عصر آذربایجان

گزارش خبر

خانه شربت اوغلي تبريز؛ فرهنگستان محبوب ديار ترک‌زبان‌ها

سیری در استان ها//

1401/11/30

گرو سيري در استان ها:شهر تبريز با تاريخ پرفراز و نشيب خود، جاذبه‌هاي گردشگري و باستاني بسياري دارد؛ بنابراين در طول تاريخ از اهميت بالايي برخوردار بوده و از لحاظ داشتن خانه‌هاي قديمي جزو مثال زدني‌ها در کشور ايران است.

گرو سيري در استان ها:شهر تبريز با تاريخ پرفراز و نشيب خود، جاذبه‌هاي گردشگري و باستاني بسياري دارد؛ بنابراين در طول تاريخ از اهميت بالايي برخوردار بوده و از لحاظ داشتن خانه‌هاي قديمي جزو مثال زدني‌ها در کشور ايران است.
هم اکنون اين شهر حدود 300 خانه تاريخي را در خود جاي داده که يکي از آن‌ها خانه شربت اوغلي تبريز است و هرساله گردشگران زيادي از آن بازديد مي‌کنند. اين جاذبه ديدني در 6 اسفند 1379 با شماره ثبت 3222 به عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
پس از زلزله سال 1193 تبريز، ساخت خانه‌ها بر روي ويرانه‌هاي شهر شدت گرفت که نمونه‌هاي بي‌بديل اين دوره در جاي‌جاي تبريز به چشم مي‌خورد. يکي از بناهاي معروف اين دوره، خانه شربت اوغلي تبريز است که زيبايي‌هاي چشم‌نواز معماري قجري در هر گوشه اين بنا چشم هر بيننده را به خود جلب مي‌کند. از ويژگي‌هاي بارز اين خانه مي‌توان به قاب‌بندي‌هاي آجري، سردرهاي تزيين شده با گچ‌بري‌هاي خاص و به صورت هشتي و 12 ستون بلند با کتيبه‌هاي باشکوه اشاره کرد. ساختمان اين خانه داراي نماي آجري بوده و درب‌هاي چوبي قديمي با پنجره‌هاي بزرگ تا ساعت‌ها مي‌توانند شما را مجذوب خود کنند. در طبقه اول اتاق‌هايي تو در تو وجود دارند که در قديم شاه‌نشين بودند، اما در حال حاضر تبديل به اتاق جلسات شده‌اند.
در بخش‌هايي از خانه مي‌توان تاثير معماري اروپايي و روسي را مشاهده کرد که ترکيب آن‌ها با معماري سنتي ايراني جلوه جالبي به اين مکان بخشيده‌اند. پلان اين خانه مي‌تواند به عنوان يکي از نمونه‌هاي خانه تبريزي عهد قاجار مورد بازشناسي قرار گرفته و منبع الهام باشد؛ پس کساني‌که به معماري علاقه دارند حتما بايد از خانه شربت اوغلي تبريز ديدن کنند.
خانه قديمي شربت اوغلي از جاهاي ديدني تبريز محسوب مي‌شود که در ابتدا ملک شخصي يک تاجر فرش بوده است که البته به محض ورود به طبقه اول اين خانه، شما مي‌توانيد تصاوير اين شخص را روي ديوارها مشاهده کنيد.
در طبقه اول اين خانه، يک تالار مرکزي وجود دارد که امروزه هم به عنوان تالار و هم اتاق جلسات استفاده مي‌شود. در داخل اين تالار، نقشه قديمي ايران قرار گرفته که با دست ترسيم شده و داراي قدمت تاريخي است.
در زيرزمين اين خانه ديدني، حوضي بزرگ قرار گرفته که در گذشته آب انبار بود و به هر دو حياط راه دارد. اکنون فضاي اطراف اين حوض به نمايشگاه تابلو و عکس تبديل شده و دفتر هنرمندان تبريز نيز در اين زيرزمين قرار گرفته است.
در حياط بيروني خانه شربت اوغلي تبريز، حوض مستطيل شکل بزرگي در کنار درختان کهنسال و مبلمان شهري قرار گرفته که فضاي سنتي و دلنشيني ايجاد کرده است. در فصل پاييز، منظره برگ‌هاي زرد و نارنجي چشم هر کسي را خيره مي‌کند و شما مي‌توانيد صداي خش‌خش آن‌ها را نيز زير پاي خود هرچه تمام‌تر حس کنيد. ساختماني که در قسمت غربي حياط وجود دارد در دوره پهلوي ساخته شده بود و در حال حاضر به عنوان کتابخانه استفاده مي‌شود که کتاب‌هاي مربوط به خانه ايران‌شناسي در آن جاي گرفته‌اند. در اين خانه عکاسي آزاد است و فعاليت گردشگري شما تا زماني‌که براي بخش‌هاي اداري مشکلي ايجاد نکند، مانعي نخواهد داشت.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها