عصر آذربایجان

گزارش خبر

سالانه 15هزار میلیارد ریال سرمایه برای خرید بذر از اردبیل خارج می‌شود

سالانه 15هزار میلیارد ریال سرمایه برای خرید بذر از اردبیل خارج می‌شود

1401/05/22

عصر آذربایجان- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل گفت: سالانه 15هزار میلیارد ریال سرمایه از استان خارج می‌شود و با ورود بذرهای متفرقه آلودگی و امراض این محصول نیز وارد استان می‌شود.

عصر آذربايجان- معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار اردبيل گفت: سالانه 15هزار ميليارد ريال سرمايه از استان خارج مي‌شود و با ورود بذرهاي متفرقه آلودگي و امراض اين محصول نيز وارد استان مي‌شود.

 ياسرعبداللهي عابد، معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار اردبيل صبح امروز در نشست کميته استاني فني سيب زميني در استان اردبيل اظهار داشت: توليد بذر در داخل استان حمايت مي‌شود که به همين منظور امري لازم و ضروري است تا مديران استاني نسبت به توليد بذر در استان توجه گمارند و مشکلات و موانع موجود را در تامين بذور سيب‌زميني مورد نظر به حداقل برسانند.

وي بيان کرد: به دنبال فراهم‌سازي زيرساخت‌هاي توليد بذر بومي سيب‌زميني در استان هستيم و در اين زمينه از ظرفيت شرکت‌هاي دانش‌بنيان در استان اردبيل استفاده مي‌شود.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار اردبيل بيان کرد: سازمان جهاد کشاورزي استان براي توليد سالانه 180 هزار تن بذر سيب‌زميني در داخل استان تا چهار سال آينده برنامه‌ريزي مي‌شود و با توجه به اين که استان اردبيل در حوزه توليد بذر سيب‌زميني داراي توان بالايي است بايد از اين ظرفيت به صورت همه‌جانبه بهره‌برداري شود.

عبداللهي‌عابد اظهار کرد: توسعه کشت سيب‌زميني در استان اردبيل با تدوين برنامه چهار ساله در دستور کار قرار گرفته که اميدواريم بتوانيم با محوريت تغيير الگوي کشت و توليد بذر در استان اردبيل شاهد تحقق اهداف مورد نظر در راستاي توسعه کشت سيب‌زميني باشيم.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار اردبيل افزود: در حال حاضر توليد 800 هزار تن سيب‌زميني در استان اردبيل رقم خورده که به همين منظور بايد راهکارهاي اساسي براي ايجاد مزارع توليد بذر در استان بررسي شده و بذر گواهي شده در استان توليد و روانه بازار شود که اين مسئله به عنوان اولويت اساسي و مهم مطرح است.

عبداللهي‌عابد ادامه داد: در حال حاضر 33 مزرعه الگويي و سايت نمونه کشت سيب زميني در اردبيل نياز به حمايت دارند که با رصد مستمر آن‌ها شرايط مطلوبي براي توليد بذر فراهم شود که اين مسئله به عنوان اولويت اساسي و مهم مورد توجه است و در اين راستا توليدکنندگان 60 ميليارد ريال تسهيلات براي تامين سرمايه در گردش نيازمند هستند و با توجه به اين که 3 شرکت توليد بذر سيب‌زميني در استان فعاليت دارند بنابراين شاهد توليد سالانه 380 هزار غدد سيب‌زميني هستيم.

وي افزود: 100 کشاورز سيب‌زميني کار با داشتن نيرو و توان تخصصي در استان اردبيل در حال فعاليت است که به همين منظور توليدکنندگان امکان توليد بذر مرغوب براي تامين 80 هزار تن نياز بذري استان هستيم.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار اردبيل افزود: سالانه 15 هزار ميليارد ريال سرمايه از استان خارج مي‌شود و با ورود بذرهاي متفرقه آلودگي و امراض اين محصول نيز وارد استان مي‌شود.

بداللهي‌عابد ادامه داد: در راستاي خودکفايي توليد بذر سيب‌زميني در استان اردبيل اقدامات ارزشمندي در حال انجام است و 10 کارشناس کشاورزي در حال فعاليت براي توسعه حوزه کشاورزي و سيب‌زميني هستند.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها