عصر آذربایجان

دسته بندی اخبار

 • گردشگاه بند روستايي مناسب براي گردشگري

  گردشگاه بند روستايي مناسب براي گردشگري
  1401/04/12
  گروه سيري در استان ها: باغ هاي توت اين روستا نيز يکي از مراکز عرضه توت اين روستاست که طرفداران بسياري دارد و پاي خيلي ها را به اين روستاي زيبا مي‌کشاند.مردم اين روستا به دو زبان آذري و کردي کرمانجي صحبت مي کنند و اغلب دامدار و يا کشاورز هستند.
 • باغ گلستان قديمي‌ترين پارک تبريز

  باغ گلستان قديمي‌ترين پارک تبريز
  1401/04/12
  گروه سيري در استان ها:چندين قرن پيش زماني که زبيده خاتون همسر هارون الرشيد در تبريز بعد از يک مدت بيماري سلامتي خود را بدست آورد دستور داد تا باغي زيبا و سرسبز در اين شهر برپا کنند.
 • اباذر دهکده‌اي صخره‌اي که 5? خانوار در کنارش زندگي مي‌کنند

  اباذر دهکده‌اي صخره‌اي که 5? خانوار در کنارش زندگي مي‌کنند
  1401/04/12
  گروه سيري در استان ها: يکي از جذاب ‌ترين ديدني هاي نير دهکده صخره ‌اي اباذر است که در نزديکي نير و روستاي اباذر قرار دارد. اين منطقه مسکوني عجيب در دل صخره‌ ها ساخته شده و به دليل قرار گرفتن در پشت قبرستان و تپه ‌اي کم ارتفاع، حتي تا چند قدمي نيز قابل مشاهده نيست. قدمت اين دهکده به قبل از اسلام مي رسد.
 • سولک آبشاري در نوار مرزي ايران و ترکيه

  سولک آبشاري در نوار مرزي ايران و ترکيه
  1401/04/05
  گروه سيري در استان:آبشار سلوک اروميه در روستاي سلوک در فاصله ي 32 کيلومتري در غرب شهر اروميه در تپه هاي سرسبز نوار مرزي ايران و ترکيه، در دامنه‌هاي کوه دره رش قرار گرفته است.
 • آجي چاي پلي تاريخي در تبريز

  آجي چاي پلي تاريخي در تبريز
  1401/04/05
  گروه سيري در استان ها: تبريز شهر قديمي_ترين ها است. شهري که در آن مي توانيد آثار تاريخي مختلفي را ببينيد که البته بيشترشان کار دست صفوي ها هستند. پل آجي چاي يکي از همين آثار به جا مانده صفوي است که از قديمي‌ترين آثار شهر تبريز هم به حساب مي آيد.
 • آشنايي با سردابه آبشاري با آب اسيدي

  آشنايي با سردابه آبشاري با آب اسيدي
  1401/04/05
  گروه سيري در استان ها: آب اين چشمه در رديف آب هاي اسيدي و از نوع آب هاي گوگردي و سولفاته کلسيک قرار دارد به طوري که بوي گوگرد زيادي از آن به مشام مي رسد و گاز کربنيک زيادي در آن يافت مي شود.
 • غارگُلجيک مجتمع مسکوني 30 هزار ساله!

  غارگُلجيک مجتمع مسکوني 30 هزار ساله!
  1401/04/05
  گروه سيري در استان ها: غار»گُلجيک«يکي از 6 غار آهکي کشف شده در استان زنجان است، که شايد بتوان گفت از جمله غارهايي است که در گذشته مردم در ان ساکن بوده و زندگي مي‌کردند، در اکتشافات صورت گرفته در اين غار تيغه‌هاي سنگي و ابزارهايي به دست آمده است که متعلق به دوران پارينه سنگي است.
 • دالامپر منطقه‌اي گردشگري در آذربايجان غربي

  دالامپر منطقه‌اي گردشگري در آذربايجان غربي
  1401/03/29
  گروه سيري در استان ها: ارتفاع کوه دالامپر حدود 3500 متر است. از فراز اين کوهستان خاک سه کشور ترکيه، عراق و ايران قابل مشاهده است.داراي 620 گونه گياهي است که گفته مي_شود 4 گونه آن هيچ شناسنامه اي ندارند و در هيچ کتابي درباره اش نوشته نشده واين به معني بکر بودن منطقه است.
 • آغجا قلعه يکي از کهن‌ترين دژهاي ايران

  آغجا قلعه يکي از کهن‌ترين دژهاي ايران
  1401/03/29
  گروه سيري در استان ها: اين‌ قلعه‌ تاريخي‌ را شايد به‌ خاطر رنگ‌ ديواره‌ها و برجهاي‌ سفيدش‌ که‌ با ملات‌ آهکي‌ سفيد در قله کوهي‌ سبزفام‌ ساخته‌ شده‌ است »آغجاقالا« مي‌گويند.
 • درياچه گيلارلو، نگين گردشگري گرمي

  درياچه گيلارلو، نگين گردشگري گرمي
  1401/03/29
  گروه سيري در استان ها: درياچه گيلارلو به دليل موقعيت جغرافيايي و چشم انداز زيبا يکي از مناطق گردشگري گرمي محسوب مي شود.
 • خوئين روستايي با پيشينه تاريخي در زنجان

  خوئين روستايي با پيشينه تاريخي در زنجان
  1401/03/29
  گروه سيري در استان ها: اهالي خوئين به گويش خوئيني از زبان تاتي سخن مي ‌گويند و هنوز مي‌ توان، بازمانده‌ هايي از زبان پهلوي را در گويش مردم خوئين شنيد. زبان مردم خوئين از زبان هاي کهن ايراني است.
 • قلاتاسيان پلي شگفت‌انگيز در آذربايجان‌غربي

  قلاتاسيان پلي شگفت‌انگيز در آذربايجان‌غربي
  1401/03/22
  گروه سيري در استان ها:پل قلاتاسيان که از جاذبه هاي تاريخي شهرستان سردشت در استان آذربايجان غربي محسوب مي شود مربوط به دوره قاجاريه است که برروي پايه هاي ساساني بنا شده است. اين اين اثر در تاريخ 20 آذر 1379 با شماره‌ ثبت 2922 به‌ عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 • شيران آبشاري وصف نشدني در آذربايجان‌شرقي

  شيران آبشاري وصف نشدني در آذربايجان‌شرقي
  1401/03/22
  گروه سيري در استان ها: اين آبشار در حاشيه شمال شرقي روستاي شيران کندي در ارتفاع 2200 متري از سطح دريا واقع شده است. ارتفاع آبشار در حدود 10 متر است. چشمه هاي بسيار فراواني از دل کوه بيرون زده و آب آنها در امتداد دره ها به همديگر پيوسته و رودهاي کوچکي تشکيل مي‌دهند. آبشارشيرلان يا شيران در حاشيه شمال شرقي روستاي شيران کندي در ارتفاع 2200 متري از سطح دريا واقع شده است.
 • از تپه آناهيتا اردبيل چه مي‌دانيد

  از تپه آناهيتا اردبيل چه مي‌دانيد
  1401/03/22
  گروه سيري در استان ها: تپه آناهيتا در قسمت غربي شهر سرعين استان اردبيل قرار دارد که از کاوش هاي انجام يافته در اين منطقه اشياء و سفالينه هايي به بدست آمده که قدمت آنها به اواخر هزاره اول و دوم قبل از ميلاد مسيح باز مي گردد.
 • حمام سنگي گيوي نماد ذوق و سخت کوشي نياکان در پاکيزگي

  حمام سنگي گيوي نماد ذوق و سخت کوشي نياکان در پاکيزگي
  1401/03/22
  گروه سيري در استان ها:هر شهري که پيشينه‌ي تاريخي دارد، داراي بناها، سازه‌ها و محل‌هايي ديدني و جالب است که نشانگر فرهنگ و شيوه زندگي و معاشرت مردمان آن شهر است. حمام سنگي شهر گيوي از جمله بنا‌هاي تاريخي اين شهر است که ويژگي‌هاي طبيعي منحصربفرد آن نظر گردشگران را به خود جلب مي‌کند. اين حمام قديمي که اهالي به آن »داش حامام« مي‌گويند، از جمله حمام‌هاي طبيعي منحصربفرد در کشور است.
 • اوغول بيگ يخچالي مربوط به دوره قاجار

  اوغول بيگ يخچالي مربوط به دوره قاجار
  1401/03/08
  گروه سيري در استان ها: اوغول يا اوغلان در آذري به معني پسر است و بيگ از بيوک به معني بزرگ و خان گرفته شده که مي‌ توان گفت اوغول بيک به معني پسر خان و بزرگ خاندان مي‌باشد.
 • ينگجه روستايي گردشگرپذير در آذرشهر

  ينگجه روستايي گردشگرپذير در آذرشهر
  1401/03/08
  گروه سيري در استان ها: روستاي ينگجه با طبيعتي بسيار سرسبز و دل انگيز از جذابيت ويژه اي برخوردار است. اين روستا با امکاناتي مثل جاذبه‌هاي تاريخي و باغات زيبا منطقه‌اي مفرح و ديدني است. ينگجه داراي چهار مدرسه، شش مسجد، خانه بهداشت، مخابرات و زيارتگاه است.
 • جنگل مشه سويي اردبيل، جنگلي با استخري جوشان

  جنگل مشه سويي اردبيل، جنگلي با استخري جوشان
  1401/03/08
  گروه سيري در استان ها:جنگل مشه سويي اردبيل با دامنه هاي مخملين و درختان سر به فلک کشيده اش از زيباترين مناطق گردشگري استان اردبيل به شمار مي رود.
 • پل حاج ميربها الدين زنجان معروف به پل کهنه

  پل حاج ميربها الدين زنجان معروف به پل کهنه
  1401/03/08
  گروه سيري در استان ها:پل حاج ميربها الدين زنجان که قدمت آن به دوران قاجار باز مي گردد توسطحاج مير بهاءالدين زنجاني ساخته شده است. اين پل قديمي ترين و بزرگترين پل بر روي زنجان رود ميباشد.
 • سیری در استانها//

  آرپا دره سي تبريز مقصدي مناسب براي گردشگري
  1401/03/01
  گروه سيري در استان ها : آرپا دره‌ سي از مناطق خوش آب و هواي استان آذربايجان شرقي است که در دهستان ميدان‌ چاي بخش مرکزي شهرستان تبريز واقع شده ‌است. اين منطقه تاريخ پر رمز و رازي دارد و اکنون در حال تبديل شدن به يکي از تفرجگاه‌ هاي تبريز است. در اين منطقه ميتوانيد از آب معدني و نيز مکانهايي که براي نگهداري و پرورش اسب داير هستند لذت برده و روز خوشي بگذرانيد.
 • سیری در استانها//

  8 هکتار از پادگان اروميه باغ موزه مي‌شود
  1401/03/01
  گروه سيري در استان ها : مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان‌غربي از ايجاد باغ‌موزه در اراضي ستاد لشکر و پادگان اروميه خبر داد و گفت: اين باغ‌موزه در هشت هکتار با همکاري ارتش ايجاد مي‌شود.
 • سیری در استانها//

  روستاي شوکورلو مقصدي مناسب براي گردشگري
  1401/03/01
  گروه سيري در استان ها:شوکورلو از روستاهاي تاريخي و مهم منطقه مغان محسوب مي‌شود.قدمت روستاي شوکورلو به دوران اشکاني و قرون اوليه اسلام برمي گردد. شوکورلو تپه‌هاي باستاني مهم آقامال تپه سي و مطلب تپه سي را در خود جاي داده که در فهرست آثار تاريخي ايران ثبت گرديده‌است.
 • سیری در استانها//

  کاروانسراي سنگي زنجان؛ يادآور دوران صفوي
  1401/03/01
  گروه سيري در استان ها: کاروانسراي سنگي شهر زنجان يکي از قديمي‌ترين و منحصربه فردترين آثار تاريخي اين استان است. اين کاروانسرا يکي از بي‌نظيرترين آثار تاريخي به جاي مانده در شهر زنجان است که در جاده کمربندي زنجان ـ ميانه قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  آجرهاي سه هزار ساله استردادي از سوئيس در بوکان به نمايش درمي‌آيند
  1401/02/25
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي آذربايجان غربي گفت: آجرهاي 2700 ساله تپه قلايچي خردادماه سال جاري در موزه مفاخر بوکان به نمايش درمي‌آيند. جليل جباري از نمايش آجرهاي 2700 ساله تپه قلايچي در خردادماه سال جاري در موزه مفاخر بوکان خبر داد و گفت: با اعلام آمادگي مسئولان بوکان اين آجرها از موزه ملي ايران به موزه مفاخر بوکان منتقل شده و به مدت يک ماه در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرد.
 • سیری در استان ها//

  حمام تاريخي جلفا بنايي پايبند به معماري ايراني
  1401/02/25
  گروه سيري دراستان: اين حمام در سر راه تبريز به جلفا در نقطه اي که کاروانها جهت کسب آمادگي براي عبور از رودخانه ارس توقف ميکردند احداث گشته و بيشتر مورد استفاده تجار،بازرگانان و مردم ساکن شهر و کارمندان و کارگران گمرک و نظاميان بوده است.
 • سیری در استان ها//

  عمارت صارم السلطنه بنايي قاجاري در اردبيل
  1401/02/25
  گروه سيري در استان ها: اين مجموعه در حال حاضر شامل بخش‌هاي زير مي باشد: خانه اسبقي که در بخش جنوب غربي بنا و چسبيده به آن قرار دارد و مسجد که در ضلع شمالي ميدان و بر روي شيب تپه بنا شده است.
 • سیری در استان ها//

  سنگ نگاره خان تختي؛ يادگاري از ساسانيان در سلماس
  1401/02/18
  گروه سيري در استان ها: اين سنگ نگاره چون در نزديکي روستاي خان تختي واقع شده به اين نام شناخته مي‌شود. اين نگاره حدود 5 متر عرض و 5/2 تا 8/2 متر طول دارد. در اين سنگ‌ نگاره دو نفر سوار و دو نفر پياده هستند.
 • سیری در استان ها//

  ربع رشيدي اولين و بزرگترين دانشگاه جهان
  1401/02/18
  گروه سيري در استان ها: بناي ربع رشيدي در شهر تبريز و در محله خوش آب و هواي باغميشه واقع در دامنه‌هاي کوه بيلانکوه قرار گرفته است. به دليل آب و هواي خوب منطقه اطراف اين بنا پوشيده از درختان و فضاي سبز است، همچنين پارک بزرگ ربع رشيدي، شمس تبريزي و چندين پارک و بوستان در نزديکي ربع رشيدي قرار دارد. شهر تبريز يکي از کهن‌ترين شهرهاي ايران است و تاريخ اوليه آن به درستي معلوم نيست و بحث هاي زيادي در اين رابطه مطرح شده است. اکتشافات اخير نشان از وجود تمدن در شهر تبريز در هزاره اول و دوم قبل از ميلاد دارد.
 • سیری در استان ها//

  توپراق کندي تالابي که ميزبان پرندگان مهاجر روسي است
  1401/02/18
  گروه سيري در استان ها: تالاب »توپراق کندي« نيز که از زيباترين جلوه‌ هاي طبيعت شناخته مي‌ شود در اين شهرستان مرزي قرار دارد. اين تالاب که از لحاظ تنوع گونه‌هاي گياهي و جانوري و زيبايي‌ هاي بکر زبانزد عام و خاص است، ساليانه ميزبان هزاران پرنده مهاجر از مناطق مختلف از جمله شمال روسيه مي‌باشد.
 • سیری در استانها//

  قلعه و غار قيزلار قالاسي مقصدي مناسب براي گردشگري
  1401/02/04
  گروه سيري در استان ها: قيزلار قلعه‌سي (قلعه ي‌ دختران) يکي از مهم‌ترين آثار تاريخي و طبيعي شهرستان مراغه است. با توجه به آثار مکشوفه از قلعه قدمت آن به حدود 2300 تا 2700 سال پيش بر مي گردد.
 • سیری در استانها//

  تپه باستاني آناهيتا باقدمت هزار ساله
  1401/02/04
  گروه سيري در استانها: تپه آناهيتا در قسمت_غربي شهر سرعين استان اردبيل قرار دارد که از کاوش هاي انجام يافته در اين منطقه اشياء و سفالينه هايي به بدست آمده که قدمت آنها به اواخر هزاره اول و دوم قبل از ميلاد مسيح باز مي گردد. تپه آناهيتا نشان دهنده اهميت اين منطقه در نزد اديان مختلف و بخصوص زرتشتي ميباشد.
 • سیری در استانها//

  تپه نور ابهر
  1401/02/04
  گروه سيري در استان ها: تپه بزرگي که در موقعيت 5،1کيلومتري جنوب گنبد سلطانيه واقع شده و با نام تپه نور ابهر شناخته مي شود.
 • تپه اي باستاني که طعمه حريق شد

  تپه اي باستاني که طعمه حريق شد
  1401/01/28
  گروه سيري در استانها: يکي از درخشان‏ترين تمدن‏هاي دشت سولدوز، تمدن ارزشمند حسنلو است که در 9 کيلومتري شمال‏ شرقي نقده بين دهکده‌هاي امين‌لو و حسنلو و 80 کيلومتري شهرستان اروميه واقع شده است.
 • روستاي حيله ور، جايي که مردم آن زير زمين زندگي مي کردند!

  روستاي حيله ور، جايي که مردم آن زير زمين زندگي مي کردند!
  1401/01/28
  گروه سيري در استان ها: روستاي حيله ور در اسکو از شهرستان هاي استان آذربايجان شرقي است. اين روستا در شمال شهر اسکو و در 44 کيلومتري شهر تبريز قرار دارد .
 • غار هفت خانه خلخال

  غار هفت خانه خلخال
  1401/01/28
  گروه سيري در استان ها:غار هفت خانه ها ( يدي اولر ) در جنوب غربي شهر خلخال و شمال روستاي گرمخانه و در ارتفاع حدود 1600 متر از سطح دريا قرار دارد.
 • مردان نمکي؛ زنجاني‌هاي موميايي‌ شده با نمک

  مردان نمکي؛ زنجاني‌هاي موميايي‌ شده با نمک
  1401/01/28
  گروه سيري در استان ها: موزه مردان نمکي در عمارت ذوالفقاري، يکي از جذاب‌ترين موزه‌هاي زنجان است که گردشگران بسياري را جذب کرده است. يک معدن نمک در زنجان، مرداني را با کوله‌بار سفري بي‌سرانجام به دنياي ما وارد کرد و ما را به دنياي گذشته برد.
 • کليساي هفتوان شهر شطرنجي

  کليساي هفتوان شهر شطرنجي
  1401/01/21
  گروه سيري در استان ها:کليساي هفتوان سلماس، يکي از 24 کليساي شهر که باقي مانده از دوره صفوي است و در دهستان زولا چاي واقع شده است.
 • معبد مهر مراغه نيازمند حفاظت و کاوش

  معبد مهر مراغه نيازمند حفاظت و کاوش
  1401/01/21
  گروه سيري در استان ها: معبد مهر مراغه به عنوان يک سازه مذهبي و باستاني نه تنها در بين آثار تاريخي و تمدني اين کهن‌شهر جزو قديمي‌ترين‌ها به شمار مي‌رود، بلکه به دليل تعداد اندک اين معابد در سطح کشور، از اهميت ويژه برخوردار مي‌باشد؛ معبدي که به حفاظت و کاوش نياز دارد و يکي از مقاصد گردشگران خارجي است. شمار اين معابد در ايران به تعداد کمتر از انگشتان يک دست مي‌رسد و معبد دست‌کند موجود در روساي »ورجوي«مراغه بزرگترين آنها به شمار مي‌رود.
 • معماري دستکند کنزق، قرار اقوام دو هزار ساله

  معماري دستکند کنزق، قرار اقوام دو هزار ساله
  1401/01/21
  گروه سيري در استان ها: معماري دستکند دو هزار ساله خفته در خاک روستاي کنزق از قديمي‌ترين آثار معماري دوره اشکاني است. معماري دستکنده دو هزار ساله نخستين بار در پي زلزله 1375 در شهرستان سرعين سر از خاک برنهاد و قديمي ترين آثار معماري پنهان خود از دوره اشکاني تا قرون متاخر اسلامي را به رخ جهان حاضر کشاند و سرانجام در سال 1390 براي هميشه در حافظه آثار ملي ايران جاي گرفت پارسال شاهد ثبت اين ميراث فرهنگي منحصر به فرد به عنوان سايت موزه و دومين پايگاه علمي پژوهشي ميراث فرهنگي به نام «پايگاه ملي مجموعه دستکند محوطه کهنه کنزق» در استان اردبيل بوديم.
 • دودکش جن؛ هودو اي از باور افسانه‌ها در ماه‌نشان

  دودکش جن؛ هودو اي از باور افسانه‌ها در ماه‌نشان
  1401/01/21
  گروه سيري در استان ها: دودکش جن، جاذبه‌اي طبيعي براي ژئوتوريسم با داستاني از جن و پري در ماه‌نشان، پذيراي گردشگران است. »ماه‌نشان«نام منطقه‌اي است در جنوب‌غربي زنجان که در فاصله حدود 100 کيلومتري از اين شهر قرار گرفته است.
 • رقص بومي‌محلي آذربايجان‌غربي ثبت ملي شد

  رقص بومي‌محلي آذربايجان‌غربي ثبت ملي شد
  1400/12/22
  گروه سيري در استان ها: معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان غربي گفت: در جلسه شوراي ملي ثبت ميراث ناملموس کشور انواع رقص هاي محلي و بومي استان با نام جلمان يا ياللي در فهرست آثار ملي ثبت شد.
 • از چشمه گشايش مراغه چه مي‌دانيد

  از چشمه گشايش مراغه چه مي‌دانيد
  1400/12/22
  گروه سيري در استان ها:مراغه در شرق درياچه اروميه، بر دامنه جنوبي کوه سهند قرار گرفته و داراي چشمه ‌هاي متعدد معدني است که خاصيت درماني دارند. از چشمه هاي معدني معروف اطراف شهر مراغه مي ‌توان به شورسو، گشايش، ايستي ‌بلاغ، قره‌ پالچيق و ساري ‌سو اشاره کرد.
 • محوطه باستاني قلعه خسرواستان اردبيل

  محوطه باستاني قلعه خسرواستان اردبيل
  1400/12/22
  گروه سيري در استان ها: قلعه خسرو بر بالاي يک کوه کم ارتفاع قرار گرفته است و رود قره سو از سه جهت يعني شمال و شمال شرقي و غربي اين کوه را در بر گرفته است.
 • دژمنده شهر زيرزميني روستاي خوئين

  دژمنده شهر زيرزميني روستاي خوئين
  1400/12/22
  گروه سيري در استان ها: اين پناهگاه شگفت انگيز زيرزميني در عمق تقريبي 4 متر از سطح زمين ايجاد شده است.
 • سیری در استان ها//

  کليساي سرکيس مقدس خوي
  1400/12/15
  گروه سيري در استان :کليساي سرکيس مقدس، در استان آذربايجان غربي، درسه کيلومتري باخترشهر خوي،در کوي ميدان کليسا يا کوي امام زاده، در جايي که پيرامون آن را کشتزارها فراگرفته اند، قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  آرامگاه عون بن علي از بناهاي تاريخي شهر تبريز
  1400/12/15
  گروه سيري در استان ها: آرامگاه عون بن علي تا سده نهم هجري سالم بوده و در اين دوره بر اثر حمله نيروهاي امپراتوري عثماني به‌طور کلي ويران شده ‌است.
 • سیری در استان ها//

  روستاي شمس آباد خلخال با قبرستان 1300 ساله
  1400/12/15
  گروه سيري در استان ها: وجود‍ سنگ نوشته‌هايي با خط کوفي با بيش از دو هزار سال قدمت و درختان کهنسال کاج محلي که بيش از هزار سال عمر کرده‌اند، نشان مي دهد روستاي شمس آباد خلخال قدمت طولاني دارد.
 • خانه تاريخي خديوي زنجان

  خانه تاريخي خديوي زنجان
  1400/12/15
  گروه سيري در استان ها: بناي حسن خان ناصر نظام خديوي مشهور به عمارت خديوي در کوچه ناصر نظام، خيابان هفت‌تير فعلي زنجان که يکي از آثار ملي ايران است.
 • بند اروميه تفرجگاهي از جنس بهشت

  بند اروميه تفرجگاهي از جنس بهشت
  1400/12/08
  گروه سيري در استان ها: اين روستا به تفرجگاه اروميه معروف است.قدمت اين روستا حدود سه هزار سال تخمين زده شده است و به دليل دارا بودن جاذبه هاي زياد، از مناطق توريستي و گردشگري مهم کشور مي باشد.
 • پل حاج سيد محمد زنجان نماد معماري زيباي دوره قاجار

  پل حاج سيد محمد زنجان نماد معماري زيباي دوره قاجار
  1400/12/08
  گروه سيري در استان ها: پل»حاج سيد محمد زنجان« يکي از پلهاي ورودي شهر زنجان و نمادي از معماري زيباي دوره قاجار است که با گذشت ساليان همچنان خود نمايي مي کند. پل‌ها با ايجاد مسيري بر روي موانعي مانند رودخانه‌ها، دره‌ها، جاده‌ها و ... براي تسهيل تردد بشر و به منظور مهار آب و مشخص کردن مسير جريان آن‌ها ساخته شده‌اند.
 • دشت مغان اردبيل؛ جلگه اي زيبا در اردبيل

  دشت مغان اردبيل؛ جلگه اي زيبا در اردبيل
  1400/12/08
  گروه سيري در استان ها:در شمال غربي ايران و شمال استان اردبيل جلگه‌اي پهناور وجود دارد به نام دشت مغان که به منطقه هميشه بهار ايران معروف است. حدود دو سوم اين جلگه که در غرب درياي خزر و ساحل جنوبي رود ارس قرار دارد بخشي از جمهوري آذربايجان است.
 • آشنايي با مرگور، منطقه‌اي مرزي و سرسبز

  آشنايي با مرگور، منطقه‌اي مرزي و سرسبز
  1400/12/01
  گروه سيري در استان ها:درختان گردو و ساير ميوه هاي روستاهاي منطقه، گياهان بومي دشت از ويژگي‌هاي گياهي اين منطقه هستند. اين دشت با طبيعتي سرسبز و دل انگيز از چهار سو به وسيله رشته کوه‌هاي زاگرس احاطه شده است.
 • سیری در استان ها//

  جاذبه طبيعي تالاب يانيق هشترود با چشم‌اندازي زيبا و ديدني
  1400/12/01
  گروه سيري در استان ها:يکي از ديدني هاي هشترود تالاب يانيق هشترود نام دارد که با چشم‌انداز معرکه‌ي خود به شما انرژي مي‌بخشد و خاطره‌ساز مي‌شود.
 • سیری در استان ها//

  آغاز کاوش‌هاي باستان‌شناسي در محوطه قره حسنلو اردبيل
  1400/12/01
  گروه سيري در استانها: سرپرست هيأت کاوش محوطه باستاني قره حسنلو از آغاز فصل نخست عمليات کاوش‌هاي باستان‌شناسي در محوطه قره حسنلو شهرستان نمين از ششم بهمن ماه سال جاري خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  از کوه‌هاي قارقالان در ماه‌نشان چقدر مي‌دانيد
  1400/12/01
  گروه سيري در استان ها:دور از انتظار است که کسي براي گردش و تماشاي زيبايي‌هاي ماه‌نشان به اين شهرستان سفر کند و تماشاي منطقه کوهستاني قارقالان در روستاي علم کندي را از قلم بيندازد.
 • قرمزي مسجد چورس ميراث ماندگارو تاريخي

  قرمزي مسجد چورس ميراث ماندگارو تاريخي
  1400/11/24
  گروه سيري در استان ها: در دوره صفويه شهر_هاي مرزي ايران به دليل حمله‌هاي مكرر نظاميان عثماني ارزش و اعتبار خود را از دست دادند و از آنجا شهر خوي نيز در منطقه مرزي دو كشور واقع بود ويران و مركزيت آن به روستاي چورس انتقال يافت.
 • کهنه قلعه؛ نمادي از شگفتي هاي معماري تاريخ

  کهنه قلعه؛ نمادي از شگفتي هاي معماري تاريخ
  1400/11/24
  گروه سيري در استان ها: کهنه قلعه مشکين شهر از آثار دوره ساساني است و از استحکام خاصي برخوردار بوده و در جنگ‌ها و تهاجم دشمنان به‌عنوان پناهگاه از آن نگهداري و استفاده مي‌شده است. سنگ نبشته‌اي به خط پهلوي ساساني در جبهه شمالغربي اين بنا در فاصله 150 متري در آبراهه خياو قرار دارد.اين قلعه با مساحتي در حدود 15 هزار متر مربع در قسمت ورودي مشکين شهر از طرف جاده اردبيل و بر روي تپه اي طبيعي با 50 متر ارتفاع واقع شده و از شش برجک با ديوار هاي ضخيم خشتي و حجره هاي کوچک آخور مانند تشکيل شده است.
 • روستاي تاريخي و باستاني قلعه برزند گرمي مغان

  روستاي تاريخي و باستاني قلعه برزند گرمي مغان
  1400/11/24
  گروه سيري در استان ها: روستاي قلعه برزند، از جمله دهستان هاي تاريخي در استان اردبيل مي باشد و با ارتفاعِ 1880 متر از سطح دريا قرار گرفته است.
 • مقبره ملاحسن کاشي سلطانيه

  مقبره ملاحسن کاشي سلطانيه
  1400/11/24
  گروه سيري در استان ها: ملاحسن کاشي عالم امامي، نويسنده و شاعر شيعه که هرگز مدح پادشاهان نکرد و همه اشعارش در وصف ائمه اطهار(ع) بويژه حضرت علي(ع) سروده است
 • سیری در استان ها//

  يخچال دوقوز پله را بشناسيد
  1400/11/19
  گروه سيري در استا نها:بنايي تاريخي در شهر اروميه که قدمت آن به دوره قاجار باز مي گردد اين بنا براي تامين مقدار آبي که شهروندان به آن نياز داشتند ساخته شده است. يخچال دوقوز پله يا نه پله در خيابان عسگرخان اروميه و در محله‌اي با همين نام قرار دارد و مربوط به دوره قاجار است. از اين يخچال براي نگهداري و تامين يخ مورد نياز شهر در تابستان استفاده مي‌شد. همچنين مردم براي انجام بعضي از مراسم‌ها مانند چهارشنبه سوري به دور حوضچه‌اي که در نزديکي يخچال است، جمع مي‌شدند. اين اثر به‌ عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 • سیری در استان ها//

  محيط زيستي متفاوت در تالاب قوري گل آذربايجان شرقي
  1400/11/19
  گروه سيري در استان ها:در پهنه وسيع کشورمان ايران، درياچه و تالاب هاي بسياري داريم که مأمن پرندگان و جانوارن متعددي هستند. تالاب قوريگل يکي از تالاب ها و درياچه هاي زيبا در دشتي سرسبز است که منظره اي افسانه اي همانند مناظر توصيفي شاهنامه دارد.
 • سیری در استان ها//

  قلعه خشتي گيلوان يادگار دوران هخامنشيان
  1400/11/19
  گروه سيري در استان ها: قلعه گيلوان متعلق به دوران هخامنشيان در وسعتي حدود 6 هکتار ساخته شده است.قلعه خشتي گيلوان يکي از مناطق تاريخي خلخال است.
 • سیری در استان ها//

  روستاي قوشچي زنجان
  1400/11/19
  گروه سيري در استان ها: روستاي قوشچي از توابع بخش طارم سفلي شهرستان قزوين است که اين بخش از شمال به استان گيلان،از جنوب و غرب با استان زنجان همجوار است.
 • دخمه گور سنگي فرهاد ماکو

  دخمه گور سنگي فرهاد ماکو
  1400/11/10
  گروه سيري در استان ها:مجموعه تاريخي سنگر شامل شهر دژ، مقبره صخره‌اي پله‌دار، بقاياي پل، قربانگاه روباز صخره‌اي و گورستان عمومي است. اين مجموعه در قرن هفتم قبل از ميلاد از مکان‌هاي مهم امپراتوري اورارتو در منطقه بوده است.
 • گره کور بازآفريني مجموعه تاريخي مقبره الشعراء تبريز

  گره کور بازآفريني مجموعه تاريخي مقبره الشعراء تبريز
  1400/11/10
  گروه سیری در استان ها: مقبره الشعراء، آرامگاه شاعران نامي و معروف کشور از جمله شهريار، خاقاني شرواني، اسدي طوسي و قطران، همام تبريزي، ماني شيرازي و شاپور نيشابوري است که در جوار امامزاده سيدحمزه در محله قديمي سرخاب واقع شده و از مکان هاي ديدني تبريز به شمار مي رود و آوازه آن به خارج از کشور نيز رسيده است.
 • جنگل حتم مشه‌سي مشگين‌شهر ثبت ملي شد

  جنگل حتم مشه‌سي مشگين‌شهر ثبت ملي شد
  1400/11/10
  گروه سیری در استان ها:معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي استان اردبيل از ثبت ملي ميراث طبيعي جنگل حتم‌ مشه‌¬سي شهرستان مشگين‌شهر به عنوان ذخيره گياه ژنتيکي در حافظه ملي ايران خبرداد.
 • گورستان‌هايي از عصر آهن و دوران اسلامي در قلعه سانسيز زنجان

  گورستان‌هايي از عصر آهن و دوران اسلامي در قلعه سانسيز زنجان
  1400/11/10
  گروه سيري در استان ها: آثار معماري موجود در قلعه سانسيز (قلعه‌گبري) زنجان و تپه‌هاي شمالي احتمالاً متعلق به سده‌هاي اوليه و مياني اسلامي بوده و تپه‌هاي جنوبي، گورستان‌هايي از عصر آهن و دوران اسلامي است. سرپرست گمانه‌زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم قلعه سانسيز طارم با اعلام اين خبر، افزود: قلعه سانسيز (قلعه گبري) يکي از قلعه‌هاي نسبتاً بزرگ دوران اوايل و مياني اسلامي در استان زنجان است.
 • سیری در استان ها

  قلعه قلاتگاه اشنويه
  1400/11/03
  گروه سيري در استان ها:تپه يا قلعه سه هزار ساله قلاتگاه در اشنويه قرار گرفته و در سال 1347 تحت عنوان قلعه و محوطه استقراري اورارتوها در ليست محوطه‌ هاي اورارتويي شمال ‌غرب ايران به ثبت رسيده است.
 • سیری در استان ها

  شهر کوزه‌کنان در مسير ثبت به عنوان شهر ملي سفال
  1400/11/03
  گروه سيري در استان ها:شهر تاريخي »کوزه‌کنان« در 75 کيلومتري غرب تبريز که به دليل هنر- صنعت سفالش شناخته مي شود، در مسير ثبت به عنوان »شهر ملي سفال« قرار دارد. شهر »کوزه کنان« همان گونه که از نامش نيز برمي آيد، از مهدهاي اصلي سفالگري ايران است که در دامنه هاي جنوبي ارتفاعات »ميشو« آرميده و ساکنانش از سده ها قبل به هنر- صنعت سفالگري مشغول هستند.
 • سیری در استان ها

  خانه‌هاي تاريخي اردبيل در قالب مجموعه‌اي اقامتي و فرهنگي واگذار شوند
  1400/11/03
  گروه سيري در استان ها:مديرعامل صندوق احيا و بهره‌برداري از اماکن تاريخي فرهنگي بر واگذاري خانه‌هاي تاريخي شهر اردبيل به صورت يک مجموعه با کاربري فرهنگي، اقامتي و هنري تاکيد کرد. هادي ميرزايي در نشستي با مسئولان ميراث فرهنگي استان اردبيل گفت: از ميان 78 مجموعه تاريخي واگذار شده به بخش خصوصي در کشور براي بهره‌برداري، چهار ابنيه تاريخي متعلق به اردبيل است و اين استان به لحاظ تعداد و ترکيب واگذاري بناهاي تاريخي در اختيار صندوق پيشتاز بوده است.
 • سیری در استان ها

  قلعه لک‌لک‌ها جاذبه منحصر به‌فرد ماهنشان
  1400/11/03
  گروه سيري در استان ها:قلعه شهرستان ماهنشان جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي بسيار منحصر به فرد دارد که يکي از آنها قلعه لک‌لک‌ها در روستاي شکورچي واقع شده است و به دور از هياهو و آمد و شد اهالي روستا در آشيانه‌هاي بلندشان گذران زندگي مي‌کنند و جالب اينکه بين اين پرندگان و روستائيان محلي، ارتباط بسيار مسالمت آميزي برقرار است.
 • سیری در استان ها//

  پل تاريخي دوقوزگوز چايپاره از بناهاي ارزشمند تاريخي آذربايجان غربي
  1400/10/26
  گروه سيري دراستان ها: پل تاريخي دوقوزگوز در روستاي كسيان از توابع شهرستان چايپاره از بناهاي ارزشمند تاريخي و فرهنگي آذربايجان غربي است.
 • سیری در استان ها//

  گويجه قلعه صخره اي مراغه
  1400/10/26
  گروه سيري در استان ها: گويجه قلعه مراغه شاهکاري از حجاري سه هزار ساله هنرمندان ايران زمين در اين شهرستان است که همواره گردشگران و علاقه مندان زيادي را به سوي خود جذب مي کند.
 • آتشكده الزين طارم

  آتشكده الزين طارم
  1400/10/26
  گروه سيري در استان ها:آتشکده الزين از جاهاي ديدني طارم به شمار مي‌رود و مربوط به دوره ساسانيان است. اين اثر در شهرستان طارم، بخش چورزق، روستاي الزين واقع شده و در تاريخ 1مهر 1353 با شماره ثبت 985 به‌عنوان يکي از آثار تاريخي ايران به ثبت ملي رسيده است. شهرستان طارم آثار بسيار مهمي دارد، ازجمله‌ي اين آثار، چهار طاقي الزين است که در منطقه به آتشکده معروف است
 • چشمه کوه زنبيل، چشمه اي با آب معدني

  چشمه کوه زنبيل، چشمه اي با آب معدني
  1400/10/19
  گروه سيري در استان ها: در استان آذربايجان غربي چشمه هاي متعددي با خواص درماني قرار دارد که يکي از اين چشمه هاي آب معدني با خواص درماني بسيار چشمه آب معدني کوه زنبيل است. اين کوه که بيشتر با نام زنبيل داغي شناخته مي شود در مجاورت درياچه اروميه و در محدوده دهستان نازلو چاي و در نزديکي روستاي سپرغان قرار گرفته است.
 • سیری در استانها//

  آبشار گور داغ مراغه
  1400/10/19
  گروه سيري در استان ها:درخت چناري با ارتفاع 14 متر و با قدمت نزديک به 12 قرن، در شهر اسکوي آذربايجان شرقي هنوز هم شادابي و زيبايي خود را در ميان زندگي مدرن و ماشيني حفظ کرده است.
 • سیری در استانها//

  درياچه سوها اردبيل الماسي در ميان کوه‌هاي نمين
  1400/10/19
  گروه سيري در استان ها:قلعه اولتان؛ تاريخ 200 ساله شهرستان پارس آباد اولتان را همه اهالي با قلعه باستاني برجا مانده از تاريخ دو هزار و 200 ساله اش يا بهتر بگيم ( اولتان قلعه سي يا همان قلعه اولتان) مي شناسند.
 • سیری در استانها//

  روستاي علم كندي و منطقه قارقالان زنجان
  1400/10/19
  گروه سيري در استان ها:منطقه ماهنشان يكي از زيباترين مناطق استان زنجان است. اين منطقه داراي طبيعت بكر و مكان‌هاي تاريخي بسياري است. روستاي علم كندي و منطقه قارقالان يكي از جاذبه‌هاي گردشگري طبيعي ماهنشان به شمار مي‌رود.
 • سیری در استان ها//

  روستاي گردشگري رند ماکو
  1400/10/12
  گروه سيري در استان ها:روستاي رند در 15 کيلومتري منطقه آزاد تجاري، صنعتي ماکو قرار دارد. اين روستا سرسبز در دامنه کوه قرار دارد و وجود چشمه هاي جوشان آب معدني ، اين روستا را در منطقه از شهرت فراواني برخوردار ساخته است.
 • سیری در استان ها//

  آبشار گور داغ مراغه
  1400/10/12
  گروه سيري در استان ها:آبشار گور داغ مراغه که با نام کوره چکان هم معروف است ،در روستاي »چکان« از توابع بخش مرکزي شهرستان مراغه و در شرق اين شهرستان واقع شده است .اين آبشار با شهر مراغه 5 کيلومتر فاصله دارد. آبشار گورداغ زيبا که از ارتفاعات سهند به دره سرازير مي شود، جلوه جذاب و دلپذيري دارد و هر ساله عده کثيري از دوستداران طبيعت را به سوي خود جلب مي کند. اين آبشار دوقلو است و ارتفاعي در حدود 9 متر دارد.
 • سیری در استان ها//

  درياچه سوها اردبيل الماسي در ميان کوه‌هاي نمين
  1400/10/12
  گروه خبر:درياچه سوها، يکي از مقاصد بکر و کمتر شناخته‌شده استان اردبيل است که مناظر خيره‌کننده و طبيعت سرسبزي را در اطراف خود دارد. اين درياچه حيرت‌انگيز يکي از منزلگاه‌هاي محبوب طبيعت‌گردان اردبيل نيز محسوب مي‌شود و با آب‌وهواي خنک و دلپذير خود در فصل تابستان، از ظرفيت‌هاي بسياري براي جذب گردشگران برخوردار است.
 • سیری در استان ها//

  درياچه پري درياچه اي طبيعي با چشم‌اندازي زيبا
  1400/10/12
  گروه سيري در استان ها:گفته مي شود در زمان هاي گذشته مردم محلي در اين درياچه پري ديده اند و به همين دليل اين نام را براي آن انتخاب کرده اند. اين درياچه به نحوي حکم سراب را براي اين منطقه دارد.
 • منطقه آلان سردشت، طبيعتي زيبا در کوه هاي زاگرس

  منطقه آلان سردشت، طبيعتي زيبا در کوه هاي زاگرس
  1400/10/05
  گروه سيري در استان ها: منطقه آلان سردشت يکي از زيباترين مناطق استان آذربايجان غربي است که مناظر طبيعي و دلنشين زيادي دارد.استان آذربايجان غربي يکي از زيباترين استان‌هاي ايران است که پوشش جنگلي وسيعي دارد که اين پوشش جنگلي در استان به دو صورت طبيعي و مصنوعي است.
 • ثبت جهاني بقعه شيخ شهاب الدين اهري به طور ويژه پيگيري مي‌شود

  ثبت جهاني بقعه شيخ شهاب الدين اهري به طور ويژه پيگيري مي‌شود
  1400/10/05
  گروه سيري در استان ها:معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان شرقي، ثبت جهاني بقعه شيخ شهاب الدين اهري را از اولويت برنامه‌هاي اين اداره کل در جهت شناسايي و معرفي ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي گردشگري اين اثر تاريخي در جهان برشمرد.
 • پيکره سنگي بابا داوود عنبران نمين

  پيکره سنگي بابا داوود عنبران نمين
  1400/10/05
  گروه سيري در استان ها: بله درست است! فکر نکنيد فقط مصري ها مجسمه ابوالهول دارند. ما هم در کشورمان ابوالهول داريم. البته پيکره ابوالهول کشور ما به مراتب زيباتر هم هست ، زيرا در محاصره کوه هاي بلندي که مانند قلعه اي آن را در بر گرفته اند و طبيعت بهشتي و گل هاي وحشي آنچنان افسون کننده است که فکرش را هم نمي توانيد بکنيد.
 • منطقه گردشگري گلابر ايجرود

  منطقه گردشگري گلابر ايجرود
  1400/10/05
  گروه سيري در استان ها: ايجرود از جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي زيادي برخوردار نيست، ولي آثار اندک آن نيز قابل توجه است. شهرستان ايجرود از جمله مناطق استان زنجان است که از جذابيت‌هاي مختلفي مانند آبادي‌هاي سرسبز با چشم‌انداز کشتزارها و رودخانه‌هايي که از ميان باغ‌ها و کشتزارهاي آن عبور مي کنند، چشمه آب معدني و برخي از آثار تاريخي برخوردار است.
 • زيارتگاه تاريخي علمدار

  زيارتگاه تاريخي علمدار
  1400/09/28
  گروه سيري در استانها:مقبره علمدار اين زيارتگاه در روستاي بدل آباد شهرستان خوي در بالاي تپه کوه کوچکي در منتهي اليه خروجي اين روستا به سمت روستاي قرخ ياشار در امتداد شمال غرب شهر خوي در مختصات (93900ـ69750) برابر چاپ نقشه سازمان جغرافيائي کشور در سريال 4967 برگ دو واقع گرديده است ، بنابر اظهارات گروه اعزامي باستان شناس ، احداث اين بنا به زمان قبل از اسلام و دوره ساسانيان بر مي گردد.
 • روستاي دستکند حيله ور تبريز، روستايي مدفون در دل کوه ها

  روستاي دستکند حيله ور تبريز، روستايي مدفون در دل کوه ها
  1400/09/28
  گروه سيري در استان ها:در دل کوه هاي آذربايجان روستايي تاريخي با نام روستاي حيله ور مدفون شده است.
 • بينه لر؛ روستايي با غارهاي نظامي و تاريخي

  بينه لر؛ روستايي با غارهاي نظامي و تاريخي
  1400/09/28
  گروه سيري در استان ها:روستاي بينه لر که با غارهاي متروکش بسيار معروف بوده در قديم الايام محل دفن اجساد غارنشينان بوده است.
 • زرين غار يکي از زيباترين غارهاي کشف شده استان زنجان

  زرين غار يکي از زيباترين غارهاي کشف شده استان زنجان
  1400/09/28
  گروه سيري در استانها:غار زرين رود، غار زرين آباد يا غار دودزا يکي از زيباترين غارهاي استان زنجان است که در نزديکي شهر زرين رود از توابع شهرستان خدابنده قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  غار دوکچي اثري کم نظير با دنيايي از جذابيت
  1400/09/21
  گروه سيري در استان ها:غار دوکچي چندين دالان عمودي دارد و براي رفتن به طبقات پايين تر بايد 18 متر ديگر را طي کنيد، بعد از اين فرود، يک تالار زيبا و با شکوه مي بينيد که بدون شک يکي از خاص ترين مناظر تمام عمرتان خواهد بود.
 • سیری در استان ها//

  قلعه جوشين، يکي از قلعه‌هاي تاريخي شهرستان ورزقان
  1400/09/21
  گروه سيري در استان ها:قلعه جوشين يکي از قلعه‌هاي تاريخي شهرستان ورزقان در شمال استان آذربايجان شرقي است که در منطقه قره داغ (ارسباران) قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  شيروان دره سي، دره مرموز مشگين شهر
  1400/09/21
  گروه سيري در استان ها: شيروان دره سي يکي از مناطق ديدني و زيباي منطقه سبلان در استان اردبيل است که به علت عدم وجود راه دسترسي مناسب بکر و دست نخورده مانده و به عنوان يازدهمين زيستگاه حيات وحش ايران شناخته شده است. اين دره از آبگرم شابيل در دامنه سبلان آغاز شده و به دشت لاهرود ختم مي شود.
 • سیری در استان ها//

  آرامگاه قيدار نبي، جد سي ام پيامبر اکرم(ص)
  1400/09/21
  گروه سيري در استان ها: در شهر خدابنده از استان زنجان پيامبري دفن است که در تورات و کُتب تاريخي از وي به‌عنوان جانشين حضرت اسماعيل (ع) ياد کرده‌اند.
 • سیری در استان ها//

  قلعه چهريق سلماس
  1400/09/14
  گروه سيري در استان ها: قلعه چهريق مورد توجه شاهان افشاريه و زنديه قرار داشت و از نظر موقعيت جغرافيايي هم در محل حساسي بود، در زمان جنگ ايران و روس در سال 1290 شمسي، تعدادي از ايرانيان در اين قلعه مستقر شده بودند .
 • سیری در استان ها//

  نماي ساختمان‌ها در حرمخانه بازار جهاني تبريز همگون‌سازي مي‌شود
  1400/09/14
  گروه سيري در استان ها: مدير پايگاه جهاني بازار تاريخي تبريز از همگون‌سازي نماهاي ساختمان‌هاي اطراق در بازار حرمخانه اين مجموعه خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  عنبران ؛ ماسوله ي استان اردبيل
  1400/09/14
  گروه سيري در استان ها : عنبران عليا روستايي است که به لحاظ شکل و شمايل بافت خانه ها و واقع شدن منازل روستا روي کوهپايه به ماسوله استان اردبيل شهرت دارد.
 • سیری در استان ها//

  روستاي علم كندي و منطقه قارقالان زنجان
  1400/09/14
  گروه سيري در استان ها:منطقه ماهنشان يكي از زيباترين مناطق استان زنجان است. اين منطقه داراي طبيعت بكر و مكان‌هاي تاريخي بسياري است. روستاي علم كندي و منطقه قارقالان يكي از جاذبه‌هاي گردشگري طبيعي ماهنشان به شمار مي‌رود.
 • سیری در استانها//

  منطقه ي زيباي تاريخي قلعه سردار بوکان
  1400/09/07
  گروه سيري در استان ها: قلعه سردار يا اَرگ بوکان در سده نوزدهم ميلادي و در سال 1868 م/ 1247 خورشيدي توسط عزيزخان مکري سردار کل عساکر منصوره و فرماند? کل قواي ايران در حکومت ناصرالدين شاه قاجار بنا شده‌است.
 • سیری در استانها//

  فندقلوي نمين به عنوان پناهگاه حيات وحش معرفي مي‌شود
  1400/09/07
  گروه سيري در استان ها: مديرکل حفاظت محيط زيست استان اردبيل از معرفي منطقه فندقلو، واقع در محدوده شهرستان نمين به عنوان پناهگاه حيات وحش خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  مجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ
  1400/08/30
  گروه سيري در استان ها: مجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ مربوط به هزاره اول است و در شهرستان شاهين دژ، روستاي بي بي کند واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  قدمت تپه الله قلي ليلان 9 هزار سال تشخيص داده شد
  1400/08/30
  گروه سيري در استان ها: رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ملکان گفت: قدمت و تمدن تاريخي تپه»الله‌قلي« شهر ليلان بر اساس مطالعات لايه‌نگاري و تعيين عرصه و حريم اخير از طرف دانشگاه هنر تبريز، 9 هزار سال تعيين شد.
 • سیری در استان ها//

  ستاد اردبيل 2023 پايتخت گردشگري کشورهاي عضو اکو تشکيل مي‌شود
  1400/08/30
  گروه سيري در استان ها:معاون گردشگري اداره‌کل ميراث ‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي استان اردبيل از تشکيل ستاد ملي و استاني رويداد اردبيل 2023 پايتخت گردشگري کشورهاي عضو اکو خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  مسجد جامع قروه
  1400/08/30
  گروه سيري در استان ها:مسجد جامع قروه يکي از بناهاي تاريخي ارزشمند شهرستان ابهر مي‌باشد که در روستاي قروه در کيلومتر 15 جاده ترانزيتي ابهر- تاکستان قرار دارد. اين مسجد همانند مساجد دوران سلجوقي به سبک چهارطاقي ساخته شده و گنبد بسيار زيبايي بر اضلاع چهارگانه به واسطه چهار يلپوش استوار گرديده است. پلان اصلي مجموعه به جهت تغييرات ناشي از ريزش احتمالي شبستان‌ها، مستلزم حفاري علمي است.
 • سیری در استانها//

  نگاهي بر تاريخچه مسجد مقبره در تبريز
  1400/08/23
  گروه سيري در استان ها: تاسيس مسجد مقبره واقع در شهر تبريز به دوره صفوي بر مي‌گردد، در اين مسجد بسيار زيبا 9 ستون سنگي با ابعاد بزرگ و کاملاً زيبا جاي داده شده است.
 • سیری در استانها//

  قوهيجان؛ روستاي پلکاني طارم
  1400/08/23
  گروه سيري در استان ها: قوهيجان يکي از روستاهاي پلکاني، خوش آب و هوا و با قدمت چندصد ساله در دهستان درام شهرستان طارم است. قوهيجان نام روستايي بکر و زيبا در شهرستان طارم، بخش مرکزي دهستان درام و در غرب و جنوب‌غربي روستاي نوکيان واقع‌ شده است. اين روستا در حدود بيست کيلومتر با طارم فاصله دارد.
 • سیری در استانها//

  اولين پُل شيشه‌اي آذربايجان‌غربي در روستاي "قينرجه" تکاب احداث مي‌شود
  1400/08/23
  گروه خبر: مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌غربي با بيان اينکه تکاب ظرفيت تبديل‌شدن به قطب توسعه گردشگري طبيعي را دارد، گفت: اولين پُل شيشه‌اي آذربايجان‌غربي در روستاي هدف گردشگري قينرجه تکاب احداث خواهدشد.
 • سیری در استانها//

  يخچال اوغول بيگ تکاب
  1400/08/16
  گروه سيري در استان ها:يخچال اوغول بيگ تکاب مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تکاب، روستاي اوغول بيگ واقع شده و اين اثر در تاريخ 27 دي 1377 با شماره ثبت 2255 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 • سیری در استانها//

  مسجد چوبي ملا رستم مراغه
  1400/08/16
  گروه سيري در استان ها: قدمت ساخت مسجد ملا رستم به دوران صفويان بر مي گردد و در زمره اولين مسجدهايي است که در دوران سلسله صفوي ساخته شده.
 • سیری در استانها//

  قلعه اولتان؛ تاريخ 200 ساله شهرستان پارس آباد
  1400/08/16
  گروه سيري در استان ها: اولتان را همه اهالي با قلعه باستاني برجا مانده از تاريخ دو هزار و 200 ساله اش يا بهتر بگيم (اولتان قلعه سي) مي شناسند.
 • سیری در استانها//

  مسجد عباس قلي خان زنجان
  1400/08/16
  گروه سيري در استان ها: مسجد عباس قلي خان زنجان. در محله قديمي عباسقلي خان واقع در بافت تاريخي شهر زنجان قرارگرفته. مسجد عباس قلي خان زنجان يکي از قديمي‌ترين بناهاي مذهبي شهر زنجان است.
 • سيري در استان ها//

  کليساي مارسرگيز از بناهاي تاريخي و مذهبي استان آذربايجان غربي
  1400/08/10
  گروه سيري در استان ها: کليساي سير يا “مارسرگيز” يکي از بناهاي تاريخي و مذهبي استان آذربايجان غربي است که در دامنه کوه سير و در 5 کيلومتري شهر اروميه نزديک تفرجگاه بند واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  کارشناسان حفاظت طبيعي جنگل‌هاي ديزمار ورزقان را ارزيابي مي‌کنند
  1400/08/10
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي آذربايجان‌شرقي اعلام کرد: کارشناسان اتحاديه بين‌المللي حفاظت طبيعي (IUCN) جنگل‌هاي ديزمار ورزقان را ارزيابي مي‌کنند. احمد حمزه زاده در جمع خبرنگاران با بيان اينکه اين ارزيابي در راستاي ثبت جهاني جنگل هاي فوق است، افزود: بر همين اساس ارزيابان اتحاديه بين‌المللي حفاظت طبيعي (IUCN) به منظور بررسي ويژگي‌ها و مستندات جنگل‌هاي حفاظت‌ شده ديزمار، طي روزهاي سوم تا پنجم آبان ماه در آذربايجان شرقي حضور خواهند يافت.
 • سیری در استان ها//

  معبد شهريري اردبيل
  1400/08/10
  گروه سيري در استان ها: معبد شهريري يک محوطه باستاني در شهرستان مشگين شهر از شهرهاي استان اردبيل ايران است. اين محوطه شامل 280 سنگ‌افراشته باستاني است که ديرينگي آن‌ها بيش از 8 هزار سال پيش ميلاد برآورد مي‌شود و قدمت اين مناطق به دوران اواخر مفرغ و دوره نوسنگي و مس سنگي و نيز اوايل آهن مربوط است.
 • سیری در استان ها//

  روستاي سهرين زنجان
  1400/08/10
  گروه سيري در استان ها: روستاي سهرين، واقع در استان زنجان روستايي از توابع بخش قره‌پشتلو مي باشد . اين روستا از غرب به کوه قره داش، از شمال غربي به کوه قاشقادم و از جنوب غربي به کوه قوش قيه محدود مي‌شود. سهرين در فاصله 21 کيلومتري شمال غربي زنجان قرار دارد. رودخانه سهرين که از کوه‌هاي دينگه و آغ‌داغ سرچشمه مي‌گيرد، در جنوب اين روستا جريان دارد و به رودخانه زنجانرود مي‌پيوندد. ارتفاع اين روستا از سطح دريا 1850 مـتر مي باشد .
 • سیری در استانها//

  تخريب آثار تاريخي ماکو به بهانه عتيقه يابي
  1400/07/25
  گروه سيري در استان ها: خرابي ها، گودال ها و کنده کاري هاي موجود در زير بزرگترين کلاهک سنگي جهان در ماکو به‌خاطر کاوش و بررسي تاريخچه اين سايت تاريخي نيست بلکه ماحصل عدم بررسي و رسيدگي مسئولين به اين مکان تاريخي و همچنين کنجکاوي بعضي از مردم براي پيدا کردن عتيقه جات و طلا در اين محدوده با قدمت ديرينه است.
 • سیری در استانها//

  بازسازي کاروانسراي شاه عباسي گويجه بئل در مرحله پاياني است
  1400/07/25
  گروه سيري در استان ها: فرماندار هريس با اشاره به اينکه کاروانسراي شاه عباسي گويجه بئل اين شهرستان در زلزله ارسباران آسيب ديده بود، گفت: بازسازي اين کاروانسرا در مرحله پاياني است.
 • سیری در استانها//

  خانه خادم باشي اردبيل سمبل معماري اصيل ايراني
  1400/07/25
  گروه سيري در استان ها: خانه هاي تاريخي اردبيل جزو نمونه هاي منحصر به فرد کشور محسوب مي شود که معماري اصيل و قدرت بناي آنهابا وجود گذشت 100 سال از قدمتشان همچنان پابرجامانده و تاريخ استانمان را به رخ تاريخ نگاران مي کشد.
 • آغاز مرمت‌هاي اضطراري کاروان‌سراي قطور خوي

  آغاز مرمت‌هاي اضطراري کاروان‌سراي قطور خوي
  1400/07/18
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان غربي گفت: مرمت‌هاي اضطراري کاروان‌سراي تاريخي قطور خوي زير نظر کارشناسان اين اداره‌کل آغاز شده است.
 • سیری در استانها//

  کاروانسراي شاه عباسي نير در ليست ارزيابان يونسکو
  1400/07/18
  گروه سيري در استان ها:مديرکل‌ ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع ‌دستي استان اردبيل گفت: به منظور بررسي وضعيت کاروانسراي شاه عباسي صائين شهرستان نير براي ثبت در فهرست آثار جهاني، ارزيابان يونسکو از اين کاروان‌سرا بازديد مي‌کنند.
 • گنبد سلطانيه به روي گردشگران باز مي‌شود

  گنبد سلطانيه به روي گردشگران باز مي‌شود
  1400/07/18
  گروه سيري در استان ها: با تغيير رنگ کرونايي شهرستان سلطانيه، گنبد تاريخي سلطانيه به روي گردشگران بازگشايي مي‌شود.
 • سیری در استانها//

  بناهاي تاريخي تبريز ظرفيت بالايي در شناساندن جايگاه اين شهر دارد
  1400/07/18
  گروه سيري در استان ها: دبير کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي تبريز گفت: بناهاي تاريخي تبريز ظرفيت بالايي در شناساندن جايگاه و اهميت اين شهر در سطح بين المللي و داخلي دارد.
 • پل تاريخي قلاتاسيان در شهرستان سردشت

  پل تاريخي قلاتاسيان در شهرستان سردشت
  1400/07/11
  گروه سيري در استان ها: رودخانه زاب دردشت »کلوي«در 6 کيلومتري سردشت و در پيچ و خم کوهستان جريان دارد و با پيوستن شعبه هاي ديگري به آن مانند چم، شلماش و زرگه، مرز بين ايران و عراق را در منطقه»آلان«پديد آورده است.
 • مهر، معبد زير زميني مراغه

  مهر، معبد زير زميني مراغه
  1400/07/11
  گروه سيري در استان ها: معبد مهر در 6 کيلومتري جنوب شرقي مراغه قرار دارد که به‌ معبد مهرِ ورجوي نيز شهرت دارد.
 • قلعه خشتي گيلوان يادگار دوران هخامنشيان

  قلعه خشتي گيلوان يادگار دوران هخامنشيان
  1400/07/11
  گروه سيري در استان ها:قلعه گيلوان متعلق به دوران هخامنشيان در وسعتي حدود 6 هکتار ساخته شده است. قلعه خشتي گيلوان يکي از مناطق تاريخي خلخال است.
 • بازار زنجان، نمونه اي از بازار سنتي قاجاري

  بازار زنجان، نمونه اي از بازار سنتي قاجاري
  1400/07/11
  گروه سيري در استان ها:بازار زنجان يکي از طولاني ترين بازارهاي سرپوشيده ايران است که با ديدن معماري اش به راحتي مي شود فهميد که به سبک قاجار درست شده است.
 • سیری در استان ها//

  کشف آثار قرون نخستين اسلامي در منطقه «شيخ رش» آذربايجان غربي
  1400/07/04
  گروه سيري در استان ها: مدير پروژه کاوش‌هاي نجات‌بخشي سد چپرآباد با اشاره به شيخ رش 1 محوطه‌اي استثنائي در شمال‌غرب کشور گفت: کاوش در اين محوطه به کشف و شناسايي آثاري از قرون نخستين اسلامي منجر شد.
 • سیری در استان ها//

  گنبد سرخ مراغه، با معماري به سبک رازي
  1400/07/04
  گروه سيري در استان ها: گنبد سرخ يکي از قديمي‌ترين بناي دوره? اسلامي در استان آذربايجان شرقي مي‌باشد که در قسمت جنوب غربي شهر مراغه قرار گرفته است.
 • سیری در استان ها//

  پارک جنگلي خياوچاي مشگين شهر
  1400/07/04
  گروه سيري در استان ها: پارک جنگلي مشگين که به خياوچاي مشهور است يکي از مناطق ديدني و گردشگري مشگين شهر به حساب مي آيد.پارک جنگلي مشگين شهر با انبوه درختان برافراشته در حاشيه رودخانه خياوچايي قرار دارد
 • سیری در استان ها//

  رودخانه قزل اوزن، يکي از پرآب ترين رودهاي ايران
  1400/07/04
  گروه سيري در استان ها:قزل اوزن را مي توان در ميان طولاني ترين رودخانه هاي ايران قرار دارد که از ارتفاعات بلند کردستان و آذربايجان شرقي سرچشمه مي گيرد و پس از طي کردن مسيري پر پيچ و خم به رود بزرگ شاهرود مي پيوندد و تشکيل رودخانه سفيدرود را مي دهند.
 • سیری در استان ها//

  کليساي ننه مريم اروميه، ظرفيتي با گردشگري جهاني
  1400/06/27
  گروه سيري در استان ها: کليساي »ننه مريم«اروميه دومين کليساي جهان است از ظرفيت گردشگري جهاني برخوردار است.
 • سیری در استان ها//

  مقبره شيخ رکن الدين اوحدي مراغه اي
  1400/06/27
  گروه سيري در استان ها: آرامگاه شيخ رکن‌الدين مراغه‌اي يکي از مهم‌ترين آثار تاريخي و آرامگاه‌هاي موجود در ايران است.
 • سیری در استان ها//

  پيرزرگر، حمامي قجري در اردبيل
  1400/06/27
  گروه سيري در استان ها: استان اردبيل با پيشينه قوي فرهنگي داراي آثار تاريخي فراوان در بين استان هاي کشور است، حمام قجري پيرزرگر نيز يکي از اين آثار تاريخي اردبيل است که در اينجا به معرفي آن ميپردازيم.
 • سیری در استان ها//

  بقعه تاريخي چلبي اوغلي، آرامگاه مريد مولانا
  1400/06/27
  گروه سيري در استان ها: بقعه چلبي اوغلي يکي از بناهاي تاريخي برجاي مانده از آن دوران است که امروزه يکي از جاهاي ديدني استان زنجان در سلطانيه به‌ شمار مي‌رود. مجموعه تاريخي شيخ براق يا چلپي اوغلي در 500 متري جنوب غرب سلطانيه قرار دارد که در گويش محلي کچه بورک (کلاه نمدي) خوانده مي‌شود.
 • روستاي خورنج در پيرانشهر، سرزمين سنگ هاي افسانه اي

  روستاي خورنج در پيرانشهر، سرزمين سنگ هاي افسانه اي
  1400/05/31
  گروه سيري در استان ها: روستاي خورنج در پيرانشهر در فاصله ي 20 کيلومتري شمال شرقي اين شهر بر سر راه مهاباد نيز قرار دارد. اين روستا در مجاورت منطقه اي قرار دارد که با سنگ هاي عظيم الجثه اي احاطه شده است و اين سنگ ها به طرز شگفت انگيزي بر روي هم انباشته شده اند. در اطراف اين روستا چندين تپه ي باستاني با تاريخ قبل از اسلام و يک کتيبه و همچنين آثار يک دژ محکم کوهستاني شناسايي شده اند که حکايت از تاريخ کهن و پرفراز و نشيب اين منطقه دارد . بعضي از اين آثار توسط سازمان ميراث فرهنگي ثبت شده اند و بعضي ديگر در شرف ثبت شدن قرار دارند.
 • خانه علي مسيو در تبريز

  خانه علي مسيو در تبريز
  1400/05/31
  گروه سيري در استان ها: خانه علي مسيو (علي موسيو) يک ساختمان دو طبقه کوچک با نمايي آجري مي باشد که با گچ بري هاي ماهرانه و زيبايي تزيين شده است، در طبقه اول اين خانه چندين اتاق کوچک و بزرگ وجود دارد که به صورت تو در تو طراحي شده اند.
 • پابرجايي مسجدي کهن در روستاي اسنق

  پابرجايي مسجدي کهن در روستاي اسنق
  1400/05/31
  گروه سيري در استان ها: مسجد سنگي روستاي اسنق، با بيش از 700 سال قدمت، همچنان استوار و پابرجاست.
 • يان يان، يادگار زيباي قاجار که همچنان پابرجاست

  يان يان، يادگار زيباي قاجار که همچنان پابرجاست
  1400/05/31
  گروه سيري در استان ها: يکي از زيباترين جاذبه‌هاي تاريخي خرمدره در استان زنجان، حمام يان يان مي‌باشد. اين حمام که از زمان قاجار برجاي مانده است.
 • سیری در استان ها//

  قلات شاه مهاباد دژي استوار در دل کوه
  1400/05/03
  گروه سيري در استان ها: قلات شاه که با نام قه لاتي شاي نيز شناخته مي شود يکي از دژهاي تاريخي استان آذربايجان غربي است که در يکصد و بيست کيلومتري شهر مهاباد و در نزديکي روستاي داغه قرار گرفته است.
 • سیری در استان ها//

  قلعه ضحاک هشترود، از بازماندگان تاريخ کهن ايران
  1400/05/03
  گروه سيري در استان ها: در استان آذربايجان شرقي و در فاصله 20 کيلومتري هشترود و در نزديکي درياچه اروميه قلعه اي زيبا و تاريخي با نام قلعه ضحاک واقع شده که يکي از جاذبه هاي تاريخي و منحصر به فرد ايران بشمار مي آيد.
 • سیری در استان ها//

  برج شاطر گنبدي اردبيل در روستاي صومعه
  1400/05/03
  گروه سيري در استان ها:برج شاطر گنبدي اردبيل در روستاي صومعه برج شاطر اردبيل در روستايي به نام صومعه بنا شده است. اين برج در فضاي وسيعي واقع شده که در پيرامونش تپه هاي باستاني با فواصل مختلف قرار گرفته است.
 • سیری در استان ها//

  قلعه بلقيس بر روي بلندترين قله استان زنجان
  1400/05/03
  گروه سيري در استان ها:کوه بلقيس در هشت کيلومتري شمال شرقي تخت سليمان در ادامه سلسله کوه‌هاي شرق درياچه اروميه واقع شده است.قله تخت بلقيس يا قله بلقيس بلندترين قله استان زنجان است که ارتفاع آن 3332 متر از سطح درياهاي آزاد مي باشد.
 • سیری در استان ها//

  منطقه آلان سردشت، طبيعتي زيبا در کوه هاي زاگرس
  1400/04/20
  گروه سيري در استان ها:منطقه آلان سردشت يکي از زيباترين مناطق استان آذربايجان غربي است که مناظر طبيعي و دلنشين زيادي دارد.
 • سیری در استان ها//

  بافت تاريخي شهر گيوي احيا مي‌شود
  1400/04/20
  گروه سيري در استان ها: رئيس اداره ميراث ‌فرهنگي، گردشگري و صنايع ‌دستي شهرستان کوثر گفت: با توجه به قدمت شهر گيوي مرکز اين شهرستان، مرمت و احياي بافت تاريخي اين شهر در دستور کار قرار گرفته است
 • سیری در استان ها//

  هويت معماري و بافت تاريخي تبريز تخريب شده است
  1400/04/20
  گروه سيري در استان ها: رييس شوراي سياستگذاري ستاد حفظ و احياي هويت فرهنگي تاريخي تبريز گفت: بخش زيادي از هويت معماري و بافت تاريخي تبريز تخريب شده و تنها بخش‌هايي از آن به صورت مواريث مادي باقي مانده است.
 • سیری در استان ها//

  غار خرمنه سر از شگفتي هاي شهرستان طارم
  1400/04/20
  گروه سيري در استان ها: روستاي شاه نشين يا ده‌بهار از توابع بخش مرکزي طارم ، در استان زنجان مي باشد. اين روستا يکي از تاريخي‌ترين روستاهاي استان زنجان است.
 • سیری در استان ها//

  بداق سلطان؛ حاکم خفته در مهاباد
  1400/04/13
  گروه سيري در استان ها: »بداق سلطان« يا »بداغ سلطان« كه نام وي در تاريخ اجتماعي منطقه هميشه به نيكي برده شده فرزند شيرخان و از نوادگان صارم بيگ مكري است كه به واسطه آثار ارزشمند تاريخي كه از خود به جاي گذاشته نام وي درخشندگي خاصي نسبت به اسلاف و اخلا ف خويش دارد.
 • سیری در استان ها//

  پل‌هاي تاريخي خداآفرين نجات پيدا مي‌کنند
  1400/04/13
  گروه سيري در استان ها:رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري درحالي از مرمت پل‌هاي تاريخي خداآفرين در آذربايجان شرقي خبر داده که ميزان تخريب اين پل‌ها بالا بوده و تقريبا در معرض نابودي هستند و بارها نيز وعده مرمت آن‌ها داده شده است.
 • سیری در استان ها//

  روستاي موئيل، جولان طبيعت در دل کوهستان
  1400/04/13
  گروه سيري در استان ها:روستاي موئيل در استان اردبيل قرار دارد. علت نام گذاري اين روستا به اين خاطر است که در دره‌اي بنام دره موئيل واقع شده است. اين روستا به‌دليل قرارگيري در ارتفاعات سبلان و وجود چشمه‌هاي آب‌گرم در اطراف آن شهرت زيادي در ميان مردم محلي دارد. هواي مطلوب اين روستا در فصول گرم سال يکي از علل جذب گردشگر اين روستا است.به‌دليل قرارگيري در منطقه‌اي کوهستاني روستاي موئيل تابستاني معتدل و زمستاني بسيار سرد را تجربه مي‌کند.
 • سیری در استان ها//

  روستاي قوزلو؛ بهشت گمشده ماه‌نشان
  1400/04/13
  گروه سيري در استان ها:روستاي پلکاني قوزلو که در شهرستان ماه‌نشان زنجان قرار دارد يکي از جاذبه‌هاي زيباي گردشگري زنجان است که علي‌رغم جاذبه‌هاي گردشگري ناشناخته مانده است.
 • سیری در استان ها//

  سنگ کيله ميش جاذبه اي که نبايد آن را از دست بدهيد
  1400/04/06
  گروه سيري در استان ها: جايگاه اين سنگ تاريخي جزو ملک روستاي »درود«به غرب شهرستان اشنويه است که در زبان کوردي »دوو« به معناي (خار) خوانده مي‌شود. روستاي درود بالاتر از روستاي شيخان در دهستان هيق قرار گرفته است معبد و گذرگاه و همچنين رشته کوه معروفي در نوار مرزي ايران و عراق نام خود را از اين سنگ گرفته‌اند.
 • سیری در استان ها//

  پل هاي خداآفرين بر روي رودي از بهشت
  1400/04/06
  گروه سيري در استان ها: يکي از آثار قديمي و مهم شهرستان خداآفرين پل هاي قديمي و تاريخي خداآفرين است.
 • سیری در استان ها//

  بازار قيصريه ، نماد تمدن کهن ديار اردبيل
  1400/04/06
  ‌گروه سيري در استان ها: بازار تاريخي اردبيل که يکي از بناهاي کهن و نماد تمدن اين ديار است، با گذشت سده ها از عمر خود همچنان يکي از جاذبه هاي فاخر گردشگري کشور محسوب مي شود.
 • سیری در استان ها//

  آق قلعه تپه اي در زنجان
  1400/04/06
  ‌گروه سيري در استان ها: يکي از مناطق گردشگري اين شهرستان آق قلعه است که در بافت روستاي گلابر و در بالاي تپه‌‌‌اي به ارتفاع 30متر از سطح زمين قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  برج مقبره کندال شوط
  1400/03/31
  گروه سيري در استان ها:برج مقبره كندال شهرستان شوط از آثار تاريخي شهرستان شوط در آذربايجان غربي که در نزديکي روستايي به نام کندال واقع شده و به اين نام شناخته مي شود واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  بيرون آوردن مجموعه تاريخي «حسن پادشاه» از دل خاک، کار بسيار بزرگي است
  1400/03/31
  گروه سيري در استان ها: وزير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با بيان اين‌که بيرون آوردن مجموعه تاريخي »حسن پادشاه« از دل خاک و تلاش براي احيا و صيانت آن کار بسيار بزرگي است، گفت: پلان اين مجموعه تاريخي توسط ميراث فرهنگي تهيه شود.
 • سیری در استان ها//

  اختصاص 46 ميليارد ريال براي مرمت سراي زنجيرلو اردبيل
  1400/03/31
  گروه سيري در استان ها: مديرکل‌ ميراث ‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي استان اردبيل گفت: اعتباري بالغ بر 46 ميليارد ريال براي احيا و مرمت عين به عين سراي زنجيرلو بازار تاريخي اردبيل اختصاص يافت.
 • سیری در استان ها//

  پل تاريخي قلاتاسيان سردشت
  1400/03/23
  گروه سيري در استان ها: پل قلاتاسيان مربوط به دوره قاجاره و در شهرستان سردشت، روستاي نبي آباد، روي رودخانه واقع شده و اين اثر در تاريخ 20 آذر 1379 با شماره ثبت 2922 به عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 • سیری در استان ها//

  بناي تاريخي مقبره مغولي اسفستان
  1400/03/23
  گروه سيري در استان ها: بناي تاريخي اسفستان که به مقبره مغولي معروف است ، در 5 کيلومتري جاده اردبيل - سراب و در جبهه جنوبي روستاي اسفستان واقع شده است . قدمت بناي مذکور را به دوره ايلخاني نسبت مي دهند .
 • سیری در استان ها//

  تلفيق بي نظير هنر ايراني و فرهنگ اسلامي در عمارت آقازاده اردبيل
  1400/03/23
  گروه سيري در استان ها:عمارت آقازاده در مرکز شهر اردبيل (ميدان عالي‌قاپو) از جمله نمادهاي معماري اين شهر مي‌باشد.
 • سیری در استان ها//

  آرامگاه ميرزا ابوالقاسم مجتهد واقع در شهر زنجان
  1400/03/23
  گروه سيري در استان ها: در منتهي اليه سمت غربي شهر قديمي زنجان ،آرامگا ه موسوم به مقبره ميرزا قرار گرفته است. اين همان آرامگاهي است که ادوارد براون آن را ذکر مي نمايد .صاحب آرامگاه ميرزا ابوالقاسم مجتهد است . ايشان يکي از روحانيون طراز اول عصر ناصري در شهر زنجان و در قلع و قمع عوامل ملا محمد علي باب مؤثر بوده است .
 • سيري در استان ها//

  زندان ديو، منطقه اي هولناک در دل آذربايجان غربي
  1400/03/02
  گروه سيري در استان ها: در سه کيلومتري غرب تخت سليمان در آذربايجان غربي، کوهي واقع شده است که شکل و شمايل عجيبي داشته و به زندان ديو يا زندان سليمان معروف است.
 • سيري در استان ها//

  جاذبه طبيعي تالاب يانيق هشترود با چشم‌اندازي زيبا و ديدني
  1400/03/02
  گروه سيري در استان ها: هشترود شهري زيبا و تاريخي است که در استان آذربايجان شرقي قرار دارد. در سفر به شهر هشترود شاهد منظره‌هاي تماشايي رودخانه‌ها، کوه‌ها و تالاب‌ها خواهيد بود.
 • سيري در استان ها//

  بينه لر؛ روستايي با غارهاي نظامي و تاريخي
  1400/03/02
  گروه سيري در استان ها: روستاي بينه لر که با غارهاي متروکش بسيار معروف بوده در قديم الايام محل دفن اجساد غارنشينان بوده است.
 • سيري در استان ها//

  مسجد جامع سُجاس؛ يادگاري هزار ساله از تاريخ
  1400/03/02
  گروه سيري در استان ها: سجاج يک شهر قديمي است که پس از حمله مغول ويران شد و هيچ‌وقت نتوانست شکوه و بزرگي قبل از ويراني خود را به دست بياورد.
 • سیری در استان ها//

  مراغه شهري به وسعت تاريخ
  1400/02/26
  گروه سيري در استان ها: روزهاي مشابهي در تقويم به نام شهرهاي مختلف ايران مانند روز شيراز و روز اصفهان به ثبت رسيده است، اما به نظر مي‌رسد، روز مراغه غريب‌ترينشان باشد، چرا که شعله‌ي بيجان شمع آيين‌ها و سنت‌هاي روز مراغه-شهري به قدمت ستارگان و فسيل‌ها و دايناسورها- نياز به آتشي برافروزنده براي جان گرفتن اين روز دارد.
 • سیری در استان ها//

  روستاي تاريخي درسجين با 700 سال قدمت
  1400/02/26
  گروه سيري در استان ها:روستاي درسجين (معروف به ابيانه زنجان) از توابع شهرستان ابهر در فاصله 15کيلومتري از مرکز اين شهرستان قرار گرفته است، اين روستاي زيبا از روستاهاي هدف گردشگري استان زنجان محسوب مي شود که پيشينه تاريخي آن به قبل از اسلام بر مي‌ گردد.
 • سیری در استان ها//

  چيني خانه مقبره شيخ صفي، هدايايي از سرزمين اژدها
  1400/02/26
  گروه سيري در استان ها: آثار به جا مانده از امپراطوري صفوي هميشه موجب شگفتي و حيرت مردم بوده و هنوز هم حيرت آور است. يکي از ميراث اين حکومت مشهور، موزه چيني خانه اردبيل است که با خلاقيت به کار رفته در آن هر بازديدکننده‌اي را شيفته‌ي خود مي‌کند.
 • سیری در استان ها//

  ساختمان شهرداري اروميه بخشي از ابهت يک ميدان تاريخي
  1400/02/26
  سيري در استان ها: يکي از جاذبه هاي گردشگري اروميه ساختمان شهرداري اروميه است که در جانب شرقي ميدان نسبتاً بزرگ و قديمي انقلاب قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  قلعه‌ کاظم داشي، پناهگاه امن اروميه
  1400/02/19
  گروه سيري در استان ها: اثر باستاني قالا داشي يا قلعه‌ي کاظم داشي در روستاي گورچين قلعه در 70 کيلومتري اروميه واقع شده است که در زمان‌هاي مختلف از جمله جنگ جهاني اول، پناهگاه اهالي هفت روستاي اطراف بوده ‌است و نام آن به ياد »کاظم خان«، فرمانده‌ي افراد محافظ روستا که خود اهل قوشچي بوده، نامگذاري شده ‌است. نام کاظم داشي در اصل، قالا داشي مي‌باشد و در قديم به قيرخلار 40 نفر) نيز معروف بوده ‌است.
 • سیری در استان ها//

  قلعه خشتي گيلوان يادگار دوران هخامنشيان
  1400/02/19
  گروه سيري در استان ها:قلعه گيلوان متعلق به دوران هخامنشيان در وسعتي حدود 6هکتار ساخته شده است.
 • سیری در استان ها//

  عمارت پيرآباد ايلخچي گمنام ؛ اما پر از رمز و رازهاي تاريخي
  1400/02/19
  گروه سيري در استان ها:عمارت تاريخي پيرآباد با قدمتي بالغ بر 200 سال که احداث آن به اوايل حکومت قاجار مي رسد در شهر ايلخچي جنب بخشداري ايلخچي واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  آبشار دگاهي زنجان، آبشاري در قلب طبيعت کوهستاني
  1400/02/19
  گروه سيري در استان ها:زنجان آبشار هاي کوچک و بزرگ زيادي دارد که در طبيعت کوهستاني اين استان مانند نگيني مي درخشند، آبشار دگاهي يکي ديگر از آبشارهاي استان زنجان است که در نزديکي روستاي دگاهي در اعماق يک دره زيبا واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  کاروانسراي نفت اروميه به بازارچه تبديل مي شود
  1400/02/12
  گروه سيري در استان ها:مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان غربي گفت: مرحله دوم مرمت کاروانسراي شرکت نفت اروميه آغاز شد. به گزارش عصر آذربايجان،جليل جباري از آغاز دومين عمليات مرمت و احياي کاروانسراي تاريخي شرکت نفت اروميه خبر داد و گفت: در اين مرحله با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته طاق و قوس و جداره‌ها و پايه‌هاي بيروني حجرات تخريب شده اين کاروانسرا مرمت مي شود.
 • سیری در استان ها//

  غار هامپوئيل (کبوتر)، خوفناک‌ترين غار ايران
  1400/02/12
  گروه سيري در استان ها: غار کبوتر يا هامپوييل يکي از غارهاي عجيب و در عين حال زيبا در استان آذربايجان شرقي مي‌باشد. اين غار يکي از منحصربه فردترين غارهاي ايران محسوب مي‌شود که آثار تمدني 200 هزارساله را در خود پنهان کرده است.
 • سیری در استان ها//

  کاروانسراي قانلي بلاخ يادگار تمدن سه هزار ساله
  1400/02/12
  گروه سيري در استان ها: کاروانسراي قانلي بولاغ در در گوشه جنوب شرقي روستاي مرزي قانلي بولاغ (سرباز وطن) و در بخش ارشق شهرستان مشگين شهر واقع شده است. اين بنا در عهد صفوي و به احتمال زياد در زمان شاه عباس به سبک چهار ايواني ساخته شده و به کاروانسراي شاه عباسي نيز معروف است
 • سیری در استان ها//

  بقعه پيراحمد زهرنوش، آرامگاه چهار عالم برجسته در ابهر
  1400/02/12
  گروه سيري در استان ها: سابقه تاريخي بناي آجري بقعه پير احمد زهرنوش در شهر ابهر به سده هاي ششم و هفتم هجري قمري مربوط مي_شود كه چهار عالم برجسته در اين محل تاريخي آرام گرفته اند و اكنون بعد از گذشته صدها سال محل بازديد گردشگران داخلي و خارجي است. بناي آجري بقعه پير احمد زهرنوش شهر ابهر سال 1353 به‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيد و درسال 1390 نيز موزه باستان شناسي در اين مكان داير شد و هم اكنون درب آن به روي هر بازديد كننده اي باز است.
 • سيري در استان ها//

  کوه«قيه» ماکو؛ يادگار پيشينيان براي ايران
  1400/02/05
  گروه سيري در استان ها: ماکو داراي آثار متعدد باستاني و تاريخي است که در اين بين سايت و مجموعه تاريخي کوه قيه با در برگيري قلعه ها و ديوار هاي مستحکم که زماني در برابر حملات ناگهاني دشمنان مي ايستاد توانسته در جهان بي نظير باشد.
 • سيري در استان ها//

  فسيل‌هاي 7 ميليون ساله، لنگ 7 ميليارد اعتبار
  1400/02/05
  گروه سيري در استان ها: منطقه فسيلي مراغه که از آن به عنوان بهشت فسيل ايران و خاورميانه ياد مي‌شود، يکي از مهم‌ترين مراکز براي انجام پژوهش‌هاي ديرينه شناسي و محل مناسبي براي انجام تحقيقات در زمينه فسيل شناسي از سوي محققان داخلي و خارجي است، فسيل‌هاي اين منطقه که تخمين زده مي‌شود، عمري هفت الي 12 ميليون ساله داشته باشند، لنگ هفت ميليارد تومان اعتبار هستند.
 • سيري در استان ها//

  خانه وکيل الرعايا اردبيل با معماري منحصر فرد
  1400/02/05
  گروه سيري در استان ها: خانه وکيل الرعايا اردبيل يک از قديمي ترين و جذانترين مکان هاي تارخي و گردشگري اردبيل به شمار ميرود. از نکات قابل توجه در تمام خانه هاي قديمي اردبيل و يا حمام هاي تاريخي آن وجود سنگ نبشته هايي با اشعاري زيبا بر روي سردر و يا داخل اين خانه ها است که چشم هر ببيننده ايي را به خود جلب ميکند.
 • طارم؛ شهر چهار طاقي هاي زيبا

  طارم؛ شهر چهار طاقي هاي زيبا
  1400/02/05
  گروه سيري در استان ها: چهار طاقي الزين؛چهار طاقي تشوير؛چهار طاقي گيلوان وچهار طاقي پيرچم چهار طاقي هاي معروف به آتشکده هستند. طارم را مي‎توان شهرستان چهار طاقي هاي زيبا و تاريخي نام برد
 • سیری در استان ها//

  موزه ادب و عرفان اهر گنجينه آثار فاخر ايران زمين
  1400/01/29
  گروه سيري در استان ها: اولين موزه ادب و عرفان ايران در سال 1374 داخل بقعه شيخ شهاب الدين محمود اهري ايجاد شده که شامل سه سالن بوده و آثار فاخري از دوره صفويه و قاجاريه در آن به نمايش گذاشته شده است.
 • قلعه سردار؛ ميعادگاه تاريخ بوکان

  قلعه سردار؛ ميعادگاه تاريخ بوکان
  1400/01/29
  گروه سيري در استان ها:يکي از مکان‌هاي مشهور در شهرستان بوکان قلعه سردار مي‌باشد که با قدمتي تاريخي مورد توجه بيشتر اهالي اين شهر در گذر زمان بوده است، بخش اوليه اين قلعه در سال 1287 هجري قمري برابر با 1247 خورشيدي توسط عزيزخان مکري وزيرجنگ ناصرالدين شاه قاجار ساخته شده است.
 • سیری در استان ها//

  بقعه شيخ جبرائيل کلخوران اردبيل
  1400/01/29
  گروه سيري در استان ها: بقعه شيخ جبرائيل آرامگاه پدر شيخ صفي الدين اردبيلي، در محله کلخوران اردبيل قرار دارد و در نزد اهالي به بقعه شيخ کلخوران معروف است.
 • سیری در استان ها//

  خانه ذوالفقاري؛ عمارتي براي مردان تاريخي
  1400/01/29
  گروه سيري در استان ها:خاندان ذوالفقاري از خانواده‌هاي بزرگ و پرنفوذ شهر بودند که در سده پيش عمارتي براي خود برپا کردند، عمارتي که امروز به موزه‌اي براي به نمايش گذاشتن تاريخ سرزمين زنجان تبديل شده است.
 • برج مقابر صفوي در روستاي تمتمان اروميه

  برج مقابر صفوي در روستاي تمتمان اروميه
  1400/01/22
  گروه سيري در استان ها: روستاي تمتمان در فاصله حدود 20 کيلومتري شمال‌غرب شهرستان اروميه يکي از مناطق تاريخي و مهم گردشگري اين شهرستان محسوب مي‌شود که اهميت عمده آن به دليل وجود غار پيش از تاريخ تمتمان است.
 • گشتي در کوچه باغ رازآلود کليساي سن استپانوس

  گشتي در کوچه باغ رازآلود کليساي سن استپانوس
  1400/01/22
  گروه سيري در استان ها: کليساي سن استپانوس يا کليساي استفانوس مقدس دومين کليساي مهم ارامنه ايران است که از نظر اهميت بعد از قره‌کليسا قرار مي‌گيرد.
 • بازار اردبيل، بازاري که معماري و تاريخ را روايت مي کند

  بازار اردبيل، بازاري که معماري و تاريخ را روايت مي کند
  1400/01/22
  گروه سيري در استان ها: بازار تاريخي و سرپوشيده اردبيل در مرکز شهر و طرفين خيابان اما خميني قرار گرفته و با معماري سنتي که روح و ظرافت هنري در آن موج مي زند تاريخ کهن ايران را به نمايش گذاشته است.
 • پل تاريخي مير بهاءالدين ، شگفتي زنجان

  پل تاريخي مير بهاءالدين ، شگفتي زنجان
  1400/01/22
  گروه سيري در استان ها: پل مير بهاءالدين در شهرستان زنجان در محور جنوبي حومه شهر زنجان در مسير زنجان به کردستان بر روي رودخانه زنجانرود قرار دارد.
 • گنبد سرخ مراغه؛ سفري به‌ سال 542 هجري قمري

  گنبد سرخ مراغه؛ سفري به‌ سال 542 هجري قمري
  1399/12/24
  گروه سيري در استان ها: مراغه بناهاي تاريخي زيادي دارد که غالبا متعلق به قرون 6 هجري قمري است و نشان از قدمت اين شهر دارد که يکي از معروف‌ترين آن‌ها، گنبد سرخ است.
 • سیرس در استان ها//

  چشمه هاي آب گرم هفت آباد اروميه فرصتي بي نظير گردشگري
  1399/12/16
  گروه سيري در استان ها:روستاي هفت آباد مرگور اروميه داراي چشمه هاي آبگرمي است که اگر کمي به اين پتانسيل توجه شود خواهد توانست گردشگران بسياري را به منطقه جذب کند.
 • سیری در استان ها//

  بزرگ‌ترين موزه معاصر کشور تا پايان سال در تبريز افتتاح مي‌شود
  1399/12/16
  گروه سيري در استان ها:شهردار تبريز از بهره‌برداري از نگارخانه حيدربابا به عنوان بزرگ‌ترين موزه معاصر کشور تا پايان سال خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  تمامي مراکز اقامتي اردبيل پذيراي مسافران نوروزي خواهند بود
  1399/12/16
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان اردبيل اعلام کرد: تمامي مراکز اقامتي و توريستي اين استان در ايام نوروز داير بوده و با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي ابلاغ شده پذيراي مسافران خواهند بود.
 • سیری در استان ها//

  حمام حاج داداش زنجان، حمامي در قلب بازار
  1399/12/16
  گروه سيري در استان ها: يک حمام تاريخي با قدمت بيش از يکصد سال که در راسته قديمي تر بازار زنجان يعني راسته غربي قرار دارد.
 • خانه انصاري، بنايي تاريخي در اروميه

  خانه انصاري، بنايي تاريخي در اروميه
  1399/12/10
  گروه سيري در استان ها: اروميه بناهاي تاريخي زيادي را در خود جاي داده، بناهايي مثل عمارت ها، حمام ها، مساجد و خانه هايي که براي دوره هاي مختلف تاريخي اند و امروز بخشي از هويت و پيشينه اين شهر را به ما نشان مي دهند.
 • سیری در استانها

  قلعه دختر ميانه؛ يادگار افسانه‌هاي باستاني
  1399/12/10
  گروه سيري در استان ها: قلعه دختر يا قيز قالاسي در آذربايجان شرقي جزو آثار ملي ثبت شده و در دو کيلومتري پل‌دختر (ميانه) در رشته کوه قافلانکوه واقع شده است.
 • سیری در استانها

  پل فيروز آباد اولين سازه صنعتي اردبيل
  1399/12/10
  گروه سيري در استان ها: پل فيروز آباد در روستاي فيروز آباد قرار گرفته است که قدمتي بالغ بر 1400 سال دارد و 35 منطقه توريستي، تاريخي و گردشگري را در خود جاي داده است؛ ضمن اينکه به علت وضعيت آب هوايي مناسب جزو 20 روستاي خوش آب و هواي ايران محسوب مي شود. به علت وجود قلعه اي به نام قلعه فيروز، بناي اين روستا را به شاهزادگان فيروز نسبت مي دهند که هنوز قسمت هايي از آن بجاي مانده است.
 • سیری در استانها

  بقعه تاريخي چلبي اوغلي، آرامگاه مريد مولانا
  1399/12/10
  گروه سيري در استان ها: بقعه چلبي اوغلي در 500 متري جنوب غرب سلطانيه يکي از بناهاي تاريخي برجاي مانده از دوران ايلخاني است که امروزه يکي از جاذبه‌هاي گردشگري اين منطقه به‌شمار مي‌رود.
 • محوطه دوزداغي خوي، استقرارگاهي از عصر مفرغ در شمال درياچه اروميه

  محوطه دوزداغي خوي، استقرارگاهي از عصر مفرغ در شمال درياچه اروميه
  1399/12/03
  گروه سيري در استان ها: دشت ميان‌کوهي خوي ، به لحاظ دارا بودن شرايط جغرافيايي و ظرفيت‌هاي زيست‌محيطي مناسب و مطلوب در طول هزاران سال اقوام مختلف را به سوي خود جذب کرده و زمينه‌ساز ايجاد استقرارهاي انساني در ادوار مختلف بوده است.
 • مقبره الشعرا سال 1400 به بازار تبريز متصل مي‌شود

  مقبره الشعرا سال 1400 به بازار تبريز متصل مي‌شود
  1399/12/03
  گروه سيري در استان ها: شهردار منطقه 10 تبريز گفت: تلاش داريم با ساماندهي سامان ميداني و حيدر تکيه سي در سال آينده مقبره الشعرا را به بازار متصل کنيم. رسول وظيفه شناس با بيان اينکه کار ساماندهي سامان ميداني از يک سال گذشته آغاز شده است گفت: در اين مدت تمام تاسيسات آب، برق، مخابرات و فاضلاب به زير زمين منتقل شده است، پس از اين تمام کارها در سطح و جداره ها انجام خواهد شد.
 • کهنه قلعه مشگين شهر پارک تاريخي مي‌شود

  کهنه قلعه مشگين شهر پارک تاريخي مي‌شود
  1399/12/03
  گروه سيري در استانها: رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرستان مشگين شهر گفت: کهنه قلعه مشگين شهر سال آينده به عنوان پارک تاريخي به بهره برداري مي‌رسد.
 • خانه ذوالفقاري، موزه باستان شناسي زنجان

  خانه ذوالفقاري، موزه باستان شناسي زنجان
  1399/12/03
  گروه سيري در استانها: زنجان شهري با قدمتي ديرينه است و سند اثبات اين جمله اشيا و آثاري است که توسط باستان شناسن يافت شده اند. غارگليجک در ارتفاعات مشرف به روستاي حاج آرش قرار گرفته، پناهگاه انسان در دوره هاي پيش از تاريخ بوده است.
 • قلعه ساري قورخان مرکز تمدن هزاره اول

  قلعه ساري قورخان مرکز تمدن هزاره اول
  1399/11/27
  گروه سيري در استان ها: اين بنا از دوران پيشاز تاريخ، مرکز تمدن هاي هزاره اول بوده و از عصر مادها تا دوره ساساني اقوام متعددي در آنجا سکونت داشته اند.
 • قدم به قدم با مسجد قدمگاه آذرشهر

  قدم به قدم با مسجد قدمگاه آذرشهر
  1399/11/27
  گروه سيري در استان ها: شهرستان آذرشهر جايگاه ويژه و برجسته‌اي در بطن تاريخ و تمدن ايران‌زمين دارد و از جاذبه‌هاي گردشگري و اماکن تاريخي منحصر به فردي برخوردار بوده که مقصد خيل عظيمي از گردشگران و مسافران در فصول مختلف سال است.
 • مسجد جامع اردبيل، يکي از قديمي ترين مساجد ايران

  مسجد جامع اردبيل، يکي از قديمي ترين مساجد ايران
  1399/11/27
  گروه سيري در استان ها: اردبيل، استاني تماشايي و زيبا که کمي آنطرف تر از شهرهاي شمالي ايران قرار دارد و به چشمه هاي آب گرم و چشم اندازهاي رويايي معروف است اما جاذبه هاي تاريخي زيادي هم دارد که يکي از ديدني ترين آن ها جمعه مسجد اردبيل است، يکي از کهن ترين مساجد ايران که قدمتش به زمان سلجوقيان برمي گردد و به خوبي معماري ايراني – اسلامي را به نمايش گذاشته است.
 • ارگ علي شاه شاهکاري از دوره ايلخاني در تبريز

  ارگ علي شاه شاهکاري از دوره ايلخاني در تبريز
  1399/11/19
  گروه سيري در استانها:ارگ علي شاه ، بنايي تاريخي که حدود 700 سال پيش ساخته شده و امروز همچنان از آثار تاريخي بينظير شهر است. بنايي تاريخي که امروز فقط ايوان جنوبي آن به جاي مانده تا به ما يادآوري کند با چه شهري باشکوهي طرف هستيم.
 • سیری در استان ها//

  سرچشمه نماد هويت تاريخي اردبيل
  1399/11/19
  گروه سيري در استان ها:يکي از ميدانهاي زيباي اردبيل ميدان سرچشمه اردبيل است اين ميدان قدمت بالايي دارد و در گذشته محور هويت اردبيل بوده يا به عبارتي آغازگر اين شهر بوده است .
 • سیری در استان ها//

  رختشويخانه زنجان بناي بي نظير در ايران
  1399/11/19
  گروه سيري در استانها:مجموعه تاريخي رختشويخانه در قلب بافت تاريخي شهر زنجان در يک منطقه پر تراکم مسکوني احداث شده است که به عنوان نگيني در مرکز شهر زنجان مي‌درخشد.
 • سیری در استان ها//

  آبشار بدلان جلوه اي سحرانگيز از طبيعت زيباي خوي
  1399/11/19
  گروه سيري در استانها: گروه سيري در استانها: اين آبشار در 35 کيلومتري شهرستان خوي و در 10 کيلومتري روستاي بدلان واقع شده است. نام اصلي اين آبشار بسيار زيبا قيزيل چير هست.
 • سیری در استان ها//

  سفر به رازآلودترين درياچه ايران
  1399/11/12
  گروه سيري در استانها: در همين ايران خودمان هنوز هم جا‌هايي هستند که به‌خوبي مي‌توانند حس ماجراجويي و هيجان را ارضا کنند؛ يکي از آن‌ها "درياچه گنج" در تخت سليمان است. در 45 کيلومتري شهرستان تکاب و در استان آذربايجان غربي درياچه‌اي هست که به درياچه گنج معروف است.
 • سیری در استان ها//

  برج خلعت‌پوشان تبريز مستندنگاري مي‌شود
  1399/11/12
  گروه سيري در استانها:معاون ميراث‌ فرهنگي مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌شرقي گفت: اثر تاريخي برج خعلت‌پوشان تبريز با انجام مطالعات باستان‌شناسي، مستندنگاري مي‌شود.
 • سیری در استان ها//

  تالاب‌ها و درياچه‌هاي کوثر براي توسعه پرنده‌نگري استفاده مي‌شود
  1399/11/12
  گروه سيري در استانها:رئيس اداره ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي کوثر گفت: بر اساس هدفگذاري‌هاي صورت گرفته، از ظرفيت تالاب‌ها و درياچه‌هاي اين شهرستان براي توسعه پرنده‌نگري استفاده خواهد شد.
 • روستاي تاريخي دَرسِجين زنجان

  روستاي تاريخي دَرسِجين زنجان
  1399/11/12
  گروه سيري در استانها:استان زنجان يا به پارسي ميانه “زنگان”، با زيبايي‌هاي طبيعي و بناهاي تاريخي مي‌تواند مقصدي مناسب براي گردشگران باشد. زنجان يکي از استان‌هايي است که با داشتن آثار کم‌نظير و گاه بي نظير به عنوان “ميزبان مهربان” در کشور شناخته شده است و ساليانه هزاران مسافر و گردشگر را به سمت خود جذب مي‌کند.
 • سیری در استانها//

  تعيين حريم تپه "سه‌گردان" مهاباد نيازمند يک ميليارد ريال اعتبار است
  1399/11/06
  گروه سيري در استان ها:سرپرست اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مهاباد گفت: تعيين عرصه و حريم تپه تاريخي "سه‌گردان" روستاي لج اين شهرستان به يک ميليارد ريال اعتبار نياز دارد.
 • سیری در استانها//

  عمارت ساعت؛ يادگاري از شهردار نيک‌نام تبريز
  1399/11/06
  گروه سيري در استان ها:عمارت شهرداري تبريز يکي از بناهاي تاريخي شهر تبريز است که به سبب معماري خاص‌ خود داراي جايگاه ارزشمندي بوده و يکي از يادگاري‌هاي نمونه‌ترين شهردار شهر تبريز، ارفع الملک جليلي است که در زمان خود منشا برکات بسياري بود. احداث اين بناي زيبا و تاريخي در دوران ارفع الملک جليلي، شهردار وقت تبريز در سال 1314 به عنوان "عمارت بلديه تبريز" آغاز شده و طي چهار سال نيز به اتمام مي‌رسد، اما دست بر قضا شهردار خوش فکر تبريز قبل از افتتاحيه اين عمارت زيبا چشم از جهان فرو مي‌بندد.
 • سیری در استانها//

  کاشي‌کاري‌هاي مجموعه جهاني شيخ صفي‌الدين اردبيلي مرمت شد
  1399/11/06
  گروه سيري در استان ها:معاون ميراث‌ فرهنگي اداره‌ کل‌ ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي استان اردبيل با تشريح اقدامات سال 99 در حوزه اين معاونت گفت: از جمله اين اقدامات مرمت کاشي‌ کاري چيني‌ خانه مجموعه جهاني شيخ صفي‌ الدين اردبيلي است.
 • سیری در استانها//

  زرين غار؛ غاري که سوغات زلزله شد
  1399/11/06
  گروه سيري در استان ها:غار زرين غار که به نام‌هايي همچون غار زرين رود، غار زرين‌آباد و غار دودزا نيز ناميده مي‌شود، يکي از زيباترين غارهاي کشف شده استان زنجان است که در ضلع غربي جاده ترانزيتي زنجان- همدان و در 35 کيلومتري شهرستان خدابنده مشرف به روستاي زرين رود از توابع بخش بزينه رود و ميان روستاهاي داش بلاغ و آق بلاق و در طول محور غارهاي عليصدر و کتله‌خور قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  حمام تاريخي "قپان" در شاهين‌دژ تبديل به موزه مي‌شود
  1399/10/21
  گروه سيري در استان ها:مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌غربي گفت: اين اداره‌کل آمادگي دارد تا براي تبديل حمام‌تاريخي قپان شاهين‌دژ به موزه اقدام کند.
 • سیری در استان ها//

  گنبدهاي تاريخي مراغه ثبت جهاني مي‌شود
  1399/10/21
  گروه سيري در استان ها:مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌شرقي از تدوين طرح ثبت جهاني گنبدهاي تاريخي مراغه خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  2شهر استان اردبيل به عنوان شهر ملي صنايع دستي ثبت شد
  1399/10/21
  گروه سيري در استان ها: استاندار اردبيل گفت: براي نخستين بار 2 شهر از استان به عنوان شهر ملي صنايع دستي به ثبت رسيد تا شهر عنبران نمين به عنوان شهر ملي گليم و شهر اصلاندوز مغان به عنوان شهر ملي ورني در سطح کشور معرفي شود
 • کاروانسراي سنگي با سه قرن قدمت در زنجان

  کاروانسراي سنگي با سه قرن قدمت در زنجان
  1399/10/21
  گروه سيري در استان ها:قديمي ترين اثر بر جاي مانده بر سطح شهر زنجان، کاروانسراي سنگي است که طبق متون تاريخي يکي از سه کاروانسرائي است که در دوران اقتدار و حکومت صفويان در اين خطه ساخته شده است.
 • سیری در استانها//

  حريم 6 اثر تاريخي آذربايجان‌غربي تعيين و بازنگري شد
  1399/10/14
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث‌فرهنگي گفت: در جلسه شوراي حريم کشور نقشه حريم چهار اثر تاريخي استان از جمله تپه حسنلو، پرديس دانشگاه اروميه، تپه اهرنجان، ساختمان سابق صدا و سيماي اروميه تعيين و حريم تاريخي دو اثر کليساي مارسرگيز و دژ بسطام هم بازنگري شد.
 • سیری در استانها//

  پل مير بهاءالدين زنجان، تاريخي و استوار
  1399/10/14
  گروه سيري در استان ها: پل تاريخي مير بهاءالدين قديميترين و بزرگترين پل بر جاي مانده بر روي زنجانرود است كه بيش از يكصد سال قدمت دارد و در فهرست آثار ملي به شماره 1448 به ثبت رسيده است .
 • ثبت آيين مذهبي قره کليسا اوج‌توجه‌ به اديان الهي است

  ثبت آيين مذهبي قره کليسا اوج‌توجه‌ به اديان الهي است
  1399/10/07
  گروه سيري در استان ها:مردم شناس و محقق اروميه ايي گفت: ثبت آيين زيارتي قره کليساي چالدران در فهرست يونسکو اوج ‌توجه‌ نظام جمهوري اسلامي ايران به حقوق تمامي اقوام و اديان الهي است.
 • ثبت ملي محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز

  ثبت ملي محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز
  1399/10/07
  گروه سيري در استان ها:محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز، به عنوان ميراث دفاع مقدس در فهرست آثار ملي ثبت شد.
 • ثبت ملي محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز

  ثبت ملي محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز
  1399/10/07
  گروه سيري در استان ها:محل شهادت دانشجويان دانشکده فني دانشگاه تبريز، به عنوان ميراث دفاع مقدس در فهرست آثار ملي ثبت شد.
 • ثبت جهاني سبلان سرعت مي‌گيرد

  ثبت جهاني سبلان سرعت مي‌گيرد
  1399/10/07
  گروه سيري در استان ها: معاون وزير دفاع گفت: ثبت جهاني سبلان با مستندسازي اين مجموعه سرعت بيشتري مي‌گيرد. فخري در نشست با مسئولان حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل اظهار کرد: تسهيل در روند ثبت جهاني سبلان با همکاري وزارت ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و همکاري و مشارکت وزارت دفاع در مستندسازي اين مجموعه در حال پيگيري و انجام است.
 • مجموعه تاريخي چلبي اوغلي، آرامگاه مريد مولانا

  مجموعه تاريخي چلبي اوغلي، آرامگاه مريد مولانا
  1399/10/07
  گروه سيري در استان ها:بقعه چلبي اوغلي يکي از بناهاي تاريخي برجاي مانده از دوران ايلخاني است که امروزه يکي از جاذبه‌هاي گردشگري اين منطقه به‌شمار مي‌رود.
 • سیری در استان ها//

  3 ميليارد ريال براي مرمت کاروانسراي نفت اروميه در نظر گرفته شده است
  1399/09/30
  گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌غربي از آغاز مرمت حجره‌هاي کاروانسراي نفت اروميه خبر داد.
 • سیری در استان ها//

  خانه کلکته‌چي مطابق طرح اوليه مرمت مي‌شود
  1399/09/30
  گروه سيري در استان ها: شهردار منطقه 8 تبريز با اشاره به مرمت خانه قديمي کلکته چي توسط شهرداري گفت: مانع از تخريب کامل اين خانه قديمي شديم.
 • کلنگي بالاي سر اولين پادگان اردبيل

  کلنگي بالاي سر اولين پادگان اردبيل
  1399/09/30
  گروه سيري در استان ها: کمتر کسي فکر مي‌کرد که حدود يکصد سال بعداز ساخته شدن اولين پادگان براي ارتش نوين آن روزگاران در اردبيل، در ميانه بحران کرونا، اين پادگان به محل مناقشه در اردبيل تبديل شود.
 • سیری در استان ها//

  مسجد چهل ستون زنجان يادگاري از تاريخ
  1399/09/30
  گروه سيري در استان ها: مسجد چهل ستون زنجان از مساجد تاريخي شهر زنجان است. اين مسجد در بافت بازار بالاي زنجان در ضلع جنوب شرقي مسجد جامع زنجان در راسته معروف به راسته حجت‌الاسلام قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  حوض‌خانه‌هاي مهاباد يادگاري از عصر صفوي و قاجار
  1399/09/23
  گروه سيري در استان ها: وزير ميراث فرهنگي،گردشگري و صنايع‌دستي با انتشار تصاويري از حوض‌خانه‌هاي مهاباد در اينستاگرام ،‌نوشت : اين آثار يادگاري از عصر صفوي و قاجار جزو آثار با ارزش تاريخي هستند که نشان از قدمت اين شهر دارند.
 • سیری در استان ها//

  قلعه ضحاک هشترود، دژ نظامي بازمانده از دوره پارتي
  1399/09/23
  گروه سيري در استان ها: قلعه ضحاک يا قلعه آژدهاک که با نام محلي نارين قالا نيز شناخته مي‌شود، در 20 کيلومتري جنوب شرق شهرستان هشترود در استان آذربايجان شرقي قرار دارد.
 • سیری در استان ها//

  روستاي تاريخي کنزق سرعين پايگاه ملي مي‌شود
  1399/09/23
  گروه سيري در استان ها: مديرکل‌ ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي استان اردبيل گفت: با پيگيري‌هاي انجام شده و برگزاري جلسات مختلف تبديل روستاي تاريخي کنزق سرعين به پايگاه ملي به تصويب رسيد. نادر فلاحي افزود: با توجه به قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي تاريخي روستاي کنزق، اقدامات براي تبديل آن به پايگاه ملي در اولويت قرار گرفته است.
 • روستاي قوهيجان طارم

  روستاي قوهيجان طارم
  1399/09/23
  گروه سيري در استان ها: يکي از روستاهاي خوش آب و هوا و با قدمت چند صد ساله شهرستان طارم دهستان درام روستاي قوهيجان است. مردم اين روستا در گذشته به صورت ييلاق و قشلاق زندگي مي کردند که در تابستان ها در روستاي کوهستاني با چشمه جوشان از دامنه کوه که در بالادست روستا قرار دارد و جويبار جاري از آن، روستا را به دو نيم تقسيم کرده است و درختان مختلف سر به فلک کشيده و ميوه هاي متنوع از جمله گردو، گلابي، سيب، سنجد، فندوق، به و…. زندگي مي کردند.
 • سيري در استانها//

  پل ميرزا رسول مياندوآب يادگار دوران قاجاريه
  1399/09/16
  گروه سيري در استانها: پل تاريخي ميرزا رسول مياندوآب از جمله آثار گردشگري اين شهرستان است که از دوران قاجاريه به يادگار مانده است.
 • سيري در استانها//

  شواهدي از حکومت آل بويه در تپه باستاني آغچه ريش چاراويماق به دست آمد
  1399/09/16
  گروه سيري در استانها: مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي طي گمانه‌زني‌هاي انجام شده در تپه باستاني آغچه ‌ريش شهرستان چاراويماق، شواهدي از مراکز حکومتي آل بويه در کشورمان به دست آمده است.
 • سيري در استانها//

  مسجد خانم زنجان، ترکيبي از عشق و اصالت هنر ايراني
  1399/09/16
  گروه سيري در استانها: در يکي از قديمي ترين کوچه هاي شهر زنجان، در مرکز شهر ،که هنوز هم شکل و شمايل قديمي خود را حفظ کرده است، يکي از قديمي ترين مساجد شهر قراردارد که بر طبق کتيبه موجود بر سر آن متعلق به دوران قاجار است و در سال 1323 هجري قمري توسط استاد اسماعيل بنا ساخته شده است.
 • سیری در استانها//

  مرمت آثار تاريخي آذربايجان شرقي، نياز امروز پشتوانه فردا
  1399/09/09
  گروه سيري در استانها: مرمت و بازسازي آثار و ابنيه هاي تاريخي يکي از نيازمندي هاي امروز کشورهاي مختلف براي پشتوانه سازي هويتي و فرهنگي فرداست و آذربايجان شرقي با برخورداري از تاريخ چندين هزار ساله، جغرافياي طبيعي، انساني و سياسي و فرهنگي پراهميت در اين حوزه پيشرو است.
 • سیری در استانها//

  منطقه نمونه گردشگري فندقلو به بخش خصوصي واگذار مي‌شود
  1399/09/09
  گروه سيري در استانها: مديرکل‌ ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي استان اردبيل گفت: براي ساماندهي و مديريت بهينه منطقه نمونه گردشگري فندقلو، اين منطقه به بهره‌بردار بخش خصوصي واگذار مي‌شود. نادر فلاحي در بازديد از پروژه‌هاي گردشگري شهرستان نمين اظهار داشت: با توجه به اينکه منطقه نمونه گردشگري جنگل فندقلو جزو جنگل‌هاي ثبت‌شده جهاني هيرکاني و يکي از کم‌نظيرترين مناطق جغرافيايي کشور بوده و داراي جاذبه بسيار بالا در جذب گردشگران داخلي و خارجي است، بايد به اين منطقه توجه ويژه شود.
 • روستاي شيلاندر زنجان؛ روستايي در دل کوه هاي زنجان

  روستاي شيلاندر زنجان؛ روستايي در دل کوه هاي زنجان
  1399/09/09
  گروه سيري در استانها: شيلاندر در35 کيلومتري شهر زنجان و در شمال غربي آن واقع شده است.
 • سیری در استانها//

  قديمي ترين حمام در نخستين شهر شطرنجي ايران
  1399/09/09
  گروه سيري در استانها: شهر سلماس در 90 کيلومتري شمال اروميه واقع شده و از شهرهاي تاريخي و کهن آذربايجان غربي به شمار مي رود. قدمت شهر کنوني سلماس به سال 1309 بر مي_گردد و قبل از آن در زمان قاجار به ديلمان معروف بود
 • ظرفيت گردشگري کليساهاي تاريخي اروميه در پشت درهاي بسته

  ظرفيت گردشگري کليساهاي تاريخي اروميه در پشت درهاي بسته
  1399/09/02
  گروه سيري در استان ها: در اروميه کليساهاي زيادي وجود دارد که هر کدام از آنها به تنهايي يک ظرفيت گردشگري به شمار مي‌آيند اما معلوم نيست چرا اغلب آنها در پشت ديوارهاي بزرگ و درهاي بسته پنهان شده‌اند و از ظرفيت گردشگري آنان استفاده نمي‌شود.
 • سیری در استان ها//

  رازهاي 200هزار ساله غار کبوتر مراغه
  1399/09/02
  گروه سيري در استان ها:غار هامپوئيل که در ميان مردم محلي به »غار کبوتر« معروف است، در 15 کيلومتر جنوب شرقي مراغه و در حوالي روستاي »گشايش« واقع شده است.
 • سیری در استان ها//

  تمدن باستاني ورثان شهري پيشرفته محصور در خندق‌هاي عميق
  1399/09/02
  گروه سيري در استان ها:بقاياي به جا مانده از محوطه باستاني ورثان واقع در ساحل جنوبي رود ارس گواه حيات تمدني پيشرفته در اين منطقه بوده که به دلايل نامشخصي به يکباره سکونت در آن متوقف شده است.
 • سیری در استان ها//

  خانه خديوي زنجان؛نمونه کامل معماري عهد پهلوي اول
  1399/09/02
  گروه سيري در استان ها:بناي خديوي در ضلع شمال غربي خانه ذوالفقاري و در سمت جنوبي خيابان هفت تير واقع گرديده، در ضلع شرقي و منتهي اليه خيابان هفت تير به خيابان سعدي وسط قرار دارد.
 • سيري در استان ها

  حمام ميرزا رسول حکايتي از ديروز تا امروز مهاباد
  1399/08/25
  گروه سيري در استان ها:بناي تاريخي حمام ميرزا رسول موزه‌ي مردم شناسي در جنوب آذربايجان غربي به دليل آجرکاري‌هاي زيبا و طاق‌هاي بلند از آثار منحصر بفرد دوره قاجاريه در منطقه محسوب مي‌شود . حمامي که تا ديروز دسته دسته مردم در آن جان و تن مي‌شستند اکنون خاطرات گذشته در آن تداعي مي‌شود.
 • سيري در استان ها

  آبشار گول آخور بهشتي در قلب ارسباران
  1399/08/25
  گروه سيري در استان ها:آبشار زيبايي در بخش خارواناي شهرستان ورزقان که به »آبشار گول آخور« معروف است، سالانه هزاران گردشگر داخلي و خارجي را به خود جذب مي‌کند.
 • ييلاق لَرزرِه بشناسيم

  ييلاق لَرزرِه بشناسيم
  1399/08/25
  گروه سيري در استانها: ييلاق لَرزرِه يکي از زيباترين ييلاقات جاده اسالم خلخال است.
 • سيري در استان ها

  قوانين سخت‌گيرانه ميراث فرهنگي و مشکلات آن براي سلطانيه
  1399/08/25
  گروه سيري در استانها: وجود برخي از قوانين سخت‌گيرانه ميراث فرهنگي، دست‌اندازهايي را در مسير توسعه سلطانيه به وجود آورده است.
 • کاروانسراي نفت اروميه

  کاروانسراي نفت اروميه
  1399/08/18
  گروه سيري در استان ها: زماني که اروميه گذرگاه کاروان هاي جاده فرعي ابريشم بود اين کاروانسرا مأمني بود براي رفع خستگي تجار و بازرگاناني که به اميد بدست آوردن ابريشم اين مسير را طي طريق مي کردند.
 • خانه تاريخي کلکته چي تبريز رو به ويراني آورده است

  خانه تاريخي کلکته چي تبريز رو به ويراني آورده است
  1399/08/18
  گروه سيري در استان ها: خانه هاي تاريخي كلكته چي واقع در خيابان راسته كوچه تبريز با بيش از يك قرن قدمت شامل سه خانه است كه يكي از آنها چند سال قبل توسط يكي از وارثان خانواده كلكته چي به فروش رسيده و دو خانه باقي مانده نيز در حال نابودي هستند.
 • بقعه شيخ جبرائيل کلخوران اردبيل؛ تجلي‌گاه مذهب در شکوه معماري

  بقعه شيخ جبرائيل کلخوران اردبيل؛ تجلي‌گاه مذهب در شکوه معماري
  1399/08/18
  گروه سيري در استان ها: بقعه شيخ جبرائيل آرامگاه پدر شيخ صفي الدين اردبيلي، در محله کلخوران اردبيل قرار دارد و در نزد اهالي به بقعه شيخ کلخوران معروف است.
 • غار خرمنه سر جاذبه اي بکر در طبيعت طارم

  غار خرمنه سر جاذبه اي بکر در طبيعت طارم
  1399/08/18
  گروه سيري در استان ها: غار خرمنه‌ سر، در روستاي شاه‌ نشين طارم و در بلنداي کوه خرمنه سر که يک هزار و 600متر ارتفاع دارد، واقع شده و به «شا‌نشين» نيز معروف است. سنگ خارا و سنگ‌هاي سفيد آهکي مانند چلچراغ‌هاي زيبايي از سقف غار آويخته و جلوه‌اي رويايي و زيبايي را در اين غار پديد آورده‌ است.
 • خورنج تاريخي ناپيدا در هاله‌اي از رمز و راز

  خورنج تاريخي ناپيدا در هاله‌اي از رمز و راز
  1399/06/02
  گروه سيري در استان ها:پيرانشهر شهري تاريخي است که تعداد 113 تپه باستاني دارد که اين امر حاکي از تاريخي بودن منطقه و وجود تمدن هاي نيرومند و درخشان قبل از اسلام مانند تمدن ماننا، پارسوا، اورارتو، مادها، زاموا و تمدن اسلامي است. امروزه در منطقه موکريان و در باره سنگهاي مرموز و عجيب آين منطقه داستانها و روايات فولکلور و تاريخي زيادي وجود دارد که به دليل نبود مستندات تاريخي به صورت افسانه در آمده اند و افسانه خورنج از جمله آنهاست.
 • اشتبين روستايي با شرايط اقليمي خاص

  اشتبين روستايي با شرايط اقليمي خاص
  1399/06/02
  گروه سيري در استان ها:روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي با نمايش قدمت و معماري زيبا جلوه اي از اعجاز طبيعت و تاريخ را در معرض ديد گردشگران قرار مي دهند.
 • کاروانسراي قانلي بولاغ مشگين شهر يادگار دوران صفوي

  کاروانسراي قانلي بولاغ مشگين شهر يادگار دوران صفوي
  1399/06/02
  گروه سيري در استان ها:کاروانسراي قانلي بولاغ در دوره آرامش سياسي عهد صفوي و به احتمال زياد در زمان شاه عباس، به سبک چهار ايواني ساخته شده و به کاروانسراي شاه عباسي معروف است. کاروانسراي قانلي بولاغ در روستاي مرزي قانلي بولاغ (سرباز وطن) و در بخش ارشق شهرستان مشکين شهر واقع شده است.
 • کتيبه برده مافوره در دل تپه تاريخي

  کتيبه برده مافوره در دل تپه تاريخي
  1399/05/26
  گروه سيري در استان ها:موقعيت عمومي منطقه اي که محل کتيبه برده مافوره در آن قرار گرفته در حقيقت پايان قسمت اصلي جلگه موزون متشکل از بخش اصلي سرچشمه رودخانه (زي) يا زاب کوچک و نقطه آغاز بخش شمالي کوهستان(له‌ندي شي خان) مي باشد، جاده کوهستاني مهاباد- جلديان بعد از گذر از شيب تند و پيچ و خمهاي خطرناک و روستاهاي کاني باغ و حاجي غلده را طي کرده و درست در ميانه اين دو روستا با شيب نسبتا” کمتري به روستاي ليکبن مي_رسد.
 • کويري گمشده در دل آذربايجان شرقي

  کويري گمشده در دل آذربايجان شرقي
  1399/05/26
  گروه سيري در استان ها:منطقه گردشگري شوش قوم در جنوب شهرستان هريس و در فاصله 80 کيلومتري تبريز و 10 کيلومتري هريس واقع شده که حقيقتا کويري گم شده در ميان طبيعت کوهستاني آذربايجان‌شرقي است. منطقه گردشگري "شوش قوم" يا "آغ قوم" پديده‌ي طبيعي و نادري است که به گفته اهالي منطقه، اين پديده با وزش بادهاي غالب در گذر زمان به‌وجود آمده است؛ منظره‌اي که در اين منطقه از آذربايجان شرقي کمتر ديده شده است.
 • کوه سبلان مقدس‌ترين کوه ايران

  کوه سبلان مقدس‌ترين کوه ايران
  1399/05/26
  گروه سيري در استانها: کوه سبلان که در زبان ترکي آذربايجاني »ساوالان« و در زبان تالشي »سفلون« ناميده مي‌شود، از دره قره‌سو در شمال غرب شهر اردبيل شروع شده و در جهت شرقي- غربي به طول 60 کيلومتر و عرض حدود 48 کيلومتر تا کوه قوشه‌داغ در جنوب اهر امتداد مي‌يابد و به وسيله اين کوه به ارتفاعات قره‌داغ متصل مي‌شود. کوه سبلان بر سه شهر اردبيل، اهر و مشکين‌شهر مشرف است. اين کوه در 25 کيلومتري جنوب شرقي مشگين شهر و در فاصله حدود 40 کيلومتري شهر اردبيل قرار دارد.
 • بقعه پير احمد زهرنوش، مدفني از جنس تاريخ

  بقعه پير احمد زهرنوش، مدفني از جنس تاريخ
  1399/05/26
  گروه سيري در استانها: در ميدان پيراحمد زهرنوش شهر ابهر بنايي قرار دارد که به آرامگاه پيراحمد زهرنوش شهره است. يک بناي تماما آجري که گنبدي بر فراز آن خودنمايي مي کند.
 • سيري در استان ها

  گذري کوتاه به تالاب درگه سنگي يا سيران گولي
  1399/05/05
  گروه سيري در استان ها: تالاب درگه سنگي که در بين مردمان بومي منطقه با نام تالاب سيران يا سيران گولي نيز شناخته مي‌شود يکي از نوزده تالاب فصلي و دائمي شهرستان نقده در استان آذربايجان غربي است.
 • سيري در استان ها

  روستاي زنوزق روستايي پلکاني با طبيعتي شگفت انگيز
  1399/05/05
  گروه سيري در استان ها: روستاي زنوزق يکي از زيباترين روستاهاي آذربايجان شرقي و بزرگ‌ترين روستاي پلکاني ايران است. قدمت اين روستا به دوره صفوي مي‌رسد و طبيعت شگفت‌انگيزي دارد. با کجارو همراه باشيد.
 • سيري در استان ها

  درياچه نئور منطقه‌اي طبيعتي با معجون آرامش
  1399/05/05
  گروه سيري در استان ها :زيبايي‌هاي درياچه نئور باعث شده بسياري از مسافران و گردشگران براي گذران ساعاتي به دور از همهمه شهر در اين منطقه حضور يافته و از زيبايي‌هاي اين جلوه بي‌بديل طبيعي لذت ببرند.
 • سيري در استان ها

  موزه غله زنجان، نان با طعم تاريخ
  1399/05/05
  گروه سيري در استان ها :قديميترين و بزرگترين سازمان هاي دولتي سازمان غله در کشور بود که امروز موزه بوجاري زنجان به عنوان يادگار جنگ جهاني دوم باقي مانده است.
 • تپه حاجي فيروز

  تپه حاجي فيروز
  1399/03/18
  گروه سيري در استانها:تپه حاجي فيروز تپه_ايي تاريخي است که قدمت آن به 5500 قبل از ميلاد ميرسد.اين تپه در شهرستان نقده، بخش محمديار دهستان حسنلو، روستاي حاجي فيروز واقع شده است.
 • پيكره بابا داوود عنبران ابوالهول ايران

  پيكره بابا داوود عنبران ابوالهول ايران
  1399/03/18
  گروه سيري در استانها:حدود يك كيلومتر از شهر عنبران به سوي روستاي مرزي و تاريخي 'عنبران عليا' كه مي روي، در دره معروف به 'تانگي' بالاتر از چشمه 'خان بلاغي' بر بلنداي تپه‌اي معروف به بابا داوود پيكره عظيم و ابوالهول ايران قرار دارد.
 • سيري در استان ها

  بافت قديمي شهر ماکو احيا مي شود
  1399/02/28
  گروه سيري دراستانها: مديرشهرسازي و مطالعات جغرافيايي سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: احياي بافت قديمي شهر با رويکرد گردشگري در حال انجام است.
 • سيري در استان ها

  يخچال تاريخي له‌له بيگ تبريز مرمت و ساماندهي مي‌شود
  1399/02/28
  گروه سيري دراستانها: شهردار منطقه 8 تبريز از تهيه طرح مرمتي و آغاز عمليات مرمتي اين يخچال تاريخي، طي روزهاي آتي خبر داد.
 • سيري در استان ها

  تکميل مرمت پل تاريخي قيزکورپوسي شهرستان کوثر
  1399/02/28
  گروه سيري دراستانها: مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان اردبيل گفت:‌ مرمت قيزکورپوسي که متعلق به دوره ساساني بوده و از ارزشمندترين بناهاي تاريخي استان به شمار مي ‌رود در حوزه ميراث فرهنگي شهرستان کوثر امسال در دستور کار است.
 • سيري در استان ها

  مقبره وزير اعظم شاه اسماعيل صفوي
  1399/02/21
  گروه سيري در استانها:مقبره متعلق به سيد صدرالدين صفوي، وزير اعظم شاه اسماعيل صفوي است كه در جنگ چالدران با رشادت هاي فراوان به همراه 27 هزار نفر از سربازان رشيد اسلام در اين محل به شهادت رسيد.
 • کليساي زور زور در ماکو، بنايي که شهرت ملي و جهاني دارد

  کليساي زور زور در ماکو، بنايي که شهرت ملي و جهاني دارد
  1399/02/14
  گروه سيري در استانها: يکي از عبادتگاه هاي مسيحيان به نام کليساي زور زور در ماکو صحبت کنيم که در استان آذربايجان غربي قرار دارد، لازم به ذکر است که بدانيد کليساي زور زور يکي از کليساهايي است که نامش در فهرست ميراث جهاني يونسکو قرار دارد.
 • کرونا و تنگی نفس مطبوعاتی‌ها
  1399/01/31
  پیکر نحیف مطبوعات پس از دست به گریبان بودن با مشکلاتی همچون گرانی کاغذ، این بار گرفتار شیوع ویروس کرونا شده و فعالان این حوزه با آسیب‌های مضاعفی مواجه شده‌اند.
 • کارگر مستاصل، کارفرما ناچار
  1399/01/24
 • 10 نکته براي آسيب نديدن در خانه‌تکاني عيد
  1398/12/07
  گروه گزارش: بدن ما ظرفيت و تواني دارد و گاهي اوقات فراموش مي‌کنيم که براي تميز شدن صفر تا صد خانه، قرار نيست از سلامتمان عبور کنيم. چه کار کنيم که در خانه‌تکاني شب عيد بدنمان را فرسوده و کم‌توان نکنيم؟ ما گاهي اوقات فراموش مي‌کنيم که به بدنمان براي يک عمر زندگي نياز داريم و نبايد براي برق انداختن خانه، سلامت بدنمان را ناديده بگيريم. نکاتي در اين زمينه وجود دارد که هر يک از ما اگر به آن ها توجه کنيم، پس از شروع سال نو، به علت دردکمر، مشکلات تنفسي و ... به پزشک مراجعه نخواهيم کرد.
 • استرس کودکان ناشي از چه عواملي است
  1398/12/06
  گروه گزارش: تقريباً همه انسان‌ها استرس را تجربه مي‌کنند، استرس مکانيسمي طبيعي براي سازگاري بدن با شرايط دشوار است. اولين قدم براي شناخت استرس درک اين مسئله است که برخي حوادث بسيار بي‌اهميت و ناچيز براي بزرگسالان ممکن است باعث استرس شديد در کودکان گردد. اگرچه مقدار کمي استرس ممکن است مفيد باشد اما استرس بيش‌ازحد باعث آسيب‌هاي رواني طولاني‌مدت در کودکان مي‌شود؛ بنابراين کاهش استرس در کودکان از اهميت بالايي برخوردار است.
 • مدلينگ اينستاگرامي کودکان و ابعاد آن
  1398/11/24
  گروه گزارش: فعاليت در زمينه مدلينگ بيش از پيش در ايران رونق گرفته و کودکان در اين عرصه مشغول هستند که بايد با کنترل و محدوديت هايي همراه باشد.
 • نزديک شدن وحوش به مناطق مسکوني نتيجه نامهرباني انسان با طبيعت
  1398/11/16
  گروه گزارش: با آغاز فصل سرما و يخبندان خبرهايي از نزديک شدن حيوانات وحشي و درنده به ويژه گرگ‌ها به حريم شهرها، روستا و جوامع انساني به گوش مي رسد که يکي از دلايل اصلي آن يافتن غذا است. فصل زمستان، بارش برف و يخبندان علاوه بر بسته شدن جاده ها حواشي ديگري مانند نزديک شدن گرگ ها و شغال ها به حاشيه شهرها و روستاها را دارد که به کمک فضاي مجازي فيلم و عکس‌هاي آن بين مردم دست به دست مي شود و با توجه به اينکه در شهرستان‌هاي اطراف ابهر سال‌هاي گذشته خبرهايي از حمله گرگ به افراد وجود داشت اين امر موجب ترس و دلهره مردم به ويژه ساکنين شهرک هاي اطراف و حاشيه شهرها شده است.
 • 10 توصيه براي سلامت رواني در استفاده از رسانه‌ها
  1398/11/16
  گروه گزارش: يک کارشناس رسانه با ارائه‌ي 10 توصيه براي سلامت رواني در استفاده رسانه‌اي و شبکه‌هاي اجتماعي، به کاربران پيشنهاد داده است، سطح ارتباطي خود با رسانه¬‌ها به‌خصوص شبکه¬‌هاي خبري را در حد نياز ضروري خود تقليل دهند. او همچنين توجه به اين نکته را ضروري دانسته است که مخاطبان خبرها و اطلاعات خود را تنها از منابع موثق دريافت کنند.
 • غفلت از دو سال طلايي و يک عمر
  1398/11/03
  گروه گزارش: توانايي‌هاي بالقوه نوزاد بيش از آن چيزي است که تصور مي‌شود به همين دليل است که روانشناسان معتقدند دو سال ابتداي زندگي هر انساني طلايي‌ترين زمان براي شکل‌گيري شخصيت افراد است که در آينده در پست‌هاي مختلف ايفاي نقش خواهد کرد و بر اين اساس به نقش والدين در اين زمينه تاکيد دارند.توانمندي‌هاي بالقوه نوزاد با رفع نيازهاي اوليه و مراقبت‌هاي افراد آموزش ديده شکل مي گيرد و بي توجهي به هر يک از اين موارد منجر به عقب ماندن کودک در هر يک از توانمندها مي‌شود .
 • تفريحات زمستاني پرنشاط اما خطرناک در صورت بي‌احتياطي
  1398/11/03
  گروه گزارش: جلوه‌هاي دلپذير زمستان بر پهنه گسترده‌اي از ايران، بسياري از ساکنان شهرها را براي بازي و تفريح جلب مي‌کند وسوسه‌اي که در صورت عدم توجه به موارد احتياط و ايمني مي تواند حوادث تلخي را رقم بزند. بازي‌ها و ورزش‌هاي زمستاني به اشکال مختلف از گذشته‌هاي دور در نقاط سردسير ايران رواج داشته و به محض آنکه زمين با لايه‌اي از دانه‌هاي پاک برف سپيدپوش مي‌شد افراد از کودکان و نوجوانان و گاهي حتي بزرگسالان رهسپار کوه و دشت شده و از تفرج در برف و يخبندان لذت مي‌بردند.
 • 15 توصيه براي کاهش استرس در ايام امتحانات
  1398/10/24
  گروه گزارش: استرس امتحانات طبيعي و بسيار رايج است. طبيعي است که نگران عملکرد خود باشيد و به اين فکر کنيد که آماده نيستيد و يا وقت کافي براي مطالعه نداريد.
 • سرزنش با فرد افسرده چه مي‌کند
  1398/10/11
  گروه گزارش: متخصص اعصاب و روان گفت: انتقاد و سرزنش فرد مبتلا به افسردگي، نه تنها موجب کاهش اعتماد به نفس او خواهد شد بلکه احساس پوچي و بي ارزشي در بيمار ايجاد مي‌کند که مي‌تواند عواقب ناخوشايندي به دنبال داشته باشد.
 • شارلاتانيزم سلامت مردم را به خطر مي اندازد
  1398/10/03
  گروه گزارش: حميدرضا اشراقي دبير انجمن پديدار شناسي سلامت گفت: »گارد ما نسبت به طب سنتي بسته است، 150 سال پيش هم که طب نوين وارد کشور شد همين مقاومت را طب سنتي در برابر طب نوين داشته است، متاسفانه مشکل اينجاست که ما هم اکنون استانداردي براي تعريف طبابت نداريم، بايد فرصت براي کارآزمايي باليني داد.«
 • اينترنت جهاني چطور بستر ايجاد اغتشاش توسط اشرار شد
  1398/09/07
  گروه گزارش: برخي فکر مي کردند که با قطعي اينترنت جهاني زندگي مردم کشورمان مختل مي شود اما در اين زمان بانک ها و اداراتي که کار خدمات رساني به مردم را انجام مي دادند به فعاليت خود ادامه دادند.
 • رژيم غذايي مخصوص سالمندان
  1398/07/18
  گروه گزارش: دکتر سيد مرتضي صفوي ،استاد دانشگاه و متخصص تغذيه با تاکيد بر اهميت توجه به تغذيه در دوران سالمندي، گفت:» در حال حاضر تعداد سالمندان کشور در حال افزايش است بنابراين سلامت اين گروه از افراد جامعه بسيار حائز اهميت است.
 • 10 عادت سالم براي رسيدن به تناسب اندام
  1398/07/04
  گروه گزارش: تحقيقات ثابت کرده که تمرين يوگا يکي از بهترين فرم هاي ورزشي براي ذهن و روان شماست. طبق مطالعات، زنان داراي اضافه وزن که پيش از خواب، يوگا را وارد برنامه شبانه خود مي کنند، به طرز چشمگيري شاهد کاهش وزن خواهند بود.
 • ترفندهاي تنظيم خواب بچه مدرسه‌اي‌ها
  1398/07/03
  گروه گزارش: خيلي از بچه‌ها به تعطيلات عادت کرده‌اند و دير مي‌خوابند و نمي‌توانند صبح بدون غر و لند و به موقع بيدار شوند. بسياري از والدين هستند که در مقابل اين وضعيت ناراحت هم مي‌شوند ولي اقدام موثر و قاطعي ندارند. علت‌هايي هست که باعث دير خوابيدن بچه‌ها و اذيت شدن آن‌ها مي‌شود. بايد اين دلايل را بشناسيم تا محصلان هم به موقع بخوابند و هم روز درسي بهتري داشه باشند.
 • بادرشبو اعجاز طبيعت در دل باغ‌هاي اروميه
  1398/06/28
  گروه گزارش: بادرشبو گياهي يکساله و معطر با گل‌هاي ياسمني است که با توجه به خواص کم‌نظير دارويي و سودآوري آن مي‌توان از اين گياه به عنوان معجزه طبيعت در اروميه نام برد.
 • افزايش جمعيت سالمندي مساله اجتماعي آينده
  1398/06/13
  گروه گزارش: بنا بر آمارها، کشورمان در 15 سال آينده با افزايش قابل توجه جمعيت سالمندي رو به رو خواهد شد.