عصر آذربایجان

گزارش خبر

شناسايي 31 محوطه تاريخي در خارواناي ورزقان

شناسايي 31 محوطه تاريخي در خارواناي ورزقان

1403/03/20

گروه سيري در استان ها: رييس اداره ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي ورزقان با اشاره يه شناسايي 31 محوطه تاريخي در منطقه خارواناي شهرستان ورزقان گفت: استفاده از جديدترين و دقيق‌ترين روش مطالعاتي و کاوش‌هاي باستان شناسي در اين شهرستان منجر به کشف 67 محوطه باستاني پيش از تاريخ طي 4 ماه در ورزقان شد.


به گزارش عصر آذربايجان،مصيب نريماني، رييس اداره ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي ورزقان گفت: در بررسي‌هاي سطحي باستان‌شناسي از منطق خارواناي شهرستان ورزقان تعداد 31 محوطه متعلق به دوران تاريخي شناسايي شد. اين محوطه‌ها با توجه به اينکه اسامي محلي خود را داشته نيازي به کد گذاري نبود، براين اساس محوطه‌ها با اسامي بومي و محلي خود ثبت و ضبط شدند. رييس اداره ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي ورزقان ادامه داد: محوطه‌هاي مورد مطالعه براساس يافته‌هاي سطحي مورد مطالعه از منظر گاه‌شناختي قرار گرفته و کارکردشان نيز با استناد به يافته‌هاي سطحي و چشم‌انداز محيطي که داشته‌اند، مورد بررسي و مطالعه واقع شده‌اند. که نخست روش بررسي و شيوه ثبت اطلاعات محوطه‌ها پرداخته شد و پس از آن، محوطه‌ها معرفي و محرز شدند. او درباره روش و شيوه بررسي منطقه مورد نظر خاروانا اظهار کرد: روشي که ما براي بررسي منطقه برگزيديم جديدترين و دقيق‌ترين روش بررسي و در عين حال ساده‌ترين روش‌ها به شمار مي‌رود. براي اين روش که در مجامع باستان شناسي از آن تعبير SYSTEMATIC دارند ما اصطلاح پارسي پيمايش را برگزيديم. البته اين اصطلاح ترجمه کلمه لاتين نيست. بلکه به دليل نوع کار و روشي که براي اجراي برنامه به طريق پيمايش و پيمودن زمين است. آن را معادل يافتيم. بر اين اساس ابتدا نقشه مسطح منطقه را از بين مدارک موجود انتخاب شده و با در دست داشتن عکس هوايي، نقطه‌اي به عنوان نقطه مبدأ مشخص شد. پس از مشخص شدن نقطه مورد نظر، براي پيمودن اين منطقه، جستجوها آغاز شد. نريماني درباره جستجو براي يافتن هر اثري که در نهايت منجر به افزايش احتمال‌هاي کشف محوطه تاريخي گفت: در طي راه هر يک از عوارض مصنوعي که نشاني برعدم تشکيل طبيعي را همچون تپه، قلعه، گورستان و يا هر اثر غير منقول ديگري که بر جاي مانده از گذشته را دارا باشند. که از اين نشان‌ها در درجه نخست يادداشت‌هاي مربوط به هر اثر تهيه مي‌شود. و در صورتي که در آن اثر مواد فرهنگي باقي مانده از گذشته وجود داشته باشد آن را در حد نياز گردآوري کرده تا بعدها نسبت به طبقه‌بندي آن‌ها اقدام شود.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها