عصر آذربایجان

گزارش خبر

احیای کامل دریاچه ‌5سال زمان می‌برد

احیای کامل دریاچه ‌5سال زمان می‌برد

1400/09/03

عصر آذربایجان- مدیردفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: تا احیای کامل دریاچه ارومیه پنج سال زمان نیاز است و در این راستا نباید توسعه کشاورزی رخ دهد و باید با آبی که در دسترس است بتوان تولید را افزایش داده و معیشت مردم بهبود یابد.

عصر آذربايجان- مديردفتر برنامه‌ريزي و تلفيق ستاد احياي درياچه اروميه گفت: تا احياي کامل درياچه اروميه پنج سال زمان نياز است و در اين راستا نبايد توسعه کشاورزي رخ دهد و بايد با آبي که در دسترس است بتوان توليد را افزايش داده و معيشت مردم بهبود يابد.

مسعود تجريشي ، با اشاره به پايان حفاري تونل انتقال آب به درياچه اروميه در چند روز گذشته اظهار داشت: مشاوره اين پروژه يک برنامه زمان‌بندي ارائه داده که براساس آن، در دو ماه آينده دستگاه انتقال آب از تونل خارج و دمونتاژ مي‌شود.

وي تصريح کرد: هم‌اکنون تلاش‌ها بر اين است که آب پشت سد کاني‌سيب هر چه سريعتر به درياچه اروميه منتقل شود و تا دي ماه نيز زمان کمي نيست چون در حال حاضر 150 ميليون مترمکعب آن در پشت سد کاني‌سيب نهفته است و ارتفاع آب تا دو متر بر روي تونل سوار است و اگر آب به پشت‌سد برسد، بي‌ترديد آب با ظرفيت بالا به درياچه انتقال مي‌يابد.

مديردفتر برنامه‌ريزي و تلفيق ستاد احياي درياچه اروميه گفت: در اين پروژه برخي جاها به لحاظ فني نياز به لکه‌گيري و ترميم دارد و اميد است اين کارهاي فني باهم انجام شده تا در اول فصل زمستان آب وارد درياچه اروميه شود.

وي با اشاره به اينکه پروژه ديگري نيز به عنوان«بادين‌آباد» در اين رابطه مطرح است تصريح کرد: از اين پروژه نيز حجم قابل توجهي آب توسط کانال کوتاهي به پشت سد کاني‌سيب انتقال مي‌يابد و سه کيلومتر به پايان آن باقي مانده و اگر اين کانال نيز به پايان برسد مي‌تواند 643 ميليون مترمکعب آب را به درياچه انتقال دهد.

تجريشي با بيان اينکه هم اينکه اين پروژه قابل افتتاح است، افزود: دولت جديد درصدد اين است که به سرعت رفع موانع کرده تا آب وارد درياچه اروميه شود و مشاور و پيمانکار نيز اعلام کرده‌اند که نياز به زمان براي دمونتاژ کردن دستگاه دارند. خوشبختانه مشکل خاصي در اين پروژه وجود ندارد و همه چيز آماده است تا آب بتواند مسير خود را طي کرده و وارد درياچه شود.

مديردفتر برنامه‌ريزي و تلفيق ستاد احياي درياچه اروميه با اشاره به اينکه تاکنون 5 هزار ميليارد تومان براي پروژه‌هاي احياي درياچه هزينه شده است گفت: در اين راستا نيز نزديک 75 تا 80 درصد هزينه‌ها مربوط به تونل، سد، کانال و پروژه بادين‌آباد و نيز تصفيه‌خانه‌هاي اروميه و تبريز است.

وي در ادامه افزود: نمايندگان مجلس شمال‌غرب کشور در هفته گذشته، جلسه‌اي در رابطه با درياچه اروميه برگزار کردند و مقرر شد وزير نيرو و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست تا يک ماه آينده تمامي درخواست‌هاي خود را در مورد پروژه از مجلس بخواهند تا اگر نياز باشد، مجلس در اين رابطه مداخله و کمک کند و خوشبختانه نمايندگان نيز با انگيزه فراوان براي احياي درياچه ابراز آمادگي کرده و اين خود نشان مي‌دهد که مجلس در رابطه با احياي درياچه با دولت همراه است.

تجريشي گفت: تا احياي کامل درياچه اروميه پنج سال زمان نياز است و مهمترين مسئله در اين زمينه اين است که توسعه کشاورزي رخ ندهد و اين بسيار مهم است و در اين رابطه بايد با آبي که در دسترس است بتوان توليد را افزايش داده و معيشت مردم بهبود يابد و انتظار مي‌رود در برنامه هفتم توسعه اين برنامه‌ها براي احياي ساير تالاب‌ها انجام شود تا کانون‌هاي گرد و غبار باعث نارضايتي براي مردم و محيط زيست و طبيعت نشده و ديگر تالاب‌هاي کشور را نيز احيا شوند.

 

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها