عصر آذربایجان

گزارش خبر

بوم‌گردي کليد تحقق اشتغال روستاها

بوم‌گردي کليد تحقق اشتغال روستاها

1403/02/09

گروه گزارش: بوم‌گردي صنعت پاک و نوپايي است که علي‎رغم جواني آن در شهرستان نمين، شاهد استقبال گردشگران داخلي و خارجي از اين صنعت هستيم.

سولماز پورنعمت


صنعت گردشگري و تبع آن بوم‌گردي صنعت سبزي است که مي‌تواند مولد و اشتغالزا بوده و کمترين آسيب را به محيط زيست وارد کند.با گسترش و حمايت‌هاي دولت از صنعت بوم گردي مي‌توان روستاها را از فقر، مهاجرت و مشکلات اجتماعي و اقتصادي نجات داد و در صورت وجود درآمد پايدار قطعاً مهاجرت معکوس نيز اتفاق خواهد افتاد.
دولت با واگذاري زمين رايگان يا واحدهاي بلااستفاده دولتي به جوانان، شرايطي را فراهم کند تا جوانان با ابتکار خود نسبت به ايجاد واحدهاي گردشگري و بوم گردي اقدام کرده و کسب و کار جديدي را راه اندازي کنند.در سال‌هاي اخير در چند منطقه از شهرستان نمين از جمله روستاي »آرپاتپه«، روستاي »نوشنق« و روستاي توريستي »عنبران عليا« واحدهاي بوم گردي ايجاد شده است.
بوم گردي روح جديد بر تن اقتصاد روستايي
براي اينکه در جريان کم و کيف صنعت بوم گردي در شهرستان نمين قرار بگيريم سراغ جوان دهه هشتادي رفتيم که در يکي از روستاهاي نمين اقدام به ايجاد اقامتگاه بوم گردي کرده است.اين جوان اهل شهرستان نمين ، با بيان اينکه واحد بوم گردي را با توجه به علاقه‌اي که به اين صنعت داشتم ايجاد کردم و جوانان از شروع کار واهمه نداشته باشند، اظهار کرد: منطقه جنگلي »فندوقلو« پتانسيل و ظرفيت ايجاد واحدهاي بوم گردي را دارد.
محمد اصغري با بيان اينکه در سال 98 شروع به کار کردم و بعد از ايجاد واحد بوم گردي رشته تحصيلي گردشگري را براي پيشرفت کارم انتخاب کردم، افزود: اول کار را با يک واحد شروع کردم و محوطه اقامتگاه چيزي براي ارائه به مهمان نداشت.وي با اشاره به اينکه اکنون چهار واحد اقامتي آماده پذيرايي از مهمانان است، خاطرنشان کرد: در ادامه کار محوطه واحد بوم گردي روستاي «آرپاتپه» را براي استراحت و استفاده مهمان‌ها تجهيز کرديم.
اين جوان کارآفرين اهل نمين با بيان اينکه به مهمانان خدمات تور امن گردشگري در سطح شهرستان ارائه مي‌دهيم، افزود: به کمک ديگر اعضاي خانواده با غذاهاي محلي از مهمانان پذيرايي مي‌کنيم.
اصغري با بيان اينکه بوم گردي در منطقه ما توجيه اقتصادي خوبي دارد، ادامه داد: بعضي از سال‌ها از جمله دوران کرونا، درآمد اقامتگاه نسبت به هزينه پايين‌تر بود.وي با تاکيد بر اينکه اقامتگاه‌هاي بوم گردي بايد برنامه ريزي پويا داشته و در راستاي راه اندازي تورهاي گردشگري و سفرهاي امن برنامه‌ريزي شود، گفت: بنده در اقامتگاه بوم گردي به دنبال حفظ ساختارهاي بومي هستم.
گراني زمين مانع ايجاد اشتغال روستايي است
اصغري نحوه جذب گردشگران را بيشتر از طريق فضاي مجازي عنوان کرد و گفت: از جمله خدماتي که در واحد بوم گردي ارائه مي‌دهيم کمپ، موسيقي زنده، شب نشيني به سبک قديم و بازي‌هاي بومي و محلي است.اين جوان اهل نمين با بيان اينکه به دنبال افزايش واحد اقامتي و افزايش کيفت خدمات هستم، افزود: با مديريت درست جنگل‌ها و مناطق گردشگري استقبال نيز بيشتر خواهد شد از دولت و سازمان‌هاي مردم نهاد مي‌خواهيم نسبت به پاکسازي و حفاظت از مناطق گردشگري اقدام کنند.
اصغري يکي از عوامل عدم گسترش کار خود به گراني زمين‌هاي روستا اشاره و افزود: گراني زمين‌هاي روستا يکي از موانع پيشرفت کار بنده و ديگر اهالي روستاهاي شهرستان نمين است.
وي به کمبود منابع مالي و منابع انساني اشاره کرد و افزود: بخاطر دوري از شهر کسي براي کار در روستا راغب نيست و آموزش و عدم تمايل به آموزش يکي ديگر موانع مديريت بوم گردي در روستاها است.وي در پايان اظهار کرد: جذب و سرمايه‌گذاري براي کارآفرينان جوان نه تنها راهي براي پايدار نگه داشتن اقتصاد و رشد آن است بلکه با اقتصاد پايدار روستاها توانمند خواهند شد.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از مهر،شهرستان نمين به دليل قرار گرفتن در محدوده جنگل‌هاي هيرکاني فرصت‌هاي اشتغال‌زايي »بوم محور« را دارد در صورت حمايت دولت، ساکنين روستاها مي‌توانند با بستر سازي و ايجاد بوم‌هاي محلي نتايج مطلوبي را کسب کنند.بوم گردي در برابر هزينه‌هاي کلان ايجاد واحدهاي اقتصادي، مي‌تواند فرصت ايجاد کسب و کارهاي کوچک را فراهم کند قدمي براي مهاجرت معکوس و کاهش آسيب‌هاي اقتصادي و اجتماعي در روستاها شود.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها