عصر آذربایجان

گزارش خبر

مرمت کهن‌ترين کليساي جهان مسيحيت

1398/07/21

گروه سيري در استان ها: "کهن‌ترين کليساي جهان مسيحيت با عنوان تادئوس مقدس يا قره‌کليسا که در شمال آذربايجان‌غربي قرار دارد، ظرفيتي قابل توجه براي گسترش گردشگري ديني و ايجاد اشتغال در منطقه مرزي چالدران محسوب مي‌شود و مرمت آن طي چندين فاز و به صورت وسيع در کانون توجه قرار دارد.

اين بناي تاريخي کم‌نظير با بازديد سالانه بيش از 25 هزار نفر، روي مزار تاتائوس يکي از حواريون حضرت مسيح (ع) احداث شده است و تاريخچه ساخت آن به عنوان اولين کليساي جهان بر اساس اسناد موجود به بعد از شهادت تاتائوس مقدس برمي‌گردد.
بناي قره‌کليسا جزو 2 اثر ثبت شده جهاني آذربايجان‌غربي است و در تيرماه هر سال آيين مذهبي اين کليسا با عنوان باداراک با حضور بيش از 2 هزار زائر از مناطق مختلف جهان در محوطه داخلي و اطراف آن برگزار مي‌شود.
صيانت از اين اثر جهاني در حاي طي سال‌هاي اخير در دستور کار مسوولان قرار گرفته که اعتبار مربوط به مرمت تخصصي آن به گفته مسوولان امر نيز در سريع‌ترين زمان ممکن اختصاص مي‌يابد و همين امر ناقوس مرمت کليسا را به صدا در آورده است.
به گفته مدير پايگاه ميراث ‌جهاني کليساهاي ايران مرمت قره‌ کليسا با نظر کارشناسان فني و منطبق با استانداردهاي يونسکو انجام مي‌شود و هيچ اقدامي به صورت خودسرانه و بدون نظر کارشناسان صورت نمي‌گيرد.
شرلي آوديان افزود: سنگ‌هاي استفاده ‌شده در عمليات مرمت به‌ لحاظ کيفيت و رنگ مشابه نمونه اصلي بوده و در عين ‌حال بر اساس نظر کارشناسان امر، 80 درصد سنگ‌هاي کليسا سفيد است.
وي به مراحل مرمت اين کليسا نيز اشاره کرد و گفت: طرح جامع مرمت کليساي تادئوس مقدس (قره‌کليسا) پس از برگزاري چندين جلسه در ايران و ارمنستان از طرف هيات راهبردي پايگاه و شوراي فني استان و شوراي خليفه‌گري ارامنه آذربايجان و اعضاي يونسکو در سال 1395 تصويب شد.
وي اظهار داشت: با توجه به شرايط آب‌وهوايي منطقه اجراي اين طرح در يک برنامه زماني پنج‌ساله در پنج فاز و بر اساس ضرورت‌هاي مرمتي بنا برنامه‌ريزي شد.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها