عصر آذربایجان

گزارش خبر

سرقت کوبه درب کاروانسراي سيمون مهاباد

سرقت کوبه درب کاروانسراي سيمون مهاباد

1403/02/23

گروه سيري در استان ها: رييس اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري مهاباد گفت: کوبه درب کاروانسراي سيمون اين شهرستان از جايش کنده شده و به احتمال زياد به سرقت رفته است. به گزارش عصر آذربايجان،واحد جولايي اظهار کرد: اين کوبه و درب اصلي کاروانسراي سيمون مهاباد بيش از 200 سال قدمت دارد و جزو اشياي تاريخي اين کاروانسرا بود و اما در رديف اشياي نفيس قرار نمي گرفت.


وي اضافه کرد: هم اکنون مالکيت کاروانسراي سيمون در اختيار يکي از نهادها و مالکيت خصوصي قرار دارد اما بر اساس قانون مبني بر تشريک مساعي با فرهنگ در حفظ ابنيه و آثار باستاني شهر و ساختمان هاي عمومي و مساجد، اين موضوع از طريق شهرداري هم پيگيري مي شود.
رييس اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري مهاباد گفت: اين موضوع به دليل مالکيت خصوصي اين بنا از شهرداري و ديگر مالکان و همچنين از طريق نيروي انتظامي پيگيري مي شود.
وي اظهار کرد: در شهر مهاباد چندين بناي تاريخي ديگر از جمله حوضخانه هاي تاريخي نيز وجود دارد و ميراث فرهنگي نمي تواند براي تمام بناهاي تاريخي نگهبان بگذارد و يا اينکه درب و کوبه‌هاي تاريخي اين اماکن را براي نگهداري به موزه بياورد.
وي از شهروندان خواست همانگونه از واحدهاي ساختماني خود مراقبت مي کنند، در مقابل بناهاي تاريخي و اشيا آنها نيز خود را مسوول بدانند و از تعرض افراد دوره گرد و معتاد به اين اماکن جلوگيري کرده و در صورت مشاهده اين موارد مراتب را به نيروي انتظامي و ميراث فرهنگي اطلاع دهند.
»سيمون« کاروانسرايي که به دستور بوداق سلطان حاکم وقت مهاباد ساخته شد و از آنجايي که اين کاروانسرا متعلق به شخصي به نام »سيمون« بود، از آن زمان تاکنون نيز به همين اسم، ناميده مي‌شود.
طبق نظر کارشناسان حوزه ميراث فرهنگي، کاروانسراي سيمون مهاباد به همراه کاروانسراي نفت اروميه، کاروانسراي کوزه رش سلماس و کاروانسراهاي »شاه عباسي« و »دره‌خان« خوي اقامتگاه‌هاي شناسايي شده احتماليِ بين راهي محور فرعي B? جاده ابريشم در شمالغرب و استان آذربايجانغربي هستند که از شهر مراغه شروع و پس از طي شهرهاي مياندوآب، مهاباد، اروميه و سلماس به شهر خوي متصل و از آنجا يا از طريق محور خوي - ماکو به سمت نخجوان پايتخت ارمنستان رفته و يا از طريق مسير خوي - جاده قطور به سمت وان و قسطنطنيه در ترکيه امتداد پيدا کرده‌اند.
اين کاروانسراها براي تامين امنيت و رفاه بازرگانان در مسير جاده ابريشم که به عنوان بزرگترين شبکه بازرگاني دنيا با اهداف تجاري، بخش‌هاي مختلف آسيا را به هم مرتبط مي‌کرد و همه آنها را به شمال آفريقا و اروپا پيوند مي داد، احداث شده بود.
مهاباد 92 اثر تاريخي ثبت شده ملي دارد که علاوه بر کاروانسراي سيمون، سد مهاباد، غار سهولان، تالاب بين‌المللي کاني‌برازان، موزه مردم‌شناسي و حمام ميرزا رسول، دخمه سنگي فخريگاه، برده کنته و مسجد سوور (جامع) از مهم‌ترين اثرهاي تاريخي و جاذبه‌هاي گردشگري اين شهرستان است.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها