عصر آذربایجان

دسته بندی اخبار

 • تپه حاجي فيروز

  تپه حاجي فيروز
  1399/03/18
  گروه سيري در استانها:تپه حاجي فيروز تپه_ايي تاريخي است که قدمت آن به 5500 قبل از ميلاد ميرسد.اين تپه در شهرستان نقده، بخش محمديار دهستان حسنلو، روستاي حاجي فيروز واقع شده است.
 • پيكره بابا داوود عنبران ابوالهول ايران

  پيكره بابا داوود عنبران ابوالهول ايران
  1399/03/18
  گروه سيري در استانها:حدود يك كيلومتر از شهر عنبران به سوي روستاي مرزي و تاريخي 'عنبران عليا' كه مي روي، در دره معروف به 'تانگي' بالاتر از چشمه 'خان بلاغي' بر بلنداي تپه‌اي معروف به بابا داوود پيكره عظيم و ابوالهول ايران قرار دارد.
 • سيري در استان ها

  بافت قديمي شهر ماکو احيا مي شود
  1399/02/28
  گروه سيري دراستانها: مديرشهرسازي و مطالعات جغرافيايي سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: احياي بافت قديمي شهر با رويکرد گردشگري در حال انجام است.
 • سيري در استان ها

  يخچال تاريخي له‌له بيگ تبريز مرمت و ساماندهي مي‌شود
  1399/02/28
  گروه سيري دراستانها: شهردار منطقه 8 تبريز از تهيه طرح مرمتي و آغاز عمليات مرمتي اين يخچال تاريخي، طي روزهاي آتي خبر داد.
 • سيري در استان ها

  تکميل مرمت پل تاريخي قيزکورپوسي شهرستان کوثر
  1399/02/28
  گروه سيري دراستانها: مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان اردبيل گفت:‌ مرمت قيزکورپوسي که متعلق به دوره ساساني بوده و از ارزشمندترين بناهاي تاريخي استان به شمار مي ‌رود در حوزه ميراث فرهنگي شهرستان کوثر امسال در دستور کار است.
 • سيري در استان ها

  مقبره وزير اعظم شاه اسماعيل صفوي
  1399/02/21
  گروه سيري در استانها:مقبره متعلق به سيد صدرالدين صفوي، وزير اعظم شاه اسماعيل صفوي است كه در جنگ چالدران با رشادت هاي فراوان به همراه 27 هزار نفر از سربازان رشيد اسلام در اين محل به شهادت رسيد.
 • کليساي زور زور در ماکو، بنايي که شهرت ملي و جهاني دارد

  کليساي زور زور در ماکو، بنايي که شهرت ملي و جهاني دارد
  1399/02/14
  گروه سيري در استانها: يکي از عبادتگاه هاي مسيحيان به نام کليساي زور زور در ماکو صحبت کنيم که در استان آذربايجان غربي قرار دارد، لازم به ذکر است که بدانيد کليساي زور زور يکي از کليساهايي است که نامش در فهرست ميراث جهاني يونسکو قرار دارد.
 • کرونا و تنگی نفس مطبوعاتی‌ها
  1399/01/31
  پیکر نحیف مطبوعات پس از دست به گریبان بودن با مشکلاتی همچون گرانی کاغذ، این بار گرفتار شیوع ویروس کرونا شده و فعالان این حوزه با آسیب‌های مضاعفی مواجه شده‌اند.
 • کارگر مستاصل، کارفرما ناچار
  1399/01/24
 • 10 نکته براي آسيب نديدن در خانه‌تکاني عيد
  1398/12/07
  گروه گزارش: بدن ما ظرفيت و تواني دارد و گاهي اوقات فراموش مي‌کنيم که براي تميز شدن صفر تا صد خانه، قرار نيست از سلامتمان عبور کنيم. چه کار کنيم که در خانه‌تکاني شب عيد بدنمان را فرسوده و کم‌توان نکنيم؟ ما گاهي اوقات فراموش مي‌کنيم که به بدنمان براي يک عمر زندگي نياز داريم و نبايد براي برق انداختن خانه، سلامت بدنمان را ناديده بگيريم. نکاتي در اين زمينه وجود دارد که هر يک از ما اگر به آن ها توجه کنيم، پس از شروع سال نو، به علت دردکمر، مشکلات تنفسي و ... به پزشک مراجعه نخواهيم کرد.
 • استرس کودکان ناشي از چه عواملي است
  1398/12/06
  گروه گزارش: تقريباً همه انسان‌ها استرس را تجربه مي‌کنند، استرس مکانيسمي طبيعي براي سازگاري بدن با شرايط دشوار است. اولين قدم براي شناخت استرس درک اين مسئله است که برخي حوادث بسيار بي‌اهميت و ناچيز براي بزرگسالان ممکن است باعث استرس شديد در کودکان گردد. اگرچه مقدار کمي استرس ممکن است مفيد باشد اما استرس بيش‌ازحد باعث آسيب‌هاي رواني طولاني‌مدت در کودکان مي‌شود؛ بنابراين کاهش استرس در کودکان از اهميت بالايي برخوردار است.
 • مدلينگ اينستاگرامي کودکان و ابعاد آن
  1398/11/24
  گروه گزارش: فعاليت در زمينه مدلينگ بيش از پيش در ايران رونق گرفته و کودکان در اين عرصه مشغول هستند که بايد با کنترل و محدوديت هايي همراه باشد.
 • نزديک شدن وحوش به مناطق مسکوني نتيجه نامهرباني انسان با طبيعت
  1398/11/16
  گروه گزارش: با آغاز فصل سرما و يخبندان خبرهايي از نزديک شدن حيوانات وحشي و درنده به ويژه گرگ‌ها به حريم شهرها، روستا و جوامع انساني به گوش مي رسد که يکي از دلايل اصلي آن يافتن غذا است. فصل زمستان، بارش برف و يخبندان علاوه بر بسته شدن جاده ها حواشي ديگري مانند نزديک شدن گرگ ها و شغال ها به حاشيه شهرها و روستاها را دارد که به کمک فضاي مجازي فيلم و عکس‌هاي آن بين مردم دست به دست مي شود و با توجه به اينکه در شهرستان‌هاي اطراف ابهر سال‌هاي گذشته خبرهايي از حمله گرگ به افراد وجود داشت اين امر موجب ترس و دلهره مردم به ويژه ساکنين شهرک هاي اطراف و حاشيه شهرها شده است.
 • 10 توصيه براي سلامت رواني در استفاده از رسانه‌ها
  1398/11/16
  گروه گزارش: يک کارشناس رسانه با ارائه‌ي 10 توصيه براي سلامت رواني در استفاده رسانه‌اي و شبکه‌هاي اجتماعي، به کاربران پيشنهاد داده است، سطح ارتباطي خود با رسانه¬‌ها به‌خصوص شبکه¬‌هاي خبري را در حد نياز ضروري خود تقليل دهند. او همچنين توجه به اين نکته را ضروري دانسته است که مخاطبان خبرها و اطلاعات خود را تنها از منابع موثق دريافت کنند.
 • غفلت از دو سال طلايي و يک عمر
  1398/11/03
  گروه گزارش: توانايي‌هاي بالقوه نوزاد بيش از آن چيزي است که تصور مي‌شود به همين دليل است که روانشناسان معتقدند دو سال ابتداي زندگي هر انساني طلايي‌ترين زمان براي شکل‌گيري شخصيت افراد است که در آينده در پست‌هاي مختلف ايفاي نقش خواهد کرد و بر اين اساس به نقش والدين در اين زمينه تاکيد دارند.توانمندي‌هاي بالقوه نوزاد با رفع نيازهاي اوليه و مراقبت‌هاي افراد آموزش ديده شکل مي گيرد و بي توجهي به هر يک از اين موارد منجر به عقب ماندن کودک در هر يک از توانمندها مي‌شود .
 • تفريحات زمستاني پرنشاط اما خطرناک در صورت بي‌احتياطي
  1398/11/03
  گروه گزارش: جلوه‌هاي دلپذير زمستان بر پهنه گسترده‌اي از ايران، بسياري از ساکنان شهرها را براي بازي و تفريح جلب مي‌کند وسوسه‌اي که در صورت عدم توجه به موارد احتياط و ايمني مي تواند حوادث تلخي را رقم بزند. بازي‌ها و ورزش‌هاي زمستاني به اشکال مختلف از گذشته‌هاي دور در نقاط سردسير ايران رواج داشته و به محض آنکه زمين با لايه‌اي از دانه‌هاي پاک برف سپيدپوش مي‌شد افراد از کودکان و نوجوانان و گاهي حتي بزرگسالان رهسپار کوه و دشت شده و از تفرج در برف و يخبندان لذت مي‌بردند.
 • 15 توصيه براي کاهش استرس در ايام امتحانات
  1398/10/24
  گروه گزارش: استرس امتحانات طبيعي و بسيار رايج است. طبيعي است که نگران عملکرد خود باشيد و به اين فکر کنيد که آماده نيستيد و يا وقت کافي براي مطالعه نداريد.
 • سرزنش با فرد افسرده چه مي‌کند
  1398/10/11
  گروه گزارش: متخصص اعصاب و روان گفت: انتقاد و سرزنش فرد مبتلا به افسردگي، نه تنها موجب کاهش اعتماد به نفس او خواهد شد بلکه احساس پوچي و بي ارزشي در بيمار ايجاد مي‌کند که مي‌تواند عواقب ناخوشايندي به دنبال داشته باشد.
 • شارلاتانيزم سلامت مردم را به خطر مي اندازد
  1398/10/03
  گروه گزارش: حميدرضا اشراقي دبير انجمن پديدار شناسي سلامت گفت: »گارد ما نسبت به طب سنتي بسته است، 150 سال پيش هم که طب نوين وارد کشور شد همين مقاومت را طب سنتي در برابر طب نوين داشته است، متاسفانه مشکل اينجاست که ما هم اکنون استانداردي براي تعريف طبابت نداريم، بايد فرصت براي کارآزمايي باليني داد.«
 • اينترنت جهاني چطور بستر ايجاد اغتشاش توسط اشرار شد
  1398/09/07
  گروه گزارش: برخي فکر مي کردند که با قطعي اينترنت جهاني زندگي مردم کشورمان مختل مي شود اما در اين زمان بانک ها و اداراتي که کار خدمات رساني به مردم را انجام مي دادند به فعاليت خود ادامه دادند.
 • رژيم غذايي مخصوص سالمندان
  1398/07/18
  گروه گزارش: دکتر سيد مرتضي صفوي ،استاد دانشگاه و متخصص تغذيه با تاکيد بر اهميت توجه به تغذيه در دوران سالمندي، گفت:» در حال حاضر تعداد سالمندان کشور در حال افزايش است بنابراين سلامت اين گروه از افراد جامعه بسيار حائز اهميت است.
 • 10 عادت سالم براي رسيدن به تناسب اندام
  1398/07/04
  گروه گزارش: تحقيقات ثابت کرده که تمرين يوگا يکي از بهترين فرم هاي ورزشي براي ذهن و روان شماست. طبق مطالعات، زنان داراي اضافه وزن که پيش از خواب، يوگا را وارد برنامه شبانه خود مي کنند، به طرز چشمگيري شاهد کاهش وزن خواهند بود.
 • ترفندهاي تنظيم خواب بچه مدرسه‌اي‌ها
  1398/07/03
  گروه گزارش: خيلي از بچه‌ها به تعطيلات عادت کرده‌اند و دير مي‌خوابند و نمي‌توانند صبح بدون غر و لند و به موقع بيدار شوند. بسياري از والدين هستند که در مقابل اين وضعيت ناراحت هم مي‌شوند ولي اقدام موثر و قاطعي ندارند. علت‌هايي هست که باعث دير خوابيدن بچه‌ها و اذيت شدن آن‌ها مي‌شود. بايد اين دلايل را بشناسيم تا محصلان هم به موقع بخوابند و هم روز درسي بهتري داشه باشند.
 • بادرشبو اعجاز طبيعت در دل باغ‌هاي اروميه
  1398/06/28
  گروه گزارش: بادرشبو گياهي يکساله و معطر با گل‌هاي ياسمني است که با توجه به خواص کم‌نظير دارويي و سودآوري آن مي‌توان از اين گياه به عنوان معجزه طبيعت در اروميه نام برد.
 • افزايش جمعيت سالمندي مساله اجتماعي آينده
  1398/06/13
  گروه گزارش: بنا بر آمارها، کشورمان در 15 سال آينده با افزايش قابل توجه جمعيت سالمندي رو به رو خواهد شد.
 • نسيم اميد بر کرانه درياچه اروميه
  1398/06/13
  گروه گزارش: اگرچه دلواپسان اينگونه وانمود مي‌کنند که بارندگي‌هاي مناسب اوايل سال جاري موجب بهبود وضعيت درياچه اروميه شد اما از نظر کارشناسان تسهيل ورود آب به پيکره درياچه از طريق لايروبي رودخانه‌هاي منتهي به درياچه و مديريت مصرف آب از دلايل اصلي حال و روز خوش درياچه است و با بهره‌برداري از طرح‌هاي ستاد احيا، وضعيت اين زيست بوم روز به روز بهتر هم خواهد شد.
 • اردبيلي ها پيشگام در کمک به نيازمندان
  1398/06/06
  گروه گزارش: کمک به نيازمندان وگره گشايي از مشکلات آنان يکي از کارهاي حسنه و خدا پسندي است که در احاديث و گفتار ائمه اطهار(ع) نيز همواره با آن اشاره شده است که اين کار بيانگر روح لطيف و بلند آدمي است .
 • چرا بچه‌هايي که با خاک و گِل بازي مي‌کنند سالم‌تر و قوي‌ترند
  1398/05/15
  گروه گزارش: همه‌ي ما مي‌توانيم روزهاي کودکي را به ياد بياوريم که با خاک و گل بازي مي‌کرديم و چقدر خلاقيت داشتيم.
 • احساسات منفي و تاثير وحشتناک آن بر بدن
  1398/04/25
  گروه گزارش: وقتي نتوانيم احساسات منفي خود را تخليه کنيم، اين مسأله به صورت مشکلات جسمي بروز پيدا مي‌کند. بدن ما روش‌هاي خودش را براي صحبت با ما دارد و گاهي مشکلات و بيماري‌هاي جسمي ما با احساسات ما مرتبط هستند.
 • کمبود نقدينگي و سرمايه در گردش از مشکلات اصلي واحد‌هاي توليدي اردبيل است
  1398/04/25
  گروه گزارش: رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبيل گفت: کمبود نقدينگي و سرمايه در گردش از مشکلات اصلي واحد‌هاي توليدي استان اردبيل است رامين صادقي اظهار کرد: با توجه به بررسي‌هاي کارشناسي انجام يافته از واحد‌هاي توليدي سطح استان اردبيل کمبود نقدينگي و سرمايه در گردش جزو اصلي‌ترين دغدغه‌هاي واحد‌هاي توليدي استان است.
 • با ترس‌هاي عجيب کودکان چگونه برخورد کنيم
  1398/04/13
  گروه گزارش: بياييد براي شروع پرونده امروز چند تيتر عجيب را با هم مرور کنيم، تيترهايي که با يک جست‌وجوي ساده در فضاي اينترنت با آن مواجه مي‌شويد: »کودکي که از ترس حضور هيولاها در اتاقش نمي خوابد«،»کودکي که ادعا مي‌کند موجوداتي را مي بيند که ديگران نمي بينند و با آن‌ها صحبت مي‌کند« و ده‌ها تيتر و مطلب ديگر درباره جهان ناشناخته و عجيب ارواح و هيولاها در دنياي کودکانه.حتما با ديدن اين تيترها و خواندن اين خبرها، برايتان اين سوال پيش آمده است که اين موضوعات چقدر حقيقت دارد؟! در اين پرونده قصد نداريم درباره درست و غلط بودن اين باورها براي شما صحبت کنيم.موضوع اصلي اين پرونده، جهان ادعاها و ترس‌هاي ماوراءلطبيعه کودکان ماست، اين که چرا کودکان مي‌گويند موجوداتي مثل جن، هيولا و روح آن‌ها را آزار مي‌دهند، مي‌ترسانند يا کتک مي‌زنند و به آن‌ها دستور مي‌دهند و بهترين عکس‌العمل والدين در اين مواقع بايد چگونه باشد؟ در اين پرونده تا جايي که توانسته‌ايم ابعاد مختلف اين موضوع را بررسي کرده‌ايم.
 • 10 نکته ضروري مخصوص پدر و مادرهاي شاغل
  1398/04/05
  گروه گزارش: در مطلب زير چند ترفند که توسط افراد مختلف به کار گرفته شده است و به آن‌ها در ايجاد تعادل در کار و زندگيشان کمک کرده است، ارائه مي‌شود.
 • صادرات چاقوي زنجان در هاله‎اي از ابهام
  1398/04/05
  گروه گزارش: در حال حاضر وضعيت صادرات چاقوي زنجان مطلوب نبوده و قوانين درستي در اين زمينه براي حمايت از صنعتگران وجود ندارد.
 • فلامينگوها طلاي زنده درياچه اروميه را مي خورند
  1398/03/20
  گروه گزارش: فلامينگوها اين روزها محل ورود آب شيرين به درياچه اروميه را به دليل کاهش غلظت شوري آب، افزايش تعدادآرتميا و کاهش پديده کريستاليزاسيون براي زندگي انتخاب مي‌کنند.
 • راهکار‌هاي تربيت کودک خوش بين
  1398/03/13
  گروه گزارش: کودکان بسياري از چيزها را به طور تقليدي از ديگران ياد مي‌گيرند. خوش‌بيني ريشه‌هايش را از خانواده مي‌گيرد و برعکس. اگر دلتان مي‌خواهد که فرزندتان خوش‌بين بار بيايد،‌ از خودتان شروع کنيد.همه ما دوست داريم که کودکان‌مان را خوش‌بين و مثبت‌انديش بار بياوريم،‌ چرا که مي‌دانيم منفي‌نگري بيشتر از هر کس و هر چيز به خود آنها آسيب مي‌رساند، ‌اما سوالي که در اينجا مطرح مي‌شود اين است که چرا بايد به اين مساله توجه داشته باشيم و مثبت‌انديشي کودکان چه اهميتي دارد؟
 • خانه دار شدن آرزويي که هر روز قد مي‌کشد
  1398/02/11
  گروه گزارش: خريد خانه يکي از روياهاي دوردست خانواده‌ها و جوانان ايراني است آرزويي که با افزايش قيمت و تورم رفته رفته قد کشيده و ديوارش بلندتر مي‌شود. زوج جواني که به نظر مي‌رسد کمتر از 5 سال از زندگي مشترک شأن را تجربه کرده‌اند، وارد بنگاه املاک مي‌شوند و پس از چند دقيقه صحبت، خارج مي‌شوند و به بنگاه ديگري سر مي‌زنند و همين روال ادامه دارد.
 • چند توصيه براي بهبود سلامت روان در بهار
  1398/02/04
  گروه گزارش: براي بسياري از افراد بهار زماني براي شروعي دوباره و تجديد انرژي به شمار مي‌رود، اما تغييرات فصلي و آب و هوايي در اين فصل مي‌تواند بر خلق و خو و سلامت روان افراد تاثير بگذارد.
 • بلاک خانواده توسط فضاي مجازي

  بلاک خانواده توسط فضاي مجازي
  1397/11/02
  گروه شبكه هاي اجتماعي:گسترش فضاي مجازي، خانواده ها را بلاک کرده و تلگرام، به تله گرامي خانواده هاي ايراني تبديل شده و عکس هاي سلفي تنها، جاي دورهمي ها را گرفته است. کيوسک‌ هاي زردرنگ کنار خيابان، يک زماني تنها راه ارتباطي ما بودند، همان‌ هايي که مقابلش صف مي کشيديم و گاهي دنبال پول خرد مي ‌گشتيم تا به کسي زنگ بزنيم و احوالي از او بپرسيم اما شايد فکرش را هم نمي کرديم که زماني فرا برسد که ديگر نيازي به پرسيدن اين سوال هم نباشد و شبکه هاي اجتماعي در فضاي مجازي، هر لحظه بروز بودن ما را به همه نشان دهند. گاهي که مکالمه تلفني مان به درازا مي کشيد، فرد منتظر بيرون اتاقک، با سکه دم دستش به شيشه مي کوبيد که لطفا زودتر تمام کن، اما در فضاي مجاي، ديگر کسي نيست که طولاني شدن گفتگوهايمان را گوشزد کند، ديگر مزاحمتي براي ما نيست، مي توانيم ساعت ها در اين فضاي مجازي سرگردان باشيم.
 • لذتِ زندگي ساده و خلوت

  لذتِ زندگي ساده و خلوت
  1397/11/02
  گروه گزارش: در اين دنياي شلوغ و سريع، همواره اين توصيه‌ها را شنيده‌ايم که کمتر داشته‌باشيم، کمتر خرج کنيم و کمتر نيازمند باشيم. اين سبک زندگي در فرهنگ ما تقريبا به عنوان ساده‌زيستي سابقه دارد و به‌راحتي مي‌تواند ما را در مسيري هدايت کند که پاسخ گوي بخش قابل توجهي از تشويش ذهن‌مان در جهان پرشتاب امروز باشد.
 • يک کالا با چند قيمت، چرا؟

  يک کالا با چند قيمت، چرا؟
  1397/10/30
  گروه گزارش: طبق گزارش ميداني از سطح بازار، نکات جالبي از پديده گرانفروشي و افزايش قيمت‌ها به چشم مي‌خورد و آن گران‌تر فروشي است، پديده به اصطلاح گران‌تر فروشي يک نوع سودجويي از وضعيت موجود است.
 • کودکان قربانيان خاموش آزار

  کودکان قربانيان خاموش آزار
  1397/09/13
  گروه روانشناسي: کودکان ضعيف ترين و بي دفاع ترين قربانيان خشونت هستند و در شرايطي که زمينه هاي گوناگوني براي بروز خشونت عليه اين قشر وجود دارد؛ کودک آزاري توسط پدران و مادران پديده اي است که تنها پناهگاه امن فرزندان را از آنان سلب مي کند.
 • فرمول داشتن افکار مثبت چيست

  فرمول داشتن افکار مثبت چيست
  1397/08/15
  گروه روانشناسي: دغدغه‌هاي زندگي بسيارند و استرس زيادي به همراه دارند. چگونه با اين مسائل کنار بياييم؟ با افکار و گفتگوهاي منفي فقط و فقط شرايط را براي خود و ديگران سخت‌تر مي‌کنيم. اين انتخاب ما است که چگونه مسائل را ببينيم. پيشامدي مي‌تواند بسيار ناگوار باشد اما اين شماييد که تعيين مي‌کنيد نيمه‌ي بد آن بر شما تاثير بگذارد يا نيمه‌ي خوب آن. ديدي که به اين پيشامدها داريد تاثير به سزايي در زندگي و سلامت‌تان دارد. بهتر است با تفکر مثبت، جنبه‌ي غالب هر رخداد را به شکل مثبت تعبير کنيم و از منافع بسيار آن در زندگي بهره ببريم و زندگي را براي خود و نزديکان‌مان زيباتر جلوه دهيم. در اين مطلب خواهيم گفت که چگونه مي‌‌توانيم افکار مثبت داشته باشيم.
 • چگونه يك مادر شاد و خوشبخت باشيد

  چگونه يك مادر شاد و خوشبخت باشيد
  1397/08/09
  گروه روانشناسي: كودكان با خود شادي مي‌آورند و با وجود تمام مشغله‌ها و مسئوليت‌هايي كه روي دوش والدين خود مي‌گذارند، مي‌توانند شادترين لحظات را نيز براي آنها به وجود آورند و به زندگي آنها رنگ و طراوت بيشتر ببخشند.
 • راهکارهايي براي تقويت تاب‌آوري در برابر مشکلات زندگي

  راهکارهايي براي تقويت تاب‌آوري در برابر مشکلات زندگي
  1397/08/02
  گروه روانشناسي: يک کارشناس ارشد روانشناسي با تاکيد بر تقويت تاب¬‌آوري در برابر مشکلات زندگي به عنوان راهکاري براي ارتقاي سلامت روان افراد جامعه، گفت: با افزايش و بهسازي اين ويژگي¬‌ها در کودکان، نوجوانان و جوانان که پايه و بنيان آينده يک جامعه هستند و همينطور بهسازي زيرساخت¬‌هاي سلامت جامعه، مي‌¬توان با سرمايه‌¬گذاري در سطح آموزش و پرورش، دانشگاه، محيط کار و با آموزش مهارت‌¬هاي ضروري به والدين، معلمان، اساتيد و کارفرمايان، سطح دانش جامعه را نسبت به اهميت افزايش تاب‌آوري ارتقاء داد.
 • آيا به هر چي فکر کنيم سرمان مي آيد

  آيا به هر چي فکر کنيم سرمان مي آيد
  1397/07/24
  گروه روانشناسي: شنيده‌ايد مي‌گويند زندگي بالا و پايين دارد و ما را با خودش تاب مي‌دهد اما اين جمله کاملاً غلط است بلکه اين ما هستيم که زندگي‌مان را با افکار مثبت و يا منفي‌مان بالا و پايين مي‌کنيم.
 • شش راهکار براي کنترل کودکان در استفاده از موبايل

  شش راهکار براي کنترل کودکان در استفاده از موبايل
  1397/07/17
  گروه گزارش: محققان در بررسي هاي اخير خود نسبت به استفاده کودکان ابتدايي از تلفن همراه در طول زمان مدرسه دريافتند که تلفن همراه امنيت کودکان را در برابر کودک آزاران و زورگيران افزايش نداده و براي آنها خطرسازتر است.
 • والديني که فرزندشان حرف بد مي زند بخوانند

  والديني که فرزندشان حرف بد مي زند بخوانند
  1397/07/16
  گروه روانشناسي: کودک سه‌ساله در مهماني پشت سر هم مي‌گويد آشغال! و والدين او سرخ و سفيد مي‌شوند، پشت چشم نازک مي‌کنند يا سر کودک داد مي‌کشند. آن‌ها نمي‌دانند چطور از ميزبان عذرخواهي کنند. مرتب مي‌گويند ببخشيد، ببخشيد. ميزبان هم سعي مي‌کند رفتار خود را کنترل کند و مي‌گويد عيبي ندارد. اما معلوم است که او هم ناراحت شده است. پرسش اين است که وقتي کودکي اين حرف‌ها را مي‌زند چه بايد کرد؟
 • فراموشي زنگ خطر جدي براي سالمندان

  فراموشي زنگ خطر جدي براي سالمندان
  1397/07/10
  گروه روانشناسي: بيماري فراموشي که آلزايمر خوانده مي‌شود، يک نوع اختلال عملکرد مغزي است که بتدريج توانايي ‌هاي ذهني بيمار مبتلا به آن تحليل مي‌يابد و بارزترين نوع زوال عقل اختلال حافظه ‌است. اختلال حافظه بتدريج ايجاد شده و پيشرفت مي‌کند، در ابتدا اختلال حافظه به وقايع و آموخته‌هاي اخير محدود مي‌شود ولي بتدريج يادآوري خاطرات قديمي هم آسيب مي‌بينند.
 • شايع‌ترين اختلالات روان در دانشجويان سال اولي

  شايع‌ترين اختلالات روان در دانشجويان سال اولي
  1397/07/03
  گروه روانشناسي: طبق يک مطالعه بين‌المللي جديد، يک سوم از دانشجويان سال اولي دانشگاه‌هاي سراسر جهان علائم اختلالات رواني را از خود بروز مي‌دهند.
 • اسباب‌ بازي‌هايي که مرگ را ارمغان مي‌آورند

  اسباب‌ بازي‌هايي که مرگ را ارمغان مي‌آورند
  1397/07/03
  گروه گزارش: موادي در اسباب بازي ها هستند که سمي و مضر شناخته شده اند؛ يکي ازاين مواد، سرب است. سرب، مي تواند بر مغز انسان اثر تخريبي برگشت ناپذيري بگذارد.
 • چند نکته مهم را درباره وسواس بدانيد

  چند نکته مهم را درباره وسواس بدانيد
  1397/06/27
  گروه روانشناسي: سبزي‌ها را دوباره بشويم؟ يک بار ديگر ببينم کليدم را برداشتم؟ يعني به سرطان مبتلا شده‌ام؟ يک‌بار ديگر اين صفحه را بخوانم؟ اين سوالات يا سوالات مشابه، چقدر در طول روز به ذهن‌تان مي‌آيد؟ اگر بارها و بارها سوالاتي شبيه اين‌ها در ذهن‌تان ايجاد مي‌شود، شايد به وسواس مبتلا شده باشيد و وقت آن رسيده که براي رهايي از اين افکار آزاردهنده، به روانپزشک مراجعه کنيد. دکتر محمدرضا شالبافان ، روانپزشک و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران، شما را با اختلال وسواس جبري آشنا مي‌کند.
 • فوايد عجيب گِل بازي براي کودکان

  فوايد عجيب گِل بازي براي کودکان
  1397/06/19
  گروه روانشناسي: خاک و گِل‌بازي، نوعي تجربه بازي طبيعي براي کودکان است. گِل نرم است. کودک آن را فشار مي‌دهد، مي‌کوبد، مي‌اندازد و به آن هر شکلي که دلش مي‌خواهد مي‌دهد.
 • جنب و جوش کم رمق جولايي

  جنب و جوش کم رمق جولايي
  1397/06/12
  گروه گزارش: نساجي سنتي آذربايجان غربي يا »جولايي« که لغت آن در زبان کردي به جنب و جوش معني مي شود، در آستانه انقراض قرار دارد؛ صنعتي که نامش را از تحرک فراوان در هنگام بافتن وسايل مختلفي چون سجاده، پشه بند، لباس مردانه کردي و غيره گرفته است.
 • با اين اهداف هرگز ازدواج نکنيد

  با اين اهداف هرگز ازدواج نکنيد
  1397/06/12
  گروه روانشناسي: برخي از افراد ازدواج را وسيله‌اي مي‌دانند براي رسيدن به اهدافي که در ذهن دارند؛ اهدافي غير از هدف‌هاي زناشويي. ازدواج با هدف‌ هاي اشتباه فرد را بعد از ازدواج دچار سرخوردگي و احساس شکست در زندگي مشترک خواهد کرد. مي‌توانيد برخي از اين اهداف انحرافي در ازدواج را در ادامه اين مقاله بخوانيد.
 • چگونه صبر کردن را به کودک آموزش دهيم

  چگونه صبر کردن را به کودک آموزش دهيم
  1397/05/28
  گروه روانشناسي: کارشناس مشاوره معاونت اجتماعي، سروان مريم پويانفر: صبر از مفاهيمي است که نقشي بسيار مثبتي در زندگي انسان و حفظ سلامت رواني او دارد. صبر به معني مقاومت در برابر سختي‌ها و از دست ندادن تاب و قرار است، که اگر در وجود انسان نباشد، زندگي کردن و تعامل با ديگران را براي او مشکل مي‌کند.هيچ کس دوست ندارد صبر کند، به خصوص کودکان. از نظر علم تمرين صبر در کودکان بسيار دشوار است. چون آنها طوري متولد شده‌اند که بلافاصله نيازهاشان را اعلام کنند، پس اگر بتوانيد اين هنر را به فرزندانتان بياموزيد، بزرگترين خدمت را درحق آنها كرده و به موفقيت و حفظ تعادل رواني‌شان در زندگي فردي و اجتماعي کمک کرده‌ايد.
 • جوانان همچنان دنبال شغل هستند

  جوانان همچنان دنبال شغل هستند
  1397/05/14
  گروه گزارش: بررسي آمارها نشان مي‌دهد که عملکرد دولت در زمينه کاهش نرخ بيکاري در کشور نه‌تنها تأثيرگذار نبوده بلکه نسبت به سال گذشته افزايش‌يافته و جوانان همچنان دنبال شغل و فرار از بيکاري هستند. يکي از به‌روزترين موضوعات کنوني کشور که جزو چالش‌ها نيز به شمار مي‌رود بيکاري و کمبود فرصت‌هاي شغلي است، اشتغالي که نه يافت مي‌شود و نه اجازه مي‌دهد تا جوانان به آينده‌اي روشن دل‌خوش باشند.
 • چرا نبايد عکس فرزندمان را در شبکه هاي اجتماعي منتشر کنيم

  چرا نبايد عکس فرزندمان را در شبکه هاي اجتماعي منتشر کنيم
  1397/05/07
  گروه روانشناسي: روانشناس کودک و نوجوان، نيره حاجي عليان:امروزه در شبکه هاي مجازي نظير اينستاگرام، فيس بوک و ... عکس هايي از لحظات جزئي کودکان قابل مشاهده است. بسياري از کودکان نخستين حضور خود در شبکه هاي مجازي را به‌صورت لکه‌هاي خاکستريِ پراکنده بر روي عکس‌هاي فراصوت تجربه مي‌کنند که حتي پيش از تولد آن‌ها در صفحات مجازي قرار داده شده است. در همه دنيا پليس به والدين اخطار مي‌‏دهد که عکس فرزندان‌‏شان را در شبکه‌‏هاي اجتماعي منتشر نکنند. در اين مقاله به دلايل اين هشدار مي پردازيم.
 • اختلاف سن در ازدواج از چه قدر به بالا بد است

  اختلاف سن در ازدواج از چه قدر به بالا بد است
  1397/04/30
  گروه روانشناسي: دوره اي که مردان 10 تا 20 سال از زنان بزرگ تر بودند گذشته است. در حال حاضر چيزي که در ازدواج هاي امروزي بيشتر به چشم مي خورد تفاوت سني هم سن و يا بزرگتر بودن دختر از پسر است. مسئله ي بسيار مهمي که اين روزها در ازدواج پيش پا افتاده شده است. تفاوت سني عاملي است که در کنار تفاوت هاي اخلاقي، شخصيتي و ظاهري اختلافات زناشويي را تشديد مي کند. آنچه در اين ميان اهميت دارد اين است که اختلاف سني زن و مرد نبايد آنقدر زياد باشد که در مسائل اساسي زندگي شان نظير عقايد و ارزش ها، ارتباط با اقوام و دوستان، تفريحات و سرگرمي ها شکاف زيادي را ايجاد کند چرا که تفاوت فاحش نگرش در اين حوزه ها باعث بروز اختلافات و يا دلسردي هايي در زندگي زناشويي مي شود. اختلاف سني زياد در کنار بلوغ فکري و پختگي پايين زوجين، مي تواند باعث به وجود آمدن مشکلات جدي و مهم در رابطه شده، به رابطه زناشويي آسيب وارد کرده و آن را از مسير اصلي خود دور کند. فرقي نمي کند که خانم باشيد يا آقا، تفاوت سني فاحش مي تواند در ازدواج براي شما مشکل ساز شود. اين چيزي است که عقل سليم آن را تاييد مي کند، اما اختلاف سن از چه قدر به بالا بد است؟
 • برگزاري نمايشگاه بين المللي صنايع و ماشين_آلات کشاورزي موثر در توسعه پايدار بخش کشاورزي

  برگزاري نمايشگاه بين المللي صنايع و ماشين_آلات کشاورزي موثر در توسعه پايدار بخش کشاورزي
  1397/04/24
  گروه گزارش: نمايشگاه ماشين آلات کشاورزي و ادوات وابسته به آن، سالانه در استان برگزار مي شود که اين بار دهمين نمايشگاه بين المللي صنايع کشاورزي، باغباني نهاده ها، آبياري و آبرساني، دام و طيور، ابزيان و دامپزشکي از 22 لغايت 25 آبان ماه سال جاري در اروميه بر پا خواهد شد.
 • بيماري‌هاي رواني از نبود آمار تا دلايل ابتلا

  بيماري‌هاي رواني از نبود آمار تا دلايل ابتلا
  1397/04/24
  گروه روانشناسي: در حال حاضر 5 مرکز نگهداري شبانه روزي بيماران رواني مزمن و يک بيمارستان رواني با حدود 90 تخت بستري، براي اين بيماران وجود دارد که براي جمعيت بيش از 3 ميليون نفري آذربايجان غربي بسيار کم است. همگي بايد بپذيريم که بيماري هاي اعصاب و روان همانند بيماري هاي جسمي پراهميت بوده و در بسياري از موارد حتي علت اصلي بيماري هاي جسمي نيز شناخته مي شوند، بيماران روحي و رواني همچون بيماران جسمي، در سطوح گوناگون قابل درمان هستند. همچنان موانع بسياري بر سر راه ارائه ي آمارهاي رسمي از وجود بيماران روحي و رواني در آذربايجان غربي وجود دارد، به طوريکه در حال حاضر آمار دقيقي از تعداد اين بيماران ارائه نمي شود
 • حمايت از کودکان اولويت قضايي يا اجتماعي

  حمايت از کودکان اولويت قضايي يا اجتماعي
  1397/04/17
  گروه روانشناسي: حقوقدان واستاد دانشگاه ، شهرام نورمحمدي: هدف آن لايحه حمايت از كودكان و نوجوانان، حمايت از افراد زير 18 سال، اعم از کودکان بزه‌ديده، در معرض خطر و بزهکاري است که درمعرض بزه‌ديدگي هستند. حقوق كودك از موضوعاتي است كه اين روزها و با توجه به اتفاقات اخير از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.
 • ۱۲۰ محصول سلول های بنیادی وارد بازار جهان می شود

  ۱۲۰ محصول سلول های بنیادی وارد بازار جهان می شود
  1397/04/14
  معاون تجاری سازی ستاد سلول های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: با توجه به اقدامات انجام شده از سوی شرکت های مختلف، تا 10 سال آینده،120 محصول سلول های بنیادی وارد بازار جهان می شود.
 • تمام فوايد سالم تنفس عميق را بشناسيد

  تمام فوايد سالم تنفس عميق را بشناسيد
  1397/04/03
  گروه روانشناسي: محققان دانشگاه نورث وسترن مي گويند يک تنفس عميق از راه بيني مغز را تقويت و حافظه را سريع تر مي کند. اگر هر روز پنج تا ده دقيقه وقتتان را با تمرکز لازم و حضور ذهن صرف تنفس عميق بکنيد، شاهد 6 مزيت شگفت انگيز آن خواهيد بود: کنترل استرس و اضطراب: پژوهشگران علوم پزشکي در آکادمي آمريکايي پزشکان خانواده مي گويند تنفس عميق موثرترين راه کار براي کاهش استرس است. به گفته آنها، در تکنيک تنفس عميق لازم است که روي يک سطح صاف به پشت دراز بکشيد يک دست خود را روي معده و دست ديگر را روي قفسه سينه خود قرار دهيد. در اين وضعيت به آرامي نفس بکشيد و مطمئن شويد که در حين تنفس معده اندکي بالا بيايد.
 • خسارت بيش از 914 ميليارد توماني به بخش كشاورزي آذربايجان غربي

  خسارت بيش از 914 ميليارد توماني به بخش كشاورزي آذربايجان غربي
  1397/03/20
  گروه گزارش: آذربايجان غربي در منطقه اي کوهستاني واقع شده از اين رو با کاهش دما در روزهاي اول سال و سرمازدگي بهاري، خسارت کلاني به فعالان عرصه کشاورزي وارد مي شود به طوري كه با توجه به شرايط آب وهوايي استان ، سالانه بخش مهمي از توليدات محصولات کشاورزي و دامي با بروز خسارت و بلاياي طبيعي از دسترس خارج مي شود که مي توان با شناسايي و کاهش عوامل خطر در بروز خسارت به توسعه پايدار در توليد محصولات کشاورزي و دامي دست يافت.
 • هشدار درخصوص کودک‌آزاري در معابرشهري

  هشدار درخصوص کودک‌آزاري در معابرشهري
  1397/03/13
  گروه روانشناسي: رئيس اورژانس اجتماعي کشور با بيان اينکه هرجا فردي متوجه شود آسيبي کودکي را تهديد مي‌کند، موظف است اين موارد را به نهادهاي قضايي گزارش دهد، گفت: بر اساس قانون حمايت از حقوق کودکان، در صورتي که اين فرد از گزارش اين دست اتفاقات امتناع کند برايش تا شش ماه حبس پيش بيني شده است. رضا جعفري با اشاره به دلايل مطرح نشدن حوادثي همچون آزارهاي جنسي و پنهان کردن آنها اظهار کرد: از جمله دلايلي که افراد در مورد اين مسئله صحبت نمي‌کنند، اين است که مي‌ترسد اگر اين موضوع گفته شود، شخص متجاوز ميزان خشونت خود را افزايش دهد. همچنين ممکن است آنها فکر کنند که مورد تهديد واقع خواهند شد.
 • اضطراب هميشه نشانه بيماري رواني نيست

  اضطراب هميشه نشانه بيماري رواني نيست
  1397/03/06
  گروه روانشناسي: يک روانشناس باليني گفت: داشتن احساساتي همچون نگراني، ناراحتي، اضطراب و استرس هميشه نشانه هاي نوعي از اختلال روان نيست. اين احساسات طبيعي است اما اگر اين موارد سبب اختلال در زندگي فرد شود، مي تواند نشانه نوعي بيماري روان باشد.
 • نشانه هاي جسمي افسردگي را بشناسيد

  نشانه هاي جسمي افسردگي را بشناسيد
  1397/03/01
  گروه روانشناسي: نشانه هاي جسمي افسردگي گاهي ناديده گرفته مي شوند يا با برخي بيماري هاي ديگر به اشتباه گرفته مي شوند. نشانه هاي جسمي افسردگي را بشناسيد تا بتوانيد زودتر به وجود بيماري در خود پي ببريد. افسردگي علاوه بر اينکه در روحيه فرد مبتلا تاثير مي گذارد، داراي علائم جسمي و فيزيکي هم هست که در ادامه به مهم ترين علائم جسمي افسردگي مي پردازيم.
 • سلامت روان را جدي بگيريم

  سلامت روان را جدي بگيريم
  1397/02/16
  گروه روانشناسي: داستان از اينجا شروع شد؛ اعتراف به قتل خواهرزاده ي سه ساله، خاله مريم هيچ توضيحي درباره علل و انگيزه خود بيان نمي کند، اما عمق فاجعه را مي توان در چشمهايش نظاره گر شد؛ قتلي که بسياري از رسانه هاي اجتماعي را شگفت زده و متاثرکرد. تصور قتل خواهرزاده اي سه ساله به دست خاله با ضربات چاقو يا شکنجه سه کودک بي دفاع توسط نامادري، اخباري هستند که وجدان هر انساني را جريحه دار کرده و موجب بهت و حيرت عمومي مي شود.
 • خواب مناسب باعث رشد قدي کودکان مي‌شود

  خواب مناسب باعث رشد قدي کودکان مي‌شود
  1397/01/21
  گروه روانشناسي: يک متخصص طب ايراني با اشاره به تاثير قابل توجه خواب مناسب بر رشد کودکان، اظهار کرد: در حالي که رشد کودکان به ويژه رشد قدي آن‌ها از دغدغه‌هاي خانواده‌هاست، اما تاثير خواب در رشد آنها ناديده گرفته مي‌شود. سيدکاظم کاظميني با اشاره به اهميت توجه به مسئله خواب مناسب، اظهار کرد: يکي از موضوعات مهمي که در حفظ سلامتي انسان نقش اساسي دارد و کمتر به آن توجه مي‌شود، مسئله خواب است؛ چرا که خواب مناسب در کاهش بروز بيماري‌ها موثر است .
 • فوائد اجتماعي بودن براي سلامتي

  فوائد اجتماعي بودن براي سلامتي
  1396/12/13
  گروه روانشناسي: انسان‌ها در گروه‌هاي اجتماعي به دنيا مي‌آيند و تمام زندگي‌شان را در بخشي از يک جامعه مي‌گذرانند و به همين خاطر نمي‌توان عنصر اجتماع را از تکامل فرد حذف کرد.
 • راه هاي عشق ورزيدن به كودكان

  راه هاي عشق ورزيدن به كودكان
  1396/12/06
  گروه روانشناسي: کارشناس باليني، دکتر پروانه صفايي مقدم: کودک خود را در آغوش بگيريد، براي او هديه بخريد و با او همبازي شويد و به او عشق بورزيد. در ادامه رازهايي درباره نحوه عشق‌ورزي به کودک دلبندتان را براي شما عزيزان ارائه کرده‌ايم. کودک خود را در آغوش بگيريد، براي او هديه بخريد و با او همبازي شويد و به او عشق بورزيد. در ادامه رازهايي درباره نحوه عشق‌ورزي به کودک دلبندتان را براي شما عزيزان ارائه کرده‌ايم. با تشويق کودک، به او مي‌آموزيد که بيشتر اوقات، خود را در بالاترين حد شاد زيستن قرار دهد. در ادامه نکاتي براي عشق‌ورزي به کودکان را مشاهده مي‌کنيد.
 • علت و چگونگی شهادت حضرت فاطمه (س(

  علت و چگونگی شهادت حضرت فاطمه (س(
  1396/11/30
  ایام فاطمیه زمان مناسبی است برای اینکه اطلاعات جامعی را درباره چگونگی شهادت فاطمه (س) بدست آوردید.
 • کاهش بارندگي ها ضرورت صرفه جويي در مصرف آب را دو چندان مي کند

  کاهش بارندگي ها ضرورت صرفه جويي در مصرف آب را دو چندان مي کند
  1396/11/01
  گروه گزارش: با توجه به اينکه سفره‌هاي آب زيرزميني به دليل بارش‌ هاي کم در حال افت است و بارش‌هاي اندک پاييز و زمستان موجب کاهش منابع آبي شده عدم صرفه_جويي در مصرف آب و مديريت منابع آبي زمينه ساز بروز بحران آب خواهد بود.
 • تغذیه مناسب برای پیشگیری از افسردگی‌های زمستانی

  تغذیه مناسب برای پیشگیری از افسردگی‌های زمستانی
  1396/10/27
  متخصص تغذیه درخصوص تغذیه مناسب برای جلوگیری از افسردگی در فصل زمستان توضیحاتی را ارائه داد.
 • تجهيز بيش از 55 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان به سيستم هاي نوين آبياري

  تجهيز بيش از 55 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان به سيستم هاي نوين آبياري
  1396/10/25
  گروه گزارش: بنا بر اعلام مديرآب و خاک و امور فني و مهندسي سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي تا کنون بيش از 55 هزار هکتار ازاراضي کشاورزي استان به سيستم هاي نوين آبياري مجهز شده است.
 • با کودکتان زلزله بازي کنيد

  با کودکتان زلزله بازي کنيد
  1396/10/17
  گروه روانشناسي: کودک مشغول بازي کردن است و خانواده هم در حال گفت و گو و تماشاي تلويزيون هستند که ناگهان زمين پايتخت شروع مي کند به لرزيدن. همه افراد خانواده جيغ مي کشند و هر کسي با هول و ولا در تکاپو است که زلزله! زلزله اومد! چه کار کنيم؟!کودک جيغ مي کشد و گريه مي_کند اما... در چند ماه اخير شاهد اخبارنگران کننده ي زلزله در نقاط مختلف ايران بوده ايم. زمين لرزه هايي که تمامي ندارد و تقريبا هر هفته مي_شنويم فلان منطقه از ايران با زمين لرزه اي به بزرگي 5 ريشترو يا بيشتر لرزيد.همچنين شاهد تصاوير دلخراش از زلزله ي بزرگ کرمانشاه در رسانه ها بوده ايم. اخبار را دنبال کرديم و با آسيب ديدگان زلزله همدرد شديم و گريه کرديم اما در اين ميان اصلا به اين نکته توجه نکرديم که وقتي ما اين اخبار دلخراش را نگاه مي کنيم و آزرده خاطر مي شويم فرزند خردسالمان چه گناهي کرده که بايد پا به پاي ما اين اخبار را دنبال کند.
 • لزوم اجراي طرح هاي تحقيقاتي براي حفاظت از خاک در استان

  لزوم اجراي طرح هاي تحقيقاتي براي حفاظت از خاک در استان
  1396/10/11
  گروه گزارش: اجراي طرح هاي پژوهشي و تحقيقاتي براي حفاظت از خاک در استان ضروري است و براي تحقق اين امر بايد بودجه و اعتبارتحقيقاتي ويژه اي توسط مسئولان تخصيص يابد و اهتمام ويژه اي در اين راستا صورت گيرد.
 • بسياري از مشکلات روحي پايه ژنتيکي دارند

  بسياري از مشکلات روحي پايه ژنتيکي دارند
  1396/09/26
  گروه روانشناسي: يک کارشناس خانواده ضمن بيان اينکه بسياري از مشکلات روحي پايه ژنتيکي دارند اما از طرفي محيط و شرايط محيطي نيز در اين مشکلات بي‌تاثير نيستند، گفت: مشکلات روحي و رواني مانند مشکلات جسمي هستند و هرکدام از آن‌ها علامت‌هاي خاص خود را دارند؛ بسياري از مردم مشکلات جسمي خود را نشان مي‌دهند درصورتي‌که ريشه اين مشکل در روح و روان شخص است.
 • توسعه آبياري نوين راهکار بهينه سازي مصرف آب کشاورزي

  توسعه آبياري نوين راهکار بهينه سازي مصرف آب کشاورزي
  1396/09/26
  گروه گزارش: بخش كشاورزي يكي از مهمترين بخشهاي اقتصادي بوده و اين در حالي است كه كمبود آب اصلي‌ترين عامل محدود كننده توليد محصولات كشاورزي محسوب مي شود، در اين راستا توسعه سيستم هاي آبياري نوين راهکار بهينه سازي مصرف آب کشاورزي در استان بوده و از ديدگاه مديريت بهينه منابع آب بسيار مهم مي_باشد.
 • چند پيشنهاد ساده براي لجبازي کودک

  چند پيشنهاد ساده براي لجبازي کودک
  1396/09/19
  گروه روانشناسي: بعضي وقت ها اينقدر پسرم سر مسايل بي اهميت و کوچک گريه مي کند و جيغ مي کشد که واقعا نمي دانم ديگر چه کاري را بايد انجام بدهم.
 • چه کتاب هايي براي کودکان مناسب هست

  چه کتاب هايي براي کودکان مناسب هست
  1396/09/13
  گروه روانشناسي: بهترين دوستان کودک براي رشد ذهني و جسمي او و يافتن پاسخ‌هاي پرسش‌هايش کتاب‌ها هستند. اما سوالي که مطرح مي‌شود اين است که چه کتاب‌هايي براي کودکان مناسب هستند؟
 • فرزندان از اخلاق و رفتار والدين الگو بر مي‌دارند

  فرزندان از اخلاق و رفتار والدين الگو بر مي‌دارند
  1396/09/05
  گروه روانشناسي: يک کارشناس تربيت، با تاکيد بر اينکه اخلاق و رفتار والدين الگويي براي فرزندان محسوب مي‌شود، اظهار کرد: با توجه به ارتباط زياد کودک با پدر و مادر، تمامي رفتار و اخلاق والدين مورد توجه کودک قرار مي‌گيرد، بر همين اساس والدين بايد فضائل و سجاياي اخلاقي و اسلامي را در عمل و رفتار خود نشان داده و پارادوکس، تعارض و رذائل اخلاقي را در حوزه ي تربيت کودک از خود بروز ندهند.
 • ارتقاي شاخص تخت بيمارستاني آذربايجان غربي به 1.6

  ارتقاي شاخص تخت بيمارستاني آذربايجان غربي به 1.6
  1396/08/21
  در حال حاضر شاخص تخت بيمارستاني استان 1.3 است كه تا پايان سال جاري با افتتاح يك هزار تخت بستري در استان شاهد ارتقاي اين شاخص به 1.6 خواهيم بود.
 • چرا کودک خود را لوس مي کنيم

  چرا کودک خود را لوس مي کنيم
  1396/07/30
  اگر در حال لوس کردن فرزندتان هستيد، خيلي راحت از رفتارهاي آنها متوجه خواهيد شد. آنها در برابر شما و بزرگسالان ديگر رفتار گستاخانه‌اي خواهند داشت.
 • راه آهن اروميه-مراغه آماده بهره برداري شد

  راه آهن اروميه-مراغه آماده بهره برداري شد
  1396/07/30
  بعد از 16 سال تأخير راه آهن اروميه-مراغه تا سه هفته آينده با اتمام مراحل ريل گذاري، ايستگاه اروميه آماده بهره_برداري مي‌شود. عمليات اجرايي راه آهن اروميه – مراغه از سال 80 به طول 185 کيلومتردر پنج قطعه آغاز شده و روند اجراي آن هنوز به پايان نرسيده و 16 سال است مردم منطقه منتظر شنيدن صداي سوت قطار هستند.
 • 5 ارزشي که بهتر است به فرزندان تان بياموزيد

  5 ارزشي که بهتر است به فرزندان تان بياموزيد
  1396/07/23
  دکتر پروانه صفايي مقدم: بچه‌ها مثل اسفنج مي‌مانند. نگاه مي‌کنند و هر چه که در محيط‌شان باشد را جذب مي‌کنند.
 • کارتون‌‌هاي غربي خوراک فکري لوازم التحريرها

  کارتون‌‌هاي غربي خوراک فکري لوازم التحريرها
  1396/07/02
  گروه گزارش: در جامعه امروزي کارتون‌‌هاي غربي خوراک فکري لوازم التحريرها هستند چرا که قهرمانان خيالي کودکان هستند. با توجه به اينکه همواره خانواده‌‌‌ها در دوران قبل از تحصيل در منزل اقدام به پخش کارتون‌‌‌هاي خارجي مي‌‌کنند پخش اين چنين کارتون‌‌‌هايي بر شخصيت کودکان تاثير گذاشته و کودک با ديدن آن کارتون‌‌‌ها قهرمانان خيالي براي خود مي‌‌‌سازد.
 • زمان مناسب براي ازدواج مطلقه ها

  زمان مناسب براي ازدواج مطلقه ها
  1396/06/26
  گروه روانشناسي: يک روانشناس گفت: زمان مورد نياز يک فرد براي آماده‌شدن و آغاز يک زندگي ديگر، از مسائلي است که سبب مي‌شود شدت خطرپذيري و در ‌نهايت ترس از ازدواج مجدد، کاهش پيدا کند البته در نظر گرفتن يک زمان استاندارد و توصيه آن به همه مطلقه‌ها براي ازدواج دوم، کار اشتباهي است.
 • ميانگين پيشرفت مسکن مهر در آذربايجان غربي 90 درصد است

  ميانگين پيشرفت مسکن مهر در آذربايجان غربي 90 درصد است
  1396/06/12
  گروه گزارش: مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي با بيان اينکه پيشرفت مسکن مهر اروميه کمتر از ميانگين استاني است، گفت: ميانگين پيشرفت فيزيکي مسکن مهر در آذربايجان غربي 90 درصد است.
 • لزوم افزايش اقبال مردم به طب اسلامي

  لزوم افزايش اقبال مردم به طب اسلامي
  1396/06/05
  گروه گزارش: افزايش گرايش مردم به سمت طب اسلامي ضروري است و هيچ طبي مانند طب اسلامي نمي‌تواند در جلوگيري از ابتلا به بيماري‌ها موفق باشد.
 • اجبار به راست دستي و بروز مشکلات رواني

  اجبار به راست دستي و بروز مشکلات رواني
  1396/05/29
  گروه روانشناسي: دبير انجمن چپ دست هاي ايران با اشاره به برخي ذهنيت هاي نادرست درباره برتري راست دستي، گفت: مشاهدات باليني نشان مي دهد در برخي موارد در اثر فشار والدين به فرزندان چپ دست براي استفاده از دست راست، کودک دچار مشکلات رواني مانند لکنت زبان مي_شود که گاه تا بزرگسالي ادامه مي_يابد.
 • چطور کارمندهاي خوشبختي باشيم

  چطور کارمندهاي خوشبختي باشيم
  1396/05/22
  گروه روانشناسي: در عالم کارمندي ترفندهايي وجود دارد که هرکدامشان مي توانند عادت هاي روزانه اي باشند تا در ساعات کاري هم کيفيت کار و هم سلامتي افراد را حين انجام وظيفه تامين کنند.
 • هشدار امنيتي مسئولان و پرمصرفين بي‌‌خيال‌‌تر از هميشه

  هشدار امنيتي مسئولان و پرمصرفين بي‌‌خيال‌‌تر از هميشه
  1396/05/15
  گروه گزارش: تحقيقات سازمان ملل نشان مي‌‌دهد تا سال 2025 يعني کمتر از هشت سال ديگر بيش از 30 کشور با بحران آب مواجه خواهند شد که بيشترين اين کشورها در خاورميانه قرار دارند.
 • تکنيک هاي آرامش بخش براي از بين بردن استرس

  تکنيک هاي آرامش بخش براي از بين بردن استرس
  1396/05/08
  گروه روانشناسي: آروم باشيد؛ شما استحقاق آرامش را داريد، خواندن اين مقاله را براي از بين بردن استرس و يادگيري تکنيک هاي آرامش بخش به شما پيشنهاد مي کنيم، کمتر از آنچه فکر کنيد وقت تان را مي گيرد.
 • عدم توجه به سيستم ايمني مسکن مهر آذربايجان غربي

  عدم توجه به سيستم ايمني مسکن مهر آذربايجان غربي
  1396/04/25
  گروه خبر: بنا بر اعلام سازمان آتش نشاني شهرداري اروميه، مسکن مهر آذربايجان غربي در شرايطي احداث شده_اند که دز زمان بروز آتش سوزي، مهار آن با مشکل جدي مواجه خواهد شد.
 • زنگ خطر الگوپذيري کودکان از بازي هاي رايانه اي

  زنگ خطر الگوپذيري کودکان از بازي هاي رايانه اي
  1396/04/18
  گروه روانشناسي: برخي از کودکان و نوجوانان در عصر حاضر در دنياي گيم /بازي هاي رايانه اي/ غوطه ور هستند و تفنگ اين بازي ها سيبل الگوپذيري آنان را در بازي سرنوشت نشانه رفته است.
 • آرتمياي شوربخت بار ديگر در سراشيبي زوال

  آرتمياي شوربخت بار ديگر در سراشيبي زوال
  1396/04/11
  گروه گزارش: آرتمياي درياچه اروميه که سالهاست با شرايط نامناسب زيستي به سر مي برد، با گرم شدن هوا، بار ديگر حيات اين موجود شوربخت دچار بحران مي شود.
 • اعجازي از هم نوايي آب و صخره

  اعجازي از هم نوايي آب و صخره
  1396/03/28
  گروه گزارش: تابستان گرم در پيش است و قرار گرفتن در کنار هواي مطبوع آبشارها با تصاويري دل‌انگيز يکي از لذتبخش‌ترين سفرهاست. تابستان در پيش است و از سوي ديگر تبريز پايتخت گردشگري کشورهاي اسلامي در 2018 خواهد بود، اتفاق مهمي که گردشگران را به سمت زيبايي‌هاي اين استان فراخواهد خواند. طبيعت بي‌نظير به دليل واقع شدن در منطقه کوهستاني و وجود آب و هوايي مطلوب در آبشارهاياين استان با هم نوايي اعجازانگيز آب و صخره فرصتي مغتنم براي بهره‌مندي در روزهاي گرم تابستاني است. آب از ارتفاع بلند سرازير مي شود. با شدت به صخره هاي سخت مي خورد و هر قطره اش به هزاران ذره تبديل مي شد. ديدن تصوير آبشار هم آدمي را خنک مي کند چه برسد به آنکه کنارش قرار گيري؛ مهمان آبشار شدن، در گرماي تابستان يکي از لذتبخش‌ترين سفرهاست. در ادامه زيباترين آبشارهاي استان را خواهيم شناخت؛
 • توقف سدسازي قرباني تعارض بين ادارات

  توقف سدسازي قرباني تعارض بين ادارات
  1396/03/28
  گروه گزارش: سدسازي در آذربايجان_غربي متوقف شده است و در اين ميان هر يک از ادارات و سازمان هاي متولي، همديگر را مقصر جلوه داده اند و به نظر مي رسد ستاد احياي درياچه اروميه تمايل دارد آب به صورت مستقيم وارد درياچه اروميه شود نه از طريق سدها، که اين امر نيز به نوبه خود باعث عدم مهار آب و جاري شدن سيل براثر بارش ها مي_شود.
 • ترس از ابتلا به تب کريمه کنگو بلاي جان جوامع انساني

  ترس از ابتلا به تب کريمه کنگو بلاي جان جوامع انساني
  1396/03/21
  گروه گزارش: هم اکنون ترس از بيماري تب کريمه کنگو در بين افراد مختلف بيش از تلاش براي پيشگيري از اين بيماري بوده و اين در حالي است که بايد اطلاع رساني در خصوص جلوگيري از افزايش اين بيماري کشنده در کشور به ويژه آذربايجان غربي که جمعيت دام بالايي دارد، حائز اهميت است.
 • افراد شاد هرگز اين کارها را نمي کنند

  افراد شاد هرگز اين کارها را نمي کنند
  1396/03/21
  گروه روانشناسي: شاد بودن، يک انتخاب است و همه ما مي توانيم آن را داشته باشيم. اما چگونه مي توانيم شاد بودن را بياموزيم؟ مسلما نگاهي به زندگي افراد شاد مي تواند سرنخ هايي به دستمان بدهد. کارهايي هست که چنين افرادي هرگز انجام نمي دهند، بياييد مروري داشته باشيم بر اين موارد:
 • اهداي عضو، شروع يک پايان

  اهداي عضو، شروع يک پايان
  1396/03/07
  گروه گزارش: اهداي عضو پايان يک زندگي نيست بلکه آغاز زندگي و شروعي دوباره است. روز 31 ارديبهشت ماه به پيشنهاد واحد فرآهم آوري اعضا و نسوج پيوند دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تهران پس از تأييد در جلسه شوراي فرهنگ عمومي کشور به عنوان "روز اهداء عضو" در تقويم رسمي کشور اختصاص داده شده است.
 • سهم ناچيز کودکان از اسباب بازي استاندارد

  سهم ناچيز کودکان از اسباب بازي استاندارد
  1396/03/01
  گروه گزارش: با توجه به تصاحب بازار از اسباب بازي هاي چيني و نامرغوب و از سوي ديگر عدم توجه توليد کنندگان داخلي نسبت به توليد اسباب بازي هايي با کيفيت، به نظر مي رسد سهم کودکان از اسباب بازي هاي استاندارد بسيار ناچيز است.
 • گسترش وقف‌هاي قرآني زمينه ساز توسعه فرهنگ قرآني

  گسترش وقف‌هاي قرآني زمينه ساز توسعه فرهنگ قرآني
  1396/02/24
  گروه گزارش: به گزارش عصرآذربايجان، وقف از افتخارات دين اسلام است و به طور غيرمستقيم در قرآن و به طور مستقيم در سيره‏ي پيامبر (ص) و ائمه (ع) به آن توجه فراوان شده است. اخلاقي که در قرآن ذکر شده است چنين نتيجه مي‏گيرند که وقف مورد تأييد قرآن است. قرآن در توسعه‏ي فرهنگ وقف در جامعه‏ي اسلامي تأثير محتوايي و موضوعي داشته است. همچنين رفتار و شيوه‏ي پيامبر (ص) و ائمه معصومين (ع) به صورت قول يا فعل در رواج و گسترش وقف از اهميت ويژه‏اي برخوردار است. به موجب تأکيدي که آن بزرگواران به مسأله‏ي وقف داشتند مسلمانان بخشي از امکانات مالي خود را وقف کردند. عمل آنها به وقف نيز بر رفتار مسلمانان تأثير گذاشت. آثار و کارکردهاي وقف در جامعه به سه دسته کارکردهاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي قابل تقسيم است که به منظور گسترش فرهنگ وقف آگاهي از نتايج مثبت وقف به ويژه وقف_هاي قرآني در جامعه حائز اهميت مي باشد.
 • مقاوم سازي واحدهاي مسکوني روستايي نيازمند همکاري بيشتر مردم

  مقاوم سازي واحدهاي مسکوني روستايي نيازمند همکاري بيشتر مردم
  1396/02/10
  گروه گزارش: مقاوم سازي واحدهاي مسکوني روستايي آذربايجان غربي نيازمند همکاري بيشتر مردم است.
 • گياهان کوهي معجزه طبيعت بر سفره هاي رنگين مردم آذربايجان غربي

  گياهان کوهي معجزه طبيعت بر سفره هاي رنگين مردم آذربايجان غربي
  1396/02/04
  گروه گزارش: بهار که مي شود طبيعت آذربايجان غربي در کنار علف هاي هرز، گياهاني را در دل خود پرورش مي دهد که هر يک از آنها درمان بسياري از دردهايي است که شايد بسياري از مردم دنيا به آن مبتلا هستند و در اين ميان تهيه خوراک هايي خوشمزه از اين گياهان نيز مزه ديگري دارد.
 • داستاني از رنگ‌ها قصه عرق جبين و روزيِ حلال

  داستاني از رنگ‌ها قصه عرق جبين و روزيِ حلال
  1396/01/27
  گروه گزارش: جاي همتي جهادي خالي است تا با رونق توليد و اشتغال در اين زمينه به خلق ثروت دست يابيم. بعد از کلي پرس‌وجو آدرسش را پيدا مي‌کنم، از همين پشت در صدايي آشنا به گوشم مي‌رسد، صداي تنيدن تارها و پودها برهم، صداي دفه و شمارش رنگ‌ها و گره‌ها، سمفوني گوش نوازي که با عشق و هنر و خلاقيت در هم آميخته، نخ‌هاي بي‌جان را جاني تازه مي‌بخشد. کنار دار قالي‌اش مي‌نشينم و با او هم کلام مي‌شوم، استاد 50 سال است کارش با دفه و تار و پود و رنگ‌هاست. مي‌گويد حرفه‌ي آبا و اجدادم است، روزي حلالي که با عرق جبين از هنر صنعت فرش برسر سفره خانواده آورده‌ام برايم شيرين است.
 • هواي بهاري آذربايجان غربي عطرآگين شد

  هواي بهاري آذربايجان غربي عطرآگين شد
  1396/01/20
  با آغاز برداشت شکوفه‌هاي درختچه بيدمشک کار عرق گيري از اين گياه معطر و دارويي در آذربايجان غربي به خصوص اروميه رونق گرفته و حال هواي بهاري منطقه عطرآگين شده است. بيدمشک اولين محصول کشاورزي استان در سال جديد است که در بازارهاي غير رسمي عرضه مي‌شود، شکوفه‌هاي زرد رنگ بيدمشک که قبل از آغاز بيداري طبيعت و فصل بهار، شميم شکوفه‌هايشان مشام هر رهگذري را معطر مي‌کند نويدبخش بهار در آذربايجان غربي هستند.
 • غفلت چندين ساله از ايجاد راه دسترسي مناسب به تخت سليمان تکاب

  غفلت چندين ساله از ايجاد راه دسترسي مناسب به تخت سليمان تکاب
  1395/12/16
  مجموعه تاريخي تخت سليمان در حالي نام اثر تاريخي را با خود به همراه دارد که اين اثر تاريخي و فاخر شهرستان تکاب سال هاي سال است با نبود زيرساختهاي مورد نياز از جمله راه دسترسي در تنگنا است.
 • مقتدري که در دسترس نيست

  مقتدري که در دسترس نيست
  1395/12/08
  مردان چنين تربيت شده‌اند كه باور كنند سخت كوشي و ساعت‌هاي طولاني كاركردن نشانه تعهد به خانواده است، اما اكنون مردان بايد بدانندكه اگر تغيير نكنند، بايد خطر دور افتادن از همسر و فرزندان را يعني همان افرادي كه به خاطرشان كار معنا پيدا مي‌كند را بپذيرند و گاهي لازم مي‌شود كه آنان دستاوردهاي مالي و شغلي خود را فدا كنند تا به تعادل بهتري بين كار و زندگي خانوادگي برسند.
 • کشف راز حلقه‌هاي مرموز صحراي ناميب

  کشف راز حلقه‌هاي مرموز صحراي ناميب
  1395/12/01
  دانشمندان سرانجام بعد از مطالعات فراوان توانستند راز »حلقه‌هاي مرموز« را در صحراي ناميب کشف کنند.
 • 6 محرک براي توسعه اقتصادي

  6 محرک براي توسعه اقتصادي
  1395/11/17
  متاسفانه بسياري از فرصت_هاي مالياتي در اقتصاد کشور تعريف نشده و اين درحالي است که در بسياري از کشورها مبناي هزينه دولت از محل ماليات_هاست، اما اين مقدار براي دولت به حداقل رسيده است.
 • جاي خالي شهربازي مدرن در اروميه

  جاي خالي شهربازي مدرن در اروميه
  1395/11/10
  با توسعه شهرها و افزايش جمعيت، بحث اوقات فراغت به عنوان چالش ودغدغه اصلي مردم و مسئولان مطرح مي شود که در اين بين مراکز تفريحي که محيطي شاد و سالم را براي جوانان مهيا کند، اهميت بيشتري پيدا مي کند اما با توسعه وسعت شهر اروميه و افزايش جمعيت آن سالهاست خبري از شهربازي مدرن و مناسب براي گذراندن اوقات فراغت نيست.
 • فرهنگ سازي و مشارکت همگاني بسترساز هواي پاک در شهرها

  فرهنگ سازي و مشارکت همگاني بسترساز هواي پاک در شهرها
  1395/11/03
  فرهنگ سازي به عنوان حلقه مفقوده در مشارکت هاي مردم محور به ويژه در مسائل زيست محيطي به عنوان بستري لازم در تحقق شعارهواي پاک بوده و سازمان هاي مردم نهاد نقش مهمي در اين زمينه ايفا مي کنند.
 • تحصيل و موقعيت اجتماعي عامل بالا رفتن سن ازدواج دختران

  تحصيل و موقعيت اجتماعي عامل بالا رفتن سن ازدواج دختران
  1395/10/26
  يک دکتر روانشناس اظهار داشت: با توجه به شزايط جامعه ومشکلات اقتصادي وتحصيلات دانشگاهي با تجديد نظرهايي در سن مناسب ازدواج، اين ميزان را براي دختران بين 22تا 27و براي اقايان حدود 27تا 29 سال درنظر گرفته اند.
 • فرهنگ کار گروهي مفهومي گم شده در فرهنگ ايراني

  فرهنگ کار گروهي مفهومي گم شده در فرهنگ ايراني
  1395/10/19
  روحيه کار جمعي و دست‌يابي به يک موفقيت گروهي مفهومي گم شده در فرهنگ ايراني محسوب مي شود.
 • براي فرزندانمان در اين فصل پر استرس چه کنيم

  براي فرزندانمان در اين فصل پر استرس چه کنيم
  1395/10/12
  بدون ترديد فصل امتحانات يادآور دغدغه‌ها و نگرانيهاست. اين دغدغه‌ها و نگرانيها محدود به دانش‌آموز نمي‌شود، بلکه فضاي خانه و خانواده را نيز در بر مي‌گيرد. گويي والدين و اعضاي خانواده امتحان دارند.
 • استفاده از انرژي هاي تجديدپذير تنها راهکار پيشگيري از بحران انرژي

  استفاده از انرژي هاي تجديدپذير تنها راهکار پيشگيري از بحران انرژي
  1395/09/28
  منابع فسيلي با مصرف بي رويه و لجام گسيخته انرژي هاي تجديد ناپذير دير يا زود به پايان خواهد رسيد و اين اتفاق ناخوشايند زنگ خطري براي آينده بشريت خواهد بود و در اين ميان استفاده از انرژي تجديدپذير تنها راهکار اجتناب ناپذير براي پيشگيري از بحران انرژي خواهد بود.
 • ذائقه کودک گرفتار در نگه‌دارنده‌ها

  ذائقه کودک گرفتار در نگه‌دارنده‌ها
  1395/08/16
  به عقيده کارشناسان تعارض سلايق تغذيه در بين بزرگسالان و کودکان اردبيلي يک زنگ هشدار است. هشداري که از مشکلات بي‌بازگشت تغذيه ناسالم کودکان خبر مي‌دهد.
 • مدير اجرايي چهارمين جشنواره انگور اروميه:

  جشنواره انگور فرصت بسيار مناسبي براي معرفي توانمندي هاي استان است
  1395/06/08
  گروه خبر:مدير اجرايي چهارمين جشنواره انگور اروميه: جشنواره انگور فرصت بسيار مناسبي براي معرفي توانمندي هاي استان است.
 • تاثيرات مفيد مراوده با دوستان در افراد سالمند

  تاثيرات مفيد مراوده با دوستان در افراد سالمند
  1395/06/07
  گروه علمي:بهتر است سالمندان بيشتر در جمع دوستان و آشنايان باشند و سعي کنند با بشتگان مراوده بيشتري داشته باشند اين امر کمک به طولاني شدن عمر آن ها و کم شدن احتمال مرگ در اين افراد مي شود
 • ديابتي ها به اين دلايل ماهي بخورند

  ديابتي ها به اين دلايل ماهي بخورند
  1395/06/07
  گروه سلامت:ديابت تا به حال افراد زيادي را به کام مرگ کشانده است. اين بيماري در صورت رعايت نکردن ممکن است به نابينايي ختم شود. البته با رعايت رژيم غذايي و ورزش با ديايت ميتوان کنار آمد و آن را کنترل کرد. به گفته محققان، مصرف دو وعده ماهي در هفته براي کاهش ريسک نابينايي در افراد ديابتي کافي است. در ادامه با ما همراه باشيد تا از فوايد ماهي براي افراد مبتلا به ديابت بيشتر برايتان بگوييم.
 • قارا باليق

  قارا باليق
  1395/06/07
  بولگه لر سرويسي:صبح ياخين لاشارکن گونش گؤزل اوزوني داغلارين داليندان يوخاري چکه رک ايستي ايشيغيني دنيزه ساچيردي.
 • غار سهولان

  غار سهولان
  1395/06/07
  غارهاي متعدد موجود در استان آذربايجان غربي همواره مورد توجه و بازديد اغلب گردشگران قرار بوده است که مي توان از معروفترين آنها غار سهولان را نام برد. اين غار در 35 کيلومتري شهرستان مهاباد و جاده مهاباد-بوکان واقع و از چند حوضچه بزرگ که به وسيله دالان هاي آبي به هم متصل شده اند تشکيل يافته است. ارتفاع سقف غار از سطح آب در حوضچه آخر 50 متر و عمق آب در حوضچه وسط به 35 متر مي رسد.
 • مقبره الشعراي تبريز

  مقبره الشعراي تبريز
  1395/06/07
  گروه سيري در استان ها:مقبره الشعراي تبريز در خيابان ثقه الاسلام و در ضلع شمالي بقعه سيد حمزه واقع است. بناي يابود زيبايي با تأسيسات توريستي به نام مقبر الشعرا در اين محل ايجاد گرديده که آرامگاه يکي از بزرگترين شاعران معاصر کشورمان (شهريار) در اين محل قرار دارد.
 • درياچه كردآباد

  درياچه كردآباد
  1395/06/07
  گروه سيري در استان ها:درياچه کرد آباد در استان زنجان واقع است.
 • آرامگاه شاه اسماعيل اول

  آرامگاه شاه اسماعيل اول
  1395/06/07
  گروه سيري در استان ها:شاه اسماعيل صفوي در 866 ه. ش. در اردبيل ديده به جهان گشود. پدرش شيخ حيدر به همراه مريدان خود -که به دليل بر سر داشتن کلاه قرمز رنگ قزلباش (سرخ سر) خوانده ميشدند-، به عنوان جهاد با مسيحيان چرکس به نواحي قفقاز رفتند.
 • لزوم معرفي جاذبه هاي گردشگري مذهبي آذربايجان غربي

  لزوم معرفي جاذبه هاي گردشگري مذهبي آذربايجان غربي
  1395/06/01
  گروه سيري در استان ها: استان آذربايجان غربي به رغم وجود امامزادگان و بقاع متبرکه تاريخي متاسفانه از حيث صنعت گردشگري مذهبي بي نصيب است و مسئولان امر نيز اهميتي به اين موضوع نمي دهند.
 • منطقه حفاظت شده ياري قاري

  منطقه حفاظت شده ياري قاري
  1395/06/01
  گروه سيري در استان ها: منطقه حفاظت شده ياري قاري منطقه کوهستاني با وسعت 71442 در حوزه استحفاظي شهرستانهاي اهر، سراب و هريس در شرق استان آذربايجان شرقي قرار دارد و متصل شدن آن به منطقه شکارممنوع انزان و کوه سبلان در شرق، رشته کوههاي بزقوش در جنوب و ارتباط اکولوژيکي آن با ذخيره گاه زيست کره ارسباران و جلفا (پناهگاه حيات وحش کيامکي) در شمال در کنار تنوع منحصر بفرد اقليم و توپوگرافي، اين منطقه بعنوان يک کرديدور مهم حيات وحش علي الخصوص مسير گدار قوچ و ميش وحشي در مسير سبلان – جلفا محسوب مي گردد.
 • تامين امنيت و آسايش زنان در يک مکان سرپوشيده

  تامين امنيت و آسايش زنان در يک مکان سرپوشيده
  1395/06/01
  گروه سيري در استان ها: رختشويخانه زنجان بنايي است که مردم لباس و رخت خود را در آن محل مي‌شسته‌اند که چنين کاربري براي يک بناي عمومي در جهان مشابه ندارد يا کم‌نظير است. اين بنا در حال حاضر تعمير و مرمت شده و به عنوان موزه? مردم‌شناسي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و مردم مي‌توانند از آن بازديد کنند.
 • زيپ‌لاين شورابيل به بهره‌برداري مي‌رسد

  زيپ‌لاين شورابيل به بهره‌برداري مي‌رسد
  1395/06/01
  گروه سيري در استان ها: مديرمنطقه نمونه گردشگري شورابيل گفت: در حال حاضر در هر سه ورودي اصلي مجموعه گردشگري شورابيل کار ساخت پارکينگ آغاز شده است.
 • ايا دندان قروچه به درمان نياز دارد

  ايا دندان قروچه به درمان نياز دارد
  1395/05/24
  گروه سلامت:اگر دوست داريد درباره دندان قروچه اطلاعات تکميلي را بدست بياوريد و بدانيد دلايل بوجود آمدنش چيست در ادامه مطلب بخوانيد
 • ارتباط تومورهاي دهان و حلق با مصرف دخانيات

  ارتباط تومورهاي دهان و حلق با مصرف دخانيات
  1395/05/24
  گروه سلامت:اشکال در بلع مواد غذايي و مايعات، کاهش زياد وزن، و يا وجود يک توده در پشت گلو .
 • چرا برندهاي ايراني ماندگار نيستند

  چرا برندهاي ايراني ماندگار نيستند
  1395/05/24
  گروه تحليل:چرا برندهاي ايراني ماندگار نيستند؟به عنوان مثال پارس الکتريک همزمان با سامسونگ فعاليت خود را شروع کرد و زماني از اين شرکت جلوتر بود (شرکت پارس الکتريک پيش از سامسونگ تلويزيون رنگي توليد مي‌کرد) ولي امروز سامسونگ ابرقدرت الکترونيک و بزرگ‌ترين توليدکننده تلويزيون در جهان بوده و موفق شده است نام‌هايي بزرگ مانند سوني، شارپ و توشيبا را به زانو درآورد حال آن که جا دارد بپرسيم جايگاه پارس الکتريک اکنون کجاست؟
 • قدم زدن در ائل گولي گشت‌وگذار در کندوان غافلگيري در ليقوان

  قدم زدن در ائل گولي گشت‌وگذار در کندوان غافلگيري در ليقوان
  1395/05/24
  گروه سيري در استان ها:آذربايجان شرقي و شهر تبريز به دليل قرار گرفتن در منطقه کوهستاني داراي روز و شب‌هاي خنک در تابستان است که فضايي مفرح براي گردشگران داخلي و خارجي به‌حساب مي‌آيد.
 • ورود بيش از 53 هزار گردشگر در فصل تابستان به طارم

  ورود بيش از 53 هزار گردشگر در فصل تابستان به طارم
  1395/05/24
  گروه سيري در استان ها:رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان طارم از ورود بيش از 53 هزار گردشگر در طول فصل تابستان سال جاري به اين شهرستان خبر داد.
 • خروسلو و نوار مرزي بيله‌سوار شکار ممنوع اعلام شد

  خروسلو و نوار مرزي بيله‌سوار شکار ممنوع اعلام شد
  1395/05/24
  گروه سيري در استان ها: فرماندار شهرستان بيله‌سوار گفت: منطقه خروسلو و نوار مرزي بيله‌سوار جزو مناطق شکار ممنوع کشور اعلام شد تا اهميت اين مناطق در حفاظت از گونه‌هاي جانوري و گياهي معلوم شود.
 • مشکلات رواني و آسيب رساندن به مغز

  مشکلات رواني و آسيب رساندن به مغز
  1395/05/17
  گروه سلامت:چه نوع بيماري هايي مي تواند به مغز ما آسيب وارد کند چه مشکلات روحي در اين زمينه مقصر هستند اختلالات رواني مهمترين عامل آسيب رسان به مغز ما انسان ها به شمار مي روند
 • امواج مغناطيسي و برطرف کردن مشکلات مغزي

  امواج مغناطيسي و برطرف کردن مشکلات مغزي
  1395/05/17
  گروه سلامت: محققين به تازگي موفق شده اند با کمک امواج مغناطيسي حافظه افراد را تقويت کنند و به کمک اين روش در جهت درمان انواع اختلالات ذهني قدم برداند و فعاليت هاي قسمت عمده اي از مغز را افزايش دهند اين امواج الکتريکي تاثيرات مفيد زيادي روي مغز خواهند گذاشت
 • تبريز در سال 2018 ميزبان گردشگران 57 کشور جهان است

  تبريز در سال 2018 ميزبان گردشگران 57 کشور جهان است
  1395/05/17
  گروه خبر: مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان‌شرقي گفت: ما در سال 2018 ميزبان گردشگران 57 کشور جهان هستيم و اين اتفاق بزرگي است.
 • مشکلات جاذبه‌هاي گردشگري زنجان

  مشکلات جاذبه‌هاي گردشگري زنجان
  1395/05/17
  گروه خبر:مديرکل جديد اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري استان زنجان‌ گفت: يکي از مهم‌ترين مشکلات اين استان در حوزه‌ي گردشگري، اطلاعات نداشتن گردشگران از جاذبه‌ها‌، مسيرهاي ارتباطي و امکانات رفاهي است که سبب شده زنجان بيشتر يک استان عبوري باشد.
 • گردشگري اردبيل از کمبود مشارکت بخش خصوصي رنج مي‌برد

  گردشگري اردبيل از کمبود مشارکت بخش خصوصي رنج مي‌برد
  1395/05/17
  گروه خبر:ردبيل – مديرکل ميراث فرهنگي استان اردبيل گفت: گردشگري استان از کمبود مشارکت بخش خصوصي قدرتمند رنج مي‌برد.
 • معاون فرهنگي منطقه آزاد ماکو:

  همايش بين‌المللي صخره‌نوردي در منطقه آزاد ماکو برگزار مي‌شود
  1395/04/27
  گروه خبر: معاون فرهنگي و اجتماعي منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو گفت: دومين همايش بين‌المللي صخره‌نوردي نيمه نخست شهريور ماه در ?? مسير منطقه آزاد ماکو برگزار مي‌شود.
 • فوت کارگر شيفت شب شهرداري اروميه بر اثر تصادف

  فوت کارگر شيفت شب شهرداري اروميه بر اثر تصادف
  1395/04/27
  گروه خبر: معاون خدمات شهري شهردار اروميه گفت: شب گذشته کارگر خدماتي شيفت شب شهرداري بر اثر تصادف فوت کرده بود که ضارب فراري وي در سريع ترين زمان ممکن توسط ماموران انتظامي دستگير شد.
 • عصرآذربايجان گزارش مي دهد//

  معادن آذربايجان غربي ظرفيتي مغفول در توسعه اقتصادي
  1395/04/20
  گروه گزارش: معادن آذربايجان غربي مي‌توانند زمينه توسعه اقتصادي استان را فراهم کنند ولي هنوز مورد غفلت مسؤولان اين حوزه قرار دارند.
 • گزارش//

  توسعه و عدالت راهکارهاي اساسي براي کاهش شکاف اجتماعي
  1395/04/20
  گروه گزارش: شکاف‌هاي اجتماعي، تعريف کننده نقاط تفاوت و افتراق افراد و گروه‌هاي مختلف يک جامعه درباره ارزش‌ها ‌ايدئولوژي‌ها، ديدگاه‌هاي سياسي خواسته‌ها، مطالبات و طبقه اجتماعي است که نقش آن در تبيين و توضيح واقعيت‌ها، پديده‌ها و رخدادهاي يک جامعه غير قابل انکار است .
 • تنها مرغداري تخمگذار صنعتي خاورميانه در هشترود طعمه حريق شد

  تنها مرغداري تخمگذار صنعتي خاورميانه در هشترود طعمه حريق شد
  1395/04/20
  گروه خبر: شامگاه چهارشنبه تنها مرغداري صنعتي تخمگذار خاورميانه در هشترود طعمه حريق شد.
 • معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري اردبيل:

  طرح هاي اقتصادي دانش بنيان در الويت برخورداري از تسهيلات اشتغالزايي است
  1395/04/14
  گروه خبر: معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع انساني استانداري اردبيل گفت: تسهيلات اشتغالزايي دولت محدود است و طرح_هاي اقتصادي دانش بنيان در الويت بهره مندي از اين تسهيلات قرار دارند.
 • نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:

  انسداد مرز "سرو" به ضرر ساکنان منطقه و صادرات است
  1395/04/14
  گروه ه خبر: نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: مسدود ماندن طولاني مدت مرز "سرو" به ضرر ساکنان، تاجران و صادرات ايران و ترکيه است.
 • بقعه چلبي اوغلي

  بقعه چلبي اوغلي
  1395/04/14
  گروه سيري در استان ها: بناي معروف بقعه چلبي اوغلي در 500 متري جنوب غربي گنبد بزرگ سلطانيه، بر سر راه سلطانيه – خدابنده قرار گرفته است، باستان شناسان و محققان اين مجموعه را به سلطان چلپي منسوب کرده و تاريخ احداث بنا را سال 728 هجري قمري بيان کرده‌اند. در گويش محلي کچه بورک(کلاه نمدي) گفته مي‌شود باستان شناسان و محققان اين مجموعه را منسوب به سلطان چلپي، از نوادگان مولانا مي‌دانند که به دعوت اولجايتو از قونيه به سلطانيه نقل مکان کرد.
 • هيئت علمي دانشگاه زنجان:

  با گسترش فضاي مجازي ديوارها فرو ريخته اند
  1395/04/14
  گروه گزارش: عضو هيئت علمي دانشگاه زنجان، گفت: با گسترش فضاي مجازي انگار ديوارها فروريخته اند، حجاب ها برداشته شده و به يکباره در فضاي جديدي قرار گرفته ايم.
 • 24 کشته و زخمي بر اثر انفجار کپسول گاز در روستاي "شوريک "خوي

  24 کشته و زخمي بر اثر انفجار کپسول گاز در روستاي "شوريک "خوي
  1395/04/14
  گروه خبر: ‌فرماندار خوي گفت: بر اثر انفجار کپسول گاز در روستاي شوريک شهرستان خوي يک نفر کشته و 23 نفر زخمي شدند.
 • مجتمع باري

  مجتمع باري
  1395/04/06
  گروه سيري در استان ها: باري، روستايي از توابع بخش انزل و در شهرستان اروميه استان آذربايجان غربي ايران است.
 • بيردن – بيره

  بيردن – بيره
  1395/04/06
  بولگه لر سرويسي:بير باهار گونو، بير چيچک‎لي آغاجين آلتـيندا، لاله پارکـيندا، بير کيشي ‎کي اليني کوتونون سول قولتوغونون جيبينه قويموشدور، نيمکتين اوستونده، بير کيشي ايله کي نظره گليردي تازا بازنيشسته اولوب دانـيشـيردي:
 • بئله- بئله ايشلر

  بئله- بئله ايشلر
  1395/04/06
 • ملي‌پوش دوچرخه سواري استقامت:

  شانس خوبي براي حضور در المپيک ريو دارم
  1395/04/06
  گروه خبر: آروين معظمي گودرزي در مورد شرايط آمادگي‌اش براي حضور در اردوي نهايي تيم ملي دوچرخه‌سواري اظهار داشت: بعد از مسابقات سختي که پشت سر گذاشتيم، يکي، دو هفته‌اي استراحت داشتيم و قرار است به اردوي اردبيل برويم.
 • گزارش//

  آغاز کوچ ييلاقي عشاير آذربايجان غربي
  1395/04/06
  گروه گزارش: 15 هزار و 559 خانوار عشاير آذربايجان غربي به همراه دو ميليون راس واحد دامي کوچ بهاره خود را به ارتفاعات و مراتع بهاره آغاز کردند.در اين فصل از سال با گذر از مراتع و ارتفاعات استان مي توان دسته دسته زنان و مردان عشاير را ديد که با لباسهاي محلي و سنتي و به دور از هياهو و رنگ و رياي دنياي صنعتي زندگي را به گونه اي ديگر در دل طبيعت تجربه مي_کنند.کوچ نشيني تنها يک نوع زندگي و طريقي از زيستن نيست بلکه يک فرهنگ و يک تاريخ کهن با آداب و رسوم و سنن اجتماعي، اقتصادي و سياسي است که پشت اين زندگي ساده و بي_پيرايه نهفته است.
 • آتش‌سوزي در کارگاه کارتن سازي و مرگ يک نفر در آذربايجان شرقي

  آتش‌سوزي در کارگاه کارتن سازي و مرگ يک نفر در آذربايجان شرقي
  1395/04/06
  گروه خبر: مسئول روابط عمومي مرکز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشکي آذربايجان شرقي گفت: بدنبال آتش سوزي در کارگاه کارتن سازي در روستاي شيخ حسن، خانم 40 ساله جان داد.
 • پل شاه عباس

  پل شاه عباس
  1395/03/30
  گروه سيري در استان ها: صفحه ي پل شاه عباس کليبر به عنوان يک بنا و اثر باستاني و تاريخي در شهر کليبر، استان آذربايجان شرقي کشور ايران ، ثبت شده است. پل شاه عباس يا همان سنيخ کورپو که به دست شجاع الممالک کليبري ساخته شده ست.
 • مرگ دو فرزند در کنار مادرخانواده رقم خورد

  مرگ دو فرزند در کنار مادرخانواده رقم خورد
  1395/03/30
  گروه خبر: در سانحه رانندگي در مسير موييل مشگين‌شهر مادر خانواده به دليل ناتواني در رانندگي و رعايت نکردن سرعت مطمئنه از مسير اصلي منحرف و به دره سقوط مي‌کند.
 • تصویر روز

  دامنه هاي سبلان
  1395/03/30
  گروه ايرانگردي: کوه سسبلان يکي از کوه‌هاي مرتفع در شمال غرب کشور و در بين استان اردبيل و آذربايجان شرقي است.
 • سيري در استان ها

  تپه قلايچي
  1395/03/23
  گروه سيري در استان ها: تپه قلايچي مربوط به عصر آهن I- II است و در شهرستان بوکان، روستاي قالايچي واقع شده و اين اثر در تاريخ 18 ارديبهشت 1380 با شماره? ثبت 3823 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 • سيري در استان ها

  آبشار گل‌آخور
  1395/03/23
  گروه سيري در استان ها: آبشار گل‌آخور يکي از جاذبه هاي گردشگري استان آذربايجان شرقي است که در حوالي روستاي گل‌آخور (گورئيل) از توابع دهستان ارزيل بخش خاروانا شهرستان ورزقان 60 کيلومتري غرب ورزقان در دامنه هاي غربي کوه کسبه و در ميان جنگلهاي ارسباران قرار گرفته‌است.
 • سيري در استان ها

  برج شاطر
  1395/03/23
  گروه سيري در استان ها: برج شاطر يکي از جاذبه هاي گردشگري استان اردبيل است و در روستاي صومعه 5.8 کيلومتري اردبيل در يک فضاي وسيع و گسترده ‏بنا شده ‏است.
 • آذربايجان ناغيللاري

  سئحيرلي قوش
  1395/03/23
 • گزارش//

  ضرورت توسعه فعاليت‌هاي بانک خون بندناف در آذربايجان غربي
  1395/03/23
  گروه گزارش:نمونه خون بندناف دربردارنده سلول‌هاي بنيادي بوده که در درمان بيماري‌هاي بدخيم مورد استفاده قرار مي‌گيرد، با توجه به مزاياي درماني اين سلول‌ها توسعه فعاليت‌هاي بانک خون بندناف در استان آذربايجان غربي ضروري به نظر مي‌رسد.
 • سه گنبد

  سه گنبد
  1395/03/16
  گروه سيري در استانها: سه‌گنبد نام تپه اي است در جنوب شرقي شهر اروميه مرکز استان آذربايجان غربي اين بنا آرامگاه بوده و در سال ??? قمري در جنوب شرقي اروميه ساخته شده.مقبره يا برج آجري سه گنبد متعلق به قرن ششم هجري بوده و در مدخل بنا سه کتيبه به خط کوفي باقي‌مانده است
 • قوري‌گل

  قوري‌گل
  1395/03/16
  گروه سيري در استان ها: قوري‌گل (به معني تالاب خشک) در ?? کيلومتري جنوب شرق تبريز و در ?? کيلومتري غرب شهر بستان‌آباد درمجاورت روستاي يوسف آباد قرار گرفته‌است . منابع تأمين‌کننده? آب اين تالاب از آب‌هاي جاري ناشي از برف و باران و تعدادي چشمه‌هاي زيرزميني است که در کف آن جريان دارند.
 • درياچه نِئور

  درياچه نِئور
  1395/03/16
  گروه سيري در استان ها: درياچه نِئور درياچه‌اي ما بين شهر اردبيل و شهر خلخال در استان اردبيل واقع است.
 • قلعه بهستان

  قلعه بهستان
  1395/03/16
  گروه سيري در استان ها: قلعه بهستان يا کهن دژ در شهرستان ماه‌نشان در استان زنجان و در نزديکي روستاي بهستان و در کنار رود قزل اوزن جاي گرفته است. ديرينگي اين دژ به دوره مادها باز مي‌گردد.
 • انسانهاي شگفت_انگيز دنيا

  انسانهاي شگفت_انگيز دنيا
  1395/03/16
  ژانگ کوآن پيرمردي اهل چين است دست هاي ژانگ، توانايي خارق العاده اي در ايجاد صدا دارد
 • غار کهريز

  غار کهريز
  1395/03/16
  گروه ايرانگردي:اين غار در روستاي »کهريز« از توابع بخش انزل شهرستان اروميه واقع شده و قطر دهانة آن در حدود 2 متر و طول و عرض آن نيز 3 متر است.
 • انسانهاي شگفت_انگيز دنيا

  انسانهاي شگفت_انگيز دنيا
  1395/03/16
  اين مرد لهستاني که ميروسلاو ماگولا نام دارد و به مرد آهن ربايي مشهور است.
 • حماسه حضورمردم ارومیه ازدریچه دوربین

  حماسه حضورمردم ارومیه ازدریچه دوربین
  1395/03/11
  حماسه حضورمردم ارومیه ازدریچه دوربین
 • کليساي مارسرگيز

  کليساي مارسرگيز
  1395/03/09
  گروه سيري در استان ها: کليساي مارسرگيز مربوط به دوره ساسانيان است و در شهرستان اورميه، روستاي سير واقع شده و اين اثر در تاريخ 19 آبان 1354 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 • خانه گنجه اي زاده

  خانه گنجه اي زاده
  1395/03/09
  خانه گنجه‌اي‌زاده از بناهاي تاريخي شهر تبريز است و معماري مختلطي از سبک دوره قاجار و پهلوي دارد. اين خانه 3 هزار مترمربع مساحت دارد و اعياني آن در 3 طبقه متشکل از تعدادي اتاق در يک رديف بدون اندروني و بيروني است
 • ماهيان ارس لب‌‌تر مي‌ميرند

  ماهيان ارس لب‌‌تر مي‌ميرند
  1395/03/09
  گروه گزارش: آب رودخانه ارس چند سالي مي‌شود که ديگر مثل گذشته صاف و زلال نيست و با خود انواع مواد شيميايي و فاضلاب معادن ارمنستان را حمل مي‌کند، آلودگي که تا سر سفره درياي خزر هم رسيده است.
 • کاظم خان قوشچي

  کاظم خان قوشچي
  1395/03/09
  گروه تاريخي: آذربايجان‌غربي که مهد تمدن مانناها و اورارتوهاي التصاقي زبان ، نياي اوليه آذربايجاني‌هاست که آثار آن در تپه‌هاي حسنلو هجيل تپه و قلعه و دربند قوشچي سند ميراث ماندگار را عينيت مي‌بخشد.
 • خرابه هاي بانگار

  خرابه هاي بانگار
  1395/03/09
  بانگار يک دهکده متروکه در راجستان هند است.
 • دروازه جهنم:

  دروازه جهنم:
  1395/03/09
  دروازه جهنم يک حفره ??? 328 فوتي در کشور ترکمنستان است.
 • دخمه هاي کاپوچين

  دخمه هاي کاپوچين
  1395/03/09
  دخمه هاي کاپوچين درپالرموي ايتاليا واقع شده اند.
 • کوه چهل مر شهيدان

  کوه چهل مر شهيدان
  1395/03/09
  گروه ايرانگردي:رشته کوه هاي آذربايجان غربي را در واقع بايد دنباله رشته کوه عظيم زاگرس محسوب کرد، که در حدود جنوبي استان توسط رودخانه گدار در شهرستان نقده از رشته اصلي جدا شده است.
 • واژگوني 2 خودرو در جاده‌هاي آذربايجان‌شرقي 2 کشته بر جاي گذاشت

  واژگوني 2 خودرو در جاده‌هاي آذربايجان‌شرقي 2 کشته بر جاي گذاشت
  1395/03/09
  گروه خبر: مسؤول روابط عمومي مرکز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشکي آذربايجان‌شرقي گفت: به دنبال 2 واژگوني خودرو در جاده‌هاي مواصلاتي استان، 2 نفر کشته و 6 نفر دچار مصدوميت شدند.
 • گروه کوهنوردي فرهنگيان اروميه در گذر زمان

  گروه کوهنوردي فرهنگيان اروميه در گذر زمان
  1395/03/03
  گروه گزارش:از قديم گفته اند عقل سالم در بدن سالم و قطعا بدني سالم خواهد بود که تحرک داشته باشد و اين مقدور نخواهد بود جز با ورزش ؛ زدن به کوه و طبيعت و کوه را رواق و توتياي چشم کردن مرام کوهنوردان هست و در اين ميان شادابي و طراوت جسم و روح لازمه همدلي در بين اعضاي کوهنوردان است؛ ورزش کوهنوردي از جمله ورزش هاي سنگين و طاقت فرساست . قطعا کساني که همت و اراده ي پولادين دارند اين ورزش را پيگيري و ادامه داده و از همه مهمتر در بسط و گسترش آن هم اقدام کرده و خواهند کرد ..
 • پل سياه ( قره كورپو )

  پل سياه ( قره كورپو )
  1395/03/01
  گروه سيري در استان ها: پل سياه _(قره کورپو)در شمال ماكو در موقعيت ْ538 و 17 طول شمالي و ْ461 و 44 عرض شرقي در ارتفاع 1300 متر از سطح دريا در انتهاي تنگه ماكو به طرف بازرگان واقع است. اين پل بر روي رودخانه قره سو حدود صد متر مانده به محل اتصال رودخانه مزبور با رودخانه زنگمار قرار گرفته است . تاريخ ساخت اين دژ به دوره صفويه مي‌رسد.
 • ارتباط اختلال خواب با ابتلا به سرطان پوست

  ارتباط اختلال خواب با ابتلا به سرطان پوست
  1395/03/01
  گروه سلامت:خواب کليد عملکرد سيستم ايمني و سلامت است و يافته هاي يک مطالعه جديد نشان مي دهد که خواب براي بيماران مبتلا به سرطان پوست (ملانوما) نقش بسيار حياتي دارد.
 • 50?? درصد حملات قلبي خاموش هستند

  50?? درصد حملات قلبي خاموش هستند
  1395/03/01
  گروه سلامت:طبق يافته هاي يک تحقيق جديد، در حدود نيمي از حملات قلبي خاموش بوده و فاقد علائم معمول نظير دردسينه، تنگي نفس و عرق سرد هستند.
 • رودخانه ارس

  رودخانه ارس
  1395/02/27
  گروه سيري در استان ها:رودخانه ارس به طول 1072 كيلومتر كه به عنوان شريان حياتي منطقه و عمده‌ترين منبع آبياري دشت مغان مي‌باشد از دامنه كوههاي بينگول داغ تركيه سرچشمه مي‌گيرد و كل حوزه آبريز آن 100220 كيلومتر مربع است كه سهم حوزه مربوط به كشورهاي تركيه و ارمنستان و آذربايجان و ايران به ترتيب 23، 38، و 39 درصد مي‌باشد.
 • سايت موزه عصر آهن تبريز

  سايت موزه عصر آهن تبريز
  1395/02/27
  گروه سيري در استان ها:سايت موزه عصر آهن تبريز محوطه باستاني است که در شمال، شمال شرقي و شمال غربي مسجد کبود تبريز واقع شده ‌است که شامل گورستان و آثار سفالي مربوط به عصر آهن است.
 • مجموعه فرهنگي تفريحي و توريستي گاوازنگ

  مجموعه فرهنگي تفريحي و توريستي گاوازنگ
  1395/02/27
  گروه سيري در استان ها:مجموعه تفريحي و کوهستاني ائل داغي زنجان يا مجموعه تفريحي گاوه‌زنگ زنجان يکي از مراکز تفريحي و گردشگري زنجان است.
 • منطقه شکار ممنوع سه کانيان

  منطقه شکار ممنوع سه کانيان
  1395/02/20
  گروه سيري در استان ها:منطقه شكار ممنوع سه کانيان در استان آذربايجان غربي واقع است. اين دشت در 15 کيلومتري شمال شرقي بوکان و در محور بوکان به مياندواب قرار دارد. اين دشت داراي 5 روستا به نام‌هاي سه‌کانيان، کاني علي گرده، کاني سور، کاني قلا و ارمني بلاغي است.
 • درياچه برکه گوگلي

  درياچه برکه گوگلي
  1395/02/20
  گروه سيري در استان ها: درياچه برکه گوگلي در استان آذربايجان شرقي واقع است.
 • آبشار ماري دره سي

  آبشار ماري دره سي
  1395/02/20
  گروه سيري در استان ها:آبشار ماري دره سي در استان زنجان واقع است.
 • روستاي تولون

  روستاي تولون
  1395/02/20
  گروه سيري در استان ها:اين روستا در استان اردبيل و بخش مرکزي شهرستان گرمي در 25 کيلومتري جنوب غرب شهر گرمي مغان در مرز ايران و جمهوري آذربايجان، بين روستاهاي سليمانلو، لسکه درق، خان‌کندي و عزيزلو واقع شده‌ است. به دليل واقع شدن در دامنه کوه‌ها داراي معماري زيبا و منحصر بفرد به اصطلاح ماسوله‌اي است و در رديف روستاهاي زيباي گردشگري ايران قرار دارد.
 • با گوشت قرمز به پيري نزديک مي شويد

  با گوشت قرمز به پيري نزديک مي شويد
  1395/02/19
  گروه سلامت:اگر جزو علاقه مندان به مصرف گوشت قرمز هستيد بهتر است اين عادت را ترک کنيد چون تاثيرات نامطلوبي بر پيرشدن شما ميگذارد و باعث تسريع روند پيري تان مي شود
 • اهميت فعاليت افراد سالمند پس از بازنشستگي

  اهميت فعاليت افراد سالمند پس از بازنشستگي
  1395/02/19
  گروه علمي:بهتر است افراد سالمند در دوران بازنشستگي به فعاليت و کار خود ادامه دهند و خانه نشين نشوند چون اين امر تاثيرات منفي روحي و جسمي زيادي روي آن ها ميگذارد
 • کويري شدن بينايي

  کويري شدن بينايي
  1395/02/13
  گروه سلامت:خشک شدن چشم با چه عواملي پديد مي آيد اين عارضه چه آسيب هايي به بينايي ما ميرساند چگونه مي توانيم بفهميم به خشکي چشم دچار شده ايم اشک‌ها فقط براي گريه کردن نيستند.
 • ارزيابي آپنه انسدادي خواب با عوارض ديابت نوع 2

  ارزيابي آپنه انسدادي خواب با عوارض ديابت نوع 2
  1395/02/13
  گروه علمي: بررسي ارتباط آپنه انسدادي خوابOSA وعوارض ديابت نوع 2 نشان داد هيپوکسمي ناشي از آپنه ي انسدادي خواب با اختلال درعملکرد کليه ها و نوروپاتي ارتباط دارد.
 • تفرجگاه بند

  تفرجگاه بند
  1395/02/13
  گروه سيري در استان ها: روستاي سرسبز و خوش آب وهواي بند در فاصله تقريبي سه کيلومتري و در جنوب غربي شهر اروميه و در کوهپايه يک کوه قرار دارد.امروزه روستا بند تقريبا شکل روستايي خود را از دست داده و آن را به عنوان يک منطقه تفريحي محبوب به حساب مي آورن.اين روستا قدمت سه هزار ساله دارد و يکي از روستاهاي قديمي منطقه به حساب مي آيد.
 • ائل گلي تبريز

  ائل گلي تبريز
  1395/02/13
  گروه سيري در استان ها:ائل گؤلي يکي از مهم_‌ترين گردشگاه ‌هاي شهر تبريز است که در_جنوب شرق آن و در ? کيلومتري مرکز شهر واقع شده ‌است. گول در زبان ترکي به معني استخر مي_‎باشد. احداث بناي اوليه اين آبگير را به زمان پادشاهان آق قويونلو و توسعه آن را به زمان صفويه نسبت مي‎ دهند.
 • غار خرمنه سر

  غار خرمنه سر
  1395/02/13
  گروه سيري در استان ها: غار خرمنه سر در فاصله 110 کيلومتري شهر زنجان و 22 کيلومتري شهر آب‌بر (مرکز شهرستان طارم) و در کوه سر به فلک کشيده و بلند خرمنه سر در سمت شمالي روستاي شاه‌نشين (يا به قول اهالي محل؛ شانيش) واقع گرديده است.
 • روستاي بيله درق

  روستاي بيله درق
  1395/02/13
  گروه سيري در استان ها:روستاي بيله درق اين دهكده ييلاقي با آب و هواي مطبوع و دلپذير دومين قطب توريستي منطقه سرعين مي باشد كه به سبب برخورداري از مواهب طبيعي مانند آبهاي معدني جهت استعمال داخلي و خارجي، دره اي زيبا با درختان و چمنزارهاي پر از گل و گياه، كندوهاي عسل كه در چمنزارها گسترانيده شده است، جلوه و جذابيت خاصي به اين دهكده بخشيده است.
 • آبشار عرب ديزج

  آبشار عرب ديزج
  1395/02/05
  گروه سيري در استان ها:آبشار عرب ديزج ماکو در استان آذربايجان غربي واقع است.
 • خانه امير نظام گروسي

  خانه امير نظام گروسي
  1395/02/05
  گروه سيري در استان ها:خانه امير نظام گروسي يکي از با ديدني‌ترين بازمانده‌هاي خانه‌هاي تاريخي شهر تبريز است که در محله ششگلان اين شهر قرار دارد
 • عمارت ذوالفقاري

  عمارت ذوالفقاري
  1395/02/05
  گروه سيري در استان ها:عمارت ذوالفقاري در مرکز بافت قديمي شهر زنجان در محله‌اي به نام دالان آلتي در ضلع شمالي سبزه ميدان و مسجد جامع واقع شده است.
 • شيروان دره سي

  شيروان دره سي
  1395/02/05
  گروه سيري در استان ها:شيروان دره‌سي (دره شيروان) يکي از يازده زيستگاه وحشي است که که در منطقه سبلان واقع شده‌است.
 • چگونه از عسل در برابر مورچه ها حفاظت کنيم

  چگونه از عسل در برابر مورچه ها حفاظت کنيم
  1395/01/29
  گروه سلامت: مطمئناً نمي خواهيد در حالي که درب ظرف عسل را براي خوردن يا آشپزي باز کرده ايد، مورچه ها يک چيز لذت بخش شيرين را کشف کنند و شروع به خرابکاري کنند.
 • نکات مهم در نگهداري تخم مرغ

  نکات مهم در نگهداري تخم مرغ
  1395/01/29
  گروه سلامت:تخم مرغ يکي از مواد غذايي است که شايد نگهداري اش آسان به نظر برسد، اما بهتر است بدانيد که در نگهداري تخم مرغ نکته هاي ريزي وجود دارد که بهتر است آنها را بدانيد.توصيه هميشگي متخصصان درباره تخم‌مرغ‌ها اين است که از تخم‌مرغ‌هاي ترک‌خورده يا تاريخ گذشته اصلا استفاده نکنيد.
 • جهنم دره

  جهنم دره
  1395/01/29
  گروه سيري در استان ها:اگر از شهر خوي در استان آذربايجان غربي به سمت چالدران از جاده زرآباد حرکت کنيد در بين راه به منطقه‌اي خواهيد رسيد به نام جهنم دره.
 • آبشار گور داغ

  آبشار گور داغ
  1395/01/29
  گروه سيري در استان ها:آبشار کوره چکان در استان آذربايجان شرقي واقع است.
 • غار گلجيک

  غار گلجيک
  1395/01/29
  گروه سيري در استان ها:غار گلجيک در 35 کيلومتري جنوب غربي شهرستان زنجان در روستاي گُلجيک در ارتفاعات مشرف به روستاي حاج اَرش واقع شده است.
 • آبشار آق بلاغ

  آبشار آق بلاغ
  1395/01/29
  گروه سيري در استان ها:آبشار آقبلاغ خلخال کلور در استان اردبيل واقع شده است.
 • چمن متحرک چملي

  چمن متحرک چملي
  1395/01/22
  گروه سيري در استان ها:اين چمن در 15 کيلومتري شهر تاريخي تکاب در استان آذربايجان غربي ايران است. و در سر راه تکاب به يولقون‌آغاج و نهايتا به تخت سليمان مي‌رسد مي‌باشد.
 • تالاب يانيق

  تالاب يانيق
  1395/01/22
  گروه سيري در استان ها:تالاب يانيق ازديگرتالاب هاي زيباي هشترود است كه در 35كيلومتري جنوب غربي اين شهرستان و در كنار جاده آسفالته هشترود – مراغه قرار دارد .
 • چشمه علي بلاغي

  چشمه علي بلاغي
  1395/01/22
  گروه سيري در استان ها:چشمه علي بلاغي يکي از چشمه هاي شهرستان ابهر در جاده ابهر به قيدار واقع شده است.
 • روستاي قوزلو

  روستاي قوزلو
  1395/01/22
  گروه سيري در استان ها:روستاي قوزلو که قوزلو نام سابق اين روستا وگل چشمه نام فعلي آن ميباشد از توابع بخش مشگين شرقي شهرستان مشگين شهر استان اردبيل ودر دامنه سبلان سرفراز واقع مي باشد .
 • مسئول حوادث غيرمترقبه سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي:

  کشاورزي استان 1200 ميليارد ريال خسارت ديد
  1395/01/22
  گروه خبر:رئيس ستاد بيمه کشاورزي و مسئول حوادث غيرمترقبه سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: تغييرات جوي يک هزار و 200 ميليارد ريال به بخش کشاورزي استان در سال زراعي جاري خسارت زد.
 • ارموي‌ها با شکوفه‌هاي بيدمشک به استقبال بهار رفتند

  ارموي‌ها با شکوفه‌هاي بيدمشک به استقبال بهار رفتند
  1394/12/23
  گروه گزارش: امسال زودتر از سالهاي قبل درخت بيدمشک در اين منطقه به گل نشسته و آمدن بهار طبيعت را به مردم خبر داده است . مردم اين منطقه شکوفه‌هاي بيدمشک را به عنوان پيام آوران شادابي و آرامش مي‌دانند و موسم چيدن شکوفه‌هاي بيدمشک را سرآغاز شکوفايي و سرسبزي طبيعت دل انگيز قلمداد مي‌کنند.
 • آبشار سولك

  آبشار سولك
  1394/12/23
  گروه سيري در استان ها:آبشار سولک اروميه موانا در استان آذربايجان غربي قرار دارد.
 • بازار قديمي تبريز

  بازار قديمي تبريز
  1394/12/23
  گروه سيري در استان ها:بازار تبريز در سال 1354 شمسي به عنوان وسيع‌ترين مجموعه سرپوشيده جهان در فهرست آثار ملي ثبت شد.
 • مردان نمكي زنجان

  مردان نمكي زنجان
  1394/12/23
  گروه سيري در استان ها:مردان نمکي چندين موميايي کشف شده از معدن نمک چهرآباد استان زنجان مي‌باشند. معدن نمک چهرآباد با ارتفاع 1350 متر از سطح دريا در 75 کيلومتري غرب شهر زنجان و يک کيلومتري جنوب روستاي حمزه‌لو قرار دارد.
 • جنگل فندقلو مشرف به گردنه حيران

  جنگل فندقلو مشرف به گردنه حيران
  1394/12/23
  گروه سيري در استان ها:جنگل فندقلو به واسطه قرار گرفتن آن در شمال غربي کشور يکي از جنگل هاي مناسب براي گذران تعطيلات تابستاني است. اين جنگل در 30 کيلومتري شهر اردبيل و در 10 کيلومتري جنوب شهر نمين قرار گرفته است و به خاطر داشتن جاذبه هاي منحصر به فرد جنگلي و نزديکي آن به گردنه حيران پيشنهاد مناسبي براي طبيعت دوستان به شمار مي رود.
 • درياچه مارميشو

  درياچه مارميشو
  1394/12/16
  گروه سيري در استان ها:در حدود 45 کيلومتري غرب شهر اروميه و در ميان کوهستان هاي اين شهرستان وقتي به مرز ايران و ترکيه مي_رسيم؛ درياچه اي طبيعي و بسيار زيبا و ديدني به وسعت تقريبي 5 هکتار وجود دارد.
 • روستاي كندوان

  روستاي كندوان
  1394/12/16
  گروه سيري در استان ها:کندوان در 50 كيلومتري جنوب غربي تبريز؛ يكي از روستاهاي دهستان سهند مي باشد .آنچه به كندوان هويت باستاني داده وجود 117 خانوار و منزل مسكوني در درون توده هاي مخروطي و هرمي شكل صخره اي است. روستاييان كندوان داخل اين توده ها براي خود خانه مسكوني، آغل، انبار و كارگاه ايجاد كرده اند.
 • معبد باستاني داش کسن

  معبد باستاني داش کسن
  1394/12/16
  گروه سيري در استان ها:معبد باستاني "داش کسن" يا آنچنان که جهانگردان آن رامي شناسند: معبد اژدها؛ در حاشيه روستاي "وير" در حدود 15 کيلومتري شهر تاريخي سلطانيه واقع شده که به نقش دو اژدهاي برجسته و چند محراب اسلامي در دو سمت خود و به قرينه يکديگر مزين است.
 • قله ي سبلان

  قله ي سبلان
  1394/12/16
  گروه سيري در استان ها:سبلان از محدوده ارتفاع 3600 متر کوه مشهور سبلان بطرف قله آن قرار دارد كه شهر اردبيل در شرق، سرعين در جنوب شرق ، مشگين شهر درشمال غرب و نير در جنوب آن قرار دارد .
 • يالقيز چينار

  يالقيز چينار
  1394/12/09
  بولگه لر سرويسي:razگئجه‌دير. بير اؤلکه‌نين گيله‌سينده گرگين و ديدرگين گزيشن گنجلر گلير گئدير، گاهدان کوچه باشيني کسنلرده گؤزه چارپير.
 • چشمه کاني گراوان

  چشمه کاني گراوان
  1394/12/09
  گروه سيري در استان ها:چشمه کاني گراوان دراستان آذربايجان غربي واقع است.
 • درياچه قوچ گلي داغي

  درياچه قوچ گلي داغي
  1394/12/09
  گروه سيري در استان ها:درياچه قوچ گلي داغي دراستان آذربايجان شرقي واقع است. اين درياچه در نزديکي روستاي ثمرخزان در 30 کيلومتري تبريز در مسير جاده ميانه واقع شده است.
 • غار كتله خور

  غار كتله خور
  1394/12/09
  گروه سيري در استان ها:کتله خور بر اساس برسيهاي انجام گرفته معاني مختلفي مثل تپه خورشيد، روستاي بدون خورشيد و غيره دارد که مناسبترين معني بدست آمده يک کاربرد ترکي بوده که کتله به معني پستي و بلندي و ناهمواري هاي داخل غار و خور به معني راحتي و آساني است که به صورت کلي به معني پستي و بلنديهاي راحت و دنج است.
 • موزه چيني خانه شيخ صفي الدين

  موزه چيني خانه شيخ صفي الدين
  1394/12/09
  گروه سيري در استان ها:تالار چيني خانه در قسمت شرقي قنديل خانه يا رواق اصلي مجموعه شيخ صفي الدين قرار دارد. تالاري با چهار شاه نشين و طاق نماهاي زيبا و نفيس که از مقرنس گچي ساخته شده اند.
 • 2 ميليون واحد دامي مازاد ظرفيت مراتع در آذربايجان غربي وجود دارد

  2 ميليون واحد دامي مازاد ظرفيت مراتع در آذربايجان غربي وجود دارد
  1394/12/02
  گروه گزارش:مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي گفت: دام مجاز براي چرا در مراتع استان سه ميليون واحد است اما بيش از دو ميليون واحد دامي مازاد ظرفيت مراتع در استان وجود دارد.
 • ايواوغلي

  ايواوغلي
  1394/12/02
  گروه سيري در استان ها:ايواوغلي يکي از شهرهاي استان آذربايجان غربي ايران است.
 • هادي شهر

  هادي شهر
  1394/12/02
  گروه سيري در استان ها:هادي‌شهر يکي از شهرهاي استان آذربايجان شرقي است که در بخش مرکزي شهرستان جلفا واقع شده‌است. جمعيت اين شهر در سال 1385 خورشيدي بالغ بر 27,842 نفر بوده‌است که از اين جهت نهمين شهر پرجمعيت استان محسوب مي‌شود.شهر هادي‌شهر از اتصال دو شهر »گرگر« و »علمدار« تشکيل يافته‌است.
 • نيك پي

  نيك پي
  1394/12/02
  گروه سيري در استان ها:•نيک‌پي (زنجان)، شهري از توابع بخش زنجانرود شهرستان زنجان در استان زنجان ايران است ومرکز بخش زنجانرود شهرستان زنجان است.
 • كلور

  كلور
  1394/12/02
  گروه سيري در استان ها:کلور شهري است از توابع شهرستان خلخال در استان اردبيل ايران است. اين شهر مرکز بخش شاهرود شهرستان خلخال است و مردم آن تات‌زبان هستند.
 • بازرگان

  بازرگان
  1394/11/26
  گروه سيري در استان ها:بازرگان يکي از شهرهاي استان آذربايجان غربي ايران است.
 • آذر شهر

  آذر شهر
  1394/11/26
  گروه سيري در استان ها:آذَرْشَهْرْ (توفارقان يا دِهْخوارْقانْ) يکي از شهرهاي غربي استان آذربايجان شرقي و مرکز شهرستان آذرشهر است. کوهستان سهند در سمت شرقي آذرشهر قرار گرفته و از همين روي، اين شهر از آب و هواي مناسبي برخوردار گشته‌است.
 • زرين آباد

  زرين آباد
  1394/11/26
  گروه سيري در استان ها:زرين‌آباد يکي از شهرهاي ايران در استان زنجان است.
 • سبلان

  سبلان
  1394/11/26
  گروه سيري در استان ها:کوه سبلان که در زبان ترکي آذربايجاني »ساوالان« و در زبان تالشي »سفلون« ناميده مي‌شود، از دره قره‌سو در شمال غرب شهر اردبيل شروع شده و در جهت شرقي- غربي به طول 60 کيلومتر و عرض حدود 48 کيلومتر تا کوه قوشه‌داغ در جنوب اهر امتداد مي‌يابد و به وسيله اين کوه به ارتفاعات قره‌داغ متصل مي‌شود.
 • قوشچي

  قوشچي
  1394/11/18
  گروه سيري در استان ها:قوشچي يکي از شهرهاي بخش انزل شهرستان اروميه در استان آذربايجان غربي ايران است.
 • سراب

  سراب
  1394/11/18
  گروه سيري در استان ها:شهرستان سراب به واسطه‌ي قرار گرفتن مابين دو رشته کوه بزقوش در جنوب و ارتفاعات سبلان در شمال داراي آب و هوايي سرد و کوهستاني است که در تابستان معتدل و در زمستان‌ها داراي آب و هواي سرد است. سراب يکي از نقاط سردسير کشور به شمار مي‌رود.
 • زرين رود

  زرين رود
  1394/11/18
  گروه سيري در استان ها:زرين‌رود يکي از شهرهاي استان زنجان است. اين شهر مرکز بخش بزينه رود شهرستان خدابنده است. جمعيت اين شهر بر طبق سرشماري سال 1390، برابر با 5964 نفر بوده است. غار دودزا(زرين غار)
 • عنبران

  عنبران
  1394/11/18
  گروه سيري در استان ها:شهر عَنبَران يکي از شهرهاي استان اردبيل ايران است.
 • قره ضياءالدين

  قره ضياءالدين
  1394/11/11
  گروه سيري در استان ها:قره‌ضياءالدين شهري_است در شهرستان چايپاره استان آذربايجان غربي
 • عجب شير

  عجب شير
  1394/11/11
  گروه سيري در استان ها:عجب شير يکي از شهرهاي جنوبي استان آذربايجان شرقي و مرکز شهرستان عجب شير است. ساکنان شهر عجب شير به زبان ترکي سخن گفته و اکثريت پيرو دين اسلام و مذهب شيعه? دوازده‌امامي هستند. مسلمانان علوي و ترکهاي بهايي نيز در اين شهرستان در اقليت هستند.
 • سجاس

  سجاس
  1394/11/11
  گروه سيري در استان ها:سُجاس شهري است در استان زنجان ايران. شهر سجاس در بخش سجاس‌رود شهرستان خدابنده واقع شده و 5682 نفر جمعيت دارد.
 • اصلاندوز

  اصلاندوز
  1394/11/11
  گروه سيري در استان ها:اَصلاندوز شهري است در بخش اصلاندوز شهرستان پارس‌آباد استان اردبيل
 • سرو

  سرو
  1394/11/04
  گروه سيري در استان ها:سِرو يکي از شهرهاي استان آذربايجان غربي ايران است. اين شهر در بخش صوماي برادوست شهرستان اروميه جاي دارد.
 • خامنه

  خامنه
  1394/11/04
  گروه سيري در استان ها:خامنه يکي از شهرهاي استان آذربايجان شرقي است که در بخش مرکزي شهرستان شبستر واقع شده‌است. اين شهر در 5 کيلومتري شمال‌غرب شبستر و 72 کيلومتري شمال‌غرب تبريز قرار گرفته‌است. خامنه با 2.750 نفر جمعيت در سال 1385 خورشيدي، کم‌جمعيت‌ترين شهر شهرستان شبستر و پنجاهمين شهر استان آذربايجان شرقي به‌شمار مي‌رود.
 • سهرورد

  سهرورد
  1394/11/04
  گروه سيري در استان ها:سُهرَوَرد با جمعيتي بالغ بر 6318 نفر در 24 کيلومتري مرکز شهرستان خدابنده استان زنجان ايران قرار دارد.
 • لاهرود

  لاهرود
  1394/11/04
  گروه سيري در استان ها:لاهرود يا لاري يکي از شهرهاي گردشگري استان اردبيل است. اين شهر در شمال غربي ايران قرار دارد. از جاذبه هاي گردشگري اين شهر مي توان به آرامگاه امامزاده سيد ابراهيم لاهرود ، چشمه هاي آبگرم قوتورسويي و شابيل ، غار تاريخي لاهرود و تفرجگاه داغلار باغي اشاره نمود.
 • اشنويه

  اشنويه
  1394/10/27
  گروه سيري در استان ها:شهرستان اشنويه درجنوب غرب استان آذربايجان غربي قرار دارد و با شهرستان اروميه در شمال با شهرستان نقده در شرق با شهرستان پيرانشهر درجنوب و دوکشور عراق و ترکيه در غرب، در ارتباط است.
 • بستان آباد

  بستان آباد
  1394/10/27
  گروه سيري در استان ها:شهرستان بستان آباد درمحل شهر باستاني وگمشده اوجان بنا شده است. نام اوجان از قرن ششم به بعد در اكثر سفرنامه ها و كتابهاي تاريخي آمده است.
 • ارمغان خانه

  ارمغان خانه
  1394/10/27
  گروه سيري در استان ها:شهر ارمغانخانه مرکز بخش قره پشتلو از توابع شهرستان زنجان در بهمن ماه 1387 با تصويب هيأت وزيران بعنوان شهر شناخته شده و از تير ماه 1388 شهرداري در اين شهر تاسيس و فعاليت خود را آغاز نموده است اين شهر در 32 کيلو متري استان واقع شده است.
 • نير

  نير
  1394/10/27
  گروه سيري در استان ها:نير يكي از شهرستان هاي استان اردبيل است كه در باختر اين استان واقع شده است.
 • شاهين دژ

  شاهين دژ
  1394/10/21
  گروه سيري در استان ها:در زمان ساسانيان در 30 كيلومتري آتشكده، آذر گشنسب، قلعه اي بانام صائين (نگهدارنده) دژ بنا شد.
 • اسكو

  اسكو
  1394/10/21
  گروه سيري در استان ها:اسكو از قديمي ترين و مهم ترين شهرستان هاي استان آذربايجان شرقي است.
 • دندي

  دندي
  1394/10/21
  گروه سيري در استان ها:دَندي يکي از شهرهاي ايران در استان زنجان است.
 • بيله سوار

  بيله سوار
  1394/10/21
  گروه سيري در استان ها:نام قديمي بيله سوار آران به معني دشت آفتابگير بوده است كه بعد ها آن را بيله سوار ناميده اند.
 • چالدران

  چالدران
  1394/10/13
  گروه سيري در استان ها:شهرستان چالدران، يکي از شهرستانهاي استان آذربايجان غربي است که در شمال غربي اين استان قرار گرفته‌است. مرکز اين شهرستان، شهر سيه چشمه است. آواجيق ديگر شهر آن است.
 • كليبر

  كليبر
  1394/10/13
  گروه سيري در استان ها:کَلِيبَر يکي از شهرهاي استان آذربايجان شرقي و مرکز شهرستان کليبر است.
 • خرمدره

  خرمدره
  1394/10/13
  گروه سيري در استان ها:خُرَّمدَرّه شهرستاني است در استان زنجان ايران.اين شهرستان در مسير راه آهن و اتوبان قزوين زنجان مي‌باشد.وسعت آن394/5 کيلومتر مربع و کوچک‌ترين شهرستان استان است. جمعيت شهرستان طبق آمار سال‌هاي گذشته بالغ بر 65000 نفر مي‌باشد. خرم‌دره داراي يک بخش، يک شهر و دو دهستان مي‌باشد.
 • گرمي

  گرمي
  1394/10/13
  گروه سيري در استان ها:منطقه »گرمي«از كهن ترين مناطق دشت مغان است و آثار تاريخي به دست آمده از آن نشان گر قدمت بالاي اين شهرستان است.
 • افکار آزار دهنده و تاثيرات مخرب آن ها

  افکار آزار دهنده و تاثيرات مخرب آن ها
  1394/10/06
  گروه روانشناسي:برخي افکار منفي مي توانند بر روح و روان ما تاثيرات مخربي بگذارند و مانند خوره بر تفکرمان مسلط شوند و موجب بروز تغييراتي در روح و روان ما شوند چگونه بايد با آن ها مقابله کنيم و با چه روش هايي بر آنان غلبه کنيم
 • سردشت

  سردشت
  1394/10/06
  گروه سيري در استان ها:برخي براين باورند که سردشت (زَردَشت) از آنجا که اين نام را در کُردي »زرتشت« و »زرادشتر« مي‌خوانند، عقيده دارند که سردشت از نام زرتشت گرفته شده باشد که بعد از حمله اعراب به ايران به سردشت تغييرنام پيداکرده باشدهمچنين سردشت مي‌تواند از دو قسمت (سر) و (دشت) باشد که به معني دشتي است که تا رودخانه زاب ادامه دارد.
 • زنوز

  زنوز
  1394/10/06
  گروه سيري در استان ها:زنوز شهري از نور ستاره قطبي. زنوزي شهري است که در دره زنوز به صورت خطي و خاوري-باختري واقع شده است و با شهرستان هاي جلفا از شمال و ورزقان از خاور همجواري دارد.
 • سلطانيه

  سلطانيه
  1394/10/06
  گروه سيري در استان ها:شهر سُلطانيه يکي از شهرهاي استان زنجان است که در 43 کيلومتري شهر زنجان واقع است.
 • نير

  نير
  1394/10/06
  گروه سيري در استان ها:نير مرکز شهرستان نير و يکي از شهرهاي استان اردبيل ايران است.
 • پيرانشهر

  پيرانشهر
  1394/09/29
  گروه سيري در استان ها:بر پايه سرشماري سال 1385 جمعيت اين شهر برابر با 115 هزار نفر بوده‌است.زبان رايج در اين شهر کردي است. مردم اين شهر به زبان کردي, لهجه سوراني و زيرلهجه مکرياني تکلم مي‌نمايند ولي در مدارس و دانشگاهها به زبان رسمي کشور ايران (فارسي) تحصيل مي‌کنند. اما توضيح درس به زبان مادري است.
 • هشترود

  هشترود
  1394/09/29
  گروه سيري در استان ها:هشترود (سراسکند) يکي از شهرهاي جنوبي استان آذربايجان شرقي و مرکز شهرستان هشترود است.
 • کرسف

  کرسف
  1394/09/29
  گروه سيري در استان ها:دهستان کرسف به مرکزيت کرسف (در فرهنگ معين آمده است: کرسف قصبه اي است در نزديکي زنجان) با 28 آبادي يکي از دهستانهاي بزرگ و پرجمعيت بخش مرکزي شهرستان خدابنده از توابع استان زنجان ميباشد که در فاصله 14 کيلومتري شهر قيدار و 74 کيلومتري مرکز استان قرار دارد.
 • کورائيم

  کورائيم
  1394/09/29
  گروه سيري در استان ها:جمعيت شهر كورائيم طبق سرشماره سال 85 مطابق نامه سازمان مديريت و برنامه ريزي استان به تعداد 1037 نفر مي باشد شهر كورائيم مركز بخش كورائيم بوده كه مطابق تقسيمات كشوري داراي سه دهستان مهماندوست يورتچي غربي مي اشد كه به علت كثرت روستاها كه حدود 70 روستا مي باشد و پراكندگي آنها امورات دهستان يورتچي غربي از طريق مركز شهرستان نير مي باشد
 • سیری در استانها

  سلماس
  1394/09/15
  گروه سيري در استان ها:بنا به شواهد تاريخي و جغرافيايي در ايجاد هسته اوليه شهر سلماس انگيزه خاصي به نظر نمي‌رسد. در طي اعصار وسيله زلزله دستخوش تغيير محل دگرگوني شده است. ولي آنچه مسلم است بافت اوليه در گذشته يكي از روستاهاي مستعد بوده و مركزيت ارتباطي برتري داشته است. بارها در اين شهر زلزله روي داده و ساكنان ديلمقان در محل فعلي شهر اسكان داشتند.
 • سیری در استانها

  بناب
  1394/09/15
  گروه سيري در استان ها:بر اساس نشانه‌ها و آثار شناخته شده در شهر بناب، قدمت تاريخ و تمدن اين شهر به شش هزار سال پيش مي‌رسد که به احتمال زياد اولين قوم آريائي اين محل را به جهت آب و هواي معتدل و بارندگيهاي ساليانه و زمين‌هاي مسطح و هموار و قرار گرفتن اراضي در دامنه‌هاي سهند و سواحل درياچه اروميه برگزيده باشند.
 • سیری در استانها

  هيدج
  1394/09/15
  گروه سيري در استان ها:هيدج يکي از شهرهاي استان زنجان است. اين شهر زادگاه حکيم هيدجي (حکيم و فيلسوف) است. زبان مردم اين شهر ترکي آذربايجاني با لهجه‌اي خاص هيدج است.
 • سیری در استانها

  ماکو
  1394/09/08
  گروه سيري در استان ها:شهر ماكو در گذشته يكي از قلاع محكم سرحدات ايران وعثماني محسوب مي‌شد. ازاين شهردر طول تاريخ به اسامي مختلفي ياد شده بنا به روايتي مي‌گويند، اسم قديم ماكو (شاوارشان) بود كه از كيارستان كه امروزه به نام سياوش معروف است اخذ شده است.
 • قيدار

  قيدار
  1394/09/08
  گروه سيري در استان ها:قيدار يکي از شهرهاي ايران در استان زنجان است. اين شهر مرکز شهرستان خدابنده است. جمعيت اين شهر بر طبق سرشماري سال 1390 برابر با 30?251 نفر بوده‌است.
 • پارس آباد

  پارس آباد
  1394/09/08
  گروه سيري در استان ها:دشت مغان (بر اساس داده هاي كتاب هاي جغرافيايي قديم ) روزگاري آباد بود و رونق داشت.
 • پيشگيري از سرطان سينه با خوردن اين ميوه

  پيشگيري از سرطان سينه با خوردن اين ميوه
  1394/09/08
  گروه علمي:آيا مي دانستيد با مصرف آووکادو سلامتي تان را تضمين خواهيد کرد و از خطر سرطان هاي خطرناکي مانند سرطان دهان و سينه در امان خواهيد ماند پيشنهاد مي کنيم از خوردن اين ميوه غافل نشويد
 • گزارش تحليلي //

  مديران دولت تدبير و اميد مردمي يا سفارشي
  1394/08/24
  گروه تحليل: فدر حالي 27 ماه از آغاز فعاليت دولت تدبير و اميد مي‌گذرد که مديران اين دولت در استان اردبيل به نظر مي‌رسد بيشتر از آنکه از جنس مردم باشند از انتصابات سياسي يا وابستگي‌هاي مديران ارشد محسوب مي‌شوند.
 • استاندار آذربايجان‌شرقي

  آذربايجان‌شرقي استاني پيشرو در زمينه فناوري و نوآوري کشور
  1394/08/24
  گروه خبر:معاون پژوهش و فناوري وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: مطمئن هستم شهر تبريز و در مجموع استان آذربايجان‌شرقي پيشرو و پيشگام فعاليت‌هاي فناورانه و نوآوري در سطح کشور خواهد بود.
 • گفت‌وگو با طراح پوستر نمايشگاه مطبوعات

  در طراحي سعي کردم همه گرايش‌هاي فکري را لحاظ کنم
  1394/08/24
  گروه گفت‌وگو: پوسترهاي نمايشگاه مطبوعات امسال را محمدرضا دوست‌محمدي، طراحي کرده. محمدرضا دوست‌محمدي متولد 1355 است. او کارشناس ارشد انيميشن از دانشکده سينما و تئاتر دانشگاه تهران و عضو هيات علمي دانشگاه تهران است بسياري از طرح جلدهاي مجله همشهري جوان، اثر اوست. او در مصاحبه با خبر آنلاين چگونگي شکل گرفتن پوسترهاي نمايشگاه مطبوعات را شرح داده است:
 • تکاب

  تکاب
  1394/08/20
  گروه سيري در استان ها:تكاب به معني آب باريكه و زمين كم آب است. منطقه تكاب داراي ده ها اثر تاريخي قبل وبعد از اسلام است كه از آن جمله مي‌توان به تخت سليمان اشاره كرد كه در 45 كيلومتري شمال‌شرقي آن واقع شده است.
 • مرند

  مرند
  1394/08/20
  گروه سيري در استان ها:بطليموس جغرافيادان يوناني که قبل از ميلاد مي‌زيسته، از اين شهر به نام »ماندگار« نام برده و آن را يکي از آبادترين شهرها در تاريخ مي‌خواند. در روايات باستاني ارامنه آمده‌است که حضرت نوح(ع) در مرند مدفون شده و کلمه? مرند از يک فعل لغت ارمني به معناي تدفين اشتقاق يافته‌است ولي ارامنه? امروزي را اعتقاد بر اين است که نوح(ع) بعد از طوفان در نخجوان فرود آمد و در اين شهر نيز مدفون شد و قبر همسرش هم در مرند واقع شده‌است.
 • جاذبه های گردشگری

  ميانه
  1394/08/20
  گروه سيري در استان ها:ميانه در جنوب شرقي استان آذربايجان شرقي قرار دارد و به عنوان دروازه آذربايجان شناخته مي شود و با شهرستانهاي زنجان، سراب، خلخال، بستان آباد و هشترود همسايه مي باشد.
 • جاذبه های گردشگری

  صائين قلعه
  1394/08/20
  گروه سيري در استان ها:صائين‌قلعه يکي از شهرهاي استان زنجان است و به همراه مناطق خود با بيش از 30000 نفر جمعيت در بخش مرکزي شهرستان ابهر قرار گرفته‌است.فاصله صائين قلعه از مرکز شهرستان 24 و مرکز استان 65 کيلومتر مي‌باشد. در ذکر مسافت از سلطانيه دارالملک مغول تاري مسافت بين ابهر وصائين قلعه را چهار فرسنگ ذکر کرده و دراين زمان يعني قرن هفتم از هيدج و خرمدره آثاري نبوده که مذکور افتد.
 • جاذبه های گردشگری

  خلخال
  1394/08/20
  گروه سيري در استان ها:خلخال از شهرهاي قديمي و تاريخي آذربايجان است كه در كتاب هاي جغرافيايي و تاريخي سده هاي دوم و سوم هجري مورخان و جغرافيدانان درباره خلخال اطلاعاتي ذكر شده است.
 • معاون سياسي و امنيتي استاندار اردبيل:

  توقيف اموال کارخانه ذوب‌آهن هيچ توجيهي ندارد
  1394/08/11
  گروه خبر:معاون سياسي و امنيتي استاندار اردبيل گفت: توقيف اموال کارخانه ذوب‌آهن اردبيل هيچ توجيه عقلاني و منطقي ندارد و مشکل اين کارخانه بايد با روش‌هاي بهتر و منطقي‌تر حل شود.
 • سرپرست اداره کل محيط زيست آذربايجان‌غربي خبرداد

  واريز فاضلاب علت اصلي مرگ و مير پرندگان در درياچه اروميه
  1394/08/11
  گروه خبر:سرپرست اداره کل محيط زيست آذربايجان‌غربي گفت: واريز فاضلاب علت اصلي مرگ و مير پرندگان در درياچه اروميه است.
 • درباره نشریه عصر آذربایجان
  1394/08/06
  «عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست
 • نذري وتهديد سلامت عزاداران

  تندرستی
  1394/07/29
  گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.
 • پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

  پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
  1394/07/29
  گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟
 • پدر علم کويرشناسي ادعا كرد

  هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است
  1394/07/28
  پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها