عصر آذربایجان

گزارش خبر

مشکلات و موانع بخش کشاورزی باید در برنامه هفتم توسعه برطرف شود

مشکلات و موانع بخش کشاورزی باید در برنامه هفتم توسعه برطرف شود

1400/01/22

عصر آذربایجان- نائب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: امسال برنامه هفتم توسعه مصوب می‌شود و باید برای پنج ساله دیگر در راستای شعار سال قوانینی در بخش کشاورزی گنجانده شود که مشکلات و موانع پیش رو را حل کند.

عصر آذربايجان- نائب‌رئيس کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي گفت: امسال برنامه هفتم توسعه مصوب مي‌شود و بايد براي پنج ساله ديگر در راستاي شعار سال قوانيني در بخش کشاورزي گنجانده شود که مشکلات و موانع پيش رو را حل کند.

جلال محمودزاده، با اشاره به اينکه در رابطه با تحقق شعار سال دو مسير در پيش روي مجلس شوراي اسلامي قرار دارد اظهار داشت: موضوع نظارت و قانون‌گذاري از جمله اين مسائل است.

وي تصريح کرد: در بحث قانون‌گذاري، نمايندگان ملت مشغول تدوين قوانيني هستند که مي‌تواند در بحث حمايت از توليد اثرگذار باشد و تعدادي از اين قوانين در گذشته مصوب و ابلاغ شده و هم اکنون در حال اجرا است.

طرح‌هاي مجلس در راستاي حمايت از توليد

نائب‌رئيس کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي گفت: از سوي ديگر طرح‌هايي در راستاي حمايت از توليد در کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي نوشته شده و در صحن علني براي تبديل به قانون طرح خواهند شد.

وي بيان کرد: براي مثال طرح بهره‌وري توليد از طرح‌هاي مهم و اثرگذار در بخش کشاورزي بوده و اگر در صحن علني مجلس راي آورد مي‌تواند تاثير خود را در اين بخش بگذارد و يکي ديگر از مواردي که در ماه‌هاي گذشته به صورت قانون تصويب شده، شوراي قيمت‌گذاري محصولات راهبردي کشاورزي بوده است.

تعيين قيمت محصولات کشاورزي توسط کشاورزان نمونه

محمودزاده افزود: براساس اين قانون، از اين پس قيمت محصولات کشاورزي توسط افراد دخيل در کشاورزي مانند کشاورزان نمونه، کشاورزان توانمند کشور، نظام مهندسي کشاورزي، وزير جهاد کشاورزي و نماينده تشکل‌ها تعيين مي‌شود.

وي اظهار داشت: اينها مواردي بود که در گذشته مصوب و ابلاغ شده است و در حال حاضر براساس همين قانون عمل شده و قيمت‌گذاري محصولات راهبردي مانند گندم، چغندرقند و روغن براساس مصوبه مجلس و در راستاي شعار سال و رفع موانع بوده است.

پيشنهاد مجلس براي رفع موانع توليد در بخش کشاورزي

نائب‌رئيس کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي گفت: همچنين بخشي از قانون رفع موانع توليد به بخش کشاورزي ارتباط داشته و پيشنهاداتي براي رفع موانع توليد داده شده است.

وي افزود: از سوي ديگر امسال برنامه هفتم توسعه مصوب مي‌شود و بايد براي پنج ساله ديگر در راستاي شعار سال قوانيني در بخش کشاورزي گنجانده شود که مشکلات و موانع پيش رو را حل کند.

قانون چک بانکي در مجلس اصلاح شد

محمودزاده در ادامه با اشاره به اينکه قانون چک بانکي در مجلس شوراي اسلامي اصلاح شد تصريح کرد: چون اين قانون يکي از موانع توليد در بخش‌هاي مختلف صنعت و کشاورزي بوده و مشکلاتي را ايجاد کرده بود و بنابراين مجلس شوراي اسلامي اين قانون را ابلاغ کرده و هم اکنون براساس آن عمل مي‌شود.

وي با بيان اينکه بحث ماليات نيز در مجلس شوراي اسلامي اصلاح شد افزود: همچنين قانون اصلاح بيمه کشاورزي، قانون خريد تضميني محصولات کشاورزي، قانون بهره‌وري کشاورزي، قانون صادرات محصولات کشاورزي و قانون انتزاع نيز در مجلس اصلاح شد.

وزارت صمت خلاف قانون کار بازاريابي محصولات کشاورزي را انجام مي‌دهد

نائب‌رئيس کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي گفت: براساس قانون انتزاع، اختيارات بازاريابي از وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفته و تحويل جهاد کشاورزي داده شده است که متاسفانه سران سه قوا طي صورت‌جلسه‌اي آن را به وزارت صمت برگرداندند اما نمايندگان پيگير هستند که وظايف بازاريابي و صادرات و واردات محصولات کشاورزي به وزارت جهاد برگردد در حالي که اين وظيفه را وزارت صمت انجام داده که خلاف قانون و يکي از موانع اصلي توليد است.

وي افزود: بنابراين بايد تصميم گيرنده براي توليد و صادرات و واردات محصولات کشاورزي يک وزارتخانه باشد و هم اکنون نيز يکي از دلايل گراني گوشت و مرغ و روغن و کالاهاي اساسي و در نتيجه نارضايتي مردم اين است که دو وزارتخانه با هم تصميم مي‌گيرند که چه ميزان نهاده وارد و صادرات کنند.

لزوم نظارت جدي‌تر مجلس بر عملکرد دستگاه‌هاي اجرايي

محمودزاده اظهار داشت: انتظار مي‌رود در سال 1400 در راستاي اين شعار سال، قوانين جديد ديگري در مجلس تصويب شود که زمينه قانون‌گذاري براي اجراي شعار سال فراهم شود.

نائب‌رئيس کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي گفت: از آن سو نيز بحث نظارت مطرح است که بايد نظارت بر دستگاه‌هاي اجرايي از سوي مجلس افزايش يابد تا قوانين به درستي اجرا شده تا مردم با معضلات توليد مواجه نشوند.

 

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها