عصر آذربایجان

گزارش خبر

مرمت و احياي مجموعه تاريخي حسن پاشا تبريز

1398/12/04

گروه سيري در استان ها: مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي گفت: مرمت و احياي مجموعه تاريخي و فرهنگي حسن پاشا در تبريز با اعتبار 8 ميليارد ريال در سال جاري در حال انجام است.

مرتضي آبدار افزود: امسال با اين ميزان اعتبار آواربرداري و تخليه نخاله‌هاي حاصله از آب‌انبارها، برداشت ديوارهاي فرسوده و در حال ريزش، پي‌کني و پي‌ريزي و اجراي شناژ بتوني، بازسازي ديوارها، مرمت طاق گنبد و ساير بخش ها، پاک‌سازي و بندکشي مسجد و احداث سرويس بهداشتي و موتورخانه انجام شده است.
وي با بيان اينکه تاکنون بيش از 75 درصد عمليات مرمت و احياي اين اثر تاريخي و فرهنگي انجام شده است، اظهار داشت: با توجه به اهميت تاريخي اين مجموعه، پژوهش‌هاي تخصصي و فني آن زمان زيادي برد و در نتيجه روند اجراي عمليات مرمت و احياي اين اثر تاريخي و فرهنگي نيز به درازا کشيده است.
مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي گفت: با توجه به اينکه تبريز در دوره‌هاي ايلخاني، آق قويونلو و قره قويونلوها پايتخت بود، اين مجموعه در ادوار مذکور نقش مهمي در حوزه‌هاي حکومتي، هنري و علمي داشته بنابراين براي مرمت و بازسازي بقاياي آن مجوزهاي لازم پيرو پژوهش‌هاي تخصصي و مطالعات و اقدامات فني و کارشناسي لازم است.
مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي ادامه داد: مجموعه تاريخي ميدان صاحب آباد و عمارت نصريه سلطان حسن حدود يک قرن مرکز حکومت ايران و مقر فرماندهي پادشاهان قراقويونلو و آق قويونلو تا زمان شاه‌طهماسب دومين پادشاه صفوي بود و با توجه به ويژگي هاي فاخر آن با اتصال به بازار و بناهاي مذهبي و حکومتي سرآغاز شيوه‌اي کامل از ميدان‌هاي ايراني شد.
به گزارش عصرآذربايجان به ايرنا، ديوارهاي مسجد مجموعه تاريخي و فرهنگي حسن پاشا با طرح‌هاي اسليمي‌، ترنج‌ها، گل‌ها، بوته‌هاي گوناگون و کتيبه‌هاي متعدد حجاري و بقاياي تزيينات بالاي درها و پنجره‌ها نيز سنگ‌ نبشته‌هايي با خط ثلث جلي وجود دارد که بي‌شباهت به خط زيباي ياقوت مستعصمي نيست و در طرفين محراب اين مسجد نيز 2 ستون سنگيِ زردرنگ قرار دارد که همانند کهرباست.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع