عصر آذربایجان

گزارش خبر

مجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ

سیری در استان ها//

1400/08/30

گروه سيري در استان ها: مجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ مربوط به هزاره اول است و در شهرستان شاهين دژ، روستاي بي بي کند واقع شده است.

گروه سيري در استان ها: مجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ مربوط به هزاره اول است و در شهرستان شاهين دژ، روستاي بي بي کند واقع شده است.
مجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ در تاريخ 25 اسفند 1379 با شماره? ثبت 3324 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. مجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ يکي غار تاريخي بسيار زيبا هست که مربوط به هزاره اول هست. با توجه به طبيعت زيباي اطراف، مجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ از مناطق ديدني شهرستان شاهين دژبه شمار مي‌آيد. ولي بعلت مسافت زياد و شوسه و مالرو بدون مسير عده کمي از اين بناي تاريخي قديمي ديدن مي‌کنند.
دست کند روستاي بي بي کند بي شک يکي از جاذبه هاي گردشگري معروف شهر شاهين دژ به شمار مي آيد. اين دست کند در فاصله ي 16 کيلومتري شمال غرب شاهين دژ و در روستاي سرسبز بي بي کندي قرار گرفته است. اين دست کند با توجه به سفال هاي تاريخي کشف شده در محوطه اطرافش مربوط به هزاره اول(دوره ايلخاني ) است و سال 81 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.اين دست کند در روستايي از دهستان محمودآباد بخش مرکزي، شهرستان شاهين‌دژ، آذربايجان غربي در شمال غرب شاهين‌دژ قرار دارد. زبان گفتاري مردم اين روستا کردي سوراني با لهجه مکرياني است. اين دخمه تاريخي که قدمت چندين هزار ساله دارد، در بالاي کوهي قرار گرفته‌است داراي سه طبقه از کف زمين و 5 اتاق تو در تو است که توسط تونلي به هم وصا هستند همچنين پنجره ها و طاقچه هايي در اين اتاق ها حجاري شده است .ستونهاي کنده شده از سنگ در قسمت جلوي دخمه وجود دارد که با ظرافت خاصي کنده‌کاري شده و به آن شکل داده شده‌است.مجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ در دل کوه کنده شده که بيشتر براي جلوگيري از هجوم اقوام مختلف و در واقع پناهگاهي براي مردم يا حاکم آن ديار بوده اين غار داراي يک ورودي بزرگ به شکل ايوان ( سرپناه اوليه ) ‌است. امروزه 3 طبقه از غار از کف زمين باقي است.که به صورت اتاق به يکديگر متصل اند. داخل اين ايوان يک چشمه آب سرد نيز وجود دارد و در طبقه آخر آب از بالاي کوه و با استفاده از آبراه باريک به داخل اتاق هدايت مي شودمجموعه صخره‌ اي بي‌ بي کند شاهين دژ در بالاي کوهي قرار گرفته‌ و داراي دو اتاق و همچنين سوراخهايي هست که به‌عنوان پنجره از آن استفاده مي‌شده‌ است. ستون هاي کنده شده از سنگ در قسمت جلوي دخمه مي‌باشند که با ظرافت خاصي کنده‌کاري شده و به آن ها شکل داده شده‌است.به گزارش عصر آذربايجان به نقل از سايت سيري در ايران،روستائيان بي بي کند از گذشتگان دور به اين مجموعه منحصر به فرد بهم پيوسته با الهام از داستان شيرين و فرهاد و کندن کوه ،به اين دست کند تاريخي غارفرهاد مي گويند. زمان ساخت آن دقيقاً معلوم نيست و اهالي منطقه اين دست کند را به زمان هاي بين 3000 و 3500 سال قبل نسبت مي دهند. شاهين دژ از لحاظ جغرافيايي در جنوب شرقي آذربايجان غربي واقع گرديده که از شمال وشمال غربي به شهرستان مياندوآب , از غرب به شهرستان بوکان واز شرق به شهرستان تکاب و روستاهاي تابعه مراغه وقره آغاج هشترود از جنوب استان کردستان محدود است.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها