عصر آذربایجان

گزارش خبر

خانه علي مسيو در تبريز

خانه علي مسيو در تبريز

1400/05/31

گروه سيري در استان ها: خانه علي مسيو (علي موسيو) يک ساختمان دو طبقه کوچک با نمايي آجري مي باشد که با گچ بري هاي ماهرانه و زيبايي تزيين شده است، در طبقه اول اين خانه چندين اتاق کوچک و بزرگ وجود دارد که به صورت تو در تو طراحي شده اند.

گروه سيري در استان ها: خانه علي مسيو (علي موسيو) يک ساختمان دو طبقه کوچک با نمايي آجري مي باشد که با گچ بري هاي ماهرانه و زيبايي تزيين شده است، در طبقه اول اين خانه چندين اتاق کوچک و بزرگ وجود دارد که به صورت تو در تو طراحي شده اند.
 خانه علي مسيو يکي از مکان هاي ديدني و تاريخي شهر تبريز است که بازديد از آن شما را به حال و هواي جالب دوران مشروطه مي برد. اين عمارت به "خانه فکري مشروطه خواهان" و همچنين "موزه علي مسيو" نيز معروف است. براي آشنايي بيشتر با اين مکان تاريخي ادامه ي اين مطلب را دنبال کنيد.
خانه علي مسيو يکي از مشهور ترين آثار تاريخي تبريز است که توسط شخصي به نام کربلايي علي تبريزي ساخته شده است. کربلايي علي يکي از افراد ثروتمند آن زمان بود و سفر هاي زيادي به اروپا داشت. به همين دليل مردم به او لقب علي مسيو دادند و در مطالب تاريخي اکثرا او را به اين نام مي شناسند. علي مسيو يکي از رهبران انقلاب مشروطه است و در مشروطه خواهي تبريز نقش بسيار مهمي ايفا کرد. او در سفر هايي که به کشور فرانسه داشت با انقلاب آن کشور آشنا شد و براي اولين بار جرقه هايي از انقلاب مشروطه ايران در ذهنش شکل گرفت.
 سر انجام علي مسيو و 3 نفر از پسرانش به دليل مبارزات مشروطه خواهي اعدام شدند. هم اکنون بسياري از اشياء مربوط به جريان مشروطه مانند اسناد، تفنگ ها، عکس و... به عنوان ياد بود از آن زمان در اين خانه نگهداري مي شود.
قدمت خانه علي مسيو به زمان قاجار بر مي گردد و به همين دليل به سبک معماري آن زمان ساخته شده است. خانه علي مسيو يک ساختمان دو طبقه کوچک با نمايي آجري مي باشد که با گچ بري هاي ماهرانه و زيبايي تزيين شده است، در طبقه اول اين خانه چندين اتاق کوچک و بزرگ وجود دارد که به صورت تو در تو طراحي شده_اند.
 به گزارش عصر آذربايجان به نقل از سايت بوم گردي،نکته جالب خانه علي مسيو اينجاست که زير زمين خانه داراي يک در مي باشد که به حياط همسايه باز مي شود. همچنين اين خانه داراي يک اصطبل مخفي نيز مي باشد که ثابت مي کند علي مسيو اين خانه را براي تشکيل جلسه هاي سري خود استفاده کرده است. حتي بعضي از افراد حدس مي زنند که اين خانه محل سکونت علي مسيو نبوده و به نوعي مکان تشکيلاتي او بوده است.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها