عصر آذربایجان

گزارش خبر

صدور مجوز ساخت و ساز در قلعه اولتان پارس آباد صحت ندارد

صدور مجوز ساخت و ساز در قلعه اولتان پارس آباد صحت ندارد

1403/02/23

گروه سيري در استانها: اداره کل ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي استان اردبيل اعلام کرد: اولتان قالاسي از اهميت خاصي برخوردار است و برخلاف شايعات، مجوزي براي ساخت و ساز در آن توسط هيچ مرجعي صادر نشده و از هر اقدامي در راستاي حفظ آن دريغ نمي‌شود.

گروه سيري در استانها:  اداره کل ميراث‌ فرهنگي، گردشگري و صنايع‌ دستي استان اردبيل اعلام کرد: اولتان قالاسي از اهميت خاصي برخوردار است و برخلاف شايعات، مجوزي براي ساخت و ساز در آن توسط هيچ مرجعي صادر نشده و از هر اقدامي در راستاي حفظ آن دريغ نمي‌شود.
 اولتان قالاسي مجموعه آثاري باستاني شامل ارگ مرکزي، شهر بيروني و منطقه صنعتگران، گورستان تاريخي، تپه اولتان، خندق و کانال‌هاي باستاني در جنوب رود ارس و شمال شهر فعلي اولتان است.
اولين کاوش در اولتان قالاسي در سال 1351 انجام شده و اين محوطه در سال 1378 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است و دور جديد کاوش‌هاي باستان‌شناسي در اين محوطه در سال‌هاي 1382 تا 1384 و سال 1387 انجام شده و تعيين عرصه و حريم محوطه نيز در سال 1398 انجام پذيرفته و در شوراي حرايم کشور به تصويب رسيد و اکنون در حال اجرا است. به دليل اهميت قلعه اولتان براي اداره کل ميراث‌ فرهنگي استان اردبيل، در سال 1401 بررسي آرکئوژئوفيزيک اين محوطه توسط دانشگاه شهيد بهشتي تهران انجام شد و در همين سال و به دنبال آشکار شدن آثار در عمليات راهسازي، بخش جنوبي مجموعه اولتان قالاسي مورد کاوش نجات بخشي قرار گرفت و بخش ديگري از اين کاوش نجات‌بخشي نيز از اسفندماه سال 1402 تا ارديبهشت ماه 1403 انجام شد که آثار قابل توجهي نيز در اين کاوش‌ها به دست آمد. اداره کل ميراث‌ فرهنگي استان اردبيل اعلام کرده است: پيش از اين پيشنهاد تبديل اولتان قالاسي به پايگاه ملي ميراث‌ فرهنگي را به وزارتخانه متبوع داده و پيگير اخذ مجوزهاي لازم براي اين موضوع است و از هر اقدامي که بتواند به حفظ آن کمک کند دريغ نخواهد کرد.
به گفته رئيس گروه باستان‌شناسي اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي اردبيل، تابوت‌هاي چوبي دوره اسلامي به دست آمده از گورستان قلعه اولتان پارس‌آباد، آن را نسبت به گورهاي ادوار اسلامي متمايز مي‌کند و اين محوطه ارزش تبديل به پايگاه ملي ميراث فرهنگي را دارد.
به  گزارش عصرآذربايجان به نقل از ايرنا،محوطه باستاني اولتان قالاسي يا قلعه اولتان در 12 کيلومتري شهرستان پارس‌آباد مغان از توابع استان اردبيل و در حاشيه رود مرزي ارس يا آراز و 500 متري غرب روستايي به نام اولتان واقع شده است.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها