عصر آذربایجان

گزارش خبر

رنج تئاتر آذربايجان غربي ازنبود زيرساخت

رنج تئاتر آذربايجان غربي ازنبود زيرساخت

1400/09/21

گروه فرهنگي: کمبود بودجه و نبود زيرساخت هاي مور نياز از جمله سالن و آموزش آکادميک تئاتر در آذربايجان غربي از چالش هاي مهم هنرهاي نمايشي در اين استان به شمار مي رود.

گروه  فرهنگي:  کمبود بودجه و نبود زيرساخت هاي مور نياز از جمله سالن و آموزش آکادميک تئاتر در آذربايجان غربي از چالش هاي مهم هنرهاي نمايشي در اين استان به شمار مي رود.

هر چند سابقه مشخصي از تئاتر نه تنها در اين استان که در کشور در دست نيست اما از اين هنر به عنوان مادر هنرهاي نمايشي نام برده مي‌شود، مادري که در طول ساليان فرزندان زيادي را به دامان صنعت سينما، تلويزيون و… کشور تحويل داده و اکنون خود مورد قهر و بي توجهي قرار گرفته است.آذربايجان غربي به دليل تاريخ درخشان در هنرهاي نمايشي حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد، اين استان تاکنون هنرمندان زيادي را به خصوص از شهرهاي اروميه، مهاباد و بوکان پرورش و به دامان هنر نمايشي کشور تحويل داده است.هر چند بيش از 33 گروه نمايشي در آذربايجان غربي به صورت ثبت شده فعاليت مي‌کنند اما نبود حتي يک سالن تخصصي، کمبود اعتبار و عدم حمايت‌ها به دغدغه‌هاي اصلي هنرمندان اين عرصه تبديل شده است.
کمبود اعتبار مهمترين چالش پيش روي هنرهاي نمايشي در آذربايجان غربي
معاون هنري و سينمايي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان غربي در خصوص وضعيت هنرهاي نمايشي به خصوص تئاتر در استان گفت: آذربايجان غربي با بيش از 700 هنرمند و 33 گروه نمايشي يکي از استان‌هاي برتر در زمينه تئاتر کشور به شمار مي‌رود.
 محمدباقر بابايي با بيان اينکه اين در حالي است که نبود زيرساخت‌هاي لازم و کمبود اعتبارات از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود، اظهار کرد: شيوع بيماري کرونا در دو سال اخير نيز موجب رکود جدي در اين بخش شده است.وي با بيان اينکه در راستاي حمايت از اين هنر تلاش کرده‌ايم با وجود بيماري کرونا جشنواره‌هاي تئاتر را در استان تعطيل نکنيم، افزود: به دليل شيوع بيماري کرونا فعاليت‌هاي هنرهاي نمايشي به ويژه تئاتر نه در استان بلکه در کشور افت کرده و عملاً تعطيل شد و اين امر موجب آسيب جدي به اين بخش شد.
بابايي ادامه داد: هم اکنون گروه‌هاي نمايشي در تمام شهرهاي استان فعال هستند و در مدت بيماري کرونا تلاش شد با حمايت‌هاي ناچيز ضمن برگزاري برخي جشنواره‌ها به صورت مجازي و در برخي مواقع حضوري با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي هنرمندان اين عرصه را پويا نگه داشت.معاون هنري و سينمايي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان غربي آموزش را از اولويت‌هاي اين اداره کل در سال جاري ذکر کرد و گفت: در دو سال اخير ضمن حمايت‌ها هر چند ناچيز تلاش کرده‌ايم با برگزاري‌هاي دوره‌هاي آموزشي سطح آثار و هنرمندان را ارتقا دهيم.
اروميه ميزبان سي و سومين جشنواره تئاتر آذربايجان غربي است
معاون هنري و سينمايي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان غربي گفت: در طول برگزاري اين جشنواره هر روز کارگاه‌هاي نقد و بررسي آثار با حضور اساتيد اين عرصه در مجتمع فرهنگي و هنري برگزار مي‌شود که موجب ارتقاي تئاتر و سطح کاري هنرمندان خواهد شد.وي کمبود اعتبارات، نبود زيرساخت‌ها از مهمترين مشکلات هنرهاي نمايشي در استان دانست و افزود: با رکود هنر تئاتر به دليل شيوع بيماري حمايت‌هاي مالي در قالب تسهيلات از هنرمندان صورت گرفته اما اين اعتبارات ناچيز بوده و جوابگو نيست.بابايي اعتبار اختصاص يافته به سي و سومين جشنواره تئاتر استان را 250 ميليون تومان اعلام و خاطرنشان کرد: اين اعتبار در راستاي ارتقا و حمايت از هنرمندان اين عرصه ناچيز است اميدواريم در طول برگزاري جشنواره با حضور مسئولان استاني در سال‌هاي آتي شاهد حمايت‌هاي ويژه اي از اين هنر باشيم.بابايي با بيان اينکه در تمام شهرهاي استان مجتمع‌هاي فرهنگي و هنري و سالن‌هاي نمايشي داريم، گفت: اين مجتمع و سالن‌ها براي تمامي فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري پيش بيني شده و اختصاصي براي هنرهاي نمايشي و تئاتر نيست که اين امر موجب شده هنرمندان اين بخش از نبود سالن تخصصي رنج ببرند.
آذربايجان غربي سالن تخصصي تئاتر ندارد
مديرعامل انجمن هنرهاي نمايشي آذربايجان غربي معتقد است آذربايجان غربي در زمينه هنرهاي نمايشي به ويژه تئاتر جزو استان‌هاي برتر کشوري است و با وجود کمبود زيرساخت‌ها از نظر عملکردي جزو سه استان کشور به شمار مي‌رود.اميد خاکپور با بيان اينکه آذربايجان غربي از نظر ظرفيت نيروي انساني از استان‌هاي مطرح کشور بوده و در تمامي شهرهاي استان هنرمندان به نامي فعاليت داشته که در سطح کشوري مطرح هستند، افزود: در شهرهاي اروميه، بوکان، مهاباد و خوي هنرمندان تحصيل کرده‌اي در اين عرصه داريم که در سطح کشور از وزنه‌هاي اصلي اين هنر محسوب مي‌شوند.وي با بيان اينکه با اعلام جدول وضعيت فعاليت‌هاي هنرهاي نمايشي، اين استان توانست رتبه سوم کشوري را از بين 33 استان کل کشور به دست بياوريد، گفت: اين موفقيت ارزشمند در شرايط دو سال سخت کرونايي به دست آمده و اين حجم از فعاليت‌ها نشان دهنده برنامه ريزيي صحيح و تلاش بي وقفه‌ي هنرمندان تئاتر استان و انجمن هنرهاي نمايشي استان است.خاکپور خاطرنشان کرد: اين موفقيت‌ها و ظرفيت‌ها در حالي است که آذربايجان غربي از لحاظ سخت افزاري و زيرساخت‌هاي هنرهاي نمايشي جزو محروم‌ترين استان‌هاي کشور به شمار مي‌رود و هم اکنون يک سالن تخصصي در زمينه تئاتر نداريم.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از مهر،مديرعامل انجمن هنرهاي نمايشي آذربايجان غربي اضافه کرد: سالن‌هاي مجتمع‌هاي فرهنگي، هنري شهرهاي استان و حتي مرکز استان از نور و صوت استاندارد برخوردار نيستند و آمفي تئاترهاي شهرهاي استان خاص هنر تئاتر نيست اين امر در سطح فعاليت هنرمندان اين عرصه تأثيرگذار هست اميدواريم با توجه به نقش مهم هنرهاي نمايشي در پاسداشت فرهنگ و هنر اين منطقه و حتي کشور شاهد حمايت مسئولان از اين بخش باشيم.
در روزگار موسوم به هزاره سرعت و ريتم‌هاي تند و سريع و همچنين روزگاري که تحولات به صورت برق آسا در حال عبور است نياز به تمام ابزارها به ويژه هنر به خوبي احساس مي‌شود.امروزه هنر علاوه بر اينکه به عنوان روشي براي بيان و غلبه بر هيجانات و تنش‌هاي روحي و رواني در جامعه نقش آفريني مي‌کند، يکي از اصلي‌ترين راه در پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي نيز محسوب مي‌شود.اميد که با اهميت نقش هنر در حفظ و صيانت از داشته‌هاي فرهنگي و يکي از ابرازهاي مهم براي پيشگيري از آسيب‌هاي هنري مورد توجه مسئولان آذربايجان_غربي قرار گيرد.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها