عصر آذربایجان

گزارش خبر

تخريب آثار تاريخي ماکو به بهانه عتيقه يابي

سیری در استانها//

1400/07/25

گروه سيري در استان ها: خرابي ها، گودال ها و کنده کاري هاي موجود در زير بزرگترين کلاهک سنگي جهان در ماکو به‌خاطر کاوش و بررسي تاريخچه اين سايت تاريخي نيست بلکه ماحصل عدم بررسي و رسيدگي مسئولين به اين مکان تاريخي و همچنين کنجکاوي بعضي از مردم براي پيدا کردن عتيقه جات و طلا در اين محدوده با قدمت ديرينه است.

گروه سيري در استان ها:  خرابي ها، گودال ها و کنده کاري هاي موجود در زير بزرگترين کلاهک سنگي جهان در ماکو به‌خاطر کاوش و بررسي تاريخچه اين سايت تاريخي نيست بلکه ماحصل عدم بررسي و رسيدگي مسئولين به اين مکان تاريخي و همچنين کنجکاوي بعضي از مردم براي پيدا کردن عتيقه جات و طلا در اين محدوده با قدمت ديرينه است. 

اين سايت تاريخي و مذهبي قديمي دربرگيرنده چندين آثار تاريخي همچون قلعه هاي بزرگ و ديواره هاي سنگي و خانه هاي قديمي و مذهبي همچون مسجد ابوالفضل و زينبيه است که از گذشته تا به امروز همواره توسط زياده خواهان و افرادي که هيچگونه ارزشي نسبت به آثار فرهنگي و تاريخي به تاراج رفته است. بعضي از طلاياب ها و شکارچيان عتيقه هاي تاريخي بر اين عقيده هستند که به خاطر ارمني نشين بودن اين منطقه در دوران قديم استعداد پيدا کردن عتيقه جات بسيار قدمت دار در اين منطقه زياد است و به همين خاطر با کوچکترين شک و شبهه بر وجود عتيقه جات در اين محل و يا با دست داشتن نقشه محل دفينه، بسياري از قسمت‌هاي اين سايت تاريخي را کنده و به گودال هاي بيش از 5 الي 10 متر تبديل کردند.وجود گودال هاي بسيار عميق و متعدد در اين مکان باعث شده است تا تردد براي افراد مسن و کودکان در اين محدوده تاريخي بسيار سخت بوده و حتي در زمان هاي تاريک غيرممکن نيز بشود چرا که نبود روشنايي زمينه ساز آن شده است تا در زمان افتادن داخل اين گودال ها نداي شما را هيچ کس نشنود.
مدير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان ماکو در اين باره معتقد است مشکل اساسي در تخريب آثار تاريخي در عدم وجود آموزشهاي زيربنايي در زمينه مراقبت و صيانت از آثار تاريخي است.
براساس گفته هاي علي خورابلو ، نوشتن يادگاري در فضاهاي تاريخي پديده مذمومي است که تاسف علاقه مندان به ميراث فرهنگي را به دنبال دارد و  مقابله با تخريب آثار تاريخي يا همان اصطلاح "ونداليسم" چه با حفاري و چه با روشهاي ديگر نيازمند تامين نيروي بيشتر است.
وي با بيان اينکه پراکندگي و تعداد بالاي آثار و وسعت زياد مناطق باستاني در شهرستان ماکو، چالدران و شوط در شمال آذربايجان غربي موجب شده تا نيروي انتظامي و هنگ مرزي هم وارد عرصه همکاري شوند، گفت: در غير اين صورت صدمات جبران ناپذيري براين آثار وارد مي شود.به گزارش عصر  آذربايجان به نقل از ايسنا،طبق گفته هاي وي، نبايد آموزش درباره تاريخ نياکان و مکان زندگي افراد و ارزشمندي آن در دروس دانشگاهي خلاصه شود و در اين زمينه يک بازنگري در دروس ابتدايي و متوسطه مي تواند کمک شايسته اي به انتقال  مفاهيم به کودکان و نوجوانان داشته باشد.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها