عصر آذربایجان

گزارش خبر

56کاروانسرای تاریخی کشور در انتظار ثبت در فهرست یونسکو است

56کاروانسرای تاریخی کشور در انتظار ثبت در فهرست یونسکو است

1400/07/23

عصر آذربایجان- مشاور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: 56کاروانسرای تاریخی کشور توسط نمایندگان یونسکو برای ثبت در آثار میراث فرهنگی جهان ارزیابی می‌شود.

عصر آذربايجان- مشاور وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي گفت: 56کاروانسراي تاريخي کشور توسط نمايندگان يونسکو براي ثبت در آثار ميراث فرهنگي جهان ارزيابي مي‌شود.

محمدحسين طالبيان در حاشيه بازديد نماينده يونسکو از کاروانسراي تاريخي شاه عباسي در گردنه صائين شهرستان نيرگفت: از اين تعداد تاکنون توسط نماينده يونسکو 30پرونده مورد ارزيابي قرار گرفته و مابقي نيز در حال اجراست. 

وي افزود: اين کاروانسراها در 24 استان کشور از جمله استان اردبيل قرار دارند.

وي اظهار کرد: اين کاروانسراها متعلق به دوران ساسانيان تا قاجار و از مجموعه‌هاي آثار زنجيره‌اي بين راهي و محل اتراق کاروانها بوده‌اند و داراي معماري ناب ايراني با طرح‌هاي خاص و متنوع هستند.

طالبيان  با اشاره به قرار گرفتن کاروانسراي شاه عباسي نير به عنوان دومين اثر تاريخي ثبت جهاني استان اردبيل در ليست نهايي افزود: اين کاروان‌سرا متعلق به دوره صفويه بوده و در رونق اقتصادي جاده ابريشم همچنين ايجاد ارتباط امن بين چين و اروپا نقش بسيار پررنگي داشته است که با توجه به اهميت تاريخي آن، تلاش براي ثبت جهاني اثر صورت مي‌گيرد.

وي گفت: در کشورمان چهار کاروانسراي سرپوشيده داريم که يکي از آنها در شهرستان نير مي‌باشدو  اميدواريم اين کاروانسرا را براي خدمات رساني به گردشگران و مسافران الگو قرار دهيم

 به گفته او، ايران داراي 26اثر تاريخي و 16اثر ناملموس مانند مراسم نوروز است که در يونسکو به ثبت جهاني رسيده است و آخرين مورد آن منطقه طبيعي و تاريخي اورامانات در استان‌هاي کرمانشاه و کردستان است و اکنون نيز پرونده‌هاي ديگري مانند جنگل‌هاي هيرکاني و بيابان‌هاي لوت براي ثبت جهاني در دست بررسي داريم.

مشاور وزير ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي اظهار کرد: در دهه‌هاي گذشته فعاليت هاي چشمگيري در راستاي صيانت از ميراث تاريخي کشور با تربيت نيروهاي خبره حاصل شده است.

به گفته او،  افزون بر 52اثر هم در فهرست موقت براي ثبت جهاني قرار دارد که بايد به تدريج پرونده آنها تکميل شود و کارهاي مهمي نيز در راستاي آماده سازي آنها در دست انجام است

 

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها