عصر آذربایجان

دسته بندی اخبار

 • اعتبارات سفر استاني موزه فرش تبريز را از رکود خارج مي‌کند

  اعتبارات سفر استاني موزه فرش تبريز را از رکود خارج مي‌کند
  1401/04/12
  گروه گزارش: موزه فرش از جمله طرح‌هاي نيمه‌تمام آذربايجان‌شرقي است که پس از گذشت 12 سال از آغاز ساخت آن تاکنون به نتيجه نرسيده و تصويب اعتبار 280 ميليارد توماني حوزه ميراث فرهنگي در سفر استاني اخير هيات دولت به اين خطه اين سوال را به افکار عمومي متبادر کرده که آيا ساخت اين بنا از رکود خارج مي‌شود؟ کلان شهر تبريز به »شهر موزه ها«، معروف و اکنون بيش از 20 موزه در آن فعال است؛ در اين ميان »موزه فرش« نيز از جمله موزه هاي در حال احداث اين خطه محسوب مي شود که رکورد يک دهه اي در تکميل آن، صداي دوستداران حوزه ميراث را در آورده و آنان خواستار اهتمام براي تکميل اين بناي فاخر فرهنگي مي باشند.
 • ترمز رفتارهاي سليقه‌اي بر چرخ صادرات چرم تبريز

  ترمز رفتارهاي سليقه‌اي بر چرخ صادرات چرم تبريز
  1401/04/12
  گروه اقتصادي: فعالان حوزه چرم آذربايجان‌شرقي با انتقاد از برخي رفتارهاي سليقه‌اي در صادرات کالا از جمله انواع پوست و محصولات چرمي، خواستار اصلاح شيوه ارزيابي برخي سازمان ها در خصوص محموله هاي صادراتي ضايعات پوست گاوي شدند. ايرانيان از نخستين توليد کنندگان چرم و کفش در جهان هستند، به گونه اي که قديمي ترين کفش جهان با حدود پنج هزار سال قدمت در بخش کفش موزه شهرداري تبريز نگهداري مي شود.
 • تراکتور زنوزي، ايستگاه آخر بازنشسته‌هاي خارجي‌

  تراکتور زنوزي، ايستگاه آخر بازنشسته‌هاي خارجي‌
  1401/04/12
  گروه ورزشي: اغلب سرمربيان خارجي تراکتور در دوره زنوزي پا به سن گذاشته بودند و پس از پايان کارشان در تبريز، بازنشسته شده‌اند.
 • باغ گلستان قديمي‌ترين پارک تبريز

  باغ گلستان قديمي‌ترين پارک تبريز
  1401/04/12
  گروه سيري در استان ها:چندين قرن پيش زماني که زبيده خاتون همسر هارون الرشيد در تبريز بعد از يک مدت بيماري سلامتي خود را بدست آورد دستور داد تا باغي زيبا و سرسبز در اين شهر برپا کنند.
 • رييس سازمان صمت استان:

  توليد خودروي سواري در آذربايجان شرقي از مصوبات سفر رييس جمهور است
  1401/04/12
  گروه خبر: رييس سازمان صمت آذربايجان شرقي با بيان اينکه توليد خودروي سواري در استان از مصوبات سفر رييس جمهور است، گفت: اقدامات لازم براي تکميل زنجيره توليد خودرو درحال انجام است.
 • سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش اجرا می شود

  سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش اجرا می شود
  1401/04/07
  عصر آذربایجان - مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش اجرا می شود که زمینه ساز تحقق عدالت در آموزش و پرورش است.
 • کندوان در انتظار ثبت جهاني

  کندوان در انتظار ثبت جهاني
  1401/04/05
  گروه فرهنگي: روستاي صخره اي کندوان به عنوان روستايي زيبا، تاريخي و گردشگري به خاطر تداوم زندگي در کران هاي کله قندي زيبا همچنين آب معدني گوارا و درماني اش از شهرت جهاني برخوردار شده و هفت سال است در نوبت ثبت جهاني قرار دارد.
 • سردار آزمون نقش اول نقل و انتقالات تيم فوتبال تراکتور!

  سردار آزمون نقش اول نقل و انتقالات تيم فوتبال تراکتور!
  1401/04/05
  گروه ورزشي: سردار آزمون مهاجم تيم ملي فوتبال ايران و تيم باير لورکوزن آلمان نقش پررنگي در نقل و انتقالات تابستاني باشگاه تراکتور دارد!
 • حوادث پلاسکو و متروپل، آژير خطري براي مديريت شهري تبريز

  حوادث پلاسکو و متروپل، آژير خطري براي مديريت شهري تبريز
  1401/04/05
  گروه اجتماعي: حادثه‌هاي پلاسکو تهران و ريزش ساختمان متروپل آبادان، تلنگر و آژير خطري است تا مسوولان مربوط و ساکنان ساختمان‌ها و مراکز پرخطر کلانشهر تبريز نيز به فکر ايمن‌سازي آن‌ها بيافتند و گام‌هاي عملي براي جلوگيري از تکرار چنين حوادثي بردارند. کلانشهر تبريز داراي چهار هزار و 500 هکتار بافت ناکارآمد شامل 2 هزار و 500 هکتار بافت فرسوده و 2 هزار هکتار سکونتگاه غيررسمي با جمعيتي در حدود 900 هزار نفر است و ساختمان ها و بافت ناکارآمد اين کلانشهر هر لحظه مي تواند آبستن حادثه اي شود، از اين رو ايمن سازي و استحکام بخشي اين ساختمان ها و اجراي طرح بازآفريني شهري در اين مناطق ضرورتي انکارناپذير براي متوليان امر و ساکنان آن هاست.
 • آجي چاي پلي تاريخي در تبريز

  آجي چاي پلي تاريخي در تبريز
  1401/04/05
  گروه سيري در استان ها: تبريز شهر قديمي_ترين ها است. شهري که در آن مي توانيد آثار تاريخي مختلفي را ببينيد که البته بيشترشان کار دست صفوي ها هستند. پل آجي چاي يکي از همين آثار به جا مانده صفوي است که از قديمي‌ترين آثار شهر تبريز هم به حساب مي آيد.
 • توفارقان نماينده شايسته بسکتبال آذربايجان‌شرقي

  توفارقان نماينده شايسته بسکتبال آذربايجان‌شرقي
  1401/03/29
  گروه ورزشي: تيم بسکتبال توفارقان آذرشهر با شايستگي تمام و کسب عنوان قهرماني رقابت هاي ليگ دسته يک، در فصل آينده نماينده آذربايجان شرقي در بالاترين سطح اين رشته ورزشي در کشور خواهد بود.
 • آغجا قلعه يکي از کهن‌ترين دژهاي ايران

  آغجا قلعه يکي از کهن‌ترين دژهاي ايران
  1401/03/29
  گروه سيري در استان ها: اين‌ قلعه‌ تاريخي‌ را شايد به‌ خاطر رنگ‌ ديواره‌ها و برجهاي‌ سفيدش‌ که‌ با ملات‌ آهکي‌ سفيد در قله کوهي‌ سبزفام‌ ساخته‌ شده‌ است »آغجاقالا« مي‌گويند.
 • اماواگرهاي سدسازي‌هاي مشکل‌ساز

  اماواگرهاي سدسازي‌هاي مشکل‌ساز
  1401/03/22
  گروه گزارش: کشت فراسرزميني از رويکردهاي چند سال اخير متوليان تامين محصولات غذايي کشور براي استفاده از ظرفيت کشورهاي همسايه در دستيابي به محصولات مورد نياز کشاورزي با توجه به کاهش منابع آبي است که به نظر مي رسد نيازمند اتخاذ ديپلماسي ( سياست گذاري ) مناسب اقتصادي است. کشت فراسرزميني از سال 92 مطرح شد و دولت يازدهم اواخر ارديبهشت ماه سال 96 آيين نامه کشت فراسرزميني را که به تصويب هيأت وزيران رسيده بود، براي اجرا به وزارت جهادکشاورزي، وزارت امور خارجه، وزارت امور اقتصادي و دارايي، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران و صندوق توسعه ملي ابلاغ کرد، ولي از آن سال تا پايان دولت دوازدهم اقدام خاصي براي توليد محصولات کشاورزي و کاهش واردات برخي محصولات به کشور نشد.
 • شيران آبشاري وصف نشدني در آذربايجان‌شرقي

  شيران آبشاري وصف نشدني در آذربايجان‌شرقي
  1401/03/22
  گروه سيري در استان ها: اين آبشار در حاشيه شمال شرقي روستاي شيران کندي در ارتفاع 2200 متري از سطح دريا واقع شده است. ارتفاع آبشار در حدود 10 متر است. چشمه هاي بسيار فراواني از دل کوه بيرون زده و آب آنها در امتداد دره ها به همديگر پيوسته و رودهاي کوچکي تشکيل مي‌دهند. آبشارشيرلان يا شيران در حاشيه شمال شرقي روستاي شيران کندي در ارتفاع 2200 متري از سطح دريا واقع شده است.
 • فرش تبريزطلايه دارصادرات//

  چالش فرش بانمايشگاه هايي که حرفه اي نيست
  1401/03/22
  گروه گزارش: بيش از 35 درصد توليد و صادرات فرش دستبافت ايراني متعلق به طرح، رنگ و نقش فرش آذربايجان و تبريز است اما يکي از مهم‌ترين مشکلاتي که همواره در اين هنر زيبا پابرجا مانده است، بيمه قاليبافي است که متأسفانه نزديک به 40 هزار خانواده از حق بيمه قاليبافي برخوردار هستند.
 • معاون اقتصادي رئيس جمهور:

  آذربايجان شرقي بايد لوکوموتيو اقتصادي کشور شود
  1401/03/22
  گروه خبر: معاون اقتصادي رئيس جمهور گفت: آذربايجان شرقي ظرفيت هاي مهم صنعتي، اقتصادي و توليدي دارد و بايد اين استان لوکوموتيو اقتصادي کشور شود.
 • تثبيت قيمت‌ها در آذربايجان‌شرقي با توزيع مناسب کالاهاي اساسي

  تثبيت قيمت‌ها در آذربايجان‌شرقي با توزيع مناسب کالاهاي اساسي
  1401/03/08
  گروه اقتصادي: تثبيت قيمت‌ها و رفع نگراني مردم از بابت کمبود احتمالي کالاهاي اساسي از جمله دستاوردهاي تلاش براي توزيع مناسب اين اقلام از ابتداي اجراي طرح مردمي‌سازي يارانه ها تا به امروز در آذربايجان‌شرقي است. در شرايطي که برخي ها از کمبود احتمالي کالاهاي اساسي و تسري آن به ساير اقلام در پي اجراي طرح مردمي سازي يارانه ها نگران بودند، اقدام به موقع نهادهاي مسوول با مسووليت قرارگاه اقتصادي در آذربايجان شرقي در تامين و توزيع کالاها، نه تنها از بروز هر گونه مشکل در بازار جلوگيري کرد، بلکه زمينه ساز تثبيت قيمت ها و وفور انواع کالا در فروشگاه‌هاي خرد و کلان شد.
 • تراکتور، فجر سپاسي را به ليگ دسته يک هدايت کرد

  تراکتور، فجر سپاسي را به ليگ دسته يک هدايت کرد
  1401/03/08
  گروه ورزشي: تيم تراکتور تبريز از هفته بيست و نهم ليگ برتر فوتبال با نتيجه 2 بر يک مهمان خود فجر سپاسي را شکست داد تا سقوط اين تيم شيرازي به دست يک مسجل شود.
 • ينگجه روستايي گردشگرپذير در آذرشهر

  ينگجه روستايي گردشگرپذير در آذرشهر
  1401/03/08
  گروه سيري در استان ها: روستاي ينگجه با طبيعتي بسيار سرسبز و دل انگيز از جذابيت ويژه اي برخوردار است. اين روستا با امکاناتي مثل جاذبه‌هاي تاريخي و باغات زيبا منطقه‌اي مفرح و ديدني است. ينگجه داراي چهار مدرسه، شش مسجد، خانه بهداشت، مخابرات و زيارتگاه است.
 • مجلس در راس امور است نه نمايندگان مجلس

  مجلس در راس امور است نه نمايندگان مجلس
  1401/03/08
  گروه گزارش: اين روزها برخي نمايندگان، کم توجه به هشدار و توصيه رهبر در پرهيز در عزل و نصب‌ها مسير ديگري را مي‌پيمايند.
 • مسير ترانزيتي ايران - ترکيه درانتظار تخصيص اعتبار

  مسير ترانزيتي ايران - ترکيه درانتظار تخصيص اعتبار
  1401/03/01
  گروه گزارش: آزادراه تبريز- مرند- بازرگان به عنوان مسير ترانزيتي ايران - ترکيه، يکي از ابرپروژه‌هاي آذربايجان شرقي است که در حال حاضر در انتظار تخصيص اعتبارات لازم از سوي دولت است. آزادراه تبريز- بازرگان يکي ديگر از ابرپروژه‌هاي استان آذربايجان شرقي است که تاکنون اتمام نيافته است. اين همان پروژه‌اي است که سال‌هاست به اميد تزريق بودجه به انتظار نشسته اما هم‌چنان با کمبود اعتبارات لازم، دست و پنجه نرم مي‌کند.
 • رفع تنش آبي منطقه و درياچه اروميه با انتقال آب ارس به تبريز

  رفع تنش آبي منطقه و درياچه اروميه با انتقال آب ارس به تبريز
  1401/03/01
  گروه اقتصادي: کمبود آب در آذربايجان شرقي در چند سال اخير و مشکلات آبي درياچه اروميه، تنش آبي و بهره برداري بي رويه از منابع آبي و آب هاي زيرزميني را به دنبال داشته است به گونه اي که آينده منطقه را از جنبه هاي مختلف تهديد مي‌کند.
 • سرنوشت مبهم ديدار جنجالي تراکتور - پرسپوليس

  سرنوشت مبهم ديدار جنجالي تراکتور - پرسپوليس
  1401/03/01
  گروه ورزشي: کميته انضباطي فدراسيون فوتبال تا يک هفته فرصت دارد که نتيجه ديدار پرسپوليس و تراکتور را مشخص کند. تراکتور و پرسپوليس در چارچوب هفته بيست و هشتم ليگ برتر فوتبال به مصاف هم رفتند اما اين ديدار به دليل جنجال تماشاگران تراکتور نيمه‌کاره باقي ماند و داور در دقيقه 72 و در ساعت 20:36 بازي را متوقف کرد.
 • سیری در استانها//

  آرپا دره سي تبريز مقصدي مناسب براي گردشگري
  1401/03/01
  گروه سيري در استان ها : آرپا دره‌ سي از مناطق خوش آب و هواي استان آذربايجان شرقي است که در دهستان ميدان‌ چاي بخش مرکزي شهرستان تبريز واقع شده ‌است. اين منطقه تاريخ پر رمز و رازي دارد و اکنون در حال تبديل شدن به يکي از تفرجگاه‌ هاي تبريز است. در اين منطقه ميتوانيد از آب معدني و نيز مکانهايي که براي نگهداري و پرورش اسب داير هستند لذت برده و روز خوشي بگذرانيد.
 • امام جمعه موقت تبريز:

  توليدات بي کيفيت داخلي توهين به مردم است
  1401/02/25
  گروه خبر: امام جمعه موقت تبريز با اشاره به حمايت هاي قاطعانه مقام رهبري از بخش توليد، تصريح کرد: در چنين شرايطي که شخص اول مملکت از کارگر و کارفرما پشتيباني مي کند، توليدات بي کيفيت داخلي در حقيقت توهين به آحاد مردم است.
 • بي‌آبي دامن اهر را گرفت//

  ضرورت انسداد150چاه غيرمجاز در قطب کشاورزي
  1401/02/25
  گروه گزارش:شهرستان اهر به عنوان يکي از قطب‌هاي کشاورزي و دامداري آذربايجان شرقي با بحران کم آبي و کاهش ذخاير آبي در منابع زيرزميني روبه رو است.
 • سیری در استان ها//

  حمام تاريخي جلفا بنايي پايبند به معماري ايراني
  1401/02/25
  گروه سيري دراستان: اين حمام در سر راه تبريز به جلفا در نقطه اي که کاروانها جهت کسب آمادگي براي عبور از رودخانه ارس توقف ميکردند احداث گشته و بيشتر مورد استفاده تجار،بازرگانان و مردم ساکن شهر و کارمندان و کارگران گمرک و نظاميان بوده است.
 • بررسي وضعيت آزادي مطبوعات به‌عنوان رکن چهارم دموکراسي

  بررسي وضعيت آزادي مطبوعات به‌عنوان رکن چهارم دموکراسي
  1401/02/18
  گروه فرهنگي: مطبوعات به‌عنوان رکن چهارم دموکراسي مطرح شده و آزادي بيان و مطبوعات در کشورها مي‌تواند به توسعه و تقويت اقتصاد، رشد فناوري و افزايش توانمندي کشورها و همچنين ايجاد يک فضاي نقد و انتقاد دموکراتيک که يکي از مهمترين ابزارهاي مبارزه با فساد و گامي به سوي شفافيت است، ياري رساند.
 • سیری در استان ها//

  ربع رشيدي اولين و بزرگترين دانشگاه جهان
  1401/02/18
  گروه سيري در استان ها: بناي ربع رشيدي در شهر تبريز و در محله خوش آب و هواي باغميشه واقع در دامنه‌هاي کوه بيلانکوه قرار گرفته است. به دليل آب و هواي خوب منطقه اطراف اين بنا پوشيده از درختان و فضاي سبز است، همچنين پارک بزرگ ربع رشيدي، شمس تبريزي و چندين پارک و بوستان در نزديکي ربع رشيدي قرار دارد. شهر تبريز يکي از کهن‌ترين شهرهاي ايران است و تاريخ اوليه آن به درستي معلوم نيست و بحث هاي زيادي در اين رابطه مطرح شده است. اکتشافات اخير نشان از وجود تمدن در شهر تبريز در هزاره اول و دوم قبل از ميلاد دارد.
 • قانوني که هواداران تراکتور احيا کردند

  قانوني که هواداران تراکتور احيا کردند
  1401/02/10
  گروه ورزشي: يک دهه پيش تيم‌هاي استقلال و پرسپوليس در ورزشگاه آزادي مهمان تيم تراکتور شدند.
 • کمبود سرويس مدارس در تبريز، چالشي جديد براي خانواده‌ها

  کمبود سرويس مدارس در تبريز، چالشي جديد براي خانواده‌ها
  1401/02/10
  گروه اجتماعي:با بازگشايي مدارس از 14 فروردين ماه و کمبود سرويس‌ها، والدين مجبور به استفاده از خودروهاي شخصي شده اند و همين امر ترافيک شديدي را در سطح شهر به وجود آورده است.
 • شهردار تبريز خبر داد

  ايجاد قرارگاه مسکن براي ساماندهي حاشيه نشيني و بافت فرسوده
  1401/02/10
  گروه خبر: شهردار تبريز از ايجاد قرارگاه مسکن براي ساماندهي حاشيه نشيني و بافت فرسوده در اين شهر خبر داد.
 • تهديد ساخت و سازهاي غيرمجاز براي تالاب بين‌المللي قوري‌گول

  تهديد ساخت و سازهاي غيرمجاز براي تالاب بين‌المللي قوري‌گول
  1401/02/04
  گروه اجتماعي: تالاب بين‌المللي »قوري گول« در 40 کيلومتري جنوب شرق تبريز و در مجاورت شهر بستان‌آباد اين روزها با مشکل جديدي به نام ساخت و سازهاي غيرمجاز مواجه است که موجوديت آن را تهديد مي‌کند.
 • سیری در استانها//

  قلعه و غار قيزلار قالاسي مقصدي مناسب براي گردشگري
  1401/02/04
  گروه سيري در استان ها: قيزلار قلعه‌سي (قلعه ي‌ دختران) يکي از مهم‌ترين آثار تاريخي و طبيعي شهرستان مراغه است. با توجه به آثار مکشوفه از قلعه قدمت آن به حدود 2300 تا 2700 سال پيش بر مي گردد.
 • کاهش مساحت درياچه اروميه//

  ريزگردهاي نمکي منطقه را تهديد مي‌کند
  1401/01/28
  گروه گزارش: سال‌هاي متمادي است که زنگ خطر خشکي درياچه اروميه نواخته شده و در حال حاضر نيز ريزگردهاي نمکي يکي از تهديدات جدي محيط زيستي منطقه است که موجب مهاجرت وسيع مردم به ديگر مناطق خواهد شد. سال‌هاي متمادي است که دومين درياچه شور جهان، حال و روز خوبي ندارد و احياي آن، به يک خواسته تکراري و رها شده تبديل شده است.
 • روستاي حيله ور، جايي که مردم آن زير زمين زندگي مي کردند!

  روستاي حيله ور، جايي که مردم آن زير زمين زندگي مي کردند!
  1401/01/28
  گروه سيري در استان ها: روستاي حيله ور در اسکو از شهرستان هاي استان آذربايجان شرقي است. اين روستا در شمال شهر اسکو و در 44 کيلومتري شهر تبريز قرار دارد .
 • مهمترين کريدور ريلي شمالغرب در گردوغبار فراموشي

  مهمترين کريدور ريلي شمالغرب در گردوغبار فراموشي
  1401/01/28
  گروه گزارش: تبريز- راه آهن تبريز - بستان_آباد - ميانه به عنوان مهمترين کريدور ريلي شمال غرب کشور و ابرپروژه آذربايجان شرقي بعد از گذشت 22 سال تمام نشده و در انتظار بودجه کافي از سوي دولت است.
 • دولت برخوردي جدي با گران‌فروشي‌ها و نابساماني‌هاي بازار داشته باشد

  دولت برخوردي جدي با گران‌فروشي‌ها و نابساماني‌هاي بازار داشته باشد
  1401/01/28
  گروه خبر: امام جمعه تبريز گفت: از دولت و رئيس جمهوري مي‌خواهيم برخوردي جدي با گران‌فروشي ها و نابساماني‌هاي بازار داشته باشد.
 • رسانه‌ها مشکلات تراکتور را بزرگ کردند

  رسانه‌ها مشکلات تراکتور را بزرگ کردند
  1401/01/21
  گروه ورزشي:مالک باشگاه تراکتور با اشاره به اتفاقات فصل اخير تيم فوتبال اين باشگاه و حواشي که براي آن ايجاد شد، گفت: رسانه‌هاي مرکزنشين با بزرگ کردن مشکلات تراکتور، به ايجاد حواشي در اين تيم دامن زدند.
 • معبد مهر مراغه نيازمند حفاظت و کاوش

  معبد مهر مراغه نيازمند حفاظت و کاوش
  1401/01/21
  گروه سيري در استان ها: معبد مهر مراغه به عنوان يک سازه مذهبي و باستاني نه تنها در بين آثار تاريخي و تمدني اين کهن‌شهر جزو قديمي‌ترين‌ها به شمار مي‌رود، بلکه به دليل تعداد اندک اين معابد در سطح کشور، از اهميت ويژه برخوردار مي‌باشد؛ معبدي که به حفاظت و کاوش نياز دارد و يکي از مقاصد گردشگران خارجي است. شمار اين معابد در ايران به تعداد کمتر از انگشتان يک دست مي‌رسد و معبد دست‌کند موجود در روساي »ورجوي«مراغه بزرگترين آنها به شمار مي‌رود.
 • صدور 102موافقت اصولی و 18مجوز ایجاد زیرساخت‌های گردشگری

  صدور 102موافقت اصولی و 18مجوز ایجاد زیرساخت‌های گردشگری
  1401/01/20
  عصر آذربایجان- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌ شرقی از صدور 102موافقت اصولی و 18مجوز ایجاد زیرساخت‌های گردشگری طی سال 1400در استان خبر داد.
 • افزایش نرخ خرید تضمینی گندم تاثیری بر نرخ آرد و نان دولتی نخواهد داشت

  افزایش نرخ خرید تضمینی گندم تاثیری بر نرخ آرد و نان دولتی نخواهد داشت
  1401/01/07
  عصر آذربایجان- رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور با بیان اینکه افزایش قیمت خرید تضمینی گندم و کاهش قیمت کودهای پایه ای مبنایی برای تولید بهتر و افزایش بهره وری و رسیدن به خودکفایی و خود اتکائی در بحث گندم خواهد بود، گفت: افزایش قیمت گندم تاثیری در افزایش نرخ آرد و نان نخواهد داشت.
 • وقتي تير حزب خلق مسلمان براي تجزيه آذربايجان به سنگ خورد

  وقتي تير حزب خلق مسلمان براي تجزيه آذربايجان به سنگ خورد
  1400/12/22
  گروه تاريخي: غائله »حزب خلق مسلمان« يکي از مسائل بحراني در اولين ماه‌هاي پيروزي انقلاب بود به طوري که آنها در دي ماه سال 58 به فکر تجزيه آذربايجان و تفرقه افکني در تبريز بودند.
 • از چشمه گشايش مراغه چه مي‌دانيد

  از چشمه گشايش مراغه چه مي‌دانيد
  1400/12/22
  گروه سيري در استان ها:مراغه در شرق درياچه اروميه، بر دامنه جنوبي کوه سهند قرار گرفته و داراي چشمه ‌هاي متعدد معدني است که خاصيت درماني دارند. از چشمه هاي معدني معروف اطراف شهر مراغه مي ‌توان به شورسو، گشايش، ايستي ‌بلاغ، قره‌ پالچيق و ساري ‌سو اشاره کرد.
 • بلاتکليفي 10 ساله سد شهيد مدني سدي که آب دارد آب‌بند ندارد

  بلاتکليفي 10 ساله سد شهيد مدني سدي که آب دارد آب‌بند ندارد
  1400/12/22
  گروه گزارش: 10سال از افتتاح سد شهيد مدني مي‌گذرد اما همچنان اين پروژه تشنه اعتبار بوده و آبگيري‌ و تکميل آن نيازمند تامين اعتبار کافي است. 10 سال از افتتاح پروژه سد شهيد مدني تبريز مي‌گذرد اما تاکنون آبگيري آن انجام نشده و تشنه اعتبار است.
 • توسعه کشت کاملينا در آذربايجان‌شرقي

  توسعه کشت کاملينا در آذربايجان‌شرقي
  1400/12/15
  گروه اقتصادي: حمايت از توسعه کشت دانه‌هاي روغني به ويژه محصول »کاملينا« جزو رويکردهاي حمايتي دولت در زمان حاضر به شمار مي‌رود و بر همين اساس نيز خبرهاي مربوط به توسعه کشت اين گياه کم‌توقع به واسطه فعاليت‌هاي ترويجي، از گوشه و کنار استان آذربايجان‌شرقي به گوش مي‌رسد.
 • اجراي غير علمي مسقف‌سازي فاز دوم گلزار شهداي تبريز

  اجراي غير علمي مسقف‌سازي فاز دوم گلزار شهداي تبريز
  1400/12/15
  گروه اجتماعی: طرح ارائه شده براي مسقف سازي فاز دوم گلزار شهداي وادي رحمت تبريز با طرح ساخته شده هيچگونه تطابقي ندارد.
 • سیری در استان ها//

  آرامگاه عون بن علي از بناهاي تاريخي شهر تبريز
  1400/12/15
  گروه سيري در استان ها: آرامگاه عون بن علي تا سده نهم هجري سالم بوده و در اين دوره بر اثر حمله نيروهاي امپراتوري عثماني به‌طور کلي ويران شده ‌است.
 • مدیریت پروژه‌های ملی استان‌ها به استانداران واگذار می شود

  مدیریت پروژه‌های ملی استان‌ها به استانداران واگذار می شود
  1400/12/15
  عصر آذربایجان- وزیر کشور گفت: مدیریت پروژه‌های ملی استان‌ها به استانداران واگذار می شود تا شاهد تسریع در اجرای آنها باشیم.
 • بندر رحمانلو در کجا قرار دارد

  بندر رحمانلو در کجا قرار دارد
  1400/12/08
  گروه سيري در استان ها: زماني که آب درياچه خشک نشده بود، اين بندرگاه از بنادر مهم اسکله اي براي پهلوگيري کشتي ها در درياچه اکوزيستي اروميه به شمار مي آمد.
 • وزير آموزش و پرورش در تبريز:

  طرح رتبه بندي معلمان به زودي نهايي مي‌شود
  1400/12/08
  گروه خبر: وزير آموزش و پرورش گفت: ايرادات شوراي نگهبان به طرح رتبه بندي معلمان در مجلس اصلاح شده است و اين طرح به زودي نهايي مي‌شود.
 • سردترين کلانشهر ايران گرمخانه ندارد

  سردترين کلانشهر ايران گرمخانه ندارد
  1400/12/01
  گروه اجتماعي: تبريز به عنوان سردترين کلانشهر ايران گرمخانه ندارد و تداوم اين شرايط باعث توليد مکرر آسيب‌هاي اجتماعي را به دنبال خواهد داشت.
 • سیری در استان ها//

  جاذبه طبيعي تالاب يانيق هشترود با چشم‌اندازي زيبا و ديدني
  1400/12/01
  گروه سيري در استان ها:يکي از ديدني هاي هشترود تالاب يانيق هشترود نام دارد که با چشم‌انداز معرکه‌ي خود به شما انرژي مي‌بخشد و خاطره‌ساز مي‌شود.
 • آشفته بازار تابلوهاي تبليغاتي در تبريز

  آشفته بازار تابلوهاي تبليغاتي در تبريز
  1400/11/24
  گروه گزارش:ازدياد تبليغات شهري و بيلبوردهاي تجاري در کلانشهر تبريز ناشي از اعمال سياست‌هاي سليقه‌اي و نگاه اقتصادي است که باعث افزايش آلودگي بصري در اين کلانشهر شده است.
 • کهنه قلعه؛ نمادي از شگفتي هاي معماري تاريخ

  کهنه قلعه؛ نمادي از شگفتي هاي معماري تاريخ
  1400/11/24
  گروه سيري در استان ها: کهنه قلعه مشکين شهر از آثار دوره ساساني است و از استحکام خاصي برخوردار بوده و در جنگ‌ها و تهاجم دشمنان به‌عنوان پناهگاه از آن نگهداري و استفاده مي‌شده است. سنگ نبشته‌اي به خط پهلوي ساساني در جبهه شمالغربي اين بنا در فاصله 150 متري در آبراهه خياو قرار دارد.اين قلعه با مساحتي در حدود 15 هزار متر مربع در قسمت ورودي مشکين شهر از طرف جاده اردبيل و بر روي تپه اي طبيعي با 50 متر ارتفاع واقع شده و از شش برجک با ديوار هاي ضخيم خشتي و حجره هاي کوچک آخور مانند تشکيل شده است.
 • ادعای عضو کمیسیون صنایع مجلس؛ رشد اقتصادی کشور در 10سال گذشته صفر بود

  ادعای عضو کمیسیون صنایع مجلس؛ رشد اقتصادی کشور در 10سال گذشته صفر بود
  1400/11/23
  عصر اذربایجان- عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه کشور به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده است، گفت: عقب‌ماندگی فقط در 10سال گذشته رخ داد که نرخ رشد اقتصادی صفر بود.
 • غبار تخريب بر چهره بافت تاريخي تبريز

  غبار تخريب بر چهره بافت تاريخي تبريز
  1400/11/19
  گروه فرهنگي: تبريز که از دوره صفويان به اين سو در اغلب مواقع با عنوان »دارالسلطنه« شناخته مي‌شد، بافت تاريخي وسيعي داشت که بخش عمده آن تا پنجاه شصت سال قبل پابرجا بود؛ اما تب ساخت و ساز و توسعه غيراصولي شهر موجب تخريب بخش عمده اين ميراث ملي شد.
 • سیری در استان ها//

  محيط زيستي متفاوت در تالاب قوري گل آذربايجان شرقي
  1400/11/19
  گروه سيري در استان ها:در پهنه وسيع کشورمان ايران، درياچه و تالاب هاي بسياري داريم که مأمن پرندگان و جانوارن متعددي هستند. تالاب قوريگل يکي از تالاب ها و درياچه هاي زيبا در دشتي سرسبز است که منظره اي افسانه اي همانند مناظر توصيفي شاهنامه دارد.
 • رونق ساخت و سازهاي غيرمجاز در تبريز

  رونق ساخت و سازهاي غيرمجاز در تبريز
  1400/11/10
  گروه اقتصادي: وجود 100 هزار مسکن غيرمجاز در کلانشهر تبريز به خصوص در مناطق حاشيه نشين و بافت فرسوده، به دليل عدم رعايت ضوابط و مقررات ملي ساختمان، زخمي بر پيکر کلانشهر تبريز است.
 • پنجره نقل و انتقال تراکتور در آستانه باز شدن است

  پنجره نقل و انتقال تراکتور در آستانه باز شدن است
  1400/11/10
  گروه ورزشي: مديرعامل باشگاه تراکتور گفت: پنجره بسته نقل و انتقالات تيم فوتبال اين باشگاه با توجه به مذاکراتي که با بازيکنان خارجي شاکي انجام شده در آستانه بازشدن است.
 • گره کور بازآفريني مجموعه تاريخي مقبره الشعراء تبريز

  گره کور بازآفريني مجموعه تاريخي مقبره الشعراء تبريز
  1400/11/10
  گروه سیری در استان ها: مقبره الشعراء، آرامگاه شاعران نامي و معروف کشور از جمله شهريار، خاقاني شرواني، اسدي طوسي و قطران، همام تبريزي، ماني شيرازي و شاپور نيشابوري است که در جوار امامزاده سيدحمزه در محله قديمي سرخاب واقع شده و از مکان هاي ديدني تبريز به شمار مي رود و آوازه آن به خارج از کشور نيز رسيده است.
 • مشارکت در بازسازي قره‌باغ وتقويت زيرساخت‌هاي ارتباطي با آذربايجان

  مشارکت در بازسازي قره‌باغ وتقويت زيرساخت‌هاي ارتباطي با آذربايجان
  1400/11/10
  گروه خبر:استاندار آذربايجان شرقي دستاوردهاي سفر هيأت سياسي اقتصادي کشورمان به جمهوري آذربايجان را تشريح کرد و از مشارکت در بازسازي قره‌باغ و تقويت زيرساخت‌هاي ارتباطي خبرداد.
 • اوغلي به تبريز پيوسته است يا نه؟

  داستان روستايي که 20 سال است در بلاتکليفي قرار دارد
  1400/11/03
  گروه اجتماعي: اوغلي، يکي از روستاهاي بسيار نزديک به تبريز است که اهالي آن از چندين سال گذشته تاکنون آرزوي پيوستن به محدوده شهر و يکي از محلات آن را دارند اما بنا بر آنچه اهالي و برخي مسئولان مي‌گويند، اين روستا هم جزو شهر است و هم نيست. روستاي اوغلي در مسافت بسيار نزديکي نسبت به تبريز قرار دارد و اهالي آن نيز پس از گذشت چندين سال از وعده‌هاي مسئولان براي پيوستن به محدوده شهري، همچنان اميد دارند که از خدمات شهري مثل اتوبوس‌هاي واحد، خدمات درماني و بهداشتي و ساير خدماتي که براي شهرنشينان وجود دارد، بهره مند شوند.
 • سیری در استان ها

  شهر کوزه‌کنان در مسير ثبت به عنوان شهر ملي سفال
  1400/11/03
  گروه سيري در استان ها:شهر تاريخي »کوزه‌کنان« در 75 کيلومتري غرب تبريز که به دليل هنر- صنعت سفالش شناخته مي شود، در مسير ثبت به عنوان »شهر ملي سفال« قرار دارد. شهر »کوزه کنان« همان گونه که از نامش نيز برمي آيد، از مهدهاي اصلي سفالگري ايران است که در دامنه هاي جنوبي ارتفاعات »ميشو« آرميده و ساکنانش از سده ها قبل به هنر- صنعت سفالگري مشغول هستند.
 • معاون وزير نيرو در تبريز:

  کشور با انباشت طرح‌هاي نيمه‌تمام حوزه آب و فاضلاب روبه‌رو است
  1400/11/03
  گروه خبر: معاون آب و آبفاي وزير نيرو گفت: در سطح کشور با انباشت پروژه‌هاي نيمه‌تمام حوزه آب و فاضلاب روبه‌رو هستيم که خوشبختانه وزارت نيرو برنامه‌ريزي خوبي با انتخاب پروژه‌هاي اولويت‌دار منابع آب کشور براي تکميل و اتمام آنها انجام داده است
 • بهشت ديرينه‌شناسان جهان کجاست

  بهشت ديرينه‌شناسان جهان کجاست
  1400/10/26
  گروه فرهنگي: تراکم بالاي فسيل مهره‌داران هفت تا 9 ميليون ساله، منطقه فسيلي مراغه را به بهشت فسيل‌شناسان تبديل کرده و دنياي پر رمز و راز حيواناتي چون فيل، زرافه، ببر دندان شمشيري، انواع گاوها، آهو، کرگدن و اسب را پيش‌روي ديرينه‌شناسان جهان قرار داده است.
 • خواب زمستاني پروژه تقاطع غيرهمسطح ارتش تبريز

  خواب زمستاني پروژه تقاطع غيرهمسطح ارتش تبريز
  1400/10/26
  گروه گزارش: تقاطع غير همسطح ارتش پروژه‌اي که قرار بود مرهمي بر گره ترافيکي کلانشهر تبريز باشد اما به دليل ناتواني پيمانکار در اجراي اين پروژه به خواب زمستاني رفته است. پروژه تقاطع غير همسطح ارتش، همان پروژه‌اي است که قرار بود مرهمي بر گره ترافيکي کلانشهر تبريز باشد اما حالا با گذشت 18 ماه از آغاز عمليات اجرايي، چيزي به جز ترافيک سنگين را به ارمغان نياورده است.
 • ميدان آذربايجان پروژه‌اي که به مقصد نرسيد

  ميدان آذربايجان پروژه‌اي که به مقصد نرسيد
  1400/10/19
  گروه گزارش: ميدان آذربايجان يکي از پروژه‌ هاي ناموفق شهرداري تبريز است که سالهاست راه خود را کج کرده و تاکنون به مقصد نرسيده است.
 • چرا عابربانک‌هاي فوتبال به بن‌بست مي‌رسند

  چرا عابربانک‌هاي فوتبال به بن‌بست مي‌رسند
  1400/10/19
  گروه ورزشي: محمدرضا زنوزي يکي ديگر از سرمايه‌دارهايي بود که وارد فوتبال شد و حالا به ته خط نزديک شده تا يک‌بار ديگر ثابت شود خصوصي‌سازي در فوتبال ايران جواب نمي‌دهد. سال‌هاي سال است که اهالي فوتبال از دولتي‌بودن باشگاه‌ها مي‌نالند و خواهان خصوصي‌سازي در اين عرصه هستند. اين موضوع درباره استقلال و پرسپوليس بيشتر به چشم آمده و حالا کار به جايي رسيده که موضوع ورود دو باشگاه به بورس هم جدي‌تر به نظر مي‌رسد.
 • سیری در استانها//

  آبشار گور داغ مراغه
  1400/10/19
  گروه سيري در استان ها:درخت چناري با ارتفاع 14 متر و با قدمت نزديک به 12 قرن، در شهر اسکوي آذربايجان شرقي هنوز هم شادابي و زيبايي خود را در ميان زندگي مدرن و ماشيني حفظ کرده است.
 • اشتغالزايي و کارآفريني در روستاها با کاشت گياهان دارويي

  اشتغالزايي و کارآفريني در روستاها با کاشت گياهان دارويي
  1400/10/19
  گروه گزارش: سطح زير کشت گياهان دارويي در آذربايجان شرقي 3715 هکتار با توليد 12 هزار و 600تن بوده که باعث اصلاح الگوي کشت، اشتغال زايي و کارآفريني در روستاهاي استان شده است.