عصر آذربایجان

گزارش خبر

سردشت هنوز بوی تاول و سرفه‌های خردل می‌دهد

سردشت هنوز بوی تاول و سرفه‌های خردل می‌دهد

1400/04/07

عصرآذربایجان- محمدجواد ظریف به مناسبت گرامیداشت سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت در پیامی نوشت: جهان وامدار مردمان صلح دوست ایران و به ویژه ساکنان شهرهای سردشت، اشنویه و سایر شهرهای ایران است.

عصرآذربايجان- محمدجواد ظريف به مناسبت گراميداشت سالگرد بمباران شيميايي شهر سردشت در پيامي نوشت: جهان وامدار مردمان صلح دوست ايران و به ويژه ساکنان شهرهاي سردشت، اشنويه و ساير شهرهاي ايران است.

 وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران به مناسبت گراميداشت سالگرد بمباران شيميايي شهر سردشت و روز ملي مبارزه با سلاح‌هاي شيميايي و بيولوژيک در پيامي نوشت: سردشت نماد بکارگيري تسليحات شيميايي عليه غيرنظاميان و مناطق مسکوني در دوران معاصر است.

متن پيام محمدجواد ظريف به شرح زير است:

در سي و چهارمين سالگرد فاجعه دهشتبار حمله شيميايي رژيم صدام به شهر مظلوم سردشت، ياد و خاطره جان باختگان شيميايي را گرامي مي‌دارم و از خداوند منان براي جانبازان عزيز شيميايي آن فاجعه فراموش ناشدني سلامتي و طول عمر پر برکت مسئلت دارم. سردشت نماد بکارگيري تسليحات شيميايي عليه غيرنظاميان و مناطق مسکوني در دوران معاصر است.

جانبازان عزيز شيميايي ما دوبار قرباني سياستهاي ضدبشري برخي دولتهاي غربي شدند. يکبار آن هنگام که شرکتهاي غربي به رژيم صدام مواد شيميايي و فناوري ساخت سلاح شيميايي را دادند و نمايندگان دولت‌هايشان در شوراي امنيت ملل متحد با سکوت و چشم بستن به جنايت‌هاي شيميايي صدام، دست او را براي تداوم کاربرد سلاح شيميايي عليه نظاميان و غيرنظاميان باز گذاشتند و يکبار هم در دوره ترامپ که با اعمال وحشيانه ترين تحريم‌هاي ضد بشري مانع ارسال دارو و تجهيزات پزشکي براي کاستن از آلام جانبازان عزيز شيميايي ما شدند.

عليرغم تلاش‌هاي ما و همکاري سازمان منع تسليحات شيميايي، هنوز دولت جديد آمريکا دست از سياست شکست خورده دولت قبلي برنداشته و در تداوم اعمال تحريم‌هاي غيرقانوني مانع دسترسي جانبازان شيميايي ما به دارو و تجهيزات پزشکي مي‌گردد.

جهان وامدار مردمان صلح دوست ايران و به ويژه ساکنان شهرهاي سردشت، اشنويه و ساير شهرهاي ايران و همچنين مردم مظلوم حلبچه است که زير بمباران سلاحهاي شيميايي صدام، فرياد تظلم خواهي سردادند و حضور جانبازان شيميايي ما در خاک اروپا، سبب تسريع مذاکرات منع تسليحات شيميايي و نهايتاً انعقاد کنوانسيون منع سلاحهاي شيميايي در سال ???? گرديد.

پيگيري هايِ حقوقيِ دولتِ جمهوري اسلامي ايران از مجاري بين المللي جهت احقاق حقوق جانبازان معزز شيميايي به دليل فقدان اراده سياسي دولتهاي غربي جهت سپردن عاملان، معاونان و مباشران حقيقي و حقوقي حملات شيميايي مورد اشاره به دست عدالت و نيز نقايص و موانع موجود در نظام کيفري بين المللي معاصر، دشوار شده است.

وجه اشتراک سلاح‌هاي کشتار جمعي و تحريم، عدم تبعيض و تفکيک در اهدافشان مي‌باشد. اين در حالي است که بحران جهان گستر ناشي از ويروس کويد- ??، يکبار ديگر ضرورت تقويت همکاري‌هاي بين المللي جهت غلبه بر بحران‌هاي جهاني را گوشزد مي‌کند و اقدامات يکجانبه را ناکارآمد و محتوم به شکست مي‌داند.

دو راه مؤثر در جلوگيري از تکرار فجايع انساني ناشي از کاربرد سلاح‌هاي کشتار جمعي در آينده وجود دارد :1- سپردن عاملان کاربرد سلاح‌هاي شيميايي به همراه همدستان و مباشران آن به دست عدالت و 2 بزرگداشت مستمر و مداوم ياد و خاطره قربانيان سلاح‌هاي شيميايي و گراميداشت جانبازان شيميايي.

هفتم تير سال 1366رژيم صدام با استفاده از بمب‌هاي شيميايي چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد. امروز، با گذشت بيش از سه دهه از اين فاجعه انساني، هنوز شهر سردشت بوي تاول و سرفه‌هاي خردل مي‌دهد. بسياري از ساکنان اين شهر، کماکان از مشکلات تنفسي رنج مي‌برند و با مرگ دست و پنجه نرم مي‌کنند.

انتظار مي‌رود دول عضو کنوانسيون سلاح‌هاي شيميايي، ضمن پيگيري امحاء کامل و سريع سلاح‌هاي شيميايي و نيز جهانشمولي کنوانسيون، به تعهداتشان ذيل مفاد مرتبط کنوانسيون سلاح‌هاي شيميايي اهتمام لازم را داشته و به وظايف خود در قبال مصوبات کنفرانس دول عضو پيرامون «شبکه حمايت بين المللي مصدومين سلاح‌هاي شيميايي» و «صندوق کمک به مصدومين شيميايي» عمل نمايند. کما اينکه شايسته است نسبت به حفظ ابعاد بشردوستانه و مرتبط با امداد و حفاظت در برابر کاربرد سلاح‌هاي شيميايي- به عنوان يکي از ستون‌هاي اصلي کنوانسيون سلاح‌هاي شيميايي- در مأموريت آينده سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي توجه لازم شود.

در پايان با تجديد احترام و درود به ارواح طيبه شهداي عزيز شيميايي به ويژه در سردشت، و ارج نهادن به جانبازان عزيز، اين روز را گرامي مي‌داريم. از خداوند متعال براي جانبازان شيميايي عزيز به خاطر فداکاري‌ها و تحمل مصائب جانبازي و درد و رنج روزمره ناشي از جراحات شيميايي، اجر و پاداش مسئلت نموده و برايشان آرزوي سلامتي مي‌نمايم.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها