عصر آذربایجان

گزارش خبر

گورستان‌هايي از عصر آهن و دوران اسلامي در قلعه سانسيز زنجان

گورستان‌هايي از عصر آهن و دوران اسلامي در قلعه سانسيز زنجان

1400/11/10

گروه سيري در استان ها: آثار معماري موجود در قلعه سانسيز (قلعه‌گبري) زنجان و تپه‌هاي شمالي احتمالاً متعلق به سده‌هاي اوليه و مياني اسلامي بوده و تپه‌هاي جنوبي، گورستان‌هايي از عصر آهن و دوران اسلامي است. سرپرست گمانه‌زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم قلعه سانسيز طارم با اعلام اين خبر، افزود: قلعه سانسيز (قلعه گبري) يکي از قلعه‌هاي نسبتاً بزرگ دوران اوايل و مياني اسلامي در استان زنجان است.

گروه  سيري در استان ها: آثار معماري موجود در قلعه سانسيز (قلعه‌گبري) زنجان و تپه‌هاي شمالي احتمالاً متعلق به سده‌هاي اوليه و مياني اسلامي بوده و تپه‌هاي جنوبي، گورستان‌هايي از عصر آهن و دوران اسلامي است. سرپرست گمانه‌زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم قلعه سانسيز طارم با اعلام اين خبر، افزود: قلعه سانسيز (قلعه گبري) يکي از قلعه‌هاي نسبتاً بزرگ دوران اوايل و مياني اسلامي در استان زنجان است.

ابوالفضل عالي تصريح کرد: اين محوطه شامل بقاياي استحکامات تدافعي بر فراز يک بلندي طبيعي مرتفع در حاشيه رودخانه و چندين تپه کم‌ارتفاع‌تر در جنوب و شمال آن است.
به گفته اين باستان‌شناس، بررسي‌ها و مطالعات اوليه نشان مي‌دهد، آثار معماري موجود قلعه که بيشتر آن در زير خاک و آوار مدفون است و نيز تپه‌هاي شمالي احتمالاً متعلق به سده‌هاي اوليه و مياني اسلامي و تپه‌هاي جنوبي، گورستان‌هايي از عصر آهن و دوران اسلامي است.اين کارشناس باستان‌شناسي اداره‌کل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي استان زنجان با ابراز تاسف از حفاري‌هاي غيرقانوني و تخريب‌هاي انجام شده در بخش زيادي از تپه‌هاي جنوبي و قسمت‌هايي از قلعه در دو دهه گذشته، اظهار کرد: آنچه از قلعه سانسيز بر جاي مانده، بقاياي معماري سنگي و آجري است که در يک بخش بزرگ در راس تپه و دامنه‌هاي شمالي آن به چشم مي‌خورد.اين مسئول ادامه داد: آثار معماري مشهود بخش فوقاني شامل فضاهاي مختلف راست‌گوشي است که در داخل يک ديوار سنگي بزرگ قرار دارد. همچنين بقاياي ديوارها و برج‌هاي سنگي آجري که در قسمت‌هايي از دامنه فوقاني ديده مي‌شود.
به گفته اين مسئول، در اين برنامه گمانه‌هايي در بخش‌هايي از زمين‌هاي کشاورزي پيرامون قلعه و دامنه‌هاي پايين گورستان‌ها در خارج از محدوده عرصه باز شد که در نتيجه آن تا حدود زيادي محدوده آثار تاريخي مجموعه سانسيز مشخص شد.اين کارشناس باستان‌شناسي اداره‌کل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي استان زنجان عنوان کرد: پس از اتمام مطالعات و تهيه نقشه عرصه و حريم براي بررسي و  تصويب در شوراي حرائم به سازمان ارائه خواهد شد.
وي با اشاره به اين نکته که پيش از گمانه‌زني اخير، قلعه سانسيز يک بار مورد گمانه‌زني باستان‌شناختي قرار گرفت، خاطرنشان کرد: بر اساس مستندات موجود در پرونده ثبتي قلعه آقايان جهانگير ياسي و موسي درويش‌روحاني از سوي اداره‌کل باستان‌شناسي کشور در سال 1351 شمسي، در جريان بازديد و ثبت اثر در فهرست آثار ملي، چند گمانه در بالاترين قسمت قلعه باز شد که در نتيجه آن قسمت‌هايي از آثار معماري قلعه آشکار شد.به ‌گزارش  عصر آذربايجان به نقل از ايسنا ، گفتني است، قلعه سانسيز در سال 1356 با قدمت ساساني - اسلامي در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها