عصر آذربایجان

گزارش خبر

قلعه سنگان اشنويه اثري ماندگار

سیری در استانها*//

1399/04/15

گروه سيري در استان ها:قلعه معروف و تاريخي سنگان در 3/5 کيلومتري شرق شهرستان اشنويه در روستاي سينگان واقع شده است .

گروه سيري در استان ها:قلعه معروف و تاريخي سنگان در 3/5 کيلومتري شرق شهرستان اشنويه در روستاي سينگان واقع شده است .

اين قلعه تاريخي که در سالهاي اخير به نام قلعه موسي خان مشهور بوده با قدمتي بيش از 700 سال يکي از آثار مهم تاريخي شمال غرب کشور است و پس از ساليان دراز هنوز هم محل زندگي سران ايل زرزا است .

اين قلعه هم اکنون بر اساس سنت ديرينه شانزدهمين سرپرست ايل زرزا محمدامين آقاي زرزا را به همراه خانواده پر جمعيتش در خود جاي داده است.قلعه سينگان بربالاي تپه اي دايره_اي شکل به ارتفاع 30 متر از سطح روستا در زميني به مساحت 2000 متر و با 700 متر مربع زير بنا قراردارد. بنا بر قولي با کيسه هاي انباشته از خاک شکل تپه فعلي را ساخته اند .قلعه تماما روي تپه قرار دارد و داراي دو قسمت ساختمان با اندرون و بون هاي مخصوص است که ضلع شرقي محل نشيمن مردان و ضلع غربي اين قلعه محل نشيمن زنان بوده است . قلعه به صورت دو طبقه بنا شده و داراي سه برج نگهباني و ديده باني در سه گوش آن مي باشد ساختمان قلعه با 20 اتاق نشيمن و 5 پيش خان احداث شده است .

هم اکنون قسمتي از ديوار هاي سمت غربي فرو ريخته است و قسمت شرقي محل زندگي سرپرست ايل زرزا است .اين قلعه تاريخي مربعي شکل است و در دو طبقه با استفاده از مصالح سنگ و آجر نما ساخته شده است . که در ضلع جنوبي از آجر نما استفاده شده است .ديوارهاي قلعه اکثرا بيش از يک متر عرض داشته تا در مقابل حمله ها و دستبرد دشمنان از استحکام برخوردار باشد . در پشت بام قسمت غربي ديوار هاي جانبي داراي ديوارهايي به ارتفاع 1/5 متر از سطح پشت بام بوده که در جاهاي مختلف آن سوراخ هايي جهت ديدباني و مشرف بودن ساکنان بر اطراف قلعه و محفوظ ماندن از تير رس دشمنان پيش بيني شده است . اکثر در و پنجر هاي اين قلعه از چوب ساخته شده است . اين قلعه داراي چهار برج ديد باني و نگهباني در چهار گوشه بوده است که در سالهاي اخير دو برج آن از بين رفته است .قلعه تاريخي سنگان با قدمتي حدودا سيصد سال که در بافت قديمي شهر سنگان واقع شده است وزيبايي خاص خودش را دارد بناي ان از گل است که داراي چهار برج بوده که دو برج آن در سال 1368 شمسي تخريب گرديده است .به گزارش عصر آذربايجان به نقل از سيري در ايران،اشنويه، يکي از مناطق مهم تاريخي و باستاني آذربايجان‌غربي به شمار مي‌رود که داراي 106 اثر ثبت‌ شده در فهرست آثار ملي از جمله تپه »دينخواه«، »کتيبه کيلاشين«، »قلعه قلاتگاه«، »کتيبه عين‌الروم«، »قبرستان مارابراهيم« و تومولوس‌هاي »سوجه«، »گندويلا«، »حسن نوران«، »ملااحمد« و »سياوان« دارد.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها