عصر آذربایجان

گزارش خبر

روزهاي کرونايي مرزنشينان چگونه مي‌گذرد

روزهاي کرونايي مرزنشينان چگونه مي‌گذرد

1399/02/14

گروه اقتصادي:در حالي که بخش اعظمي از ساکنين نقاط مرزي و مرزنشينان مرزي نيازهاي معيشتي خود را از طريق صادرات کالا به کشورهاي همسايه فراهم مي‌کنند، گسترش ويروس کرونا باعث شده تا به دليل بسته شدن مرزها، کسب و کار اين قشر به شدت آسيب ديده و معيشت آنها دچار مشکل شود. به دنبال گسترش کروناويروس در ماه‌هاي اخير، بسياري از کسب و کارها و مشاغل خرد و کوچک و کارگاه‌ها آسيب ديدند و صنوف و مشاغل خدماتي در اين بين بياز همه تحت تاثير قرار گرفته و عمدتا ناچار به تعطيلي يا تعديل نيروهاي کار خود شدند.

گروه اقتصادي:در حالي که بخش اعظمي از ساکنين نقاط مرزي و مرزنشينان مرزي نيازهاي معيشتي خود را از طريق صادرات کالا به کشورهاي همسايه فراهم مي‌کنند، گسترش ويروس کرونا باعث شده تا به دليل بسته شدن مرزها، کسب و کار اين قشر به شدت آسيب ديده و معيشت آنها دچار مشکل شود.  به دنبال گسترش کروناويروس در ماه‌هاي اخير، بسياري از کسب و کارها و مشاغل خرد و کوچک و کارگاه‌ها آسيب ديدند و صنوف و مشاغل خدماتي در اين بين بياز همه تحت تاثير قرار گرفته و عمدتا ناچار به تعطيلي يا تعديل نيروهاي کار خود شدند.
فارغ از مشاغل خدماتي همچون تالارها، رستوران‌ها، هتل‌ها، مراکز اقامتي و گردشگري که به بيکاري نيروهاي کار شاغل در آنها منجر شده، کارگران روزمزد، فصلي و ساختماني هم از کرونا بي‌تاثير نماندند و معيشت آنها در دوران کرونا به شدت آسيب ديد.
 کرونا همچنان که مرزهاي کشورها را يکي يکي درمي‌نورديد و پيش مي‌رفت، زندگي گروه ديگري از شهروندان را که جزو محروم‌ترين اقشار جامعه هستند، به شدت تهديد کرد؛ ساکنان نقاط مرزي؛ اين حافظان امنيت کشور، اين روزها به دنبال فشارهاي اقتصادي با تنگناهاي معيشتي زيادي رو به رو هستند و گسترش کرونا، فعاليت و کسب و کار آنها را آسيب پذير کرده است.
بي‌ترديد زندگي مرزنشيني با سختي‌هايي رو به رو است، از يکسو محدوديت‌هايي که دولت‌ها در مرزها اعمال مي‌کنند و از سوي ديگر نبود کار و شغل با وجود پتانسيل‌هاي بالايي که در اين مناطق وجود دارد. اما اين سختي‌ها باعث شده تا آنها روي پاي خود بايستند و در اين راه براي گذران زندگي و تامين هزينه‌هاي معيشت به صادرات کالا به عنوان تنها منبع درآمد خود روي بياورند.
ياسر فيضي - رئيس کميسيون مرزنشينان اتاق تعاون ايران - از جامعه 7 ميليون نفري مرزنشينان مي‌گويد که به دنبال گسترش ويروس کرونا کسب و کار آنها تحت تاثير قرار گرفته است.
او مي گويد: بسته شدن مرزها باعث شده تا آسيب جدي به زندگي مرزنشينان و تعاوني‌هاي مرزنشين وارد شود و صادرات کالا که يکي از منابع مهم درآمدي آنها محسوب مي‌شود، کاهش پيدا کند.
فيضي با گلايه از تخصيص ندادن ارز 4200 توماني به تعاوني‌هاي مرزنشين مي‌گويد: اين مساله به کاهش فعاليت‌هاي مرزنشينان منجر شده است، در حالي که مرزنشينان در ايجاد اشتغال، حفاظت از مرزهاي کشور، جلوگيري از مهاجرت و  واردات قاچاق نقش و سهم بسزايي داشته و دارند.
مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي مرزنشينان خراسان رضوي، مهمترين کالاهاي صادراتي مرزنشينان را اقلام خوراکي، مواد غذايي، رب، ماکاروني، سيب زميني، مصالح ساختماني و سيمان عنوان کرده و مي افزايد: اين کالاها به کشورهايي همچون هند، افغانستان و پاکستان صادر مي‌شود و در مقابل برنج و روغن و چاي از کشورهاي همسايه وارد مي‌شود.
وي به تدوين نقشه راه توسعه صادرات کشور توسط وزارت صمت اشاره کرده و مي گويد: با توجه به اين مساله لازم است نگاه واحد و يکپارچه‌اي به مقوله صادرات به ويژه صادرات کالا با تنوع و ارزش افزوده بيشتر صورت گيرد و تعاوني‌هاي مرزنشين در استان‌هاي مرزي آمادگي همکاري با بخش خصوصي براي دسترسي به بازارهاي هدف را دارند.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از ايسنا،  مرزنشينان به عنوان حافظان امنيت مرزها همواره در برهه‌هاي حساس کشور در خدمت نظام و کشور بوده‌اند و نقش خود را در اشتغالزايي، جلوگيري از مهاجرت و واردات قاچاق کالا ايفا کرده‌اند. با وجود ظرفيت‌هاي موجود در بخش مرزنشينان، تعاوني‌هاي مرزنشين مي‌توانند با همکاري بخش خصوصي در توسعه صادرات و مبادلات تجاري به ويژه در شرايط کنوني موثر واقع شوند و از اين طريق به افزايش درآمد، بهبود وضع معيشت و تامين مايحتاج و نيازهاي ضروري ساکنين مرزي کمک کنند؛ با توجه به پتاسيل‌هاي بالاي مرزنشينان انتظار مي‌رود در شرايطي که با گسترش کرونا و بسته شدن مرزها رو به رو هستيم، در قالب يک استراتژي بلندمدت حمايت بيشتري از مرزنشينان صورت گيرد و از ظرفيت تعاوني‌هاي مرزنشين در صادرات و واردات کالا به شکل مطلوب‌تري استفاده شود.

منبع :

ابراهیم آقازاده
برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها