عصر آذربایجان

گزارش خبر

طولاني‌ترين شب سال را به سياه‌ترين شب تبديل نکنيم

طولاني‌ترين شب سال را به سياه‌ترين شب تبديل نکنيم

1399/09/30

گروه اجتماعي: »شب يلدا« طولاني‌ترين شب سال براي ايرانيان است که طبق رسم ديرينه خانواده‌ها دور هم جمع مي‌شوند و ياد اين شب را عزيز مي‌دارند اما امسال به دليل شرايط کرونايي، بايد از دورهمي‌ها پرهيز کرد تا مانع گسترش اين ويروس منحوس شد.

گروه اجتماعي: »شب يلدا« طولاني‌ترين شب سال براي ايرانيان است که طبق رسم ديرينه خانواده‌ها دور هم جمع مي‌شوند و ياد اين شب را عزيز مي‌دارند اما امسال به دليل شرايط کرونايي، بايد از دورهمي‌ها پرهيز کرد تا مانع گسترش اين ويروس منحوس شد.
 دو هفته پيش بود که اين خبر را منتشر کرديم »برگزاري جشن عروسي در هوراند 27 نفر را به کرونا مبتلا و در بيمارستان بستري کرد« و از اين دست خبرها شايد روزانه چندين بار در اقصي نقاط کشور مي بينيم و مي شنويم؛ اما باز همان جمله معروف که »مرگ و کرونا فقط براي همسايه است و ما چيزي مان نمي شود«؛ اين بار ضرب المثل »مرغ همسايه غازه« را بايد وارونه خواند: »مرغ ما غازه« .
امروزه تحقيقات علمي نشان داده است که 10 درصد مبتلايان مي‌توانند باعث 80 درصد ابتلا در سطح جامعه شوند و مهم‌ترين عامل ابتلا اکنون همين دورهمي‌هاي خانوادگي است. درست است که محدودديت هاي کرونا و تعطيلي کسب‌وکارها، اکثر شهرهاي قرمز را به حالت نارنجي برگرداند، اما از طرف ديگر بايد کاملا مراقب باشيم که اگر اين پروتکل‌ها به دقت اجرا نشود، ممکن است همه‌ زحمات به هدر مي رود.
نشريه علمي نيچر با انتشار مقاله اي در موضوع عوامل موثر بر کنترل بيماري کرونا به مهم ترين اقدامات و فعاليت هاي موثر در پيشگيري از شيوع اين بيماري پرداخت که بر اين اساس تعطيلي دورهمي هاي خانوادگي با 83 درصد، تعطيلي مراکز آموزشي با 73 درصد و کنترل مرزها با 56 درصد، در صدر اين فهرست قرار گرفتند.
در دورهمي ها حتي ماسک هم کارساز نيست
متخصص آموزش سلامت با بيان اينکه در اکثر خانواده‌ها حداقل يک يا چند فرد شاغل وجود دارد که اکثرا دورکار نيز نبوده و در سطح جامعه تردد دارند، اظهار کرد: اين افراد مي‌توانند ناقل احتمالي بيماري به ساير اعضاي خانواده خود باشند، از طرفي شرکت در دورهمي‌هاي خانوادگي هرچند محدود نيز مي‌تواند انتشار و انتقال اين بيماري در محافل خانوادگي را افزايش دهد.دکتر مهناز نيل ساز با بيان اينکه در بخش عمده‌اي از اين دورهمي‌ها ماسک زده نمي‌شود گفت: حتي در صورت استفاده از ماسک، به دلايل گوناگون از جمله پذيرايي، ماسک‌ها به طور موقت برداشته مي‌شوند. علاوه بر اين هرچه زمان حضور افراد در جمع بيشتر باشد، به تناسب تعداد افراد حاضر در محل، به تدريج فضا مملو از ويروس مي‌شود که در صورت عدم تهويه مناسب هوا، به ويژه در فصل سرما که اغلب ورودي‌هاي هوا بسته است، حتي در صورت استفاده از ماسک توسط افراد، احتمال انتقال بيماري بيشتر مي‌شود.
اين متخصص آموزش سلامت ضمن توصيه به پرهيز از هرگونه دورهمي دوستانه و خانوادگي در شرايط بحران کرونا، تاکيد کرد: در اين راستا اگر ضرورتي مبني بر اين اجتماعات وجود دارد، بر مواردي همچون زدن ماسک به طور دايم و بدون وقفه، رعايت فاصله حداقل دو متري افراد از هم، برگزاري جلسات با تعداد محدود افراد، تهويه مناسب محل تجمع، پرهيز از پذيرايي و کوتاه نمودن زمان جلسه تاکيد مي‌شود.
شادي هاي لحظه اي را به عزاي ابدي تبديل نکنيم
دورهمي هاي کوچک خانوادگي بزرگ ترين سهم را در انتقال و شيوع کرونا دارد، افرادي که کرونا مي گيرند بيشتر از مجالس جشن و عروسي است؛ پس شايسته تر آن است که در وهله اول خودمان حقوق فردي و جمعي را رعايت کنيم. براي نزديکي قلب ها فعلا رعايت فاصله اجتماعي ضروري است.
در دورهمي هاي خانوادگي کرونا مهمان خطرناک و بي رحمي است؛ پس با پرهيز از دورهمي از اين مهمان منحوس ميزباني نکنيم تا شادي و سلامتي در خانواده ها تداوم يابد.
يک شب هزار شب نمي شود؛ بياييم با نزديکي قلب ها به هم و دوري جسم ها، طولاني ترين شب سال را به سلامت به صبح برسانيم.
با دورهمي يلدا، شاهد افزايش آمار ابتلا به کرونا خواهيم بود
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تبريز با بيان اينکه با برگزاري دورهمي شب يلدا، شاهد افزايش آمار مبتلايان به کرونا از دي ماه خواهيم بود، اظهار کرد:
حدود يک ماه است که آمار مراجعان روزانه و بستري‌هاي موجود در بيمارستان‌ها رو به کاهش است.
روزبه رجايي خاطرنشان کرد: در حال حاضر 950 بيمار مبتلا به کوويد19 در بيمارستان‌هاي آذربايجان‌شرقي بستري هستند و بعد از 2الي سه ماه اعداد سه رقمي را تجربه مي‌کنيم. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تبريز با بيان اينکه وضعيت استان، شکننده است، اظهار کرد: نتيجه‌ محدوديت‌هاي اجتماعي، همراهي مردم و صنوف و بازاريان سبب کاهش آمار شد، اما با عدم رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي، آمار مي‌تواند روند افزايشي به خود بگيرد. وي در خاتمه بر ضرورت اجتناب از دورهمي‌هاي خانوادگي، تاکيد کرد.
اغلب خانواده‌ها براي گشت و گذار بيرون هستند
رييس گروه بيماري‌هاي واگير مرکز بهداشت آذربايجان شرقي نيز با انتقاد از شلوغي بازارها و مراکز خريد به ويژه سنگفرش وليعصر تبريز گفت: متاسفانه  اغلب خانواده‌ها براي گشت و گذار بيرون مي‌آيند و بچه‌هاي کوچک را هم بدون ماسک با خودشان مي‌آورند.
سيمين خياط‌زاده اظهار کرد: با گذشت چند ماه و به دنبال افزايش و کاهش‌هاي متناوب با همکاري و همياري مردم در طي هفته هاي گذشته و تعطيلي‌ها، توانستيم وضعيت استان را از قرمز به نارنجي تبديل کنيم.وي با اشاره به اينکه وضعيت 6 شهرستان آذربايجان شرقي، زرد است، افزود: اگر پروتکل‌هاي بهداشتي را بيشتر رعايت کنيم، وضعيت اکثر شهرهاي استان تبديل به وضعيت زرد مي‌شود.
وي با اشاره به شلوغي خيابان‌ها پس از برطرف شدن برخي از محدوديت‌هاي کرونايي، گفت: با اين وضعيتي که مي‌بينيم احتمال دارد مردم شب يلدا را هم در بيرون و دورهمي‌هاي خانوادگي سپري کنند و برگرديم به همان وضعيت قبلي.
خياط‌زاده در خاتمه متذکر شد: اگر دوست داريم چرخه‌ي اقتصادي ما بچرخد، بايد د موارد غير ضروري بيرون نياييم.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل ازايرنا، وي در خاتمه متذکر شد: با نگاهي گذرا متوجه مي‌شويم، بعضي از افراد ضمن تردد بدون ماسک، سيگار مي‌کشند، فوت دود سيگار به صورت افراد هم مي‌تواند خطرناک بوده و ويروس را منتشر کند.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها