عصر آذربایجان

گزارش خبر

جام صفوي؛ بسترسازي براي اعتلاي ورزش اردبيل

جام صفوي؛ بسترسازي براي اعتلاي ورزش اردبيل

1403/02/09

گروه ورزشي: استان اردبيل با وجود استعدادهاي ناب و بي‌بديل در حوزه ورزش آن طور که بايد و شايد از اين ظرفيت‌ها نتوانسته استفاده کند و بسياري از اين استعدادها به اصطلاح از قوه به فعل درنيامده است.

گروه ورزشي:  استان اردبيل با وجود استعدادهاي ناب و بي‌بديل در حوزه ورزش آن طور که بايد و شايد از اين ظرفيت‌ها نتوانسته استفاده کند و بسياري از اين استعدادها به اصطلاح از قوه به فعل درنيامده است.
جام صفوي مي‌تواند شرايط و فضا را براي رفع اين نقيصه و اعتلاي ورزش اردبيل فراهم کند. ورزش جايگاه بسيار مهمي در نظام برنامه‌ريزي کشورهاي مختلف ايفا مي‌کند چرا که از سويي زمينه‌ساز حفظ و ارتقاي شادابي و سلامت شهروندان به ويژه در شرايط توسعه ماشيني شدن زندگي و مناسبات اجتماعي در دنياي توسعه‌يافته است و از سوي ديگر ورزش به عنوان يکي از نمادهاي توسعه اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي کشورها محسوب مي‌شود.
ورزش سبب رشد ابعاد فردي و اجتماعي شده و سلامت جامعه را تضمين مي‌کند. از اين رو مي‌توان با سرمايه‌گذاري در اين عرصه شادابي و نشاط اجتماعي را به ارمغان آورد و باعث بالندگي و پويايي عرصه‌هاي مختلف و توسعه منابع انساني در جامعه شد.
بايد دانست ارتقاي ورزش قهرماني علاوه بر شکوفايي استعدادها، افزايش شور و نشاط مردم به ويژه نوجوانان و جوانان، کاهش ناهنجاري‌هاي اجتماعي و معرفي ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي استان، باعث رونق و توسعه اقتصادي، سياسي، اجتماعي، فرهنگي و توريسم ورزشي منطقه خواهد شد.
در عين حال امروز اقتصاد ورزش يکي از مباحث بسيار مهمي است که در نظام برنامه‌ريزي کشورها مدنظر قرار گرفته است. سرمايه‌گذاري در حوزه ورزش در بازه زماني مشخص منجر به سودآوري شده و به ارتقاي شاخص‌هاي اقتصادي منجر مي‌شود.
استان اردبيل از استعدادهاي ناب و بي‌بديلي در حوزه ورزش برخوردار است به طوري که ورزشکاران اين استان در سال‌هاي اخير توانسته‌اند مدال‌هاي متعدد جهاني در رشته‌هاي مختلف کسب کرده و براي کشور افتخارآفريني کنند ، با اين حال بايد اذعان کرد که بسياري از استعدادهاي خطه زرخيز و قهرمان‌پرور اردبيل به دليل نبود شرايط و بسترهاي مورد نياز اصولا شناسايي نشده و در گمنامي به فراموشي سپرده مي‌شوند.
بر همين اساس مسئولان عالي و متوليان ورزش استان در دوره جديد با هدف ايجاد شرايط و بسترسازي براي کشف و شناسايي استعدادهاي ورزش استان اردبيل برگزاري مسابقات ورزشي در قالب جام صفوي را در دستور کار قرار داده‌اند ، نکته قابل تامل اينکه در پيگيري اين مهم نوعي اجماع و اهتمام بين مسئولان استاني وجود دارد.
در جريان سفر دي ماه کيومرث هاشمي به استان اردبيل، آيت‌الله سيدحسن عاملي نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اردبيل موضوع برگزاري مسابقات ورزشي در قالب جام صفوي در استان اردبيل را با وي مطرح کرد و در همين سفر نماد جام صفوي رونمايي شد.
بعد از آن و طي چهار ماه اخير شاهد سفرها، رايزني‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي مستمري براي برگزاري اين مسابقات در اردبيل بوده‌ايم . اسفندماه سال گذشته در جريان سفر سيدحامد عاملي استاندار و متوليان ورزش استان به تهران، نشست‌هايي با روساي فدراسيون‌هاي فوتبال، کشتي، وزنه‌برداري و بسکتبال برگزار و موافقت آنها براي برگزاري مسابقات در قالب جام صفوي در اردبيل اخذ شد.
به گفته مسئولان محلي، با مشاهده اراده مسئولان و متوليان ورزش استان براي برگزاري هرچه باشکوه‌تر اين رويداد ورزشي، علاقه روساي فدراسيون‌هاي ورزشي براي برگزاري جام صفوي افزايش يافته به طوري که در حال حاضر هشت فدراسيون کشتي، فوتسال، وزنه‌برداري، بسکتبال، شمشيربازي، ميني گلف، اسب سواري (سوارکاري نمايشي) و دارت براي شرکت در اين مسابقات اعلام آمادگي کرده و نامزد برگزاري مسابقات در اين جام هستند.
بر اين اساس علاوه بر کشتي، برگزاري مسابقات بين‌المللي فوتسال با حضور تيم ملي کشورمان و سه کشور خارجي در اردبيل در قالب جام صفوي در سال جاري قطعي شده و مسئولان استان در حال رايزني براي برگزاري مسابقات در رشته‌هاي وزنه‌برداري، بسکتبال، شمشيربازي، ميني گلف، اسب سواري (سوارکاري نمايشي) و دارت هستند.
آغازگر مسابقات جام صفوي در استان اردبيل کشتي فرنگي نوجوانان است که طبق برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته طي روزهاي پنجشنبه و جمعه هفتم و هشتم ارديبهشت ماه امسال به مدت 2 روزبا عنوان گراميداشت "رحيم علي‌آبادي" کشتي‌گير نامي اردبيلي عضو اسبق تيم ملي کشورمان در ورزشگاه 6 هزار نفري جهان پهلوان حسين رضازاده اردبيل برگزار  شد.بديهي است برگزاري شايسته اين مسابقات نيازمند همراهي و اجماع نخبگان ورزشي، رسانه‌اي، فرهنگي و اجتماعي استان است و در شرايطي که مسئولان آستين همت بالا زده‌اند تمامي آحاد مردم استان بايد احساس مسئوليت کنند تا جام صفوي در اردبيل نهادينه شده و به اصطلاح براي استان آورده و ارزش افزوده اقتصادي و ورزشي به همراه داشته باشد.
علاوه بر اين با توجه به اينکه جام صفوي يک رويداد ملي و بين‌المللي است، بايد علاوه بر برگزاري باشکوه و پرشور از نظر کمي و کيفي نيز اين جام نسبت به جام‌هاي ديگر متفاوت و بيانگر ارزش‌هاي هويتي و فکري استان باشد.
واقع امر اين است که برگزاري مسابقاتي در اين سطح کار آسان و ساده‌اي نيست و مشکلات و چالش‌هاي خاص خود را به همراه خواهد داشت اما براي اداي دين به نوجوانان، جوانان و استعدادهاي ورزش استان همه بايد احساس مسئوليت کرده و براي برگزاري باشکوه مسابقات تلاش کنند چرا که نام فلان فرد و مسئول مهم نيست چون افراد آمدني و رفتني هستند، بلکه آنچه مهم است و مي‌ماند نام استان و اردبيل است.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از ايرنا،به اميد روزي که ثبيت و برندسازي جام صفوي دستاوردهاي زيادي براي منطقه در حوزه‌هاي اجتماعي ، فرهنگي، گردشگري ورزشي و اقتصادي داشته باشد و ضمن متحول کردن چهره ورزش استان، شرايط را براي شکوفايي استعدادهاي ناب ورزش اردبيل فراهم کند.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها