عصر آذربایجان

گزارش خبر

قدمت تپه الله قلي ليلان 9 هزار سال تشخيص داده شد

سیری در استان ها//

1400/08/30

گروه سيري در استان ها: رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ملکان گفت: قدمت و تمدن تاريخي تپه»الله‌قلي« شهر ليلان بر اساس مطالعات لايه‌نگاري و تعيين عرصه و حريم اخير از طرف دانشگاه هنر تبريز، 9 هزار سال تعيين شد.

گروه سيري در استان ها:  رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ملکان گفت: قدمت و تمدن تاريخي تپه»الله‌قلي« شهر ليلان بر اساس مطالعات لايه‌نگاري و تعيين عرصه و حريم اخير از طرف دانشگاه هنر تبريز، 9 هزار سال تعيين شد.

وحيد خادمي در ديدار با شهردار و اعضاي شوراي شهر ليلان افزود: اين تپه از آثار ارزشمند ملي و از محوطه‌هاي بزرگ نوسنگي شمالغرب کشور است و همکاري مجموعه مديريت شهري در جهت تسريع در اجراي مصوبه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه آذربايجان‌شرقي مبني بر انتقال ساکنان قلعه بختک به »شوران‌بره« و الحاق اين محدوده به شهر ليلان ضروري است. وي اضافه کرد: با توجه به تفکيک قطعه‌ها از سوي شهرداري ليلان و اقدامات ارزشمند و پيگيري‌هاي شبانه‌روزي مجموعه شهرستان و مکانيزمي که براي اين امر توسط معاونت عمراني استانداري تعريف شده است، مي‌توان به گره‌گشايي از مشکلات ساکنان عرصه قلعه بختک و شهرداري ليلان اميدوار بود.وي همچنين از درخواست شهردار ليلان در خصوص ايجاد فضاي سبز در قلعه بختک ليلان استقبال کرد و اظهار داشت: شهرداري ليلان طرح اجرايي خود را با ريز فعاليت براي جلسه آينده آماده کند.مدير پايگاه ملي محوطه قلعه بختک شهر تاريخي ليلان با اشاره به رويکرد اين پايگاه در خصوص ترسيم نقشه راه مديريتي جهت حل مشکلات ساکنان عرصه و اسکان هيئت‌هاي باستان‌شناسي و مرمتگران و همچنين برنامه‌هاي بلندمدت و کوتاه مدت، اعلام کرد: مصوبه شوراي راهبردي پايگاه در خصوص مرمت و مقاوم‌سازي ساختمان‌هاي مسکوني تا حد رفع خطر و همچنين تامين اعتبار جهت حصارکشي، محوطه‌سازي و رنگ‌آميزي و برچيدن الحاقات داخل ساختمان اخذ شده که عمليات اجرايي تا پايان آبان ماه تکميل مي‌شود.

خادمي به اهميت قلعه بختک ليلان نيز اشاره و بيان کرد: اين قلعه از وسيع‌ترين قلعه‌هاي دشتي ايران محسوب مي‌شود و استحکامات تسخيرناپذير آن به طور عمده از مصالح خشت و گل است.
وي ادامه داد: نقشه کلي اين قلعه تا حدودي به شکل ذوزنقه راست گوشه بوده و قلعه در زميني مسطح با مساحت تقريبي 63 هکتار بنيان نهاده شده است که در دامنه و چشم‌انداز آن، دشت وسيع ليلان با تپه‌هاي تاريخي بيشمار وجود دارد.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از ايرنا،رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ملکان افزود: مجموعه قلعه بختک يکي از شاخص‌ترين مجموعه‌هاي کشور محسوب مي‌شود و به لحاظ وسعت و غناي فرهنگي آثار آن در 19 مردادماه 1379 به شماره 2780 در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده و تحت حمايت قانون در آمده است.وي خاطرنشان کرد: اين قلعه با پيگيري‌هاي شبانه‌روزي و تهيه مستندات و اقدامات لازم در سال 1397 به عنوان پايگاه ملي شناخته شد.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها