عصر آذربایجان

گزارش خبر

زنگ هشدار پیک پنجم با عادی انگاری مسئولین و مردم

زنگ هشدار پیک پنجم با عادی انگاری مسئولین و مردم

1400/03/18

عصر آذربایجان- رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: نیاز است که اول به مسئولین و سپس به مردم این هشدار را دهیم که عادی انگاری را کنار بگذارید چرا که وضعیت استان بسیار شکننده است و باید استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود تا گرفتار موج پنجم کرونا نشویم.

عصر آذربايجان- رئيس دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي گفت: نياز است که اول به مسئولين و سپس به مردم اين هشدار را دهيم که عادي انگاري را کنار بگذاريد چرا که وضعيت استان بسيار شکننده است و بايد استفاده از ماسک و فاصله گذاري اجتماعي رعايت شود تا گرفتار موج پنجم کرونا نشويم.

 جواد آقازاده اظهار داشت: در 10 روز گذشته وضعيت از نظر تعداد مبتلايان به کرونا در استان ثابت شده و تعداد بستري ها مابين 900 و هزار نفر ثابت مانده است به طوري که تعداد مراجعه کنندگان به مراکز 16 ساعته در تاريخ 31 ارديبهشت يک هزار و 304 نفر بود اما در تاريخ 11 خرداد اين رقم تا 2 هزار 157 نفر و به بيان ديگر 1.7برابر افزايش يافته است.

وي افزود: تعداد افراد بستري در بيمارستان ها در استان ثابت مانده اما تعداد افراد مراجعه کننده به مراکز 16 ساعته در حال افزايش بوده که اين امر نشان دهنده آن است که اگر مراعات نکنيم به سمت پيک پنجم حرکت مي کنيم.

اين مقام مسوول درباره هشدار به مسئولين و مردم، بيان کرد: نياز است که اول به مسئولين و سپس به مردم اين هشدار را دهيم که عادي انگاري را کنار بگذاريد چرا که وضعيت استان بسيار شکننده است و بايد استفاده از ماسک و فاصله گذاري اجتماعي رعايت شود تا بتوانيم اين موج را بشکنيم.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي تصريح کرد: ميزان استفاده از ماسک در استان 40 تا 45 درصد است که متاسفانه فاصله گذاري در استان رعايت نمي شود.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي بيان کرد: به منظور جلوگيري از ازدحام در مراکز تجميعي واکسيناسيون، علاوه بر 6 مرکز تجميعي، يک مرکز خودرويي، سالن شقايق اروميه و 4 مرکز جامع ايجاد شده است.

آقازاده تصريح کرد: همچنين 189 مرکز جامع شهري و روستايي را براي واکسيناسيون با هدف در دسترس بودن واکسن و ايجاد اعتماد عمومي بين مردم ايجاد کرده ايم.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي افزود: از افراد بالاي 70 سال درخواست مي شود که براي تزريق واکسن به مراکز واکسيناسيون مراجعه کنند چرا که پس از مدتي وارد مرحله تزريق واکسن به افراد بالاي 65 سال خواهيم شد.

آقازاده بيان کرد: چون بيشترين تعداد فوتي ها، بستري در بيمارستان و متصل به ونتيلاتور از نظر سني بالاي 70 سال هستند پس هر چقدر بتوانيم ايمني ايجاد کنيم امکان ابتلاي اين افراد کاهش مي يابد.

وي اعلام کرد: گروه هاي درمان در استان به طور کامل واکسيناسيون شده اند، همچنين براي جانبازان و پاکبانان نيز واکسيناسيون انجام شده است.
 
اين مقام مسوول درباره واکسيناسيون و عوارض استفاده از واکسن، تصريح کرد: واکسيناسيون يک بحث علمي است و در کشورهايي که واکسيناسيون را انجام داده اند مشاهده مي کنيم که تعداد افراد بستري در بيمارستان در اين کشورها کاهش يافته است، بنابراين يکي از فوايد واکسن اين است که ميزان افراد بستري در بيمارستان را کاهش مي دهد‌.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي افزود: تمام بيماري هايي مانند سرخک، فلج اطفال و سل با واکسيناسيون ريشه کن شده است و ضرورت دارد خرافات و شايعات را درباره واکسن کنار بگذاريم زيرا واکسن يک بحث علمي است و عوارض واکسن در همه واکسن ها طبيعي است.

آقازاده بيان کرد: شايعاتي درباره اينکه افراد پس از تزريق واکسن فوت مي کنند، شنيده مي شود که نظر بسيار غلطي است و تمام داروها عوارض دارند اما فوايد واکسيناسيون يا استفاده از دارو بسيار بيشتر از آن است که بگوييم انجام نمي دهيم زيرا کوويد 19، 16 برابر آمبولي مي دهد که در نتيجه واکسيناسيون به عنوان خط اول مبارزه کوويد 19 است وضرورت دارد افراد بالاي 70 سال که واکسن دريافت نکرده اند در اسرع وقت به مراکز واکسيناسيون در استان مراجعه کنند.

 

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها