عصر آذربایجان

گزارش خبر

آيا اين وام ازدواج کارگشاست

آيا اين وام ازدواج کارگشاست

1399/02/28

گروه اجتماعي:مشتري اغلب اين وام‌¬ها زوج‌¬هاي جواني هستند که در آغاز زندگي مشترک‌¬شان به سر مي¬‌برند.

 گروه اجتماعي:مشتري اغلب اين وام‌¬ها زوج‌¬هاي جواني هستند که در آغاز زندگي مشترک‌¬شان به سر مي¬‌برند.
 با يک حساب سر انگشتي مي¬‌توان فهميد هر زوج شهري ايراني در همين مرحله شيرين شروع چقدر زير بار قسط خواهد رفت و اين مبلغ چه تناسبي با متوسط درآمد خانوار شهري دارد. اين روز‌ها هم جزئيات وام يک ميليون توماني دولت براي کمک به خانواده¬‌ها در بحران کرونا حسابي حاشيه‌¬ساز است و هم اينکه کم‌¬کم سقف جديد وام¬‌هاي مختلف مثل وام مسکن و وام ازدواج اعلام مي¬‌شود.
مشتري اغلب اين وام‌¬ها زوج¬هاي جواني هستند که در آغاز زندگي مشترک‌¬شان به سر مي¬برند. با يک حساب سر انگشتي مي‌¬توان فهميد هر زوج شهري ايراني در همين مرحله شيرين شروع چقدر زير بار قسط خواهد رفت و اين مبلغ چه تناسبي با متوسط درآمد خانوار شهري دارد.
گرفتن وام ازدواج تقريبا اولين کار اداري و بانکي مشترکي است که زو¬ج¬ها بعد از صدور عقدنامه‌¬شان انجام مي‌¬دهند، چون با افزايشي که طي سال¬‌هاي گذشته داشته و ميزان سودي که به آن تعلق مي‌¬گيرد، اصلا قابل چشم‌¬پوشي نيست مخصوصا حالا که کميسيون تلفيق تصويب کرده که مبلغ وام براي هر يک از زوجين از 30 ميليون تومان به 50 ميليون تومان افزايش پيدا کند. به اين ترتيب زوج‌ها مي‌¬توانند زندگي¬شان را با 100 ميليون تومان وام شروع کنند و براي آن بايد از همان ابتدا ماهي يک ميليون و 300هزار تومان کنار بگذارند.
دست به دامن وام‌¬ها
با توجه به رشد عجيب و غريب قيمت مسکن در شهر‌هاي بزرگ مثل تهران، زوج‌¬ها اگر پشتشان تا حدي گرم باشد باز هم بايد هرچه وام در هر بانک و موسسه‌اي ارائه مي¬‌شود بگيرند بلکه بتوانند يک خانه با متراژ متوسط در يک منطقه متوسط تهيه کنند.
پس ما وقتي سراغ حساب و کتاب مبلغ اقساط وام¬‌ها مي¬‌رويم، بالاترين وام و بالاترين قسط را محاسبه مي‌¬کنيم. با اين حساب اگر زوج‌¬ها موفق شده باشند نفري 40 ميليون تومان را به مدت يک سال در بانک مسکن سپرد¬ه‌¬گذاري کنند، مي‌¬توانند نفري 80 ميليون تومان وام بگيرند. مبلغ اقساط اين وام هم به‌¬¬طور متوسط ماهانه يک ميليون تومان است آن هم براي هر کدام از زوجين. البته اين را هم در نظر داشته باشيد که اواخر سال گذشته سقف وام مسکن براي تهران تا مبلغ 240 ميليون تومان براي زوج¬‌ها بالا رفت که البته براي اين وام ديگر سپرده¬‌گذاري ممکن نيست و فقط کساني مي¬‌توانند آن را دريافت کنند که به اندازه مورد نياز، اوراق وام مسکن بخرند. اين دسته از زوج‌¬هاي خوشبخت بايد ماهانه سه ميليون و 997 هزار تومان قسط بدهند، اما از آنجايي که هنوز کسي اين وام را نداده و کسي هم نگرفته خيلي روي آن حساب نمي¬‌کنيم.
تا اينجاي کار اگر تسهيلات جديد 240 ميليوني را در نظر نگيريم زوج محترم بايد ماهانه دو ميليون تومان به مدت 12 سال کنار بگذارند. براي اغلب زوج‌ها فقط دريافت اصل وام مسکن افاقه نمي¬کند و آن‌ها بايد وام جعاله هم بگيرند، وامي که قاعدتا براي تعمير خانه گرفته مي¬شود، اما زوج¬ها معمولا آن را براي اضافه کردن به توان مالي¬شان موقع خريد مي¬گيرند.
تا اواسط سال گذشته مبلغ اين وام 20 ميليون تومان بود، اما از دي¬ماه سقف تخصيص وام جعاله تا 40 ميليون تومان افزايش پيدا کرد. طبيعتا مبلغ اقساط آن هم دوبرابر شد و به يک ميليون و پنج هزار تومان رسيد. اگر اين رقم را به سمت پايين رند کنيم و به اقساط قبلي که زو¬ج¬هاي جوان اضافه کنيم به عدد چهار ميليون و 300 هزار تومان مي¬رسيم.
البته اين را هم در نظر داشته باشيد که ممکن است زوج¬ها از تسهيلات مالي و وام‌¬هاي ديگري هم استفاده کرده باشند. مثلا اگر براي خريد خودروي داخلي از تسهيلاتي معمولي بانک‌¬ها استفاده کرده باشند حدود 700 هزار تومان هم به اين رقم اضافه شده و به عدد پنج ميليون تومان در ماه مي‌¬رسيم. يعني اگر يک زوج بخواهند براي شروع زندگي¬شان از وام¬‌هاي معمولي که به همه تعلق مي‌گيرد استفاده کنند، بايد هر ماه چنين مبلغي را کنار بگذارند.
مبلغ قسط بيشتر از کل درآمد
با مراجعه به آمار‌هاي مرکز آمار مي¬بينيم که جديدترين رقمي که براي متوسط درآمد سالانه خانوار شهري در ايران اعلام شده متعلق به سال 97 است که مي¬گويد هر خانوار شهري به¬طور ميانگين سالانه 43 ميليون و 500 هزار تومان درآمد داشته است که ميانگين ماهانه‌¬اش مي¬شود حدود سه ميليون و 600 هزار تومان.
از آن طرف ميانگين هزينه سالانه¬اي که خانوار شهري در سال 97 زير بار آن رفته 39 ميليون و 300 هزار تومان بوده است که به¬طور ماهانه مي¬شود سه ميليون و 200 هزار تومان، البته اين هزينه¬ها شامل اقساط نمي¬‌شود بلکه هزينه‌¬هايي مانند خوراک و پوشاک و رفت و آمد و ... را در برمي¬‌گيرد؛ بنابراين اگر يک خانواده تازه تشکيل شده شهرنشين بخواهد از تمام وام‌¬هاي معمولي که ارائه مي¬‌شوند استفاده کند و هزينه خورد و خوراک و پوشاک را هم به‌¬طور متوسط تامين کند بايد ماهانه درآمدي نزديک به هشت ميليون و 200 هزار تومان داشته باشد.
به گزارش آراز آذربايجان به نقل ازبرترين ها، البته اين را هم در نظر بگيريد که خيلي از خانواده‌¬ها همه وام‌¬ها را با هم نمي-‌گيرند و براي دريافت يک وام صبر مي¬‌کنند تا وام قبلي تمام شود. اگر يک خانواده چنين سياستي داشته باشد بايد پنج سال صبر کند که قسط وام ازدواج تمام شود، بعد 12 سال براي وام مسکن صبر کند و بعد به خريد خودرو فکر کند.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها