلق به دوران ساسانيان از جمله آثار مهم تاريخي منطقه است که در فاصله‌ي کمي از کاظم داشي قرار دارد.

منبع :  

برچسب ها:  

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

حضور موفقي در بازار روسيه نداريم

رئيس اتاق بازرگاني اردبيل:
خروج

رئيس اتاق بازرگاني استان اردبيل گفت: متأسفانه برخلاف برنامه‌ريزي‌ها حضور موفقي در بازار روسيه نداريم.

عدم هماهنگی مشکل متقاضیان مسکن زمین‌های توحید

عدم هماهنگی مشکل متقاضیان مسکن زمین‌های توحید
خروج

به گزارش عصرآذربایجان، طی روزهای گذشته شاهد تجمع اعتراضی اعضای تعاونی‌ زمین‌های ارتش و توحید واقع در خیابان میرداماد ارومیه مقابل استانداری آذربایجان غربی بودیم.

کوه چهل مر شهيدان اروميه

 
خروج

گروه سيري در استان ها: تک قله مرتفع چهل مرد شهيدان بر روي يک خط الرأس شمالي – جنوبي قرار گرفته که از سمت شمال پس از يک قله 3024 متري بدون نام به قله 3400 متري مرتفع بره عزد و سپس ساير ارتفاعات منطقه متصل مي شود.قله زيباي كوه شهيدان، با نام چهل مر شهيدان كه از قرار معلوم تعدادي از شهيدان 14 قرن پيش در اينجا مدفون هستند و قله آن زيارتگاه و مكان مقدس محسوب مي شود.

بخاری‌های نفتی مدارس آذربایجان شرقی تا مهر ماه جمع‌آوری می‌شود‌

 
خروج

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی گفت: اولویت اول آموزش و پرورش جمع‌آوری بخاری‌های نفتی از مدارس استان تا اول مهر ۹۸ است.

ارسباران، قربانی بی‌تدبیری‌ها

 
خروج

دوشنبه‌ي سياه 28 مردادماه بود که شعله‌‌هاي خشمناک و سوزان آتش، امان جنگل‌هاي ارسباران را بريد و تن سرسبز آن را سياه پوش کرد، سه روز متوالي ارسباران همچنان در آتش مي سوخت ولي هنوز خبر اين حادثه براي اذهان عموم منتشر نشده بود تا اين‌که ماجراي اين حادثه‌ي تلخ در عصر روز چهارشنبه، سي‌ام مردادماه، به‌صورت گسترده رسانه‌اي و عمق فاجعه برهمگان آشکار شد، اکنون بعد از گذشت 10 روز از واقعه‌ي ناگوار آتش سوزي‌ اخير، 632 هکتار از تن بي جان و خاکستر شده‌ي ارسباران بر جاي مانده است.

نهاد خانواده سقف امن هر انسان

 
خروج

گروه گزارش: خانواده، مناسبت ترين نظام براي تأمين نيازهاي روحي و معنوي بشر است و بهترين سقف امن هر انسان به شمار مي‌رود.

مشکلات نهایی مسکن‌مهر اردبیل برطرف می‌شود

 
خروج

معاون راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: با توجه به اتمام پروژه مسکن مهر در آینده ای نزدیک مشکلات نهایی این پروژه برطرف می‌شود که در این راستا مسئولان ذی‌ربط باید نهایت همکاری را داشته باشند.

موسيقي مذهبي اصيل را به گوش مردم برسانيد

 
خروج

گروه گزارش: اغلب نوحه‌خوانان يا روضه‌خوانان اطلاعاتي از موسيقي ندارند. مي‌بينيم که تلويزيون هم نوحه‌خواني آنها را پخش مي‌کند و در نتيجه جوان‌ترها نحوه نوحه‌خواني آنها را مي‌بينند و از همان تقليد مي‌کنند.

شهرستان سويوق بلاغ

 
خروج

گروه سيري در استان ها: "شهر سويوق بلاغ که امروزه به آن مهاباد گفته مي شود يکي از بزرگترين شهرهاي استان آذربايجان غربي مي باشد.

تقویت ۴۰ درصدی پول ملی در برابر کاهش ۳۰۰ درصدی ارزش پول

 
خروج

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دلار در زمان آقای روحانی از ۳ هزار تومان به ۱۸ هزار تومان رسید که بیانگر رشد قابل توجهی است، حال که دلار از ۱۸هزار تومان به حدود ۱۱ هزار رسیده است، نباید ادعا کرد ارز ۸۰ درصد ارزان شده است.

دانش ‌آموزان اردبیلی به ترویج استفاده از کالای استاندارد در سطح جامعه کمک کنند

 
خروج

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: رویداد دانش آموزی ایده‌های نوآورانه دانش‌ آموزان در راستای ترویج استاندارد برای اولین بار در سطح استان اردبیل برگزار شد.

فکر تعدي به مرزها با مشت فولادين پاسخ داده مي‌شود

 
خروج

گروه خبر: فرمانده سپاه شهداي آذربايجان‌غربي گفت: اگر دشمن فکر تعدي به مرزهاي اين کشور را داشته باشد با اراده و مشت فولادين مردم و بسيجان پاسخ خود را مي‌گيرد.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها