عصر آذربایجان

دسته بندی اخبار

 • سیری در استانها//

  باغ دلگشا خوي همرديف باغ‌هايي چون باغ فين كاشان
  1403/03/06
  گروه سيري در استان ها: باغي در حومه جنوبي شهر خوي، متعلق به احمدخان دنبلي حاکم شهر خوي در دوره زنديه. باغ چهارطبقه‌اي با هجده هکتار مساحت بود که در هر طبقه آن يک ديوار و دو پلکان سنگيِ نُه‌پله‌اي در دو طرف ديوار ساخته شده بود.گروه سيري در استان ها: باغي در حومه جنوبي شهر خوي، متعلق به احمدخان دنبلي حاکم شهر خوي در دوره زنديه. باغ چهارطبقه‌اي با هجده هکتار مساحت بود که در هر طبقه آن يک ديوار و دو پلکان سنگيِ نُه‌پله‌اي در دو طرف ديوار ساخته شده بود.
 • سیری در استانها//

  خانه تاريخي قاسم اهري يادگاري ار دوزان قاجار
  1403/03/06
  گروه سيري در استان ها: خانه تاريخي قاسم اهري از آثار زيباي شهر اهر است. اين خانه به دليل شخصيت سياسي و مردم‌دار قاسم اهري از شهرت تاريخي برخوردار شده و بازديدکنندگان خاصي دارد.
 • سیری در استانها//

  پارک جنگلي خياو چايي
  1403/03/06
  گروه سيري در استان ها: يکي از جاذبه هاي ديدني مشگين شهر پارک جنگلي خياو چايي است که اين پارک با وسعت سه کيلومتر در حاشيه رودخانه خياو چايي به وجود آمده است و به علت وجود درختان برافراشته و بلند و همچنين فضاي سرسبز و هواي خوب به مکان مناسبي براي گشت و گذار و تفريحات آخر هفته اي براي محليان و گردشگران تبديل شده است.
 • سرقت کوبه درب کاروانسراي سيمون مهاباد

  سرقت کوبه درب کاروانسراي سيمون مهاباد
  1403/02/23
  گروه سيري در استان ها: رييس اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري مهاباد گفت: کوبه درب کاروانسراي سيمون اين شهرستان از جايش کنده شده و به احتمال زياد به سرقت رفته است. به گزارش عصر آذربايجان،واحد جولايي اظهار کرد: اين کوبه و درب اصلي کاروانسراي سيمون مهاباد بيش از 200 سال قدمت دارد و جزو اشياي تاريخي اين کاروانسرا بود و اما در رديف اشياي نفيس قرار نمي گرفت.
 • رصدخانه مراغه؛ نگيني درخشان در تاريخ نجوم ايران

  رصدخانه مراغه؛ نگيني درخشان در تاريخ نجوم ايران
  1403/02/23
  گروه سيري در استانها: رصدخانه مراغه يکي از يادگارهاي علمي و فلکي خواجه نصيرالدين طوسي؛ فيلسوف، رياضيدان و منجم بزرگ دوره ايلخاني و صاحب رساله مشهور اخلاق ناصري و زيج معروف ايلخاني است که به دست وي، با همراهي عده‌اي از دانشمندان بنا شده است. 16 ارديبهشت، روزي نمادين براي شهر تاريخي مراغه و براي ايرانيان است. در اين روز مبارک، دو رويداد مهم در تاريخ اين شهر به هم پيوند خورده‌ است که يکي آغاز احداث رصدخانه مراغه و ديگري بسته شدن زيج ايلخاني است.
 • صدور مجوز ساخت و ساز در قلعه اولتان پارس آباد صحت ندارد

  صدور مجوز ساخت و ساز در قلعه اولتان پارس آباد صحت ندارد
  1403/02/23
  گروه سيري در استانها: اداره کل ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي استان اردبيل اعلام کرد: اولتان قالاسي از اهميت خاصي برخوردار است و برخلاف شايعات، مجوزي براي ساخت و ساز در آن توسط هيچ مرجعي صادر نشده و از هر اقدامي در راستاي حفظ آن دريغ نمي‌شود.
 • قبرستان متروکه منطقه دهخداي زنجان تعيين تکليف مي‌شود

  قبرستان متروکه منطقه دهخداي زنجان تعيين تکليف مي‌شود
  1403/02/23
  گروه سيري در استانها:قبرستان قديمي و متروکه منطقه دهخداي شهر زنجان که موجب مشکلاتي براي شهروندان شده است با مشارکت و همراهي اوقاف و شهرداري تعيين تکليف مي‌شود. جلسه تعيين تکليف وضعيت قبرستان منطقه قديمي دهخدا شهر زنجان با حضور مديران دستگاه هاي متولي برگزار شد.
 • سیری در استان ها//

  مسجد جامع اروميه قابليت تبديل شدن به ميراث جهاني را دارد
  1403/02/16
  گروه سيري در استان ها: معاون امور مجلس، حقوقي و استان‌هاي وزارت ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي با اشاره به تدوين پرونده مساجد کشور براي ثبت در ميراث جهاني گفت: مسجد جامع اروميه نيز که شاهکارهاي معماري آن در برخي موارد بي نظير است، قابليت ثبت جهاني را دارد. به گزارش عصر آذربايجان،جواد واحدي در بازديد از مسجد جامع اروميه افزود: در يک سال گذشته اقدامات قابل توجهي در راستاي مرمت و احياي مسجد جامع اروميه انجام شده است.
 • سیری در استان ها//

  کشف نقوش صخره‌اي در منطقه تاريخي ورزقان
  1403/02/16
  گروه سيري در استان ها:رييس اداره ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌ دستي و گردشگري شهرستان ورزقان از کشف نقوش صخره اي جديد در ارتفاع يکهزار و 300 متري از سطح آب هاي آزاد در اين منطقه تاريخي خبر داد. مصيب نريماني با اشاره به اينکه منطقه کشف شده فوق، محيطي مناسب براي فعاليت‌هاي گله‌داري بوده و از قديم‌الايام شغل اصلي مردم منطقه گله‌داري به خصوص پرورش بُز و گوسفند است، افزود: نقوش صخره‌اي مزبور از نوع "قوشاداش" بر روي سنگ‌هاي سياه رنگي از جنس آهن ايجاد شده است که بر روي تراس شيب دار و مُشرف به راه قديمي موسوم به ائل‌يولو قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  بقعه شيخ کلخوران اردبيل؛ تجلي‌گاه هنر و معماري
  1403/02/16
  گروه سيري در استان ها:يکي از ديدني‌هايي که در سفر به اردبيل ارزش بازديد دارد، آرامگاه شيخ کلخوران است. اين بقعه با کمي فاصله از مرکز شهر اردبيل قرار گرفته و دوستداران معماري و تاريخ از آن ديدن مي‌کنند.
 • سیری در استان ها//

  يادبودي براي شاهزاده زيدالکبير
  1403/02/16
  گروه سيري در استان ها: آرامگاه شاهزاده زيدالکبير، بقعه يا مقبره ساختماني است که به‌عنوان بناي يادبود براي فرد با افرادي ساخته شده است که گور آنان درون اين ساختمان قرار دارد. به‌طور معمول آرامگاه با مزار عادي تفاوت دارد و براي افرادي ساخته مي‌شود که سرشناس‌ و معروف باشند.
 • گنج پنهان و رمز آلود در درياچه تخت سليمان

  گنج پنهان و رمز آلود در درياچه تخت سليمان
  1403/02/09
  گروه سيري در استان ها: تا کنون چيزي درباره گنجينه پنهان در اعماق درياچه تخت سليمان تکاب شنيده ايد؟ گفته مي‌شود شهري در زير اين درياچه وجود داشته که اشياي گرانبهايي در آن مانده و کسي تا کنون به آن دست نيادته است.
 • چه آثاري از معماري تبريز برجاي مانده است

  چه آثاري از معماري تبريز برجاي مانده است
  1403/02/09
  گروه سيري در استان ها: استاد معماري دانشگاه هنر اسلامي تبريز با اشاره به قدمت بالاي معماري در اين کهن شهر، گفت: تبريز داراي 10 عنصر هويتي و کالبد معماري است که مي‌توان از منظر هر يک به بررسي آثار برجاي مانده از معماري دوران‌هاي مختلف در اين شهر پرداخت البته تهيه نقشه باستان شناسي تبريز براي حفظ هويت ده گانه از ضروريات است.
 • روستاي کوهپايه اي تشويرطارم

  روستاي کوهپايه اي تشويرطارم
  1403/02/09
  گروه سيري در استان ها:روستا تشوير از توابع طارم علياست و در 48 کيلومتري جنوب غربي رودبار، در يک منطقه? کوهپايه‌اي قرار دارد.رودخانه قزل‌اوزن از شمال شرقي آبادي مي‌‌گذردو کوه قلعه‌پره در شمال غربي، و کوه زکان در جنوب روستاي تشوير واقع شده است و همچنين وجود يک آتشکده قديمي مربوط به دوران پيش از اسلام، به اهميت تاريخي روستا افزوده است و نشانگر قدمت ديرينه آن است.
 • سیری در استان ها//

  روستاي سيوان، دژ اقتصاد و تجارت خوي
  1403/01/26
  گروه سيري در استان ها: روستاي سيوان با قدمت تاريخ و تمدن چندين صدساله با 350 خانوار و با داشتن 1500 نفر جمعيت در 7 کيلومتري خوي در مسير جاده بين المللي خوي_ اروميه قرار گرفته است.
 • سیری در استان ها//

  بيشترين گردشگر ورودي به آذربايجان‌شرقي از کدام استانهاست؟
  1403/01/26
  گروه سيري در استان ها: با اتمام طرح هاي مربوط به تعطيلات نوروزي و بر اساس آمارهاي دبيرخانه ستاد تسهيل خدمات سفر آذربايجان شرقي، تعداد ترددهاي خودرويي و ورودي گردشگران از استان هاي مختلف کشور به اين منطقه مشخص و اعلام شد.
 • سیری در استان ها//

  روستاي پيله درق بهشتي در زمين
  1403/01/26
  گروه سيري در استان ها: روستاي ويلا دره که نام ديگر پيله درق مي باشد بهشت منطقه شمال غربي ايران مي باشد و از طبيعت منحصر بفرد و بسيار چشم نوازي برخوردار است. اين روستا يا دهکده ي زيبا در نزديگي سرعين اردبيل قرار دارد و گردشگران زيادي را از سراسر کشور به سمت خود مي کشاند.
 • مسجد جامع قروه زنجان از شاهکارهاي دوره سلجوقي

  مسجد جامع قروه زنجان از شاهکارهاي دوره سلجوقي
  1403/01/26
  گروه سيري در استان ها: يکي از دوران‌هاي درخشان هنر در ايران متعلق به دوران سلجوقي است که اين مسجد از نظر معماري، به آن دوران منتسب مي‌شود. به گزارش عصر آذربايجان،مسجد جامع قروه همانند مساجد ديگر دوران سلجوقي به سبک چهار طاقي ساخته شده و گنبد زيباي آجري آن به واسطه چهار فيلپوش به اضلاع چهارگانه استوار شده است.
 • سیری در استان ها//

  خوي، شهر هزار مسجد
  1403/01/19
  گروه سيري در استانها: نام شهر خوي در طول قرن ها به شهر مذهب و فقاهت و عرفان و اقتصاد و تجارت معروف است بطوريکه خوي خاستگاه علماي بزرگي نظير حضرت آيت الله العظمي خويي ره و شمس تبريزي است که هر کدام در عالم شريعت و طريقت جزو سرآمدهاي دوران هستند که به اين ها مي توان اقتصاد و تجار بزرگي را که سرمنشاء اثرات عظيم در اقتصاد و تجارت کشور بودند را اضافه کرد.
 • سیری در استان ها//

  مراغه گنجينه‌اي از آثار تاريخي و طبيعي
  1403/01/19
  گروه سيري در استان ها: بناهاي آجري و ميراث فرهنگي ادوار مختلف تاريخي در کنار جاذبه‌هاي طبيعي دامنه‌هاي جنوبي سهند، کهن‌شهر مراغه را به گنجينه‌اي از آثار کم‌نظير و جذاب در خطه آذربايجان‌ تبديل کرده است. وجود بيش از 500 اثر تاريخي که 180 مورد از آنها در فهرست آثار ملي کشورمان به ثبت رسيده، نه تنها دوستداران ميراث فرهنگي را مجذوب اين شهرستان کرده بلکه طبيعت بکر اين کهن‌شهر نيز ظرفيتي براي اکوتوريسم به شمار مي‌رود.
 • سیری در استان ها//

  اردبيل؛ سرزمين چشمه‌هاي بهشتي
  1403/01/19
  گروه سيري در استان ها: استان اردبيل با جاذبه‌هاي بي‌بديل طبيعي و تاريخي و هواي مطبوع، با آغاز سال نو آغوش خود را براي پذيرايي از مسافران و گردشگران باز کرده است. استان اردبيل در شمال غرب کشور يکي از مقاصد مهم گردشگران داخلي و خارجي است ، بر اساس آمارهاي ارائه شده سالانه 6 ميليون نفر از جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي استان اردبيل بازديد مي‌کنند. سال گذشته اردبيل به عنوان پايتخت گردشگري کشورهاي عضو سازمان همکاري اقتصادي اکو انتخاب شد.
 • سیری در استان ها//

  معناي واقعي زندگي روستايي در روستاي ياستي‌قلعه ماهنشان
  1403/01/19
  گروه سيري در استان ها: ياستي‌قلعه يکي از دورافتاده‌ترين روستاهاي ماهنشان است که هنوز هم زندگي روستايي با همه اصول آن در اين روستا جريان دارد.
 • تبريز مي‌تواند اولين شهر ايراني خواهرخوانده با ژاپن باشد

  تبريز مي‌تواند اولين شهر ايراني خواهرخوانده با ژاپن باشد
  1402/12/20
  گروه سيري در استان ها: سفير جديد ژاپن در ايران از برقراري روابط خواهرخواندگي تبريز به عنوان اولين شهر ايراني با يکي از شهرهاي کشور متبوعش استقبال کرد.
 • شهر آفتاب گمشده در ميان جنگل هاي سردشت

  شهر آفتاب گمشده در ميان جنگل هاي سردشت
  1402/12/14
  گروه سيري در استان ها: باستان‌شناسان كشورهاي مختلف دنيا، سال‌ها به‌دنبال منطقه‌ي گم‌شده‌ي »موصاصير« (شهر آفتاب) مي‌گشتند؛ تا اين‌كه امسال پس‌از انجام نخستين فصل كاوش تپه‌ي باستاني ربط در آذربايجان غربي، اين يقين حاصل شد كه نشانه‌هاي موصاصير را در اين تپه مي‌توان جست‌وجو كرد.
 • روستاي 7 هزارساله‌ ايران که آوازه‌اش جهاني شده

  روستاي 7 هزارساله‌ ايران که آوازه‌اش جهاني شده
  1402/12/14
  گروه سيري در استان ها: کندوان روستاي هفت هزارساله‌اي با خانه‌هاي کندويي اولين روستاي ايراني است که در فهرست جهاني روستاهاي گردشگري ثبت شده است.
 • قلعه قديمي و تاريخي کوراوغلي قطور

  قلعه قديمي و تاريخي کوراوغلي قطور
  1402/11/29
  گروه سيري در استان ها: قطور شهري در بخش قطور شهرستان خوي در استان آذربايجان غربي ايران است. شهر قطور مرکز بخش قطور يکي از بخش‌هاي کردنشين شهرستان خوي است. زبان غالب مردم اين منطقه کردي کرمانجي مي‌باشد.
 • سنگ نبشته رازليق سراب، يادگاري چند هزار ساله

  سنگ نبشته رازليق سراب، يادگاري چند هزار ساله
  1402/11/29
  گروه سيري در استان ها:روستاي رازليق يکي از روستاهاي شهرستان سراب در استان آذربايجان شرقي ايران است و از شمال به کوه سبلان محدود مي شود. همچنين اين روستا مرکز دهستان رازليق در بخش مرکزي شهرستان سراب است.
 • آرامستان ججين اردبيل با سنگ قبرهاي تاريخي

  آرامستان ججين اردبيل با سنگ قبرهاي تاريخي
  1402/11/29
  گروه سيري در استان ها: قبرستان ججين اردبيل با بيش از يک قرن قدمت رموز بسياري در دل پنهان دارد، رموزي که به جاي کشف و مطالعه در قعر قبور تاريخي پنهان است.
 • سهرورد سرزميني ناشناخته با طبيعتي بکر و زيبا

  سهرورد سرزميني ناشناخته با طبيعتي بکر و زيبا
  1402/11/29
  گروه سيري در استان ها:سهرورد منطقه اي خوش آب و هوا در شهرستان خدابنده است، منطقه اي با پيشينه غني و تاثيرگذار تاريخي و فرهنگي که زادگاه شيخ شهاب الدين سهروردي است.
 • گرمابه تاريخي ماکو يادگاري از عصر صفويه

  گرمابه تاريخي ماکو يادگاري از عصر صفويه
  1402/11/15
  گروه سيري در استان ها: گرمابه تاريخي ماکو واقع در دامنه کوه قبه (قلعه قبان) در نوع خود جالب و بي نظير بوده و يادگاري است که از دوران صفويه حکايت مي کند.
 • کهنه قلعه مشگين شهر، يادگاري از عهد شاپور دوم ساساني

  کهنه قلعه مشگين شهر، يادگاري از عهد شاپور دوم ساساني
  1402/11/15
  گروه سيري در استان ها: کهنه قلعه مشگين شهر در ارتفاعات شرقي رودخانه‌ي باغ نوروز قرار دارد و از تاريخي‌ترين بناهاي ايران به‌شمار مي‌رود. طبق تحقيقات باستان‌شناسي، در اين قلعه نشانه‌هايي از دولت مادها و حتي دوره‌هاي پيش از آن يافت شده است.
 • سیری در استان ها//

  تالاب ناور وسيع ترين تالاب چالدران
  1402/11/08
  گروه سيري در استان ها: شهرستان چالدران در شمال غربي استان آذربايجان غربي قرار گرفته است. اين منطقه به دليل داشتن هواي بسيار سرد در زمستان و هواي خنک در تابستان يکي از مناطق گردشگري استان به حساب مي آيد، زيستگاهاي آبي شهرستان چالدران سالانه پذيراي بيش از 10 هزار پرنده مهاجر است. شهرستان چالدران داري 6 تالاب است که چهار تالاب آن دائمي و دو تالاب آن فصلي هستند.
 • سیری در استان ها//

  قلعه 'سن سارود' استوار طي قرن ها
  1402/11/08
  گروه سيري در استان ها: 'سن سارود'، قلعه اي متعلق به دوران قرون وسطي و محل اسكان طايفه اي از ارمني ها بوده كه گويا در قرن هاي 13 و 14 ميلادي (قرن هفتم و هشتم هجري) تجديد بنا شده و با گذشت 700 سال همچنان استوار ايستاده است. بقاياي قلعه 'سن سارود' هفتم مهر ماه 1381 شمسي با شماره? ثبت 6178 به‌ عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 • سیری در استان ها//

  بولاغلار سرزمين چشمه هاي جوشان
  1402/11/08
  گروه سيري در استان ها: در مسير جاده نير به سراب و در سمت چپ جاده در 500 متري محدوده شهر نير و در شمال غرب اين شهرستان منطقه تفرجگاهي زيبايي وحود دارد که به دليل وجود چشمه هايي با آب زلال به "منطقه بولاغلار" معروف است.
 • سیری در استان ها//

  چشمه بالخلي بلاغي يکي از جاذبه هاي گردشگري ابهر
  1402/11/08
  گروه سيري در استان ها: چشمه ها يکي از مظاهر طبيعي به شمار مي روند که در زمره المان هايي قرار دارند که براي گردش در طبيعت انتخاب مي شوند. يکي از اين چشمه ها چشمه علي بلاغي در استان زنجان و شهرستان ابهر محسوب مي شود که سالانه افراد زيادي براي ديدار از آن راهي اين منطقه مي شوند، براي کسب اطلاعات بيشتر در مورد اين جاذبه طبيعي اين مطلب را دنبال کنيد.
 • تپه تاريخي"مانداگارنا" مرند آذربايجان شرقي گرفتار بي توجهي

  تپه تاريخي"مانداگارنا" مرند آذربايجان شرقي گرفتار بي توجهي
  1402/11/02
  گروه سيري در استان ها: مانداگارنا يا همان تپه تاريخي يالدور در شهر مرند با قدمتي افزون بر 6 هزار سال که مي تواند يکي از جاذبه هاي تاريخي کشور و خطه آذربايجان باشد، گرفتار سال ها بي توجهي است که تداوم وضع کنوني نابودي اين اثر بي مانند را به همراه خواهد داشت.
 • سیری در استانها//

  روستاي آلوارس؛ تفريح و اسکي، يک تير و دو نشان
  1402/11/02
  گروه سيري در استان ها: روستاي آلوارس با استقرار در دامنه کوه سبلان و ارتفاعات سرسبز و جذاب در شمار زيباترين روستاهاي پيرامون کوهستان سبلان است.
 • سیری در استانها//

  روستايي محصور در ميان کوه‌هاي زنجان
  1402/11/02
  گروه سيري در استان ها: استان زنجان جاذبه‌هاي بسياري را در خود جاي داده است يکي از اين زيبايي‌ها روستاي شيت است که در ميان کوه‌ها محصور شده است. اين روستا يکي از ديدني‌ترين روستاهاي اين استان، روستاي شيت مي‌باشد.
 • سیری در استانها//

  گذري کوتاه به تالاب درگه سنگي يا سيران گولي
  1402/10/24
  گروه سيري در استان ها:تالاب درگه سنگي که در بين مردمان بومي منطقه با نام تالاب سيران يا سيران گولي نيز شناخته مي‌شود يکي از نوزده تالاب فصلي و دائمي شهرستان نقده در استان آذربايجان غربي است. اين تالاب در محور جاده اروميه به مهاباد در استان آذربايجان‌غربي واقع شده و از کنار جاده قابل رؤيت است.
 • سیری در استانها//

  کاروانسراي خواجه نظر، منحصر به فردترين کاروانسراي صفوي
  1402/10/24
  گروه سيري در استان ها: کاروانسراي خواجه نظر که از دوران صفوي در حاشيه رود ارس و در چند کيلومتري شهر جلفا باقي مانده، به منظور استراحت و اقامت کاروانيان که در روي جاده ابريشم تجارت مي‌کردند و خارج از شهر، ساخته شده بود. اين کاروانسرا در شهرستان جلفا و در نزديکي پل ضيالملک واقع شده و در سال 1381 به ثبت ملي نيز رسيده است.
 • سیری در استانها//

  پل معلق پيرتقي هشتجين ، پلي خاص و ديدني
  1402/10/24
  گروه سيري در استان ها: پل معلق پيرتقي در دره هاي عميق و زيباي شهر هشتجين از توابع خلخال شايد يکي از بلندترين پل هاي معلق ايران باشد. عبور از اين پل که از روي دره هاي عميق مي گذرد با تکان هايش قطعا يکي از هيجان انگيزترين لحظات را براي بازديدکننده ها به ارمغان خواهد آورد.
 • سیری در استانها//

  ايجرود سرزمين روستاهاي تاريخي
  1402/10/24
  گروه سيري در استان ها:جاذبه هاي گردشگري شهرستان ايجرود يكي از مولفه هايي است كه عامل سفر به آن شهر به شمار مي رود. مسجد جامع گلابر، صخره معروف به قيرخ اياق(هزار پا)، روستاي تاريخي خوئين، حاشيه سد گلابر، رود ايجرود، تپه‌ ماهورهاي پاپايي، دژمنده، ميل خوين و امامزاده محمد تقي از جمله مهمترين جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان محسوب مي شود.
 • سیری در استانها//

  ايلان دره سي ماکودره‌اي با منشورهاي بازالتي
  1402/10/18
  گروه سيري در استان ها: ايلان دره سي، يکي از دره‌هاي منشوري بازالتي و کمترشناخته‌شده‌ي در دنيا است که در 25 کيلومتري شهر ماکو در آذربايجان غربي قرار دارد.
 • سیری در استانها//

  لبخند طبيعت تالاب توپراق کندي به گردشگران
  1402/10/18
  گروه سيري در استان ها: تالاب »توپراق کندي« يکي از خاص ترين تالاب‌هاي کشور لبخند زيباي خود را براي استقبال از ميهمانان و گردشگران حاضر در استان اردبيل و شهرستان پارس آباد دريغ نمي‌کند؛ تالابي که از لحاظ تنوع گونه‌هاي گياهي و جانوري و زيبايي‌هاي بکر زبانزد عام و خاص بوده و ساليانه ميزبان هزاران پرنده مهاجر از شمال کشور روسيه نيز است.
 • سیری در استانها//

  منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان
  1402/10/18
  گروه سيري در استان ها: منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان طي مصوبه شماره 149 شوراي عالي محيط زيست مورخ 1375/11/27 به عنوان منطقه حفاظت شده سرخ آباد به مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست پيوسته است.
 • سیری در استان ها//

  بازديد از خانقاه شيخ شمس‌الدين برهاني بوکان را از دست ندهيد
  1402/10/10
  گروه سيري در استان ها: بناهاي تاريخي آذربايجان غربي زيبا و ديدني هستند پس بازديد از خانقاه شيخ شمس‌الدين برهاني بوکان را از دست ندهيد.
 • بازديد از قلعه مانداگارانا آذربايجان شرقي را از دست ندهيد

  بازديد از قلعه مانداگارانا آذربايجان شرقي را از دست ندهيد
  1402/10/10
  گروه سيري در استان ها: قلعه مانداگارانا در قسمت شرقي شهر مرند واقع شـده است.آثار بجاي مانده از آن نشان ميدهد که اين قلعـه در هزاره چهارم قبل از ميلاد يعني 6000 سال پيش بنا گرديده است.
 • سیری در استان ها//

  زيباترين روستاهاي نمين اردبيل کجاست
  1402/10/10
  گروه سيري در استان ها: روستاگردي در اردبيل بسيار هيجان‌انگيز است همراه باشيد تا بدانيم زيباترين روستاهاي نمين اردبيل کجاست.
 • يافته‌هاي جديد در محوطه تپه حسنلو

  يافته‌هاي جديد در محوطه تپه حسنلو
  1402/09/20
  گروه سيري در استان ها: در بررسي باستان‌شناختي منظر فرهنگي دشت سولدوز به محوريت »تپ? حسنلو«، 117 محوط? باستاني مربوط به دوران‌ پيش از تاريخ، تاريخي و اسلامي شناسايي شد.
 • خانه‌اي که خواب خادم‌باشي را مي‌بيند

  خانه‌اي که خواب خادم‌باشي را مي‌بيند
  1402/09/20
  گروه سيري در استان ها: روزگار به دستش عصاي پيري داده و رنگ از صورتش گرفته است و در حسرت ايام گذشته، خواب خادم‌باشي را مي‌بيند که هر روز دستي بر سر و رويش مي‌کشيد تا مبادا فرسوده و تخريب شود. خانه تاريخي خادم‌باشي با حدود 2 هزار متر مربع مساحت در محله اوچدکان، کوچه سرتيپ‌آباد شهر اردبيل واقع شده و مالک آن، در قرن هشتم هجري قمري خدمتگزار بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي بوده و او را خادم باشي مي‌ناميده‌اند و خانه او نيز به همين نام شهرت يافته است.
 • اختصاص 20 ميليارد تومان اعتبار براي بهسازي بقعه پيراحمد زهرنوش ابهر

  اختصاص 20 ميليارد تومان اعتبار براي بهسازي بقعه پيراحمد زهرنوش ابهر
  1402/09/20
  گروه سيري در استان ها: شهردار ابهر گفت: 20 ميليارد تومان اعتبار جهت بهسازي، ايمن‌سازي، و بازپيرايي پيرامون بقعه و موزه پيراحمد زهرنوش ابهر اختصاص يافت. عليرضا عباس‌نيا ، با اشاره به ديدار وزير ميراث فرهنگي و گردشگري که با حضور اعضاي شوراي اسلامي شهر ابهر و نماينده استان زنجان در مجلس خبرگان رهبري انجام شد، عنوان کرد: يکي از مباحث محوري اين ديدار درباره باز پيرايي و بهسازي پيرامون بقعه پيراحمد زهرنوش بود.
 • منطقه حفاظت شده مراکان خوي

  منطقه حفاظت شده مراکان خوي
  1402/09/13
  گروه سيري در استان ها:منطقه حفاظت شده مراکان يکي از مناطق چهارگانه حفاظت شده‌ي حيات‌وحش ايران است که در شمال‌غربي کشور و در شهرستان خوي استان آذربايجان غربي قرار دارد.
 • عجيب‌ترين روستاي تبريز؛ روستاي حيله ور

  عجيب‌ترين روستاي تبريز؛ روستاي حيله ور
  1402/09/13
  گروه سيري در استان ها:روستاي حيله ور در اسکو يکي از تاريخي ترين مناطقي است که در نزديکي شهر تبريز قرار گرفته و تنها 2 کيلومتر با روستاي کندوان فاصله دارد بنابراين شما مي توانيد پس از بازديد از روستاي حيله در اسکو به سمت ديگر روستاي تاريخي و پر آوازه کندوان برويد و لحظات خاطره انگيزي را براي خودتان در سفر به اين مناطق گردشگري به وجود بياوريد.
 • سفر به جهنم دره قطعه اي از بهشت

  سفر به جهنم دره قطعه اي از بهشت
  1402/09/13
  گروه سيري در استانها: جهنم دره بهشت کوچک درون دامنه‌هاي شمالي کوه سبلان درفاصله 20 کيلومتري روستاي موئيل قرار دارد و محلي هاي اين منطقه به اين دره بهشتي جهنم دره سي يا به عبارتي جهنم درسي مي گويند. اگر يکي از عاشقان طبيعت گردي هستيد با ما همراه شويد تا از طبيعت بکر و جذاب دامنه هاي سبلان و اين بهشت خفته برايتان بگوييم.
 • کاروانسراي سنگي، يادگاري از صفويه که رستوران شد

  کاروانسراي سنگي، يادگاري از صفويه که رستوران شد
  1402/09/13
  گروه سيري در استان ها: کاروانسراي سنگي به ترکي (داش کاروانسراسي) در جاده کمربندي زنجان-ميانه روبروي ايستگاه قطار زنجان واقع شده است. قدمت اين کاروانسرا به دوره صفويه باز مي‌گردد و هم اکنون به عنوان رستوران سنتي مورد استفاده است.
 • سیری در استان ها//

  خانه ستارخان تبريز يادگار مشروطه
  1402/09/05
  گروه سيري در استان ها:خانه منتسب به ستارخان در محله قديمي تبريز به نام دوه چي(شتربان) نمادي از مبارزان راه آزادي ملت ايران در دوران مشروطه و برگي از تاريخ پرافتخار آذربايجان و کهن شهر تبريز است.
 • سیری در استانها//

  قلعه ارشق؛ جاذبه تاريخي شهرستان مشگين شهر
  1402/09/05
  گروه سيري در استان ها: قلعه ارشق مربوط به دوره سلجوقيان – دوره ايلخاني است و درشهرستان مشگين‌شهر، بخش مرکزي، روستاي توبنق واقع شده و اين اثر در تاريخ 10 خرداد 1382 با شماره ثبت 8893 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده‌ است.
 • سیری در استانها//

  آثار ملي و جهاني سلطانيه موجب جذب گردشگران مي‌شوند
  1402/09/05
  گروه سيري در استان ها: مديرکل امور استان‌ها و تشکل‌هاي مردم‌نهاد وزارت ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي گفت: آثار ثبت‌شده جهاني و ملي، مرمت آثار تاريخي و محوطه‌سازي در شهرستان سلطانيه عامل جذب گردشگران است. نادر زينالي در نشست با فرماندار شهرستان سلطانيه با اشاره به پيگيري پروژه‌ها و ارتقاي سطح کيفي و کمي گردشگري شهرستان و اقتصاد مرتبط با اين حوزه و تصميم‌گيري درباره رفع موانع و تکليف ما در مقابل آيندگان و گذشتگان، اظهار کرد: بايد براي حفظ جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي خاص و منحصربه‌فرد در شهرستان تاريخي سلطانيه تلاش کرد.
 • سیری در استان ها//

  چشمه کاني گراوان سردشت؛ جاذبه اي خارق العاده
  1402/08/21
  گروه سيري در استان ها:چشمه گراوان در يک دشت سرسبز و يکنواخت قرار گرفته است. چشمه کاني گروان در فاصله 12 کيلومتري از شمال شرقي شهرستان سردشت و 2 کيلومتري از شهرستان ربط در استان آذربايجان غربي واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  چيچكلي؛ بهشت گمشده آذربايجان
  1402/08/21
  گروه سيري در استان ها: شهرستان ورزقان به دليل قرار گرفتن در منطقه زيباي ارسباران داراي مناظر بديع و بکر طبيعي همچون روستا و آبشار زيباي گل آخور، منطقه چيچکلي و دره زيباي سونگون و بناهاي تاريخي چون قلعه جوشين و خانه اميرارشد در انتظار حضور مهمانان است و صنايع دستي بي همتايي چون ورني بافي و گليم بافي را به عنوان تحفه به مهمانان عرضه خواهد نمود.
 • سیری در استان ها//

  "شيخ کلخوران" ، سنگ بناي صفويان
  1402/08/21
  گروه سيري در استان ها: »روستاي شيخ کلخوران در سه کيلومتري شهر اردبيل از ساليان دور از نظر آباداني با شهر اردبيل رقابت داشته و مهاجرپذير بوده است و عده‌اي از علماي طالقان و جبل عامل لبنان و اهالي خياو به کلخوران مهاجرت کرده و در آن سکونت گزيده‌اند.
 • سیری در استان ها//

  سد گاوازنگ پرطرفدارترين جاذبه طبيعي زنجان
  1402/08/21
  گروه سيري در استان ها:سد تاريخي کرسف،تنها سد باستاني استان زنجان سد تاريخي کرسف،معروف به بند امير شهرستان خدابنده تنها سد باستاني استان زنجان است و مکاني بي نظير براي مسافران است که يکي از جاذبه هاي اين شهرستان محسوب مي شود.
 • سیری در استان ها//

  هفت بناي تاريخي در آذربايجان‌غربي مرمت شد
  1402/08/14
  گروه سيري در استان ها: معاون فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي گفت: هفت بناي تاريخي استان ازجمله مسجد جامع اروميه ساماندهي،حفاظت و مرمت شد. داوود فرازي افزود: بالغ بر 50 اثر تاريخي در استان ساماندهي، حفاظت و مرمت مي شوند که از اين تعداد هفت اثر تاريخي شامل مسجد جامع اروميه، کاخ موزه باغچه جوق، سايت موزه جنگ چالدران، پل تاريخي ميرزا رسول، مجموعه جهاني تخت سليمان تکاب، پايگاه ملي حسنلو و پايگاه جهاني قره کليساي چالدران مرمت شده است.
 • سیری در استان ها//

  ماجراجويي در شيروان دره سي مشگين شهر
  1402/08/14
  گروه سيري در استان ها: شيروان دره سي به طول 20 کيلومتر در ميان چين‌خوردگي‌هاي لايه لايه دامنه شمالي کوه سبلان در مشگين شهر قرار دارد. اگر به طبيعت‌گردي علاقه‌منديد، سفر به شهر زيباي مشگين‌شهر در استان اردبيل و دره‌گردي در شيروان دره سي را از دست ندهيد.
 • سیری در استان ها//

  تملک 60 هکتار از محوطه قلعه بابک در گيرودار ميراث و منابع طبيعي
  1402/08/14
  گروه سياسي: فرماندار کليبر با اشاره به آنکه ميراث‌فرهنگي خواستار تملک 60 هکتار از محوطه قلعه بابک است، گفت: با وجود آنکه ميراث فرهنگي درخواست سند کرده اما از سوي منابع طبيعي مورد تاييد قرار نگرفته است. با اين وجود ميراث فرهنگي اصرار دارد که بخشي از آثار قلعه بابک در اين محوطه ها قرار دارند.
 • سیری در استان ها//

  سد گاوازنگ پرطرفدارترين جاذبه طبيعي زنجان
  1402/08/14
  گروه سيري در استان ها: يکي از نقاط بسيار خوش آب و هواي زنجان، منطقه ي تفريحي گردشگري ائل داغي مي باشد. مجموعه تفريحي و کوهستاني ائل داغي زنجان که به مجموعه تفريحي گاوازنگ و بام زنجان نيز شهرت دارد در شمالي ترين نقطه شهر و در دامنه کوه گاوازنگ قرار گرفته است.
 • سیری در استانها//

  مقدمات مرمت تنها دروازه باقي مانده از تاريخ کهن ايران در خوي فراهم شد
  1402/08/07
  گروه سيري در استانها:رييس اداره ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي خوي با اشاره به آسيب‌ديدگي بخش‌هايي از دروازه سنگي اين شهرستان در زلزله سال گذشته گفت: مقدمات مرمت اين مکان تاريخي که تنها دروازه باقي مانده از تاريخ کهن ايران است، فراهم شده است.
 • سیری در استانها//

  گويجه بئل؛ متفاوت ترين کاروانسراي ثبت جهاني شده ايران
  1402/08/07
  گروه سيري در استان ها: کاروانسراي " گويجه بئل" در آذربايجان شرقي که فهرست آثار جهاني يونسکو به ثبت رسيده است، به دليل نوع معماري و قرار گرفتن در منطقه اي کوهستاني متفاوت ترين کاروانسراي ايران به شمار مي رود که زيبايي_هاي خاص آن چشم هر گردشگري را خيره مي کند.
 • سیری در استانها//

  اودلو گورستاني اسلامي تاريخي بيله سوار
  1402/08/07
  گروه سيري در استان ها: بررسي‌هاي اوليه در گورستان »اودلو« شهرستان بيله‌سوار اردبيل نشان مي‌دهد اين محوطه يک گورستان اسلامي بوده که با توجه به مدارک موجود، در دوره ميانه اسلامي مورد استفاده قرار گرفته است.
 • سیری در استانها//

  مزار مولانا همتي انگوراني ماهنشان
  1402/08/07
  گروه سيري در استان ها: مزار مولانا همتي انگوراني، شاعر اهل روستاي انگوران از شهرستان ماهنشان زنجان، در زادگاه وي قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  سد بارون ماکو؛ تلفيق بي نظير تاريخ و طبيعت
  1402/07/30
  گروه سيري در استان ها:سد بارون يکي از بزرگ‌ترين سدهاي استان آذربايجان غربي به‌ شمار مي‌رود و در جنوب شهرستان ماکو، روي رودخانه زنگمار و در نزديکي روستاي بارون احداث شده است.
 • سیری در استان ها//

  درياچه شورابيل؛ جاذبه اي منحصر به فرد
  1402/07/30
  گروه سيري در استان ها:اردبيل جاذبه هاي طبيعي و گردشگري جالبي دارد به همين جهت با ما همراه باشيد و درباره درياچه شورابيل؛ جاذبه اي منحصر به فرد بدانيد.
 • سیری در استان ها//

  کندوان آذربايجان شرقي در فهرست بهترين روستاي هاي گردشگري جهان ثبت شد
  1402/07/30
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان شرقي اعلام کرد: روستاي صخره اي کندوان توسط سازمان جهاني گردشگري (UNWTO) در حاشيه بيست و پنجمين نشست مجمع عمومي اين سازمان به عنوان نخستين روستاي ايران در فهرست بهترين روستاهاي جهاني گردشگري ثبت شد. احمد حمزه زاده اظهار کرد: معاون گردشگري وزارت ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي که اکنون در ازبکستان به سر مي برد دقيقه اي پيش با اعلام خبر ثبت کندوان به عنوان بهترين روستاي گردشگري جهان اين دستاورد را به روستائيان بومي کندوان و مردم آذربايجان شرقي تبريک گفت.
 • سیری در استان ها//

  عمارت ربع رشيدي با قدمتي بيش از 700 سال
  1402/07/30
  گروه سيري در استان ها: رَبع رشيدي يکي از بناهاي تاريخي شهر تبريز با قدمت 700 ساله (مصادف با قرن سيزده ميلادي) است که در دامنه‌هاي سرسبز و خوش آب‌وهواي بيلان کوه ساخته شده است. درواقع اين مکان داراي آب‌وهواي کوهستاني است. اما اهميتي که اين بنا دارد، خيلي فراتر از يک معماري زيبا و قرار گرفتن در يک محدوده خوش آب‌وهواست.
 • سیری در استانها//

  پل سلطان بوكان يادگارى از دوران صفويان
  1402/07/23
  گروه سيري در استان ها: پل تاريخي سلطان با 600 سال قدمت اثر ماندگار دوره صفويه در بوكان و يكي از ظرفيت هاي مغفول گردشگري در جنوب آذربايجان غربي است كه در كنار ساير آثار تاريخي و طبيعي از جاذبه هاي گردشگري بوكان محسوب مي شود.
 • سیری در استانها//

  سفر به دشت مغان اردبيل؛ سرزمين تاريخ و طبيعت
  1402/07/23
  گروه سيري در استان ها:دشتي به نام دشت مغان که در شرقي‌ترين نقطه شمال آذربايجان قرار دارد و بخش عمده آن متعلق به کشور جمهوري آذربايجان است. به گزارش عصر آذربايجان،جلگه بزرگي که سه شهر بيله سوار، پارس آباد و گرمي را دربر مي¬‌گيرد.
 • سیری در استانها//

  آبشار آرانا، آبشاري خروشان در ميان صخره‌ها
  1402/07/23
  گروه سيري در استان ها: آبشار آرانا زنجان يکي از جاهاي ديدني زنجان مي باشد.اين آبشار زيبا از دل کوه بيرون آمده و انگار زمين اين آبشار را به شهر زنجان هديه داده است.
 • بازديد از سنگ‌نگاره ساساني خان‌تختي را از دست ندهيد

  بازديد از سنگ‌نگاره ساساني خان‌تختي را از دست ندهيد
  1402/07/16
  گروه سيري در استان ها:اين نقش برجسته يادگار يکي از پيروزي‌هاي ايراني‌ها بر رومي‌ها است و در آن اردشير پادشاه ساساني و وليعهدش شاپور اول به چشم‌ مي‌خورند که در بازگشت از فتح ارمنستان و غلبه بر سپاهيان روم هستند و عده‌اي از حکمرانان محلي براي نشان‌دادن حسن نيت خود هدايايي به آن‌ها تقديم مي‌کنند.
 • سفر به دل تاريخ در کاروانسراي گويجه بل اهر

  سفر به دل تاريخ در کاروانسراي گويجه بل اهر
  1402/07/16
  گروه سيري در استان ها: کاروانسراي شاه عباسي که در ميان مردم بومي شهر اهر با نام کاروانسراي گويجه بل معروف بوده، در فاصله 24 کيلومتري اين شهر واقع شده است، قدمت اين بناي تاريخي و قديمي به دوران صفويه بر مي‌گردد و در ليست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 • صائين در خواب کاروان و شيهه اسبان

  صائين در خواب کاروان و شيهه اسبان
  1402/07/16
  گروه سيري در استان ها: دندان زمستان براي دريدن کاروانيان برق مي‌زد و سرما چنگال خود را تيز کرده بود، اما سواران و چارپايان به کاروانسراي صائين پناه مي‌بردند و ايمني آغوش سنگي آن، کمتر از خدمات مجتمع‌هاي بين‌راهي امروز نبود. صائين يکي از 54 کاروانسراي ايران است که به تازگي در فهرست جهاني آثار تاريخي و فرهنگي يونسکو به ثبت رسيده است.
 • مدرسه ماندگار زنجان يکي از قديمي‌ترين مدارس زنجان

  مدرسه ماندگار زنجان يکي از قديمي‌ترين مدارس زنجان
  1402/07/16
  گروه سيري در استان ها: مدرسه شريعتي با 89 سال قدمت يکي از قديمي‌ترين مدارس زنجان، مهد پرورش بزرگاني همچون پروفسور ثبوتي و دکتر مجيد شهرياري بوده که امروز به موزه تبديل شده است. دبيرستان شريعتي زنجان، تنها يکي از چندين جاذبه تاريخي و ارزشمند موجود در اين استان است که در محله اي قديمي به نام "يوخاري باشي" (محله بالا) قرار دارد.
 • سیری در استانها//

  ثبت کاروانسراي شاه عباسي خوي درفهرست ميراث جهاني يونسکو
  1402/07/10
  گروه سيري در استان ها:کاروانسراي شاه عباسي قطور خوي به عنوان بيست و هفتمين ميراث فرهنگي ملموس ايران در فهرست ميراث جهاني يونسکو ثبت شد.
 • سیری در استانها//

  روستاگردي در روستاي لرد اردبيل
  1402/07/10
  گروه سيري در استان ها: اردبيل جاذبه‌هاي گردشگري منحصر به فردي دارد به همين دليل با ما همراه باشيد و درباره روستاگردي در روستاي لرد اردبيل بدانيد.
 • بوستان ساحلي بوکان؛ محلي خاص براي تفريح

  بوستان ساحلي بوکان؛ محلي خاص براي تفريح
  1402/06/19
  گروه سيري در استان ها:بوکان جاذبه‌هاي گردشگري قابل توجهي دارد از اين رو با ما همراه باشيد و درباره بوستان ساحلي بوکان؛ محلي خاص براي تفريح بدانيد.
 • خانه تاريخي نيکدل تبريز با قدمت 198 ساله در شهر اولين‌ها

  خانه تاريخي نيکدل تبريز با قدمت 198 ساله در شهر اولين‌ها
  1402/06/19
  گروه سيري در استان ها:تبريز که به شهر اولين‌ها شهره است داراي بيش از 400 خانه تاريخي است که هر يک بر غناي تاريخي و فرهنگي اين شهر مي افزايد و در اين ميان »خانه نيکدل« با قدمتي 198 ساله جايگاه ويژه اي دارد.
 • عجيب ترين چيني‌هاي ايران در موزه چيني خانه اردبيل

  عجيب ترين چيني‌هاي ايران در موزه چيني خانه اردبيل
  1402/06/19
  گروه سيري در استان ها:موزه چيني خانه اردبيل، يکي از جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي استان اردبيل است. اين موزه در خانه اي با قدمت بيش از 200 سال قرار دارد و در سال 1388 به عنوان يکي از آثار تاريخي و فرهنگي ايران به ثبت رسيده است.
 • زيبايي‌هاي زندگي در روستاي درسجين ؛ ابيانه زنجان

  زيبايي‌هاي زندگي در روستاي درسجين ؛ ابيانه زنجان
  1402/06/19
  گروه سيري در استان ها:زندگي در روستاي گردشگري درسجين ابهر با بافت سنتي و تاريخي همچنان زنده و جاري است.
 • کشف با ارزش ترين گنج آذربايجان ايران در نزديکي درياچه اروميه

  کشف با ارزش ترين گنج آذربايجان ايران در نزديکي درياچه اروميه
  1402/06/05
  گروه سيري در استان ها: باستان‌شناسان با کاوش و بررسي »تپه چمن ليلان«در حوزه درياچه اروميه اعلام کردند که اين محوطه قدمتي در حدود 9 هزار سال دارد و قديمي‌ترين روستاهاي نوسنگي در آذربايجان ايران در اين منطقه استقرار داشته است.
 • سیری در استان ها//

  قلعه بابک؛ پناهگاهي از جنگ و افسانه در شمال‌غرب ايران
  1402/06/05
  گروه سيري در استان ها: در گوشه اي از خاک سرزمينمان قلعه اي قرار دارد که موقعيت اسرار آميزش گذر هر لشکر چند هزار نفره اي را غيرممکن مي کند. فقط تعداد اندکي سرباز در اين قلعه مي توانستند جلوي يورش هزاران نفر را بگيرند همان کاري که بابک خرمدين و يارانش انجام دادند و مدت ها لشکر عرب را در کوه ها سرگردان کردند و در نهايت فراري دادند.
 • سیری در استان ها//

  سفري به خانقاه و بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي
  1402/06/05
  گروه سيري در استان ها: مجموعه خانقاه و بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي بنايي نادر از معماري اسلامي در قرون وسطاست که تنها اثر ثبت جهاني شده اردبيل به شمار مي رود.
 • آشنايي با تپه تاريخي 10 هزار ساله اَهرنجان سلماس

  آشنايي با تپه تاريخي 10 هزار ساله اَهرنجان سلماس
  1402/05/29
  گروه سيري در استتان ها:تپه هاي باستاني جلوه اي ماندگار از تمدن هزاران ساله ايران زمين و ظرفيتي بي بديل براي جذب گردشگران داخلي و خارجي محسوب مي شوند.
 • هوانس، تنها کليساي يادگار از ارامنه در مراغه!

  هوانس، تنها کليساي يادگار از ارامنه در مراغه!
  1402/05/29
  گروه سيري در استان ها:کليساي هوانس مقدس مراغه از کليساهاي کاتوليک ارامنه است که نام آن برگرفته از اسم يکي از حواريون عيسي به‌ نام يوحنا که ارامنه به آن »هوانس« مي‌گويند، اقتباس شده است، اين کليسا در داخل شهر مراغه در خيابان امام که نام قديمي آن ارمنستان بوده، قرار گرفته شده و تنها کليساي موجود در اين شهر است.
 • کزج؛ دومين ماسوله ايران

  کزج؛ دومين ماسوله ايران
  1402/05/29
  گروه سيري در استان ها: روستاي کزج شهرستان خلخال استان اردبيل، جزو 10 روستاي داراي معماري خاص کشور است که گفته مي‌شود زادگاه اجدادي اهالي روستاي ماسوله گيلان است. روستاي کزج شهرستان خلخال استان اردبيل، جزو 10 روستاي داراي معماري خاص کشور است که گفته مي‌شود زادگاه اجدادي اهالي روستاي ماسوله گيلان است که نام آن برگرفته از کلمه »کزه« يعني چوبدستي است که در برخي از لغتنامه‌ها به انگورستان نيز معني شده است.
 • امامزاده اسماعيل شناط ابهر

  امامزاده اسماعيل شناط ابهر
  1402/05/29
  گروه سيري در استان ها: امامزاده اسماعيل در منطقه شناط ابهر واقع است. اين بناي زيبا بر پايه يک هشت ضلعي استوار شده است که يک گنبد زيبا بر فراز آن به چشم مي خورد. امام زاده اسماعيل شناط ابهر با 10 واسطه به اميرالمومنين(ع) مي رسد.
 • تخت سليمان تکاب؛ پله‌هايي به دل افسانه‌ها و باورهاي کهن

  تخت سليمان تکاب؛ پله‌هايي به دل افسانه‌ها و باورهاي کهن
  1402/05/22
  گروه سيري در استان ها: تخت سليمان يکي از ديدني‌ترين نقاط گردشگري استان آذربايجان غربي است که از آن با نام زادگاه زرتشت ياد مي‌کنند. اين مجموعه‌ي فوق‌العاده و منحصربه‌فرد که پنج دوره‌ي تمدن بشري را از سر گذرانده، با دارا بودن بيش از 3000سال قدمت در فهرست ميراث جهاني يونسکو نيز ثبت شده است.
 • پيشرفت 80 درصدي مرمت مدرسه 800 ساله در تبريز

  پيشرفت 80 درصدي مرمت مدرسه 800 ساله در تبريز
  1402/05/22
  گروه سيري در استان ها: مدير پايگاه جهاني بازار تبريز گفت: مرمت و بازسازي مدرسه تاريخي ميدان حسن پادشاه تبريز با 800 سال قدمت هم اکنون با 80 درصد پيشرفت فيزيکي ادامه دارد. »ناصر زواري« ، افزود: مديريت ميراث جهاني پايگاه بازار تبريز با همکاري ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي مرمت ميدان حسن پادشاه تبريز را در اولويت فعاليت هاي عمراني خود قرار داده است و تمام تلاش خود را براي اتمام تدريجي اين ميدان بي بديل به کار گرفته است.
 • گردنه‌اي حيران و تماشايي

  گردنه‌اي حيران و تماشايي
  1402/05/22
  گروه سيري دراستان ها: جاهاي ديدني گيلان به قدري زياد و زيبا هستند که سالانه هزاران گردشگر داخلي و خارجي براي بازديد از آن ها به استان گيلان سفر مي کنند. گردنه حيران به عنوان يکي از ديدني هاي گيلان مسير ارتباطي ميان آستارا و ادبيل را به وجود آورده است. واژه حيران در زبان تالشي به معني منطقه محصور شده توسط ابر و مه مي باشد که اين گردنه نيز در اغلب زمان ها غرق در مه و ابر مي باشد.
 • آثارصخره اي دليک داش و شيرين و فرهاد در چالدران

  آثارصخره اي دليک داش و شيرين و فرهاد در چالدران
  1402/05/15
  گروه سيري در استان ها:بسياري ازدولتهاي قدرتمند دنياي باستان ازميان رفته اند و مرور زمان حتي نام آنها را ازيادها زدوده است.دولت اورارتو که در حدود ربع نخست هزاره اول پيش از ميلاد يکي از قدرتهاي برتر شرق بود يکي از آن دولتهاست.
 • گنبدي سرخ در مراغه

  گنبدي سرخ در مراغه
  1402/05/15
  گروه سيري در استان ها: گنبد سرخ از ارزشمندترين بناهاي دوره سلجوقي و از نامدارترين بناهاي مراغه محسوب مي‌شود که مبين شيوه معماري آن دوره است. تلفيق آجر با کاشي لعابدار براي اولين بار در معماري اين بنا باعث شده است که آن را آغازگر شيوه آذري در معماري اسلامي ايران بدانند. اين اثر تاريخي که از جاهاي ديدني استان آذربايجان شرقي به حساب مي‌آيد.
 • روستاي گردشگري کزج ؛ شکوه پنهان بر بلنداي کوه

  روستاي گردشگري کزج ؛ شکوه پنهان بر بلنداي کوه
  1402/05/15
  گروه سيري در استان ها:جنگل‌هاي فندقلوي شهرستان نمين به عنوان يکي از مناطق نمونه گردشگري استان اردبيل، با دشت‌هاي سرشار از گل‌هاي رنگارنگ، درختان فندق و چشم اندازهاي بديع، هزاران گردشگر و مسافر را بخصوص در تابستان به خود جذب مي‌کند. روستاهاي هدف گردشگري و مناطق گردشگرپذير متعددي در استان اردبيل وجود دارد که از مقاصد اصلي گردشگران داخلي و خارجي محسوب مي‌شوند و در اين ميان، جنگل فندقلو که به عنوان يکي از مناطق نمونه گردشگري شناخته مي‌شود، از جاذبه‌هاي ويژه‌اي بخصوص در فصول بهار و تابستان برخوردار است.
 • لار از زيباترين روستاهاي زنجان

  لار از زيباترين روستاهاي زنجان
  1402/05/15
  گروه سيري در استان ها:لار روستايي از توابع بخش مرکزي شهرستان زنجان در استان زنجان ايران است. همچنين داراي آبشارهاي طبيعي همانند هشترخانه که بسيار معروف و جاذبه گردشگري نيز محسوب مي‌شود.
 • تپه‌اي افسانه‌اي در نقده

  تپه‌اي افسانه‌اي در نقده
  1402/05/08
  گروه سيري در استان ها: تپه باستاني حسنلو در آذربايجان‌ غربي، در جنوب‌ غربي درياچه‌ اروميه، در منطقه‌ سرسبز شهرستان نقده و در هفت کيلومتري شمال شرقي اين شهرستان واقع است و به‌ علت مجاورت با دهستان حسنلو به اين نام معروف شده است.
 • سیری در استانها//

  مدرسه فردوسي تبريز، نخستين دبيرستان ايراني
  1402/05/08
  گروه سيري در استانها:دبيرستان ماندگار فردوسي تبريز به عنوان يکي از 51 دبيرستان ماندگار ايران، نخستين دبيرستاني است که به دست ايرانيان در سال 1295 شمسي در زمان رياست »لقمان الملک ادهم« بر اداره ايالتي معارف آذربايجان در زمان حضور محمدحسن ميرزا، وليعهد احمد شاه قاجار در تبريز، بنيان گذاشته شده و به مناسبت اين‌که تاسيس آن مصادف با ميلاد پيامبر اکرم(ص) بود، در آن زمان به عنوان »مدرسه متوسطه محمديه« ناميده شد.
 • سیری در استانها//

  روستاي گردشگري کزج ؛ شکوه پنهان بر بلنداي کوه
  1402/05/08
  گروه سيري در استان ها:روستاي كزج شهرستان خلخال جزو 10 روستاي داراي معماري خاص كشور است که گفته مي شود زادگاه اجدادي اهالي روستاي ماسوله گيلان است.
 • سیری در استانها//

  چشمه آرکويين ايجرود مقصدي مناسب براي گردشگري
  1402/05/08
  گروه سيري در استان ها:چشمه آب گرم آرکويين در روستاي آرکويين ايجرود قرار دارد. اين آب معدني با دبي سه ليتر در ثانيه در ارتفاع 1400 متر از سطح دريا واقع شده است و از نوع آب سرد معدني سولفوره به شمار مي رود.
 • سیری در استان ها//

  کاوش هاي جديد در مسجد جامع اروميه
  1402/05/01
  گروه سيري در استان ها: نتايج فعلي کاوش در مسجد جامع اروميه مشخص کرد سازه‌هاي کشف شده در کاوش‌هاي پيشين از نظر گاه‌شناختي و کارکرد نياز به بازنگري دارد؛ اين سازه‌ها بدون ارتباط آييني-ديني با مسجد جامع بوده و عموماً در راستاي سيستم انتقال و هدايت آب است.
 • سیری در استان ها//

  راه آهن تبريز، ايستگاهي به قدمت 107 سال
  1402/05/01
  گروه سيري در استان ها: صداي سوت‌هاي پي_در پي، چمدان‌هاي که به اين سو و آن سو روي زمين کشيده مي‌شوند، بغل کردن‌هاي سفت و محکم، گريه‌هاي بي‌امان پشت سر، خنده‌هاي از ته دل براي عزيز باز آمده، دلتنگي عجيب مادري که منتظر شنيدن صداي هو هوي است و تکيه پدري سيگار به دست و چشم انتظار، صندلي‌هايي که هر لحظه پر و خالي مي‌شوند و نهايت، ستون‌هايي که هر روز شاهد اين صحنه‌ها هستند. اينجا صحبت از ايستگاه راه آهن تبريز است. ايستگاهي به قدمت 107 سال. بنايي که شاهد وصال و جدايي‌هاي فراوان بوده از استرس سربازان جنگي گرفته تا بي قراري دل‌ عشاق. گويا اينجا نقطه فوران ضربان قلب است با چاشني هيجان، غم، شادي، استرس و حتي دروغ.
 • سیری در استان ها//

  راه آهن تبريز، ايستگاهي به قدمت 107 سال
  1402/05/01
  گروه سيري در استان ها: صداي سوت‌هاي پي_در پي، چمدان‌هاي که به اين سو و آن سو روي زمين کشيده مي‌شوند، بغل کردن‌هاي سفت و محکم، گريه‌هاي بي‌امان پشت سر، خنده‌هاي از ته دل براي عزيز باز آمده، دلتنگي عجيب مادري که منتظر شنيدن صداي هو هوي است و تکيه پدري سيگار به دست و چشم انتظار، صندلي‌هايي که هر لحظه پر و خالي مي‌شوند و نهايت، ستون‌هايي که هر روز شاهد اين صحنه‌ها هستند. اينجا صحبت از ايستگاه راه آهن تبريز است. ايستگاهي به قدمت 107 سال. بنايي که شاهد وصال و جدايي‌هاي فراوان بوده از استرس سربازان جنگي گرفته تا بي قراري دل‌ عشاق. گويا اينجا نقطه فوران ضربان قلب است با چاشني هيجان، غم، شادي، استرس و حتي دروغ.
 • سیری در استان ها//

  طشت گذاري؛ آئين ويژه عزاداران استان اردبيل
  1402/05/01
  گروه سيري در استان ها:مراسم طشت‌گذاري در اردبيل قدمتي چند صد ساله داشته و ريشه در اعتقادات و آداب و رسوم استان دارد، اين مراسم به ياد تشنگي حماسه‌سازان واقعه عاشورا انجام مي‌شود.
 • سیری در استان ها//

  شصت و نهمين آيين مذهبي باداراک در قره‌کليساي چالدران برگزار شد
  1402/04/25
  گروه سيري در استان ها:شصت و نهمين آيين مذهبي »باداراک« با حضور ارامنه کشورهاي مختلف جهان در قره کليساي چالدران برگزار شد. »گريگور چيف چيان« اسقف اعظم خليفه گري کل ارامنه آذربايجان روز شنبه در اين مراسم با گراميداشت شصت و نهمين سالگرد آيين مذهبي »باداراک« يا عشاي رباني، از مسوولان به دليل ايجاد تمهيدات و امکانات لازم براي برگزاري بهتر اين مراسم مذهبي قدرداني کرد.
 • سیری در استان ها//

  معبد مهر مراغه نماد سه هزار ساله تاريخ و تمدن
  1402/04/25
  گروه سيري در استان ها:معبد مهر مراغه با قدمتي بيش از سه هزار سال، ميراثي ارزشمند از پيشينه تاريخ و تمدن كهن خطه آذربايجان بوده و جزو چهار معبد باقي مانده از دوره اشكاني و از نيايشگاه هاي پيروان آيين مهر محسوب مي شود كه به صورت بنايي صخره اي در دل زمين كنده شده است.
 • سیری در استان ها//

  ويند کلخوران؛ دهکده اي شگفت انگيز در سرعين
  1402/04/25
  گروه سيري در استان ها:دهکده ي باستاني ويند کلخوران به لحاظ تعداد زياد و تنوع خانه هاي سنگي و قابل توجه بودن از لحاظ تاريخي، باستاني و گردشگري مي تواند به صورت يکي از کانونهاي علمي، تفريحي و گردشگري ممتاز در آيد.
 • غار چهل پله خضرلو از جاذبه هاي بکر و تاريخي چالدران

  غار چهل پله خضرلو از جاذبه هاي بکر و تاريخي چالدران
  1402/04/18
  گروه سيري در استان ها: غار چهل پله خضرلو يک غار باستاني مهم در استان آذربايجان غربي مي باشد. اين غار اهميت زيادي براي گردشگران داشته و يکي از زيباترين ديدني هاي آن به شمار مي آيد.
 • مسجد صخره اي عنصرود ملقب به بزرگترين مسجد صخره اي ايران

  مسجد صخره اي عنصرود ملقب به بزرگترين مسجد صخره اي ايران
  1402/04/18
  گروه سيري در استانها: روستاي عنصرود يا آستاري در 20 کيلومتري بخش مرکزي شهرستان اسکو واقع شده‌است که از شمال به روستاي ذينجناب از جنوب به روستاي کندوان و از غرب به روستاي آمقان و از شرق به کوه‌هاي سهند مي‌رسد.
 • سیری در استانها//

  خانه تاريخي رضازاده، حافظه تاريخي سرزمين اردبيل
  1402/04/18
  گروه سيرسي در استان ها:خانه هاي تاريخي با معماري اصيل و کم نظير خود بخشي از حافظه تاريخي سرزمين اردبيل بوده و بازسازي و ساماندهي آنها در واقع هويت تاريخي اين منطقه را زنده نگهداشته و حلقه پيوندي با گذشتگان و فرهنگ غني آنها برقرار مي کند.
 • سیری در استانها//

  مسجد صخره اي عنصرود ملقب به بزرگترين مسجد صخره اي ايران
  1402/04/18
  گروه سيري در استانها: روستاي عنصرود يا آستاري در 20 کيلومتري بخش مرکزي شهرستان اسکو واقع شده‌است که از شمال به روستاي ذينجناب از جنوب به روستاي کندوان و از غرب به روستاي آمقان و از شرق به کوه‌هاي سهند مي‌رسد.
 • سیری در استانها//

  ييلاق ماهنشان از زيباترين مناطق زنجان
  1402/04/18
  گروه سيري در استان ها:قارقالان منطقه‌اي كوهستاني، ييلاقي و زيبايي در شهرستان ماهنشان استان زنجان است كه در مرز استان زنجان و آذربايجان غربي قرار دارد. قارقالان در روستاي هم‌جوار اين روستا يعني روستاي باصفا و زيباي علم كندي است كه در همه فصل‌هاي سال به‌جز زمستان به اين منطقه گردشگراني را از همه استان‌ها به اينجا مي‌كشاند.
 • سیری در استان ها//

  درياچه کوهستاني و بي‌همتاي مارميشو
  1402/04/11
  گروه سيري در استان ها: يکي از جاذبه هاي گردشگري ايران که در اروميه قرار دارد درياچه مارميشو است. اين درياچه کوهستاني آنقدر جذاب است که وقتي به ديدنش برويد دل کندن از آن برايتان بسيار سخت است.
 • سیری در استان ها//

  روستاي زنوق، بزرگ‌ترين روستاي پلکاني ايران
  1402/04/11
  گروه سيري در استان ها: روستاي زنوزق آذربايجان شرقيدر واقع بزرگترين روستاي پلکاني در ايران است؛ روستايي که سقف يک خانه حياط خانه ديگر است. با نگاهي گذرا به روستا، متوجه خانه‌هايي مي شويد که از پايين تا بالا پيش رفته و پلکاني رو به آبي آسمان ساخته‌ شده‌اند.
 • سیری در استان ها//

  شيروان دره؛ جاذبه‌ي تماشايي اردبيل
  1402/04/11
  گروه سيري در استان ها:شيروان دره يکي از جاذبه‌هاي طبيعي و درخشان اردبيل محسوب مي‌شود، همراه باشيد و درباره شيروان دره؛ جاذبه‌ي تماشايي اردبيل بدانيد.
 • سیری در استان ها//

  زرين غار يکي از زيباترين غارهاي کشف شده استان زنجان
  1402/04/11
  گروه سيري در استان ها:غار زرين غار که به نام‌هايي همچون غار زرين رود، غار زرين‌آباد و غار دودزا نيز ناميده مي‌شود، يکي از زيباترين غارهاي کشف شده استان زنجان است که در ضلع غربي جاده ترانزيتي زنجان- همدان و در 35 کيلومتري شهرستان خدابنده مشرف به روستاي زرين رود از توابع بخش بزينه رود و ميان روستاهاي داش بلاغ و آق بلاق و در طول محور غارهاي عليصدر و کتله‌خور قرار دارد.
 • ثبت جهاني ژئوپارک ارس گردشگري منطقه را متحول مي‌کند

  ثبت جهاني ژئوپارک ارس گردشگري منطقه را متحول مي‌کند
  1402/04/04
  گروه سيري در استان ها: معاون گردشگري وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي گفت: پيوستن ژئوپارک ارس به شبکه جهاني اتفاق مهمي بود که گردشگري منطقه را در جهت منافع مردم بومي محلي متحول مي‌کند. علي اصغر شالبافيان در جشن بين المللي ثبت جهاني ژئوپارک ارس افزود: مراحل ثبت اين ژئوپارک 10 سال طول کشيده که با ثبت آن کار تازه آغاز شده و فرايندي براي بهره مندي بهتر از ظرفيت‌هاي منطقه شروع شده است.
 • دشت هميشه بهار ايران

  دشت هميشه بهار ايران
  1402/04/04
  گروه سيري در استان ها:دشت مغان با مناظري زيبا و خيره‌کننده در استان اردبيل آرام گرفته است. اين دشت از طرف شمال و شرق به جمهوري آذربايجان، از جنوب به شهرستان مشکين شهر و از غرب به ارسباران محدود شده است.
 • مسجد هزار ساله سجاس نماد آرامش در بستر تاريخ و سادگي

  مسجد هزار ساله سجاس نماد آرامش در بستر تاريخ و سادگي
  1402/04/04
  گروه سيري در استان ها: آرامش محض، به نظر بهترين كلمه اي است كه مي توان براي مسجدي هزار ساله سجاس از توابع شهرستان خدابنده در گوشه اي از سرزمين شگفت انگيز زنجان به كار برد.
 • سنت استپانوس؛ کليسايي تماشايي

  سنت استپانوس؛ کليسايي تماشايي
  1402/03/28
  گروه سيري در استان ها: کليساي سنت استپانوس بعد از کليساي قره کليسا دومين کليساي قديمي و با ارزش ايران شناخته شده است که در استان آذربايجان شرقي و در شهرستان جلفا قرار دارد. اين کليسا به ياد شهيد مسيحي بعد از عروج حضرت عيسي، يکي از حواريون او به ‌نام استپانوس يا استفانوس بوده که در اوايل دوران مسيحيت به شهادت رسيده است.
 • بقعه شيخ حيدر مشگين‌شهر نماد معماري ايلخانان

  بقعه شيخ حيدر مشگين‌شهر نماد معماري ايلخانان
  1402/03/28
  گروه سيري در استان ها: بقعه شيخ حيدر، پدر شاه اسماعيل صفوي در دل باغي در شهرستان مشگين‌شهر به عنوان نماد معماري دوره ايلخانان، هر بيننده‌اي را مجذوب مي‌کند و کشف ناگفته‌هاي آن به استمرار کاوش‌هاي باستانشناسي نياز دارد. ايلخانان يا ايلخانيان سلسله‌اي از مغول بوده‌اند که از سال 654 تا 756 ه‍.ق (1256تا 1356 ميلادي) به مدت حدود 100 سال در ايران حکومت کرده‌اند.
 • مسجد چهل ستون زنجان يادگاري از تاريخ

  مسجد چهل ستون زنجان يادگاري از تاريخ
  1402/03/28
  گروه سيري در استان ها: مسجد چهل ستون زنجان از مساجد تاريخي شهر زنجان است. اين مسجد در بافت بازار بالاي زنجان در ضلع جنوب شرقي مسجد جامع زنجان در راسته معروف به راسته حجت‌الاسلام قرار دارد. اين مسجد يکي از مهم‌ترين و معروفترين حوزه‌هاي علميه ايران در دوره قاجار بوده و توسط يکي از علماي معروف آن زمان بنام ملا علي قارپوز آبادي ساخته شده‌است. طبق کتيبه‌اي که بر روي پيشاني ورودي بنا نصب شده اين بناي در سال 1284 هجري قمري ساخته شده‌است.
 • سیری در استانها//

  خُرنج روستايي با سنگ‌هاي افسانه‌اي
  1402/03/21
  گروه سيري در استانها:روستاي خُرنج پيرانشهر به سبب همجواري با سنگ‌هاي افسانه‌اي و بزرگ، به عنوان روستاي هدف گردشگري و مورد استقبال مسافران و گردشگران داخلي و خارجي قرار گرفته است. روستاي خُرنج پيرانشهر در فاصله40 ?? کيلومتري شرق اين شهرستان قرار دارد اما چيزي که در اين روستا جدا مناظر طبيعي و جاذبه‌هاي طبيعي آن بيشتر مورد توجه گردشگران و مسافران است وجود سنگ‌هايي با شکل و اندازه‌هاي بزرگ است که در قسمت غربي اين روستا قرار دارد.
 • سیری در استانها//

  چشمه آبگرم تاپ تاپان داروخانه‌اي طبيعي
  1402/03/21
  ‌گروه سيري در استان ها:مقبره اوحدي مراغه‌اي به دليل خلاقيت در طراحي، اجرا و با برخورداري از ويژگي‌هاي معماري ايراني و اسلامي بي‌شک جزو بناهاي فاخري به شمار مي‌رود که در مرحله نخست، استقرار تنها موزه ايلخاني کشور در مجاورش را به ارمغان آورد و اکنون نيز پذيراي طرح اوحديه است. معماري اين بنا و ساختمان آجري مجاورش آنقدر جذابيت دارد که در طول ساليان گذشته همواره مورد توجه باشد و پيکر مطهر »ميرزاحسين کريمي مراغه‌اي« شاعر پرآوازه آذربايجان و کشورمان نيز در جوارش آرام بگيرد تا بستري براي اجراي طرح اوحديه از سوي شهرداري فراهم شود.
 • سیری در استانها//

  دولمن‌ها دالاني به تاريکي تاريخ
  1402/03/21
  گروه سيري در استان ها: دولمن‌ها يا ميز سنگ‌ها به عنوان آثار باستاني عصر آهن و هزاره‌هاي قبل از ميلاد، در گذار روزگاران از دستبرد حوادث و تغييرات اقليمي مصون نمانده‌اند و افشاي اسرار آنها نيازمند اختصاص اعتبار مالي براي حفاري‌ها و کاوش‌هاي علمي است.
 • سیری در استانها//

  کوه‌هاي رنگي ماهنشان؛ بهشت گمشده زنجان
  1402/03/21
  گروه سيري در استان ها:يکي از خارق‌العاده ترين جاذبه‌هاي طبيعي استان زنجان کوه‌هاي رنگي ماهنشان است، که از جاذبه‌هاي طبيعي و منحصر به فرد دنيا به شمار مي‌روند. يکي از زيباترين مناطق گردشگري طبيعي و ديدني در استان زنجان کوه‌هاي مريخي يا کوه‌هاي رنگي (آلاداغلار) در شهرستان ماهنشان‌که مناظر خارق‌العاده‌اي را به اين شهرستان بخشيده است.
 • جاذبه هاي آبشار شملکان اروميه

  جاذبه هاي آبشار شملکان اروميه
  1402/03/07
  گروه سيري در استانها: آبشارشملکان را مي توان جزو زيبا ترين جاذبه هاي گردشگري اروميه دانست. اين آبشار در نزديکي روستاي شملکان واقع شده اين روستا به منطقه ي کورد نشين اروميه معروف است.
 • چشمه آبگرم تاپ تاپان داروخانه‌اي طبيعي

  چشمه آبگرم تاپ تاپان داروخانه‌اي طبيعي
  1402/03/07
  گروه سيري در استان ها: چشمه تاپ تاپان آذرشهر در بين چشمه هاي ايران ويژگي‌برجسته‌اي دارد. آب اين چشمه با فشار زيادِ گاز کربن‌دي‌اکسيد از زمين بيرون مي‌جهد و سروصدايي شبيه تاپ‌تاپ دارد. شايد به‌ همين‌ خاطر است که اسم آن را تاپ تاپان گذاشته‌اند.
 • شاه تپه سي اصلاندوز محل تاج گذاري نادرشاه

  شاه تپه سي اصلاندوز محل تاج گذاري نادرشاه
  1402/03/07
  گروه سيري در استان ها: تپه نادري از منظر تاريخي قابل توجه است در اين مکان بود که نادرشاه جهت خلع شاه طهماسب دوم صفوي انجمن بزرگي تشکيل داد و سران کشور و بزرگان را به دشت مغان فرا خواند که منجر به خلع طهاسب ميرزا و رسيدن وي به تخت سلطنت شد.
 • دربند قاطرچي ؛ جاذبه‌اي شگرف در ماهنشان

  دربند قاطرچي ؛ جاذبه‌اي شگرف در ماهنشان
  1402/03/07
  گروه سيري در استان ها: استان زنجان يکي از اصيل‌ترين استان هاي ايران است که آثار تاريخي ارزشمند بسياري را در خود جاي داده است که يکي از اين آثار دربند قاطرچي مي‌باشد که در دل ماهنشان قرار گرفته است.
 • خانه انصاري اروميه؛ جاذبه‌اي خاص در آذربايجان غربي

  خانه انصاري اروميه؛ جاذبه‌اي خاص در آذربايجان غربي
  1402/03/02
 • تاريخچه جالب مسجد جامع تبريز

  تاريخچه جالب مسجد جامع تبريز
  1402/03/02
  گروه سيري در استان ها: يکي از جذاب ترين گزينه هاي تاريخ گردي در تبريز، مسجد جامع اين شهر است که در بازار تاريخي تبريز قرار گرفته و جايگاه مهمي در تاريخ و معماري اين شهر دارد. مسجد جامع تبريز يا آن گونه که در متون کهن از آن ياد شده، مسجد جامع کبير، در دوره هاي مختلف تاريخي به عنوان مسجد جامع شهر شناخته مي شده و بازار بزرگ تبريز گرداگرد آن شکل گرفته است.
 • درياچه سوها اردبيل الماسي در ميان کوه‌هاي نمين

  درياچه سوها اردبيل الماسي در ميان کوه‌هاي نمين
  1402/03/02
  گروه سيري دراستان ها: آب‌وهواي سرد و کوهستاني منطقه سوها، اين مکان را به يکي از مقاصد گردشگري مناسب در فصل تابستان تبديل کرده است. هواي مطبوع و غيرشرجي منطقه در کنار طبيعت سرسبز و بکر، درياچه سوها را به بهشتي وصف‌ناشدني و يکي از رويايي‌ترين مقاصد اردبيل تبديل مي‌کند.
 • مسجد دميريه زنجان با 112 سال قدمت

  مسجد دميريه زنجان با 112 سال قدمت
  1402/03/02
  گروه سيري در استان ها: مسجد دميريه زنجان با 112 سال قدمت در شمار مساجد دوره قاجار محسوب مي‌شود. مساجد قديمي شهر زنجان همواره از جايگاه والايي برخوردار بوده و قدمت تاريخي اين مساجد يکي از دلايل توجه به اين آثار ارزشمند است، مساجد تاريخي زنجان در دوران‌هاي مختلف احداث شده، اما همه اين مساجد در پيروزي انقلاب اسلامي و پس از آن به عنوان مهم‌ترين پايگاه اجتماعي مردم محسوب مي‌شوند، علاوه بر برگزاري برنامه‌هاي مختلف فرهنگي در مساجد، قدمت آنها موجب شده تا برخي از آنها جزو ميراث فرهنگي استان زنجان باشند.
 • خانه اي تاريخي که ساختش 30 سال طول کشيد

  خانه اي تاريخي که ساختش 30 سال طول کشيد
  1402/02/24
  گروه سيري در استانها: خانه اي که ساختش در زمان تيمور پدر آغاز شده و پس از 30 سال در زمان مرتضي قلي خان اقبال السلطنه پسر به پايان رسيده است.
 • دره ليقوان تبريز

  دره ليقوان تبريز
  1402/02/24
  گروه سيري در استان ها: روستاي ليقوان روستايي که گرچه هميشه با پنيرهاي معروف ليقوان در ذهن ما تدعي مي شود اما اگر به عنوان يک گردشگر وارد آن شويد جاذبه هايي مي بينيد که تمام ذهنيت شما به روستا تغيير خواهد کرد.
 • جنگل فندقلو کجاست

  جنگل فندقلو کجاست
  1402/02/24
  گروه سيري در استان ها: فندوقلو از زيباترين جنگل‌هاي هيرکاني ايران است، پيشنهاد مي‌کنيم با ما همراه باشيد تا بدانيم جنگل فندوقلو کجاست.
 • روستاي تاريخي درسجين با 700 سال قدمت

  روستاي تاريخي درسجين با 700 سال قدمت
  1402/02/24
  گروه سيري در استان ها: روستاي درسجين (معروف به ابيانه زنجان)از توابع شهرستان ابهر در فاصله 15 کيلومتري از مرکز اين شهرستان قرار گرفته است، اين روستاي زيبا از روستاهاي هدف گردشگري استان زنجان محسوب مي شود.
 • سرنوشت 20 اثر تاريخي در آذربايجان غربي

  سرنوشت 20 اثر تاريخي در آذربايجان غربي
  1402/02/17
  گروه سيري در استان ها:معاون ميراث‌فرهنگي آذربايجان غربي گفت: بيش از 20 پرونده تعيين حريم در اين استان داريم که معطل تشکيل جلسه شوراي حريم وزارتخانه است و منتظريم اين شورا تشکيل شود تا از آن‌ها دفاع کنيم
 • کليساي سنت استپانوس تجلي وحدت ايرانيان

  کليساي سنت استپانوس تجلي وحدت ايرانيان
  1402/02/17
  گروه سيري در استان ها:آذربايجان با تاريخ افزون بر هفت هزار سال سرزمين عجايب و مملو از آثار و ابنيه هاي مختلف تاريخي است، کليساي سنت استپانوس به عنوان يکي از يادگارهاي حواريون حضرت مسيح در جهان در اين خطه و در اطراف جلفا قرار دارد که بازديد همگاني از اين اثر تاريخي تجلي وحدت اديان و مذاهب مختلف ايرانيان شده است.
 • مدرسه اي که در جنگ جهاني اول فرانسوي ها ساکنش بودند

  مدرسه اي که در جنگ جهاني اول فرانسوي ها ساکنش بودند
  1402/02/10
  گروه سيري در استان ها:مدرسه قديمي "هدايت" در بافت متراکم و مسکوني و تقريباً نزديک به بازار قديمي و مرکز شهر اروميه (ميدان انقلاب) واقع شده است و هر چند در بين واحدهاي معماري محصور شده ولي طوري قرار گرفته که مي توان آنرا از بيرون نيز ديد. مدرسه فوق در ضلع غربي خيابان امام، کوچه مهر (امير نظمي يا باغ کودک) ساخته شده است.
 • موزه خانه استاد شهريار درتبريز

  موزه خانه استاد شهريار درتبريز
  1402/02/10
  گروه سيري در استان ها:خانه‌ شهريار مربوط به دوره دوم پهلوي بوده و در دو طبقه با مساحتي حدود 241 متر ساخته شده است. اين خانه، سومين خلوتکده شاعر ترک زبان بود که قدمت آن به سال 1330 بازمي‌گردد.
 • جمعه مسجد اردبيل با قدمتي 800 ساله

  جمعه مسجد اردبيل با قدمتي 800 ساله
  1402/02/10
  گروه سيري در استان ها:جمعه مسجد اردبيل يکي از بناهاي تاريخي و ثبت ملي استان اردبيل با قدمتي 800 ساله است که از هنر و معماري اصيل ايراني برگرفته شده است.
 • ايبليس

  ايبليس
  1402/01/27
  بولگه لر سرويسي: امتحانلاري قورتاريب يئنيجه ائويميزه يئتيشميشديم.
 • سيلوانا، جلوه زيباي بهشت در آذربايجان غربي

  سيلوانا، جلوه زيباي بهشت در آذربايجان غربي
  1402/01/27
  گروه سيري در استانها: منطقه سيلوانا، جلوه زيباي بهشت در آذربايجان غربي و گنجينه‌ايي بي نظير از جاذبه‌هاي طبيعي، به عبارتي پاک‌ترين نقطه و تابلويي از زيبايي‌هاي خدادادي است. »کلمه »سيلوانا« به روايتي ريشه ايتالياي دارد و به معناي بهشت و در لغت به معني جنگل و بيشه سبز است«.
 • صلابت ارگ عليشاه تبريز شاهکار معماري اسلامي

  صلابت ارگ عليشاه تبريز شاهکار معماري اسلامي
  1402/01/27
  گروه سيري در استان ها:ارگ عليشاه تبريز که به عنوان مسجد و بعدها به عنوان قلعه کاربري داشته اکنون نيز از بلندترين ديوارهاي تاريخي بر جاي مانده در ايران است که بيش از 700 سال قدمت دارد طوري که هنوز هم صلابت و شکوه تاريخي آن شگفتي هر ببينده اي را به خود جلب مي کند.
 • گردشگري آبي؛ ظرفيت‌هاي مغفول توسعه استان اردبيل

  گردشگري آبي؛ ظرفيت‌هاي مغفول توسعه استان اردبيل
  1402/01/27
  گروه سيري در استانها: استان اردبيل با داشتن چشمه‌هاي آبگرم، آبشارهاي متعدد، درياچه‌هاي طبيعي و سدهاي احداث شده در سال‌هاي اخير ظرفيت‌هاي بسيار خوبي براي توسعه گردشگري آبي دارد. گردشگري آبي از شقوق گردشگري طبيعت است که با توجه به وجود سدها، چشمه‌هاي آبگرم، رودخانه‌ها و آبشارها مي‌تواند تعداد زيادي از گردشگران را به سمت استان اردبيل جذب کند. در اين نوع از گردشگري، گردشگران با اهداف متنوع درماني، تفريحي، و يا ورزشي به اين مناطق سفر مي‌کنند.
 • روستاي خويين، روستاي نمونه گردشگري

  روستاي خويين، روستاي نمونه گردشگري
  1402/01/27
  گروه سيري در استان ها:روستاي خويين نيز در شهرستان ايجرود قرار دارد و از جمله روستاهايي است که به دليل برخورداري از جاذبه هاي تاريخي و طبيعي به عنوان روستاي نمونه گردشگري شناخته مي شود.
 • سیری در استانها//

  قره کليسا، نخستين کليساي جامع جهان در ماکو
  1402/01/21
  گروه سيري در استان ها: براساس کتب تاريخي از زمان اشکانيان بود که مسيحيت و دعوت به اين دين آسماني در ايران شکل گرفت و برخي به آن روي آوردند.
 • روستاي تاريخي اوشتبين، بهشت مرزي ايران

  روستاي تاريخي اوشتبين، بهشت مرزي ايران
  1402/01/21
  گروه سيري در استان ها:روستاي اوشتبين (اشتبين) يکي از ده‌ها روستايي است که در حاشيه رود ارس قرار دارد.
 • منطقه نمونه گردشگري ازناو طبيعتي زيبا در خلخال

  منطقه نمونه گردشگري ازناو طبيعتي زيبا در خلخال
  1402/01/21
  گروه سيري در استان ها: شهرستان خلخال به عنوان سومين شهر بزرگ استان اردبيل از نظر موقعيت جغرافيايي در جنوب استان قرار دارد و به دليل همسايه بودن با استان‌هاي گيلان، زنجان و آذربايجان شرقي از موقعيت مناسبي براي سرمايه‌گذاري در حوزه گردشگري برخوردار است.
 • طارم، شهرستاني با طبيعت بي‌نظير

  طارم، شهرستاني با طبيعت بي‌نظير
  1402/01/21
  گروه سيري در استان ها: وقتي از زنجان به سمت شهرستان طارم حرکت کنيد بعد از عبور از ميان کوه‌هاي کوتاه و بلند و پيچ‌هاي متعدد با يک منظره سرسبز با آسمان آبي زيبا روبرو خواهيد شد که اين منظره متعلق به ورودي شهرستان چهار فصل طارم يا به عبارتي ديگر هندوستان ايران است.
 • توسعه و ايجاد زيرساخت‌ها، گردشگري آذربايجان غربي را رونق مي‌دهد

  توسعه و ايجاد زيرساخت‌ها، گردشگري آذربايجان غربي را رونق مي‌دهد
  1401/12/15
  گروه سيري در استان ها: مدير پايگاه ملي محوطه تاريخي حسنلو گفت: توسعه و ايجاد زيرساخت‌هاي لازم، گردشگري آذربايجان غربي را رونق داده و موجب شکوفايي اين حوزه مي‌شود. حسن شيري افزود: ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري همانند اماکن اقامتي، تفريحي و سرويس‌هاي بهداشتي از جمله مولفه‌هايي هستند که موجب اقامت و بازديد گردشگران از بناها و جاذبه‌هاي تاريخي و طبيعي شده و موجب شکوفايي صنعت گردشگري استان مي‌شود.