عصر آذربایجان

گزارش خبر

مسجد چهل ستون زنجان

1398/12/25

مسجد چهل ستون زنجان از مساجد تاریخی این شهر است. این مسجد در بافت بازار بالای زنجان در ضلع جنوب شرقی مسجد جامع زنجان در راسته معروف به راسته‌ی حجت‌الاسلام قرار دارد. این مسجد یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین حوزه‌های علمیه ایران در دوره قاجار بوده و توسط یکی از علمای معروف آن زمان بنام ملا علی قارپوز آبادی ساخته شده است.

مسجد چهل ستون زنجان دربافت بازار ( بازار بالا ) در ضلع جنوب شرقي مسجد و مدرسه جامع ( سيد ) در راسته معروف به راسته حجت الاسلام قرار دارد دومين حوزه علميه و معتبر در شهر زنجان بعد از مسجد ومدرسه جامع محسوب مي گردد.

مسجد و مدرسه چهل متون داراي صحن و شبستانهاي بزرگي است که طاق و تويزه هاي ضربي آن بصورت زيبا و متقارن بر روي 32 ستون قطور استوار گشته ، تعدد و کثرت ستونها موجب شده که اين بناي مذهبي و فرهنگي در ميان مردم به مسجد و مدرسه چهل ستون معروف و مشهور گشته است.

مسجد و مدرسه چهل ستون که يکي از مهمترين و معرو فترين حوزه هاي علميه ايران در دوره قاجار بوده توسط يکي از علماي بنام آن زمان بنام مرحوم آخوند ملا علي قارپوز آبادي ساخته شده است. طبق کتيبه اي که بر روي پيشاني ورودي بنا الصاق شده اين بناي مذهبي و تاريخي به سال 1284 هجري قمري ساخته شده است.
صحن و شبستانهاي بسيار فراخ اين مسجد بيانکر دوران شکوفايي و رونق معنوي آن در زماني نه چندان دور مي باشد مسجد و مدرسه چهل ستون که از نوع مساجد با سبک و سياق چهل ستوني است در نماي داخلي داراي پوشش گچ کاري شده است و محرا بش که با رسمي بندي و کاشي معقلي آرايش شده و ازاره هاي آن نيز مزين به کاشيهايي با طرحهاي گل و بوته ( طرح گلداني ) متاثر از مکتب کاشيکاري دوران قاجار است.

بر روي بخشي از بدنه محراب کتيبه اي به خط نسخ وجود دارد که زمان مرمت مسجد يا تجديد بناي آن را در سال 1332 هجري قمري توسط امير افشار خان و به اهتمام حاجي رجب علي زنجاني رقم خورده است. مدرسه و مسجد چهل ستون داراي قدمتي بيش از يک قرن مي باشد و در زمره ابنيه ارزشمند تاريخي و مذهبي شهر زنجان مي باشد. اين بنا در مجمومه ثبتي بازار زنجان قرار دارد.

مسجد و مدرسه چهل‌ستون زنجان داراي صحن و شبستان‌هاي بزرگي است. که طاق و تويزه هاي ضربي آن به‌صورت زيبا و متقارن بر روي ?? ستون قطور استوار گشته. تعدد و کثرت ستون‌ها موجب شده که اين بناي مذهبي و فرهنگي. در ميان مردم به مسجد و مدرسه چهل‌ستون معروف و مشهور گشته است. مسجد و مدرسه چهل‌ستون يکي از مهم‌ترين و معروف‌ترين حوزه‌هاي علميه ايران در دوره قاجار بوده. توسط يکي از علماي بنام آن زمان بنام مرحوم آخوند ملاعلي قارپوز آبادي ساخته‌شده است.

طبق کتيبه‌اي که بر روي پيشاني ورودي بنا الصاق شده. اين بناي مذهبي و تاريخي به سال ???? هجري قمري ساخته‌شده است. صحن و شبستان‌هاي بسيار فراخ اين مسجد بيانگر دوران شکوفايي. و رونق معنوي آن درزماني نه‌چندان دور مي‌باشد. مسجد و مدرسه چهل‌ستون  شهر زنجان که از نوع مساجد با سبک و سياق چهل‌ستوني است.

در نماي داخلي داراي پوشش گچ کاري شده است. و محرابش که با رسمي بندي و کاشي معقلي آرايش‌شده. و ازاره هاي آن نيز مزين به کاشي‌هايي با طرح‌هاي گل‌وبوته. (طرح گلداني ) متأثر از مکتب کاشي‌کاري دوران قاجار است. بر روي بخشي از بدنه محراب کتيبه‌اي به خط نسخ وجود دارد. که زمان مرمت مسجد يا تجديد بناي آن را در سال ???? هجري قمري توسط امير افشار خان. و به اهتمام حاجي رجب‌علي زنجاني رقم خورده است. مدرسه و مسجد چهل‌ستون داراي قدمتي بيش از يک قرن مي‌باشد. و در زمره ابنيه ارزشمند تاريخي و مذهبي شهر زنجان مي‌باشد. اين بنا در مجموعه ثبتي بازار زنجان قرار دارد.

 

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع