عصر آذربایجان

گزارش خبر

ربع رشيدي اولين و بزرگترين دانشگاه جهان

سیری در استان ها//

1401/02/18

گروه سيري در استان ها: بناي ربع رشيدي در شهر تبريز و در محله خوش آب و هواي باغميشه واقع در دامنه‌هاي کوه بيلانکوه قرار گرفته است. به دليل آب و هواي خوب منطقه اطراف اين بنا پوشيده از درختان و فضاي سبز است، همچنين پارک بزرگ ربع رشيدي، شمس تبريزي و چندين پارک و بوستان در نزديکي ربع رشيدي قرار دارد. شهر تبريز يکي از کهن‌ترين شهرهاي ايران است و تاريخ اوليه آن به درستي معلوم نيست و بحث هاي زيادي در اين رابطه مطرح شده است. اکتشافات اخير نشان از وجود تمدن در شهر تبريز در هزاره اول و دوم قبل از ميلاد دارد.

گروه سيري در استان ها: بناي ربع رشيدي در شهر تبريز  و در محله خوش آب و هواي باغميشه واقع در دامنه‌هاي کوه بيلانکوه قرار گرفته است. به دليل آب و هواي خوب منطقه اطراف اين بنا پوشيده از درختان و فضاي سبز است، همچنين پارک بزرگ ربع رشيدي، شمس تبريزي و چندين پارک و بوستان در نزديکي ربع رشيدي قرار دارد. شهر تبريز يکي از کهن‌ترين شهرهاي ايران است و  تاريخ اوليه آن به درستي معلوم نيست و بحث هاي زيادي در اين رابطه مطرح شده است. اکتشافات اخير نشان از وجود تمدن در شهر تبريز در هزاره اول و دوم قبل از ميلاد دارد.
در زمان حکومت مغول ها در ايران سه سال پس از به قدرت رسيدن غازان‌خان، در سال 694 قمري 674 خورشيدي) وزير اعظم دربار خواجه صدرالدين زنجاني به دستور غازان‌خان به قتل مي‌رسد و خواجه رشيدالدين فضل‌الله همداني که پيش از حمله مغول در قلعه‌هاي اسماعيليه زندگي مي‌کرد وزير اعظم غازان خان شد که خدمات بسياري را براي غرب ايران و منطقه آذربايجان به ارمغان آورد، بناي ربع رشيدي از جمله يادگارهاي وي است.
رشيدالدين فضل‌الله الوزير ابن عمادالدوله ابي الخير بن موفق‌الدوله علي همداني در حدود سال 648 قمري (629 خورشيدي) در همدان و در يک خانواده پزشک يهودي متولد شد. نياي بزرگ او »موفق‌الدوله علي« يک عطار يهودي بود و به همراه خواجه نصيرالدين طوسي در دژ الموت مهمان اجباري اسماعيليان بود و پس از يورش هلاکو به آنجا به خدمت وي درآمد. رشيد الدين در سال 718 هجري قمري بر اثر اختلافات سياسي کشته و بعد از وي ربع رشيدي هم دچار غارت و ويران شد.
 ساخت ربع رشيدي از نظر معماري مانند شهري کوچک بوده که مدرسه، مسجد، کتابخانه، مهمانسرا، حمام، دارالايتام، بيمارستان و… داشته است. خواجه رشيدالدين براي تأمين هزينه‌هاي ربع رشيدي املاک بسياري را در نقاط مختلف اعم از ايران، افغانستان، گرجستان و… وقف ربع رشيدي کرد.
شاردن، جهانگرد مشهور فرانسوي، که در سال 1084 قمري به ايران سفر کرده بود درباره ربع رشيدي مي‌نويسد:صد سال پيش شاه عباس کبير دستور به تعمير آن داد، ولي شاهان ديگر صفوي توجهي بدان نکردند و دوباره ويران شد.
خواجه رشيدالدين براي ساماندهي املاک وقفي به مجموعه ربع رشيدي وقف‌نامه‌اي را تهيه کرده که به وقف‌نامه ربع رشيدي معروف است. اينک فقط يک جلد از آن در کتابخانه مرکزي شهر تبريز قرار دارد. اين نسخه در سال 1348 از خانواده حاجي ذکاءالدوله سراجمير که آن را نگهداري مي‌کردند از سوي انجمن آثار ملي خريداري شد.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از تبريز پديا،وقف‌نامه ربع رشيدي در خرداد ماه 1386 از سوي سازمان کتابخانه ملي ايران به يونسکو معرفي شد و در نشستي که از 21 تا 25 خرداد در يونسکو بر‌گزار شد، به‌ همراه شاهنامه بايسنقري در فهرست ميراث مستند اين سازمان به‌ثبت رسيد. 

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها