عصر آذربایجان

گزارش خبر

تفرجگاه بزقوش سراب

1398/07/29

گروه سيري در استان ها: تفرجگاه بزقوش سراب ، ميعادگاه کوهنوردان و دوستداران طبيعت آذربايجان شرقي از جمله مناطق مستعد گردشگرپذير کشور است که جاذبه هاي گردشگري آن در شهرستان هاي 21 گانه اش پراکنده شده است و در اين ميان تفرجگاه بزقوش سراب به دليل طبيعت بکر کوهستاني آن از جايگاه ويژه اي در جذب کوهنوردان و علاقه مندان به طبيعت گردي برخوردار است.

جاذبه هاي طبيعي و خدادادي استان آذربايجانشرقي همه ساله در فصل تابستان پذيراي بسياري از ميهمانان داخلي و خارجي است.
تفرجگاه طبيعي موسوم به ارتفاعات بزقوش و منطقه نمونه گردشگري اسبفروشان در سراب يکي از مهمترين مناطق گردشگري و ديدني اين استان است.
اين منطقه در 20 کيلومتري شهرستان سراب در بين آبهاي گرم معدني اسبفروشان ، الله حق و اردها در دامنه ارتفاعات بزقوش واقع شده است.
تفرجگاه بزقوش ، يکي از چشم اندازهاي طبيعي و زيباي ايران در شمالغرب کشور محسوب مي شود که به رغم خشکسالي اخير زيبائي هاي خدادادي وسرسبزي خود را حفظ کرده است .
سالانه هزاران گردشگر ،کوهنورد و مسافر جهت استفاده از آب و هوا و طبيعت زيباي اين منطقه ، ساعاتي خود را به دامن طبيعت مي سپارند.در اين منطقه بکر کوهستاني مکان هايي براي برپايي چادر وجود دارد که محل مناسبي براي ميهمانان خسته از زندگي شهري است .
پوشش آلاله و لاله هاي رنگارنگ و همچنين گياهاني همچون گل گاوزبان ، مرزه کوهي ،کاکوتي ، شيرين بيان و بلاغ اوتي با خواص داروئي روح هر گردشگر تازه واردي را به تفرجگاه بزقوش نوازش مي دهد .
در ابتداي اين تفرجگاه، چشمه آبگرم اسبفروشان در نزديک دهکده اي به همين نام ،در جنوب غربي سراب و دامنه رشته کوههاي برقوش قرار گرفته که درجه حرارت آن بين 35 تا 75 درجه سانتي گراد در نوسان است .
 آب و هواي مناسب و خنک اين منطقه، پناهگاه امن و مرمت شده ،چشمه ها و آبشارهاي زيبا در مسير کوه را از جلوه هاي طبيعي و خدادادي ارتفاعات بزقوش براي کوهنوردان بسيار جذاب است .
وجود آبگرم هاي معدني در دامنه اين کوه ويژگي منحصر به فرد اين منطقه است زيرا که کوهنوردان پس از بازگشت از قله در اين آبها، خستگي خود را از تن به در مي کنند. اينجا يک منطقه بکر کوهستاني است که به خوبي معرفي نشده است .با وجود جاذبه هاي کم نظير در بزقوش از جمله آبشارهاي مرتفع و زيبا ، آبگرم هاي معدني با خواص درماني ، گياهان زينتي و دارويي ، باغات و چشمه هاي طبيعي ،اين منطقه مي تواند به قطب گردشگري کشور تبديل شود .
اين منطقه در هر 4 فصل سال قابليت و زيبايي خاص هر فصل را داراست و معرفي و اطلاع رساني اين منطقه با هدف جذب گردشگر، تشويق سرمايه گذاران داخلي و خارجي و ايجاد امکانات گردشگري از جمله احداث تله کابين ، پيست اسکي ، هتل و شهرک بازي در آن ضروري است .متصدي آبگرم معدني اسبفروشان نيز با بيان اينکه روزانه حدود 600 نفر از استخرهاي زنانه و مردانه اين آبگرم استفاده مي کنند،گفت: اين آبگرم با خواص درماني براي دردهاي روماتيسم ، ديسک کمر ، اعصاب ، مفاصل و بيماريهاي پوستي مفيد است.بزقوش در 135 کيلومتري شرق تبريز است که ارتفاع بلندترين قله آن به سه هزار و سي متر مي رسد.اين رشته کوه سرچشمه شريان آبي مهمي است که از جبهه شمالي و جنوبي دو چاله وجلگه سراب و ميانه جريان مي يابد و موجب پيدايش رودخانه بزرگ تلخه رود مي شود .
از آثار تاريخي و جاذبه هاي گردشگري شهرستان سراب مي توان به مسجد جامع ، امامزاده بزرگ ، غار فرهاد ، مقبره مغولي اسفستان ، آتشکده ساساني ، مسجد سنگي روستاي اسنق ، پل تاريخي روستاي گاودوش آباد ، کتيبه هاي اورارتويي روستاهاي رازليق و نشتبان ، طبيعت زيباي دربند شرشر ، سهزاب و اردها اشاره کرد .
شهرستان سراب در 135 کيلومتري شرق تبريز واقع شده و داراي دو بخش مرکزي و مهربان ، 9 دهستان و 163 روستاست و بر اساس آخرين سرشماري 132 هزار و 94 نفر جمعيت دارد.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها