عصر آذربایجان

گزارش خبر

رختشويخانه زنجان بناي بي نظير در ايران

سیری در استان ها//

1399/11/19

گروه سيري در استانها:مجموعه تاريخي رختشويخانه در قلب بافت تاريخي شهر زنجان در يک منطقه پر تراکم مسکوني احداث شده است که به عنوان نگيني در مرکز شهر زنجان مي‌درخشد.

گروه سيري در استانها:مجموعه تاريخي رختشويخانه در قلب بافت تاريخي شهر زنجان در يک منطقه پر تراکم مسکوني احداث شده است که به عنوان نگيني در مرکز شهر زنجان مي‌درخشد.
بناي رختشويخانه در قلب بافت تاريخي شهر زنجان منطبق بر حصار قديمي شهر، در يک منطقه‌ي پرتراکم مسکوني احداث شده‌ است.وقتي وارد اين مکان مي شوي المان هاي که به عنوان نماد بانوان زنجاني هستند توجه هر بازديد کننده را به خود جلب مي کند اين المان ها توانسته؛ روزگار نه چندان دور از حال و هواي  اين قطعه از کشور را در قالب مجموعه‌اي بي‌نظير به نمايش درآورد.رختشويخانه زنجان در گذشته محلي بوده است که بانوان شهر لباس و رخت خود را در آن محل مي‌شسته‌اند، چنين کاربري براي يک بناي عمومي در جهان بي نظير است.پاي صحبت کساني مي‌نشينم که خود با رختشويخانه زاده شده اند خانم اعلايي  ؛از زمان کودکي خود نقل مي‌کند :پنج شش سالي بيش نداشتم همراه خواهر ومادر روانه رختشو يخانه مي شديم صداي زمزمه مادران و هياهوي کودکان در هنگام بازي در اين محل از خاطره انگيزترين روزهاي زندگي من به شمار مي رود.اين بناي تاريخي عام المنفعه و از نظر کاربري جزو بي نظيزترين بناها در سطح دنيا است و در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسي مورد بازديد گردشگران قرار مي‌گيرد.رختشويخانه را محصول دغدغه‌هاي مردي مي داند که روزگاري شهردار زنجان بود علي اکبر توفيقي باني بنا‌هاي عام المنفعه‌اي همچون رختشويخانه، ميدان انقلاب، کشتارگاه زنجان و احداث نخستين مدرسه توفيق در محله سرچشمه زنجان و ساير بنا‌ها است. اواخر دوران قاجاريه همزمان است با استقرار سيستمي به نام بلديه به معني امروز شهرداري؛ و زنجان جزو اولين شهر‌هاي است که اين سيستم در آن شکل مي‌گيرد.اين بنا عام المنفعه به شمار مي‌آيد و در سال 1345 (ه. ق) توسط دو برادر به نام‌هاي مشهدي اکبر (معمار) و مشهدي اسماعيل (بنا) ساخته شده است و آب اين محدوده که داراي فضا‌هاي متعددي است که از قنات قلعچه حاجي ميربها الدين تامين مي‌شد.فضا‌هاي اين مجموعه را مي‌توان به دو بخش مديريت رختشويخانه شامل حيات و قسمت مسکوني و فضاي اصلي شستشوي رخت که خود داراي چهار قسمت است تقسيم کرد.حياط محوطه‌اي است به شکل مربع و مستطيل شامل درختکاري و فضاي سبز، و اعياني آن در جبهه شمالي شامل دو اتاق و يک ورودي است که اين ورودي فضا‌هاي محوطه، سرايداري و محل شستشوي رخت را به همديگر متصل مي‌نمايد.به گزارش عصر آذربايجان به نقل از باشگاه خبرنگاران، فضايي شبيه تراس مشرف به فضاي رختشويخانه وجود دارد که به عبارتي مي‌توان آن را شاه نشين و محل مديريت ناميد و خانمي که به بي بي معصومه شهرت داشت کار کنترل و نظارت بر امور رختشويخانه را بر عهده داشت و در قبال اين کار مبلغي ماهيانه دريافت مي‌کرد.در مجموع با همه آنچه که گفته شد بناي رختشويخانه زنجان نشان از اهمييت و جايگاه بانوان در فرهنگ ايراني و اسلامي دارد و سنديست بر اهميت دادن به آسايش و آرامش بانوان در رتق و فتق امور منزل است.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها