عصر آذربایجان

گزارش خبر

جزایر دریاچه ارومیه بواسطه کاهش آب بهم چسبیده اند

جزایر دریاچه ارومیه بواسطه کاهش آب بهم چسبیده اند

1400/07/24

عصر آذربایجان- مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: مهمترین چالش زیست محیطی استان آذربایجان غربی چالش آب و کاهش شدید سطح تراز دریاچه ارومیه به خصوص در یک سال گذشته است که این مشکل زیست محیطی خطر تولید ریزگردهای نمکی را در منطقه افزایش داده است.

عصر آذربايجان- مدير کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي گفت: مهمترين چالش زيست محيطي استان آذربايجان غربي چالش آب و کاهش شديد سطح تراز درياچه اروميه به خصوص در يک سال گذشته است که اين مشکل زيست محيطي خطر توليد ريزگردهاي نمکي را در منطقه افزايش داده است.

 مهران نظري افزود: در حال حاضر ارتفاع درياچه اروميه نسبت به سال گذشته حدود 61سانتي کاهش پيدا کرده است و از نظر سطح نيز 1423کيلومتر مربع از سطح زير آب درياچه اروميه کاسته شده و بر اين اساس نيز حدود 2 ميليارد مترمکعب نيز از حجم آب درياچه اروميه کاسته شده است.

وي بابيان اينکه با توجه به وضعيت بحراني موجود لازم است تدابير براي حفظ اين نگين فيروزه اي کشورمان در سطح ملي انجام  و اجرايي شود، گفت: براساس موارد اشاره شده بروز احتمالي توفان هاي گردوغبار نمکي مي تواند اثرات سوئي بر جوامع انساني و حاشيه درياچه داشته باشد.

اين مقام مسئول گفت: به دليل کاهش آب درياچه اروميه در حال حاضر جزاير به هم  چسبيده و موجب باتلاقي شدن مسيرها شده و مامورين پارک ملي درياچه اروميه براي تردد و عزيمت به جزاير با استفاده از قايق موتوري با مشکلات عديده اي روبرو شده اند.‌ که اين مسئله مي تواند حراست از جزاير درياچه اروميه و گونه هاي نادر حيات وحش را به خطر اندازد. 

مدير کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي گفت: با توجه به حفر تونل کاني سيب و کانال انتقال آب از طريق رودخانه گدار و منطقه حفاظت شده و اعلام شدن آن توسط شوراي عالي محيط زيست کشور اولا نياز است پيگيري هاي لازم براي اتمام اين پروژه بزرگ انجام شود و در ادامه نيروها و امکانات مورد نياز به منظور حفظ تونل، کانال و آب منتقل شده به بستر درياچه اروميه فراهم ، تا هيچ گونه دست‌اندازي و برداشت غيرمجاز از مسير انتقال آب انجام نشود.

نظري اظهار کرد: از ديگر مشکلات زيست محيطي استان مي توان به احداث ديوار مرزي ترکيه با ايران، مناطق آزاد تجاري و اقتصادي اطراف منطقه حفاظت شده، مشکلات زيست محيطي ايجاد شده توسط شهرداري ها و دستگاه هاي دولتي، ايجاد سازوکار مشخص براي استفاده از توان واحدهاي صنعتي در حفاظت از محيط زيست و همچنين عدم پرداخت درآمدهاي ناشي از اجراي قوانين زيست محيط از جمله قانون هواي پاک، قانون مديريت پسماند و قانون حفاظت از خاک اشاره کرد.

 

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها