عصر آذربایجان

گزارش خبر

حمام آقانقي ظهيرالاسلام

1398/11/13

گروه سيري در استان ها: موزه مردم شناسي اردبيل که در بلوار سعدي و در محل حمام آقانقي (ظهير الاسلام) احداث شده است، هر ساله جمع کثيري از گردشگران را به سمت مي کشاند تا علاوه بر بازديد از مکاني تاريخي، اطلاعات جامعي از فرهنگ و آداب و رسوم اردبيلي ها کسب کنند.

 اين حمام را شخصي به نام ظهيرالاسلام در دوره ايلخاني بنا نمود و 200 سال بعد بخش‌ هايي به آن اضافه شد. در زمان قاجار فردي به نام آقانقي موتمن الرعايا اين حمام را خريداري و بازسازي نموده و به همين جهت است که اين حمام به نام هر دو نفر ناميده مي‌ شود. ورودي موزه مردم شناسي اردبيل از رختکن آغاز شده و به حوض سنگي هشت ضلعي با چهار بازو ختم مي‌ شود. رواق هشتي شکل، کفش کن، گنبد سربينه، گرمخانه، استخرهاي آب گرم و استخر آب سرد از جمله قسمت‌ هاي اين حمام است که در حال حاضر در بخش‌ هاي مختلف آن اشياي قديمي به نمايش گذاشته شده است. مردم اين منطقه توجه ويژه اي به پاکيزگي داشتند، به همين دليل حمام هاي تاريخي اردبيل از اهميت به سزايي برخوردار بوده است چرا که سرگذشت تاريخي اين منطقه را از سال هاي طولاني بازگو مي کند. حمام هاي اردبيل هم چنين توجه و نگاه مورخان و جهانگردان را به خود جلب کرده به گونه اي که در رابطه با زيبايي و تميزي اش در کتاب ها سخن به ميان آمده است. در موزه مردم شناسي اردبيل تجميع قرن ها هنر معماري به کار رفته  و به جزئيات توجه مخصوصي شده است. نحوه آب رساني در حمام هاي قديمي به خاطر نبود لوله کشي آب از اهميت ويژه اي برخوردار است و در گذشته براي اين کار از لوله هاي سفالي استفاده مي شد. حمام آقانقي تا دوره پهلوي کاربري عادي‌ اش را حفظ کرده بود و پس از اين دوران، مدتي از آن استفاده نشد. اما ميراث فرهنگي در سال 1378 اين حمام را خريداري و بازسازي کرد و در نهايت هم موزه مردم شناسي اردبيل را در آن راه انداخت و تعدادي مجسمه مومي ‌در آن ساکن شدند.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها