عصر آذربایجان

دسته بندی اخبار

 • سیری در استانها//

  منطقه ي زيباي تاريخي قلعه سردار بوکان
  1400/09/07
  گروه سيري در استان ها: قلعه سردار يا اَرگ بوکان در سده نوزدهم ميلادي و در سال 1868 م/ 1247 خورشيدي توسط عزيزخان مکري سردار کل عساکر منصوره و فرماند? کل قواي ايران در حکومت ناصرالدين شاه قاجار بنا شده‌است.
 • سیری در استانها//

  فندقلوي نمين به عنوان پناهگاه حيات وحش معرفي مي‌شود
  1400/09/07
  گروه سيري در استان ها: مديرکل حفاظت محيط زيست استان اردبيل از معرفي منطقه فندقلو، واقع در محدوده شهرستان نمين به عنوان پناهگاه حيات وحش خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  مجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ
  1400/08/30
  گروه سيري در استان ها: مجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ مربوط به هزاره اول است و در شهرستان شاهين دژ، روستاي بي بي کند واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  قدمت تپه الله قلي ليلان 9 هزار سال تشخيص داده شد
  1400/08/30
  گروه سيري در استان ها: رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ملکان گفت: قدمت و تمدن تاريخي تپه»الله‌قلي« شهر ليلان بر اساس مطالعات لايه‌نگاري و تعيين عرصه و حريم اخير از طرف دانشگاه هنر تبريز، 9 هزار سال تعيين شد.
 • سیری در استان ها//

  ستاد اردبيل 2023 پايتخت گردشگري کشورهاي عضو اکو تشکيل مي‌شود
  1400/08/30
  گروه سيري در استان ها:معاون گردشگري اداره‌کل ميراث ‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي استان اردبيل از تشکيل ستاد ملي و استاني رويداد اردبيل 2023 پايتخت گردشگري کشورهاي عضو اکو خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  مسجد جامع قروه
  1400/08/30
  گروه سيري در استان ها:مسجد جامع قروه يکي از بناهاي تاريخي ارزشمند شهرستان ابهر مي‌باشد که در روستاي قروه در کيلومتر 15 جاده ترانزيتي ابهر- تاکستان قرار دارد. اين مسجد همانند مساجد دوران سلجوقي به سبک چهارطاقي ساخته شده و گنبد بسيار زيبايي بر اضلاع چهارگانه به واسطه چهار يلپوش استوار گرديده است. پلان اصلي مجموعه به جهت تغييرات ناشي از ريزش احتمالي شبستان‌ها، مستلزم حفاري علمي است.
 • سیری در استانها//

  نگاهي بر تاريخچه مسجد مقبره در تبريز
  1400/08/23
  گروه سيري در استان ها: تاسيس مسجد مقبره واقع در شهر تبريز به دوره صفوي بر مي‌گردد، در اين مسجد بسيار زيبا 9 ستون سنگي با ابعاد بزرگ و کاملاً زيبا جاي داده شده است.
 • سیری در استانها//

  قوهيجان؛ روستاي پلکاني طارم
  1400/08/23
  گروه سيري در استان ها: قوهيجان يکي از روستاهاي پلکاني، خوش آب و هوا و با قدمت چندصد ساله در دهستان درام شهرستان طارم است. قوهيجان نام روستايي بکر و زيبا در شهرستان طارم، بخش مرکزي دهستان درام و در غرب و جنوب‌غربي روستاي نوکيان واقع‌ شده است. اين روستا در حدود بيست کيلومتر با طارم فاصله دارد.
 • سیری در استانها//

  اولين پُل شيشه‌اي آذربايجان‌غربي در روستاي "قينرجه" تکاب احداث مي‌شود
  1400/08/23
  گروه خبر: مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌غربي با بيان اينکه تکاب ظرفيت تبديل‌شدن به قطب توسعه گردشگري طبيعي را دارد، گفت: اولين پُل شيشه‌اي آذربايجان‌غربي در روستاي هدف گردشگري قينرجه تکاب احداث خواهدشد.
 • سیری در استانها//

  يخچال اوغول بيگ تکاب
  1400/08/16
  گروه سيري در استان ها:يخچال اوغول بيگ تکاب مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تکاب، روستاي اوغول بيگ واقع شده و اين اثر در تاريخ 27 دي 1377 با شماره ثبت 2255 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 • سیری در استانها//

  مسجد چوبي ملا رستم مراغه
  1400/08/16
  گروه سيري در استان ها: قدمت ساخت مسجد ملا رستم به دوران صفويان بر مي گردد و در زمره اولين مسجدهايي است که در دوران سلسله صفوي ساخته شده.
 • سیری در استانها//

  قلعه اولتان؛ تاريخ 200 ساله شهرستان پارس آباد
  1400/08/16
  گروه سيري در استان ها: اولتان را همه اهالي با قلعه باستاني برجا مانده از تاريخ دو هزار و 200 ساله اش يا بهتر بگيم (اولتان قلعه سي) مي شناسند.
 • سیری در استانها//

  مسجد عباس قلي خان زنجان
  1400/08/16
  گروه سيري در استان ها: مسجد عباس قلي خان زنجان. در محله قديمي عباسقلي خان واقع در بافت تاريخي شهر زنجان قرارگرفته. مسجد عباس قلي خان زنجان يکي از قديمي‌ترين بناهاي مذهبي شهر زنجان است.
 • سيري در استان ها//

  کليساي مارسرگيز از بناهاي تاريخي و مذهبي استان آذربايجان غربي
  1400/08/10
  گروه سيري در استان ها: کليساي سير يا “مارسرگيز” يکي از بناهاي تاريخي و مذهبي استان آذربايجان غربي است که در دامنه کوه سير و در 5 کيلومتري شهر اروميه نزديک تفرجگاه بند واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  کارشناسان حفاظت طبيعي جنگل‌هاي ديزمار ورزقان را ارزيابي مي‌کنند
  1400/08/10
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي آذربايجان‌شرقي اعلام کرد: کارشناسان اتحاديه بين‌المللي حفاظت طبيعي (IUCN) جنگل‌هاي ديزمار ورزقان را ارزيابي مي‌کنند. احمد حمزه زاده در جمع خبرنگاران با بيان اينکه اين ارزيابي در راستاي ثبت جهاني جنگل هاي فوق است، افزود: بر همين اساس ارزيابان اتحاديه بين‌المللي حفاظت طبيعي (IUCN) به منظور بررسي ويژگي‌ها و مستندات جنگل‌هاي حفاظت‌ شده ديزمار، طي روزهاي سوم تا پنجم آبان ماه در آذربايجان شرقي حضور خواهند يافت.
 • سیری در استان ها//

  معبد شهريري اردبيل
  1400/08/10
  گروه سيري در استان ها: معبد شهريري يک محوطه باستاني در شهرستان مشگين شهر از شهرهاي استان اردبيل ايران است. اين محوطه شامل 280 سنگ‌افراشته باستاني است که ديرينگي آن‌ها بيش از 8 هزار سال پيش ميلاد برآورد مي‌شود و قدمت اين مناطق به دوران اواخر مفرغ و دوره نوسنگي و مس سنگي و نيز اوايل آهن مربوط است.
 • سیری در استان ها//

  روستاي سهرين زنجان
  1400/08/10
  گروه سيري در استان ها: روستاي سهرين، واقع در استان زنجان روستايي از توابع بخش قره‌پشتلو مي باشد . اين روستا از غرب به کوه قره داش، از شمال غربي به کوه قاشقادم و از جنوب غربي به کوه قوش قيه محدود مي‌شود. سهرين در فاصله 21 کيلومتري شمال غربي زنجان قرار دارد. رودخانه سهرين که از کوه‌هاي دينگه و آغ‌داغ سرچشمه مي‌گيرد، در جنوب اين روستا جريان دارد و به رودخانه زنجانرود مي‌پيوندد. ارتفاع اين روستا از سطح دريا 1850 مـتر مي باشد .
 • سیری در استانها//

  تخريب آثار تاريخي ماکو به بهانه عتيقه يابي
  1400/07/25
  گروه سيري در استان ها: خرابي ها، گودال ها و کنده کاري هاي موجود در زير بزرگترين کلاهک سنگي جهان در ماکو به‌خاطر کاوش و بررسي تاريخچه اين سايت تاريخي نيست بلکه ماحصل عدم بررسي و رسيدگي مسئولين به اين مکان تاريخي و همچنين کنجکاوي بعضي از مردم براي پيدا کردن عتيقه جات و طلا در اين محدوده با قدمت ديرينه است.
 • سیری در استانها//

  بازسازي کاروانسراي شاه عباسي گويجه بئل در مرحله پاياني است
  1400/07/25
  گروه سيري در استان ها: فرماندار هريس با اشاره به اينکه کاروانسراي شاه عباسي گويجه بئل اين شهرستان در زلزله ارسباران آسيب ديده بود، گفت: بازسازي اين کاروانسرا در مرحله پاياني است.
 • سیری در استانها//

  خانه خادم باشي اردبيل سمبل معماري اصيل ايراني
  1400/07/25
  گروه سيري در استان ها: خانه هاي تاريخي اردبيل جزو نمونه هاي منحصر به فرد کشور محسوب مي شود که معماري اصيل و قدرت بناي آنهابا وجود گذشت 100 سال از قدمتشان همچنان پابرجامانده و تاريخ استانمان را به رخ تاريخ نگاران مي کشد.
 • آغاز مرمت‌هاي اضطراري کاروان‌سراي قطور خوي

  آغاز مرمت‌هاي اضطراري کاروان‌سراي قطور خوي
  1400/07/18
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان غربي گفت: مرمت‌هاي اضطراري کاروان‌سراي تاريخي قطور خوي زير نظر کارشناسان اين اداره‌کل آغاز شده است.
 • سیری در استانها//

  کاروانسراي شاه عباسي نير در ليست ارزيابان يونسکو
  1400/07/18
  گروه سيري در استان ها:مديرکل‌ ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع ‌دستي استان اردبيل گفت: به منظور بررسي وضعيت کاروانسراي شاه عباسي صائين شهرستان نير براي ثبت در فهرست آثار جهاني، ارزيابان يونسکو از اين کاروان‌سرا بازديد مي‌کنند.
 • گنبد سلطانيه به روي گردشگران باز مي‌شود

  گنبد سلطانيه به روي گردشگران باز مي‌شود
  1400/07/18
  گروه سيري در استان ها: با تغيير رنگ کرونايي شهرستان سلطانيه، گنبد تاريخي سلطانيه به روي گردشگران بازگشايي مي‌شود.
 • سیری در استانها//

  بناهاي تاريخي تبريز ظرفيت بالايي در شناساندن جايگاه اين شهر دارد
  1400/07/18
  گروه سيري در استان ها: دبير کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي تبريز گفت: بناهاي تاريخي تبريز ظرفيت بالايي در شناساندن جايگاه و اهميت اين شهر در سطح بين المللي و داخلي دارد.
 • پل تاريخي قلاتاسيان در شهرستان سردشت

  پل تاريخي قلاتاسيان در شهرستان سردشت
  1400/07/11
  گروه سيري در استان ها: رودخانه زاب دردشت »کلوي«در 6 کيلومتري سردشت و در پيچ و خم کوهستان جريان دارد و با پيوستن شعبه هاي ديگري به آن مانند چم، شلماش و زرگه، مرز بين ايران و عراق را در منطقه»آلان«پديد آورده است.
 • مهر، معبد زير زميني مراغه

  مهر، معبد زير زميني مراغه
  1400/07/11
  گروه سيري در استان ها: معبد مهر در 6 کيلومتري جنوب شرقي مراغه قرار دارد که به‌ معبد مهرِ ورجوي نيز شهرت دارد.
 • قلعه خشتي گيلوان يادگار دوران هخامنشيان

  قلعه خشتي گيلوان يادگار دوران هخامنشيان
  1400/07/11
  گروه سيري در استان ها:قلعه گيلوان متعلق به دوران هخامنشيان در وسعتي حدود 6 هکتار ساخته شده است. قلعه خشتي گيلوان يکي از مناطق تاريخي خلخال است.
 • بازار زنجان، نمونه اي از بازار سنتي قاجاري

  بازار زنجان، نمونه اي از بازار سنتي قاجاري
  1400/07/11
  گروه سيري در استان ها:بازار زنجان يکي از طولاني ترين بازارهاي سرپوشيده ايران است که با ديدن معماري اش به راحتي مي شود فهميد که به سبک قاجار درست شده است.
 • سیری در استان ها//

  کشف آثار قرون نخستين اسلامي در منطقه «شيخ رش» آذربايجان غربي
  1400/07/04
  گروه سيري در استان ها: مدير پروژه کاوش‌هاي نجات‌بخشي سد چپرآباد با اشاره به شيخ رش 1 محوطه‌اي استثنائي در شمال‌غرب کشور گفت: کاوش در اين محوطه به کشف و شناسايي آثاري از قرون نخستين اسلامي منجر شد.
 • سیری در استان ها//

  گنبد سرخ مراغه، با معماري به سبک رازي
  1400/07/04
  گروه سيري در استان ها: گنبد سرخ يکي از قديمي‌ترين بناي دوره? اسلامي در استان آذربايجان شرقي مي‌باشد که در قسمت جنوب غربي شهر مراغه قرار گرفته است.
 • سیری در استان ها//

  پارک جنگلي خياوچاي مشگين شهر
  1400/07/04
  گروه سيري در استان ها: پارک جنگلي مشگين که به خياوچاي مشهور است يکي از مناطق ديدني و گردشگري مشگين شهر به حساب مي آيد.پارک جنگلي مشگين شهر با انبوه درختان برافراشته در حاشيه رودخانه خياوچايي قرار دارد
 • سیری در استان ها//

  رودخانه قزل اوزن، يکي از پرآب ترين رودهاي ايران
  1400/07/04
  گروه سيري در استان ها:قزل اوزن را مي توان در ميان طولاني ترين رودخانه هاي ايران قرار دارد که از ارتفاعات بلند کردستان و آذربايجان شرقي سرچشمه مي گيرد و پس از طي کردن مسيري پر پيچ و خم به رود بزرگ شاهرود مي پيوندد و تشکيل رودخانه سفيدرود را مي دهند.
 • سیری در استان ها//

  کليساي ننه مريم اروميه، ظرفيتي با گردشگري جهاني
  1400/06/27
  گروه سيري در استان ها: کليساي »ننه مريم«اروميه دومين کليساي جهان است از ظرفيت گردشگري جهاني برخوردار است.
 • سیری در استان ها//

  مقبره شيخ رکن الدين اوحدي مراغه اي
  1400/06/27
  گروه سيري در استان ها: آرامگاه شيخ رکن‌الدين مراغه‌اي يکي از مهم‌ترين آثار تاريخي و آرامگاه‌هاي موجود در ايران است.
 • سیری در استان ها//

  پيرزرگر، حمامي قجري در اردبيل
  1400/06/27
  گروه سيري در استان ها: استان اردبيل با پيشينه قوي فرهنگي داراي آثار تاريخي فراوان در بين استان هاي کشور است، حمام قجري پيرزرگر نيز يکي از اين آثار تاريخي اردبيل است که در اينجا به معرفي آن ميپردازيم.
 • سیری در استان ها//

  بقعه تاريخي چلبي اوغلي، آرامگاه مريد مولانا
  1400/06/27
  گروه سيري در استان ها: بقعه چلبي اوغلي يکي از بناهاي تاريخي برجاي مانده از آن دوران است که امروزه يکي از جاهاي ديدني استان زنجان در سلطانيه به‌ شمار مي‌رود. مجموعه تاريخي شيخ براق يا چلپي اوغلي در 500 متري جنوب غرب سلطانيه قرار دارد که در گويش محلي کچه بورک (کلاه نمدي) خوانده مي‌شود.
 • روستاي خورنج در پيرانشهر، سرزمين سنگ هاي افسانه اي

  روستاي خورنج در پيرانشهر، سرزمين سنگ هاي افسانه اي
  1400/05/31
  گروه سيري در استان ها: روستاي خورنج در پيرانشهر در فاصله ي 20 کيلومتري شمال شرقي اين شهر بر سر راه مهاباد نيز قرار دارد. اين روستا در مجاورت منطقه اي قرار دارد که با سنگ هاي عظيم الجثه اي احاطه شده است و اين سنگ ها به طرز شگفت انگيزي بر روي هم انباشته شده اند. در اطراف اين روستا چندين تپه ي باستاني با تاريخ قبل از اسلام و يک کتيبه و همچنين آثار يک دژ محکم کوهستاني شناسايي شده اند که حکايت از تاريخ کهن و پرفراز و نشيب اين منطقه دارد . بعضي از اين آثار توسط سازمان ميراث فرهنگي ثبت شده اند و بعضي ديگر در شرف ثبت شدن قرار دارند.
 • خانه علي مسيو در تبريز

  خانه علي مسيو در تبريز
  1400/05/31
  گروه سيري در استان ها: خانه علي مسيو (علي موسيو) يک ساختمان دو طبقه کوچک با نمايي آجري مي باشد که با گچ بري هاي ماهرانه و زيبايي تزيين شده است، در طبقه اول اين خانه چندين اتاق کوچک و بزرگ وجود دارد که به صورت تو در تو طراحي شده اند.
 • پابرجايي مسجدي کهن در روستاي اسنق

  پابرجايي مسجدي کهن در روستاي اسنق
  1400/05/31
  گروه سيري در استان ها: مسجد سنگي روستاي اسنق، با بيش از 700 سال قدمت، همچنان استوار و پابرجاست.
 • يان يان، يادگار زيباي قاجار که همچنان پابرجاست

  يان يان، يادگار زيباي قاجار که همچنان پابرجاست
  1400/05/31
  گروه سيري در استان ها: يکي از زيباترين جاذبه‌هاي تاريخي خرمدره در استان زنجان، حمام يان يان مي‌باشد. اين حمام که از زمان قاجار برجاي مانده است.
 • سیری در استان ها//

  قلات شاه مهاباد دژي استوار در دل کوه
  1400/05/03
  گروه سيري در استان ها: قلات شاه که با نام قه لاتي شاي نيز شناخته مي شود يکي از دژهاي تاريخي استان آذربايجان غربي است که در يکصد و بيست کيلومتري شهر مهاباد و در نزديکي روستاي داغه قرار گرفته است.
 • سیری در استان ها//

  قلعه ضحاک هشترود، از بازماندگان تاريخ کهن ايران
  1400/05/03
  گروه سيري در استان ها: در استان آذربايجان شرقي و در فاصله 20 کيلومتري هشترود و در نزديکي درياچه اروميه قلعه اي زيبا و تاريخي با نام قلعه ضحاک واقع شده که يکي از جاذبه هاي تاريخي و منحصر به فرد ايران بشمار مي آيد.
 • سیری در استان ها//

  برج شاطر گنبدي اردبيل در روستاي صومعه
  1400/05/03
  گروه سيري در استان ها:برج شاطر گنبدي اردبيل در روستاي صومعه برج شاطر اردبيل در روستايي به نام صومعه بنا شده است. اين برج در فضاي وسيعي واقع شده که در پيرامونش تپه هاي باستاني با فواصل مختلف قرار گرفته است.
 • سیری در استان ها//

  قلعه بلقيس بر روي بلندترين قله استان زنجان
  1400/05/03
  گروه سيري در استان ها:کوه بلقيس در هشت کيلومتري شمال شرقي تخت سليمان در ادامه سلسله کوه‌هاي شرق درياچه اروميه واقع شده است.قله تخت بلقيس يا قله بلقيس بلندترين قله استان زنجان است که ارتفاع آن 3332 متر از سطح درياهاي آزاد مي باشد.
 • سیری در استان ها//

  منطقه آلان سردشت، طبيعتي زيبا در کوه هاي زاگرس
  1400/04/20
  گروه سيري در استان ها:منطقه آلان سردشت يکي از زيباترين مناطق استان آذربايجان غربي است که مناظر طبيعي و دلنشين زيادي دارد.
 • سیری در استان ها//

  بافت تاريخي شهر گيوي احيا مي‌شود
  1400/04/20
  گروه سيري در استان ها: رئيس اداره ميراث ‌فرهنگي، گردشگري و صنايع ‌دستي شهرستان کوثر گفت: با توجه به قدمت شهر گيوي مرکز اين شهرستان، مرمت و احياي بافت تاريخي اين شهر در دستور کار قرار گرفته است
 • سیری در استان ها//

  هويت معماري و بافت تاريخي تبريز تخريب شده است
  1400/04/20
  گروه سيري در استان ها: رييس شوراي سياستگذاري ستاد حفظ و احياي هويت فرهنگي تاريخي تبريز گفت: بخش زيادي از هويت معماري و بافت تاريخي تبريز تخريب شده و تنها بخش‌هايي از آن به صورت مواريث مادي باقي مانده است.
 • سیری در استان ها//

  غار خرمنه سر از شگفتي هاي شهرستان طارم
  1400/04/20
  گروه سيري در استان ها: روستاي شاه نشين يا ده‌بهار از توابع بخش مرکزي طارم ، در استان زنجان مي باشد. اين روستا يکي از تاريخي‌ترين روستاهاي استان زنجان است.
 • سیری در استان ها//

  بداق سلطان؛ حاکم خفته در مهاباد
  1400/04/13
  گروه سيري در استان ها: »بداق سلطان« يا »بداغ سلطان« كه نام وي در تاريخ اجتماعي منطقه هميشه به نيكي برده شده فرزند شيرخان و از نوادگان صارم بيگ مكري است كه به واسطه آثار ارزشمند تاريخي كه از خود به جاي گذاشته نام وي درخشندگي خاصي نسبت به اسلاف و اخلا ف خويش دارد.
 • سیری در استان ها//

  پل‌هاي تاريخي خداآفرين نجات پيدا مي‌کنند
  1400/04/13
  گروه سيري در استان ها:رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري درحالي از مرمت پل‌هاي تاريخي خداآفرين در آذربايجان شرقي خبر داده که ميزان تخريب اين پل‌ها بالا بوده و تقريبا در معرض نابودي هستند و بارها نيز وعده مرمت آن‌ها داده شده است.
 • سیری در استان ها//

  روستاي موئيل، جولان طبيعت در دل کوهستان
  1400/04/13
  گروه سيري در استان ها:روستاي موئيل در استان اردبيل قرار دارد. علت نام گذاري اين روستا به اين خاطر است که در دره‌اي بنام دره موئيل واقع شده است. اين روستا به‌دليل قرارگيري در ارتفاعات سبلان و وجود چشمه‌هاي آب‌گرم در اطراف آن شهرت زيادي در ميان مردم محلي دارد. هواي مطلوب اين روستا در فصول گرم سال يکي از علل جذب گردشگر اين روستا است.به‌دليل قرارگيري در منطقه‌اي کوهستاني روستاي موئيل تابستاني معتدل و زمستاني بسيار سرد را تجربه مي‌کند.
 • سیری در استان ها//

  روستاي قوزلو؛ بهشت گمشده ماه‌نشان
  1400/04/13
  گروه سيري در استان ها:روستاي پلکاني قوزلو که در شهرستان ماه‌نشان زنجان قرار دارد يکي از جاذبه‌هاي زيباي گردشگري زنجان است که علي‌رغم جاذبه‌هاي گردشگري ناشناخته مانده است.
 • سیری در استان ها//

  سنگ کيله ميش جاذبه اي که نبايد آن را از دست بدهيد
  1400/04/06
  گروه سيري در استان ها: جايگاه اين سنگ تاريخي جزو ملک روستاي »درود«به غرب شهرستان اشنويه است که در زبان کوردي »دوو« به معناي (خار) خوانده مي‌شود. روستاي درود بالاتر از روستاي شيخان در دهستان هيق قرار گرفته است معبد و گذرگاه و همچنين رشته کوه معروفي در نوار مرزي ايران و عراق نام خود را از اين سنگ گرفته‌اند.
 • سیری در استان ها//

  پل هاي خداآفرين بر روي رودي از بهشت
  1400/04/06
  گروه سيري در استان ها: يکي از آثار قديمي و مهم شهرستان خداآفرين پل هاي قديمي و تاريخي خداآفرين است.
 • سیری در استان ها//

  بازار قيصريه ، نماد تمدن کهن ديار اردبيل
  1400/04/06
  ‌گروه سيري در استان ها: بازار تاريخي اردبيل که يکي از بناهاي کهن و نماد تمدن اين ديار است، با گذشت سده ها از عمر خود همچنان يکي از جاذبه هاي فاخر گردشگري کشور محسوب مي شود.
 • سیری در استان ها//

  آق قلعه تپه اي در زنجان
  1400/04/06
  ‌گروه سيري در استان ها: يکي از مناطق گردشگري اين شهرستان آق قلعه است که در بافت روستاي گلابر و در بالاي تپه‌‌‌اي به ارتفاع 30متر از سطح زمين قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  برج مقبره کندال شوط
  1400/03/31
  گروه سيري در استان ها:برج مقبره كندال شهرستان شوط از آثار تاريخي شهرستان شوط در آذربايجان غربي که در نزديکي روستايي به نام کندال واقع شده و به اين نام شناخته مي شود واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  بيرون آوردن مجموعه تاريخي «حسن پادشاه» از دل خاک، کار بسيار بزرگي است
  1400/03/31
  گروه سيري در استان ها: وزير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با بيان اين‌که بيرون آوردن مجموعه تاريخي »حسن پادشاه« از دل خاک و تلاش براي احيا و صيانت آن کار بسيار بزرگي است، گفت: پلان اين مجموعه تاريخي توسط ميراث فرهنگي تهيه شود.
 • سیری در استان ها//

  اختصاص 46 ميليارد ريال براي مرمت سراي زنجيرلو اردبيل
  1400/03/31
  گروه سيري در استان ها: مديرکل‌ ميراث ‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي استان اردبيل گفت: اعتباري بالغ بر 46 ميليارد ريال براي احيا و مرمت عين به عين سراي زنجيرلو بازار تاريخي اردبيل اختصاص يافت.
 • سیری در استان ها//

  پل تاريخي قلاتاسيان سردشت
  1400/03/23
  گروه سيري در استان ها: پل قلاتاسيان مربوط به دوره قاجاره و در شهرستان سردشت، روستاي نبي آباد، روي رودخانه واقع شده و اين اثر در تاريخ 20 آذر 1379 با شماره ثبت 2922 به عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 • سیری در استان ها//

  بناي تاريخي مقبره مغولي اسفستان
  1400/03/23
  گروه سيري در استان ها: بناي تاريخي اسفستان که به مقبره مغولي معروف است ، در 5 کيلومتري جاده اردبيل - سراب و در جبهه جنوبي روستاي اسفستان واقع شده است . قدمت بناي مذکور را به دوره ايلخاني نسبت مي دهند .
 • سیری در استان ها//

  تلفيق بي نظير هنر ايراني و فرهنگ اسلامي در عمارت آقازاده اردبيل
  1400/03/23
  گروه سيري در استان ها:عمارت آقازاده در مرکز شهر اردبيل (ميدان عالي‌قاپو) از جمله نمادهاي معماري اين شهر مي‌باشد.
 • سیری در استان ها//

  آرامگاه ميرزا ابوالقاسم مجتهد واقع در شهر زنجان
  1400/03/23
  گروه سيري در استان ها: در منتهي اليه سمت غربي شهر قديمي زنجان ،آرامگا ه موسوم به مقبره ميرزا قرار گرفته است. اين همان آرامگاهي است که ادوارد براون آن را ذکر مي نمايد .صاحب آرامگاه ميرزا ابوالقاسم مجتهد است . ايشان يکي از روحانيون طراز اول عصر ناصري در شهر زنجان و در قلع و قمع عوامل ملا محمد علي باب مؤثر بوده است .
 • سيري در استان ها//

  زندان ديو، منطقه اي هولناک در دل آذربايجان غربي
  1400/03/02
  گروه سيري در استان ها: در سه کيلومتري غرب تخت سليمان در آذربايجان غربي، کوهي واقع شده است که شکل و شمايل عجيبي داشته و به زندان ديو يا زندان سليمان معروف است.
 • سيري در استان ها//

  جاذبه طبيعي تالاب يانيق هشترود با چشم‌اندازي زيبا و ديدني
  1400/03/02
  گروه سيري در استان ها: هشترود شهري زيبا و تاريخي است که در استان آذربايجان شرقي قرار دارد. در سفر به شهر هشترود شاهد منظره‌هاي تماشايي رودخانه‌ها، کوه‌ها و تالاب‌ها خواهيد بود.
 • سيري در استان ها//

  بينه لر؛ روستايي با غارهاي نظامي و تاريخي
  1400/03/02
  گروه سيري در استان ها: روستاي بينه لر که با غارهاي متروکش بسيار معروف بوده در قديم الايام محل دفن اجساد غارنشينان بوده است.
 • سيري در استان ها//

  مسجد جامع سُجاس؛ يادگاري هزار ساله از تاريخ
  1400/03/02
  گروه سيري در استان ها: سجاج يک شهر قديمي است که پس از حمله مغول ويران شد و هيچ‌وقت نتوانست شکوه و بزرگي قبل از ويراني خود را به دست بياورد.
 • سیری در استان ها//

  مراغه شهري به وسعت تاريخ
  1400/02/26
  گروه سيري در استان ها: روزهاي مشابهي در تقويم به نام شهرهاي مختلف ايران مانند روز شيراز و روز اصفهان به ثبت رسيده است، اما به نظر مي‌رسد، روز مراغه غريب‌ترينشان باشد، چرا که شعله‌ي بيجان شمع آيين‌ها و سنت‌هاي روز مراغه-شهري به قدمت ستارگان و فسيل‌ها و دايناسورها- نياز به آتشي برافروزنده براي جان گرفتن اين روز دارد.
 • سیری در استان ها//

  روستاي تاريخي درسجين با 700 سال قدمت
  1400/02/26
  گروه سيري در استان ها:روستاي درسجين (معروف به ابيانه زنجان) از توابع شهرستان ابهر در فاصله 15کيلومتري از مرکز اين شهرستان قرار گرفته است، اين روستاي زيبا از روستاهاي هدف گردشگري استان زنجان محسوب مي شود که پيشينه تاريخي آن به قبل از اسلام بر مي‌ گردد.
 • سیری در استان ها//

  چيني خانه مقبره شيخ صفي، هدايايي از سرزمين اژدها
  1400/02/26
  گروه سيري در استان ها: آثار به جا مانده از امپراطوري صفوي هميشه موجب شگفتي و حيرت مردم بوده و هنوز هم حيرت آور است. يکي از ميراث اين حکومت مشهور، موزه چيني خانه اردبيل است که با خلاقيت به کار رفته در آن هر بازديدکننده‌اي را شيفته‌ي خود مي‌کند.
 • سیری در استان ها//

  ساختمان شهرداري اروميه بخشي از ابهت يک ميدان تاريخي
  1400/02/26
  سيري در استان ها: يکي از جاذبه هاي گردشگري اروميه ساختمان شهرداري اروميه است که در جانب شرقي ميدان نسبتاً بزرگ و قديمي انقلاب قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  قلعه‌ کاظم داشي، پناهگاه امن اروميه
  1400/02/19
  گروه سيري در استان ها: اثر باستاني قالا داشي يا قلعه‌ي کاظم داشي در روستاي گورچين قلعه در 70 کيلومتري اروميه واقع شده است که در زمان‌هاي مختلف از جمله جنگ جهاني اول، پناهگاه اهالي هفت روستاي اطراف بوده ‌است و نام آن به ياد »کاظم خان«، فرمانده‌ي افراد محافظ روستا که خود اهل قوشچي بوده، نامگذاري شده ‌است. نام کاظم داشي در اصل، قالا داشي مي‌باشد و در قديم به قيرخلار 40 نفر) نيز معروف بوده ‌است.
 • سیری در استان ها//

  قلعه خشتي گيلوان يادگار دوران هخامنشيان
  1400/02/19
  گروه سيري در استان ها:قلعه گيلوان متعلق به دوران هخامنشيان در وسعتي حدود 6هکتار ساخته شده است.
 • سیری در استان ها//

  عمارت پيرآباد ايلخچي گمنام ؛ اما پر از رمز و رازهاي تاريخي
  1400/02/19
  گروه سيري در استان ها:عمارت تاريخي پيرآباد با قدمتي بالغ بر 200 سال که احداث آن به اوايل حکومت قاجار مي رسد در شهر ايلخچي جنب بخشداري ايلخچي واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  آبشار دگاهي زنجان، آبشاري در قلب طبيعت کوهستاني
  1400/02/19
  گروه سيري در استان ها:زنجان آبشار هاي کوچک و بزرگ زيادي دارد که در طبيعت کوهستاني اين استان مانند نگيني مي درخشند، آبشار دگاهي يکي ديگر از آبشارهاي استان زنجان است که در نزديکي روستاي دگاهي در اعماق يک دره زيبا واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  کاروانسراي نفت اروميه به بازارچه تبديل مي شود
  1400/02/12
  گروه سيري در استان ها:مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان غربي گفت: مرحله دوم مرمت کاروانسراي شرکت نفت اروميه آغاز شد. به گزارش عصر آذربايجان،جليل جباري از آغاز دومين عمليات مرمت و احياي کاروانسراي تاريخي شرکت نفت اروميه خبر داد و گفت: در اين مرحله با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته طاق و قوس و جداره‌ها و پايه‌هاي بيروني حجرات تخريب شده اين کاروانسرا مرمت مي شود.
 • سیری در استان ها//

  غار هامپوئيل (کبوتر)، خوفناک‌ترين غار ايران
  1400/02/12
  گروه سيري در استان ها: غار کبوتر يا هامپوييل يکي از غارهاي عجيب و در عين حال زيبا در استان آذربايجان شرقي مي‌باشد. اين غار يکي از منحصربه فردترين غارهاي ايران محسوب مي‌شود که آثار تمدني 200 هزارساله را در خود پنهان کرده است.
 • سیری در استان ها//

  کاروانسراي قانلي بلاخ يادگار تمدن سه هزار ساله
  1400/02/12
  گروه سيري در استان ها: کاروانسراي قانلي بولاغ در در گوشه جنوب شرقي روستاي مرزي قانلي بولاغ (سرباز وطن) و در بخش ارشق شهرستان مشگين شهر واقع شده است. اين بنا در عهد صفوي و به احتمال زياد در زمان شاه عباس به سبک چهار ايواني ساخته شده و به کاروانسراي شاه عباسي نيز معروف است
 • سیری در استان ها//

  بقعه پيراحمد زهرنوش، آرامگاه چهار عالم برجسته در ابهر
  1400/02/12
  گروه سيري در استان ها: سابقه تاريخي بناي آجري بقعه پير احمد زهرنوش در شهر ابهر به سده هاي ششم و هفتم هجري قمري مربوط مي_شود كه چهار عالم برجسته در اين محل تاريخي آرام گرفته اند و اكنون بعد از گذشته صدها سال محل بازديد گردشگران داخلي و خارجي است. بناي آجري بقعه پير احمد زهرنوش شهر ابهر سال 1353 به‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيد و درسال 1390 نيز موزه باستان شناسي در اين مكان داير شد و هم اكنون درب آن به روي هر بازديد كننده اي باز است.
 • سيري در استان ها//

  کوه«قيه» ماکو؛ يادگار پيشينيان براي ايران
  1400/02/05
  گروه سيري در استان ها: ماکو داراي آثار متعدد باستاني و تاريخي است که در اين بين سايت و مجموعه تاريخي کوه قيه با در برگيري قلعه ها و ديوار هاي مستحکم که زماني در برابر حملات ناگهاني دشمنان مي ايستاد توانسته در جهان بي نظير باشد.
 • سيري در استان ها//

  فسيل‌هاي 7 ميليون ساله، لنگ 7 ميليارد اعتبار
  1400/02/05
  گروه سيري در استان ها: منطقه فسيلي مراغه که از آن به عنوان بهشت فسيل ايران و خاورميانه ياد مي‌شود، يکي از مهم‌ترين مراکز براي انجام پژوهش‌هاي ديرينه شناسي و محل مناسبي براي انجام تحقيقات در زمينه فسيل شناسي از سوي محققان داخلي و خارجي است، فسيل‌هاي اين منطقه که تخمين زده مي‌شود، عمري هفت الي 12 ميليون ساله داشته باشند، لنگ هفت ميليارد تومان اعتبار هستند.
 • سيري در استان ها//

  خانه وکيل الرعايا اردبيل با معماري منحصر فرد
  1400/02/05
  گروه سيري در استان ها: خانه وکيل الرعايا اردبيل يک از قديمي ترين و جذانترين مکان هاي تارخي و گردشگري اردبيل به شمار ميرود. از نکات قابل توجه در تمام خانه هاي قديمي اردبيل و يا حمام هاي تاريخي آن وجود سنگ نبشته هايي با اشعاري زيبا بر روي سردر و يا داخل اين خانه ها است که چشم هر ببيننده ايي را به خود جلب ميکند.
 • طارم؛ شهر چهار طاقي هاي زيبا

  طارم؛ شهر چهار طاقي هاي زيبا
  1400/02/05
  گروه سيري در استان ها: چهار طاقي الزين؛چهار طاقي تشوير؛چهار طاقي گيلوان وچهار طاقي پيرچم چهار طاقي هاي معروف به آتشکده هستند. طارم را مي‎توان شهرستان چهار طاقي هاي زيبا و تاريخي نام برد
 • سیری در استان ها//

  موزه ادب و عرفان اهر گنجينه آثار فاخر ايران زمين
  1400/01/29
  گروه سيري در استان ها: اولين موزه ادب و عرفان ايران در سال 1374 داخل بقعه شيخ شهاب الدين محمود اهري ايجاد شده که شامل سه سالن بوده و آثار فاخري از دوره صفويه و قاجاريه در آن به نمايش گذاشته شده است.
 • قلعه سردار؛ ميعادگاه تاريخ بوکان

  قلعه سردار؛ ميعادگاه تاريخ بوکان
  1400/01/29
  گروه سيري در استان ها:يکي از مکان‌هاي مشهور در شهرستان بوکان قلعه سردار مي‌باشد که با قدمتي تاريخي مورد توجه بيشتر اهالي اين شهر در گذر زمان بوده است، بخش اوليه اين قلعه در سال 1287 هجري قمري برابر با 1247 خورشيدي توسط عزيزخان مکري وزيرجنگ ناصرالدين شاه قاجار ساخته شده است.
 • سیری در استان ها//

  بقعه شيخ جبرائيل کلخوران اردبيل
  1400/01/29
  گروه سيري در استان ها: بقعه شيخ جبرائيل آرامگاه پدر شيخ صفي الدين اردبيلي، در محله کلخوران اردبيل قرار دارد و در نزد اهالي به بقعه شيخ کلخوران معروف است.
 • سیری در استان ها//

  خانه ذوالفقاري؛ عمارتي براي مردان تاريخي
  1400/01/29
  گروه سيري در استان ها:خاندان ذوالفقاري از خانواده‌هاي بزرگ و پرنفوذ شهر بودند که در سده پيش عمارتي براي خود برپا کردند، عمارتي که امروز به موزه‌اي براي به نمايش گذاشتن تاريخ سرزمين زنجان تبديل شده است.
 • برج مقابر صفوي در روستاي تمتمان اروميه

  برج مقابر صفوي در روستاي تمتمان اروميه
  1400/01/22
  گروه سيري در استان ها: روستاي تمتمان در فاصله حدود 20 کيلومتري شمال‌غرب شهرستان اروميه يکي از مناطق تاريخي و مهم گردشگري اين شهرستان محسوب مي‌شود که اهميت عمده آن به دليل وجود غار پيش از تاريخ تمتمان است.
 • گشتي در کوچه باغ رازآلود کليساي سن استپانوس

  گشتي در کوچه باغ رازآلود کليساي سن استپانوس
  1400/01/22
  گروه سيري در استان ها: کليساي سن استپانوس يا کليساي استفانوس مقدس دومين کليساي مهم ارامنه ايران است که از نظر اهميت بعد از قره‌کليسا قرار مي‌گيرد.
 • بازار اردبيل، بازاري که معماري و تاريخ را روايت مي کند

  بازار اردبيل، بازاري که معماري و تاريخ را روايت مي کند
  1400/01/22
  گروه سيري در استان ها: بازار تاريخي و سرپوشيده اردبيل در مرکز شهر و طرفين خيابان اما خميني قرار گرفته و با معماري سنتي که روح و ظرافت هنري در آن موج مي زند تاريخ کهن ايران را به نمايش گذاشته است.
 • پل تاريخي مير بهاءالدين ، شگفتي زنجان

  پل تاريخي مير بهاءالدين ، شگفتي زنجان
  1400/01/22
  گروه سيري در استان ها: پل مير بهاءالدين در شهرستان زنجان در محور جنوبي حومه شهر زنجان در مسير زنجان به کردستان بر روي رودخانه زنجانرود قرار دارد.
 • گنبد سرخ مراغه؛ سفري به‌ سال 542 هجري قمري

  گنبد سرخ مراغه؛ سفري به‌ سال 542 هجري قمري
  1399/12/24
  گروه سيري در استان ها: مراغه بناهاي تاريخي زيادي دارد که غالبا متعلق به قرون 6 هجري قمري است و نشان از قدمت اين شهر دارد که يکي از معروف‌ترين آن‌ها، گنبد سرخ است.
 • سیرس در استان ها//

  چشمه هاي آب گرم هفت آباد اروميه فرصتي بي نظير گردشگري
  1399/12/16
  گروه سيري در استان ها:روستاي هفت آباد مرگور اروميه داراي چشمه هاي آبگرمي است که اگر کمي به اين پتانسيل توجه شود خواهد توانست گردشگران بسياري را به منطقه جذب کند.
 • سیری در استان ها//

  بزرگ‌ترين موزه معاصر کشور تا پايان سال در تبريز افتتاح مي‌شود
  1399/12/16
  گروه سيري در استان ها:شهردار تبريز از بهره‌برداري از نگارخانه حيدربابا به عنوان بزرگ‌ترين موزه معاصر کشور تا پايان سال خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  تمامي مراکز اقامتي اردبيل پذيراي مسافران نوروزي خواهند بود
  1399/12/16
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان اردبيل اعلام کرد: تمامي مراکز اقامتي و توريستي اين استان در ايام نوروز داير بوده و با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي ابلاغ شده پذيراي مسافران خواهند بود.
 • سیری در استان ها//

  حمام حاج داداش زنجان، حمامي در قلب بازار
  1399/12/16
  گروه سيري در استان ها: يک حمام تاريخي با قدمت بيش از يکصد سال که در راسته قديمي تر بازار زنجان يعني راسته غربي قرار دارد.
 • خانه انصاري، بنايي تاريخي در اروميه

  خانه انصاري، بنايي تاريخي در اروميه
  1399/12/10
  گروه سيري در استان ها: اروميه بناهاي تاريخي زيادي را در خود جاي داده، بناهايي مثل عمارت ها، حمام ها، مساجد و خانه هايي که براي دوره هاي مختلف تاريخي اند و امروز بخشي از هويت و پيشينه اين شهر را به ما نشان مي دهند.
 • سیری در استانها

  قلعه دختر ميانه؛ يادگار افسانه‌هاي باستاني
  1399/12/10
  گروه سيري در استان ها: قلعه دختر يا قيز قالاسي در آذربايجان شرقي جزو آثار ملي ثبت شده و در دو کيلومتري پل‌دختر (ميانه) در رشته کوه قافلانکوه واقع شده است.
 • سیری در استانها

  پل فيروز آباد اولين سازه صنعتي اردبيل
  1399/12/10
  گروه سيري در استان ها: پل فيروز آباد در روستاي فيروز آباد قرار گرفته است که قدمتي بالغ بر 1400 سال دارد و 35 منطقه توريستي، تاريخي و گردشگري را در خود جاي داده است؛ ضمن اينکه به علت وضعيت آب هوايي مناسب جزو 20 روستاي خوش آب و هواي ايران محسوب مي شود. به علت وجود قلعه اي به نام قلعه فيروز، بناي اين روستا را به شاهزادگان فيروز نسبت مي دهند که هنوز قسمت هايي از آن بجاي مانده است.
 • سیری در استانها

  بقعه تاريخي چلبي اوغلي، آرامگاه مريد مولانا
  1399/12/10
  گروه سيري در استان ها: بقعه چلبي اوغلي در 500 متري جنوب غرب سلطانيه يکي از بناهاي تاريخي برجاي مانده از دوران ايلخاني است که امروزه يکي از جاذبه‌هاي گردشگري اين منطقه به‌شمار مي‌رود.
 • محوطه دوزداغي خوي، استقرارگاهي از عصر مفرغ در شمال درياچه اروميه

  محوطه دوزداغي خوي، استقرارگاهي از عصر مفرغ در شمال درياچه اروميه
  1399/12/03
  گروه سيري در استان ها: دشت ميان‌کوهي خوي ، به لحاظ دارا بودن شرايط جغرافيايي و ظرفيت‌هاي زيست‌محيطي مناسب و مطلوب در طول هزاران سال اقوام مختلف را به سوي خود جذب کرده و زمينه‌ساز ايجاد استقرارهاي انساني در ادوار مختلف بوده است.
 • مقبره الشعرا سال 1400 به بازار تبريز متصل مي‌شود

  مقبره الشعرا سال 1400 به بازار تبريز متصل مي‌شود
  1399/12/03
  گروه سيري در استان ها: شهردار منطقه 10 تبريز گفت: تلاش داريم با ساماندهي سامان ميداني و حيدر تکيه سي در سال آينده مقبره الشعرا را به بازار متصل کنيم. رسول وظيفه شناس با بيان اينکه کار ساماندهي سامان ميداني از يک سال گذشته آغاز شده است گفت: در اين مدت تمام تاسيسات آب، برق، مخابرات و فاضلاب به زير زمين منتقل شده است، پس از اين تمام کارها در سطح و جداره ها انجام خواهد شد.
 • کهنه قلعه مشگين شهر پارک تاريخي مي‌شود

  کهنه قلعه مشگين شهر پارک تاريخي مي‌شود
  1399/12/03
  گروه سيري در استانها: رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرستان مشگين شهر گفت: کهنه قلعه مشگين شهر سال آينده به عنوان پارک تاريخي به بهره برداري مي‌رسد.
 • خانه ذوالفقاري، موزه باستان شناسي زنجان

  خانه ذوالفقاري، موزه باستان شناسي زنجان
  1399/12/03
  گروه سيري در استانها: زنجان شهري با قدمتي ديرينه است و سند اثبات اين جمله اشيا و آثاري است که توسط باستان شناسن يافت شده اند. غارگليجک در ارتفاعات مشرف به روستاي حاج آرش قرار گرفته، پناهگاه انسان در دوره هاي پيش از تاريخ بوده است.
 • قلعه ساري قورخان مرکز تمدن هزاره اول

  قلعه ساري قورخان مرکز تمدن هزاره اول
  1399/11/27
  گروه سيري در استان ها: اين بنا از دوران پيشاز تاريخ، مرکز تمدن هاي هزاره اول بوده و از عصر مادها تا دوره ساساني اقوام متعددي در آنجا سکونت داشته اند.
 • قدم به قدم با مسجد قدمگاه آذرشهر

  قدم به قدم با مسجد قدمگاه آذرشهر
  1399/11/27
  گروه سيري در استان ها: شهرستان آذرشهر جايگاه ويژه و برجسته‌اي در بطن تاريخ و تمدن ايران‌زمين دارد و از جاذبه‌هاي گردشگري و اماکن تاريخي منحصر به فردي برخوردار بوده که مقصد خيل عظيمي از گردشگران و مسافران در فصول مختلف سال است.
 • مسجد جامع اردبيل، يکي از قديمي ترين مساجد ايران

  مسجد جامع اردبيل، يکي از قديمي ترين مساجد ايران
  1399/11/27
  گروه سيري در استان ها: اردبيل، استاني تماشايي و زيبا که کمي آنطرف تر از شهرهاي شمالي ايران قرار دارد و به چشمه هاي آب گرم و چشم اندازهاي رويايي معروف است اما جاذبه هاي تاريخي زيادي هم دارد که يکي از ديدني ترين آن ها جمعه مسجد اردبيل است، يکي از کهن ترين مساجد ايران که قدمتش به زمان سلجوقيان برمي گردد و به خوبي معماري ايراني – اسلامي را به نمايش گذاشته است.
 • ارگ علي شاه شاهکاري از دوره ايلخاني در تبريز

  ارگ علي شاه شاهکاري از دوره ايلخاني در تبريز
  1399/11/19
  گروه سيري در استانها:ارگ علي شاه ، بنايي تاريخي که حدود 700 سال پيش ساخته شده و امروز همچنان از آثار تاريخي بينظير شهر است. بنايي تاريخي که امروز فقط ايوان جنوبي آن به جاي مانده تا به ما يادآوري کند با چه شهري باشکوهي طرف هستيم.
 • سیری در استان ها//

  سرچشمه نماد هويت تاريخي اردبيل
  1399/11/19
  گروه سيري در استان ها:يکي از ميدانهاي زيباي اردبيل ميدان سرچشمه اردبيل است اين ميدان قدمت بالايي دارد و در گذشته محور هويت اردبيل بوده يا به عبارتي آغازگر اين شهر بوده است .
 • سیری در استان ها//

  رختشويخانه زنجان بناي بي نظير در ايران
  1399/11/19
  گروه سيري در استانها:مجموعه تاريخي رختشويخانه در قلب بافت تاريخي شهر زنجان در يک منطقه پر تراکم مسکوني احداث شده است که به عنوان نگيني در مرکز شهر زنجان مي‌درخشد.
 • سیری در استان ها//

  آبشار بدلان جلوه اي سحرانگيز از طبيعت زيباي خوي
  1399/11/19
  گروه سيري در استانها: گروه سيري در استانها: اين آبشار در 35 کيلومتري شهرستان خوي و در 10 کيلومتري روستاي بدلان واقع شده است. نام اصلي اين آبشار بسيار زيبا قيزيل چير هست.
 • سیری در استان ها//

  سفر به رازآلودترين درياچه ايران
  1399/11/12
  گروه سيري در استانها: در همين ايران خودمان هنوز هم جا‌هايي هستند که به‌خوبي مي‌توانند حس ماجراجويي و هيجان را ارضا کنند؛ يکي از آن‌ها "درياچه گنج" در تخت سليمان است. در 45 کيلومتري شهرستان تکاب و در استان آذربايجان غربي درياچه‌اي هست که به درياچه گنج معروف است.
 • سیری در استان ها//

  برج خلعت‌پوشان تبريز مستندنگاري مي‌شود
  1399/11/12
  گروه سيري در استانها:معاون ميراث‌ فرهنگي مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌شرقي گفت: اثر تاريخي برج خعلت‌پوشان تبريز با انجام مطالعات باستان‌شناسي، مستندنگاري مي‌شود.
 • سیری در استان ها//

  تالاب‌ها و درياچه‌هاي کوثر براي توسعه پرنده‌نگري استفاده مي‌شود
  1399/11/12
  گروه سيري در استانها:رئيس اداره ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي کوثر گفت: بر اساس هدفگذاري‌هاي صورت گرفته، از ظرفيت تالاب‌ها و درياچه‌هاي اين شهرستان براي توسعه پرنده‌نگري استفاده خواهد شد.
 • روستاي تاريخي دَرسِجين زنجان

  روستاي تاريخي دَرسِجين زنجان
  1399/11/12
  گروه سيري در استانها:استان زنجان يا به پارسي ميانه “زنگان”، با زيبايي‌هاي طبيعي و بناهاي تاريخي مي‌تواند مقصدي مناسب براي گردشگران باشد. زنجان يکي از استان‌هايي است که با داشتن آثار کم‌نظير و گاه بي نظير به عنوان “ميزبان مهربان” در کشور شناخته شده است و ساليانه هزاران مسافر و گردشگر را به سمت خود جذب مي‌کند.
 • سیری در استانها//

  تعيين حريم تپه "سه‌گردان" مهاباد نيازمند يک ميليارد ريال اعتبار است
  1399/11/06
  گروه سيري در استان ها:سرپرست اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مهاباد گفت: تعيين عرصه و حريم تپه تاريخي "سه‌گردان" روستاي لج اين شهرستان به يک ميليارد ريال اعتبار نياز دارد.
 • سیری در استانها//

  عمارت ساعت؛ يادگاري از شهردار نيک‌نام تبريز
  1399/11/06
  گروه سيري در استان ها:عمارت شهرداري تبريز يکي از بناهاي تاريخي شهر تبريز است که به سبب معماري خاص‌ خود داراي جايگاه ارزشمندي بوده و يکي از يادگاري‌هاي نمونه‌ترين شهردار شهر تبريز، ارفع الملک جليلي است که در زمان خود منشا برکات بسياري بود. احداث اين بناي زيبا و تاريخي در دوران ارفع الملک جليلي، شهردار وقت تبريز در سال 1314 به عنوان "عمارت بلديه تبريز" آغاز شده و طي چهار سال نيز به اتمام مي‌رسد، اما دست بر قضا شهردار خوش فکر تبريز قبل از افتتاحيه اين عمارت زيبا چشم از جهان فرو مي‌بندد.
 • سیری در استانها//

  کاشي‌کاري‌هاي مجموعه جهاني شيخ صفي‌الدين اردبيلي مرمت شد
  1399/11/06
  گروه سيري در استان ها:معاون ميراث‌ فرهنگي اداره‌ کل‌ ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي استان اردبيل با تشريح اقدامات سال 99 در حوزه اين معاونت گفت: از جمله اين اقدامات مرمت کاشي‌ کاري چيني‌ خانه مجموعه جهاني شيخ صفي‌ الدين اردبيلي است.
 • سیری در استانها//

  زرين غار؛ غاري که سوغات زلزله شد
  1399/11/06
  گروه سيري در استان ها:غار زرين غار که به نام‌هايي همچون غار زرين رود، غار زرين‌آباد و غار دودزا نيز ناميده مي‌شود، يکي از زيباترين غارهاي کشف شده استان زنجان است که در ضلع غربي جاده ترانزيتي زنجان- همدان و در 35 کيلومتري شهرستان خدابنده مشرف به روستاي زرين رود از توابع بخش بزينه رود و ميان روستاهاي داش بلاغ و آق بلاق و در طول محور غارهاي عليصدر و کتله‌خور قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  حمام تاريخي "قپان" در شاهين‌دژ تبديل به موزه مي‌شود
  1399/10/21
  گروه سيري در استان ها:مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌غربي گفت: اين اداره‌کل آمادگي دارد تا براي تبديل حمام‌تاريخي قپان شاهين‌دژ به موزه اقدام کند.
 • سیری در استان ها//

  گنبدهاي تاريخي مراغه ثبت جهاني مي‌شود
  1399/10/21
  گروه سيري در استان ها:مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌شرقي از تدوين طرح ثبت جهاني گنبدهاي تاريخي مراغه خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  2شهر استان اردبيل به عنوان شهر ملي صنايع دستي ثبت شد
  1399/10/21
  گروه سيري در استان ها: استاندار اردبيل گفت: براي نخستين بار 2 شهر از استان به عنوان شهر ملي صنايع دستي به ثبت رسيد تا شهر عنبران نمين به عنوان شهر ملي گليم و شهر اصلاندوز مغان به عنوان شهر ملي ورني در سطح کشور معرفي شود
 • کاروانسراي سنگي با سه قرن قدمت در زنجان

  کاروانسراي سنگي با سه قرن قدمت در زنجان
  1399/10/21
  گروه سيري در استان ها:قديمي ترين اثر بر جاي مانده بر سطح شهر زنجان، کاروانسراي سنگي است که طبق متون تاريخي يکي از سه کاروانسرائي است که در دوران اقتدار و حکومت صفويان در اين خطه ساخته شده است.
 • سیری در استانها//

  حريم 6 اثر تاريخي آذربايجان‌غربي تعيين و بازنگري شد
  1399/10/14
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث‌فرهنگي گفت: در جلسه شوراي حريم کشور نقشه حريم چهار اثر تاريخي استان از جمله تپه حسنلو، پرديس دانشگاه اروميه، تپه اهرنجان، ساختمان سابق صدا و سيماي اروميه تعيين و حريم تاريخي دو اثر کليساي مارسرگيز و دژ بسطام هم بازنگري شد.
 • سیری در استانها//

  پل مير بهاءالدين زنجان، تاريخي و استوار
  1399/10/14
  گروه سيري در استان ها: پل تاريخي مير بهاءالدين قديميترين و بزرگترين پل بر جاي مانده بر روي زنجانرود است كه بيش از يكصد سال قدمت دارد و در فهرست آثار ملي به شماره 1448 به ثبت رسيده است .
 • ثبت آيين مذهبي قره کليسا اوج‌توجه‌ به اديان الهي است

  ثبت آيين مذهبي قره کليسا اوج‌توجه‌ به اديان الهي است
  1399/10/07
  گروه سيري در استان ها:مردم شناس و محقق اروميه ايي گفت: ثبت آيين زيارتي قره کليساي چالدران در فهرست يونسکو اوج ‌توجه‌ نظام جمهوري اسلامي ايران به حقوق تمامي اقوام و اديان الهي است.
 • ثبت ملي محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز

  ثبت ملي محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز
  1399/10/07
  گروه سيري در استان ها:محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز، به عنوان ميراث دفاع مقدس در فهرست آثار ملي ثبت شد.
 • ثبت ملي محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز

  ثبت ملي محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز
  1399/10/07
  گروه سيري در استان ها:محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز، به عنوان ميراث دفاع مقدس در فهرست آثار ملي ثبت شد.
 • ثبت جهاني سبلان سرعت مي‌گيرد

  ثبت جهاني سبلان سرعت مي‌گيرد
  1399/10/07
  گروه سيري در استان ها: معاون وزير دفاع گفت: ثبت جهاني سبلان با مستندسازي اين مجموعه سرعت بيشتري مي‌گيرد. فخري در نشست با مسئولان حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل اظهار کرد: تسهيل در روند ثبت جهاني سبلان با همکاري وزارت ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و همکاري و مشارکت وزارت دفاع در مستندسازي اين مجموعه در حال پيگيري و انجام است.
 • مجموعه تاريخي چلبي اوغلي، آرامگاه مريد مولانا

  مجموعه تاريخي چلبي اوغلي، آرامگاه مريد مولانا
  1399/10/07
  گروه سيري در استان ها:بقعه چلبي اوغلي يکي از بناهاي تاريخي برجاي مانده از دوران ايلخاني است که امروزه يکي از جاذبه‌هاي گردشگري اين منطقه به‌شمار مي‌رود.
 • سیری در استان ها//

  3 ميليارد ريال براي مرمت کاروانسراي نفت اروميه در نظر گرفته شده است
  1399/09/30
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌غربي از آغاز مرمت حجره‌هاي کاروانسراي نفت اروميه خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  خانه کلکته‌چي مطابق طرح اوليه مرمت مي‌شود
  1399/09/30
  گروه سيري در استان ها: شهردار منطقه 8 تبريز با اشاره به مرمت خانه قديمي کلکته چي توسط شهرداري گفت: مانع از تخريب کامل اين خانه قديمي شديم.
 • کلنگي بالاي سر اولين پادگان اردبيل

  کلنگي بالاي سر اولين پادگان اردبيل
  1399/09/30
  گروه سيري در استان ها: کمتر کسي فکر مي‌کرد که حدود يکصد سال بعداز ساخته شدن اولين پادگان براي ارتش نوين آن روزگاران در اردبيل، در ميانه بحران کرونا، اين پادگان به محل مناقشه در اردبيل تبديل شود.
 • سیری در استان ها//

  مسجد چهل ستون زنجان يادگاري از تاريخ
  1399/09/30
  گروه سيري در استان ها: مسجد چهل ستون زنجان از مساجد تاريخي شهر زنجان است. اين مسجد در بافت بازار بالاي زنجان در ضلع جنوب شرقي مسجد جامع زنجان در راسته معروف به راسته حجت‌الاسلام قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  حوض‌خانه‌هاي مهاباد يادگاري از عصر صفوي و قاجار
  1399/09/23
  گروه سيري در استان ها: وزير ميراث فرهنگي،گردشگري و صنايع‌دستي با انتشار تصاويري از حوض‌خانه‌هاي مهاباد در اينستاگرام ،‌نوشت : اين آثار يادگاري از عصر صفوي و قاجار جزو آثار با ارزش تاريخي هستند که نشان از قدمت اين شهر دارند.
 • سیری در استان ها//

  قلعه ضحاک هشترود، دژ نظامي بازمانده از دوره پارتي
  1399/09/23
  گروه سيري در استان ها: قلعه ضحاک يا قلعه آژدهاک که با نام محلي نارين قالا نيز شناخته مي‌شود، در 20 کيلومتري جنوب شرق شهرستان هشترود در استان آذربايجان شرقي قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  روستاي تاريخي کنزق سرعين پايگاه ملي مي‌شود
  1399/09/23
  گروه سيري در استان ها: مديرکل‌ ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي استان اردبيل گفت: با پيگيري‌هاي انجام شده و برگزاري جلسات مختلف تبديل روستاي تاريخي کنزق سرعين به پايگاه ملي به تصويب رسيد. نادر فلاحي افزود: با توجه به قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي تاريخي روستاي کنزق، اقدامات براي تبديل آن به پايگاه ملي در اولويت قرار گرفته است.
 • روستاي قوهيجان طارم

  روستاي قوهيجان طارم
  1399/09/23
  گروه سيري در استان ها: يکي از روستاهاي خوش آب و هوا و با قدمت چند صد ساله شهرستان طارم دهستان درام روستاي قوهيجان است. مردم اين روستا در گذشته به صورت ييلاق و قشلاق زندگي مي کردند که در تابستان ها در روستاي کوهستاني با چشمه جوشان از دامنه کوه که در بالادست روستا قرار دارد و جويبار جاري از آن، روستا را به دو نيم تقسيم کرده است و درختان مختلف سر به فلک کشيده و ميوه هاي متنوع از جمله گردو، گلابي، سيب، سنجد، فندوق، به و…. زندگي مي کردند.
 • سيري در استانها//

  پل ميرزا رسول مياندوآب يادگار دوران قاجاريه
  1399/09/16
  گروه سيري در استانها: پل تاريخي ميرزا رسول مياندوآب از جمله آثار گردشگري اين شهرستان است که از دوران قاجاريه به يادگار مانده است.
 • سيري در استانها//

  شواهدي از حکومت آل بويه در تپه باستاني آغچه ريش چاراويماق به دست آمد
  1399/09/16
  گروه سيري در استانها: مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي طي گمانه‌زني‌هاي انجام شده در تپه باستاني آغچه ‌ريش شهرستان چاراويماق، شواهدي از مراکز حکومتي آل بويه در کشورمان به دست آمده است.
 • سيري در استانها//

  مسجد خانم زنجان، ترکيبي از عشق و اصالت هنر ايراني
  1399/09/16
  گروه سيري در استانها: در يکي از قديمي ترين کوچه هاي شهر زنجان، در مرکز شهر ،که هنوز هم شکل و شمايل قديمي خود را حفظ کرده است، يکي از قديمي ترين مساجد شهر قراردارد که بر طبق کتيبه موجود بر سر آن متعلق به دوران قاجار است و در سال 1323 هجري قمري توسط استاد اسماعيل بنا ساخته شده است.
 • سیری در استانها//

  مرمت آثار تاريخي آذربايجان شرقي، نياز امروز پشتوانه فردا
  1399/09/09
  گروه سيري در استانها: مرمت و بازسازي آثار و ابنيه هاي تاريخي يکي از نيازمندي هاي امروز کشورهاي مختلف براي پشتوانه سازي هويتي و فرهنگي فرداست و آذربايجان شرقي با برخورداري از تاريخ چندين هزار ساله، جغرافياي طبيعي، انساني و سياسي و فرهنگي پراهميت در اين حوزه پيشرو است.
 • سیری در استانها//

  منطقه نمونه گردشگري فندقلو به بخش خصوصي واگذار مي‌شود
  1399/09/09
  گروه سيري در استانها: مديرکل‌ ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي استان اردبيل گفت: براي ساماندهي و مديريت بهينه منطقه نمونه گردشگري فندقلو، اين منطقه به بهره‌بردار بخش خصوصي واگذار مي‌شود. نادر فلاحي در بازديد از پروژه‌هاي گردشگري شهرستان نمين اظهار داشت: با توجه به اينکه منطقه نمونه گردشگري جنگل فندقلو جزو جنگل‌هاي ثبت‌شده جهاني هيرکاني و يکي از کم‌نظيرترين مناطق جغرافيايي کشور بوده و داراي جاذبه بسيار بالا در جذب گردشگران داخلي و خارجي است، بايد به اين منطقه توجه ويژه شود.
 • روستاي شيلاندر زنجان؛ روستايي در دل کوه هاي زنجان

  روستاي شيلاندر زنجان؛ روستايي در دل کوه هاي زنجان
  1399/09/09
  گروه سيري در استانها: شيلاندر در35 کيلومتري شهر زنجان و در شمال غربي آن واقع شده است.
 • سیری در استانها//

  قديمي ترين حمام در نخستين شهر شطرنجي ايران
  1399/09/09
  گروه سيري در استانها: شهر سلماس در 90 کيلومتري شمال اروميه واقع شده و از شهرهاي تاريخي و کهن آذربايجان غربي به شمار مي رود. قدمت شهر کنوني سلماس به سال 1309 بر مي_گردد و قبل از آن در زمان قاجار به ديلمان معروف بود
 • ظرفيت گردشگري کليساهاي تاريخي اروميه در پشت درهاي بسته

  ظرفيت گردشگري کليساهاي تاريخي اروميه در پشت درهاي بسته
  1399/09/02
  گروه سيري در استان ها: در اروميه کليساهاي زيادي وجود دارد که هر کدام از آنها به تنهايي يک ظرفيت گردشگري به شمار مي‌آيند اما معلوم نيست چرا اغلب آنها در پشت ديوارهاي بزرگ و درهاي بسته پنهان شده‌اند و از ظرفيت گردشگري آنان استفاده نمي‌شود.
 • سیری در استان ها//

  رازهاي 200هزار ساله غار کبوتر مراغه
  1399/09/02
  گروه سيري در استان ها:غار هامپوئيل که در ميان مردم محلي به »غار کبوتر« معروف است، در 15 کيلومتر جنوب شرقي مراغه و در حوالي روستاي »گشايش« واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  تمدن باستاني ورثان شهري پيشرفته محصور در خندق‌هاي عميق
  1399/09/02
  گروه سيري در استان ها:بقاياي به جا مانده از محوطه باستاني ورثان واقع در ساحل جنوبي رود ارس گواه حيات تمدني پيشرفته در اين منطقه بوده که به دلايل نامشخصي به يکباره سکونت در آن متوقف شده است.
 • سیری در استان ها//

  خانه خديوي زنجان؛نمونه کامل معماري عهد پهلوي اول
  1399/09/02
  گروه سيري در استان ها:بناي خديوي در ضلع شمال غربي خانه ذوالفقاري و در سمت جنوبي خيابان هفت تير واقع گرديده، در ضلع شرقي و منتهي اليه خيابان هفت تير به خيابان سعدي وسط قرار دارد.
 • سيري در استان ها

  حمام ميرزا رسول حکايتي از ديروز تا امروز مهاباد
  1399/08/25
  گروه سيري در استان ها:بناي تاريخي حمام ميرزا رسول موزه‌ي مردم شناسي در جنوب آذربايجان غربي به دليل آجرکاري‌هاي زيبا و طاق‌هاي بلند از آثار منحصر بفرد دوره قاجاريه در منطقه محسوب مي‌شود . حمامي که تا ديروز دسته دسته مردم در آن جان و تن مي‌شستند اکنون خاطرات گذشته در آن تداعي مي‌شود.
 • سيري در استان ها

  آبشار گول آخور بهشتي در قلب ارسباران
  1399/08/25
  گروه سيري در استان ها:آبشار زيبايي در بخش خارواناي شهرستان ورزقان که به »آبشار گول آخور« معروف است، سالانه هزاران گردشگر داخلي و خارجي را به خود جذب مي‌کند.
 • ييلاق لَرزرِه بشناسيم

  ييلاق لَرزرِه بشناسيم
  1399/08/25
  گروه سيري در استانها: ييلاق لَرزرِه يکي از زيباترين ييلاقات جاده اسالم خلخال است.
 • سيري در استان ها

  قوانين سخت‌گيرانه ميراث فرهنگي و مشکلات آن براي سلطانيه
  1399/08/25
  گروه سيري در استانها: وجود برخي از قوانين سخت‌گيرانه ميراث فرهنگي، دست‌اندازهايي را در مسير توسعه سلطانيه به وجود آورده است.
 • کاروانسراي نفت اروميه

  کاروانسراي نفت اروميه
  1399/08/18
  گروه سيري در استان ها: زماني که اروميه گذرگاه کاروان هاي جاده فرعي ابريشم بود اين کاروانسرا مأمني بود براي رفع خستگي تجار و بازرگاناني که به اميد بدست آوردن ابريشم اين مسير را طي طريق مي کردند.
 • خانه تاريخي کلکته چي تبريز رو به ويراني آورده است

  خانه تاريخي کلکته چي تبريز رو به ويراني آورده است
  1399/08/18
  گروه سيري در استان ها: خانه هاي تاريخي كلكته چي واقع در خيابان راسته كوچه تبريز با بيش از يك قرن قدمت شامل سه خانه است كه يكي از آنها چند سال قبل توسط يكي از وارثان خانواده كلكته چي به فروش رسيده و دو خانه باقي مانده نيز در حال نابودي هستند.
 • بقعه شيخ جبرائيل کلخوران اردبيل؛ تجلي‌گاه مذهب در شکوه معماري

  بقعه شيخ جبرائيل کلخوران اردبيل؛ تجلي‌گاه مذهب در شکوه معماري
  1399/08/18
  گروه سيري در استان ها: بقعه شيخ جبرائيل آرامگاه پدر شيخ صفي الدين اردبيلي، در محله کلخوران اردبيل قرار دارد و در نزد اهالي به بقعه شيخ کلخوران معروف است.
 • غار خرمنه سر جاذبه اي بکر در طبيعت طارم

  غار خرمنه سر جاذبه اي بکر در طبيعت طارم
  1399/08/18
  گروه سيري در استان ها: غار خرمنه‌ سر، در روستاي شاه‌ نشين طارم و در بلنداي کوه خرمنه سر که يک هزار و 600متر ارتفاع دارد، واقع شده و به «شا‌نشين» نيز معروف است. سنگ خارا و سنگ‌هاي سفيد آهکي مانند چلچراغ‌هاي زيبايي از سقف غار آويخته و جلوه‌اي رويايي و زيبايي را در اين غار پديد آورده‌ است.
 • خورنج تاريخي ناپيدا در هاله‌اي از رمز و راز

  خورنج تاريخي ناپيدا در هاله‌اي از رمز و راز
  1399/06/02
  گروه سيري در استان ها:پيرانشهر شهري تاريخي است که تعداد 113 تپه باستاني دارد که اين امر حاکي از تاريخي بودن منطقه و وجود تمدن هاي نيرومند و درخشان قبل از اسلام مانند تمدن ماننا، پارسوا، اورارتو، مادها، زاموا و تمدن اسلامي است. امروزه در منطقه موکريان و در باره سنگهاي مرموز و عجيب آين منطقه داستانها و روايات فولکلور و تاريخي زيادي وجود دارد که به دليل نبود مستندات تاريخي به صورت افسانه در آمده اند و افسانه خورنج از جمله آنهاست.
 • اشتبين روستايي با شرايط اقليمي خاص

  اشتبين روستايي با شرايط اقليمي خاص
  1399/06/02
  گروه سيري در استان ها:روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي با نمايش قدمت و معماري زيبا جلوه اي از اعجاز طبيعت و تاريخ را در معرض ديد گردشگران قرار مي دهند.
 • کاروانسراي قانلي بولاغ مشگين شهر يادگار دوران صفوي

  کاروانسراي قانلي بولاغ مشگين شهر يادگار دوران صفوي
  1399/06/02
  گروه سيري در استان ها:کاروانسراي قانلي بولاغ در دوره آرامش سياسي عهد صفوي و به احتمال زياد در زمان شاه عباس، به سبک چهار ايواني ساخته شده و به کاروانسراي شاه عباسي معروف است. کاروانسراي قانلي بولاغ در روستاي مرزي قانلي بولاغ (سرباز وطن) و در بخش ارشق شهرستان مشکين شهر واقع شده است.
 • کتيبه برده مافوره در دل تپه تاريخي

  کتيبه برده مافوره در دل تپه تاريخي
  1399/05/26
  گروه سيري در استان ها:موقعيت عمومي منطقه اي که محل کتيبه برده مافوره در آن قرار گرفته در حقيقت پايان قسمت اصلي جلگه موزون متشکل از بخش اصلي سرچشمه رودخانه (زي) يا زاب کوچک و نقطه آغاز بخش شمالي کوهستان(له‌ندي شي خان) مي باشد، جاده کوهستاني مهاباد- جلديان بعد از گذر از شيب تند و پيچ و خمهاي خطرناک و روستاهاي کاني باغ و حاجي غلده را طي کرده و درست در ميانه اين دو روستا با شيب نسبتا” کمتري به روستاي ليکبن مي_رسد.
 • کويري گمشده در دل آذربايجان شرقي

  کويري گمشده در دل آذربايجان شرقي
  1399/05/26
  گروه سيري در استان ها:منطقه گردشگري شوش قوم در جنوب شهرستان هريس و در فاصله 80 کيلومتري تبريز و 10 کيلومتري هريس واقع شده که حقيقتا کويري گم شده در ميان طبيعت کوهستاني آذربايجان‌شرقي است. منطقه گردشگري "شوش قوم" يا "آغ قوم" پديده‌ي طبيعي و نادري است که به گفته اهالي منطقه، اين پديده با وزش بادهاي غالب در گذر زمان به‌وجود آمده است؛ منظره‌اي که در اين منطقه از آذربايجان شرقي کمتر ديده شده است.
 • کوه سبلان مقدس‌ترين کوه ايران

  کوه سبلان مقدس‌ترين کوه ايران
  1399/05/26
  گروه سيري در استانها: کوه سبلان که در زبان ترکي آذربايجاني »ساوالان« و در زبان تالشي »سفلون« ناميده مي‌شود، از دره قره‌سو در شمال غرب شهر اردبيل شروع شده و در جهت شرقي- غربي به طول 60 کيلومتر و عرض حدود 48 کيلومتر تا کوه قوشه‌داغ در جنوب اهر امتداد مي‌يابد و به وسيله اين کوه به ارتفاعات قره‌داغ متصل مي‌شود. کوه سبلان بر سه شهر اردبيل، اهر و مشکين‌شهر مشرف است. اين کوه در 25 کيلومتري جنوب شرقي مشگين شهر و در فاصله حدود 40 کيلومتري شهر اردبيل قرار دارد.
 • بقعه پير احمد زهرنوش، مدفني از جنس تاريخ

  بقعه پير احمد زهرنوش، مدفني از جنس تاريخ
  1399/05/26
  گروه سيري در استانها: در ميدان پيراحمد زهرنوش شهر ابهر بنايي قرار دارد که به آرامگاه پيراحمد زهرنوش شهره است. يک بناي تماما آجري که گنبدي بر فراز آن خودنمايي مي کند.
 • سيري در استان ها

  گذري کوتاه به تالاب درگه سنگي يا سيران گولي
  1399/05/05
  گروه سيري در استان ها: تالاب درگه سنگي که در بين مردمان بومي منطقه با نام تالاب سيران يا سيران گولي نيز شناخته مي‌شود يکي از نوزده تالاب فصلي و دائمي شهرستان نقده در استان آذربايجان غربي است.
 • سيري در استان ها

  روستاي زنوزق روستايي پلکاني با طبيعتي شگفت انگيز
  1399/05/05
  گروه سيري در استان ها: روستاي زنوزق يکي از زيباترين روستاهاي آذربايجان شرقي و بزرگ‌ترين روستاي پلکاني ايران است. قدمت اين روستا به دوره صفوي مي‌رسد و طبيعت شگفت‌انگيزي دارد. با کجارو همراه باشيد.
 • سيري در استان ها

  درياچه نئور منطقه‌اي طبيعتي با معجون آرامش
  1399/05/05
  گروه سيري در استان ها :زيبايي‌هاي درياچه نئور باعث شده بسياري از مسافران و گردشگران براي گذران ساعاتي به دور از همهمه شهر در اين منطقه حضور يافته و از زيبايي‌هاي اين جلوه بي‌بديل طبيعي لذت ببرند.
 • سيري در استان ها

  موزه غله زنجان، نان با طعم تاريخ
  1399/05/05
  گروه سيري در استان ها :قديميترين و بزرگترين سازمان هاي دولتي سازمان غله در کشور بود که امروز موزه بوجاري زنجان به عنوان يادگار جنگ جهاني دوم باقي مانده است.
 • تپه حاجي فيروز

  تپه حاجي فيروز
  1399/03/18
  گروه سيري در استانها:تپه حاجي فيروز تپه_ايي تاريخي است که قدمت آن به 5500 قبل از ميلاد ميرسد.اين تپه در شهرستان نقده، بخش محمديار دهستان حسنلو، روستاي حاجي فيروز واقع شده است.
 • پيكره بابا داوود عنبران ابوالهول ايران

  پيكره بابا داوود عنبران ابوالهول ايران
  1399/03/18
  گروه سيري در استانها:حدود يك كيلومتر از شهر عنبران به سوي روستاي مرزي و تاريخي 'عنبران عليا' كه مي روي، در دره معروف به 'تانگي' بالاتر از چشمه 'خان بلاغي' بر بلنداي تپه‌اي معروف به بابا داوود پيكره عظيم و ابوالهول ايران قرار دارد.
 • سيري در استان ها

  بافت قديمي شهر ماکو احيا مي شود
  1399/02/28
  گروه سيري دراستانها: مديرشهرسازي و مطالعات جغرافيايي سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: احياي بافت قديمي شهر با رويکرد گردشگري در حال انجام است.
 • سيري در استان ها

  يخچال تاريخي له‌له بيگ تبريز مرمت و ساماندهي مي‌شود
  1399/02/28
  گروه سيري دراستانها: شهردار منطقه 8 تبريز از تهيه طرح مرمتي و آغاز عمليات مرمتي اين يخچال تاريخي، طي روزهاي آتي خبر داد.
 • سيري در استان ها

  تکميل مرمت پل تاريخي قيزکورپوسي شهرستان کوثر
  1399/02/28
  گروه سيري دراستانها: مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان اردبيل گفت:‌ مرمت قيزکورپوسي که متعلق به دوره ساساني بوده و از ارزشمندترين بناهاي تاريخي استان به شمار مي ‌رود در حوزه ميراث فرهنگي شهرستان کوثر امسال در دستور کار است.
 • سيري در استان ها

  مقبره وزير اعظم شاه اسماعيل صفوي
  1399/02/21
  گروه سيري در استانها:مقبره متعلق به سيد صدرالدين صفوي، وزير اعظم شاه اسماعيل صفوي است كه در جنگ چالدران با رشادت هاي فراوان به همراه 27 هزار نفر از سربازان رشيد اسلام در اين محل به شهادت رسيد.
 • کليساي زور زور در ماکو، بنايي که شهرت ملي و جهاني دارد

  کليساي زور زور در ماکو، بنايي که شهرت ملي و جهاني دارد
  1399/02/14
  گروه سيري در استانها: يکي از عبادتگاه هاي مسيحيان به نام کليساي زور زور در ماکو صحبت کنيم که در استان آذربايجان غربي قرار دارد، لازم به ذکر است که بدانيد کليساي زور زور يکي از کليساهايي است که نامش در فهرست ميراث جهاني يونسکو قرار دارد.
 • کرونا و تنگی نفس مطبوعاتی‌ها
  1399/01/31
  پیکر نحیف مطبوعات پس از دست به گریبان بودن با مشکلاتی همچون گرانی کاغذ، این بار گرفتار شیوع ویروس کرونا شده و فعالان این حوزه با آسیب‌های مضاعفی مواجه شده‌اند.
 • کارگر مستاصل، کارفرما ناچار
  1399/01/24
 • 10 نکته براي آسيب نديدن در خانه‌تکاني عيد
  1398/12/07
  گروه گزارش: بدن ما ظرفيت و تواني دارد و گاهي اوقات فراموش مي‌کنيم که براي تميز شدن صفر تا صد خانه، قرار نيست از سلامتمان عبور کنيم. چه کار کنيم که در خانه‌تکاني شب عيد بدنمان را فرسوده و کم‌توان نکنيم؟ ما گاهي اوقات فراموش مي‌کنيم که به بدنمان براي يک عمر زندگي نياز داريم و نبايد براي برق انداختن خانه، سلامت بدنمان را ناديده بگيريم. نکاتي در اين زمينه وجود دارد که هر يک از ما اگر به آن ها توجه کنيم، پس از شروع سال نو، به علت دردکمر، مشکلات تنفسي و ... به پزشک مراجعه نخواهيم کرد.
 • استرس کودکان ناشي از چه عواملي است
  1398/12/06
  گروه گزارش: تقريباً همه انسان‌ها استرس را تجربه مي‌کنند، استرس مکانيسمي طبيعي براي سازگاري بدن با شرايط دشوار است. اولين قدم براي شناخت استرس درک اين مسئله است که برخي حوادث بسيار بي‌اهميت و ناچيز براي بزرگسالان ممکن است باعث استرس شديد در کودکان گردد. اگرچه مقدار کمي استرس ممکن است مفيد باشد اما استرس بيش‌ازحد باعث آسيب‌هاي رواني طولاني‌مدت در کودکان مي‌شود؛ بنابراين کاهش استرس در کودکان از اهميت بالايي برخوردار است.
 • مدلينگ اينستاگرامي کودکان و ابعاد آن
  1398/11/24
  گروه گزارش: فعاليت در زمينه مدلينگ بيش از پيش در ايران رونق گرفته و کودکان در اين عرصه مشغول هستند که بايد با کنترل و محدوديت هايي همراه باشد.
 • نزديک شدن وحوش به مناطق مسکوني نتيجه نامهرباني انسان با طبيعت
  1398/11/16
  گروه گزارش: با آغاز فصل سرما و يخبندان خبرهايي از نزديک شدن حيوانات وحشي و درنده به ويژه گرگ‌ها به حريم شهرها، روستا و جوامع انساني به گوش مي رسد که يکي از دلايل اصلي آن يافتن غذا است. فصل زمستان، بارش برف و يخبندان علاوه بر بسته شدن جاده ها حواشي ديگري مانند نزديک شدن گرگ ها و شغال ها به حاشيه شهرها و روستاها را دارد که به کمک فضاي مجازي فيلم و عکس‌هاي آن بين مردم دست به دست مي شود و با توجه به اينکه در شهرستان‌هاي اطراف ابهر سال‌هاي گذشته خبرهايي از حمله گرگ به افراد وجود داشت اين امر موجب ترس و دلهره مردم به ويژه ساکنين شهرک هاي اطراف و حاشيه شهرها شده است.
 • 10 توصيه براي سلامت رواني در استفاده از رسانه‌ها
  1398/11/16
  گروه گزارش: يک کارشناس رسانه با ارائه‌ي 10 توصيه براي سلامت رواني در استفاده رسانه‌اي و شبکه‌هاي اجتماعي، به کاربران پيشنهاد داده است، سطح ارتباطي خود با رسانه¬‌ها به‌خصوص شبکه¬‌هاي خبري را در حد نياز ضروري خود تقليل دهند. او همچنين توجه به اين نکته را ضروري دانسته است که مخاطبان خبرها و اطلاعات خود را تنها از منابع موثق دريافت کنند.
 • غفلت از دو سال طلايي و يک عمر
  1398/11/03
  گروه گزارش: توانايي‌هاي بالقوه نوزاد بيش از آن چيزي است که تصور مي‌شود به همين دليل است که روانشناسان معتقدند دو سال ابتداي زندگي هر انساني طلايي‌ترين زمان براي شکل‌گيري شخصيت افراد است که در آينده در پست‌هاي مختلف ايفاي نقش خواهد کرد و بر اين اساس به نقش والدين در اين زمينه تاکيد دارند.توانمندي‌هاي بالقوه نوزاد با رفع نيازهاي اوليه و مراقبت‌هاي افراد آموزش ديده شکل مي گيرد و بي توجهي به هر يک از اين موارد منجر به عقب ماندن کودک در هر يک از توانمندها مي‌شود .
 • تفريحات زمستاني پرنشاط اما خطرناک در صورت بي‌احتياطي
  1398/11/03
  گروه گزارش: جلوه‌هاي دلپذير زمستان بر پهنه گسترده‌اي از ايران، بسياري از ساکنان شهرها را براي بازي و تفريح جلب مي‌کند وسوسه‌اي که در صورت عدم توجه به موارد احتياط و ايمني مي تواند حوادث تلخي را رقم بزند. بازي‌ها و ورزش‌هاي زمستاني به اشکال مختلف از گذشته‌هاي دور در نقاط سردسير ايران رواج داشته و به محض آنکه زمين با لايه‌اي از دانه‌هاي پاک برف سپيدپوش مي‌شد افراد از کودکان و نوجوانان و گاهي حتي بزرگسالان رهسپار کوه و دشت شده و از تفرج در برف و يخبندان لذت مي‌بردند.
 • 15 توصيه براي کاهش استرس در ايام امتحانات
  1398/10/24
  گروه گزارش: استرس امتحانات طبيعي و بسيار رايج است. طبيعي است که نگران عملکرد خود باشيد و به اين فکر کنيد که آماده نيستيد و يا وقت کافي براي مطالعه نداريد.
 • سرزنش با فرد افسرده چه مي‌کند
  1398/10/11
  گروه گزارش: متخصص اعصاب و روان گفت: انتقاد و سرزنش فرد مبتلا به افسردگي، نه تنها موجب کاهش اعتماد به نفس او خواهد شد بلکه احساس پوچي و بي ارزشي در بيمار ايجاد مي‌کند که مي‌تواند عواقب ناخوشايندي به دنبال داشته باشد.
 • شارلاتانيزم سلامت مردم را به خطر مي اندازد
  1398/10/03
  گروه گزارش: حميدرضا اشراقي دبير انجمن پديدار شناسي سلامت گفت: »گارد ما نسبت به طب سنتي بسته است، 150 سال پيش هم که طب نوين وارد کشور شد همين مقاومت را طب سنتي در برابر طب نوين داشته است، متاسفانه مشکل اينجاست که ما هم اکنون استانداردي براي تعريف طبابت نداريم، بايد فرصت براي کارآزمايي باليني داد.«
 • اينترنت جهاني چطور بستر ايجاد اغتشاش توسط اشرار شد
  1398/09/07
  گروه گزارش: برخي فکر مي کردند که با قطعي اينترنت جهاني زندگي مردم کشورمان مختل مي شود اما در اين زمان بانک ها و اداراتي که کار خدمات رساني به مردم را انجام مي دادند به فعاليت خود ادامه دادند.
 • رژيم غذايي مخصوص سالمندان
  1398/07/18
  گروه گزارش: دکتر سيد مرتضي صفوي ،استاد دانشگاه و متخصص تغذيه با تاکيد بر اهميت توجه به تغذيه در دوران سالمندي، گفت:» در حال حاضر تعداد سالمندان کشور در حال افزايش است بنابراين سلامت اين گروه از افراد جامعه بسيار حائز اهميت است.
 • 10 عادت سالم براي رسيدن به تناسب اندام
  1398/07/04
  گروه گزارش: تحقيقات ثابت کرده که تمرين يوگا يکي از بهترين فرم هاي ورزشي براي ذهن و روان شماست. طبق مطالعات، زنان داراي اضافه وزن که پيش از خواب، يوگا را وارد برنامه شبانه خود مي کنند، به طرز چشمگيري شاهد کاهش وزن خواهند بود.
 • ترفندهاي تنظيم خواب بچه مدرسه‌اي‌ها
  1398/07/03
  گروه گزارش: خيلي از بچه‌ها به تعطيلات عادت کرده‌اند و دير مي‌خوابند و نمي‌توانند صبح بدون غر و لند و به موقع بيدار شوند. بسياري از والدين هستند که در مقابل اين وضعيت ناراحت هم مي‌شوند ولي اقدام موثر و قاطعي ندارند. علت‌هايي هست که باعث دير خوابيدن بچه‌ها و اذيت شدن آن‌ها مي‌شود. بايد اين دلايل را بشناسيم تا محصلان هم به موقع بخوابند و هم روز درسي بهتري داشه باشند.
 • بادرشبو اعجاز طبيعت در دل باغ‌هاي اروميه
  1398/06/28
  گروه گزارش: بادرشبو گياهي يکساله و معطر با گل‌هاي ياسمني است که با توجه به خواص کم‌نظير دارويي و سودآوري آن مي‌توان از اين گياه به عنوان معجزه طبيعت در اروميه نام برد.
 • افزايش جمعيت سالمندي مساله اجتماعي آينده
  1398/06/13
  گروه گزارش: بنا بر آمارها، کشورمان در 15 سال آينده با افزايش قابل توجه جمعيت سالمندي رو به رو خواهد شد.
 • نسيم اميد بر کرانه درياچه اروميه
  1398/06/13
  گروه گزارش: اگرچه دلواپسان اينگونه وانمود مي‌کنند که بارندگي‌هاي مناسب اوايل سال جاري موجب بهبود وضعيت درياچه اروميه شد اما از نظر کارشناسان تسهيل ورود آب به پيکره درياچه از طريق لايروبي رودخانه‌هاي منتهي به درياچه و مديريت مصرف آب از دلايل اصلي حال و روز خوش درياچه است و با بهره‌برداري از طرح‌هاي ستاد احيا، وضعيت اين زيست بوم روز به روز بهتر هم خواهد شد.
 • اردبيلي ها پيشگام در کمک به نيازمندان
  1398/06/06
  گروه گزارش: کمک به نيازمندان وگره گشايي از مشکلات آنان يکي از کارهاي حسنه و خدا پسندي است که در احاديث و گفتار ائمه اطهار(ع) نيز همواره با آن اشاره شده است که اين کار بيانگر روح لطيف و بلند آدمي است .
 • چرا بچه‌هايي که با خاک و گِل بازي مي‌کنند سالم‌تر و قوي‌ترند
  1398/05/15
  گروه گزارش: همه‌ي ما مي‌توانيم روزهاي کودکي را به ياد بياوريم که با خاک و گل بازي مي‌کرديم و چقدر خلاقيت داشتيم.
 • احساسات منفي و تاثير وحشتناک آن بر بدن
  1398/04/25
  گروه گزارش: وقتي نتوانيم احساسات منفي خود را تخليه کنيم، اين مسأله به صورت مشکلات جسمي بروز پيدا مي‌کند. بدن ما روش‌هاي خودش را براي صحبت با ما دارد و گاهي مشکلات و بيماري‌هاي جسمي ما با احساسات ما مرتبط هستند.
 • کمبود نقدينگي و سرمايه در گردش از مشکلات اصلي واحد‌هاي توليدي اردبيل است
  1398/04/25
  گروه گزارش: رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبيل گفت: کمبود نقدينگي و سرمايه در گردش از مشکلات اصلي واحد‌هاي توليدي استان اردبيل است رامين صادقي اظهار کرد: با توجه به بررسي‌هاي کارشناسي انجام يافته از واحد‌هاي توليدي سطح استان اردبيل کمبود نقدينگي و سرمايه در گردش جزو اصلي‌ترين دغدغه‌هاي واحد‌هاي توليدي استان است.
 • با ترس‌هاي عجيب کودکان چگونه برخورد کنيم
  1398/04/13
  گروه گزارش: بياييد براي شروع پرونده امروز چند تيتر عجيب را با هم مرور کنيم، تيترهايي که با يک جست‌وجوي ساده در فضاي اينترنت با آن مواجه مي‌شويد: »کودکي که از ترس حضور هيولاها در اتاقش نمي خوابد«،»کودکي که ادعا مي‌کند موجوداتي را مي بيند که ديگران نمي بينند و با آن‌ها صحبت مي‌کند« و ده‌ها تيتر و مطلب ديگر درباره جهان ناشناخته و عجيب ارواح و هيولاها در دنياي کودکانه.حتما با ديدن اين تيترها و خواندن اين خبرها، برايتان اين سوال پيش آمده است که اين موضوعات چقدر حقيقت دارد؟! در اين پرونده قصد نداريم درباره درست و غلط بودن اين باورها براي شما صحبت کنيم.موضوع اصلي اين پرونده، جهان ادعاها و ترس‌هاي ماوراءلطبيعه کودکان ماست، اين که چرا کودکان مي‌گويند موجوداتي مثل جن، هيولا و روح آن‌ها را آزار مي‌دهند، مي‌ترسانند يا کتک مي‌زنند و به آن‌ها دستور مي‌دهند و بهترين عکس‌العمل والدين در اين مواقع بايد چگونه باشد؟ در اين پرونده تا جايي که توانسته‌ايم ابعاد مختلف اين موضوع را بررسي کرده‌ايم.
 • 10 نکته ضروري مخصوص پدر و مادرهاي شاغل
  1398/04/05
  گروه گزارش: در مطلب زير چند ترفند که توسط افراد مختلف به کار گرفته شده است و به آن‌ها در ايجاد تعادل در کار و زندگيشان کمک کرده است، ارائه مي‌شود.
 • صادرات چاقوي زنجان در هاله‎اي از ابهام
  1398/04/05
  گروه گزارش: در حال حاضر وضعيت صادرات چاقوي زنجان مطلوب نبوده و قوانين درستي در اين زمينه براي حمايت از صنعتگران وجود ندارد.
 • فلامينگوها طلاي زنده درياچه اروميه را مي خورند
  1398/03/20
  گروه گزارش: فلامينگوها اين روزها محل ورود آب شيرين به درياچه اروميه را به دليل کاهش غلظت شوري آب، افزايش تعدادآرتميا و کاهش پديده کريستاليزاسيون براي زندگي انتخاب مي‌کنند.
 • راهکار‌هاي تربيت کودک خوش بين
  1398/03/13
  گروه گزارش: کودکان بسياري از چيزها را به طور تقليدي از ديگران ياد مي‌گيرند. خوش‌بيني ريشه‌هايش را از خانواده مي‌گيرد و برعکس. اگر دلتان مي‌خواهد که فرزندتان خوش‌بين بار بيايد،‌ از خودتان شروع کنيد.همه ما دوست داريم که کودکان‌مان را خوش‌بين و مثبت‌انديش بار بياوريم،‌ چرا که مي‌دانيم منفي‌نگري بيشتر از هر کس و هر چيز به خود آنها آسيب مي‌رساند، ‌اما سوالي که در اينجا مطرح مي‌شود اين است که چرا بايد به اين مساله توجه داشته باشيم و مثبت‌انديشي کودکان چه اهميتي دارد؟
 • خانه دار شدن آرزويي که هر روز قد مي‌کشد
  1398/02/11
  گروه گزارش: خريد خانه يکي از روياهاي دوردست خانواده‌ها و جوانان ايراني است آرزويي که با افزايش قيمت و تورم رفته رفته قد کشيده و ديوارش بلندتر مي‌شود. زوج جواني که به نظر مي‌رسد کمتر از 5 سال از زندگي مشترک شأن را تجربه کرده‌اند، وارد بنگاه املاک مي‌شوند و پس از چند دقيقه صحبت، خارج مي‌شوند و به بنگاه ديگري سر مي‌زنند و همين روال ادامه دارد.
 • چند توصيه براي بهبود سلامت روان در بهار
  1398/02/04
  گروه گزارش: براي بسياري از افراد بهار زماني براي شروعي دوباره و تجديد انرژي به شمار مي‌رود، اما تغييرات فصلي و آب و هوايي در اين فصل مي‌تواند بر خلق و خو و سلامت روان افراد تاثير بگذارد.
 • بلاک خانواده توسط فضاي مجازي

  بلاک خانواده توسط فضاي مجازي
  1397/11/02
  گروه شبكه هاي اجتماعي:گسترش فضاي مجازي، خانواده ها را بلاک کرده و تلگرام، به تله گرامي خانواده هاي ايراني تبديل شده و عکس هاي سلفي تنها، جاي دورهمي ها را گرفته است. کيوسک‌ هاي زردرنگ کنار خيابان، يک زماني تنها راه ارتباطي ما بودند، همان‌ هايي که مقابلش صف مي کشيديم و گاهي دنبال پول خرد مي ‌گشتيم تا به کسي زنگ بزنيم و احوالي از او بپرسيم اما شايد فکرش را هم نمي کرديم که زماني فرا برسد که ديگر نيازي به پرسيدن اين سوال هم نباشد و شبکه هاي اجتماعي در فضاي مجازي، هر لحظه بروز بودن ما را به همه نشان دهند. گاهي که مکالمه تلفني مان به درازا مي کشيد، فرد منتظر بيرون اتاقک، با سکه دم دستش به شيشه مي کوبيد که لطفا زودتر تمام کن، اما در فضاي مجاي، ديگر کسي نيست که طولاني شدن گفتگوهايمان را گوشزد کند، ديگر مزاحمتي براي ما نيست، مي توانيم ساعت ها در اين فضاي مجازي سرگردان باشيم.
 • لذتِ زندگي ساده و خلوت

  لذتِ زندگي ساده و خلوت
  1397/11/02
  گروه گزارش: در اين دنياي شلوغ و سريع، همواره اين توصيه‌ها را شنيده‌ايم که کمتر داشته‌باشيم، کمتر خرج کنيم و کمتر نيازمند باشيم. اين سبک زندگي در فرهنگ ما تقريبا به عنوان ساده‌زيستي سابقه دارد و به‌راحتي مي‌تواند ما را در مسيري هدايت کند که پاسخ گوي بخش قابل توجهي از تشويش ذهن‌مان در جهان پرشتاب امروز باشد.
 • يک کالا با چند قيمت، چرا؟

  يک کالا با چند قيمت، چرا؟
  1397/10/30
  گروه گزارش: طبق گزارش ميداني از سطح بازار، نکات جالبي از پديده گرانفروشي و افزايش قيمت‌ها به چشم مي‌خورد و آن گران‌تر فروشي است، پديده به اصطلاح گران‌تر فروشي يک نوع سودجويي از وضعيت موجود است.
 • کودکان قربانيان خاموش آزار

  کودکان قربانيان خاموش آزار
  1397/09/13
  گروه روانشناسي: کودکان ضعيف ترين و بي دفاع ترين قربانيان خشونت هستند و در شرايطي که زمينه هاي گوناگوني براي بروز خشونت عليه اين قشر وجود دارد؛ کودک آزاري توسط پدران و مادران پديده اي است که تنها پناهگاه امن فرزندان را از آنان سلب مي کند.
 • فرمول داشتن افکار مثبت چيست

  فرمول داشتن افکار مثبت چيست
  1397/08/15
  گروه روانشناسي: دغدغه‌هاي زندگي بسيارند و استرس زيادي به همراه دارند. چگونه با اين مسائل کنار بياييم؟ با افکار و گفتگوهاي منفي فقط و فقط شرايط را براي خود و ديگران سخت‌تر مي‌کنيم. اين انتخاب ما است که چگونه مسائل را ببينيم. پيشامدي مي‌تواند بسيار ناگوار باشد اما اين شماييد که تعيين مي‌کنيد نيمه‌ي بد آن بر شما تاثير بگذارد يا نيمه‌ي خوب آن. ديدي که به اين پيشامدها داريد تاثير به سزايي در زندگي و سلامت‌تان دارد. بهتر است با تفکر مثبت، جنبه‌ي غالب هر رخداد را به شکل مثبت تعبير کنيم و از منافع بسيار آن در زندگي بهره ببريم و زندگي را براي خود و نزديکان‌مان زيباتر جلوه دهيم. در اين مطلب خواهيم گفت که چگونه مي‌‌توانيم افکار مثبت داشته باشيم.
 • چگونه يك مادر شاد و خوشبخت باشيد

  چگونه يك مادر شاد و خوشبخت باشيد
  1397/08/09
  گروه روانشناسي: كودكان با خود شادي مي‌آورند و با وجود تمام مشغله‌ها و مسئوليت‌هايي كه روي دوش والدين خود مي‌گذارند، مي‌توانند شادترين لحظات را نيز براي آنها به وجود آورند و به زندگي آنها رنگ و طراوت بيشتر ببخشند.
 • راهکارهايي براي تقويت تاب‌آوري در برابر مشکلات زندگي

  راهکارهايي براي تقويت تاب‌آوري در برابر مشکلات زندگي
  1397/08/02
  گروه روانشناسي: يک کارشناس ارشد روانشناسي با تاکيد بر تقويت تاب¬‌آوري در برابر مشکلات زندگي به عنوان راهکاري براي ارتقاي سلامت روان افراد جامعه، گفت: با افزايش و بهسازي اين ويژگي¬‌ها در کودکان، نوجوانان و جوانان که پايه و بنيان آينده يک جامعه هستند و همينطور بهسازي زيرساخت¬‌هاي سلامت جامعه، مي‌¬توان با سرمايه‌¬گذاري در سطح آموزش و پرورش، دانشگاه، محيط کار و با آموزش مهارت‌¬هاي ضروري به والدين، معلمان، اساتيد و کارفرمايان، سطح دانش جامعه را نسبت به اهميت افزايش تاب‌آوري ارتقاء داد.
 • آيا به هر چي فکر کنيم سرمان مي آيد

  آيا به هر چي فکر کنيم سرمان مي آيد
  1397/07/24
  گروه روانشناسي: شنيده‌ايد مي‌گويند زندگي بالا و پايين دارد و ما را با خودش تاب مي‌دهد اما اين جمله کاملاً غلط است بلکه اين ما هستيم که زندگي‌مان را با افکار مثبت و يا منفي‌مان بالا و پايين مي‌کنيم.
 • شش راهکار براي کنترل کودکان در استفاده از موبايل

  شش راهکار براي کنترل کودکان در استفاده از موبايل
  1397/07/17
  گروه گزارش: محققان در بررسي هاي اخير خود نسبت به استفاده کودکان ابتدايي از تلفن همراه در طول زمان مدرسه دريافتند که تلفن همراه امنيت کودکان را در برابر کودک آزاران و زورگيران افزايش نداده و براي آنها خطرسازتر است.
 • والديني که فرزندشان حرف بد مي زند بخوانند

  والديني که فرزندشان حرف بد مي زند بخوانند
  1397/07/16
  گروه روانشناسي: کودک سه‌ساله در مهماني پشت سر هم مي‌گويد آشغال! و والدين او سرخ و سفيد مي‌شوند، پشت چشم نازک مي‌کنند يا سر کودک داد مي‌کشند. آن‌ها نمي‌دانند چطور از ميزبان عذرخواهي کنند. مرتب مي‌گويند ببخشيد، ببخشيد. ميزبان هم سعي مي‌کند رفتار خود را کنترل کند و مي‌گويد عيبي ندارد. اما معلوم است که او هم ناراحت شده است. پرسش اين است که وقتي کودکي اين حرف‌ها را مي‌زند چه بايد کرد؟
 • فراموشي زنگ خطر جدي براي سالمندان

  فراموشي زنگ خطر جدي براي سالمندان
  1397/07/10
  گروه روانشناسي: بيماري فراموشي که آلزايمر خوانده مي‌شود، يک نوع اختلال عملکرد مغزي است که بتدريج توانايي ‌هاي ذهني بيمار مبتلا به آن تحليل مي‌يابد و بارزترين نوع زوال عقل اختلال حافظه ‌است. اختلال حافظه بتدريج ايجاد شده و پيشرفت مي‌کند، در ابتدا اختلال حافظه به وقايع و آموخته‌هاي اخير محدود مي‌شود ولي بتدريج يادآوري خاطرات قديمي هم آسيب مي‌بينند.
 • شايع‌ترين اختلالات روان در دانشجويان سال اولي

  شايع‌ترين اختلالات روان در دانشجويان سال اولي
  1397/07/03
  گروه روانشناسي: طبق يک مطالعه بين‌المللي جديد، يک سوم از دانشجويان سال اولي دانشگاه‌هاي سراسر جهان علائم اختلالات رواني را از خود بروز مي‌دهند.
 • اسباب‌ بازي‌هايي که مرگ را ارمغان مي‌آورند

  اسباب‌ بازي‌هايي که مرگ را ارمغان مي‌آورند
  1397/07/03
  گروه گزارش: موادي در اسباب بازي ها هستند که سمي و مضر شناخته شده اند؛ يکي ازاين مواد، سرب است. سرب، مي تواند بر مغز انسان اثر تخريبي برگشت ناپذيري بگذارد.
 • چند نکته مهم را درباره وسواس بدانيد

  چند نکته مهم را درباره وسواس بدانيد
  1397/06/27
  گروه روانشناسي: سبزي‌ها را دوباره بشويم؟ يک بار ديگر ببينم کليدم را برداشتم؟ يعني به سرطان مبتلا شده‌ام؟ يک‌بار ديگر اين صفحه را بخوانم؟ اين سوالات يا سوالات مشابه، چقدر در طول روز به ذهن‌تان مي‌آيد؟ اگر بارها و بارها سوالاتي شبيه اين‌ها در ذهن‌تان ايجاد مي‌شود، شايد به وسواس مبتلا شده باشيد و وقت آن رسيده که براي رهايي از اين افکار آزاردهنده، به روانپزشک مراجعه کنيد. دکتر محمدرضا شالبافان ، روانپزشک و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران، شما را با اختلال وسواس جبري آشنا مي‌کند.
 • فوايد عجيب گِل بازي براي کودکان

  فوايد عجيب گِل بازي براي کودکان
  1397/06/19
  گروه روانشناسي: خاک و گِل‌بازي، نوعي تجربه بازي طبيعي براي کودکان است. گِل نرم است. کودک آن را فشار مي‌دهد، مي‌کوبد، مي‌اندازد و به آن هر شکلي که دلش مي‌خواهد مي‌دهد.
 • جنب و جوش کم رمق جولايي

  جنب و جوش کم رمق جولايي
  1397/06/12
  گروه گزارش: نساجي سنتي آذربايجان غربي يا »جولايي« که لغت آن در زبان کردي به جنب و جوش معني مي شود، در آستانه انقراض قرار دارد؛ صنعتي که نامش را از تحرک فراوان در هنگام بافتن وسايل مختلفي چون سجاده، پشه بند، لباس مردانه کردي و غيره گرفته است.
 • با اين اهداف هرگز ازدواج نکنيد

  با اين اهداف هرگز ازدواج نکنيد
  1397/06/12
  گروه روانشناسي: برخي از افراد ازدواج را وسيله‌اي مي‌دانند براي رسيدن به اهدافي که در ذهن دارند؛ اهدافي غير از هدف‌هاي زناشويي. ازدواج با هدف‌ هاي اشتباه فرد را بعد از ازدواج دچار سرخوردگي و احساس شکست در زندگي مشترک خواهد کرد. مي‌توانيد برخي از اين اهداف انحرافي در ازدواج را در ادامه اين مقاله بخوانيد.
 • چگونه صبر کردن را به کودک آموزش دهيم

  چگونه صبر کردن را به کودک آموزش دهيم
  1397/05/28
  گروه روانشناسي: کارشناس مشاوره معاونت اجتماعي، سروان مريم پويانفر: صبر از مفاهيمي است که نقشي بسيار مثبتي در زندگي انسان و حفظ سلامت رواني او دارد. صبر به معني مقاومت در برابر سختي‌ها و از دست ندادن تاب و قرار است، که اگر در وجود انسان نباشد، زندگي کردن و تعامل با ديگران را براي او مشکل مي‌کند.هيچ کس دوست ندارد صبر کند، به خصوص کودکان. از نظر علم تمرين صبر در کودکان بسيار دشوار است. چون آنها طوري متولد شده‌اند که بلافاصله نيازهاشان را اعلام کنند، پس اگر بتوانيد اين هنر را به فرزندانتان بياموزيد، بزرگترين خدمت را درحق آنها كرده و به موفقيت و حفظ تعادل رواني‌شان در زندگي فردي و اجتماعي کمک کرده‌ايد.
 • جوانان همچنان دنبال شغل هستند

  جوانان همچنان دنبال شغل هستند
  1397/05/14
  گروه گزارش: بررسي آمارها نشان مي‌دهد که عملکرد دولت در زمينه کاهش نرخ بيکاري در کشور نه‌تنها تأثيرگذار نبوده بلکه نسبت به سال گذشته افزايش‌يافته و جوانان همچنان دنبال شغل و فرار از بيکاري هستند. يکي از به‌روزترين موضوعات کنوني کشور که جزو چالش‌ها نيز به شمار مي‌رود بيکاري و کمبود فرصت‌هاي شغلي است، اشتغالي که نه يافت مي‌شود و نه اجازه مي‌دهد تا جوانان به آينده‌اي روشن دل‌خوش باشند.
 • چرا نبايد عکس فرزندمان را در شبکه هاي اجتماعي منتشر کنيم

  چرا نبايد عکس فرزندمان را در شبکه هاي اجتماعي منتشر کنيم
  1397/05/07
  گروه روانشناسي: روانشناس کودک و نوجوان، نيره حاجي عليان:امروزه در شبکه هاي مجازي نظير اينستاگرام، فيس بوک و ... عکس هايي از لحظات جزئي کودکان قابل مشاهده است. بسياري از کودکان نخستين حضور خود در شبکه هاي مجازي را به‌صورت لکه‌هاي خاکستريِ پراکنده بر روي عکس‌هاي فراصوت تجربه مي‌کنند که حتي پيش از تولد آن‌ها در صفحات مجازي قرار داده شده است. در همه دنيا پليس به والدين اخطار مي‌‏دهد که عکس فرزندان‌‏شان را در شبکه‌‏هاي اجتماعي منتشر نکنند. در اين مقاله به دلايل اين هشدار مي پردازيم.
 • اختلاف سن در ازدواج از چه قدر به بالا بد است

  اختلاف سن در ازدواج از چه قدر به بالا بد است
  1397/04/30
  گروه روانشناسي: دوره اي که مردان 10 تا 20 سال از زنان بزرگ تر بودند گذشته است. در حال حاضر چيزي که در ازدواج هاي امروزي بيشتر به چشم مي خورد تفاوت سني هم سن و يا بزرگتر بودن دختر از پسر است. مسئله ي بسيار مهمي که اين روزها در ازدواج پيش پا افتاده شده است. تفاوت سني عاملي است که در کنار تفاوت هاي اخلاقي، شخصيتي و ظاهري اختلافات زناشويي را تشديد مي کند. آنچه در اين ميان اهميت دارد اين است که اختلاف سني زن و مرد نبايد آنقدر زياد باشد که در مسائل اساسي زندگي شان نظير عقايد و ارزش ها، ارتباط با اقوام و دوستان، تفريحات و سرگرمي ها شکاف زيادي را ايجاد کند چرا که تفاوت فاحش نگرش در اين حوزه ها باعث بروز اختلافات و يا دلسردي هايي در زندگي زناشويي مي شود. اختلاف سني زياد در کنار بلوغ فکري و پختگي پايين زوجين، مي تواند باعث به وجود آمدن مشکلات جدي و مهم در رابطه شده، به رابطه زناشويي آسيب وارد کرده و آن را از مسير اصلي خود دور کند. فرقي نمي کند که خانم باشيد يا آقا، تفاوت سني فاحش مي تواند در ازدواج براي شما مشکل ساز شود. اين چيزي است که عقل سليم آن را تاييد مي کند، اما اختلاف سن از چه قدر به بالا بد است؟
 • برگزاري نمايشگاه بين المللي صنايع و ماشين_آلات کشاورزي موثر در توسعه پايدار بخش کشاورزي

  برگزاري نمايشگاه بين المللي صنايع و ماشين_آلات کشاورزي موثر در توسعه پايدار بخش کشاورزي
  1397/04/24
  گروه گزارش: نمايشگاه ماشين آلات کشاورزي و ادوات وابسته به آن، سالانه در استان برگزار مي شود که اين بار دهمين نمايشگاه بين المللي صنايع کشاورزي، باغباني نهاده ها، آبياري و آبرساني، دام و طيور، ابزيان و دامپزشکي از 22 لغايت 25 آبان ماه سال جاري در اروميه بر پا خواهد شد.
 • بيماري‌هاي رواني از نبود آمار تا دلايل ابتلا

  بيماري‌هاي رواني از نبود آمار تا دلايل ابتلا
  1397/04/24
  گروه روانشناسي: در حال حاضر 5 مرکز نگهداري شبانه روزي بيماران رواني مزمن و يک بيمارستان رواني با حدود 90 تخت بستري، براي اين بيماران وجود دارد که براي جمعيت بيش از 3 ميليون نفري آذربايجان غربي بسيار کم است. همگي بايد بپذيريم که بيماري هاي اعصاب و روان همانند بيماري هاي جسمي پراهميت بوده و در بسياري از موارد حتي علت اصلي بيماري هاي جسمي نيز شناخته مي شوند، بيماران روحي و رواني همچون بيماران جسمي، در سطوح گوناگون قابل درمان هستند. همچنان موانع بسياري بر سر راه ارائه ي آمارهاي رسمي از وجود بيماران روحي و رواني در آذربايجان غربي وجود دارد، به طوريکه در حال حاضر آمار دقيقي از تعداد اين بيماران ارائه نمي شود
 • حمايت از کودکان اولويت قضايي يا اجتماعي

  حمايت از کودکان اولويت قضايي يا اجتماعي
  1397/04/17
  گروه روانشناسي: حقوقدان واستاد دانشگاه ، شهرام نورمحمدي: هدف آن لايحه حمايت از كودكان و نوجوانان، حمايت از افراد زير 18 سال، اعم از کودکان بزه‌ديده، در معرض خطر و بزهکاري است که درمعرض بزه‌ديدگي هستند. حقوق كودك از موضوعاتي است كه اين روزها و با توجه به اتفاقات اخير از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.
 • ۱۲۰ محصول سلول های بنیادی وارد بازار جهان می شود

  ۱۲۰ محصول سلول های بنیادی وارد بازار جهان می شود
  1397/04/14
  معاون تجاری سازی ستاد سلول های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: با توجه به اقدامات انجام شده از سوی شرکت های مختلف، تا 10 سال آینده،120 محصول سلول های بنیادی وارد بازار جهان می شود.
 • تمام فوايد سالم تنفس عميق را بشناسيد

  تمام فوايد سالم تنفس عميق را بشناسيد
  1397/04/03
  گروه روانشناسي: محققان دانشگاه نورث وسترن مي گويند يک تنفس عميق از راه بيني مغز را تقويت و حافظه را سريع تر مي کند. اگر هر روز پنج تا ده دقيقه وقتتان را با تمرکز لازم و حضور ذهن صرف تنفس عميق بکنيد، شاهد 6 مزيت شگفت انگيز آن خواهيد بود: کنترل استرس و اضطراب: پژوهشگران علوم پزشکي در آکادمي آمريکايي پزشکان خانواده مي گويند تنفس عميق موثرترين راه کار براي کاهش استرس است. به گفته آنها، در تکنيک تنفس عميق لازم است که روي يک سطح صاف به پشت دراز بکشيد يک دست خود را روي معده و دست ديگر را روي قفسه سينه خود قرار دهيد. در اين وضعيت به آرامي نفس بکشيد و مطمئن شويد که در حين تنفس معده اندکي بالا بيايد.
 • خسارت بيش از 914 ميليارد توماني به بخش كشاورزي آذربايجان غربي

  خسارت بيش از 914 ميليارد توماني به بخش كشاورزي آذربايجان غربي
  1397/03/20
  گروه گزارش: آذربايجان غربي در منطقه اي کوهستاني واقع شده از اين رو با کاهش دما در روزهاي اول سال و سرمازدگي بهاري، خسارت کلاني به فعالان عرصه کشاورزي وارد مي شود به طوري كه با توجه به شرايط آب وهوايي استان ، سالانه بخش مهمي از توليدات محصولات کشاورزي و دامي با بروز خسارت و بلاياي طبيعي از دسترس خارج مي شود که مي توان با شناسايي و کاهش عوامل خطر در بروز خسارت به توسعه پايدار در توليد محصولات کشاورزي و دامي دست يافت.
 • هشدار درخصوص کودک‌آزاري در معابرشهري

  هشدار درخصوص کودک‌آزاري در معابرشهري
  1397/03/13
  گروه روانشناسي: رئيس اورژانس اجتماعي کشور با بيان اينکه هرجا فردي متوجه شود آسيبي کودکي را تهديد مي‌کند، موظف است اين موارد را به نهادهاي قضايي گزارش دهد، گفت: بر اساس قانون حمايت از حقوق کودکان، در صورتي که اين فرد از گزارش اين دست اتفاقات امتناع کند برايش تا شش ماه حبس پيش بيني شده است. رضا جعفري با اشاره به دلايل مطرح نشدن حوادثي همچون آزارهاي جنسي و پنهان کردن آنها اظهار کرد: از جمله دلايلي که افراد در مورد اين مسئله صحبت نمي‌کنند، اين است که مي‌ترسد اگر اين موضوع گفته شود، شخص متجاوز ميزان خشونت خود را افزايش دهد. همچنين ممکن است آنها فکر کنند که مورد تهديد واقع خواهند شد.
 • اضطراب هميشه نشانه بيماري رواني نيست

  اضطراب هميشه نشانه بيماري رواني نيست
  1397/03/06
  گروه روانشناسي: يک روانشناس باليني گفت: داشتن احساساتي همچون نگراني، ناراحتي، اضطراب و استرس هميشه نشانه هاي نوعي از اختلال روان نيست. اين احساسات طبيعي است اما اگر اين موارد سبب اختلال در زندگي فرد شود، مي تواند نشانه نوعي بيماري روان باشد.
 • نشانه هاي جسمي افسردگي را بشناسيد

  نشانه هاي جسمي افسردگي را بشناسيد
  1397/03/01
  گروه روانشناسي: نشانه هاي جسمي افسردگي گاهي ناديده گرفته مي شوند يا با برخي بيماري هاي ديگر به اشتباه گرفته مي شوند. نشانه هاي جسمي افسردگي را بشناسيد تا بتوانيد زودتر به وجود بيماري در خود پي ببريد. افسردگي علاوه بر اينکه در روحيه فرد مبتلا تاثير مي گذارد، داراي علائم جسمي و فيزيکي هم هست که در ادامه به مهم ترين علائم جسمي افسردگي مي پردازيم.
 • سلامت روان را جدي بگيريم

  سلامت روان را جدي بگيريم
  1397/02/16
  گروه روانشناسي: داستان از اينجا شروع شد؛ اعتراف به قتل خواهرزاده ي سه ساله، خاله مريم هيچ توضيحي درباره علل و انگيزه خود بيان نمي کند، اما عمق فاجعه را مي توان در چشمهايش نظاره گر شد؛ قتلي که بسياري از رسانه هاي اجتماعي را شگفت زده و متاثرکرد. تصور قتل خواهرزاده اي سه ساله به دست خاله با ضربات چاقو يا شکنجه سه کودک بي دفاع توسط نامادري، اخباري هستند که وجدان هر انساني را جريحه دار کرده و موجب بهت و حيرت عمومي مي شود.
 • خواب مناسب باعث رشد قدي کودکان مي‌شود

  خواب مناسب باعث رشد قدي کودکان مي‌شود
  1397/01/21
  گروه روانشناسي: يک متخصص طب ايراني با اشاره به تاثير قابل توجه خواب مناسب بر رشد کودکان، اظهار کرد: در حالي که رشد کودکان به ويژه رشد قدي آن‌ها از دغدغه‌هاي خانواده‌هاست، اما تاثير خواب در رشد آنها ناديده گرفته مي‌شود. سيدکاظم کاظميني با اشاره به اهميت توجه به مسئله خواب مناسب، اظهار کرد: يکي از موضوعات مهمي که در حفظ سلامتي انسان نقش اساسي دارد و کمتر به آن توجه مي‌شود، مسئله خواب است؛ چرا که خواب مناسب در کاهش بروز بيماري‌ها موثر است .
 • فوائد اجتماعي بودن براي سلامتي

  فوائد اجتماعي بودن براي سلامتي
  1396/12/13
  گروه روانشناسي: انسان‌ها در گروه‌هاي اجتماعي به دنيا مي‌آيند و تمام زندگي‌شان را در بخشي از يک جامعه مي‌گذرانند و به همين خاطر نمي‌توان عنصر اجتماع را از تکامل فرد حذف کرد.
 • راه هاي عشق ورزيدن به كودكان

  راه هاي عشق ورزيدن به كودكان
  1396/12/06
  گروه روانشناسي: کارشناس باليني، دکتر پروانه صفايي مقدم: کودک خود را در آغوش بگيريد، براي او هديه بخريد و با او همبازي شويد و به او عشق بورزيد. در ادامه رازهايي درباره نحوه عشق‌ورزي به کودک دلبندتان را براي شما عزيزان ارائه کرده‌ايم. کودک خود را در آغوش بگيريد، براي او هديه بخريد و با او همبازي شويد و به او عشق بورزيد. در ادامه رازهايي درباره نحوه عشق‌ورزي به کودک دلبندتان را براي شما عزيزان ارائه کرده‌ايم. با تشويق کودک، به او مي‌آموزيد که بيشتر اوقات، خود را در بالاترين حد شاد زيستن قرار دهد. در ادامه نکاتي براي عشق‌ورزي به کودکان را مشاهده مي‌کنيد.
 • علت و چگونگی شهادت حضرت فاطمه (س(

  علت و چگونگی شهادت حضرت فاطمه (س(
  1396/11/30
  ایام فاطمیه زمان مناسبی است برای اینکه اطلاعات جامعی را درباره چگونگی شهادت فاطمه (س) بدست آوردید.
 • کاهش بارندگي ها ضرورت صرفه جويي در مصرف آب را دو چندان مي کند

  کاهش بارندگي ها ضرورت صرفه جويي در مصرف آب را دو چندان مي کند
  1396/11/01
  گروه گزارش: با توجه به اينکه سفره‌هاي آب زيرزميني به دليل بارش‌ هاي کم در حال افت است و بارش‌هاي اندک پاييز و زمستان موجب کاهش منابع آبي شده عدم صرفه_جويي در مصرف آب و مديريت منابع آبي زمينه ساز بروز بحران آب خواهد بود.
 • تغذیه مناسب برای پیشگیری از افسردگی‌های زمستانی

  تغذیه مناسب برای پیشگیری از افسردگی‌های زمستانی
  1396/10/27
  متخصص تغذیه درخصوص تغذیه مناسب برای جلوگیری از افسردگی در فصل زمستان توضیحاتی را ارائه داد.
 • تجهيز بيش از 55 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان به سيستم هاي نوين آبياري

  تجهيز بيش از 55 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان به سيستم هاي نوين آبياري
  1396/10/25
  گروه گزارش: بنا بر اعلام مديرآب و خاک و امور فني و مهندسي سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي تا کنون بيش از 55 هزار هکتار ازاراضي کشاورزي استان به سيستم هاي نوين آبياري مجهز شده است.
 • با کودکتان زلزله بازي کنيد

  با کودکتان زلزله بازي کنيد
  1396/10/17
  گروه روانشناسي: کودک مشغول بازي کردن است و خانواده هم در حال گفت و گو و تماشاي تلويزيون هستند که ناگهان زمين پايتخت شروع مي کند به لرزيدن. همه افراد خانواده جيغ مي کشند و هر کسي با هول و ولا در تکاپو است که زلزله! زلزله اومد! چه کار کنيم؟!کودک جيغ مي کشد و گريه مي_کند اما... در چند ماه اخير شاهد اخبارنگران کننده ي زلزله در نقاط مختلف ايران بوده ايم. زمين لرزه هايي که تمامي ندارد و تقريبا هر هفته مي_شنويم فلان منطقه از ايران با زمين لرزه اي به بزرگي 5 ريشترو يا بيشتر لرزيد.همچنين شاهد تصاوير دلخراش از زلزله ي بزرگ کرمانشاه در رسانه ها بوده ايم. اخبار را دنبال کرديم و با آسيب ديدگان زلزله همدرد شديم و گريه کرديم اما در اين ميان اصلا به اين نکته توجه نکرديم که وقتي ما اين اخبار دلخراش را نگاه مي کنيم و آزرده خاطر مي شويم فرزند خردسالمان چه گناهي کرده که بايد پا به پاي ما اين اخبار را دنبال کند.
 • لزوم اجراي طرح هاي تحقيقاتي براي حفاظت از خاک در استان

  لزوم اجراي طرح هاي تحقيقاتي براي حفاظت از خاک در استان
  1396/10/11
  گروه گزارش: اجراي طرح هاي پژوهشي و تحقيقاتي براي حفاظت از خاک در استان ضروري است و براي تحقق اين امر بايد بودجه و اعتبارتحقيقاتي ويژه اي توسط مسئولان تخصيص يابد و اهتمام ويژه اي در اين راستا صورت گيرد.
 • بسياري از مشکلات روحي پايه ژنتيکي دارند

  بسياري از مشکلات روحي پايه ژنتيکي دارند
  1396/09/26
  گروه روانشناسي: يک کارشناس خانواده ضمن بيان اينکه بسياري از مشکلات روحي پايه ژنتيکي دارند اما از طرفي محيط و شرايط محيطي نيز در اين مشکلات بي‌تاثير نيستند، گفت: مشکلات روحي و رواني مانند مشکلات جسمي هستند و هرکدام از آن‌ها علامت‌هاي خاص خود را دارند؛ بسياري از مردم مشکلات جسمي خود را نشان مي‌دهند درصورتي‌که ريشه اين مشکل در روح و روان شخص است.
 • توسعه آبياري نوين راهکار بهينه سازي مصرف آب کشاورزي

  توسعه آبياري نوين راهکار بهينه سازي مصرف آب کشاورزي
  1396/09/26
  گروه گزارش: بخش كشاورزي يكي از مهمترين بخشهاي اقتصادي بوده و اين در حالي است كه كمبود آب اصلي‌ترين عامل محدود كننده توليد محصولات كشاورزي محسوب مي شود، در اين راستا توسعه سيستم هاي آبياري نوين راهکار بهينه سازي مصرف آب کشاورزي در استان بوده و از ديدگاه مديريت بهينه منابع آب بسيار مهم مي_باشد.
 • چند پيشنهاد ساده براي لجبازي کودک

  چند پيشنهاد ساده براي لجبازي کودک
  1396/09/19
  گروه روانشناسي: بعضي وقت ها اينقدر پسرم سر مسايل بي اهميت و کوچک گريه مي کند و جيغ مي کشد که واقعا نمي دانم ديگر چه کاري را بايد انجام بدهم.
 • چه کتاب هايي براي کودکان مناسب هست

  چه کتاب هايي براي کودکان مناسب هست
  1396/09/13
  گروه روانشناسي: بهترين دوستان کودک براي رشد ذهني و جسمي او و يافتن پاسخ‌هاي پرسش‌هايش کتاب‌ها هستند. اما سوالي که مطرح مي‌شود اين است که چه کتاب‌هايي براي کودکان مناسب هستند؟
 • فرزندان از اخلاق و رفتار والدين الگو بر مي‌دارند

  فرزندان از اخلاق و رفتار والدين الگو بر مي‌دارند
  1396/09/05
  گروه روانشناسي: يک کارشناس تربيت، با تاکيد بر اينکه اخلاق و رفتار والدين الگويي براي فرزندان محسوب مي‌شود، اظهار کرد: با توجه به ارتباط زياد کودک با پدر و مادر، تمامي رفتار و اخلاق والدين مورد توجه کودک قرار مي‌گيرد، بر همين اساس والدين بايد فضائل و سجاياي اخلاقي و اسلامي را در عمل و رفتار خود نشان داده و پارادوکس، تعارض و رذائل اخلاقي را در حوزه ي تربيت کودک از خود بروز ندهند.
 • ارتقاي شاخص تخت بيمارستاني آذربايجان غربي به 1.6

  ارتقاي شاخص تخت بيمارستاني آذربايجان غربي به 1.6
  1396/08/21
  در حال حاضر شاخص تخت بيمارستاني استان 1.3 است كه تا پايان سال جاري با افتتاح يك هزار تخت بستري در استان شاهد ارتقاي اين شاخص به 1.6 خواهيم بود.
 • چرا کودک خود را لوس مي کنيم

  چرا کودک خود را لوس مي کنيم
  1396/07/30
  اگر در حال لوس کردن فرزندتان هستيد، خيلي راحت از رفتارهاي آنها متوجه خواهيد شد. آنها در برابر شما و بزرگسالان ديگر رفتار گستاخانه‌اي خواهند داشت.
 • راه آهن اروميه-مراغه آماده بهره برداري شد

  راه آهن اروميه-مراغه آماده بهره برداري شد
  1396/07/30
  بعد از 16 سال تأخير راه آهن اروميه-مراغه تا سه هفته آينده با اتمام مراحل ريل گذاري، ايستگاه اروميه آماده بهره_برداري مي‌شود. عمليات اجرايي راه آهن اروميه – مراغه از سال 80 به طول 185 کيلومتردر پنج قطعه آغاز شده و روند اجراي آن هنوز به پايان نرسيده و 16 سال است مردم منطقه منتظر شنيدن صداي سوت قطار هستند.
 • 5 ارزشي که بهتر است به فرزندان تان بياموزيد

  5 ارزشي که بهتر است به فرزندان تان بياموزيد
  1396/07/23
  دکتر پروانه صفايي مقدم: بچه‌ها مثل اسفنج مي‌مانند. نگاه مي‌کنند و هر چه که در محيط‌شان باشد را جذب مي‌کنند.
 • کارتون‌‌هاي غربي خوراک فکري لوازم التحريرها

  کارتون‌‌هاي غربي خوراک فکري لوازم التحريرها
  1396/07/02
  گروه گزارش: در جامعه امروزي کارتون‌‌هاي غربي خوراک فکري لوازم التحريرها هستند چرا که قهرمانان خيالي کودکان هستند. با توجه به اينکه همواره خانواده‌‌‌ها در دوران قبل از تحصيل در منزل اقدام به پخش کارتون‌‌‌هاي خارجي مي‌‌کنند پخش اين چنين کارتون‌‌‌هايي بر شخصيت کودکان تاثير گذاشته و کودک با ديدن آن کارتون‌‌‌ها قهرمانان خيالي براي خود مي‌‌‌سازد.
 • زمان مناسب براي ازدواج مطلقه ها

  زمان مناسب براي ازدواج مطلقه ها
  1396/06/26
  گروه روانشناسي: يک روانشناس گفت: زمان مورد نياز يک فرد براي آماده‌شدن و آغاز يک زندگي ديگر، از مسائلي است که سبب مي‌شود شدت خطرپذيري و در ‌نهايت ترس از ازدواج مجدد، کاهش پيدا کند البته در نظر گرفتن يک زمان استاندارد و توصيه آن به همه مطلقه‌ها براي ازدواج دوم، کار اشتباهي است.
 • ميانگين پيشرفت مسکن مهر در آذربايجان غربي 90 درصد است

  ميانگين پيشرفت مسکن مهر در آذربايجان غربي 90 درصد است
  1396/06/12
  گروه گزارش: مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي با بيان اينکه پيشرفت مسکن مهر اروميه کمتر از ميانگين استاني است، گفت: ميانگين پيشرفت فيزيکي مسکن مهر در آذربايجان غربي 90 درصد است.
 • لزوم افزايش اقبال مردم به طب اسلامي

  لزوم افزايش اقبال مردم به طب اسلامي
  1396/06/05
  گروه گزارش: افزايش گرايش مردم به سمت طب اسلامي ضروري است و هيچ طبي مانند طب اسلامي نمي‌تواند در جلوگيري از ابتلا به بيماري‌ها موفق باشد.
 • اجبار به راست دستي و بروز مشکلات رواني

  اجبار به راست دستي و بروز مشکلات رواني
  1396/05/29
  گروه روانشناسي: دبير انجمن چپ دست هاي ايران با اشاره به برخي ذهنيت هاي نادرست درباره برتري راست دستي، گفت: مشاهدات باليني نشان مي دهد در برخي موارد در اثر فشار والدين به فرزندان چپ دست براي استفاده از دست راست، کودک دچار مشکلات رواني مانند لکنت زبان مي_شود که گاه تا بزرگسالي ادامه مي_يابد.
 • چطور کارمندهاي خوشبختي باشيم

  چطور کارمندهاي خوشبختي باشيم
  1396/05/22
  گروه روانشناسي: در عالم کارمندي ترفندهايي وجود دارد که هرکدامشان مي توانند عادت هاي روزانه اي باشند تا در ساعات کاري هم کيفيت کار و هم سلامتي افراد را حين انجام وظيفه تامين کنند.
 • هشدار امنيتي مسئولان و پرمصرفين بي‌‌خيال‌‌تر از هميشه

  هشدار امنيتي مسئولان و پرمصرفين بي‌‌خيال‌‌تر از هميشه
  1396/05/15
  گروه گزارش: تحقيقات سازمان ملل نشان مي‌‌دهد تا سال 2025 يعني کمتر از هشت سال ديگر بيش از 30 کشور با بحران آب مواجه خواهند شد که بيشترين اين کشورها در خاورميانه قرار دارند.
 • تکنيک هاي آرامش بخش براي از بين بردن استرس

  تکنيک هاي آرامش بخش براي از بين بردن استرس
  1396/05/08
  گروه روانشناسي: آروم باشيد؛ شما استحقاق آرامش را داريد، خواندن اين مقاله را براي از بين بردن استرس و يادگيري تکنيک هاي آرامش بخش به شما پيشنهاد مي کنيم، کمتر از آنچه فکر کنيد وقت تان را مي گيرد.
 • عدم توجه به سيستم ايمني مسکن مهر آذربايجان غربي

  عدم توجه به سيستم ايمني مسکن مهر آذربايجان غربي
  1396/04/25
  گروه خبر: بنا بر اعلام سازمان آتش نشاني شهرداري اروميه، مسکن مهر آذربايجان غربي در شرايطي احداث شده_اند که دز زمان بروز آتش سوزي، مهار آن با مشکل جدي مواجه خواهد شد.
 • زنگ خطر الگوپذيري کودکان از بازي هاي رايانه اي

  زنگ خطر الگوپذيري کودکان از بازي هاي رايانه اي
  1396/04/18
  گروه روانشناسي: برخي از کودکان و نوجوانان در عصر حاضر در دنياي گيم /بازي هاي رايانه اي/ غوطه ور هستند و تفنگ اين بازي ها سيبل الگوپذيري آنان را در بازي سرنوشت نشانه رفته است.
 • آرتمياي شوربخت بار ديگر در سراشيبي زوال

  آرتمياي شوربخت بار ديگر در سراشيبي زوال
  1396/04/11
  گروه گزارش: آرتمياي درياچه اروميه که سالهاست با شرايط نامناسب زيستي به سر مي برد، با گرم شدن هوا، بار ديگر حيات اين موجود شوربخت دچار بحران مي شود.
 • اعجازي از هم نوايي آب و صخره

  اعجازي از هم نوايي آب و صخره
  1396/03/28
  گروه گزارش: تابستان گرم در پيش است و قرار گرفتن در کنار هواي مطبوع آبشارها با تصاويري دل‌انگيز يکي از لذتبخش‌ترين سفرهاست. تابستان در پيش است و از سوي ديگر تبريز پايتخت گردشگري کشورهاي اسلامي در 2018 خواهد بود، اتفاق مهمي که گردشگران را به سمت زيبايي‌هاي اين استان فراخواهد خواند. طبيعت بي‌نظير به دليل واقع شدن در منطقه کوهستاني و وجود آب و هوايي مطلوب در آبشارهاياين استان با هم نوايي اعجازانگيز آب و صخره فرصتي مغتنم براي بهره‌مندي در روزهاي گرم تابستاني است. آب از ارتفاع بلند سرازير مي شود. با شدت به صخره هاي سخت مي خورد و هر قطره اش به هزاران ذره تبديل مي شد. ديدن تصوير آبشار هم آدمي را خنک مي کند چه برسد به آنکه کنارش قرار گيري؛ مهمان آبشار شدن، در گرماي تابستان يکي از لذتبخش‌ترين سفرهاست. در ادامه زيباترين آبشارهاي استان را خواهيم شناخت؛
 • توقف سدسازي قرباني تعارض بين ادارات

  توقف سدسازي قرباني تعارض بين ادارات
  1396/03/28
  گروه گزارش: سدسازي در آذربايجان_غربي متوقف شده است و در اين ميان هر يک از ادارات و سازمان هاي متولي، همديگر را مقصر جلوه داده اند و به نظر مي رسد ستاد احياي درياچه اروميه تمايل دارد آب به صورت مستقيم وارد درياچه اروميه شود نه از طريق سدها، که اين امر نيز به نوبه خود باعث عدم مهار آب و جاري شدن سيل براثر بارش ها مي_شود.
 • ترس از ابتلا به تب کريمه کنگو بلاي جان جوامع انساني

  ترس از ابتلا به تب کريمه کنگو بلاي جان جوامع انساني
  1396/03/21
  گروه گزارش: هم اکنون ترس از بيماري تب کريمه کنگو در بين افراد مختلف بيش از تلاش براي پيشگيري از اين بيماري بوده و اين در حالي است که بايد اطلاع رساني در خصوص جلوگيري از افزايش اين بيماري کشنده در کشور به ويژه آذربايجان غربي که جمعيت دام بالايي دارد، حائز اهميت است.
 • افراد شاد هرگز اين کارها را نمي کنند

  افراد شاد هرگز اين کارها را نمي کنند
  1396/03/21
  گروه روانشناسي: شاد بودن، يک انتخاب است و همه ما مي توانيم آن را داشته باشيم. اما چگونه مي توانيم شاد بودن را بياموزيم؟ مسلما نگاهي به زندگي افراد شاد مي تواند سرنخ هايي به دستمان بدهد. کارهايي هست که چنين افرادي هرگز انجام نمي دهند، بياييد مروري داشته باشيم بر اين موارد:
 • اهداي عضو، شروع يک پايان

  اهداي عضو، شروع يک پايان
  1396/03/07
  گروه گزارش: اهداي عضو پايان يک زندگي نيست بلکه آغاز زندگي و شروعي دوباره است. روز 31 ارديبهشت ماه به پيشنهاد واحد فرآهم آوري اعضا و نسوج پيوند دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تهران پس از تأييد در جلسه شوراي فرهنگ عمومي کشور به عنوان "روز اهداء عضو" در تقويم رسمي کشور اختصاص داده شده است.
 • سهم ناچيز کودکان از اسباب بازي استاندارد

  سهم ناچيز کودکان از اسباب بازي استاندارد
  1396/03/01
  گروه گزارش: با توجه به تصاحب بازار از اسباب بازي هاي چيني و نامرغوب و از سوي ديگر عدم توجه توليد کنندگان داخلي نسبت به توليد اسباب بازي هايي با کيفيت، به نظر مي رسد سهم کودکان از اسباب بازي هاي استاندارد بسيار ناچيز است.
 • گسترش وقف‌هاي قرآني زمينه ساز توسعه فرهنگ قرآني

  گسترش وقف‌هاي قرآني زمينه ساز توسعه فرهنگ قرآني
  1396/02/24
  گروه گزارش: به گزارش عصرآذربايجان، وقف از افتخارات دين اسلام است و به طور غيرمستقيم در قرآن و به طور مستقيم در سيره‏ي پيامبر (ص) و ائمه (ع) به آن توجه فراوان شده است. اخلاقي که در قرآن ذکر شده است چنين نتيجه مي‏گيرند که وقف مورد تأييد قرآن است. قرآن در توسعه‏ي فرهنگ وقف در جامعه‏ي اسلامي تأثير محتوايي و موضوعي داشته است. همچنين رفتار و شيوه‏ي پيامبر (ص) و ائمه معصومين (ع) به صورت قول يا فعل در رواج و گسترش وقف از اهميت ويژه‏اي برخوردار است. به موجب تأکيدي که آن بزرگواران به مسأله‏ي وقف داشتند مسلمانان بخشي از امکانات مالي خود را وقف کردند. عمل آنها به وقف نيز بر رفتار مسلمانان تأثير گذاشت. آثار و کارکردهاي وقف در جامعه به سه دسته کارکردهاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي قابل تقسيم است که به منظور گسترش فرهنگ وقف آگاهي از نتايج مثبت وقف به ويژه وقف_هاي قرآني در جامعه حائز اهميت مي باشد.
 • مقاوم سازي واحدهاي مسکوني روستايي نيازمند همکاري بيشتر مردم

  مقاوم سازي واحدهاي مسکوني روستايي نيازمند همکاري بيشتر مردم
  1396/02/10
  گروه گزارش: مقاوم سازي واحدهاي مسکوني روستايي آذربايجان غربي نيازمند همکاري بيشتر مردم است.
 • گياهان کوهي معجزه طبيعت بر سفره هاي رنگين مردم آذربايجان غربي

  گياهان کوهي معجزه طبيعت بر سفره هاي رنگين مردم آذربايجان غربي
  1396/02/04
  گروه گزارش: بهار که مي شود طبيعت آذربايجان غربي در کنار علف هاي هرز، گياهاني را در دل خود پرورش مي دهد که هر يک از آنها درمان بسياري از دردهايي است که شايد بسياري از مردم دنيا به آن مبتلا هستند و در اين ميان تهيه خوراک هايي خوشمزه از اين گياهان نيز مزه ديگري دارد.
 • داستاني از رنگ‌ها قصه عرق جبين و روزيِ حلال

  داستاني از رنگ‌ها قصه عرق جبين و روزيِ حلال
  1396/01/27
  گروه گزارش: جاي همتي جهادي خالي است تا با رونق توليد و اشتغال در اين زمينه به خلق ثروت دست يابيم. بعد از کلي پرس‌وجو آدرسش را پيدا مي‌کنم، از همين پشت در صدايي آشنا به گوشم مي‌رسد، صداي تنيدن تارها و پودها برهم، صداي دفه و شمارش رنگ‌ها و گره‌ها، سمفوني گوش نوازي که با عشق و هنر و خلاقيت در هم آميخته، نخ‌هاي بي‌جان را جاني تازه مي‌بخشد. کنار دار قالي‌اش مي‌نشينم و با او هم کلام مي‌شوم، استاد 50 سال است کارش با دفه و تار و پود و رنگ‌هاست. مي‌گويد حرفه‌ي آبا و اجدادم است، روزي حلالي که با عرق جبين از هنر صنعت فرش برسر سفره خانواده آورده‌ام برايم شيرين است.
 • هواي بهاري آذربايجان غربي عطرآگين شد

  هواي بهاري آذربايجان غربي عطرآگين شد
  1396/01/20
  با آغاز برداشت شکوفه‌هاي درختچه بيدمشک کار عرق گيري از اين گياه معطر و دارويي در آذربايجان غربي به خصوص اروميه رونق گرفته و حال هواي بهاري منطقه عطرآگين شده است. بيدمشک اولين محصول کشاورزي استان در سال جديد است که در بازارهاي غير رسمي عرضه مي‌شود، شکوفه‌هاي زرد رنگ بيدمشک که قبل از آغاز بيداري طبيعت و فصل بهار، شميم شکوفه‌هايشان مشام هر رهگذري را معطر مي‌کند نويدبخش بهار در آذربايجان غربي هستند.
 • غفلت چندين ساله از ايجاد راه دسترسي مناسب به تخت سليمان تکاب

  غفلت چندين ساله از ايجاد راه دسترسي مناسب به تخت سليمان تکاب
  1395/12/16
  مجموعه تاريخي تخت سليمان در حالي نام اثر تاريخي را با خود به همراه دارد که اين اثر تاريخي و فاخر شهرستان تکاب سال هاي سال است با نبود زيرساختهاي مورد نياز از جمله راه دسترسي در تنگنا است.
 • مقتدري که در دسترس نيست

  مقتدري که در دسترس نيست
  1395/12/08
  مردان چنين تربيت شده‌اند كه باور كنند سخت كوشي و ساعت‌هاي طولاني كاركردن نشانه تعهد به خانواده است، اما اكنون مردان بايد بدانندكه اگر تغيير نكنند، بايد خطر دور افتادن از همسر و فرزندان را يعني همان افرادي كه به خاطرشان كار معنا پيدا مي‌كند را بپذيرند و گاهي لازم مي‌شود كه آنان دستاوردهاي مالي و شغلي خود را فدا كنند تا به تعادل بهتري بين كار و زندگي خانوادگي برسند.
 • کشف راز حلقه‌هاي مرموز صحراي ناميب

  کشف راز حلقه‌هاي مرموز صحراي ناميب
  1395/12/01
  دانشمندان سرانجام بعد از مطالعات فراوان توانستند راز »حلقه‌هاي مرموز« را در صحراي ناميب کشف کنند.
 • 6 محرک براي توسعه اقتصادي

  6 محرک براي توسعه اقتصادي
  1395/11/17
  متاسفانه بسياري از فرصت_هاي مالياتي در اقتصاد کشور تعريف نشده و اين درحالي است که در بسياري از کشورها مبناي هزينه دولت از محل ماليات_هاست، اما اين مقدار براي دولت به حداقل رسيده است.
 • جاي خالي شهربازي مدرن در اروميه

  جاي خالي شهربازي مدرن در اروميه
  1395/11/10
  با توسعه شهرها و افزايش جمعيت، بحث اوقات فراغت به عنوان چالش ودغدغه اصلي مردم و مسئولان مطرح مي شود که در اين بين مراکز تفريحي که محيطي شاد و سالم را براي جوانان مهيا کند، اهميت بيشتري پيدا مي کند اما با توسعه وسعت شهر اروميه و افزايش جمعيت آن سالهاست خبري از شهربازي مدرن و مناسب براي گذراندن اوقات فراغت نيست.
 • فرهنگ سازي و مشارکت همگاني بسترساز هواي پاک در شهرها

  فرهنگ سازي و مشارکت همگاني بسترساز هواي پاک در شهرها
  1395/11/03
  فرهنگ سازي به عنوان حلقه مفقوده در مشارکت هاي مردم محور به ويژه در مسائل زيست محيطي به عنوان بستري لازم در تحقق شعارهواي پاک بوده و سازمان هاي مردم نهاد نقش مهمي در اين زمينه ايفا مي کنند.
 • تحصيل و موقعيت اجتماعي عامل بالا رفتن سن ازدواج دختران

  تحصيل و موقعيت اجتماعي عامل بالا رفتن سن ازدواج دختران
  1395/10/26
  يک دکتر روانشناس اظهار داشت: با توجه به شزايط جامعه ومشکلات اقتصادي وتحصيلات دانشگاهي با تجديد نظرهايي در سن مناسب ازدواج، اين ميزان را براي دختران بين 22تا 27و براي اقايان حدود 27تا 29 سال درنظر گرفته اند.
 • فرهنگ کار گروهي مفهومي گم شده در فرهنگ ايراني

  فرهنگ کار گروهي مفهومي گم شده در فرهنگ ايراني
  1395/10/19
  روحيه کار جمعي و دست‌يابي به يک موفقيت گروهي مفهومي گم شده در فرهنگ ايراني محسوب مي شود.
 • براي فرزندانمان در اين فصل پر استرس چه کنيم

  براي فرزندانمان در اين فصل پر استرس چه کنيم
  1395/10/12
  بدون ترديد فصل امتحانات يادآور دغدغه‌ها و نگرانيهاست. اين دغدغه‌ها و نگرانيها محدود به دانش‌آموز نمي‌شود، بلکه فضاي خانه و خانواده را نيز در بر مي‌گيرد. گويي والدين و اعضاي خانواده امتحان دارند.
 • استفاده از انرژي هاي تجديدپذير تنها راهکار پيشگيري از بحران انرژي

  استفاده از انرژي هاي تجديدپذير تنها راهکار پيشگيري از بحران انرژي
  1395/09/28
  منابع فسيلي با مصرف بي رويه و لجام گسيخته انرژي هاي تجديد ناپذير دير يا زود به پايان خواهد رسيد و اين اتفاق ناخوشايند زنگ خطري براي آينده بشريت خواهد بود و در اين ميان استفاده از انرژي تجديدپذير تنها راهکار اجتناب ناپذير براي پيشگيري از بحران انرژي خواهد بود.
 • ذائقه کودک گرفتار در نگه‌دارنده‌ها

  ذائقه کودک گرفتار در نگه‌دارنده‌ها
  1395/08/16
  به عقيده کارشناسان تعارض سلايق تغذيه در بين بزرگسالان و کودکان اردبيلي يک زنگ هشدار است. هشداري که از مشکلات بي‌بازگشت تغذيه ناسالم کودکان خبر مي‌دهد.
 • مدير اجرايي چهارمين جشنواره انگور اروميه:

  جشنواره انگور فرصت بسيار مناسبي براي معرفي توانمندي هاي استان است
  1395/06/08
  گروه خبر:مدير اجرايي چهارمين جشنواره انگور اروميه: جشنواره انگور فرصت بسيار مناسبي براي معرفي توانمندي هاي استان است.
 • تاثيرات مفيد مراوده با دوستان در افراد سالمند

  تاثيرات مفيد مراوده با دوستان در افراد سالمند
  1395/06/07
  گروه علمي:بهتر است سالمندان بيشتر در جمع دوستان و آشنايان باشند و سعي کنند با بشتگان مراوده بيشتري داشته باشند اين امر کمک به طولاني شدن عمر آن ها و کم شدن احتمال مرگ در اين افراد مي شود
 • ديابتي ها به اين دلايل ماهي بخورند

  ديابتي ها به اين دلايل ماهي بخورند
  1395/06/07
  گروه سلامت:ديابت تا به حال افراد زيادي را به کام مرگ کشانده است. اين بيماري در صورت رعايت نکردن ممکن است به نابينايي ختم شود. البته با رعايت رژيم غذايي و ورزش با ديايت ميتوان کنار آمد و آن را کنترل کرد. به گفته محققان، مصرف دو وعده ماهي در هفته براي کاهش ريسک نابينايي در افراد ديابتي کافي است. در ادامه با ما همراه باشيد تا از فوايد ماهي براي افراد مبتلا به ديابت بيشتر برايتان بگوييم.
 • قارا باليق

  قارا باليق
  1395/06/07
  بولگه لر سرويسي:صبح ياخين لاشارکن گونش گؤزل اوزوني داغلارين داليندان يوخاري چکه رک ايستي ايشيغيني دنيزه ساچيردي.
 • غار سهولان

  غار سهولان
  1395/06/07
  غارهاي متعدد موجود در استان آذربايجان غربي همواره مورد توجه و بازديد اغلب گردشگران قرار بوده است که مي توان از معروفترين آنها غار سهولان را نام برد. اين غار در 35 کيلومتري شهرستان مهاباد و جاده مهاباد-بوکان واقع و از چند حوضچه بزرگ که به وسيله دالان هاي آبي به هم متصل شده اند تشکيل يافته است. ارتفاع سقف غار از سطح آب در حوضچه آخر 50 متر و عمق آب در حوضچه وسط به 35 متر مي رسد.
 • مقبره الشعراي تبريز

  مقبره الشعراي تبريز
  1395/06/07
  گروه سيري در استان ها:مقبره الشعراي تبريز در خيابان ثقه الاسلام و در ضلع شمالي بقعه سيد حمزه واقع است. بناي يابود زيبايي با تأسيسات توريستي به نام مقبر الشعرا در اين محل ايجاد گرديده که آرامگاه يکي از بزرگترين شاعران معاصر کشورمان (شهريار) در اين محل قرار دارد.
 • درياچه كردآباد

  درياچه كردآباد
  1395/06/07
  گروه سيري در استان ها:درياچه کرد آباد در استان زنجان واقع است.
 • آرامگاه شاه اسماعيل اول

  آرامگاه شاه اسماعيل اول
  1395/06/07
  گروه سيري در استان ها:شاه اسماعيل صفوي در 866 ه. ش. در اردبيل ديده به جهان گشود. پدرش شيخ حيدر به همراه مريدان خود -که به دليل بر سر داشتن کلاه قرمز رنگ قزلباش (سرخ سر) خوانده ميشدند-، به عنوان جهاد با مسيحيان چرکس به نواحي قفقاز رفتند.
 • لزوم معرفي جاذبه هاي گردشگري مذهبي آذربايجان غربي

  لزوم معرفي جاذبه هاي گردشگري مذهبي آذربايجان غربي
  1395/06/01
  گروه سيري در استان ها: استان آذربايجان غربي به رغم وجود امامزادگان و بقاع متبرکه تاريخي متاسفانه از حيث صنعت گردشگري مذهبي بي نصيب است و مسئولان امر نيز اهميتي به اين موضوع نمي دهند.
 • منطقه حفاظت شده ياري قاري

  منطقه حفاظت شده ياري قاري
  1395/06/01
  گروه سيري در استان ها: منطقه حفاظت شده ياري قاري منطقه کوهستاني با وسعت 71442 در حوزه استحفاظي شهرستانهاي اهر، سراب و هريس در شرق استان آذربايجان شرقي قرار دارد و متصل شدن آن به منطقه شکارممنوع انزان و کوه سبلان در شرق، رشته کوههاي بزقوش در جنوب و ارتباط اکولوژيکي آن با ذخيره گاه زيست کره ارسباران و جلفا (پناهگاه حيات وحش کيامکي) در شمال در کنار تنوع منحصر بفرد اقليم و توپوگرافي، اين منطقه بعنوان يک کرديدور مهم حيات وحش علي الخصوص مسير گدار قوچ و ميش وحشي در مسير سبلان – جلفا محسوب مي گردد.
 • تامين امنيت و آسايش زنان در يک مکان سرپوشيده

  تامين امنيت و آسايش زنان در يک مکان سرپوشيده
  1395/06/01
  گروه سيري در استان ها: رختشويخانه زنجان بنايي است که مردم لباس و رخت خود را در آن محل مي‌شسته‌اند که چنين کاربري براي يک بناي عمومي در جهان مشابه ندارد يا کم‌نظير است. اين بنا در حال حاضر تعمير و مرمت شده و به عنوان موزه? مردم‌شناسي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و مردم مي‌توانند از آن بازديد کنند.
 • زيپ‌لاين شورابيل به بهره‌برداري مي‌رسد

  زيپ‌لاين شورابيل به بهره‌برداري مي‌رسد
  1395/06/01
  گروه سيري در استان ها: مديرمنطقه نمونه گردشگري شورابيل گفت: در حال حاضر در هر سه ورودي اصلي مجموعه گردشگري شورابيل کار ساخت پارکينگ آغاز شده است.
 • ايا دندان قروچه به درمان نياز دارد

  ايا دندان قروچه به درمان نياز دارد
  1395/05/24
  گروه سلامت:اگر دوست داريد درباره دندان قروچه اطلاعات تکميلي را بدست بياوريد و بدانيد دلايل بوجود آمدنش چيست در ادامه مطلب بخوانيد
 • ارتباط تومورهاي دهان و حلق با مصرف دخانيات

  ارتباط تومورهاي دهان و حلق با مصرف دخانيات
  1395/05/24
  گروه سلامت:اشکال در بلع مواد غذايي و مايعات، کاهش زياد وزن، و يا وجود يک توده در پشت گلو .
 • چرا برندهاي ايراني ماندگار نيستند

  چرا برندهاي ايراني ماندگار نيستند
  1395/05/24
  گروه تحليل:چرا برندهاي ايراني ماندگار نيستند؟به عنوان مثال پارس الکتريک همزمان با سامسونگ فعاليت خود را شروع کرد و زماني از اين شرکت جلوتر بود (شرکت پارس الکتريک پيش از سامسونگ تلويزيون رنگي توليد مي‌کرد) ولي امروز سامسونگ ابرقدرت الکترونيک و بزرگ‌ترين توليدکننده تلويزيون در جهان بوده و موفق شده است نام‌هايي بزرگ مانند سوني، شارپ و توشيبا را به زانو درآورد حال آن که جا دارد بپرسيم جايگاه پارس الکتريک اکنون کجاست؟
 • قدم زدن در ائل گولي گشت‌وگذار در کندوان غافلگيري در ليقوان

  قدم زدن در ائل گولي گشت‌وگذار در کندوان غافلگيري در ليقوان
  1395/05/24
  گروه سيري در استان ها:آذربايجان شرقي و شهر تبريز به دليل قرار گرفتن در منطقه کوهستاني داراي روز و شب‌هاي خنک در تابستان است که فضايي مفرح براي گردشگران داخلي و خارجي به‌حساب مي‌آيد.
 • ورود بيش از 53 هزار گردشگر در فصل تابستان به طارم

  ورود بيش از 53 هزار گردشگر در فصل تابستان به طارم
  1395/05/24
  گروه سيري در استان ها:رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان طارم از ورود بيش از 53 هزار گردشگر در طول فصل تابستان سال جاري به اين شهرستان خبر داد.
 • خروسلو و نوار مرزي بيله‌سوار شکار ممنوع اعلام شد

  خروسلو و نوار مرزي بيله‌سوار شکار ممنوع اعلام شد
  1395/05/24
  گروه سيري در استان ها: فرماندار شهرستان بيله‌سوار گفت: منطقه خروسلو و نوار مرزي بيله‌سوار جزو مناطق شکار ممنوع کشور اعلام شد تا اهميت اين مناطق در حفاظت از گونه‌هاي جانوري و گياهي معلوم شود.
 • مشکلات رواني و آسيب رساندن به مغز

  مشکلات رواني و آسيب رساندن به مغز
  1395/05/17
  گروه سلامت:چه نوع بيماري هايي مي تواند به مغز ما آسيب وارد کند چه مشکلات روحي در اين زمينه مقصر هستند اختلالات رواني مهمترين عامل آسيب رسان به مغز ما انسان ها به شمار مي روند
 • امواج مغناطيسي و برطرف کردن مشکلات مغزي

  امواج مغناطيسي و برطرف کردن مشکلات مغزي
  1395/05/17
  گروه سلامت: محققين به تازگي موفق شده اند با کمک امواج مغناطيسي حافظه افراد را تقويت کنند و به کمک اين روش در جهت درمان انواع اختلالات ذهني قدم برداند و فعاليت هاي قسمت عمده اي از مغز را افزايش دهند اين امواج الکتريکي تاثيرات مفيد زيادي روي مغز خواهند گذاشت
 • تبريز در سال 2018 ميزبان گردشگران 57 کشور جهان است

  تبريز در سال 2018 ميزبان گردشگران 57 کشور جهان است
  1395/05/17
  گروه خبر: مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان‌شرقي گفت: ما در سال 2018 ميزبان گردشگران 57 کشور جهان هستيم و اين اتفاق بزرگي است.
 • مشکلات جاذبه‌هاي گردشگري زنجان

  مشکلات جاذبه‌هاي گردشگري زنجان
  1395/05/17
  گروه خبر:مديرکل جديد اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري استان زنجان‌ گفت: يکي از مهم‌ترين مشکلات اين استان در حوزه‌ي گردشگري، اطلاعات نداشتن گردشگران از جاذبه‌ها‌، مسيرهاي ارتباطي و امکانات رفاهي است که سبب شده زنجان بيشتر يک استان عبوري باشد.
 • گردشگري اردبيل از کمبود مشارکت بخش خصوصي رنج مي‌برد

  گردشگري اردبيل از کمبود مشارکت بخش خصوصي رنج مي‌برد
  1395/05/17
  گروه خبر:ردبيل – مديرکل ميراث فرهنگي استان اردبيل گفت: گردشگري استان از کمبود مشارکت بخش خصوصي قدرتمند رنج مي‌برد.
 • معاون فرهنگي منطقه آزاد ماکو:

  همايش بين‌المللي صخره‌نوردي در منطقه آزاد ماکو برگزار مي‌شود
  1395/04/27
  گروه خبر: معاون فرهنگي و اجتماعي منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو گفت: دومين همايش بين‌المللي صخره‌نوردي نيمه نخست شهريور ماه در ?? مسير منطقه آزاد ماکو برگزار مي‌شود.
 • فوت کارگر شيفت شب شهرداري اروميه بر اثر تصادف

  فوت کارگر شيفت شب شهرداري اروميه بر اثر تصادف
  1395/04/27
  گروه خبر: معاون خدمات شهري شهردار اروميه گفت: شب گذشته کارگر خدماتي شيفت شب شهرداري بر اثر تصادف فوت کرده بود که ضارب فراري وي در سريع ترين زمان ممکن توسط ماموران انتظامي دستگير شد.
 • عصرآذربايجان گزارش مي دهد//

  معادن آذربايجان غربي ظرفيتي مغفول در توسعه اقتصادي
  1395/04/20
  گروه گزارش: معادن آذربايجان غربي مي‌توانند زمينه توسعه اقتصادي استان را فراهم کنند ولي هنوز مورد غفلت مسؤولان اين حوزه قرار دارند.
 • گزارش//

  توسعه و عدالت راهکارهاي اساسي براي کاهش شکاف اجتماعي
  1395/04/20
  گروه گزارش: شکاف‌هاي اجتماعي، تعريف کننده نقاط تفاوت و افتراق افراد و گروه‌هاي مختلف يک جامعه درباره ارزش‌ها ‌ايدئولوژي‌ها، ديدگاه‌هاي سياسي خواسته‌ها، مطالبات و طبقه اجتماعي است که نقش آن در تبيين و توضيح واقعيت‌ها، پديده‌ها و رخدادهاي يک جامعه غير قابل انکار است .
 • تنها مرغداري تخمگذار صنعتي خاورميانه در هشترود طعمه حريق شد

  تنها مرغداري تخمگذار صنعتي خاورميانه در هشترود طعمه حريق شد
  1395/04/20
  گروه خبر: شامگاه چهارشنبه تنها مرغداري صنعتي تخمگذار خاورميانه در هشترود طعمه حريق شد.
 • معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري اردبيل:

  طرح هاي اقتصادي دانش بنيان در الويت برخورداري از تسهيلات اشتغالزايي است
  1395/04/14
  گروه خبر: معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع انساني استانداري اردبيل گفت: تسهيلات اشتغالزايي دولت محدود است و طرح_هاي اقتصادي دانش بنيان در الويت بهره مندي از اين تسهيلات قرار دارند.
 • نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:

  انسداد مرز "سرو" به ضرر ساکنان منطقه و صادرات است
  1395/04/14
  گروه ه خبر: نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: مسدود ماندن طولاني مدت مرز "سرو" به ضرر ساکنان، تاجران و صادرات ايران و ترکيه است.
 • بقعه چلبي اوغلي

  بقعه چلبي اوغلي
  1395/04/14
  گروه سيري در استان ها: بناي معروف بقعه چلبي اوغلي در 500 متري جنوب غربي گنبد بزرگ سلطانيه، بر سر راه سلطانيه – خدابنده قرار گرفته است، باستان شناسان و محققان اين مجموعه را به سلطان چلپي منسوب کرده و تاريخ احداث بنا را سال 728 هجري قمري بيان کرده‌اند. در گويش محلي کچه بورک(کلاه نمدي) گفته مي‌شود باستان شناسان و محققان اين مجموعه را منسوب به سلطان چلپي، از نوادگان مولانا مي‌دانند که به دعوت اولجايتو از قونيه به سلطانيه نقل مکان کرد.
 • هيئت علمي دانشگاه زنجان:

  با گسترش فضاي مجازي ديوارها فرو ريخته اند
  1395/04/14
  گروه گزارش: عضو هيئت علمي دانشگاه زنجان، گفت: با گسترش فضاي مجازي انگار ديوارها فروريخته اند، حجاب ها برداشته شده و به يکباره در فضاي جديدي قرار گرفته ايم.
 • 24 کشته و زخمي بر اثر انفجار کپسول گاز در روستاي "شوريک "خوي

  24 کشته و زخمي بر اثر انفجار کپسول گاز در روستاي "شوريک "خوي
  1395/04/14
  گروه خبر: ‌فرماندار خوي گفت: بر اثر انفجار کپسول گاز در روستاي شوريک شهرستان خوي يک نفر کشته و 23 نفر زخمي شدند.
 • مجتمع باري

  مجتمع باري
  1395/04/06
  گروه سيري در استان ها: باري، روستايي از توابع بخش انزل و در شهرستان اروميه استان آذربايجان غربي ايران است.
 • بيردن – بيره

  بيردن – بيره
  1395/04/06
  بولگه لر سرويسي:بير باهار گونو، بير چيچک‎لي آغاجين آلتـيندا، لاله پارکـيندا، بير کيشي ‎کي اليني کوتونون سول قولتوغونون جيبينه قويموشدور، نيمکتين اوستونده، بير کيشي ايله کي نظره گليردي تازا بازنيشسته اولوب دانـيشـيردي:
 • بئله- بئله ايشلر

  بئله- بئله ايشلر
  1395/04/06
 • ملي‌پوش دوچرخه سواري استقامت:

  شانس خوبي براي حضور در المپيک ريو دارم
  1395/04/06
  گروه خبر: آروين معظمي گودرزي در مورد شرايط آمادگي‌اش براي حضور در اردوي نهايي تيم ملي دوچرخه‌سواري اظهار داشت: بعد از مسابقات سختي که پشت سر گذاشتيم، يکي، دو هفته‌اي استراحت داشتيم و قرار است به اردوي اردبيل برويم.
 • گزارش//

  آغاز کوچ ييلاقي عشاير آذربايجان غربي
  1395/04/06
  گروه گزارش: 15 هزار و 559 خانوار عشاير آذربايجان غربي به همراه دو ميليون راس واحد دامي کوچ بهاره خود را به ارتفاعات و مراتع بهاره آغاز کردند.در اين فصل از سال با گذر از مراتع و ارتفاعات استان مي توان دسته دسته زنان و مردان عشاير را ديد که با لباسهاي محلي و سنتي و به دور از هياهو و رنگ و رياي دنياي صنعتي زندگي را به گونه اي ديگر در دل طبيعت تجربه مي_کنند.کوچ نشيني تنها يک نوع زندگي و طريقي از زيستن نيست بلکه يک فرهنگ و يک تاريخ کهن با آداب و رسوم و سنن اجتماعي، اقتصادي و سياسي است که پشت اين زندگي ساده و بي_پيرايه نهفته است.
 • آتش‌سوزي در کارگاه کارتن سازي و مرگ يک نفر در آذربايجان شرقي

  آتش‌سوزي در کارگاه کارتن سازي و مرگ يک نفر در آذربايجان شرقي
  1395/04/06
  گروه خبر: مسئول روابط عمومي مرکز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشکي آذربايجان شرقي گفت: بدنبال آتش سوزي در کارگاه کارتن سازي در روستاي شيخ حسن، خانم 40 ساله جان داد.
 • پل شاه عباس

  پل شاه عباس
  1395/03/30
  گروه سيري در استان ها: صفحه ي پل شاه عباس کليبر به عنوان يک بنا و اثر باستاني و تاريخي در شهر کليبر، استان آذربايجان شرقي کشور ايران ، ثبت شده است. پل شاه عباس يا همان سنيخ کورپو که به دست شجاع الممالک کليبري ساخته شده ست.
 • مرگ دو فرزند در کنار مادرخانواده رقم خورد

  مرگ دو فرزند در کنار مادرخانواده رقم خورد
  1395/03/30
  گروه خبر: در سانحه رانندگي در مسير موييل مشگين‌شهر مادر خانواده به دليل ناتواني در رانندگي و رعايت نکردن سرعت مطمئنه از مسير اصلي منحرف و به دره سقوط مي‌کند.
 • تصویر روز

  دامنه هاي سبلان
  1395/03/30
  گروه ايرانگردي: کوه سسبلان يکي از کوه‌هاي مرتفع در شمال غرب کشور و در بين استان اردبيل و آذربايجان شرقي است.
 • سيري در استان ها

  تپه قلايچي
  1395/03/23
  گروه سيري در استان ها: تپه قلايچي مربوط به عصر آهن I- II است و در شهرستان بوکان، روستاي قالايچي واقع شد