عصر آذربایجان

گزارش خبر

شهر يئري؛ قدمتي به بلنداي تاريخ و تمدني 8 هزار ساله

شهر يئري؛ قدمتي به بلنداي تاريخ و تمدني 8 هزار ساله

1400/03/02

گروه تاریخی: :محوطه باستاني شهريئري با قدمت هشت هزار ساله در روستاي پيرازميان مشگين شهر با محوطه حدود چهار صد هکتار است که در 65 کيلومتري اردبيل و 31 کيلومتري شرق مشگين شهر در کنار رود قره سو قرار دارد.

 گروه خبر:محوطه باستاني شهريئري با قدمت هشت هزار ساله در روستاي پيرازميان مشگين شهر با محوطه حدود چهار صد هکتار است که در 65 کيلومتري اردبيل و 31 کيلومتري شرق مشگين شهر در کنار رود قره سو قرار دارد.
 پيدايش محوطه در سال 1978 ميلادي توسط باستان‌شناسي به نام "چارلز برني" باستان شناس آلماني شناسايي شده است وي معتقد بوده آثار شهر يئري مربوط به هزاره سوم و دوم و اول قبل از ميلاد و عصر برنز و آهن است و کاوش‌هاي صورت گرفته در سال‌هاي 82 تا 84 توسط نوبري يکي از باستان‌شناسان مشخص شد که محوطه به 6 هزار سال قبل از ميلاد بر مي‌گردد.
شهريئري داراي سنگ هاي ‌برافراشته و سنگ نگاره هاي زيادي است که با گذشت زمان فرسوده شده و سبب شده آسيب زيادي به اين بازماندهاي باستاني وارد شود به طوري که در گردباد سال1390 باعث تخريب و ويراني بخش زيادي از محوطه مورد نظر شد. وجود 280 قطعه سنگ‌ افراشت باستاني که قدمت آن به بيش از 8 هزار سال پ. م. مي رسد توجه محققان را بيش از پيش به خود جلب کرده است.
محوطه باستاني شهريئري به سه بخش تشکيل شده که بخش اول شهر که جاي زندگي و در کنار رودخانه قره سو قرار دارد، بخش دوم؛ قله که بخش نظامي و نگهباني از شهر که ديواري تا حدود سه کيلومتر و خشکه چيني بوده و بخش سوم معبد که جايي براي عبادت و نيايش شناسايي شده است.
 در قسمت پايين معبدغاري هست که به عنوان آب انبار چشمه و حمام مورد استفاده قرار مي‌گرفته و دروازه‌هايي نيز وجود دارد که دروازه ورود به معبد است و اگر کسي قصد عبادت داشت بايد خودش را در غار تميز کرده و از زير دروازه رد مي‌شد و به معبد مي‌رفت.
در معبد، سنگ‌هاي ايستاده‌اي حدود 280 تا 300 عدد که ارتفاع آنها از 30سانتيمتر تا 2 متر و 80 سانتيمتر مي‌رسد وجود دارد که روي آن‌ها شکل‌هايي انسان گون کشيده‌اند که نشانه و شخصيت هر کس بوده و هر نفر براي خود سنگي تراشيده و در معبد گذاشته و با اين کار موجوديت خود را اعلان مي‌کرده؛ روي همه سنگ‌ها چه زن چه مرد کمربند يا شمشير وجود دارد و اين نشانه اين است که در اينجا جايگاه زن و مرد برابر بوده است و ديگر نکته جالب؛ نداشتن دهان اين سنگ‌هاست که هنوز نظريه کاملي در اين مورد صادر نشده است.
طرح انسان‌هاي حک شده بر روي سنگ‌ها به شکل افرادي دست به سينه و معمولاً بدون دهان است و تنها يک مجسمه حکاکي شده زن يافت شده که داراي دهان است و تاکنون فقط هفت قطعه اين نوع سنگ‌افراشت‌ها در منطقه "حاکاري" کردستان ترکيه و يک قطعه هم در "قوپوزستان" آذربايجان يافت شده‌است.
سفال هاي مايل به بنفش، قهوه‌اي و سفالهاي داغدار و سياه رنگ که از اين محل به دست آمده قدمت آن ها را به عصر پيش از عصر آهن مي رساند. و سرانجام در فصل سوم از حفاري هاي انجام شده در اين منطقه معلوم شد که اين قلعه در دوره اورارتوييان به آتش کشيده شده و متروک و بي سکنه شده‌ است. اين مساله از روي خاکسترهاي موجود در لايه‌هاي خاک قلعه مشخص شد و براي محققان ثابت شد که آتش‌سوزي در قلعه صورت گرفته است.
 بنابراين دوره‌ زندگي انسان در شهر يئري از 7000 سال پيش به صورت متوالي تا دوره اورارتوييان مشخص و تاييد شد. همچنين از نتيجه حفاري هاي همين فصل پلاکهاي طلايي، اشياي زرين مثل آويزها، دکمه‌هاي زينتي، پلاک هاي مفرغي و نيز ظروف سفالين دست آمده است. با اين حال عده اي ديگر از باستان شناسان قدمت اين محوطه تاريخي را تا 9 هزار سال برآورد کرده اند و بر اين باورند که سنگ تراشه هاي انسان شکل يا آدم هاي بدون دهان  به 7 هزار سال پ.م تعلق دارد.به گزارش عصر آذربايجان به نقل از تسنيم  ، ميراث فرهنگي استان اردبيل محوطه باستاني شهريئري و آثار آن را در سال 1381 در فهرست آثار ملي کشور ثبت کرد.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها