عصر آذربایجان

گزارش خبر

انتقال فرهنگ تشيع به مردم کوچه و بازار با نقاشي قهوه‌خانه‌اي

انتقال فرهنگ تشيع به مردم کوچه و بازار با نقاشي قهوه‌خانه‌اي

1400/05/31

گروه فرهنگي: قيام امام حسين (ع) که از حوادث محوري تاريخ تشيع است تأثيرات عميقي بر فرهنگ و هنر ايران داشت؛ نقاشي قهوه‌خانه‌اي را مي‌توان از نخستين رسانه‌هاي تصويري دانست که راوي مضامين رزمي، بزمي و مذهبي براي طبقات مختلف جامعه به ويژه مردم کوچه و بازار در قهوه‌خانه‌ها بود.

گروه فرهنگي:  قيام امام حسين (ع) که از حوادث محوري تاريخ تشيع است تأثيرات عميقي بر فرهنگ و هنر ايران داشت؛ نقاشي قهوه‌خانه‌اي را مي‌توان از نخستين رسانه‌هاي تصويري دانست که راوي مضامين رزمي، بزمي و مذهبي براي طبقات مختلف جامعه به ويژه مردم کوچه و بازار در قهوه‌خانه‌ها بود.
 قيام امام حسين (ع) و حماسه عاشورا يکي از بسترهاي مهم در خلق نقاشي هاي قهوه خانه اي است که توانست فرهنگ عاشورايي را در قهوه خانه ها که مهمترين مکان اجتماعي آن دوران بود و جمعيت کثيري از طبقات مختلف مردم را گرد هم مي آورد، ارائه کند.
رواج روز افزون شاهنامه خواني، کلام نقالان در کوچه و بازار و سفارش صاحبان قهوه خانه و مهم تر از همه نياز اقشار متوسط شهري به پيام هاي عميق اجتماعي انگيزه اي موثر در پديد آمدن اين نوع تصاوير بود.
نقاشي قهوه خانه اي با تکيه بر نقش‌ها و عناصري مذهبي، ملي و حماسي روايتي تصويري از داستان هاي شاهنامه اي، رزمي، بزمي و مذهبي به ويژه سنت عاشورا و واقعه کربلا ترسيم کرد که به صورت نمادين اعتقادات شيعي را بازآفريني مي کند.
 اين آثار از قداست مذهبي و معنوي سرشار بودند و بر اساس فرهنگ عاشورايي خلق شدند که در اين روايات بصري، امام حسين (ع) و ياران آنها به عنوان نماد انسان هاي معصوم و در مقابل، دشمنان آنها به عنوان عناصر پليد ديده مي شوند.
تشريح مصائب اهل بيت، به ويژه وقايع خونين عاشورا  از عمده‌ترين منابع پرده‌هاي نقاشي قهوه‌خانه هستند، به نحوي که خير و شر را مي_توان از روي شمايل هاي شخصيت ها شناسايي کرد.
اين نقاشي ها که ريشه در سنت و هويت اسلامي شيعي ايران دارند، سبب درک ارتباط عميق و بيشتر عامه مردم با واقعه عاشورا و روايت_هاي مرتبط با آن مي شود که يک روايت را از آغاز تا پايان دنبال مي‌کند که عموماً از سوي نقالان روايت مي شد.
در ديوارنگاره‌هاي قهوه خانه‌ها بيشتر تصاوير پيامبران و امامان، شعائر مذهبي، جنگ‌ها و نـام آوران مـلي‌ به‌ تصوير کشيده مي‌شد. در اين مکان‌، داستان‌سرايان‌ و نقالان‌؛ داستان‌هاي‌ حماسي‌ و مذهبي را براي‌ مردم‌ بازگو مي‌کردند.
هرچند تاريخ دقيقي براي اين نقاشي نمي توان در تقويم لحاظ کرد اما برخي از مورخان تاريخ هنر شکل گيري اين نقاشي را به شاه سليمان صفوي و بعضي آن را به زمان شاه طهماسب صفوي نسبت مي‌دهند که با رسميت يافتن مذهب شيعه در ايران و دوره صفويه آشنا شدن مردم با سرنوشت بزرگان دين آثار هنري چند پيرامون زندگي اين بزرگان شکل گرفت و در اين ميان حماسه عاشورا به عنوان محوري معنوي در تاريخ شيعه به شدت مورد توجه قرار گرفت.
 هرچند که پرده اي از نقاشي قهوه خانه از اين دوران وجو ندارد اما تصاويري که بر ديوارهاي کاخ چهلستون و پيش از آن در کاخ بيستون نقش بسته است نشان‌دهنده ردپاي اين نقاشي در دوران صفويه است اما به طور کلي اين نگرش به نقاشي در دوره زنديه و قاجار است که جايگاه خود را پيدا مي‌کند.
 نقاشي قهوه خانه اي بنا بر ماهيت مردمي بودن و مقبوليت عامه پسند خود در دوران قاجار بنابر شرايط اجتماعي و سياسي و متاثر از فضاي خاص زمان خود به اوج شکوفايي رسيد.
به گزارش  عصر آذربايجان به نقل از ايرنا،به عبارتي اين نقاشي متاثر از شرايط تاريخ اجتماعي ايران است که در دوره قاجار بالنده شده است. تولد اين شيوه نگارگري اساساً در مقطعي از تاريخ کشور صورت پذيرفت که با بروز مسائل و تحولات بزرگ اجتماعي هم عصر قاجار همراه بود و مي توان پيدايش اين شاخه هنرهاي تصويري ايراني را در پاسخگويي به شرايط نابساماني که به دنبال شکست هاي بزرگ نظامي و حضور ارتش هاي مستعمراتي در خاک وطن و ضعف دربار قاجار در مقابله با آنان و ضرورت ايستادگي در برابر هجوم فرهنگي مذهبي بيگانگان بود دانست که گروهي از هنرمندان مردمي را بر آن داشت که با به تصوير کشاندن اساطير ملي و وقايع محرم در نقاشي محملي براي بيان و تشديد مباني همبستگي ملي و مذهبي فراهم آورند.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها