عصر آذربایجان

گزارش خبر

خبر خوش تغيير کاربري خانه تاريخي نيکدل تبريز

1398/07/14

گروه سيري در استان ها: انتشار خبر خوش تغيير کاربري خانه تاريخي نيکدل در قلب محله تاريخي مقصوديه تبريز، سبب خوشحالي دوستداران ميراث فرهنگي آذربايجان‌شرقي و طرفداران عمومي‌سازي کاربري بناهاي تاريخي شد.

 علي مدبر، شهردار منطقه تاريخي هشت شهرداري تبريز، هدف از تصميم گيري براي تغيير کاربري خانه تاريخي نيکدل را جذب گردشگر بيشتر اعلام کرده است؛ مطالبه اي که دوستداران ميراث فرهنگي تبريز در سال هاي گذشته همواره تحقق آن را در ارتباط با خانه هاي تاريخي اين کلان شهر خواستار بوده اند، اما تاکنون گام عملي کمي در اين ارتباط برداشته شده است.
مدبر، در بازديد از خانه زيباي نيکدل با اشاره به اقدام شهرداري براي بهسازي اين خانه به منظور جذب هر چه بيشتر گردشگر، افزود: با توجه به پتانسيل‌هاي فراوان اين خانه تاريخي، تلاش داريم طي ماه‌هاي آتي کاربري‌هاي گردشگري و فرهنگي براي اين خانه تاريخي تعريف کرده و به اجرا در آوريم تا روح تازه اي در کالبد اين اثر تاريخي دميده شده و کاربري گردشگري به خود بگيرد.وي اظهار داشت: طي سال هاي اخير خانه تاريخي نيکدل بعد از تملک در سه فاز زيربنايي و تحکيم بنا، تزئينات داخلي و محوطهسازي بيروني به طور ماهرانه و زيبايي توسط شهرداري منطقه 8 مرمت شده و اکنون شاهد تبديل اين خانه تاريخي به يکي از پتانسيل‌هاي گردشگري تبريز هستيم.
مدبر ادامه داد: در تمام شهرهاي گردشگر پذير چنين خانه‌هاي تاريخي ارزشمند را به کاربري‌هاي گردشگري مانند هتل، چايخانه سنتي، نمايشگاه هاي هنري و موزه تبديل مي کنند که ما هم تمام تلاش خود را براي گردشگرپذير کردن اين خانه تاريخي به کار خواهيم بست.به گزارش عصرآذربايجان به نقل از ايرنا، در همين ارتباط اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردگشري آذربايجان شرقي نيز از سال ها قبل به دنبال تغيير کاربري و نيز ايجاد واحدهاي مختلف خدماتي همچون چايخانه سنتي و غذاخوري و رستوران در اين خانه تاريخي بود که به دليل اينکه اين مکان در اختيار شهرداري بود، اين امکان وجود نداشت.
خانه نيکدل يکي از 400 خانه تاريخي موجود در تبريز است که در اقدامي نيک، تعدادي از آنها در 2 دهه گذشته، شناسايي، تملک و مرمت شده اند،اما دوستداران ميراث فرهنگي به اينکه خانه هاي تاريخي تبريز بعد از تملک و بازسازي کاربري هاي اداري پيدا مي کنند، معترض هستند. آنان مي گويند اين خانه ها بايد در راستاي شناساندن جاذبه هاي گردشگري تبريز به گردشگران و بهره گيري از ظرفيتها و جذابيت هايشان براي جذب گردشگر بيشتر بايد کاربري هاي عمومي مانند موزه، گالري، هتل، رستوران، کافي شاپ و قهوه خانه هاي سنتي داشته باشند.خانه نيکدل مربوط به دوره قاجار است که در 14 مرداد سال 1382 با شماره‌ 9470 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. اين خانه شامل دو حياط اندروني و بيروني است که حياط اندروني در ضلع جنوبي و حياط بيروني در ضلع شمالي بنا قرار دارد و در دو طبقه ساخته شده و شامل تالار بزرگ مستطيل‌ شکل در مرکز بنا و دو راهرو و دو اتاق جانبي (گوشواره) در ضلع شرقي تالار است و ايواني ستون‌دار در ضلع جنوبي بر ارسي‌هاي زيباي خانه سايه انداخته است.خانه نيکدل از حياط بيروني توسط دو رشته راه پله 13 تايي وارد راهروهاي جانبي مي شود و ارتباط حياط اندروني و بيروني از زير راهروري غربي ساختمان اصلي است. زيرزمين اين خانه شامل حوضخانه و دو راهرو در طرفين، فضاي مرکزي و دو اتاق جانبي در طرفين اين راهرو و يک اتاق در ضلع شرقي بنا است و هم چنين بنا شامل اتاق‌هاي گوشواره در بالاي راهروهاي جانبي طبقه همکف است و اين مکان به دليل استفاده از ارتفاع رفيع طنبي صورت گرفته است.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها